2020 Tribeca Film Festival: jury winners announced

April 29, 2020

Tribeca Film Festival - white logo

The following is a press release from the Tribeca Film Festival:

 The Tribeca Film Festival, presented by AT&T, announced the winners for the 2020 juried competition, awarding top honors from this year’s program. Tribeca has continued its commitment to celebrating storytellers while the 19th edition, previously set to take place April 15-26, 2020 in New York City, is being rescheduled.

The Half of It was honored with The Founders Award for Best U.S. Narrative Feature; The Hater for Best International Narrative Feature; and Socks On Fire for Best Documentary Feature. Shorts awards went to No More Wings for Best Narrative Short; My Father The Mover for Best Documentary Short; Friends for Best Animated Short and Cru-Raw for the Student Visionary Award. The Nora Ephron Award went to director Ruthy Pribar for her feature Asia. The award was created seven years ago to honor excellence in storytelling by a female writer or director who embodies the spirit and boldness of the late filmmaker. The full list of films and filmmakers honored are highlighted below.

“We are fortunate that technology allowed for our jury to come together this year to honor our filmmakers,” said Tribeca Film Festival Co-Founder and CEO Jane Rosenthal. “Despite not being able to be together physically, we were still able to support our artists, which has always been at the heart of the Festival.”                                                                                    

“While we are not yet able to celebrate these incredible films at their premieres, we are so proud to celebrate them in partnership with our generous jurors through our 2020 Tribeca awards,” said Festival Director Cara Cusumano. “The jury chose to recognize a daring, innovative, entertaining, diverse group of films and filmmakers, and the Festival is pleased to honor all of them with our first ever virtual awards ceremony.”

 Tribeca’s Art Awards, in partnership with CHANEL, honor winners in select categories with original pieces from ten world-class artists, a tradition since the Festival’s beginning. This year’s selections were curated by notable gallerist Vito Schnabel.

 As announced in early April, select programming from the 2020 edition was made available online for the public, industry, and press. This included: Immersive programming/Cinema360, the N.O.W. Creators Market, Tribeca X, Extranet Industry Resource Hub. Additional online programming will be announced in the coming weeks including Tribeca Talks @ Home, which debuted last week with Cinema360 discussions and will continue on May 3rd featuring the creators of selections from the 2020 program. More information can be found here. Projects included are: Bad Education (HBO), Inheritance (DirecTV/Vertical), I Promise (Quibi), Normal People (Hulu), Not Going QuietlyThe Great (Hulu), The Half of It (Netflix).

 Winners of the juried awards, presented by AT&T; Art Awards in partnership with CHANEL; Tribeca X, sponsored by PwC; and the jury participants are as follows:

U.S. NARRATIVE COMPETITION CATEGORIES:

The jury comprised of Cherien DabisTerry Kinney and Lucas Hedges awarded the following:

Daniel Diemer and Leah Lewis in “The Half of It” (Photo by KC Bailey/Netflix)

Founders Award for Best Narrative Feature – The Half of It, directed by Alice Wu.

  • Jury Comment: “The film is so charming, it’s so energetic, it’s so fun, it’s so well-paced, it’s directed with such a sure hand, it’s a really confident film and the characters are really well drawn and the actors were fantastic.”
  • Art Award: Julian Schnabel‘s Le Scaphandre et le Papillon, 2007. Oil on map.

Best Actress in a U.S. Narrative Feature Film – Assol Abdullina, Materna.

  • Jury Comment: “Assol just has so much compelling energy; her emotions ran so deep…we cared about her dilemma.”
Sasha Knight and Steve Zahn in “Cowboys”

Best Actor in a U.S. Narrative Feature Film – Steve Zahn, Cowboys.

  • Jury Comment: “Steve showed great range in playing this character.”
Lindsay Burdge and Jade Eshete in “Materna” (Photo by Greta Zozula)

Best Cinematography in a U.S. Narrative Feature Film – Materna, Greta Zozula, Chananun Chotrungroj, Kelly Jeffrey, Cinematographers.

  • Jury Comment: “The visuals were striking and played with color, light and dark, in a very interesting way.”
  • Special Jury Mention for Cinematography: My Heart Can’t Beat Unless You Tell It To.
Steve Zahn and Sasha Knight in “Cowboys”

Best Screenplay in a U.S. Narrative Feature Film – Cowboys, Anna Kerrigan, Screenwriter.

  • Jury Comment: “A beautiful portrait of a father and his transgendered son.”

INTERNATIONAL NARRATIVE COMPETITION CATEGORIES:

The jury comprised of Sabine HoffmanJudith GodrècheDanny BoyleWilliam Hurt, and Demián Bichir awarded the following:

Maciej Musiałowski and Agata Kulesza in “The Hater” (Photo by Jaroslaw Sosinski)

Best International Narrative Feature – The Hater (Poland), directed by Jan Komasa.

  • Jury Comment: “Incredibly relevant for today; we were really impressed by the way it portrayed a character that is not immediately empathetic but really got us into the journey and the story.”
  • Art Award: Helen Marden‘s January Golden Rock, 2020. Watercolor on paper.
  • Special Jury Mention: Ainu Mosir
“Kokoloko”

Best Actor in an International Narrative Feature Film – Noe Hernandez, Kokoloko (Mexico).

  • Jury Comment: “For his raw and brave performance, taking a giant leap of faith, hand-to-hand with his director.”
Shira Haas and Alena Yiv in “Asia” (Photo by Daniella Nowitz)

Best Actress in an International Narrative Feature Film – Shira Haas, Asia (Israel).

  • Jury Comment: “Her face is a never-ending landscape in which even the tiniest expression is heartbreaking; she’s an incredibly honest and present actress who brings depth to everything she does.”
Alena Yiv in “Asia” (Photo by Daniella Nowitz)

Best Cinematography in an International Narrative Feature Film – Asia (Israel)Daniella Nowitz, Cinematographer.

  • Jury Comments: “We were impressed with how the cinematography was supporting the emotionality of the story and was allowing us to really deeply feel with the characters.”

“Very simply and beautifully done.”

Ashish Vidyarthi and Suhasini Maniratnam in “Tryst With Destiny”

Best Screenplay in an International Narrative Feature Film – Tryst With Destiny (India, France), Prashant Nair, Screenwriter.

  • Jury Comments: “How cleverly conceived and executed this script was!” “Beautifully made film.”

 

DOCUMENTARY COMPETITION CATEGORIES:

The jury comprised of Yance FordRegina K. ScullyRyan Fleck, Chris Pine, and Peter Deming awarded the following:

 

Bo McGuire in “Socks on Fire” (Photo by Matt Clegg)

Best Documentary Feature – Socks on Fire, Bo McGuire, Director.

  • Jury Comment:  “The film used new techniques woven into documentary filmmaking and narrative storytelling.”
  • Art Award: Sterling Ruby‘s DRFTRS, 2020. Collage, paint and glue on paper.
  • Special Jury Mention: Wonderboy
Eduardo San Juan Breña in “499” (Photo by Alejandro Mejía/AMC)

Best Cinematography in a Documentary Film – 499, Alejandro Mejia, Cinematographer.  

  • Jury Comment: “The filmmakers did an incredible job of weaving this fictional story into what’s happening today with the disappeared and to marry such grand visions that cinema can only do.”

 

‘Father Soldier Son” (Photo courtesy of Netflix)

Best Editing in a Documentary Film – Father Soldier Son, Amy Foote, Editor.

  • Jury Comment: “Such a well-crafted film from start to finish; a story that stays with you.”

BEST NEW NARRATIVE DIRECTOR COMPETITION:

The jury comprised of Lukas Haas, Juno Temple, Nat Wolff, Grace Van Patten, and James Ponsoldt awarded the following:

Jorge Garcia in “Nobody Knows I’m Here”

Best New Narrative Director – Nobody Knows I’m Here, Gaspar Antillo, Director.

  • Jury Comment: “A film that felt vital and alive, and every time we thought we knew who the protagonist was or what the world was it evolved and revealed more of itself to us.”
  • Art Award: Rita Ackermann‘s The Working Woman 3, 2018. Oil, crayon and graphite on paper.

BEST NEW DOCUMENTARY DIRECTOR COMPETITION:

The jury comprised of Erin Lee CarrStacey ReissJosh HutchersonJoel McHale, and Gretchen Mol awarded the following:

“Jacinta”

Albert Maysles New Documentary Director Award – Jacinta, Jessica Earnshaw, Director.

  • Jury Comments: “Incredibly engaging filmmaking,” “very moving, beautifully done.”
  • Art Award: Gus Van Sant‘s Achelous and Hercules, 2016. Enamel on paper.
  • Special Jury mention: The Last Out

THE NORA EPHRON AWARD:

The jury comprised of Gina RodriguezAparna NancherlaAnna BaryshnikovRegina Hall, and Lizzy Caplan awarded:

Alena Yiv and Shira Haas in “Asia” (Photo by Daniella Nowitz)

The Nora Ephron Award – Asia, Director, Ruthy Pribar.

  • Jury Comment: “From the writing, to the directing, to the camera moves, to the direction for the acting, to the way Ms. Pribar told a story through non-speaking was just outstanding.”
  • Art Award: Pat Steir‘s Untitled, 2008. Oil, pencil, ink, and acrylic on paper.
  • Special Jury Mention: My Wonderful Wanda