2021 Westminster Kennel Club Dog Show: Pekinese wins Best in Show; see the complete list of winners

June 13, 2021

by Janice Garrett

The 145th Annual Westminster Kennel Club Dog Show took place at Lyndhurst Mansion in Tarrytown, New York, on June 12 and June 13, 2021. In the U.S., portions of the event were televised on Fox, FS1 and FS2. The show could also be livestreamed on the Fox Sports app and FoxSports.com. GCHG CH Pequest Wasabi, a 3-year-old male Pekinese, was named Best in Show.

It was the first time that the Westminster Kennel Club Dog Show took place Lyndhurst Mansion in Tarrytown, New York. The show’s usual location at New York City’s Madison Square Garden was not available due to the COVID-19 pandemic. The event also makred the first time in more than 30 years that the Westminster Kennel Club Dog Show named its Best in Show winner live on broadcast TV. The show has been on

Anchoring the weekend’s primetime coverage were MLB, NFL and NASCAR host Chris Myers, Westminster Kennel Club announcer Gail Miller Bisher and judge Don Sturz in the booth. Jenny Taft, moderator of FS1 studio show “Undisputed” and the network’s lead college football reporter, returned as the event’s host. NFL and soccer reporter Sara Walsh interviewed judges and handlers.

FS1 televised group judging on June 12 and June 13, with Fox televising more group judging and the crowining of the Best in Show winner live.

Westminster Weekend began June 12 with the Masters Agility Championship on Fox. Fox Soccer lead play-by-play announcer John Strong called the action, joining analyst and dog trainer Terry Simons and reporter Jennifer Hale.

Strong and Hale also contributed to Fox’s breed judging June 12 on FS2 and June 13 on FS1. Veteran judges Kimberly Meredith and Jason Hoke joined Strong, while Hale spoke with some of the event’s participants.

The Fox Sports app and WestminsterKennelClub.org provided more coverage of the weekend’s events with original content and bonus cameras. Charlotte Wilder, Fox Sports columnist and co-host of The People’s Sports Podcast, was on location with regular updates across Fox Sports digital and social platforms.

Here are the results of the event:

GCHG CH Pequest Wasabi, Best in Show winner of the 2021 Westminster Kennel Club Dog Show (Photo courtesy of Westminster Kennel Club)

2021 Best in Show was awarded to GCHG CH Pequest Wasabi.

Breed: Pekingese

Sex: Male

DOB: 4/27/18

Breeder: David Fitzpatrick

Owner: Sandra Middlebrooks & Peggy Steinman & Iris Love & D Fitzpatrick

Sire: GCHG CH Pequest Pickwick

Dam: CH Pequest Sushi GrandAKCTS 38696002

GCHP CH Pinnacle Kentucky Bourbon, Reserve Best in Show at the 2021 Westminster Kennel Club Dog Show (Photo courtesy of Westminster Kennel Club)

2021 Reserve Best In Show was awarded to GCHP CH Pinnacle Kentucky Bourbon

Breed: Whippets

Sex: Female

DOB: 9/02/15

Breeder: Justin Smithey & Yvonne Sovereign

Owner: Justin Smithey & Dr Ken Latimer & Judy Descutner & Nancy Shaw & Cheslie Smithey

Sire: CH Bo-Bett’s Lord Of The Rings

Dam: CH Sowagla Appraxin Patchouli

AKCHP: 50403101

GROUP RESULTS

Hound Group

1st

Whippets

GCHP CH Pinnacle Kentucky Bourbon

2nd

Bluetick Coonhounds

GCHG CH Evenstar-Wesridge’s One Hail Of A Man

3rd

Redbone Coonhounds

GCHG CH CCH My She Dances Like Uma Thurman

4th

Harriers

GCHS CH Blythmoor Sheez-Beez Tell Me No Tales

Toy Group

1st

French Bulldogs

GCHP CH Chaselands Mathew Moss

2nd

Chinese Shar-Pei

GCHP CH Majesty Legaxy Asia’s Crown Jewel

3rd

Lhasa Apsos

GCHB CH Xeralane’s Shut Up And Kiss Me

4th

Schipperkes

GCHB CH Delamer Suzi Sells Sushi On The Boardwalk

Non-Sporting Group

1st

Old English Sheepdogs

GCH CH Bugaboo’s Courage Of Conviction

2nd

Pulik

GCH CH Cordmaker Punchinello

3rd

Miniature American Shepherds

GCHG CH Dynasty’s Epic Adventure At Sunpeak BCAT

4th

German Shepherd Dogs

GCHS CH Woodside’s Arabella

Herding Group

1st

Pointers (German Shorthaired)

GCHS CH Clarity Reach The Sky Vjk-Myst

2nd

Brittanys

GCHB CH Hope’s Copper Pennie

3rd

Setters (English)

GCHS CH Sevenoaks Weymouthcatchingifre

4th

Weimaraners

GCH CH Greyborn’s Belle Starr

Sporting Group

1st

Pointers (German Shorthaired)

GCHS CH Clarity Reach The Sky Vjk-Myst

2nd

Brittanys

GCHB CH Hope’s Copper Pennie

3rd

Setters (English)

GCHS CH Sevenoaks Weymouthcatchingifre

4th

Weimaraners

GCH CH Greyborn’s Belle Starr

Working Group

1st

Samoyeds

GCHG CH Vanderbilt ‘N Printemp’s Lucky Strike

2nd

Doberman Pinschers

GCHP CH Protocol’s I Came I Saw I Sparkled CA

3rd

Great Danes

GCHG CH Landmark-Divine Acres Kiss Myself, I’m So Pretty

4th

Great Pyrenees

GCH CH Rivergroves Just In Time

Terrier Group

1st

West Highland White Terriers

GCHG CH Crystal Boy De La Pomme

2nd

Miniature Schnauzers

GCHP CH Carmel Sky High Wish Upon A Star

3rd

Border Terriers

GCHG CH Meadowlake High Times

4th

Fox Terriers (Wire)

GCH CH Random Real Quiet

AGILITY RESULTS

MASTERS AGILITY CHAMPION

Verb

Breed: Border Collie

Handler: Perry DeWitt

Time: 31.30

ALL-AMERICAN DOG

Plop

Handler: Lisa Topol

Time: 37.73

8-INCH DIVISION

1st

Lark

Breed: Papillon

Handler: Betsey Lynch

Time: 33.51

2nd

Gwendolline

Breed: Pembroke Welsh Corgi

Handler: Jo-Ann Carleton

Time: 41.42

3rd

Judy Judy

Breed: Chinese Crested

Handler: Frank Gilmer

Time: 42.64

4th

Taylor

Breed: Shetland Sheepdog

Handler: Jennifer Crank

Time: 43.26

12-INCH DIVISION

1st

Pre

Breed: Poodle

Handle: Laura Dolan

Time: 30.41

2nd

Pixel

Breed: Miniature American Shepherd

Handler: Ami Sheffield

Time: 30.98

3rd

Bilbo

Breed: Papillon

Handler: Brittney Imhof

Time: 32.64

4th

Plop

Breed: All American Dog

Handler: Lisa Topol

Time: 37.73

16-INCH DIVISION

1st

Boss

Breed: Shetland Sheepdog

Handler: John Nys

Time: 31.78

2nd

Hijack

Breed: Australian Shepherd

Handler: Mary Ann Wurst

Time: 35.17

3rd

Pixel

Breed: Manchester Terrier

Handler: Beth Mathews-Bradshaw

Time: 36.11

4th

Hula

Breed: Miniature American Shepherd

Handler: Jay Kessel

Time: 39.28

20-INCH DIVISION

1st

Verb

Breed: Border Collie

Handler: Perry DeWitt

Time: 31.30

2nd

Gracie

Breed: Australian Shepherd

Handler: Kelly Cardamone

Time: 36.71

3rd

Cady

Breed: Australian Cattle Dog

Handler: Helen Springut

Time: 38.75

4th

Mr. T

Breed: Golden Retriever

Handler: Antonia Rotelle

Time: 41.49

24-INCH DIVISION

1st

Doogie

Breed: Border Collie

Handler: Tracy Golden

Time 36.88

2nd

Cannon

Breed: Boxer

Handler: Sarah Osborne

Time: 37.10

3rd

Hogan

Breed: Weimaraner

Handler: Steve Basson

Time: 37.36

4th

Shambhu

Breed: Poodle

Handler: Russell Thorpe

Time: 40.80