2020 Sundance Film Festival: winners announced

February 1, 2020

The winners of the 2020 Sundance Film Festival were announced in its annual award ceremony, held this year on February 1 in Park City, Utah. The annual festival, which is presented by the Sundance Institute in Park City, runs from January 23 to February 2 this year.

In addition, the Sundance Film Festival announced at the award ceremony that Tabitha Jackson is replacing John Cooper as Sundance Film Festival Director.  Jackson was Director of the Sundance Institute’s Documentary Film Program since 2014. Cooper, who was in the position since 2008, is stepping down to pursue other opportunities. He will continue to be a part of the Sundance Institute as director of special projects.

Here is the complete list of winners:

U.S. DRAMATIC COMPETITION

Minari
Steven Yeun  (pictured at right) in “Minari” (Photo courtesy of Sundance Institute)

Grand Jury Prize: “Minari”

Audience Award: “Minari”

Directing: Radha Blank, “The 40-Year-Old Version”

Waldo Salt Screenwriting Award: Edson Oda, “Nine Days”

Special Jury Award for Ensemble Cast: “Charm City Kings”

Special Jury Auteur Award: Josephine Decker, “Shirley”

Special Jury Award for Neorealism: Eliza Hittman, “Never Rarely Sometimes Always”

U.S. DOCUMENTARY COMPETITION

Steven Garza in “Boys State” (Photo by Thorsten Thielow).

Grand Jury Prize: “Boys State”

Audience Award: “Crip Camp”

Directing: Garrett Bradley, “Time”

Special Jury Award for Emerging Filmmaker: Arthur Jones, “Feels Good Man”

Special Jury Award for Social Impact Filmmaking: Elyse Steinberg, Josh Kriegman, Eli Despres, “The Fight”

Special Jury Award for Editing: Tyler H. Walk, “Welcome to Chechnya”

Special Jury Award for Innovation in Nonfiction Storytelling: Kirsten Johnson, “Dick Johnson Is Dead”

WORLD CINEMA DRAMATIC COMPETITION

Sadaf Asgari in “Yalda, a Night for Forgiveness” (Photo courtesy of Sundance Institute.)

Grand Jury Prize: “Yalda, a Night for Forgiveness”

Audience Award: “Identifying Features”

Directing Award: Maïmouna Doucouré, “Cuties”

Special Jury Award for Acting: Ben Whishaw, “Surge”

Special Jury Award for Visionary Filmmaking: Lemohang Jeremiah Mosese, “This Is Not a Burial, It’s a Resurrection”

Special Jury Award for Best Screenplay: Fernanda Valadez & Astrid Rondero. “Identifying Features”

WORLD CINEMA DOCUMENTARY COMPETITION

Epicentro” (Photo by Hubert Sauper)

Grand Jury Prize: “Epicentro”

Audience Award: “The Reason I Jump”

Directing Award: Iryna Tsilyk, “The Earth is Blue as an Orange”

Special Jury Award for Editing: Mila Aung Thwin, Sam Soko, Ryan Mullins, “Softie”

Special Jury Award for Cinematography: Micrea Topoleanu, Radu Ciorniciuc, “Acasa, My Home”

Special Jury Award for Creative Storytelling: Benjamin Ree, “The Painter and the Thief”

OTHER AWARDS

Christian Vásquez and Armando Espitia in “I Carry You With Me” (Photo by Alejandro López)

NEXT Audience Award: “I Carry You With Me”

NEXT Innovator Award: “I Carry You With Me”

Alfred P. Sloan Feature Film Prize: “Tesla”

Sundance Institute NHK Award: Kirsten Tan, “Higher”

Sundance Institute/Amazon Studios Producers Award for Narrative Features: Huriyyah Muhammad, “Farewell Amor”

Sundance Institute/Amazon Studios Producers Award for Documentary Features: Diane Becker & Melanie Miller of Fishbowl Films, “Whirlybird”

Sundance Institute/Adobe Mentorship Award for Editing Documentary: Carla Gutierrez

Sundance Institute/Adobe Mentorship Award for Editing Narrative: Affonso Gonçalves