2022 Critics Choice Awards: ‘Belfast,’ ‘West Side Story’ are the top nominees

December 13, 2021

The following is a combination of press releases from the Critics Choice Association:

The Critics Choice Association (CCA) announced today the film category nominees for the 27th Annual Critics Choice Awards. The winners will be revealed at the star-studded Critics Choice Awards gala hosted by Taye Diggs and Nicole Byer, which will broadcast LIVE on The CW and TBS on Sunday, January 9, 2022 from 7:00 – 10:00 pm ET (delayed PT – check local listings).*

*[December 22, 2021 UPDATE: The ceremony has been postponed until further notice, due to concerns over increasing COVID-19 infections, particiularly from the Omicron variant. The Critics Choice Association issued this statement: “After thoughtful consideration and candid conversations with our partners at The CW and TBS, we have collectively come to the conclusion that the prudent and responsible decision at this point is to postpone the 27th Annual Critics Choice Awards, originally slated for January 9, 2022. We are in constant communication with LA County Health Officials, and we are currently working diligently to find a new date during the upcoming awards season in which to host our annual gala in-person with everyone’s safety and health remaining our top priority. We will be sharing additional details with our friends and colleagues throughout the entertainment industry as soon as we can.”]

*[January 13, 2022 UPDATE: The ceremony has been rescheduled for March 13, 2022.]

*[February 16, 2022 UPDATE: The ceremony will be held in Los Angeles and in London, to accommodate people who will attending the BAFTA Film Awards happening on the same night.]

“Belfast” from Focus Features and “West Side Story” from 20th Century Studios lead this year’s film contenders, earning 11 nominations each. In addition to Best Picture, “Belfast” racked up several acting nominations including Best Supporting Actor nods for both Jamie Dornan and Ciarán Hinds, Best Supporting Actress for Caitríona Balfe, Best Young Actor/Actress for Jude Hill, and Best Acting Ensemble, while Kenneth Branagh could take home both the Best Director and Best Original Screenplay trophies. “Belfast” also earned nominations for Haris Zambarloukos for Best Cinematography, Jim Clay and Claire Nia Richards for Best Production Design, and Úna Ní Dhonghaíle for Best Editing.

Steven Spielberg received a Best Director nomination for his Best Picture contender “West Side Story.” Two of the film’s standout performers, Ariana DeBose and Rita Moreno, will be vying for Best Supporting Actress, while Rachel Zegler is up for Best Young Actor/Actress. “West Side Story” also garnered a nomination for Best Acting Ensemble, and nods for Tony Kushner for Best Adapted Screenplay, Janusz Kaminski for Best Cinematography, Adam Stockhausen and Rena DeAngelo for Best Production Design, Sarah Broshar and Michael Kahn for Best Editing, and Paul Tazewell for Best Costume Design.

The list of Best Picture hopefuls featured several more films with impressive nomination counts, including “Dune” and “The Power of the Dog” which picked up ten each. “Licorice Pizza” and “Nightmare Alley” collected eight nominations apiece, followed by “King Richard” and “Don’t Look Up,” each with six. Rounding out the Best Picture nominees are “CODA” and “tick, tick…Boom!”

“We are so proud to be honoring this amazing list of films and the incredibly talented people who made them during this extremely challenging time,” said Critics Choice Association CEO Joey Berlin. “All eyes are going to be on the Fairmont Century Plaza red carpet and ballroom on January 9th, when the biggest stars in movies and television will be gathered to celebrate the best of the best in entertainment this past year. In the safest possible environment, it will mark the return of the kind of glitz and glamor we haven’t been able to enjoy in far too long.”

Kieran Culkin, Jeremy Strong, Sarah Snook and Brian Cox in “Succession” (Photo by Graeme Hunter/HBO)

HBO’s “Succession” leads this year’s TV contenders with eight nominations. In addition to Best Drama Series the show racked up a slew of acting nominations including nods for both Brian Cox and Jeremy Strong for Best Actor in a Drama Series. Several of their co-stars also find themselves vying with each other, as Nicholas Braun, Kieran Culkin and Matthew Macfadyen all scored nominations for Best Supporting Actor in a Drama Series, while J. Smith-Cameron and Sarah Snook are both up for Best Supporting Actress in a Drama Series.

“Mare of Easttown” (HBO) and “Evil” (Paramount+) impressed with five nominations each. “Mare of Easttown” is up for Best Limited Series, with Kate Winslet nominated for Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television, Evan Peters for Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television, and both Julianne Nicholson and Jean Smart nominated for Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television. “Evil” is nominated for Best Drama Series, Mike Colter for Best Actor in a Drama Series, Katja Herbers for Best Actress in a Drama Series, and both Andrea Martin and Christine Lahti are up for Best Supporting Actress in a Drama Series.

Several programs earned four nominations each, “Only Murders in the Building” (Hulu), “Ted Lasso” (Apple TV+), “The Good Fight” (Paramount+), “This Is Us” (NBC), and “WandaVision” (Disney+).

“Although the industry is still recovering from the COVID-19 lockdown, you wouldn’t know it from the wealth of amazing television programs our nomination committees pored through to come up with this year’s nominees,” said Critics Choice Association TV Branch president Ed Martin. “We have even more choices than we did before the pandemic, for critics and viewers to embrace. While the streamers continue to break new ground with some wonderfully unexpected offerings, it has been an unusually strong year for all areas of television.  We look forward to honoring the year’s finest shows at what promises to be our most exciting awards ceremony yet.”  

The Critics Choice Awards are bestowed annually to honor the finest in cinematic and television achievement. Historically, they are the most accurate predictor of Academy Award nominations. 

The 27th annual Critics Choice Awards show will be produced by Bob Bain Productions and Berlin Entertainment. The CCA is represented by Dan Black of Greenberg Traurig.  

Follow the 27th annual Critics Choice Awards on Twitter and Instagram @CriticsChoice and on Facebook/CriticsChoiceAwards.

About the Critics Choice Association (CCA) 

The Critics Choice Association is the largest critics organization in the United States and Canada, representing more than 500 media critics and entertainment journalists. It was established in 2019 with the formal merger of the Broadcast Film Critics Association and the Broadcast Television Journalists Association, recognizing the intersection between film, television, and streaming content. For more information, visit: www.CriticsChoice.com.

About The CW:

THE CW TELEVISION NETWORK launched in 2006 as America’s fifth broadcast network, with programming targeting younger viewers, a demographic highly sought after by advertisers. The CW, a joint venture between Warner Bros. Entertainment and CBS Corporation, now broadcasts across the week, offering fourteen-hours of primetime programming, Monday through Sunday, beginning in Fall 2021. The CW’s primetime programming is also available to stream for free, without authentication, on the ad-supported CWTV.com and The CW app, now available on every major OTT platform. Additionally, The CW broadcasts a three-hour Saturday morning kids block. The CW’s digital network CW Seed launched in 2013 and offers original short-form digital content as well as past seasons of fan-favorite television series. For more information about the network and its programming, visit www.cwtvpr.com.

About TBS:

TBS, a WarnerMedia brand, is a top-rated destination for television among young adults and known for escapist, good-time entertainment, featuring smart, imaginative stories with heart and comedic edge. From scripted comedy series to late-night shows, game shows, and animated programming, TBS’ Originals slate is comprised of some of the most popular shows on cable — “Miracle Workers,” ”Full Frontal with Samantha Bee,” ”The Last O.G.,” ”American Dad!” and ”Chad.” The network’s slate of premium unscripted series includes “The Misery Index,” “Go-Big Show,” “Wipeout,” “Friday Night Vibes” and “The Cube” along with upcoming series, “The Big D”. TBS’ lineup also includes comedy hits like “Young Sheldon” and ”The Big Bang Theory,” classic sitcom favorites such as “Friends,” blockbuster movies, and live event coverage of Major League Baseball, the NCAA Division I Men’s Basketball Championship and “ELEAGUE,” WarnerMedia’s eSports gaming competition. Website: www.tbs.com

FILM NOMINATIONS FOR THE 27TH ANNUAL CRITICS CHOICE AWARDS

BEST PICTURE

  • Belfast
  • CODA
  • Don’t Look Up
  • Dune
  • King Richard
  • Licorice Pizza
  • Nightmare Alley
  • The Power of the Dog
  • tick, tick…Boom!
  • West Side Story

BEST ACTOR

  • Nicolas Cage – Pig
  • Benedict Cumberbatch – The Power of the Dog
  • Peter Dinklage – Cyrano
  • Andrew Garfield – tick, tick…Boom!
  • Will Smith – King Richard
  • Denzel Washington – The Tragedy of Macbeth

BEST ACTRESS

  • Jessica Chastain – The Eyes of Tammy Faye
  • Olivia Colman – The Lost Daughter
  • Lady Gaga – House of Gucci
  • Alana Haim – Licorice Pizza
  • Nicole Kidman – Being the Ricardos
  • Kristen Stewart – Spencer

BEST SUPPORTING ACTOR

  • Jamie Dornan – Belfast
  • Ciarán Hinds – Belfast
  • Troy Kotsur – CODA
  • Jared Leto – House of Gucci
  • J.K. Simmons – Being the Ricardos
  • Kodi Smit-McPhee – The Power of the Dog

BEST SUPPORTING ACTRESS

  • Caitríona Balfe – Belfast
  • Ariana DeBose – West Side Story
  • Ann Dowd – Mass
  • Kirsten Dunst – The Power of the Dog
  • Aunjanue Ellis – King Richard
  • Rita Moreno – West Side Story

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS

  • Jude Hill – Belfast
  • Cooper Hoffman – Licorice Pizza
  • Emilia Jones – CODA
  • Woody Norman – C’mon C’mon
  • Saniyya Sidney – King Richard
  • Rachel Zegler – West Side Story

BEST ACTING ENSEMBLE

  • Belfast
  • Don’t Look Up
  • The Harder They Fall
  • Licorice Pizza
  • The Power of the Dog
  • West Side Story

BEST DIRECTOR

  • Paul Thomas Anderson – Licorice Pizza
  • Kenneth Branagh – Belfast
  • Jane Campion – The Power of the Dog
  • Guillermo del Toro – Nightmare Alley
  • Steven Spielberg – West Side Story
  • Denis Villeneuve – Dune

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

  • Paul Thomas Anderson – Licorice Pizza
  • Zach Baylin – King Richard
  • Kenneth Branagh – Belfast
  • Adam McKay, David Sirota – Don’t Look Up
  • Aaron Sorkin – Being the Ricardos

BEST ADAPTED SCREENPLAY

  • Jane Campion – The Power of the Dog
  • Maggie Gyllenhaal – The Lost Daughter
  • Siân Heder – CODA
  • Tony Kushner – West Side Story
  • Jon Spaihts, Denis Villeneuve, Eric Roth – Dune

BEST CINEMATOGRAPHY

  • Bruno Delbonnel – The Tragedy of Macbeth
  • Greig Fraser – Dune
  • Janusz Kaminski – West Side Story
  • Dan Laustsen – Nightmare Alley
  • Ari Wegner – The Power of the Dog
  • Haris Zambarloukos – Belfast

BEST PRODUCTION DESIGN

  • Jim Clay, Claire Nia Richards – Belfast
  • Tamara Deverell, Shane Vieau – Nightmare Alley
  • Adam Stockhausen, Rena DeAngelo – The French Dispatch
  • Adam Stockhausen, Rena DeAngelo – West Side Story
  • Patrice Vermette, Zsuzsanna Sipos – Dune

BEST EDITING

  • Sarah Broshar and Michael Kahn – West Side Story
  • Úna Ní Dhonghaíle – Belfast
  • Andy Jurgensen – Licorice Pizza
  • Peter Sciberras – The Power of the Dog
  • Joe Walker – Dune

BEST COSTUME DESIGN

  • Jenny Beavan – Cruella
  • Luis Sequeira – Nightmare Alley
  • Paul Tazewell – West Side Story
  • Jacqueline West, Robert Morgan – Dune
  • Janty Yates – House of Gucci

BEST HAIR AND MAKEUP

  • Cruella
  • Dune
  • The Eyes of Tammy Faye
  • House of Gucci
  • Nightmare Alley

BEST VISUAL EFFECTS

  • Dune
  • The Matrix Resurrections
  • Nightmare Alley
  • No Time to Die
  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

BEST COMEDY

  • Barb & Star Go to Vista Del Mar
  • Don’t Look Up
  • Free Guy
  • The French Dispatch
  • Licorice Pizza

BEST ANIMATED FEATURE

  • Encanto
  • Flee
  • Luca
  • The Mitchells vs the Machines
  • Raya and the Last Dragon

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

  • A Hero
  • Drive My Car
  • Flee
  • The Hand of God
  • The Worst Person in the World

BEST SONG

  • Be Alive – King Richard
  • Dos Oruguitas – Encanto
  • Guns Go Bang – The Harder They Fall
  • Just Look Up – Don’t Look Up
  • No Time to Die – No Time to Die

BEST SCORE

  • Nicholas Britell – Don’t Look Up
  • Jonny Greenwood – The Power of the Dog
  • Jonny Greenwood – Spencer
  • Nathan Johnson – Nightmare Alley
  • Hans Zimmer – Dune

NOMINATIONS BY FILM FOR THE 27TH ANNUAL CRITICS CHOICE AWARDS

A HERO – 1 

Best Foreign Language Film

Barb & Star Go to Vista Del Mar – 1 

Best Comedy

Being the Ricardos – 3

Best Actress – Nicole Kidman

Best Supporting Actor – J.K. Simmons

Best Original Screenplay – Aaron Sorkin

Belfast – 11

Best Picture

Best Supporting Actor – Jamie Dornan

Best Supporting Actor – Ciarán Hinds

Best Supporting Actress – Caitríona Balfe

Best Young Actor/Actress – Jude Hill

Best Acting Ensemble

Best Director – Kenneth Branagh

Best Original Screenplay – Kenneth Branagh

Best Cinematography – Haris Zambarloukos

Best Production Design – Jim Clay, Claire Nia Richards

Best Editing – Úna Ní Dhonghaíle

C’mon C’mon – 1

Best Young Actor/Actress – Woody Norman

CODA – 4

Best Picture

Best Supporting Actor – Troy Kotsur

Best Young Actor/Actress – Emilia Jones

Best Adapted Screenplay – Siân Heder

Cruella – 2

Best Costume Design – Jenny Beavan

Best Hair And Makeup

Cyrano – 1

Best Actor – Peter Dinklage

Don’t Look Up – 6

Best Picture

Best Acting Ensemble

Best Original Screenplay – Adam McKay, David Sirota

Best Comedy

Best Song – Just Look Up

Best Score – Nicholas Britell

Drive My Car – 1

Best Foreign Language Film

Dune – 10

Best Picture 

Best Director – Denis Villeneuve

Best Adapted Screenplay – Jon Spaihts, Denis Villeneuve, Eric Roth

Best Cinematography – Greig Fraser

Best Production Design – Patrice Vermette, Zsuzsanna Sipos

Best Editing – Joe Walker

Best Costume Design – Jacqueline West, Robert Morgan

Best Hair And Makeup

Best Visual Effects

Best Score – Hans Zimmer

Encanto – 2

Best Animated Feature

Best Song – Dos Oruguitas

Flee – 2

Best Animated Feature

Best Foreign Language Film

Free Guy – 1

Best Comedy

House of Gucci – 4

Best Actress – Lady Gaga

Best Supporting Actor – Jared Leto

Best Costume Design – Janty Yates

Best Hair And Makeup

King Richard – 6

Best Picture

Best Actor – Will Smith

Best Supporting Actress – Aunjanue Ellis

Best Young Actor/Actress – Saniyya Sidney

Best Original Screenplay – Zach Baylin

Best Song – Be Alive

Licorice Pizza – 8

Best Picture

Best Actress – Alana Haim

Best Young Actor/Actress – Cooper Hoffman

Best Acting Ensemble

Best Director – Paul Thomas Anderson

Best Original Screenplay – Paul Thomas Anderson

Best Editing – Andy Jurgensen

Best Comedy

Luca – 1

Best Animated Feature

Mass – 1

Best Supporting Actress – Ann Dowd

Nightmare Alley – 8

Best Picture

Best Director – Guillermo del Toro

Best Cinematography – Dan Laustsen

Best Production Design – Tamara Deverell, Shane Vieau

Best Costume Design – Luis Sequeira

Best Hair And Makeup

Best Visual Effects

Best Score – Nathan Johnson

No Time to Die – 2

Best Visual Effects

Best Song – No Time to Die

Pig – 1

Best Actor – Nicolas Cage 

Raya and the Last Dragon – 1

Best Animated Feature

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings – 1

Best Visual Effects

Spencer – 2

Best Actress – Kristen Stewart

Best Score – Jonny Greenwood

The Eyes of Tammy Faye – 2

Best Actress – Jessica Chastain

Best Hair And Makeup

The French Dispatch – 2

Best Production Design – Adam Stockhausen, Rena DeAngelo

Best Comedy

The Hand of God – 1

Best Foreign Language Film

The Harder They Fall – 2

Best Acting Ensemble

Best Song – Guns Go Bang

The Lost Daughter – 2

Best Actress – Olivia Colman

Best Adapted Screenplay – Maggie Gyllenhaal

The Matrix Resurrections – 1

Best Visual Effects

The Mitchells vs the Machines – 1

Best Animated Feature

The Power of the Dog – 10

Best Picture

Best Actor – Benedict Cumberbatch

Best Supporting Actor – Kodi Smit-McPhee

Best Supporting Actress – Kirsten Dunst

Best Acting Ensemble

Best Director – Jane Campion

Best Adapted Screenplay – Jane Campion

Best Cinematography – Ari Wegner

Best Editing – Peter Sciberras

Best Score – Jonny Greenwood

The Tragedy of Macbeth – 2

Best Actor – Denzel Washington

Best Cinematography – Bruno Delbonnel

The Worst Person in the World – 1

Best Foreign Language Film

tick, tick…Boom! – 2

Best Picture

Best Actor – Andrew Garfield

West Side Story – 11

Best Picture

Best Supporting Actress – Ariana DeBose

Best Supporting Actress – Rita Moreno

Best Young Actor/Actress – Rachel Zegler

Best Acting Ensemble

Best Director – Steven Spielberg

Best Adapted Screenplay – Tony Kushner

Best Cinematography – Janusz Kaminski

Best Production Design – Adam Stockhausen, Rena DeAngelo

Best Editing – Sarah Broshar and Michael Kahn

Best Costume Design – Paul Tazewell

TELEVISION NOMINATIONS FOR THE 27TH ANNUAL CRITICS CHOICE AWARDS

BEST DRAMA SERIES

  • Evil (Paramount+)
  • For All Mankind (Apple TV+)
  • The Good Fight (Paramount+)
  • Pose (FX)
  • Squid Game (Netflix)
  • Succession (HBO)
  • This Is Us (NBC)
  • Yellowjackets (Showtime)

BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES

  • Sterling K. Brown – This Is Us (NBC)
  • Mike Colter – Evil (Paramount+)
  • Brian Cox – Succession (HBO)
  • Lee Jung-jae – Squid Game (Netflix)
  • Billy Porter – Pose (FX)
  • Jeremy Strong – Succession (HBO)

BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES

  • Uzo Aduba – In Treatment (HBO)
  • Chiara Aurelia – Cruel Summer (Freeform)
  • Christine Baranski – The Good Fight (Paramount+)
  • Katja Herbers – Evil (Paramount+)
  • Melanie Lynskey – Yellowjackets (Showtime)
  • MJ Rodriguez – Pose (FX)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES

  • Nicholas Braun – Succession (HBO)
  • Billy Crudup – The Morning Show (Apple TV+)
  • Kieran Culkin – Succession (HBO)
  • Justin Hartley – This Is Us (NBC)
  • Matthew Macfadyen – Succession (HBO)
  • Mandy Patinkin – The Good Fight (Paramount+)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES

  • Andrea Martin – Evil (Paramount+)
  • Audra McDonald – The Good Fight (Paramount+)
  • Christine Lahti – Evil (Paramount+)
  • J. Smith-Cameron – Succession (HBO)
  • Sarah Snook – Succession (HBO)
  • Susan Kelechi Watson – This Is Us (NBC)

BEST COMEDY SERIES

  • The Great (Hulu)
  • Hacks (HBO Max)
  • Insecure (HBO)
  • Only Murders in the Building (Hulu)
  • The Other Two (HBO Max)
  • Reservation Dogs (FX on Hulu)
  • Ted Lasso (Apple TV+)
  • What We Do in the Shadows (FX)

BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES

  • Iain Armitage – Young Sheldon (CBS)
  • Nicholas Hoult – The Great (Hulu)
  • Steve Martin – Only Murders in the Building (Hulu)
  • Kayvan Novak – What We Do in the Shadows (FX)
  • Martin Short – Only Murders in the Building (Hulu)
  • Jason Sudeikis – Ted Lasso (Apple TV+)

BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES

  • Elle Fanning – The Great (Hulu)
  • Renée Elise Goldsberry – Girls5eva (Peacock)
  • Selena Gomez – Only Murders in the Building (Hulu) 
  • Sandra Oh – The Chair (Netflix)
  • Issa Rae – Insecure (HBO)
  • Jean Smart – Hacks (HBO Max)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES

  • Ncuti Gatwa – Sex Education (Netflix)
  • Brett Goldstein – Ted Lasso (Apple TV+)
  • Harvey Guillén – What We Do in the Shadows (FX)
  • Brandon Scott Jones – Ghosts (CBS)
  • Ray Romano – Made for Love (HBO Max)
  • Bowen Yang – Saturday Night Live (NBC)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES

  • Hannah Einbinder – Hacks (HBO Max)
  • Kristin Chenoweth – Schmigadoon! (Apple TV+)
  • Molly Shannon – The Other Two (HBO Max) 
  • Cecily Strong – Saturday Night Live (NBC)
  • Josie Totah – Saved By the Bell (Peacock)
  • Hannah Waddingham – Ted Lasso (Apple TV+)

BEST LIMITED SERIES

  • Dopesick (Hulu)
  • Dr. Death (Peacock)
  • It’s a Sin (HBO Max)
  • Maid (Netflix)
  • Mare of Easttown (HBO)
  • Midnight Mass (Netflix)
  • The Underground Railroad (Amazon Prime Video)
  • WandaVision (Disney+)

BEST MOVIE MADE FOR TELEVISION

  • Come From Away (Apple TV+)
  • List of a Lifetime (Lifetime)
  • The Map of Tiny Perfect Things (Amazon Prime Video)
  • Robin Roberts Presents: Mahalia (Lifetime)
  • Oslo (HBO)
  • Zoey’s Extraordinary Christmas (The Roku Channel)

BEST ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

  • Olly Alexander – It’s a Sin (HBO Max)
  • Paul Bettany – WandaVision (Disney+)
  • William Jackson Harper – Love Life (HBO Max)
  • Joshua Jackson – Dr. Death (Peacock)
  • Michael Keaton – Dopesick (Hulu)
  • Hamish Linklater – Midnight Mass (Netflix)

BEST ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

  • Danielle Brooks – Robin Roberts Presents: Mahalia (Lifetime)
  • Cynthia Erivo – Genius: Aretha (National Geographic)
  • Thuso Mbedu – The Underground Railroad (Amazon Prime Video)
  • Elizabeth Olsen – WandaVision (Disney+)
  • Margaret Qualley – Maid (Netflix)
  • Kate Winslet – Mare of Easttown (HBO)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

  • Murray Bartlett – The White Lotus (HBO)
  • Zach Gilford – Midnight Mass (Netflix)
  • William Jackson Harper – The Underground Railroad (Amazon Prime Video)
  • Evan Peters – Mare of Easttown (HBO)
  • Christian Slater – Dr. Death (Peacock)
  • Courtney B. Vance – Genius: Aretha (National Geographic)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

  • Jennifer Coolidge – The White Lotus (HBO)
  • Kaitlyn Dever – Dopesick (Hulu)
  • Kathryn Hahn – WandaVision (Disney+)
  • Melissa McCarthy – Nine Perfect Strangers (Hulu)
  • Julianne Nicholson – Mare of Easttown (HBO)
  • Jean Smart – Mare of Easttown (HBO)

BEST FOREIGN LANGUAGE SERIES

  • Acapulco (Apple TV+)
  • Call My Agent! (Netflix)
  • Lupin (Netflix)
  • Money Heist (Netflix)
  • Narcos: Mexico (Netflix)
  • Squid Game (Netflix)

BEST ANIMATED SERIES

  • Big Mouth (Netflix)
  • Bluey (Disney Junior)
  • Bob’s Burgers (Fox)
  • The Great North (Fox)
  • Q-Force (Netflix)
  • What If…? (Disney+)

BEST TALK SHOW

  • The Amber Ruffin Show (Peacock)
  • Desus & Mero (Showtime)
  • The Kelly Clarkson Show (NBC)
  • Last Week Tonight with John Oliver (HBO)
  • Late Night with Seth Meyers (NBC)
  • Watch What Happens Live with Andy Cohen (Bravo)

BEST COMEDY SPECIAL 

  • Bo Burnham: Inside (Netflix)
  • Good Timing with Jo Firestone (Peacock)
  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999 (Vimeo)
  • Joyelle Nicole Johnson: Love Joy (Peacock)
  • Nate Bargatze: The Greatest Average American (Netflix)
  • Trixie Mattel: One Night Only (YouTube)

NOMINATIONS BY PROGRAM FOR THE 27TH ANNUAL CRITICS CHOICE AWARDS

Acapulco (Apple TV+) – 1 

Best Foreign Language Series

Big Mouth (Netflix) – 1 

Best Animated Series

Bluey (Disney Junior) – 1

Best Animated Series

Bo Burnham: Inside (Netflix) – 1

Best Comedy Special

Bob’s Burgers (Fox) – 1

Best Animated Series

Call My Agent! (Netflix) – 1

Best Foreign Language Series

Come From Away (Apple TV+) – 1

Best Movie Made for Television

Cruel Summer (Freeform) – 1

Best Actress in a Drama Series – Chiara Aurelia

Desus & Mero (Showtime) – 1

Best Talk Show

Dopesick (Hulu) – 3

Best Limited Series

Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Michael Keaton

Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Kaitlyn Dever

Dr. Death (Peacock) – 3

Best Limited Series

Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Joshua Jackson

Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Christian Slater

Evil (Paramount+) – 5

Best Drama Series

Best Actor in a Drama Series – Mike Colter 

Best Actress in a Drama Series – Katja Herbers

Best Supporting Actress in a Drama Series – Andrea Martin

Best Supporting Actress in a Drama Series – Christine Lahti

For All Mankind (Apple TV+) – 1

Best Drama Series

Genius: Aretha (National Geographic) – 2 

Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Cynthia Erivo

Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Courtney B. Vance

Ghosts (CBS) – 1

Best Supporting Actor in a Comedy Series – Brandon Scott Jones

Girls5eva (Peacock) – 1

Best Actress in a Comedy Series – Renée Elise Goldsberry

Good Timing with Jo Firestone (Peacock) – 1

Best Comedy Special

Hacks (HBO Max) – 3

Best Comedy Series

Best Actress in a Comedy Series – Jean Smart

Best Supporting Actress in a Comedy Series – Hannah Einbinder

In Treatment (HBO) – 1

Best Actress in a Drama Series – Uzo Aduba

Insecure (HBO) – 2

Best Comedy Series

Best Actress in a Comedy Series – Issa Rae

It’s A Sin (HBO Max) – 2

Best Limited Series

Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Olly Alexander

James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999 (Vimeo) – 1 

Best Comedy Special

Joyelle Nicole Johnson: Love Joy (Peacock) – 1

Best Comedy Special

Last Week Tonight with John Oliver (HBO) – 1

Best Talk Show

Late Night with Seth Meyers (NBC) – 1

Best Talk Show

List of a Lifetime (Lifetime) – 1

Best Movie Made for Television

Love Life (HBO Max) – 1

Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – William Jackson Harper

Lupin (Netflix) – 1

Best Foreign Language Series

Made for Love (HBO Max) – 1

Best Supporting Actor in a Comedy Series – Ray Romano

Maid (Netflix) – 2

Best Limited Series

Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Margaret Qualley

Mare of Easttown (HBO) – 5

Best Limited Series

Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Kate Winslet

Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Evan Peters

Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Julianne Nicholson

Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Jean Smart

Midnight Mass (Netflix) – 3

Best Limited Series

Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Hamish Linklater

Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Zach Gilford

Money Heist (Netflix) – 1

Best Foreign Language Series

Narcos: Mexico (Netflix) – 1 

Best Foreign Language Series

Nate Bargatze: The Greatest Average American (Netflix) – 1

Best Comedy Special

Nine Perfect Strangers (Hulu) – 1

Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Melissa McCarthy

Only Murders in the Building (Hulu) – 4

Best Comedy Series

Best Actor in a Comedy Series – Steve Martin

Best Actor in a Comedy Series – Martin Short

Best Actress in a Comedy Series – Selena Gomez

Oslo (HBO) – 1

Best Movie Made for Television

Pose (FX) – 3

Best Drama Series

Best Actor in a Drama Series – Billy Porter

Best Actress in a Drama Series – MJ Rodriguez

Q-Force (Netflix) – 1

Best Animated Series

Reservation Dogs (FX on Hulu) – 1

Best Comedy Series

Robin Roberts Presents: Mahalia (Lifetime) – 2

Best Movie Made for Television

Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Danielle Brooks

Saturday Night Live (NBC) – 2

Best Supporting Actor in a Comedy Series – Bowen Yang

Best Supporting Actress in a Comedy Series – Cecily Strong

Saved By the Bell (Peacock) – 1

Best Supporting Actress in a Comedy Series – Josie Totah

Schmigadoon! (Apple TV+) – 1

Best Supporting Actress in a Comedy Series – Kristin Chenoweth

Sex Education (Netflix) – 1

Best Supporting Actor in a Comedy Series – Ncuti Gatwa

Squid Game (Netflix) – 3

Best Drama Series

Best Actor in a Drama Series – Lee Jung-jae

Best Foreign Language Series

Succession (HBO) – 8

Best Drama Series

Best Actor in a Drama Series – Brian Cox

Best Actor in a Drama Series – Jeremy Strong

Best Supporting Actor in a Drama Series – Nicholas Braun

Best Supporting Actor in a Drama Series – Kieran Culkin

Best Supporting Actor in a Drama Series – Matthew Macfadyen

Best Supporting Actress in a Drama Series – J. Smith-Cameron

Best Supporting Actress in a Drama Series – Sarah Snook

Ted Lasso (Apple TV+) – 4

Best Comedy Series

Best Actor in a Comedy Series – Jason Sudeikis

Best Supporting Actor in a Comedy Series – Brett Goldstein

Best Supporting Actress in a Comedy Series – Hannah Waddingham

The Amber Ruffin Show (Peacock) – 1

Best Talk Show

The Chair (Netflix) – 1

Best Actress in a Comedy Series – Sandra Oh

The Good Fight (Paramont+) – 4

Best Drama Series

Best Actress in a Drama Series – Christine Baranski

Best Supporting Actor in a Drama Series – Mandy Patinkin

Best Supporting Actress in a Drama Series – Audra McDonald

The Great (Hulu) – 3

Best Comedy Series

Best Actor in a Comedy Series – Nicholas Hoult

Best Actress in a Comedy Series – Elle Fanning

The Great North (Fox) – 1

Best Animated Series

The Kelly Clarkson Show (NBC) – 1

Best Talk Show

The Map of Tiny Perfect Things (Amazon Prime Video) – 1

Best Movie Made for Television

The Morning Show (Apple TV+) – 1

Best Supporting Actor in a Drama Series – Billy Crudup

The Other Two (HBO Max) – 2

Best Comedy Series

Best Supporting Actress in a Comedy Series – Molly Shannon

The Underground Railroad (Amazon Prime Video) – 3

Best Limited Series

Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Thuso Mbedu

Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – William Jackson Harper

The White Lotus (HBO) – 2

Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Murray Bartlett

Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Jennifer Coolidge

This Is Us (NBC) – 4

Best Drama Series

Best Actor in a Drama Series – Sterling K. Brown

Best Supporting Actor in a Drama Series – Justin Hartley

Best Supporting Actress in a Drama Series – Susan Kelechi Watson

Trixie Mattel: One Night Only (YouTube) – 1

Best Comedy Special

WandaVision (Disney+) – 4

Best Limited Series

Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Paul Bettany

Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Elizabeth Olsen

Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Kathryn Hahn

Watch What Happens Live with Andy Cohen (Bravo) – 1

Best Talk Show

What If…? (Disney+) – 1

Best Animated Series

What We Do in the Shadows (FX) – 3

Best Comedy Series

Best Actor in a Comedy Series – Kayvan Novak

Best Supporting Actor in a Comedy Series – Harvey Guillén

Yellowjackets (Showtime) – 2

Best Drama Series

Best Actress in a Drama Series – Melanie Lynskey

Young Sheldon (CBS) – 1

Best Actor in a Comedy Series – Iain Armitage

Zoey’s Extraordinary Christmas (The Roku Channel) – 1

Best Movie Made for Television

TELEVISION NOMINATIONS BY COMPANY FOR THE 27TH ANNUAL CRITICS CHOICE AWARDS

HBO – 20

Netflix – 18

Hulu – 11

Apple TV+ – 9

HBO Max – 9

Paramount+ – 9

NBC – 8

Peacock – 8

FX – 7

Disney+ – 6

Amazon Prime Video – 4

Lifetime – 3

Showtime – 3

CBS – 2

Fox – 2

National Geographic – 2

Bravo – 1

Freeform – 1

The Roku Channel – 1

Vimeo – 1

YouTube – 1

Copyright 2017-2022 Culture Mix