2018 Cannes Film Festival: ‘Shoplifters’ wins Palme d’Or; complete list of winners

 

Cannes Festival logo

May 19, 2018

The 71st Annual Cannes Film Festival took place from May 8 to May 19, 2018. Here is the complete list of the event’s winners, voted for by appointed juries, and awarded at Grand Théâtre Lumière in Cannes, France, on May 19, 2018.

FEATURE FILMS – COMPETITION

PALME D’OR (Best Picture)

MANBIKI KAZOKU (Shoplifters) directed by Kore-Eda Hirokazu

The Palme d’or was awarded by Cate Blanchett.

GRAND PRIX

BLACKKKLANSMAN (Black Klansman) directed by Spike Lee

The Grand Prix was awarded by Benicio Del Toro and Chang Chen.

BEST DIRECTOR

ZIMNA WOJNA (Cold War) directed by Pawel Pawlikowksi

The Best Director Prize was awarded by Abderrahmane Sissako, Kristen Stewart and Denis Villeneuve.

BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR

Marcello FONTE in DOGMAN directed by Matteo Garrone

The Best Performance by an Actor Prize was awarded by Khadja Nin and Roberto Benigni.

BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS

Samal Yeslyamova in AYKA directed by Sergey Dvortsevoy

The Best Performance by an Actress Prize was awarded by Ava Duvernay and Asia Argento.

JURY PRIZE

CAPHARNAÜM directed by Nadine Labaki

The Jury Prize was awarded by Gary Oldman and Léa Seydoux.

BEST SCREENPLAY

Alice Rohrwacherfor LAZZARO FELICE (Happy as Lazzaro)

Jafar Panahi for SE ROKH (3 Faces) directed by Jafar Panahi

The Best Screenplay Prizes were awarded by Robert Guédiguian and Chiara Mastroianni.

 SPECIAL PALME D’OR

LE LIVRE D’IMAGE (Image Book) directed by Jean-Luc Godard

The Special Palme d’or was awarded by Cate Blanchett.

UN CERTAIN REGARD

UN CERTAIN REGARD (Best Picture)

GRÄNS by Ali Abbasi

BEST PERFORMANCE

Victor POLSTER for GIRL by Lukas Dhont

BEST DIRECTION

Sergei Loznitsa for DONBASS

BEST SCREENPLAY

SOFIA by Meryem Benm’barek

JURY PRIZE

CHUVA É CANTORIA NA ALDEIA DOS MORTOS (The Dead and the Others) by João Salaviza and Renée Nader Messora

CAMÉRA D’OR

GIRL directed by Lukas Dhont presented as part of UN CERTAIN REGARD

The Caméra d’or Prize was awarded by Ursula Meier, President of the Caméra d’or Jury.

SHORT FILMS – COMPETITION

PALME D’OR

ALL THESE CREATURES directed by Charles Williams

SPECIAL DISTINCTION BY THE JURY

YAN BIAN SHAO NIAN (On the Border) directed by Wei Shujun

The Palme d’or and the Jury Special Mention for Shorts Films were awarded by the President of the Short Films and Cinéfondation Jury, Bertrand Bonello.

CINEFONDATION

FIRST PRIZE

EL VERANO DEL LEÓN ELÉCTRICO (The Summer of the Electric Lion) directed by Diego Céspedes
Universidad de Chile – ICEI, Chili

SECOND PRIZE (tie)

KALENDAR (Calendar) directed by Igor Poplauhin
Moscow School of New Cinema, Russie

DONG WU XIONG MENG (The Storms in Our Blood) directed by Shen Di
Shanghai Theater Academy, Chine

THIRD PRIZE

INANIMATE directed by Lucia Bulgheroni
NFTS, Royaume-Uni

The CST Jury decided to award the VULCAIN PRIZE FOR ARTIST-TECHNICIAN to: Shin Joom-Hee for her remarkable artistic contribution to match the inventiveness of the film BURNING.

Copyright 2017-2024 Culture Mix
CULTURE MIX