2020 Creative Arts Emmy Awards: ‘Watchmen’ and ‘The Mandalorian’ are the top winners

September 19, 2020

by Carla Hay

Emmys logo

With seven awards each, HBO’s “Watchmen” and Disney+’s “The Mandalorian” were the top winners at the 2020 Creative Arts Emmy Awards (the technical categories of the Primetime Emmys), which were presented in a five-part virtual ceremony (hosted by Nicole Byer) on September 14, 15, 16 and 17 on Emmys.com and September 19 on FXX. Other big winners at the 2020 Creative Arts Emmy Awards included NBC’s variety series “Saturday Night Live” (six prizes); VH1’s reality competition series “RuPaul’s Drag Race” (five prizes); and Amazon Prime Video’s comedy series “The Marvelous Mrs. Maisel” (four prizes). Netflix and HBO were tied with 19 awards each, followed by Disney+ and NBC with eight prizes each. ABC, National Geographic and VH1 were tied with five awards each.

The biggest categories at the 72nd Primetime Emmy Awards will be presented September 20 in a virtual ceremony hosted by Jimmy Kimmel. ABC will telecast the show in the U.S. at 8 p.m. ET/5 p.m. PT. HBO’s “Watchmen” has the most nominations (26) in all categories.

First-time winners at the 2020 Creative Arts Emmy Awards included actor Eddie Murphy , for being a guest host on “Saturday Night Live”; actress Kerry Washington, for being an executive producer of “Live in Front of a Studio Audience: Norman Lear’s ‘All in the Family’ and ‘Good Times'”; actor Mahershala Ali, for being an executive producer for the children’s program “We Are the Dream: The Kids of the Oakland MLK Oratorical Fest”; actor Joseph Gordon-Levitt, for being an executive producer of the interactive program “Create Together”; and actress Brie Larson, for being an executive producer for “The Messy Truth VR Experience.” Maya Rudolph won her first two Emmys this year: for being a guest actress impersonating Kamala Harris on “Saturday Night Live” and for her character voiceover performance (as Connie the Hormone Monstress) on “Big Mouth.”

Previous Emmy winners RuPaul Charles, John Oliver, Dave Chapelle and Leah Remini added to their Emmy haul for shows that they star in and executive produce. Cherry Jones and Ron Cephas Jones (no relation) each won their second Emmy Awards for making guest appearances in TV shows. Cherry Jones won in 2020 for her guest appearance on HBO’s “Succession,” after winning in the same category in 2019 for her guest appearance on Hulu’s “The Handmaid’s Tale.” Ron Cephas Jones repeated his 2018 Emmy win for a guest appearance on NBC’s “This Is Us.”

Meanwhile, Ron Cephas Jones’ daughter Jasmine Cephas Jones won her first Emmy: Best Actress in a Short-Form Drama or Comedy Series, for Quibi’s “#FreeRayshawn.” Laurence Fishburne won Best Actor in a Short-Form Drama or Comedy Series, for “#FreeRayshawn,” which is his second Emmy Award. Fishburne previously won an Emmy in 1997 for being an executive producer of the TV-movie “Miss Evers’ Boys.”

Shows that won three awards each at the 2020 Creative Arts Emmy Awards were CNN’s “Apollo 11,” Netflix’s “Cheer,” Netflix’s “Dave Chappelle: Sticks & Stones,” Adult Swim’s “Genndy Tartakovsky’s Primal” and HBO’s “Last Week Tonight With John Oliver.”

Here is the complete list of winners for the 2020 Creative Arts Emmy Awards:

Outstanding Television Movie: “Bad Education”
Outstanding Variety Special (Live): “Live in Front of a Studio Audience: Norman Lear’s ‘All in the Family’ and ‘Good Times’”
Outstanding Variety Special (Pre-Recorded): “Dave Chappelle: Sticks & Stones”
Outstanding Variety Sketch Series: “Saturday Night Live”
Outstanding Unstructured Reality Program: “Cheer”
Outstanding Structured Reality Program: “Queer Eye”
Outstanding Hosted Non-Fiction Series or Special: “Leah Remini: Scientology and the Aftermath”
Outstanding Short-Form Comedy or Drama Series: “Better Call Saul Employee Training: Legal Ethics With Kim Wexler”
Outstanding Short-Form Non-Fiction or Reality: “National Geographic Presents: Creating Cosmos: Possible Worlds”
Outstanding Short-Form Variety Series: “Carpool Karaoke: The Series”
Outstanding Short-Form Animated Program: “Forky Asks a Question: What Is Love?”
Outstanding Children’s Program: “Jim Henson’s The Dark Crystal: Age of Resistance” and “We Are the Dream: The Kids of the Oakland MLK Oratorical Fest” (tie)
Outstanding Individual Achievement in Animation: “Archer” – Jill Dykxhoorn (lead bacground artist); “Cosmos: Possible Worlds” – Dan McKenzie (character animator); “Genndy Tartakovsky’s Primal” – Genndy Tartakovsky (storyboard artist); Scott Wills (art director); David Pate (character animator); Stephen DiStefano (character designer)
Outstanding Animated Program: “Rick and Morty”
Outstanding Documentary or Non-Fiction Series: “The Last Dance”
Outstanding Documentary/Non-Fiction Special: “The Apollo”
Exceptional Merit in Documentary Filmmaking: “The Cave”
Outstanding Guest Actor in a Comedy Series: Eddie Murphy, “Saturday Night Live”
Outstanding Guest Actress in a Comedy Series: Maya Rudolph, “Saturday Night Live”
Outstanding Guest Actor in a Drama Series: Ron Cephas Jones “This Is Us”
Outstanding Guest Actress in a Drama Series: Cherry Jones, “Succession”
Outstanding Host for a Reality Competition Program: RuPaul Charles, “RuPaul’s Drag Race”
Outstanding Character Voice-Over Performance: Maya Rudolph, “Big Mouth”
Outstanding Narration: David Attenborough, “Seven Worlds, One Planet”
Outstanding Actor in a Short-Form Comedy or Drama Series: Laurence Fishburne, “#FreeRayshawn”
Outstanding Actress in a Short-Form Comedy or Drama Series: Jasmine Cephas Jones, “#FreeRayshawn”
Outstanding Directing for a Variety Series: Don Roy King, “Saturday Night Live”
Outstanding Directing for a Variety Special: Stan Lathan, “Dave Chappelle: Sticks & Stones”
Outstanding Directing for a Reality Program: Greg Whiteley, “Cheer”
Outstanding Directing for a Documentary/Non-Fiction Special: Julia Reichert and Steven Bognar, “American Factory”
Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Series: “Last Week Tonight With John Oliver”
Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Limited Series, Movie or Special: “Live In Front of a Studio Audience: ‘All in the Family’ and ‘Good Times'”
Outstanding Writing for a Variety Series: “Last Week Tonight With John Oliver”
Outstanding Writing for a Non-Fiction Program: Mark Lewis, “Don’t F**k With Cats”
Outstanding Cinematography for a Single-Camera Series (half-hour): “The Mandalorian”
Outstanding Cinematography for a Single-Camera Series (one hour): “The Marvelous Mrs. Maisel”
Outstanding Cinematography for a Multi-Camera Series: “The Ranch”
Outstanding Cinematography for a Limited Series or Movie: “Watchmen”
Outstanding Cinematography for a Reality Program: “Life Below Zero”
Outstanding Cinematography for a Non-Fiction Program: “The Cave”
Outstanding Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Series: “Saturday Night Live”
Outstanding Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Special: “Super Bowl LIV Halftime Show Starring Jennifer Lopez and Shakira”
Outstanding Single-Camera Picture Editing for a Drama Series: “Succession”
Outstanding Single-Camera Picture Editing for a Comedy Series: “Insecure”
Outstanding Single-Camera Picture Editing for a Limited Series or Movie: “Watchmen”
Outstanding Multi-Camera Picture Editing for a Comedy Series: “One Day at a Time”
Outstanding Picture Editing for a Structured or Competition Reality Program: “RuPaul’s Drag Race”
Outstanding Picture Editing for an Unstructured Reality Program: “Cheer”
Outstanding Picture Editing for Variety Program: “Last Week Tonight With John Oliver”
Outstanding Picture Editing for a Non-Fiction Program: “Apollo 11”
Outstanding Sound Editing for a Comedy or Drama series (half-hour) and Animation: “The Mandalorian”
Outstanding Sound Editing for a Comedy or Drama (one hour): “Stranger Things”
Outstanding Sound Editing for a Limited Series, Movie or Special: “Watchmen”
Outstanding Sound Editing for a Non-Fiction Program (single- or multi-camera): “Apollo 11”
Outstanding Sound Mixing for a Comedy or Drama series (half-hour) and Animation: “The Mandalorian”
Outstanding Sound Mixing for a Comedy or Drama series (one hour): “The Marvelous Mrs. Maisel”
Outstanding Sound Mixing for a Limited Series or Movie: “Watchmen”
Outstanding Sound Mixing for a Non-Fiction Program (single- or multi-camera): “Apollo 11”
Outstanding Sound Mixing for a Variety Series or Special: “The Oscars”
Outstanding Production Design for a Narrative Program (half-hour or less): “The Mandalorian”
Outstanding Production Design for Narrative Contemporary Program: “The Handmaid’s Tale”
Outstanding Production Design for a Narrative for a Narrative Period or Fantasy Program: “The Crown”
Outstanding Production Design for a Variety, Reality or Reality Competition Series: “Saturday Night Live”
Outstanding Production Design for a Variety Special: “The Oscars”
Outstanding Period and/or Character Hairstyling: “Hollywood”
Outstanding Contemporary Hairstyling: “Black-ish”
Outstanding Contemporary Hairstyling for a Variety, Non-Fiction or Reality Program: “RuPaul’s Drag Race”
Outstanding Contemporary Makeup: “Euphoria”
Outstanding Contemporary Makeup for a Variety, Non-Fiction or Reality Program: “RuPaul’s Drag Race”
Outstanding Period and/or Character Makeup (non-prosthetic): “The Marvelous Mrs. Maisel”
Outstanding Prosthetic Makeup for a Series, Limited Series, Movie or Special: “Star Trek: Picard”
Outstanding Contemporary Costumes: “Schitt’s Creek”
Outstanding Period Costumes: “The Crown”
Outstanding Fantasy/Sci-Fi Costumes: “Watchmen”
Outstanding Costumes for Variety, Non-Fiction or Reality Programming: “The Masked Singer”
Outstanding Stunt Coordination for a Comedy Series or Variety Program: “Shameless”
Outstanding Stunt Coordination for a Drama Series, Limited Series or Movie: “The Mandalorian”
Outstanding Music Composition for a Series (original dramatic score): Ludwig Göransson, “The Mandalorian”
Outstanding Music Composition for a Limited Series, Movie or Special (original dramatic score): Trent Reznor and Atticus Ross, “Watchmen”
Outstanding Music Composition for a Documentary Series or Special (original dramatic score): Laura Karpman, “Why We Hate”
Outstanding Original Main Title Theme Music: Nathan Barr, “Hollywood”
Outstanding Original Music and Lyrics: Labrinth (music and lyrics), “And Salt the Earth Behind You/”Song Title: “All for Us” from “Euphoria”
Outstanding Music Direction: Rickey Minor, “The Kennedy Center Honors”
Outstanding Music Supervision: Robin Urdang, Amy Sherman-Palladino, Dan Palladino, “The Marvelous Mrs. Maisel”
Outstanding Choreography for Variety or Reality Programming: Al Blackstone, “So You Think You Can Dance”
Outstanding Choreography for Scripted Programming: Mandy Moore, “Zoey’s Extraordinary Playlist”
Outstanding Main Title Design: “Godfather of Harlem”
Outstanding Special Visual Effects: “The Mandalorian”
Outstanding Special Visual Effects in a Supporting Role: “Vikings”
Outstanding Casting for a Comedy Series: “Schitt’s Creek”
Outstanding Casting for a Drama Series: “Succession”
Outstanding Casting for a Limited Series: “Watchmen”
Outstanding Casting for a Reality Program: “RuPaul’s Drag Race”
Outstanding Commercial: “Back to School Essentials,” Sandy Hook Promise
Outstanding Motion Design: “Inside Bill’s Brain: Decoding Bill Gates”
Outstanding Original Interactive Program: “The Messy Truth VR Experience”
Outstanding Derivative Interactive Program: “Big Mouth Guide to Life”
Outstanding Interactive Extension of a Linear Program: “Mr. Robot”
Outstanding Innovation in Interactive Programming: “Create Together” and “The Line”