2022 Critics Choice Awards: ‘The Power of the Dog,’ ‘Ted Lasso’ are the top winners

March 13, 2022

by Carla Hay

With four prizes, including Best Picture, Netflix’s Western drama “The Power of the Dog” was the top winner at the 27th annual Critics Choice Awards, which were presented on March 13, 2022. Also winning four prizes, including Best Comedy Series, was Apple TV+’s soccer sitcom “Ted Lasso.” For the first time in Critics Choice Awards history, the show was held in two cities: in Los Angeles (at the Fairmont Century Plaza Hotel) and in London (at the Savoy Hotel), in order to accommodate attendees of the 2022 BAFTA Film Awards in London, which was held on the same night.

Taye Diggs and Nicole Byer hosted the 2022 Critics Choice Awards ceremony, which was televised in the U.S. on The CW and TBS. Eligible movies were those released in the U.S. in 2021. Eligible TV shows were those with new episodes that premiered in 2021. The Critics Choice Association nominates and votes for the awards.

“The Power of the Dog” director/screenwriter/producer Jane Campion at the 27th Annual Critics Choice Awards at Fairmont Century Plaza in Los Angeles on March 13, 2022. (Photo by Amy Sussman/Getty Images for Critics Choice Association)

“The Power of the Dog,” which is about a dysfunctional rancher family in 1925 Montana, won the awards for Best Picture, Best Director (for Jane Campion), Best Adapted Screenplay (also won by Campion) and Best Cinematography (for Ari Wegner, the first woman to win in this Critics Choice Awards category). Focus Features’ Northern Ireland drama “Belfast” won three Critics Choice Awards: Best Original Screenplay (for Kenneth Branagh), Best Young Actor/Actress (for Jude Hill) and Best Acting Ensemble. Also winning three Critics Choice Awards was Warner Bros. Pictures’ sci-fi remake “Dune,” which took the prizes for Best Production Design, Best Visual Effects and Best Score.

In the TV categories, “Ted Lasso” won these four prizes: Best Comedy Series, Best Actor in a Comedy Series (for Jason Sudeikis), Best Supporting Actress in a Comedy Series (for Hannah Waddingham) and Best Supporting Actor in a Comedy Series (for Brett Goldstein). HBO’s “Succession” received three awards: Best Drama Series, Best Supporting Actress in a Drama Series (for Sarah Snook) and Best Supporting Actor in a Drama Series (for Kieran Culkin). TV shows that won two Critics Choice Awards each in 2022 were HBO’s “Mare of Easttown,” Netflix’s “Squid Game” and HBO’s “The White Lotus.”

“Ted Lasso” co-stars Juno Temple, Brett Goldstein and Hannah Waddington at the 27th Annual Critics Choice Awards at the Savoy Hotel in London on March 13, 2022. (Photo by Eamonn M. McCormack/Getty Images for Critics Choice Association)

In non-competitive prizes announced several weeks before the show, Halle Berry received the SeeHer Award (for advocacy of positive female representation on screen), while Billy Crystal was the recipient of the Lifetime Achievement Award.

Presenters includes Ava DuVernay, Carey Mulligan, Jamie Dornan, Serena Williams, Venus Williams, Kristen Wiig, Lin-Manuel Miranda, Mandy Moore, Zoey Deutch, Joel McHale, Michaela Jaé Rodriguez, J.K. Simmons, Ray Romano, Ken Jeong, Alan Kim, Angelica Ross, Annie Mumolo, Dominique Jackson, Dylan O’Brien, Hailie Sahar, Indya Moore, Jacob Bertrand, Jung Ho-yeon, Kaci Walfall, Lee Jung-jae, Maria Bakalova, Mayim Bialik, Nasim Pedrad, Park Hae-soo, Ralph Macchio, Robin Thede, Los Angeles Rams Coach Sean McVay, Veronika Khomyn, Shawn Hatosy, Sonequa Martin-Green, Issa Rae and Jimmy Kimmel.

The following is the complete list of nominees and winners for the 2022 Critics Choice Awards:

*=winner

FILM

BEST PICTURE

  • Belfast
  • CODA
  • Don’t Look Up
  • Dune
  • King Richard
  • Licorice Pizza
  • Nightmare Alley
  • The Power of the Dog*
  • tick, tick…Boom!
  • West Side Story

BEST ACTOR

  • Nicolas Cage – Pig
  • Benedict Cumberbatch – The Power of the Dog
  • Peter Dinklage – Cyrano
  • Andrew Garfield – tick, tick…Boom!
  • Will Smith – King Richard*
  • Denzel Washington – The Tragedy of Macbeth

BEST ACTRESS

  • Jessica Chastain – The Eyes of Tammy Faye*
  • Olivia Colman – The Lost Daughter
  • Lady Gaga – House of Gucci
  • Alana Haim – Licorice Pizza
  • Nicole Kidman – Being the Ricardos
  • Kristen Stewart – Spencer

BEST SUPPORTING ACTOR

  • Jamie Dornan – Belfast
  • Ciarán Hinds – Belfast
  • Troy Kotsur – CODA*
  • Jared Leto – House of Gucci
  • J.K. Simmons – Being the Ricardos
  • Kodi Smit-McPhee – The Power of the Dog

BEST SUPPORTING ACTRESS

  • Caitríona Balfe – Belfast
  • Ariana DeBose – West Side Story*
  • Ann Dowd – Mass
  • Kirsten Dunst – The Power of the Dog
  • Aunjanue Ellis – King Richard
  • Rita Moreno – West Side Story

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS

  • Jude Hill – Belfast*
  • Cooper Hoffman – Licorice Pizza
  • Emilia Jones – CODA
  • Woody Norman – C’mon C’mon
  • Saniyya Sidney – King Richard
  • Rachel Zegler – West Side Story

BEST ACTING ENSEMBLE

  • Belfast*
  • Don’t Look Up
  • The Harder They Fall
  • Licorice Pizza
  • The Power of the Dog
  • West Side Story

BEST DIRECTOR

  • Paul Thomas Anderson – Licorice Pizza
  • Kenneth Branagh – Belfast
  • Jane Campion – The Power of the Dog*
  • Guillermo del Toro – Nightmare Alley
  • Steven Spielberg – West Side Story
  • Denis Villeneuve – Dune

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

  • Paul Thomas Anderson – Licorice Pizza
  • Zach Baylin – King Richard
  • Kenneth Branagh – Belfast*
  • Adam McKay, David Sirota – Don’t Look Up
  • Aaron Sorkin – Being the Ricardos

BEST ADAPTED SCREENPLAY

  • Jane Campion – The Power of the Dog*
  • Maggie Gyllenhaal – The Lost Daughter
  • Siân Heder – CODA
  • Tony Kushner – West Side Story
  • Jon Spaihts, Denis Villeneuve, Eric Roth – Dune

BEST CINEMATOGRAPHY

  • Bruno Delbonnel – The Tragedy of Macbeth
  • Greig Fraser – Dune
  • Janusz Kaminski – West Side Story
  • Dan Laustsen – Nightmare Alley
  • Ari Wegner – The Power of the Dog*
  • Haris Zambarloukos – Belfast

BEST PRODUCTION DESIGN

  • Jim Clay, Claire Nia Richards – Belfast
  • Tamara Deverell, Shane Vieau – Nightmare Alley
  • Adam Stockhausen, Rena DeAngelo – The French Dispatch
  • Adam Stockhausen, Rena DeAngelo – West Side Story
  • Patrice Vermette, Zsuzsanna Sipos – Dune*

BEST EDITING

  • Sarah Broshar and Michael Kahn – West Side Story*
  • Úna Ní Dhonghaíle – Belfast
  • Andy Jurgensen – Licorice Pizza
  • Peter Sciberras – The Power of the Dog
  • Joe Walker – Dune

BEST COSTUME DESIGN

  • Jenny Beavan – Cruella*
  • Luis Sequeira – Nightmare Alley
  • Paul Tazewell – West Side Story
  • Jacqueline West, Robert Morgan – Dune
  • Janty Yates – House of Gucci

BEST HAIR AND MAKEUP

  • Cruella
  • Dune
  • The Eyes of Tammy Faye*
  • House of Gucci
  • Nightmare Alley

BEST VISUAL EFFECTS

  • Dune*
  • The Matrix Resurrections
  • Nightmare Alley
  • No Time to Die
  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

BEST COMEDY

  • Barb & Star Go to Vista Del Mar
  • Don’t Look Up
  • Free Guy
  • The French Dispatch
  • Licorice Pizza*

BEST ANIMATED FEATURE

  • Encanto
  • Flee
  • Luca
  • The Mitchells vs the Machines*
  • Raya and the Last Dragon

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

  • A Hero
  • Drive My Car*
  • Flee
  • The Hand of God
  • The Worst Person in the World

BEST SONG

  • Be Alive – King Richard
  • Dos Oruguitas – Encanto
  • Guns Go Bang – The Harder They Fall
  • Just Look Up – Don’t Look Up
  • No Time to Die – No Time to Die*

BEST SCORE

  • Nicholas Britell – Don’t Look Up
  • Jonny Greenwood – The Power of the Dog
  • Jonny Greenwood – Spencer
  • Nathan Johnson – Nightmare Alley
  • Hans Zimmer – Dune*

TELEVISION

BEST DRAMA SERIES

  • Evil (Paramount+)
  • For All Mankind (Apple TV+)
  • The Good Fight (Paramount+)
  • Pose (FX)
  • Squid Game (Netflix)
  • Succession (HBO)*
  • This Is Us (NBC)
  • Yellowjackets (Showtime)

BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES

  • Sterling K. Brown – This Is Us (NBC)
  • Mike Colter – Evil (Paramount+)
  • Brian Cox – Succession (HBO)
  • Lee Jung-jae – Squid Game (Netflix)*
  • Billy Porter – Pose (FX)
  • Jeremy Strong – Succession (HBO)

BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES

  • Uzo Aduba – In Treatment (HBO)
  • Chiara Aurelia – Cruel Summer (Freeform)
  • Christine Baranski – The Good Fight (Paramount+)
  • Katja Herbers – Evil (Paramount+)
  • Melanie Lynskey – Yellowjackets (Showtime)*
  • MJ Rodriguez – Pose (FX)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES

  • Nicholas Braun – Succession (HBO)
  • Billy Crudup – The Morning Show (Apple TV+)
  • Kieran Culkin – Succession (HBO)*
  • Justin Hartley – This Is Us (NBC)
  • Matthew Macfadyen – Succession (HBO)
  • Mandy Patinkin – The Good Fight (Paramount+)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES

  • Andrea Martin – Evil (Paramount+)
  • Audra McDonald – The Good Fight (Paramount+)
  • Christine Lahti – Evil (Paramount+)
  • J. Smith-Cameron – Succession (HBO)
  • Sarah Snook – Succession (HBO)*
  • Susan Kelechi Watson – This Is Us (NBC)

BEST COMEDY SERIES

  • The Great (Hulu)
  • Hacks (HBO Max)
  • Insecure (HBO)
  • Only Murders in the Building (Hulu)
  • The Other Two (HBO Max)
  • Reservation Dogs (FX on Hulu)
  • Ted Lasso (Apple TV+)*
  • What We Do in the Shadows (FX)

BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES

  • Iain Armitage – Young Sheldon (CBS)
  • Nicholas Hoult – The Great (Hulu)
  • Steve Martin – Only Murders in the Building (Hulu)
  • Kayvan Novak – What We Do in the Shadows (FX)
  • Martin Short – Only Murders in the Building (Hulu)
  • Jason Sudeikis – Ted Lasso (Apple TV+)*

BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES

  • Elle Fanning – The Great (Hulu)
  • Renée Elise Goldsberry – Girls5eva (Peacock)
  • Selena Gomez – Only Murders in the Building (Hulu) 
  • Sandra Oh – The Chair (Netflix)
  • Issa Rae – Insecure (HBO)
  • Jean Smart – Hacks (HBO Max)*

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES

  • Ncuti Gatwa – Sex Education (Netflix)
  • Brett Goldstein – Ted Lasso (Apple TV+)*
  • Harvey Guillén – What We Do in the Shadows (FX)
  • Brandon Scott Jones – Ghosts (CBS)
  • Ray Romano – Made for Love (HBO Max)
  • Bowen Yang – Saturday Night Live (NBC)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES

  • Hannah Einbinder – Hacks (HBO Max)
  • Kristin Chenoweth – Schmigadoon! (Apple TV+)
  • Molly Shannon – The Other Two (HBO Max) 
  • Cecily Strong – Saturday Night Live (NBC)
  • Josie Totah – Saved By the Bell (Peacock)
  • Hannah Waddingham – Ted Lasso (Apple TV+)*

BEST LIMITED SERIES

  • Dopesick (Hulu)
  • Dr. Death (Peacock)
  • It’s a Sin (HBO Max)
  • Maid (Netflix)
  • Mare of Easttown (HBO)*
  • Midnight Mass (Netflix)
  • The Underground Railroad (Amazon Prime Video)
  • WandaVision (Disney+)

BEST MOVIE MADE FOR TELEVISION

  • Come From Away (Apple TV+)
  • List of a Lifetime (Lifetime)
  • The Map of Tiny Perfect Things (Amazon Prime Video)
  • Robin Roberts Presents: Mahalia (Lifetime)
  • Oslo (HBO)*
  • Zoey’s Extraordinary Christmas (The Roku Channel)

BEST ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

  • Olly Alexander – It’s a Sin (HBO Max)
  • Paul Bettany – WandaVision (Disney+)
  • William Jackson Harper – Love Life (HBO Max)
  • Joshua Jackson – Dr. Death (Peacock)
  • Michael Keaton – Dopesick (Hulu)*
  • Hamish Linklater – Midnight Mass (Netflix)

BEST ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

  • Danielle Brooks – Robin Roberts Presents: Mahalia (Lifetime)
  • Cynthia Erivo – Genius: Aretha (National Geographic)
  • Thuso Mbedu – The Underground Railroad (Amazon Prime Video)
  • Elizabeth Olsen – WandaVision (Disney+)
  • Margaret Qualley – Maid (Netflix)
  • Kate Winslet – Mare of Easttown (HBO)*

BEST SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

  • Murray Bartlett – The White Lotus (HBO)*
  • Zach Gilford – Midnight Mass (Netflix)
  • William Jackson Harper – The Underground Railroad (Amazon Prime Video)
  • Evan Peters – Mare of Easttown (HBO)
  • Christian Slater – Dr. Death (Peacock)
  • Courtney B. Vance – Genius: Aretha (National Geographic)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

  • Jennifer Coolidge – The White Lotus (HBO)*
  • Kaitlyn Dever – Dopesick (Hulu)
  • Kathryn Hahn – WandaVision (Disney+)
  • Melissa McCarthy – Nine Perfect Strangers (Hulu)
  • Julianne Nicholson – Mare of Easttown (HBO)
  • Jean Smart – Mare of Easttown (HBO)

BEST FOREIGN LANGUAGE SERIES

  • Acapulco (Apple TV+)
  • Call My Agent! (Netflix)
  • Lupin (Netflix)
  • Money Heist (Netflix)
  • Narcos: Mexico (Netflix)
  • Squid Game (Netflix)*

BEST ANIMATED SERIES

  • Big Mouth (Netflix)
  • Bluey (Disney Junior)
  • Bob’s Burgers (Fox)
  • The Great North (Fox)
  • Q-Force (Netflix)
  • What If…? (Disney+)*

BEST TALK SHOW

  • The Amber Ruffin Show (Peacock)
  • Desus & Mero (Showtime)
  • The Kelly Clarkson Show (NBC)
  • Last Week Tonight with John Oliver (HBO)*
  • Late Night with Seth Meyers (NBC)
  • Watch What Happens Live with Andy Cohen (Bravo)

BEST COMEDY SPECIAL 

  • Bo Burnham: Inside (Netflix)*
  • Good Timing with Jo Firestone (Peacock)
  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999 (Vimeo)
  • Joyelle Nicole Johnson: Love Joy (Peacock)
  • Nate Bargatze: The Greatest Average American (Netflix)
  • Trixie Mattel: One Night Only (YouTube)

2022 Critics Choice Awards: ‘Belfast,’ ‘West Side Story’ are the top nominees

December 13, 2021

The following is a combination of press releases from the Critics Choice Association:

The Critics Choice Association (CCA) announced today the film category nominees for the 27th Annual Critics Choice Awards. The winners will be revealed at the star-studded Critics Choice Awards gala hosted by Taye Diggs and Nicole Byer, which will broadcast LIVE on The CW and TBS on Sunday, January 9, 2022 from 7:00 – 10:00 pm ET (delayed PT – check local listings).*

*[December 22, 2021 UPDATE: The ceremony has been postponed until further notice, due to concerns over increasing COVID-19 infections, particiularly from the Omicron variant. The Critics Choice Association issued this statement: “After thoughtful consideration and candid conversations with our partners at The CW and TBS, we have collectively come to the conclusion that the prudent and responsible decision at this point is to postpone the 27th Annual Critics Choice Awards, originally slated for January 9, 2022. We are in constant communication with LA County Health Officials, and we are currently working diligently to find a new date during the upcoming awards season in which to host our annual gala in-person with everyone’s safety and health remaining our top priority. We will be sharing additional details with our friends and colleagues throughout the entertainment industry as soon as we can.”]

*[January 13, 2022 UPDATE: The ceremony has been rescheduled for March 13, 2022.]

*[February 16, 2022 UPDATE: The ceremony will be held in Los Angeles and in London, to accommodate people who will attending the BAFTA Film Awards happening on the same night.]

“Belfast” from Focus Features and “West Side Story” from 20th Century Studios lead this year’s film contenders, earning 11 nominations each. In addition to Best Picture, “Belfast” racked up several acting nominations including Best Supporting Actor nods for both Jamie Dornan and Ciarán Hinds, Best Supporting Actress for Caitríona Balfe, Best Young Actor/Actress for Jude Hill, and Best Acting Ensemble, while Kenneth Branagh could take home both the Best Director and Best Original Screenplay trophies. “Belfast” also earned nominations for Haris Zambarloukos for Best Cinematography, Jim Clay and Claire Nia Richards for Best Production Design, and Úna Ní Dhonghaíle for Best Editing.

Steven Spielberg received a Best Director nomination for his Best Picture contender “West Side Story.” Two of the film’s standout performers, Ariana DeBose and Rita Moreno, will be vying for Best Supporting Actress, while Rachel Zegler is up for Best Young Actor/Actress. “West Side Story” also garnered a nomination for Best Acting Ensemble, and nods for Tony Kushner for Best Adapted Screenplay, Janusz Kaminski for Best Cinematography, Adam Stockhausen and Rena DeAngelo for Best Production Design, Sarah Broshar and Michael Kahn for Best Editing, and Paul Tazewell for Best Costume Design.

The list of Best Picture hopefuls featured several more films with impressive nomination counts, including “Dune” and “The Power of the Dog” which picked up ten each. “Licorice Pizza” and “Nightmare Alley” collected eight nominations apiece, followed by “King Richard” and “Don’t Look Up,” each with six. Rounding out the Best Picture nominees are “CODA” and “tick, tick…Boom!”

“We are so proud to be honoring this amazing list of films and the incredibly talented people who made them during this extremely challenging time,” said Critics Choice Association CEO Joey Berlin. “All eyes are going to be on the Fairmont Century Plaza red carpet and ballroom on January 9th, when the biggest stars in movies and television will be gathered to celebrate the best of the best in entertainment this past year. In the safest possible environment, it will mark the return of the kind of glitz and glamor we haven’t been able to enjoy in far too long.”

Kieran Culkin, Jeremy Strong, Sarah Snook and Brian Cox in “Succession” (Photo by Graeme Hunter/HBO)

HBO’s “Succession” leads this year’s TV contenders with eight nominations. In addition to Best Drama Series the show racked up a slew of acting nominations including nods for both Brian Cox and Jeremy Strong for Best Actor in a Drama Series. Several of their co-stars also find themselves vying with each other, as Nicholas Braun, Kieran Culkin and Matthew Macfadyen all scored nominations for Best Supporting Actor in a Drama Series, while J. Smith-Cameron and Sarah Snook are both up for Best Supporting Actress in a Drama Series.

“Mare of Easttown” (HBO) and “Evil” (Paramount+) impressed with five nominations each. “Mare of Easttown” is up for Best Limited Series, with Kate Winslet nominated for Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television, Evan Peters for Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television, and both Julianne Nicholson and Jean Smart nominated for Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television. “Evil” is nominated for Best Drama Series, Mike Colter for Best Actor in a Drama Series, Katja Herbers for Best Actress in a Drama Series, and both Andrea Martin and Christine Lahti are up for Best Supporting Actress in a Drama Series.

Several programs earned four nominations each, “Only Murders in the Building” (Hulu), “Ted Lasso” (Apple TV+), “The Good Fight” (Paramount+), “This Is Us” (NBC), and “WandaVision” (Disney+).

“Although the industry is still recovering from the COVID-19 lockdown, you wouldn’t know it from the wealth of amazing television programs our nomination committees pored through to come up with this year’s nominees,” said Critics Choice Association TV Branch president Ed Martin. “We have even more choices than we did before the pandemic, for critics and viewers to embrace. While the streamers continue to break new ground with some wonderfully unexpected offerings, it has been an unusually strong year for all areas of television.  We look forward to honoring the year’s finest shows at what promises to be our most exciting awards ceremony yet.”  

The Critics Choice Awards are bestowed annually to honor the finest in cinematic and television achievement. Historically, they are the most accurate predictor of Academy Award nominations. 

The 27th annual Critics Choice Awards show will be produced by Bob Bain Productions and Berlin Entertainment. The CCA is represented by Dan Black of Greenberg Traurig.  

Follow the 27th annual Critics Choice Awards on Twitter and Instagram @CriticsChoice and on Facebook/CriticsChoiceAwards.

About the Critics Choice Association (CCA) 

The Critics Choice Association is the largest critics organization in the United States and Canada, representing more than 500 media critics and entertainment journalists. It was established in 2019 with the formal merger of the Broadcast Film Critics Association and the Broadcast Television Journalists Association, recognizing the intersection between film, television, and streaming content. For more information, visit: www.CriticsChoice.com.

About The CW:

THE CW TELEVISION NETWORK launched in 2006 as America’s fifth broadcast network, with programming targeting younger viewers, a demographic highly sought after by advertisers. The CW, a joint venture between Warner Bros. Entertainment and CBS Corporation, now broadcasts across the week, offering fourteen-hours of primetime programming, Monday through Sunday, beginning in Fall 2021. The CW’s primetime programming is also available to stream for free, without authentication, on the ad-supported CWTV.com and The CW app, now available on every major OTT platform. Additionally, The CW broadcasts a three-hour Saturday morning kids block. The CW’s digital network CW Seed launched in 2013 and offers original short-form digital content as well as past seasons of fan-favorite television series. For more information about the network and its programming, visit www.cwtvpr.com.

About TBS:

TBS, a WarnerMedia brand, is a top-rated destination for television among young adults and known for escapist, good-time entertainment, featuring smart, imaginative stories with heart and comedic edge. From scripted comedy series to late-night shows, game shows, and animated programming, TBS’ Originals slate is comprised of some of the most popular shows on cable — “Miracle Workers,” ”Full Frontal with Samantha Bee,” ”The Last O.G.,” ”American Dad!” and ”Chad.” The network’s slate of premium unscripted series includes “The Misery Index,” “Go-Big Show,” “Wipeout,” “Friday Night Vibes” and “The Cube” along with upcoming series, “The Big D”. TBS’ lineup also includes comedy hits like “Young Sheldon” and ”The Big Bang Theory,” classic sitcom favorites such as “Friends,” blockbuster movies, and live event coverage of Major League Baseball, the NCAA Division I Men’s Basketball Championship and “ELEAGUE,” WarnerMedia’s eSports gaming competition. Website: www.tbs.com

FILM NOMINATIONS FOR THE 27TH ANNUAL CRITICS CHOICE AWARDS

BEST PICTURE

  • Belfast
  • CODA
  • Don’t Look Up
  • Dune
  • King Richard
  • Licorice Pizza
  • Nightmare Alley
  • The Power of the Dog
  • tick, tick…Boom!
  • West Side Story

BEST ACTOR

  • Nicolas Cage – Pig
  • Benedict Cumberbatch – The Power of the Dog
  • Peter Dinklage – Cyrano
  • Andrew Garfield – tick, tick…Boom!
  • Will Smith – King Richard
  • Denzel Washington – The Tragedy of Macbeth

BEST ACTRESS

  • Jessica Chastain – The Eyes of Tammy Faye
  • Olivia Colman – The Lost Daughter
  • Lady Gaga – House of Gucci
  • Alana Haim – Licorice Pizza
  • Nicole Kidman – Being the Ricardos
  • Kristen Stewart – Spencer

BEST SUPPORTING ACTOR

  • Jamie Dornan – Belfast
  • Ciarán Hinds – Belfast
  • Troy Kotsur – CODA
  • Jared Leto – House of Gucci
  • J.K. Simmons – Being the Ricardos
  • Kodi Smit-McPhee – The Power of the Dog

BEST SUPPORTING ACTRESS

  • Caitríona Balfe – Belfast
  • Ariana DeBose – West Side Story
  • Ann Dowd – Mass
  • Kirsten Dunst – The Power of the Dog
  • Aunjanue Ellis – King Richard
  • Rita Moreno – West Side Story

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS

  • Jude Hill – Belfast
  • Cooper Hoffman – Licorice Pizza
  • Emilia Jones – CODA
  • Woody Norman – C’mon C’mon
  • Saniyya Sidney – King Richard
  • Rachel Zegler – West Side Story

BEST ACTING ENSEMBLE

  • Belfast
  • Don’t Look Up
  • The Harder They Fall
  • Licorice Pizza
  • The Power of the Dog
  • West Side Story

BEST DIRECTOR

  • Paul Thomas Anderson – Licorice Pizza
  • Kenneth Branagh – Belfast
  • Jane Campion – The Power of the Dog
  • Guillermo del Toro – Nightmare Alley
  • Steven Spielberg – West Side Story
  • Denis Villeneuve – Dune

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

  • Paul Thomas Anderson – Licorice Pizza
  • Zach Baylin – King Richard
  • Kenneth Branagh – Belfast
  • Adam McKay, David Sirota – Don’t Look Up
  • Aaron Sorkin – Being the Ricardos

BEST ADAPTED SCREENPLAY

  • Jane Campion – The Power of the Dog
  • Maggie Gyllenhaal – The Lost Daughter
  • Siân Heder – CODA
  • Tony Kushner – West Side Story
  • Jon Spaihts, Denis Villeneuve, Eric Roth – Dune

BEST CINEMATOGRAPHY

  • Bruno Delbonnel – The Tragedy of Macbeth
  • Greig Fraser – Dune
  • Janusz Kaminski – West Side Story
  • Dan Laustsen – Nightmare Alley
  • Ari Wegner – The Power of the Dog
  • Haris Zambarloukos – Belfast

BEST PRODUCTION DESIGN

  • Jim Clay, Claire Nia Richards – Belfast
  • Tamara Deverell, Shane Vieau – Nightmare Alley
  • Adam Stockhausen, Rena DeAngelo – The French Dispatch
  • Adam Stockhausen, Rena DeAngelo – West Side Story
  • Patrice Vermette, Zsuzsanna Sipos – Dune

BEST EDITING

  • Sarah Broshar and Michael Kahn – West Side Story
  • Úna Ní Dhonghaíle – Belfast
  • Andy Jurgensen – Licorice Pizza
  • Peter Sciberras – The Power of the Dog
  • Joe Walker – Dune

BEST COSTUME DESIGN

  • Jenny Beavan – Cruella
  • Luis Sequeira – Nightmare Alley
  • Paul Tazewell – West Side Story
  • Jacqueline West, Robert Morgan – Dune
  • Janty Yates – House of Gucci

BEST HAIR AND MAKEUP

  • Cruella
  • Dune
  • The Eyes of Tammy Faye
  • House of Gucci
  • Nightmare Alley

BEST VISUAL EFFECTS

  • Dune
  • The Matrix Resurrections
  • Nightmare Alley
  • No Time to Die
  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

BEST COMEDY

  • Barb & Star Go to Vista Del Mar
  • Don’t Look Up
  • Free Guy
  • The French Dispatch
  • Licorice Pizza

BEST ANIMATED FEATURE

  • Encanto
  • Flee
  • Luca
  • The Mitchells vs the Machines
  • Raya and the Last Dragon

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

  • A Hero
  • Drive My Car
  • Flee
  • The Hand of God
  • The Worst Person in the World

BEST SONG

  • Be Alive – King Richard
  • Dos Oruguitas – Encanto
  • Guns Go Bang – The Harder They Fall
  • Just Look Up – Don’t Look Up
  • No Time to Die – No Time to Die

BEST SCORE

  • Nicholas Britell – Don’t Look Up
  • Jonny Greenwood – The Power of the Dog
  • Jonny Greenwood – Spencer
  • Nathan Johnson – Nightmare Alley
  • Hans Zimmer – Dune

NOMINATIONS BY FILM FOR THE 27TH ANNUAL CRITICS CHOICE AWARDS

A HERO – 1 

Best Foreign Language Film

Barb & Star Go to Vista Del Mar – 1 

Best Comedy

Being the Ricardos – 3

Best Actress – Nicole Kidman

Best Supporting Actor – J.K. Simmons

Best Original Screenplay – Aaron Sorkin

Belfast – 11

Best Picture

Best Supporting Actor – Jamie Dornan

Best Supporting Actor – Ciarán Hinds

Best Supporting Actress – Caitríona Balfe

Best Young Actor/Actress – Jude Hill

Best Acting Ensemble

Best Director – Kenneth Branagh

Best Original Screenplay – Kenneth Branagh

Best Cinematography – Haris Zambarloukos

Best Production Design – Jim Clay, Claire Nia Richards

Best Editing – Úna Ní Dhonghaíle

C’mon C’mon – 1

Best Young Actor/Actress – Woody Norman

CODA – 4

Best Picture

Best Supporting Actor – Troy Kotsur

Best Young Actor/Actress – Emilia Jones

Best Adapted Screenplay – Siân Heder

Cruella – 2

Best Costume Design – Jenny Beavan

Best Hair And Makeup

Cyrano – 1

Best Actor – Peter Dinklage

Don’t Look Up – 6

Best Picture

Best Acting Ensemble

Best Original Screenplay – Adam McKay, David Sirota

Best Comedy

Best Song – Just Look Up

Best Score – Nicholas Britell

Drive My Car – 1

Best Foreign Language Film

Dune – 10

Best Picture 

Best Director – Denis Villeneuve

Best Adapted Screenplay – Jon Spaihts, Denis Villeneuve, Eric Roth

Best Cinematography – Greig Fraser

Best Production Design – Patrice Vermette, Zsuzsanna Sipos

Best Editing – Joe Walker

Best Costume Design – Jacqueline West, Robert Morgan

Best Hair And Makeup

Best Visual Effects

Best Score – Hans Zimmer

Encanto – 2

Best Animated Feature

Best Song – Dos Oruguitas

Flee – 2

Best Animated Feature

Best Foreign Language Film

Free Guy – 1

Best Comedy

House of Gucci – 4

Best Actress – Lady Gaga

Best Supporting Actor – Jared Leto

Best Costume Design – Janty Yates

Best Hair And Makeup

King Richard – 6

Best Picture

Best Actor – Will Smith

Best Supporting Actress – Aunjanue Ellis

Best Young Actor/Actress – Saniyya Sidney

Best Original Screenplay – Zach Baylin

Best Song – Be Alive

Licorice Pizza – 8

Best Picture

Best Actress – Alana Haim

Best Young Actor/Actress – Cooper Hoffman

Best Acting Ensemble

Best Director – Paul Thomas Anderson

Best Original Screenplay – Paul Thomas Anderson

Best Editing – Andy Jurgensen

Best Comedy

Luca – 1

Best Animated Feature

Mass – 1

Best Supporting Actress – Ann Dowd

Nightmare Alley – 8

Best Picture

Best Director – Guillermo del Toro

Best Cinematography – Dan Laustsen

Best Production Design – Tamara Deverell, Shane Vieau

Best Costume Design – Luis Sequeira

Best Hair And Makeup

Best Visual Effects

Best Score – Nathan Johnson

No Time to Die – 2

Best Visual Effects

Best Song – No Time to Die

Pig – 1

Best Actor – Nicolas Cage 

Raya and the Last Dragon – 1

Best Animated Feature

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings – 1

Best Visual Effects

Spencer – 2

Best Actress – Kristen Stewart

Best Score – Jonny Greenwood

The Eyes of Tammy Faye – 2

Best Actress – Jessica Chastain

Best Hair And Makeup

The French Dispatch – 2

Best Production Design – Adam Stockhausen, Rena DeAngelo

Best Comedy

The Hand of God – 1

Best Foreign Language Film

The Harder They Fall – 2

Best Acting Ensemble

Best Song – Guns Go Bang

The Lost Daughter – 2

Best Actress – Olivia Colman

Best Adapted Screenplay – Maggie Gyllenhaal

The Matrix Resurrections – 1

Best Visual Effects

The Mitchells vs the Machines – 1

Best Animated Feature

The Power of the Dog – 10

Best Picture

Best Actor – Benedict Cumberbatch

Best Supporting Actor – Kodi Smit-McPhee

Best Supporting Actress – Kirsten Dunst

Best Acting Ensemble

Best Director – Jane Campion

Best Adapted Screenplay – Jane Campion

Best Cinematography – Ari Wegner

Best Editing – Peter Sciberras

Best Score – Jonny Greenwood

The Tragedy of Macbeth – 2

Best Actor – Denzel Washington

Best Cinematography – Bruno Delbonnel

The Worst Person in the World – 1

Best Foreign Language Film

tick, tick…Boom! – 2

Best Picture

Best Actor – Andrew Garfield

West Side Story – 11

Best Picture

Best Supporting Actress – Ariana DeBose

Best Supporting Actress – Rita Moreno

Best Young Actor/Actress – Rachel Zegler

Best Acting Ensemble

Best Director – Steven Spielberg

Best Adapted Screenplay – Tony Kushner

Best Cinematography – Janusz Kaminski

Best Production Design – Adam Stockhausen, Rena DeAngelo

Best Editing – Sarah Broshar and Michael Kahn

Best Costume Design – Paul Tazewell

TELEVISION NOMINATIONS FOR THE 27TH ANNUAL CRITICS CHOICE AWARDS

BEST DRAMA SERIES

  • Evil (Paramount+)
  • For All Mankind (Apple TV+)
  • The Good Fight (Paramount+)
  • Pose (FX)
  • Squid Game (Netflix)
  • Succession (HBO)
  • This Is Us (NBC)
  • Yellowjackets (Showtime)

BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES

  • Sterling K. Brown – This Is Us (NBC)
  • Mike Colter – Evil (Paramount+)
  • Brian Cox – Succession (HBO)
  • Lee Jung-jae – Squid Game (Netflix)
  • Billy Porter – Pose (FX)
  • Jeremy Strong – Succession (HBO)

BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES

  • Uzo Aduba – In Treatment (HBO)
  • Chiara Aurelia – Cruel Summer (Freeform)
  • Christine Baranski – The Good Fight (Paramount+)
  • Katja Herbers – Evil (Paramount+)
  • Melanie Lynskey – Yellowjackets (Showtime)
  • MJ Rodriguez – Pose (FX)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES

  • Nicholas Braun – Succession (HBO)
  • Billy Crudup – The Morning Show (Apple TV+)
  • Kieran Culkin – Succession (HBO)
  • Justin Hartley – This Is Us (NBC)
  • Matthew Macfadyen – Succession (HBO)
  • Mandy Patinkin – The Good Fight (Paramount+)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES

  • Andrea Martin – Evil (Paramount+)
  • Audra McDonald – The Good Fight (Paramount+)
  • Christine Lahti – Evil (Paramount+)
  • J. Smith-Cameron – Succession (HBO)
  • Sarah Snook – Succession (HBO)
  • Susan Kelechi Watson – This Is Us (NBC)

BEST COMEDY SERIES

  • The Great (Hulu)
  • Hacks (HBO Max)
  • Insecure (HBO)
  • Only Murders in the Building (Hulu)
  • The Other Two (HBO Max)
  • Reservation Dogs (FX on Hulu)
  • Ted Lasso (Apple TV+)
  • What We Do in the Shadows (FX)

BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES

  • Iain Armitage – Young Sheldon (CBS)
  • Nicholas Hoult – The Great (Hulu)
  • Steve Martin – Only Murders in the Building (Hulu)
  • Kayvan Novak – What We Do in the Shadows (FX)
  • Martin Short – Only Murders in the Building (Hulu)
  • Jason Sudeikis – Ted Lasso (Apple TV+)

BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES

  • Elle Fanning – The Great (Hulu)
  • Renée Elise Goldsberry – Girls5eva (Peacock)
  • Selena Gomez – Only Murders in the Building (Hulu) 
  • Sandra Oh – The Chair (Netflix)
  • Issa Rae – Insecure (HBO)
  • Jean Smart – Hacks (HBO Max)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES

  • Ncuti Gatwa – Sex Education (Netflix)
  • Brett Goldstein – Ted Lasso (Apple TV+)
  • Harvey Guillén – What We Do in the Shadows (FX)
  • Brandon Scott Jones – Ghosts (CBS)
  • Ray Romano – Made for Love (HBO Max)
  • Bowen Yang – Saturday Night Live (NBC)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES

  • Hannah Einbinder – Hacks (HBO Max)
  • Kristin Chenoweth – Schmigadoon! (Apple TV+)
  • Molly Shannon – The Other Two (HBO Max) 
  • Cecily Strong – Saturday Night Live (NBC)
  • Josie Totah – Saved By the Bell (Peacock)
  • Hannah Waddingham – Ted Lasso (Apple TV+)

BEST LIMITED SERIES

  • Dopesick (Hulu)
  • Dr. Death (Peacock)
  • It’s a Sin (HBO Max)
  • Maid (Netflix)
  • Mare of Easttown (HBO)
  • Midnight Mass (Netflix)
  • The Underground Railroad (Amazon Prime Video)
  • WandaVision (Disney+)

BEST MOVIE MADE FOR TELEVISION

  • Come From Away (Apple TV+)
  • List of a Lifetime (Lifetime)
  • The Map of Tiny Perfect Things (Amazon Prime Video)
  • Robin Roberts Presents: Mahalia (Lifetime)
  • Oslo (HBO)
  • Zoey’s Extraordinary Christmas (The Roku Channel)

BEST ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

  • Olly Alexander – It’s a Sin (HBO Max)
  • Paul Bettany – WandaVision (Disney+)
  • William Jackson Harper – Love Life (HBO Max)
  • Joshua Jackson – Dr. Death (Peacock)
  • Michael Keaton – Dopesick (Hulu)
  • Hamish Linklater – Midnight Mass (Netflix)

BEST ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

  • Danielle Brooks – Robin Roberts Presents: Mahalia (Lifetime)
  • Cynthia Erivo – Genius: Aretha (National Geographic)
  • Thuso Mbedu – The Underground Railroad (Amazon Prime Video)
  • Elizabeth Olsen – WandaVision (Disney+)
  • Margaret Qualley – Maid (Netflix)
  • Kate Winslet – Mare of Easttown (HBO)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

  • Murray Bartlett – The White Lotus (HBO)
  • Zach Gilford – Midnight Mass (Netflix)
  • William Jackson Harper – The Underground Railroad (Amazon Prime Video)
  • Evan Peters – Mare of Easttown (HBO)
  • Christian Slater – Dr. Death (Peacock)
  • Courtney B. Vance – Genius: Aretha (National Geographic)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

  • Jennifer Coolidge – The White Lotus (HBO)
  • Kaitlyn Dever – Dopesick (Hulu)
  • Kathryn Hahn – WandaVision (Disney+)
  • Melissa McCarthy – Nine Perfect Strangers (Hulu)
  • Julianne Nicholson – Mare of Easttown (HBO)
  • Jean Smart – Mare of Easttown (HBO)

BEST FOREIGN LANGUAGE SERIES

  • Acapulco (Apple TV+)
  • Call My Agent! (Netflix)
  • Lupin (Netflix)
  • Money Heist (Netflix)
  • Narcos: Mexico (Netflix)
  • Squid Game (Netflix)

BEST ANIMATED SERIES

  • Big Mouth (Netflix)
  • Bluey (Disney Junior)
  • Bob’s Burgers (Fox)
  • The Great North (Fox)
  • Q-Force (Netflix)
  • What If…? (Disney+)

BEST TALK SHOW

  • The Amber Ruffin Show (Peacock)
  • Desus & Mero (Showtime)
  • The Kelly Clarkson Show (NBC)
  • Last Week Tonight with John Oliver (HBO)
  • Late Night with Seth Meyers (NBC)
  • Watch What Happens Live with Andy Cohen (Bravo)

BEST COMEDY SPECIAL 

  • Bo Burnham: Inside (Netflix)
  • Good Timing with Jo Firestone (Peacock)
  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999 (Vimeo)
  • Joyelle Nicole Johnson: Love Joy (Peacock)
  • Nate Bargatze: The Greatest Average American (Netflix)
  • Trixie Mattel: One Night Only (YouTube)

NOMINATIONS BY PROGRAM FOR THE 27TH ANNUAL CRITICS CHOICE AWARDS

Acapulco (Apple TV+) – 1 

Best Foreign Language Series

Big Mouth (Netflix) – 1 

Best Animated Series

Bluey (Disney Junior) – 1

Best Animated Series

Bo Burnham: Inside (Netflix) – 1

Best Comedy Special

Bob’s Burgers (Fox) – 1

Best Animated Series

Call My Agent! (Netflix) – 1

Best Foreign Language Series

Come From Away (Apple TV+) – 1

Best Movie Made for Television

Cruel Summer (Freeform) – 1

Best Actress in a Drama Series – Chiara Aurelia

Desus & Mero (Showtime) – 1

Best Talk Show

Dopesick (Hulu) – 3

Best Limited Series

Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Michael Keaton

Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Kaitlyn Dever

Dr. Death (Peacock) – 3

Best Limited Series

Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Joshua Jackson

Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Christian Slater

Evil (Paramount+) – 5

Best Drama Series

Best Actor in a Drama Series – Mike Colter 

Best Actress in a Drama Series – Katja Herbers

Best Supporting Actress in a Drama Series – Andrea Martin

Best Supporting Actress in a Drama Series – Christine Lahti

For All Mankind (Apple TV+) – 1

Best Drama Series

Genius: Aretha (National Geographic) – 2 

Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Cynthia Erivo

Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Courtney B. Vance

Ghosts (CBS) – 1

Best Supporting Actor in a Comedy Series – Brandon Scott Jones

Girls5eva (Peacock) – 1

Best Actress in a Comedy Series – Renée Elise Goldsberry

Good Timing with Jo Firestone (Peacock) – 1

Best Comedy Special

Hacks (HBO Max) – 3

Best Comedy Series

Best Actress in a Comedy Series – Jean Smart

Best Supporting Actress in a Comedy Series – Hannah Einbinder

In Treatment (HBO) – 1

Best Actress in a Drama Series – Uzo Aduba

Insecure (HBO) – 2

Best Comedy Series

Best Actress in a Comedy Series – Issa Rae

It’s A Sin (HBO Max) – 2

Best Limited Series

Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Olly Alexander

James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999 (Vimeo) – 1 

Best Comedy Special

Joyelle Nicole Johnson: Love Joy (Peacock) – 1

Best Comedy Special

Last Week Tonight with John Oliver (HBO) – 1

Best Talk Show

Late Night with Seth Meyers (NBC) – 1

Best Talk Show

List of a Lifetime (Lifetime) – 1

Best Movie Made for Television

Love Life (HBO Max) – 1

Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – William Jackson Harper

Lupin (Netflix) – 1

Best Foreign Language Series

Made for Love (HBO Max) – 1

Best Supporting Actor in a Comedy Series – Ray Romano

Maid (Netflix) – 2

Best Limited Series

Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Margaret Qualley

Mare of Easttown (HBO) – 5

Best Limited Series

Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Kate Winslet

Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Evan Peters

Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Julianne Nicholson

Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Jean Smart

Midnight Mass (Netflix) – 3

Best Limited Series

Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Hamish Linklater

Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Zach Gilford

Money Heist (Netflix) – 1

Best Foreign Language Series

Narcos: Mexico (Netflix) – 1 

Best Foreign Language Series

Nate Bargatze: The Greatest Average American (Netflix) – 1

Best Comedy Special

Nine Perfect Strangers (Hulu) – 1

Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Melissa McCarthy

Only Murders in the Building (Hulu) – 4

Best Comedy Series

Best Actor in a Comedy Series – Steve Martin

Best Actor in a Comedy Series – Martin Short

Best Actress in a Comedy Series – Selena Gomez

Oslo (HBO) – 1

Best Movie Made for Television

Pose (FX) – 3

Best Drama Series

Best Actor in a Drama Series – Billy Porter

Best Actress in a Drama Series – MJ Rodriguez

Q-Force (Netflix) – 1

Best Animated Series

Reservation Dogs (FX on Hulu) – 1

Best Comedy Series

Robin Roberts Presents: Mahalia (Lifetime) – 2

Best Movie Made for Television

Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Danielle Brooks

Saturday Night Live (NBC) – 2

Best Supporting Actor in a Comedy Series – Bowen Yang

Best Supporting Actress in a Comedy Series – Cecily Strong

Saved By the Bell (Peacock) – 1

Best Supporting Actress in a Comedy Series – Josie Totah

Schmigadoon! (Apple TV+) – 1

Best Supporting Actress in a Comedy Series – Kristin Chenoweth

Sex Education (Netflix) – 1

Best Supporting Actor in a Comedy Series – Ncuti Gatwa

Squid Game (Netflix) – 3

Best Drama Series

Best Actor in a Drama Series – Lee Jung-jae

Best Foreign Language Series

Succession (HBO) – 8

Best Drama Series

Best Actor in a Drama Series – Brian Cox

Best Actor in a Drama Series – Jeremy Strong

Best Supporting Actor in a Drama Series – Nicholas Braun

Best Supporting Actor in a Drama Series – Kieran Culkin

Best Supporting Actor in a Drama Series – Matthew Macfadyen

Best Supporting Actress in a Drama Series – J. Smith-Cameron

Best Supporting Actress in a Drama Series – Sarah Snook

Ted Lasso (Apple TV+) – 4

Best Comedy Series

Best Actor in a Comedy Series – Jason Sudeikis

Best Supporting Actor in a Comedy Series – Brett Goldstein

Best Supporting Actress in a Comedy Series – Hannah Waddingham

The Amber Ruffin Show (Peacock) – 1

Best Talk Show

The Chair (Netflix) – 1

Best Actress in a Comedy Series – Sandra Oh

The Good Fight (Paramont+) – 4

Best Drama Series

Best Actress in a Drama Series – Christine Baranski

Best Supporting Actor in a Drama Series – Mandy Patinkin

Best Supporting Actress in a Drama Series – Audra McDonald

The Great (Hulu) – 3

Best Comedy Series

Best Actor in a Comedy Series – Nicholas Hoult

Best Actress in a Comedy Series – Elle Fanning

The Great North (Fox) – 1

Best Animated Series

The Kelly Clarkson Show (NBC) – 1

Best Talk Show

The Map of Tiny Perfect Things (Amazon Prime Video) – 1

Best Movie Made for Television

The Morning Show (Apple TV+) – 1

Best Supporting Actor in a Drama Series – Billy Crudup

The Other Two (HBO Max) – 2

Best Comedy Series

Best Supporting Actress in a Comedy Series – Molly Shannon

The Underground Railroad (Amazon Prime Video) – 3

Best Limited Series

Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Thuso Mbedu

Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – William Jackson Harper

The White Lotus (HBO) – 2

Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Murray Bartlett

Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Jennifer Coolidge

This Is Us (NBC) – 4

Best Drama Series

Best Actor in a Drama Series – Sterling K. Brown

Best Supporting Actor in a Drama Series – Justin Hartley

Best Supporting Actress in a Drama Series – Susan Kelechi Watson

Trixie Mattel: One Night Only (YouTube) – 1

Best Comedy Special

WandaVision (Disney+) – 4

Best Limited Series

Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Paul Bettany

Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Elizabeth Olsen

Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Kathryn Hahn

Watch What Happens Live with Andy Cohen (Bravo) – 1

Best Talk Show

What If…? (Disney+) – 1

Best Animated Series

What We Do in the Shadows (FX) – 3

Best Comedy Series

Best Actor in a Comedy Series – Kayvan Novak

Best Supporting Actor in a Comedy Series – Harvey Guillén

Yellowjackets (Showtime) – 2

Best Drama Series

Best Actress in a Drama Series – Melanie Lynskey

Young Sheldon (CBS) – 1

Best Actor in a Comedy Series – Iain Armitage

Zoey’s Extraordinary Christmas (The Roku Channel) – 1

Best Movie Made for Television

TELEVISION NOMINATIONS BY COMPANY FOR THE 27TH ANNUAL CRITICS CHOICE AWARDS

HBO – 20

Netflix – 18

Hulu – 11

Apple TV+ – 9

HBO Max – 9

Paramount+ – 9

NBC – 8

Peacock – 8

FX – 7

Disney+ – 6

Amazon Prime Video – 4

Lifetime – 3

Showtime – 3

CBS – 2

Fox – 2

National Geographic – 2

Bravo – 1

Freeform – 1

The Roku Channel – 1

Vimeo – 1

YouTube – 1

2021 Critics Choice Awards: ‘Nomadland,’ ‘The Crown’ are the top winners

Frances McDormand in “Nomadland” (Photo courtesy of Searchlight Pictures)

March 7, 2021

by Carla Hay

With four prizes, including Best Picture, the Searchlight Pictures drama “Nomadland” was the top movie winner at the 26th annual Critics Choice Awards, which took place as a virtual ceremony on March 7, 2021. The main ceremony was held at Barker Hangar in Sana Monica, California, but the nominees were in various locations (because of social distancing) and televised through video links. Taye Diggs was the host of the show, which was televised in the U.S. on The CW Network. For TV shows, the Netflix drama series “The Crown” was the top winner, with four prizes, including Best Drama Series. The Critics Choice Association votes for the nominees and winners. The complete list of winners is at the end of this article.

There were no musical performances at the award show, as there have been in previous years. Instead, host Diggs interviewed some of the nominees, including Gillian Anderson and Riz Ahmed, by video. In addition, several of the nominees in the same category shared their thoughts on various topics. For example, the nominees for Best Comedy Special listed their favorite comedy movies.

Zendaya received the fifth annual SeeHer Award, which is a non-competitive prize. The recipient of the SeeHer Award is announced before the ceremony takes place. According to a press release from The CW: “The SeeHer Award recognizes a woman who embodies the values set forth by the SeeHer movement, to push boundaries, defy stereotypes and acknowledge the importance of authentic portrayals of women across the entertainment landscape. SeeHer is the leading global movement for accurate portrayals of women and girls in media. Led by the Association of National Advertisers (ANA), SeeHer is a collective of leading marketers, media organizations and industry influencers committed to creating advertising and media content that portrays women and girls as they truly are. Previous award recipients are Kristen Bell, Viola Davis, Claire Foy, and Gal Gadot.”

Other big winners, with three awards each, were the Netflix dramatic movie “Ma Rainey’s Black Bottom” and the Apple TV+ comedy series “Ted Lasso.” The Netflix dramatic film “Da 5 Bloods,” although it received six nominations, ultimately didn’t win any Critics Choice Awards. The Netflix dramatic movie “Mank” went into the award show with the most nominations (12), and ended up winning one prize: Best Production Design.

Here is the complete list of winners and nominees for the 2021 Critics’ Choice Awards:

FILM NOMINATIONS FOR THE 26TH ANNUAL CRITICS CHOICE AWARDS

BEST PICTURE

“Da 5 Bloods” (Netflix)
“Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix)
“Mank” (Netflix)
“Minari” (A24)
“News of the World” (Universal Pictures)
“Nomadland” (Searchlight Pictures)*
“One Night in Miami” (Amazon Studios)
“Promising Young Woman” (Focus Features)
“Sound of Metal” (Amazon Studios)
“The Trial of the Chicago 7” (Netflix)

BEST ACTOR
Ben Affleck – “The Way Back” (Warner Bros.)
Riz Ahmed – “Sound of Metal” (Amazon Studios)
Chadwick Boseman – “Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix)*
Tom Hanks – “News of the World” (Universal Pictures)
Anthony Hopkins – “The Father” (Sony Pictures Classics)
Delroy Lindo – “Da 5 Bloods” (Netflix)
Gary Oldman – “Mank” (Netflix)
Steven Yeun – “Minari” (A24)

BEST ACTRESS
Viola Davis – “Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix)
Andra Day – “The United States vs. Billie Holiday” (Hulu)
Sidney Flanigan – “Never Rarely Sometimes Always” (Focus Features)
Vanessa Kirby – “Pieces of a Woman” (Netflix)
Frances McDormand – “Nomadland” (Searchlight Pictures)
Carey Mulligan – “Promising Young Woman” (Focus Features)*
Zendaya – “Malcolm & Marie” (Netflix)

BEST SUPPORTING ACTOR
Chadwick Boseman – “Da 5 Bloods” (Netflix)
Sacha Baron Cohen – “The Trial of the Chicago 7” (Netflix)
Daniel Kaluuya – “Judas and the Black Messiah” (Warner Bros.)*
Bill Murray – “On the Rocks” (A24/Apple TV+)
Leslie Odom, Jr. – “One Night in Miami” (Amazon Studios)
Paul Raci – “Sound of Metal” (Amazon Studios)

BEST SUPPORTING ACTRESS
Maria Bakalova – “Borat Subsequent Moviefilm” (Amazon Studios)*
Ellen Burstyn – “Pieces of a Woman” (Netflix)
Glenn Close – “Hillbilly Elegy” (Netflix)
Olivia Colman – “The Father” (Sony Pictures Classics)
Amanda Seyfried – “Mank” (Netflix)
Yuh-Jung Youn – “Minari” (A24)

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS
Ryder Allen – “Palmer” (Apple TV+)
Ibrahima Gueye – “The Life Ahead” (Netflix)
Alan Kim – “Minari” (A24)*
Talia Ryder – “Never Rarely Sometimes Always” (Focus Features)
Caoilinn Springall – “The Midnight Sky” (Netflix)
Helena Zengel – “News of the World” (Universal Pictures)

BEST ACTING ENSEMBLE
“Da 5 Bloods” (Netflix)
“Judas and the Black Messiah” (Warner Bros.)
“Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix)
“Minari” (A24)
“One Night in Miami” (Amazon Studios)
“The Trial of the Chicago 7” (Netflix)*

BEST DIRECTOR
Lee Isaac Chung – “Minari” (A24)
Emerald Fennell – “Promising Young Woman” (Focus Features)
David Fincher – “Mank” (Netflix)
Spike Lee – “Da 5 Bloods” (Netflix)
Regina King – “One Night in Miami” (Amazon Studios)
Aaron Sorkin – “The Trial of the Chicago 7” (Netflix)
Chloé Zhao – “Nomadland” (Searchlight Pictures)*

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Lee Isaac Chung – “Minari” (A24)
Emerald Fennell – “Promising Young Woman” (Focus Features)*
Jack Fincher – “Mank” (Netflix)
Eliza Hittman – “Never Rarely Sometimes Always” (Focus Features)
Darius Marder and Abraham Marder – “Sound of Metal” (Amazon Studios)
Aaron Sorkin – “The Trial of the Chicago 7” (Netflix)

BEST ADAPTED SCREENPLAY
Paul Greengrass and Luke Davies – “News of the World” (Universal Pictures)
Christopher Hampton and Florian Zeller – “The Father” (Sony Pictures Classics)
Kemp Powers – “One Night in Miami” (Amazon Studios)
Jon Raymond & Kelly Reichardt – “First Cow” (A24)
Ruben Santiago-Hudson – “Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix)
Chloé Zhao – “Nomadland” (Searchlight Pictures)*

BEST CINEMATOGRAPHY
Christopher Blauvelt – “First Cow” (A24)
Erik Messerschmidt – “Mank” (Netflix)
Lachlan Milne – “Minari” (A24)
Joshua James Richards – “Nomadland” (Searchlight Pictures)*
Newton Thomas Sigel – “Da 5 Bloods” (Netflix)
Hoyte Van Hoytema – “Tenet” (Warner Bros.)
Dariusz Wolski – “News of the World” (Universal Pictures)

BEST PRODUCTION DESIGN
Cristina Casali, Charlotte Dirickx – “The Personal History of David Copperfield” (Searchlight Pictures)
David Crank, Elizabeth Keenan – “News of the World” (Universal Pictures)
Nathan Crowley, Kathy Lucas – “Tenet” (Warner Bros.)
Donald Graham Burt, Jan Pascale – “Mank” (Netflix)*
Kave Quinn, Stella Fox – “Emma” (Focus Features)
Mark Ricker, Karen O’Hara and Diana Stoughton – “Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix)

BEST EDITING
Alan Baumgarten – “The Trial of the Chicago 7” (Netflix)* (tie)
Kirk Baxter – “Mank” (Netflix)
Jennifer Lame – “Tenet” (Warner Bros.)
Yorgos Lamprinos – “The Father” (Sony Pictures Classics)
Mikkel E. G. Nielsen – “Sound of Metal” (Amazon Studios)* (tie)
Chloé Zhao – “Nomadland” (Searchlight Pictures)

BEST COSTUME DESIGN
Alexandra Byrne – “Emma” (Focus Features)
Bina Daigeler – “Mulan” (Disney)
Suzie Harman and Robert Worley – “The Personal History of David Copperfield” (Searchlight Pictures)
Ann Roth – “Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix)*
Nancy Steiner – “Promising Young Woman” (Focus Features)
Trish Summerville – “Mank” (Netflix)

BEST HAIR AND MAKEUP
“Emma” (Focus Features)
“Hillbilly Elegy” (Netflix)
“Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix)*
“Mank” (Netflix)
“Promising Young Woman” (Focus Features)
“The United States vs. Billie Holiday” (Hulu)

BEST VISUAL EFFECTS
“Greyhound” (Apple TV+)
“The Invisible Man” (Universal Pictures)
“Mank” (Netflix)
“The Midnight Sky” (Netflix)
“Mulan” (Disney)
“Tenet” (Warner Bros. Pictures)*
“Wonder Woman 1984” (Warner Bros.)

BEST COMEDY
“Borat Subsequent Moviefilm” (Amazon Studios)
“The Forty-Year-Old Version” (Netflix)
“The King of Staten Island” (Universal Pictures)
“On the Rocks” (A24/Apple TV+)
“Palm Springs” (Hulu and NEON)*
“The Prom” (Netflix)

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
“Another Round” (Samuel Goldwyn Films)
“Collective” (Magnolia Pictures)
“La Llorona” (Shudder)
“The Life Ahead” (Netflix)
“Minari” (A24)*
“Two of Us” (Magnolia Pictures)

BEST SONG
“Everybody Cries” – “The Outpost” (Screen Media Films)
“Fight for You” – “Judas and the Black Messiah” (Warner Bros.)
“Husavik (My Home Town)” – “Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga” (Netflix)
“Io sì” (Seen) – “The Life Ahead” (Netflix)
“Speak Now” – “One Night in Miami” (Amazon Studios)*
“Tigress & Tweed” – “The United States vs. Billie Holiday” (Hulu)

BEST SCORE
Alexandre Desplat – “The Midnight Sky” (Netflix)
Ludwig Göransson – “Tenet” (Warner Bros.)
James Newton Howard – “News of the World” (Universal Pictures)
Emile Mosseri – “Minari” (A24)
Trent Reznor and Atticus Ross – “Mank” (Netflix)
Trent Reznor, Atticus Ross, and Jon Batiste – “Soul” (Disney)*

SERIES NOMINATIONS FOR THE 26TH ANNUAL CRITICS CHOICE AWARDS

BEST DRAMA SERIES
“Better Call Saul” (AMC)
“The Crown” (Netflix)*
“The Good Fight” (CBS All Access)
“Lovecraft Country” (HBO)
“The Mandalorian” (Disney+)
“Ozark” (Netflix)
“Perry Mason” (HBO)
“This Is Us” (NBC)

BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES
Jason Bateman – “Ozark” (Netflix)
Sterling K. Brown – “This Is Us” (NBC)
Jonathan Majors – “Lovecraft Country” (HBO)
Josh O’Connor – “The Crown” (Netflix)*
Bob Odenkirk – “Better Call Saul” (AMC)
Matthew Rhys – “Perry Mason” (HBO)

BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES
Christine Baranski – “The Good Fight” (CBS All Access)
Olivia Colman – “The Crown” (Netflix)
Emma Corrin – “The Crown” (Netflix)*
Claire Danes – “Homeland” (Showtime)
Laura Linney – “Ozark” (Netflix)
Jurnee Smollett – “Lovecraft Country” (HBO)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES
Jonathan Banks – “Better Call Saul” (AMC)
Justin Hartley – “This Is Us” (NBC)
John Lithgow – “Perry Mason” (HBO)
Tobias Menzies – “The Crown” (Netflix)
Tom Pelphrey – “Ozark” (Netflix)
Michael K. Williams – “Lovecraft Country” (HBO)*

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES
Gillian Anderson – “The Crown” (Netflix)*
Cynthia Erivo – “The Outsider” (HBO)
Julia Garner – “Ozark” (Netflix)
Janet McTeer – “Ozark” (Netflix)
Wunmi Mosaku – “Lovecraft Country” (HBO)
Rhea Seehorn – “Better Call Saul” (AMC)

BEST COMEDY SERIES
“Better Things” (FX)
“The Flight Attendant” (HBO Max)
“Mom” (CBS)
“PEN15” (Hulu)
“Ramy” (Hulu)
“Schitt’s Creek” (Pop)
“Ted Lasso” (Apple TV+)*
“What We Do in the Shadows” (FX)

BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES
Hank Azaria – “Brockmire” (IFC)
Matt Berry – “What We Do in the Shadows” (FX)
Nicholas Hoult – “The Great” (Hulu)
Eugene Levy – “Schitt’s Creek” (Pop)
Jason Sudeikis – “Ted Lasso” (Apple TV+)*
Ramy Youssef – “Ramy” (Hulu)

BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES
Pamela Adlon – “Better Things” (FX)
Christina Applegate – “Dead to Me” (Netflix)
Kaley Cuoco – “The Flight Attendant” (HBO Max)
Natasia Demetriou – “What We Do in the Shadows” (FX)
Catherine O’Hara – “Schitt’s Creek” (Pop)*
Issa Rae – “Insecure” (HBO)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES
William Fichtner – “Mom” (CBS)
Harvey Guillén – “What We Do in the Shadows” (FX)
Daniel Levy – “Schitt’s Creek” (Pop)*
Alex Newell – “Zoey’s Extraordinary Playlist” (NBC)
Mark Proksch – “What We Do in the Shadows” (FX)
Andrew Rannells – “Black Monday” (Showtime)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES
Lecy Goranson – “The Conners” (ABC)
Rita Moreno – “One Day at a Time” (Pop)
Annie Murphy – “Schitt’s Creek” (Pop)
Ashley Park – “Emily in Paris” (Netflix)
Jaime Pressly – “Mom” (CBS)
Hannah Waddingham – “Ted Lasso” (Apple TV+)*

BEST LIMITED SERIES
“I May Destroy You” (HBO)
“Mrs. America” (FX)
“Normal People” (Hulu)
“The Plot Against America” (HBO)
“The Queen’s Gambit” (Netflix)*
“Small Axe” (Amazon Studios)
“The Undoing” (HBO)
“Unorthodox” (Netflix)

BEST MOVIE MADE FOR TELEVISION
“Bad Education” (HBO)
“Between the World and Me” (HBO)
“The Clark Sisters: First Ladies of Gospel” (Lifetime)
“Hamilton” (Disney+)*
“Sylvie’s Love” (Amazon Studios)
“What the Constitution Means to Me” (Amazon Studios)

BEST ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
John Boyega – “Small Axe” (Amazon Studios)*
Hugh Grant – “The Undoing” (HBO)
Paul Mescal – “Normal People” (Hulu)
Chris Rock – “Fargo” (FX)
Mark Ruffalo – “I Know This Much is True” (HBO)*
Morgan Spector – “The Plot Against America” (HBO)

BEST ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
Cate Blanchett – “Mrs. America” (FX)
Michaela Coel – “I May Destroy You” (HBO)
Daisy Edgar-Jones – “Normal People” (Hulu)
Shira Haas – “Unorthodox” (Netflix)
Anya Taylor-Joy – “The Queen’s Gambit” (Netflix)*
Tessa Thompson – “Sylvie’s Love” (Amazon Studios)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
Daveed Diggs – “The Good Lord Bird” (Showtime)
Joshua Caleb Johnson – “The Good Lord Bird” (Showtime)
Dylan McDermott – “Hollywood” (Netflix)
Donald Sutherland – “The Undoing” (HBO)*
Glynn Turman – “Fargo” (FX)
John Turturro – “The Plot Against America” (HBO)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
Uzo Aduba – “Mrs. America” (FX)*
Betsy Brandt – “Soulmates” (AMC)
Marielle Heller – “The Queen’s Gambit” (Netflix)
Margo Martindale – “Mrs. America” (FX)
Winona Ryder – “The Plot Against America” (HBO)
Tracey Ullman – “Mrs. America” (FX)

BEST TALK SHOW
“Desus & Mero” (Showtime)
“Full Frontal with Samantha Bee” (TBS)
“The Kelly Clarkson Show” (NBC/Syndicated)
“Late Night with Seth Meyers” (NBC)*
“The Late Show with Stephen Colbert” (CBS)
“Red Table Talk” (Facebook Watch)

BEST COMEDY SPECIAL
“Fortune Feimster: Sweet & Salty” (Netflix)
“Hannah Gadsby: Douglas” (Netflix)
“Jerry Seinfeld: 23 Hours to Kill” (Netflix)*
“Marc Maron: End Times Fun” (Netflix)
“Michelle Buteau: Welcome to Buteaupia” (Netflix)
“Patton Oswalt: I Love Everything” (Netflix)

BEST SHORT FORM SERIES
“The Andy Cohen Diaries” (Quibi)
“Better Call Saul: Ethics Training with Kim Wexler” (AMC/YouTube)*
“Mapleworth Murders” (Quibi)
“Nikki Fre$h” (Quibi)
“Reno 911!” (Quibi)
“Tooning Out the News” (CBS All Access)

2021 Critics’ Choice Awards: ‘Mank’ is the top nominee

February 8, 2021

The following is a press release from the Critics’ Choice Association:

The Critics Choice Association (CCA) announced today the film nominees for the 26th annual Critics Choice Awards.  The winners will be revealed LIVE on The CW on Sunday, March 7, 2021 from 7:00-10:00pm ET/PT, with acclaimed film, television, and stage star Taye Diggs returning to host for his third consecutive time. The show will continue its combined Film and Television awards format, honoring the finest in both cinematic and televised/streaming achievement. In response to the COVID-19 pandemic, the 26th annual Critics Choice Awards show will be an in-person/virtual hybrid, with Diggs and some of the evening’s presenters filming from a stage in Los Angeles, and nominees appearing remotely from various locations around the world.

This year’s film nominees are led by Netflix’s “Mank,” which earned an impressive 12 nominations include ng Best Picture, Best Actor for Gary Oldman, Best Supporting Actress for Amanda Seyfried, Best Director for David Fincher, Best Original Screenplay for Jack Fincher, Best Cinematography for Erik Messerschmidt, Best Production Design for Donald Graham Burt and Jan Pascale, Best Editing for Kirk Baxter, Best Costume Design for Trish Summerville, Best Hair and Makeup, Best Visual Effects, and Best Score for Trent Reznor & Atticus Ross. “Minari” (A24) followed closely behind with 10 nominations including Best Picture, Best Actor for Steven Yeun, Best Supporting Actress for Yuh-Jung Youn, Best Young Actor/Actress for Alan Kim, Best Acting Ensemble, Best Director for Lee Isaac Chung, Best Original Screenplay for Lee Isaac Chung, Best Cinematography for Lachlan Milne, Best Foreign Language Film, and Best Score for Emile Mosseri.

With her nomination for Best Supporting Actress for Sony Pictures Classics’ “The Father,” Olivia Colman becomes the only artist recognized for their work in both film and television this season, having previously been announced as a nominee for her leading role in “The Crown” (Netflix). Chadwick Boseman also received multiple nominations for his outstanding performances in both “Da 5 Bloods” (Netflix) and “Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix), and Trent Reznor & Atticus Ross have two chances to win in the Best Score category with their nominations for “Mank” (Netflix) and “Soul” (Disney).

In the studio/network tally, Netflix leads both film and television nominations with a total of 72 possible wins. HBO/HBO Max carries over their 24 series nominations, and Amazon Studios expands its total to 18 with today’s film additions.

“What a year it has been for film! We are honored to have the opportunity to recognize the tireless work of so many who overcame unprecedented obstacles to deliver these beautiful, challenging, nuanced pieces of art to our screens,” said Critics Choice Association CEO Joey Berlin. “The stories told by this year’s nominees will continue to resonate and we congratulate each and every one of them for their extraordinary accomplishments.”

As previously announced, two Netflix series lead the series nominations, with “Ozark” and “The Crown” each up for six awards including Best Drama Series. “Ozark” stars Jason Bateman and Laura Linney will vie for Best Actor in a Drama Series and Best Actress in a Drama Series respectively, while Tom Pelphrey, Julia Garner, and Janet McTeer are all nominated for their supporting roles. “The Crown” also saw many of its royal players recognized. Josh O’Connor is nominated for Best Actor in a Drama Series, while Olivia Colman and Emma Corrin find themselves together in the Best Actress in a Drama Series category. Tobias Menzies and Gillian Anderson received recognition for their supporting roles.

Critics Choice Awards are bestowed annually to honor the finest in cinematic and television achievement.  Historically, they are the most accurate predictor of Academy Award nominations.

The 26th annual Critics Choice Awards show will be produced by Bob Bain Productions and Berlin Entertainment.  The CCA is represented by Dan Black of Greenberg Traurig.

Follow the 26th annual Critics Choice Awards on Twitter and Instagram @CriticsChoice and on Facebook/CriticsChoiceAwards.  Join the conversation using #CriticsChoiceAwards.

About the Critics Choice Association (CCA)

The Critics Choice Association is the largest critics organization in the United States and Canada, representing more than 400 television, radio and online critics and entertainment reporters. It was established in 2019 with the formal merger of the Broadcast Film Critics Association and the Broadcast Television Journalists Association, recognizing the blurring of the distinctions between film, television, and streaming content. For more information, visit: www.CriticsChoice.com.

About The CW

THE CW TELEVISION NETWORK, a joint venture between Warner Bros. and CBS, launched in 2006.  The CW is a multiplatform network that broadcasts a six-night 12-hour primetime lineup, Sunday through Friday and streams its ad-supported content, free, without login or authentication on CWTV.com and The CW app which is available on every major OTT platform. In daytime, The CW broadcasts a Monday through Friday afternoon block, and a three-hour Saturday morning kids block. The CW’s digital network, CW Seed, launched in 2013, and offers beloved limited-run series, as well as past seasons of recent fan-favorite television shows. For more information about the network and its programming,

FILM NOMINATIONS FOR THE 26TH ANNUAL CRITICS CHOICE AWARDS

BEST PICTURE

“Da 5 Bloods” (Netflix)
“Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix)
“Mank” (Netflix)
“Minari” (A24)
“News of the World” (Universal Pictures)
“Nomadland” (Searchlight Pictures)
“One Night in Miami” (Amazon Studios)
“Promising Young Woman” (Focus Features)
“Sound of Metal” (Amazon Studios)
“The Trial of the Chicago 7” (Netflix)

BEST ACTOR
Ben Affleck – “The Way Back” (Warner Bros.)
Riz Ahmed – “Sound of Metal” (Amazon Studios)
Chadwick Boseman – “Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix)
Tom Hanks – “News of the World” (Universal Pictures)
Anthony Hopkins – “The Father” (Sony Pictures Classics)
Delroy Lindo – “Da 5 Bloods” (Netflix)
Gary Oldman – “Mank” (Netflix)
Steven Yeun – “Minari” (A24)

BEST ACTRESS
Viola Davis – “Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix)
Andra Day – “The United States vs. Billie Holiday” (Hulu)
Sidney Flanigan – “Never Rarely Sometimes Always” (Focus Features)
Vanessa Kirby – “Pieces of a Woman” (Netflix)
Frances McDormand – “Nomadland” (Searchlight Pictures)
Carey Mulligan – “Promising Young Woman” (Focus Features)
Zendaya – “Malcolm & Marie” (Netflix)

BEST SUPPORTING ACTOR
Chadwick Boseman – “Da 5 Bloods” (Netflix)
Sacha Baron Cohen – “The Trial of the Chicago 7” (Netflix)
Daniel Kaluuya – “Judas and the Black Messiah” (Warner Bros.)
Bill Murray – “On the Rocks” (A24/Apple TV+)
Leslie Odom, Jr. – “One Night in Miami” (Amazon Studios)
Paul Raci – “Sound of Metal” (Amazon Studios)

BEST SUPPORTING ACTRESS
Maria Bakalova – “Borat Subsequent Moviefilm” (Amazon Studios)
Ellen Burstyn – “Pieces of a Woman” (Netflix)
Glenn Close – “Hillbilly Elegy” (Netflix)
Olivia Colman – “The Father” (Sony Pictures Classics)
Amanda Seyfried – “Mank” (Netflix)
Yuh-Jung Youn – “Minari” (A24)

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS
Ryder Allen – “Palmer” (Apple TV+)
Ibrahima Gueye – “The Life Ahead” (Netflix)
Alan Kim – “Minari” (A24)
Talia Ryder – “Never Rarely Sometimes Always” (Focus Features)
Caoilinn Springall – “The Midnight Sky” (Netflix)
Helena Zengel – “News of the World” (Universal Pictures)

BEST ACTING ENSEMBLE
“Da 5 Bloods” (Netflix)
“Judas and the Black Messiah” (Warner Bros.)
“Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix)
“Minari” (A24)
“One Night in Miami” (Amazon Studios)
“The Trial of the Chicago 7” (Netflix)

BEST DIRECTOR
Lee Isaac Chung – “Minari” (A24)
Emerald Fennell – “Promising Young Woman” (Focus Features)
David Fincher – “Mank” (Netflix)
Spike Lee – “Da 5 Bloods” (Netflix)
Regina King – “One Night in Miami” (Amazon Studios)
Aaron Sorkin – “The Trial of the Chicago 7” (Netflix)
Chloé Zhao – “Nomadland” (Searchlight Pictures)

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Lee Isaac Chung – “Minari” (A24)
Emerald Fennell – “Promising Young Woman” (Focus Features)
Jack Fincher – “Mank” (Netflix)
Eliza Hittman – “Never Rarely Sometimes Always” (Focus Features)
Darius Marder and Abraham Marder – “Sound of Metal” (Amazon Studios)
Aaron Sorkin – “The Trial of the Chicago 7” (Netflix)

BEST ADAPTED SCREENPLAY
Paul Greengrass and Luke Davies – “News of the World” (Universal Pictures)
Christopher Hampton and Florian Zeller – “The Father” (Sony Pictures Classics)
Kemp Powers – “One Night in Miami” (Amazon Studios)
Jon Raymond & Kelly Reichardt – “First Cow” (A24)
Ruben Santiago-Hudson – “Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix)
Chloé Zhao – “Nomadland” (Searchlight Pictures)

BEST CINEMATOGRAPHY
Christopher Blauvelt – “First Cow” (A24)
Erik Messerschmidt – “Mank” (Netflix)
Lachlan Milne – “Minari” (A24)
Joshua James Richards – “Nomadland” (Searchlight Pictures)
Newton Thomas Sigel – “Da 5 Bloods” (Netflix)
Hoyte Van Hoytema – “Tenet” (Warner Bros.)
Dariusz Wolski – “News of the World” (Universal Pictures)

BEST PRODUCTION DESIGN
Cristina Casali, Charlotte Dirickx – “The Personal History of David Copperfield” (Searchlight Pictures)
David Crank, Elizabeth Keenan – “News of the World” (Universal Pictures)
Nathan Crowley, Kathy Lucas – “Tenet” (Warner Bros.)
Donald Graham Burt, Jan Pascale – “Mank” (Netflix)
Kave Quinn, Stella Fox – “Emma” (Focus Features)
Mark Ricker, Karen O’Hara and Diana Stoughton – “Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix)

BEST EDITING
Alan Baumgarten – “The Trial of the Chicago 7” (Netflix)
Kirk Baxter – “Mank” (Netflix)
Jennifer Lame – “Tenet” (Warner Bros.)
Yorgos Lamprinos – “The Father” (Sony Pictures Classics)
Mikkel E. G. Nielsen – “Sound of Metal” (Amazon Studios)
Chloé Zhao – “Nomadland” (Searchlight Pictures)

BEST COSTUME DESIGN
Alexandra Byrne – “Emma” (Focus Features)
Bina Daigeler – “Mulan” (Disney)
Suzie Harman and Robert Worley – “The Personal History of David Copperfield” (Searchlight Pictures)
Ann Roth – “Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix)
Nancy Steiner – “Promising Young Woman” (Focus Features)
Trish Summerville – “Mank” (Netflix)

BEST HAIR AND MAKEUP
“Emma” (Focus Features)
“Hillbilly Elegy” (Netflix)
“Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix)
“Mank” (Netflix)
“Promising Young Woman” (Focus Features)
“The United States vs. Billie Holiday” (Hulu)

BEST VISUAL EFFECTS
“Greyhound” (Apple TV+)
“The Invisible Man” (Universal Pictures)
“Mank” (Netflix)
“The Midnight Sky” (Netflix)
“Mulan” (Disney)
“Tenet” (Warner Bros. Pictures)
“Wonder Woman 1984” (Warner Bros.)

BEST COMEDY
“Borat Subsequent Moviefilm” (Amazon Studios)
“The Forty-Year-Old Version” (Netflix)
“The King of Staten Island” (Universal Pictures)
“On the Rocks” (A24/Apple TV+)
“Palm Springs” (Hulu and NEON)
“The Prom” (Netflix)

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
“Another Round” (Samuel Goldwyn Films)
“Collective” (Magnolia Pictures)
“La Llorona” (Shudder)
“The Life Ahead” (Netflix)
“Minari” (A24)
“Two of Us” (Magnolia Pictures)

BEST SONG
“Everybody Cries” – “The Outpost” (Screen Media Films)
“Fight for You” – “Judas and the Black Messiah” (Warner Bros.)
“Husavik (My Home Town)” – “Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga” (Netflix)
“Io sì” (Seen) – “The Life Ahead” (Netflix)
“Speak Now” – “One Night in Miami” (Amazon Studios)
“Tigress & Tweed” – “The United States vs. Billie Holiday” (Hulu)

BEST SCORE
Alexandre Desplat – “The Midnight Sky” (Netflix)
Ludwig Göransson – “Tenet” (Warner Bros.)
James Newton Howard – “News of the World” (Universal Pictures)
Emile Mosseri – “Minari” (A24)
Trent Reznor and Atticus Ross – “Mank” (Netflix)
Trent Reznor, Atticus Ross, and Jon Batiste – “Soul” (Disney)

NOMINATIONS BY FILM FOR THE 26TH ANNUAL CRITICS CHOICE AWARDS

ANOTHER ROUND (Samuel Goldwyn Films) – 1
Best Foreign Language Film

BORAT SUBSEQUENT MOVIEFILM (Amazon Studios) – 2
Best Supporting Actress – Maria Bakalova
Best Comedy

COLLECTIVE (Magnolia Pictures) – 1
Best Foreign Language Film

DA 5 BLOODS (Netflix) – 6
Best Picture
Best Actor – Delroy Lindo
Best Supporting Actor – Chadwick Boseman
Best Acting Ensemble
Best Director – Spike Lee
Best Cinematography – Newton Thomas Sigel

EMMA (Focus Features) – 3
Best Production Design – Kave Quinn, Stella Fox
Best Costume Design – Alexandra Byrne
Best Hair and Makeup

EUROVISION SONG CONTEST: THE STORY OF FIRE SAGA (Netflix) – 1
Best Song – “Husavik (My Home Town),” Music and Lyrics by Savan Kotecha, Rickard Göransson & Fat Max Gsus

FIRST COW (A24) – 2
Best Adapted Screenplay – Jon Raymond and Kelly Reichardt
Best Cinematography – Christopher Blauvelt

GREYHOUND (Apple TV+) – 1
Best Visual Effects

HILLBILLY ELEGY (Netflix) – 2
Best Supporting Actress – Glenn Close
Best Hair and Makeup

JUDAS AND THE BLACK MESSIAH (Warner Bros.) – 3
Best Supporting Actor – Daniel Kaluuya
Best Acting Ensemble
Best Song – “Fight for You,” Produced by Dernst “D’Mile” Emile II and H.E.R., Written by H.E.R., Dernst “D’Mile” Emile II and Tiara Thomas”

LA LLORONA (Shudder) – 1
Best Foreign Language Film

MA RAINEY’S BLACK BOTTOM (Netflix) – 8
Best Picture
Best Actor – Chadwick Boseman
Best Actress – Viola Davis
Best Acting Ensemble
Best Adapted Screenplay – Ruben Santiago-Hudson
Best Production Design – Mark Ricker, Karen O’Hara & Diana Stoughton
Best Costume Design – Ann Roth
Best Hair and Makeup

MALCOLM & MARIE (Netflix) – 1
Best Actress – Zendaya

MANK (Netflix) – 12
Best Picture
Best Actor – Gary Oldman
Best Supporting Actress – Amanda Seyfried
Best Director – David Fincher
Best Original Screenplay – Jack Fincher
Best Cinematography – Erik Messerschmidt
Best Production Design – Donald Graham Burt, Jan Pascale
Best Editing – Kirk Baxter
Best Costume Design – Trish Summerville
Best Hair and Makeup
Best Visual Effects
Best Score – Trent Reznor & Atticus Ross

MINARI (A24) – 10
Best Picture
Best Actor – Steven Yeun
Best Supporting Actress – Yuh-Jung Youn
Best Young Actor/Actress – Alan Kim
Best Acting Ensemble
Best Director – Lee Isaac Chung
Best Original Screenplay – Lee Isaac Chung
Best Cinematography – Lachlan Milne
Best Foreign Language Film
Best Score – Emile Mosseri

MULAN (Disney) – 2
Best Costume Design – Bina Daigeler
Best Visual Effects

NEVER RARELY SOMETIMES ALWAYS (Focus Features) – 3
Best Actress – Sidney Flanigan
Best Original Screenplay – Eliza Hittman
Best Young Actor/Actress – Talia Ryder

NEWS OF THE WORLD (Universal Pictures) – 7
Best Picture
Best Actor – Tom Hanks
Best Young Actor/Actress – Helena Zengel
Best Adapted Screenplay – Paul Greengrass and Luke Davies
Best Production Design – David Crank, Elizabeth Keenan
Best Score – James Newton Howard
Best Cinematography – Dariusz Wolski

NOMADLAND (Searchlight Pictures) – 6
Best Picture
Best Actress – Frances McDormand
Best Director – Chloé Zhao
Best Adapted Screenplay – Chloé Zhao
Best Cinematography – Joshua James Richards
Best Editing – Chloé Zhao

ON THE ROCKS (A24 / Apple TV+) – 2
Best Supporting Actor – Bill Murray
Best Comedy

ONE NIGHT IN MIAMI (Amazon Studios) – 6
Best Picture
Best Supporting Actor – Leslie Odom, Jr.
Best Acting Ensemble
Best Director – Regina King
Best Adapted Screenplay – Kemp Powers
Best Song – “Speak Now,” Performed by Leslie Odom, Jr., Written by Leslie Odom, Jr. and Sam Ashworth”

PALM SPRINGS (Hulu and NEON) – 1
Best Comedy

PALMER (Apple TV+) – 1
Best Young Actor/Actress – Ryder Allen

PIECES OF A WOMAN (Netflix) – 2
Best Actress – Vanessa Kirby
Best Supporting Actress – Ellen Burstyn

PROMISING YOUNG WOMAN (Focus Features) – 6
Best Picture
Best Actress – Carey Mulligan
Best Director – Emerald Fennell
Best Costume Design – Nancy Steiner
Best Hair and Makeup
Best Original Screenplay – Emerald Fennell

SOUL (Disney) – 1
Best Score – Trent Reznor, Atticus Ross, and Jon Batiste

SOUND OF METAL (Amazon Studios) – 5
Best Picture
Best Actor – Riz Ahmed
Best Supporting Actor – Paul Raci
Best Original Screenplay – Darius Marder and Abraham Marder
Best Editing – Mikkel E. G. Nielsen

TENET (Warner Bros.) – 5
Best Cinematography – Hoyte Van Hoytema
Best Production Design – Nathan Crowley and Kathy Lucas
Best Editing – Jennifer Lame
Best Visual Effects
Best Score – Ludwig Göransson

THE FATHER (Sony Pictures Classics) – 4
Best Actor – Anthony Hopkins
Best Supporting Actress – Olivia Colman
Best Adapted Screenplay – Christopher Hampton and Florian Zeller
Best Editing – Yorgos Lamprinos

THE FORTY-YEAR-OLD VERSION (Netflix) – 1
Best Comedy

THE INVISIBLE MAN (Universal Pictures) – 1
Best Visual Effects

THE KING OF STATEN ISLAND (Universal Pictures) – 1
Best Comedy

THE LIFE AHEAD (Netflix) – 3
Best Young Actor/Actress – Ibrahima Gueye
Best Foreign Language Film
Best Song – “Io sì (Seen),” Music by Diane Warren, Words by Diane Warren, Laura Pausini and Niccolò Agliardi

THE MIDNIGHT SKY (Netflix) – 3
Best Young Actor/Actress – Caoilinn Springall
Best Visual Effects
Best Score – Alexandre Desplat

THE OUTPOST (Screen Media Films) – 1
Best Song – “Everybody Cries,” Performed by Rita Wilson, Music by Rod Lurie, Larry Groupé, Lyrics by Rod Lurie and Rita Wilson

THE PERSONAL HISTORY OF DAVID COPPERFIELD (Searchlight Pictures) – 2
Best Production Design – Cristina Casali, Charlotte Dirickx
Best Costume Design – Suzie Harman & Robert Worley

THE PROM (Netflix) – 1
Best Comedy

THE TRIAL OF THE CHICAGO 7 (Netflix) – 6
Best Picture
Best Supporting Actor – Sacha Baron Cohen
Best Acting Ensemble
Best Director – Aaron Sorkin
Best Original Screenplay – Aaron Sorkin
Best Editing – Alan Baumgarten

THE UNITED STATES VS. BILLIE HOLIDAY (Hulu) – 3
Best Actress – Andra Day
Best Hair and Makeup
Best Song – “Tigress & Tweed,” Performed by Andra Day, Written by Andra Day and Raphael Saadiq

THE WAY BACK (Warner Bros.) – 1
Best Actor – Ben Affleck

TWO OF US (Magnolia Pictures) – 1
Best Foreign Language Film

WONDER WOMAN 1984 (Warner Bros.) – 1
Best Visual Effects

SERIES NOMINATIONS FOR THE 26TH ANNUAL CRITICS CHOICE AWARDS

BEST DRAMA SERIES
“Better Call Saul” (AMC)
“The Crown” (Netflix)
“The Good Fight” (CBS All Access)
“Lovecraft Country” (HBO)
“The Mandalorian” (Disney+)
“Ozark” (Netflix)
“Perry Mason” (HBO)
“This Is Us” (NBC)

BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES
Jason Bateman – “Ozark” (Netflix)
Sterling K. Brown – “This Is Us” (NBC)
Jonathan Majors – “Lovecraft Country” (HBO)
Josh O’Connor – “The Crown” (Netflix)
Bob Odenkirk – “Better Call Saul” (AMC)
Matthew Rhys – “Perry Mason” (HBO)

BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES
Christine Baranski – “The Good Fight” (CBS All Access)
Olivia Colman – “The Crown” (Netflix)
Emma Corrin – “The Crown” (Netflix)
Claire Danes – “Homeland” (Showtime)
Laura Linney – “Ozark” (Netflix)
Jurnee Smollett – “Lovecraft Country” (HBO)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES
Jonathan Banks – “Better Call Saul” (AMC)
Justin Hartley – “This Is Us” (NBC)
John Lithgow – “Perry Mason” (HBO)
Tobias Menzies – “The Crown” (Netflix)
Tom Pelphrey – “Ozark” (Netflix)
Michael K. Williams – “Lovecraft Country” (HBO)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES
Gillian Anderson – “The Crown” (Netflix)
Cynthia Erivo – “The Outsider” (HBO)
Julia Garner – “Ozark” (Netflix)
Janet McTeer – “Ozark” (Netflix)
Wunmi Mosaku – “Lovecraft Country” (HBO)
Rhea Seehorn – “Better Call Saul” (AMC)

BEST COMEDY SERIES
“Better Things” (FX)
“The Flight Attendant” (HBO Max)
“Mom” (CBS)
“PEN15” (Hulu)
“Ramy” (Hulu)
“Schitt’s Creek” (Pop)
“Ted Lasso” (Apple TV+)
“What We Do in the Shadows” (FX)

BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES
Hank Azaria – “Brockmire” (IFC)
Matt Berry – “What We Do in the Shadows” (FX)
Nicholas Hoult – “The Great” (Hulu)
Eugene Levy – “Schitt’s Creek” (Pop)
Jason Sudeikis – “Ted Lasso” (Apple TV+)
Ramy Youssef – “Ramy” (Hulu)

BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES
Pamela Adlon – “Better Things” (FX)
Christina Applegate – “Dead to Me” (Netflix)
Kaley Cuoco – “The Flight Attendant” (HBO Max)
Natasia Demetriou – “What We Do in the Shadows” (FX)
Catherine O’Hara – “Schitt’s Creek” (Pop)
Issa Rae – “Insecure” (HBO)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES
William Fichtner – “Mom” (CBS)
Harvey Guillén – “What We Do in the Shadows” (FX)
Daniel Levy – “Schitt’s Creek” (Pop)
Alex Newell – “Zoey’s Extraordinary Playlist” (NBC)
Mark Proksch – “What We Do in the Shadows” (FX)
Andrew Rannells – “Black Monday” (Showtime)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES
Lecy Goranson – “The Conners” (ABC)
Rita Moreno – “One Day at a Time” (Pop)
Annie Murphy – “Schitt’s Creek” (Pop)
Ashley Park – “Emily in Paris” (Netflix)
Jaime Pressly – “Mom” (CBS)
Hannah Waddingham – “Ted Lasso” (Apple TV+)

BEST LIMITED SERIES
“I May Destroy You” (HBO)
“Mrs. America” (FX)
“Normal People” (Hulu)
“The Plot Against America” (HBO)
“The Queen’s Gambit” (Netflix)
“Small Axe” (Amazon Studios)
“The Undoing” (HBO)
“Unorthodox” (Netflix)

BEST MOVIE MADE FOR TELEVISION
“Bad Education” (HBO)
“Between the World and Me” (HBO)
“The Clark Sisters: First Ladies of Gospel” (Lifetime)
“Hamilton” (Disney+)
“Sylvie’s Love” (Amazon Studios)
“What the Constitution Means to Me” (Amazon Studios)

BEST ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
John Boyega – “Small Axe” (Amazon Studios)
Hugh Grant – “The Undoing” (HBO)
Paul Mescal – “Normal People” (Hulu)
Chris Rock – “Fargo” (FX)
Mark Ruffalo – “I Know This Much is True” (HBO)
Morgan Spector – “The Plot Against America” (HBO)

BEST ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
Cate Blanchett – “Mrs. America” (FX)
Michaela Coel – “I May Destroy You” (HBO)
Daisy Edgar-Jones – “Normal People” (Hulu)
Shira Haas – “Unorthodox” (Netflix)
Anya Taylor-Joy – “The Queen’s Gambit” (Netflix)
Tessa Thompson – “Sylvie’s Love” (Amazon Studios)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
Daveed Diggs – “The Good Lord Bird” (Showtime)
Joshua Caleb Johnson – “The Good Lord Bird” (Showtime)
Dylan McDermott – “Hollywood” (Netflix)
Donald Sutherland – “The Undoing” (HBO)
Glynn Turman – “Fargo” (FX)
John Turturro – “The Plot Against America” (HBO)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
Uzo Aduba – “Mrs. America” (FX)
Betsy Brandt – “Soulmates” (AMC)
Marielle Heller – “The Queen’s Gambit” (Netflix)
Margo Martindale – “Mrs. America” (FX)
Winona Ryder – “The Plot Against America” (HBO)
Tracey Ullman – “Mrs. America” (FX)

BEST TALK SHOW
“Desus & Mero” (Showtime)
“Full Frontal with Samantha Bee” (TBS)
“The Kelly Clarkson Show” (NBC/Syndicated)
“Late Night with Seth Meyers” (NBC)
“The Late Show with Stephen Colbert” (CBS)
“Red Table Talk” (Facebook Watch)

BEST COMEDY SPECIAL
“Fortune Feimster: Sweet & Salty” (Netflix)
“Hannah Gadsby: Douglas” (Netflix)
“Jerry Seinfeld: 23 Hours to Kill” (Netflix)
“Marc Maron: End Times Fun” (Netflix)
“Michelle Buteau: Welcome to Buteaupia” (Netflix)
“Patton Oswalt: I Love Everything” (Netflix)

BEST SHORT FORM SERIES
“The Andy Cohen Diaries” (Quibi)
“Better Call Saul: Ethics Training with Kim Wexler” (AMC/YouTube)
“Mapleworth Murders” (Quibi)
“Nikki Fre$h” (Quibi)
“Reno 911!” (Quibi)
“Tooning Out the News” (CBS All Access)

NOMINATIONS BY SERIES FOR THE 26TH ANNUAL CRITICS CHOICE AWARDS

BAD EDUCATION (HBO) – 1
Best Movie Made for Television

BETTER CALL SAUL (AMC) – 4
Best Drama Series
Best Actor in a Drama Series – Bob Odenkirk
Best Supporting Actor in a Drama Series – Jonathan Banks
Best Supporting Actress in a Drama Series – Rhea Seehorn

BETTER CALL SAUL: ETHICS TRAINING WITH KIM WEXLER (AMC/Youtube) – 1
Best Short Form Series

BETTER THINGS (FX) – 2
Best Comedy Series
Best Actress in a Comedy Series – Pamela Adlon

BETWEEN THE WORLD AND ME (HBO) – 1
Best Movie Made for Television

BLACK MONDAY (Showtime) – 1
Best Supporting Actor in a Comedy Series – Andrew Rannells

BROCKMIRE (IFC) – 1
Best Actor in a Comedy Series – Hank Azaria

DEAD TO ME (Netflix) – 1
Best Actress in a Comedy Series – Christina Applegate

DESUS & MERO (Showtime) – 1
Best Talk Show

EMILY IN PARIS (Netflix) – 1
Best Supporting Actress in a Comedy Series – Ashley Park

FARGO (FX) – 2
Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Chris Rock
Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Glynn Turman

FORTUNE FEIMSTER: SWEET & SALTY (Netflix) – 1
Best Comedy Special

FULL FRONTAL WITH SAMANTHA BEE (TBS) – 1
Best Talk Show

HAMILTON (Disney+) – 1
Best Movie Made for Television

HANNAH GADSBY: DOUGLAS (Netflix) – 1Best Comedy Special

HOLLYWOOD (Netflix) – 1

Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Dylan McDermott

HOMELAND (Showtime) – 1
Best Actress in a Drama Series – Claire Danes

I KNOW THIS MUCH IS TRUE (HBO) – 1
Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Mark Ruffalo

I MAY DESTROY YOU (HBO) – 2
Best Limited Series
Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Michaela Coel

INSECURE (HBO) – 1
Best Actress in a Comedy Series – Issa Rae

JERRY SEINFELD: 23 HOURS TO KILL (Netflix) – 1
Best Comedy Special

LATE NIGHT WITH SETH MEYERS (NBC) – 1
Best Talk Show

LOVECRAFT COUNTRY (HBO) – 5
Best Drama Series
Best Actor in a Drama Series – Jonathan Majors
Best Actress in a Drama Series – Jurnee Smollett
Best Supporting Actor in a Drama Series – Michael K. Williams
Best Supporting Actress in a Drama Series – Wunmi Mosaku

MAPLEWORTH MURDERS (Quibi) – 1
Best Short Form Series

MARC MARON: END TIMES FUN (Netflix) – 1
Best Comedy Special

MICHELLE BUTEAU: WELCOME TO BUTEAUPIA (Netflix) – 1
Best Comedy Special

MOM (CBS) – 3
Best Comedy Series
Best Supporting Actor in a Comedy Series – William Fichtner
Best Supporting Actress in a Comedy Series – Jaime Pressly

MRS. AMERICA (FX) – 5
Best Limited Series
Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Cate Blanchett
Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Uzo Aduba
Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Margo Martindale
Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Tracey Ullman

NIKKI FRE$H (Quibi) – 1
Best Short Form Series

NORMAL PEOPLE (Hulu) – 3
Best Limited Series
Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Paul Mescal
Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Daisy Edgar-Jones

ONE DAY AT A TIME (Pop) – 1
Best Supporting Actress in a Comedy Series – Rita Moreno

OZARK (Netflix) – 6
Best Drama Series
Best Actor in a Drama Series – Jason Bateman
Best Actress in a Drama Series – Laura Linney
Best Supporting Actor in a Drama Series – Tom Pelphrey
Best Supporting Actress in a Drama Series – Julia Garner
Best Supporting Actress in a Drama Series – Janet McTeer

PATTON OSWALT: I LOVE EVERYTHING (Netflix) – 1
Best Comedy Special

PEN15 (Hulu) – 1
Best Comedy Series

PERRY MASON (HBO) – 3
Best Drama Series
Best Actor in a Drama Series – Matthew Rhys
Best Supporting Actor in a Drama Series – John Lithgow

RAMY (Hulu) – 2
Best Comedy Series
Best Actor in a Comedy Series – Ramy Youssef

RED TABLE TALK (Facebook Watch) – 1
Best Talk Show

RENO 911! (Quibi) – 1
Best Short Form Series

SCHITT’S CREEK (Pop) – 5
Best Comedy Series
Best Actor in a Comedy Series – Eugene Levy
Best Actress in a Comedy Series – Catherine O’Hara
Best Supporting Actor in a Comedy Series – Daniel Levy
Best Supporting Actress in a Comedy Series – Annie Murphy

SMALL AXE (Amazon Studios) – 2
Best Limited Series
Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – John Boyega

SOULMATES (AMC) – 1
Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Betsy Brandt

SYLVIE’S LOVE (Amazon Studios) – 2
Best Movie Made for Television
Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Tessa Thompson

TED LASSO (Apple TV+) – 3
Best Comedy Series
Best Actor in a Comedy Series – Jason Sudeikis
Best Supporting Actress in a Comedy Series – Hannah Waddingham

THE ANDY COHEN DIARIES (Quibi) – 1
Best Short Form Series

THE CLARK SISTERS: FIRST LADIES OF GOSPEL (Lifetime) – 1
Best Movie Made for Television

THE CONNERS (ABC) – 1
Best Supporting Actress in a Comedy Series – Lecy Goranson

THE CROWN (Netflix) – 6
Best Drama Series
Best Actor in a Drama Series – Josh O’Connor
Best Actress in a Drama Series – Olivia Colman
Best Actress in a Drama Series – Emma Corrin
Best Supporting Actor in a Drama Series – Tobias Menzies
Best Supporting Actress in a Drama Series – Gillian Anderson

THE FLIGHT ATTENDANT (HBO Max) – 2
Best Comedy Series
Best Actress in a Comedy Series – Kaley Cuoco

THE GOOD FIGHT (CBS All Access) – 2
Best Drama Series
Best Actress in a Drama Series – Christine Baranski

THE GOOD LORD BIRD (Showtime) – 2
Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Daveed Diggs
Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Joshua Caleb Johnson

THE GREAT (Hulu) – 1
Best Actor in a Comedy Series – Nicholas Hoult

THE KELLY CLARKSON SHOW (NBC/Syndicated) – 1
Best Talk Show

THE LATE SHOW WITH STEPHEN COLBERT (CBS) – 1
Best Talk Show

THE MANDALORIAN (Disney+) – 1
Best Drama Series

THE OUTSIDER (HBO) – 1
Best Supporting Actress in a Drama Series – Cynthia Erivo

THE PLOT AGAINST AMERICA (HBO) – 4
Best Limited Series
Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Morgan Spector
Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – John Turturro
Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Winona Ryder

THE QUEEN’S GAMBIT (Netflix) – 3
Best Limited Series
Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Anya Taylor-Joy
Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Marielle Heller

THE UNDOING (HBO) – 3
Best Limited Series
Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Hugh Grant
Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Donald Sutherland

THIS IS US (NBC) – 3
Best Drama Series
Best Actor in a Drama Series – Sterling K. Brown
Best Supporting Actor in a Drama Series – Justin Hartley

TOONING OUT THE NEWS (CBS All Access) – 1
Best Short Form Series

UNORTHODOX (Netflix) – 2
Best Limited Series
Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Shira Haas

WHAT THE CONSTITUTION MEANS TO ME (Amazon Studios) – 1
Best Movie Made for Television

WHAT WE DO IN THE SHADOWS (FX) – 5
Best Comedy Series
Best Actor in a Comedy Series – Matt Berry
Best Actress in a Comedy Series – Natasia Demetriou
Best Supporting Actor in a Comedy Series – Harvey Guillén
Best Supporting Actor in a Comedy Series – Mark Proksch

ZOEY’S EXTRAORDINARY PLAYLIST (NBC) – 1
Best Supporting Actor in a Comedy Series – Alex Newell

NOMINATIONS BY STUDIO/NETWORK FOR THE 26TH ANNUAL CRITICS CHOICE AWARDS
Netflix – 72
HBO/HBO Max – 24
Amazon Studios – 18
A24 – 14
FX – 14
Focus Features – 12
Hulu – 11
Warner Bros. – 10
Universal Pictures – 9
Searchlight Pictures – 8
Apple TV+ – 7
CBS/CBS All Access – 7
AMC/AMC YouTube – 6
NBC – 6
Pop – 6
Disney/Disney+ – 5
Showtime – 5
Quibi – 4
Sony Pictures Classics – 4
Magnolia Pictures – 2
ABC – 1
Facebook Watch – 1
IFC – 1
Lifetime – 1
NEON – 1
Samuel Goldwyn Films – 1
Screen Media Films – 1
Shudder – 1
TBS – 1

2020 Critics’ Choice Awards: ‘Once Upon a Time in Hollywood is the top winner

January 12, 2020

by Carla Hay

With four prizes, Columbia Pictures’ movie drama “Once Upon a Time in Hollywood”(set in 1969) emerged as the top winner at the 25th Annual Critics’ Choice Awards, which were presented on January 12, 2020, at Barker Hangar in Santa Monica, California. Taye Diggs hosted the show, which was televised in the U.S. on The CW.

“Once Upon a Time in Hollywood” won the top movie prize (Best Picture), as well as Best Original Screenplay (for writer/director Quentin Tarantino), Best Supporting Actor (for Brad Pitt) and Best Production Design (for Barbara Ling and Nancy Haigh). Coming close behind  in movie wins was Universal Pictures’ World War I drama “1917,” which won three awards: Best Director (for Sam Mendes, who won the prize in a tie with “Parasite” director Bong Joo); Best Cinematography (for Roger Deakins); and Best Editing (for Lee Smith).

In the TV categories, “Fleabag” was the top winner, with three awards: Best Comedy Series, Best Actress in a Comedy Series (for Phoebe Waller-Bridge) and Best Supporting Actor in a Comedy Series (for Andrew Scott).

Netflix’s “The Irishman” was the top nominee overall, going into the ceremony with 14 nods. But in the end, the mob drama only one Critics’ Choice Award: Best Acting Ensemble. The cast includes Robert De Niro, Joe Pesci, Al Pacino and Ray Romano.

The ceremony also had mutliple categories that resulted in a voting tie this year. In addition to a tie for Best Director, there were ties for Best Song and Best Tall Show. The winners for Best Song were “Glasgow (No Place Like Home)” from the drama “Wild Rose” and “(I’m Gonna) Love You Again” from the musical “Rocketman.” The winners for Best Talk Show were “Late Night With Seth Meyers” and “The Late Late Show With James Corden.”

Eddie Murphy received the Lifetime Achievement Award. Kristen Bell got the #SeeHer Award, which is given to a female entertainer who is a role model for female empowerment.

The 25th annual Critics’ Choice Awards show was produced by Bob Bain Productions and Berlin Entertainment.

According to a Critics Choice Association press release: “The Critics Choice Association is the largest critics organization in the United States and Canada, representing more than 400 television, radio and online critics. It was organized this year with the formal merger of the Broadcast Film Critics Association and the Broadcast Television Journalists Association, recognizing the blurring of the distinctions between film, television, and streaming content.”

The following is the complete list of winners and nominations for the 2020 Critics’ Choice Awards:

*=winner

MOVIES

BEST PICTURE
“1917”
“Ford v Ferrari”
“The Irishman”
“Jojo Rabbit”
“Joker”
“Little Women”
“Marriage Story”
“Once Upon a Time in Hollywood”*
“Parasite”
“Uncut Gems”

BEST ACTOR
Antonio Banderas – “Pain and Glory”
Robert De Niro – “The Irishman”
Leonardo DiCaprio – “Once Upon a Time in Hollywood”
Adam Driver – “Marriage Story”
Eddie Murphy – “Dolemite Is My Name”
Joaquin Phoenix – “Joker”*
Adam Sandler – “Uncut Gems”

BEST ACTRESS
Awkwafina – “The Farewell”
Cynthia Erivo – “Harriet”
Scarlett Johansson – “Marriage Story”
Lupita Nyong’o – Us
Saoirse Ronan – “Little Women”
Charlize Theron – “Bombshell”
Renée Zellweger – “Judy”*

BEST SUPPORTING ACTOR
Willem Dafoe – “The Lighthouse”
Tom Hanks – A Beautiful Day in the Neighborhood”
Anthony Hopkins – “The Two Popes”
Al Pacino – “The Irishman”
Joe Pesci – “The Irishman”
Brad Pitt – “Once Upon a Time in Hollywood”*

BEST SUPPORTING ACTRESS
Laura Dern – “Marriage Story”*
Scarlett Johansson – “Jojo Rabbit”
Jennifer Lopez – “Hustlers”
Florence Pugh – “Little Women”
Margot Robbie – “Bombshell”
Zhao Shuzhen – “The Farewell”

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS
Julia Butters – “Once Upon a Time in Hollywood”
Roman Griffin Davis – “Jojo Rabbit”*
Noah Jupe – “Honey Boy”
Thomasin McKenzie – “Jojo Rabbit”
Shahadi Wright Joseph – “Us”
Archie Yates – “Jojo Rabbit”

BEST ACTING ENSEMBLE
“Bombshell”
“The Irishman”*
“Knives Out”
“Little Women”
“Marriage Story”
“Once Upon a Time in Hollywood”
“Parasite”

BEST DIRECTOR
Noah Baumbach – “Marriage Story”
Bong Joon Ho – “Parasite”* (tie)
Greta Gerwig – “Little Women”
Sam Mendes – “1917”* (tie)
Josh Safdie and Benny Safdie – “Uncut Gems”
Martin Scorsese – “The Irishman”
Quentin Tarantino – “Once Upon a Time in Hollywood”

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Noah Baumbach – “Marriage Story”
Rian Johnson – “Knives Out”
Bong Joon Ho and Han Jin Won – “Parasite”
Quentin Tarantino – “Once Upon a Time in Hollywood”*
Lulu Wang – “The Farewell”

BEST ADAPTED SCREENPLAY
Greta Gerwig – “Little Women”*
Noah Harpster and Micah Fitzerman-Blue – A Beautiful Day in the Neighborhood”
Anthony McCarten – “The Two Popes”
Todd Phillips & Scott Silver – “Joker”
Taika Waititi – “Jojo Rabbit”
Steven Zaillian – “The Irishman”

BEST CINEMATOGRAPHY
Jarin Blaschke – “The Lighthouse”
Roger Deakins – “1917”*
Phedon Papamichael – “Ford v Ferrari”
Rodrigo Prieto – “The Irishman”
Robert Richardson – “Once Upon a Time in Hollywood”
Lawrence Sher – “Joker”

BEST PRODUCTION DESIGN
Mark Friedberg, Kris Moran – “Joker”
Dennis Gassner, Lee Sandales – “1917”
Jess Gonchor, Claire Kaufman – “Little Women”
Lee Ha Jun – “Parasite”
Barbara Ling, Nancy Haigh – “Once Upon a Time in Hollywood”*
Bob Shaw, Regina Graves – “The Irishman”
Donal Woods, Gina Cromwell – “Downton Abbey”

BEST EDITING
Ronald Bronstein, Benny Safdie – “Uncut Gems”
Andrew Buckland, Michael McCusker – “Ford v Ferrari”
Yang Jinmo – “Parasite”
Fred Raskin – “Once Upon a Time in Hollywood”
Thelma Schoonmaker – “The Irishman”
Lee Smith – “1917”*

BEST COSTUME DESIGN
Ruth E. Carter – “Dolemite Is My Name”*
Julian Day – “Rocketman”
Jacqueline Durran – “Little Women”
Arianne Phillips – “Once Upon a Time in Hollywood”
Sandy Powell, Christopher Peterson – “The Irishman”
Anna Robbins – “Downton Abbey”

BEST HAIR AND MAKEUP
“Bombshell”*
“Dolemite Is My Name”
“The Irishman”
“Joker”
“Judy”
“Once Upon a Time… in Hollywood”
“Rocketman”

BEST VISUAL EFFECTS
“1917”
“Ad Astra”
“The Aeronauts”
“Avengers: Endgame”*
“Ford v Ferrari”
“The Irishman”
“The Lion King”

BEST ANIMATED FEATURE
“Abominable”
“Frozen II”
“How to Train Your Dragon: The Hidden World”
“I Lost My Body”
“Missing Link”
“Toy Story 4”*

BEST ACTION MOVIE
“1917”
“Avengers: Endgame”*
“Ford v Ferrari”
“John Wick: Chapter 3 – Parabellum”
“Spider-Man: Far From Home”

BEST COMEDY
“Booksmart”
“Dolemite Is My Name”*
“The Farewell”
“Jojo Rabbit”
“Knives Out”

BEST SCI-FI OR HORROR MOVIE
“Ad Astra”
“Avengers: Endgame”
“Midsommar”
“Us”*

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
“Atlantics”
“Les Misérables”
“Pain and Glory”
“Parasite”*
“Portrait of a Lady on Fire”

BEST SONG
“Glasgow (No Place Like Home)” – “Wild Rose”* (tie)
“(I’m Gonna) Love Me Again” – “Rocketman”* (tie)
“I’m Standing With You” – “Breakthrough”
“Into the Unknown” – “Frozen II”
“Speechless” – “Aladdin”
“Spirit” – “The Lion King”
“Stand Up” – “Harriet”

BEST SCORE
Michael Abels – “Us”
Alexandre Desplat – “Little Women”
Hildur Guðnadóttir – “Joker”*
Randy Newman – “Marriage Story”
Thomas Newman – “1917”
Robbie Robertson – “The Irishman

TELEVISION

BEST DRAMA SERIES
“The Crown” (Netflix)
“David Makes Man” (OWN)
“Game of Thrones” (HBO)
“The Good Fight” (CBS All Access)
“Pose” (FX)
“Succession” (HBO)*
“This Is Us” (NBC)
“Watchmen” (HBO)

BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES
Sterling K. Brown – “This Is Us” (NBC)
Mike Colter – “Evil” (CBS)
Paul Giamatti – “Billions” (Showtime)
Kit Harington – “Game of Thrones” (HBO)
Freddie Highmore – “The Good Doctor” (ABC)
Tobias Menzies – “The Crown” (Netflix)
Billy Porter – “Pose” (FX)
Jeremy Strong – “Succession” (HBO)*

BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES
Christine Baranski – “The Good Fight” (CBS All Access)
Olivia Colman – “The Crown” (Netflix)
Jodie Comer – “Killing Eve” (BBC America)
Nicole Kidman – “Big Little” Lies (HBO)
Regina King – “Watchmen” (HBO)*
Mj Rodriguez – “Pose” (FX)
Sarah Snook – “Succession” (HBO)
Zendaya – “Euphoria” (HBO)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES
Asante Blackk – “This Is Us” (NBC)
Billy Crudup – “The Morning Show” (Apple)*
Asia Kate Dillon – “Billions” (Showtime)
Peter Dinklage – “Game of Thrones” (HBO)
Justin Hartley – “This Is Us” (NBC)
Delroy Lindo – “The Good Fight” (CBS All Access)
Tim Blake Nelson – “Watchmen” (HBO)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES
Helena Bonham Carter – “The Crown” (Netflix)
Gwendoline Christie – “Game of Thrones” (HBO)
Laura Dern – “Big Little Lies” (HBO)
Audra McDonald – “The Good Fight” (CBS All Access)
Jean Smart – “Watchmen” (HBO)*
Meryl Streep – “Big Little Lies” (HBO)
Susan Kelechi Watson – “This Is Us” (NBC)

BEST COMEDY SERIES
“Barry” (HBO)
“Fleabag” (Amazon)*
“The Marvelous Mrs. Maisel” (Amazon)
“Mom” (CBS)
“One Day at a Time” (Netflix)
“Pen15” (Hulu)
“Schitt’s Creek” (Pop)

BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES
Ted Danson – “The Good Place” (NBC)
Walton Goggins – “The Unicorn” (CBS)
Bill Hader – “Barry” (HBO)*
Eugene Levy – Schitt’s Creek (Pop)
Paul Rudd – “Living with Yourself” (Netflix)
Bashir Salahuddin – “Sherman’s Showcase” (IFC)
Ramy Youssef – “Ramy” (Hulu)

BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES
Christina Applegate – “Dead to Me” (Netflix)
Alison Brie – “GLOW” (Netflix)
Rachel Brosnahan – “The Marvelous Mrs. Maisel” (Amazon)
Kirsten Dunst – “On Becoming a God in Central Florida” (Showtime)
Julia Louis-Dreyfus – “Veep” (HBO)
Catherine O’Hara – “Schitt’s Creek” (Pop)
Phoebe Waller-Bridge – “Fleabag” (Amazon)*

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES
Andre Braugher – “Brooklyn Nine-Nine” (NBC)
Anthony Carrigan – “Barry” (HBO)
William Jackson Harper – “The Good Place” (NBC)
Daniel Levy – “Schitt’s Creek” (Pop)
Nico Santos – “Superstore” (NBC)
Andrew Scott – “Fleabag” (Amazon)*
Henry Winkler – “Barry” (HBO)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES
Alex Borstein – “The Marvelous Mrs. Maisel” (Amazon)*
D’Arcy Carden – “The Good Place” (NBC)
Sian Clifford – “Fleabag” (Amazon)
Betty Gilpin – “GLOW” (Netflix)
Rita Moreno – “One Day at a Time” (Netflix)
Annie Murphy – “Schitt’s Creek” (Pop)
Molly Shannon – “The Other Two” (Comedy Central)

BEST LIMITED SERIES
“Catch-22” (Hulu)
“Chernobyl” (HBO)
“Fosse/Verdon” (FX)
“The Loudest Voice” (Showtime)
“Unbelievable” (Netflix)
“When They See Us” (Netflix)*
“Years and Years” (HBO)

BEST MOVIE MADE FOR TELEVISION
“Brexit” (HBO)
“Deadwood: The Movie” (HBO)
“El Camino: A Breaking Bad Movie” (Netflix)*
“Guava Island” (Amazon)
“Native Son” (HBO)
“Patsy & Loretta” (Lifetime)

BEST ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
Christopher Abbott – “Catch-22” (Hulu)
Mahershala Ali – “True Detective” (HBO)
Russell Crowe – “The Loudest Voice” (Showtime)
Jared Harris – “Chernobyl” (HBO)
Jharrel Jerome – “When They See Us” (Netflix)*
Sam Rockwell – “Fosse/Verdon” (FX)
Noah Wyle – “The Red Line” (CBS)

BEST ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
Kaitlyn Dever – “Unbelievable” (Netflix)
Anne Hathaway – “Modern Love” (Amazon)
Megan Hilty – “Patsy & Loretta” (Lifetime)
Joey King – “The Act” (Hulu)
Jessie Mueller – “Patsy & Loretta” (Lifetime)
Merritt Wever – “Unbelievable” (Netflix)
Michelle Williams – “Fosse/Verdon” (FX)*

BEST SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
Asante Blackk – “When They See Us” (Netflix)
George Clooney – “Catch-22” (Hulu)
John Leguizamo – “When They See Us” (Netflix)
Dev Patel – “Modern Love” (Amazon)
Jesse Plemons – “El Camino: A Breaking Bad Movie” (Netflix)
Stellan Skarsgård – “Chernobyl” (HBO)*
Russell Tovey – “Years and Years” (HBO)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
Patricia Arquette – “The Act” (Hulu)
Marsha Stephanie Blake – “When They See Us” (Netflix)
Toni Collette – “Unbelievable” (Netflix)*
Niecy Nash – “When They See Us” (Netflix)
Margaret Qualley – “Fosse/Verdon” (FX)
Emma Thompson – “Years and Years” (HBO)
Emily Watson – “Chernobyl” (HBO)

BEST ANIMATED SERIES
“Big Mouth” (Netflix)
“BoJack Horseman” (Netflix)*
“The Dark Crystal: Age of Resistance” (Netflix)
“She-Ra and the Princesses of Power” (Netflix)
“The Simpsons” (Fox)
“Undone” (Amazon)

BEST TALK SHOW
“Desus & Mero” (Showtime)
“Full Frontal with Samantha Bee” (TBS)
“The Kelly Clarkson Show” (NBC)
“Last Week Tonight with John Oliver” (HBO)
“The Late Late Show with James Corden” (CBS)* (tie)
“Late Night with Seth Meyers” (NBC)* (tie)

BEST COMEDY SPECIAL
“Amy Schumer: Growing” (Netflix)
“Jenny Slate: Stage Fright” (Netflix)
“Live in Front of a Studio Audience: Norman Lear’s ‘All in the Family’ and ‘The Jeffersons’” (ABC)*
“Ramy Youssef: Feelings” (HBO)
“Seth Meyers: Lobby Baby” (Netflix)
“Trevor Noah: Son of Patricia” (Netflix)
“Wanda Sykes: Not Normal” (Netflix)

2020 Critics’ Choice Awards: ‘The Irishman,’ ‘When They See Us’ are the top nominees

December 8, 2019

The following is a press release from the Critics Choice Association:

The Critics Choice Association (CCA) announced today the nominees for the 25th Annual Critics’ Choice Awards. The winners will be revealed at the star-studded Critics’ Choice Awards gala, which will once again be hosted by film, television, and stage star Taye Diggs, and broadcast live on The CW Television Network on Sunday, January 12, 2020 from 7:00 – 10:00 pm ET (delayed PT).

“The Irishman” leads all films this year with 14 nominations including Best Picture, Robert De Niro for Best Actor, Al Pacino and Joe Pesci for Best Supporting Actor, Martin Scorsese for Best Director, Best Acting Ensemble, Best Adapted Screenplay, Best Cinematography, Best Production Design, Best Editing, Best Costume Design, Best Hair and Makeup, Best Visual Effects, and Best Score.

“Once Upon a Time… in Hollywood” impressed with 12 nominations, followed by “Little Women” with nine, “1917” and “Marriage Story” with eight, and “Jojo Rabbit,” “Joker,” and “Parasite” with seven each.

Several actors received multiple nominations across both the film and television fields. Laura Dern could take home two trophies for her work in “Big Little Lies” and “Marriage Story,” while Scarlett Johansson received nominations for her roles in both “Jojo Rabbit” and “Marriage Story.” Newcomer Asante Blackk also received two nominations for his roles in “This Is Us” and “When They See Us.”

Many of this year’s director nominees pulled double duty, and are nominated for their screenplays as well, including Noah Baumbach for “Marriage Story,” Greta Gerwig for “Little Women,” Bong Joon Ho for “Parasite,” and Quentin Tarantino for “Once Upon a Time… in Hollywood.”

Netflix has earned 61 nominations across their series and films. HBO received 33 nominations, followed by Amazon with 14 (Film & TV), and NBC with 12. Topping the list of nominated series is “When They See Us” (Netflix) with six, followed by “This Is Us” (NBC) and “Schitt’s Creek” (Pop) with five each. Several programs received a total of 4 nominations including “Barry” (HBO), “Chernobyl” (HBO), “Fleabag” (Amazon), “Fosse/Verdon” (FX), “Game of Thrones” (HBO), “The Crown” (Netflix), “The Good Fight” (CBS All Access), “Unbelievable” (Netflix), and “Watchmen” (HBO).

“This has been a truly great year for television and movies,” said CCA CEO Joey Berlin. “In every genre, from every viewpoint and distribution platform, brilliant storytellers are challenging and delighting us. We are so excited to have the opportunity to celebrate them, and their work, on January 12 on The CW!”

“Critics’ Choice Awards” are bestowed annually to honor the finest in cinematic and television achievement. Historically, the “Critics’ Choice Awards” are the most accurate predictor of the Academy Award nominations.

The 25th annual Critics’ Choice Awards show will be produced by Bob Bain Productions and Berlin Entertainment. The CCA is represented by Dan Black of Greenberg Traurig.

The Association of National Advertisers (ANA) and The CW Network will continue their partnership with the presentation of the fourth annual #SeeHer Award. This award recognizes a woman who embodies the values set forth by the #SeeHer movement — to push boundaries on changing stereotypes and recognize the importance of accurately portraying women across the entertainment landscape. The award will bear significant importance as 2020 marks the 100-year anniversary of the passing of the 19th Amendment, which gave women the right to vote. Past recipients of the #SeeHer award include Claire Foy, Gal Gadot and Viola Davis. The 2020 honoree will be announced soon.

Follow the 25th annual Critics’ Choice Awards on Twitter and Instagram @CriticsChoice and on Facebook/CriticsChoiceAwards.

About CCA
The Critics Choice Association is the largest critics organization in the United States and Canada, representing more than 400 television, radio and online critics. It was organized this year with the formal merger of the Broadcast Film Critics Association and the Broadcast Television Journalists Association, recognizing the blurring of the distinctions between film, television, and streaming content. For more information, visit: www.CriticsChoice.com.

About The CW
The CW Television Network launched in 2006 as America’s fifth broadcast network, with programming targeting younger viewers, a demographic highly sought after by advertisers. The CW, a joint venture between Warner Bros. Entertainment and CBS Corporation, broadcasts a six-night, 12-hour primetime lineup, Sunday through Friday. The CW’s primetime programming is also available to stream for free, without authentication, on the ad-supported cwtv.com and The CW app, now available on every major OTT platform. In daytime, The CW broadcasts a Monday through Friday afternoon block, and a three-hour Saturday morning kids block. The CW’s digital network, CW Seed, launched in 2013, and offers original short-form digital content as well as past seasons of fan-favorite television series. For more information about the network and its programming, visit www.cwtvpr.com.

About the Association of National Advertisers (ANA)
The ANA (Association of National Advertisers) makes a difference for individuals, brands, and the industry by driving growth, advancing the interests of marketers, and promoting and protecting the well-being of the marketing community. Founded in 1910, the ANA provides leadership that advances marketing excellence and shapes the future of the industry. The ANA’s membership includes more than 1,700 companies with 25,000 brands that engage almost 150,000 industry professionals and collectively spend or support more than $400 billion in marketing and advertising annually. The membership is comprised of more than 1,000 client-side marketers and more than 700 marketing solutions provider members, which include leading marketing data science and technology suppliers, ad agencies, law firms, consultants, and vendors. Further enriching the ecosystem is the work of the nonprofit ANA Educational Foundation (AEF), which has the mission of enhancing the understanding of advertising and marketing within the academic and marketing communities

# # #

FILM NOMINATIONS FOR THE 25TH ANNUAL CRITICS’ CHOICE AWARDS

BEST PICTURE
“1917”
“Ford v Ferrari”
“The Irishman”
“Jojo Rabbit”
“Joker”
“Little Women”
“Marriage Story”
“Once Upon a Time in Hollywood”
“Parasite”
“Uncut Gems”

BEST ACTOR
Antonio Banderas – “Pain and Glory”
Robert De Niro – “The Irishman”
Leonardo DiCaprio – “Once Upon a Time in Hollywood”
Adam Driver – “Marriage Story”
Eddie Murphy – “Dolemite Is My Name”
Joaquin Phoenix – “Joker”
Adam Sandler – “Uncut Gems”

BEST ACTRESS
Awkwafina – “The Farewell”
Cynthia Erivo – “Harriet”
Scarlett Johansson – “Marriage Story”
Lupita Nyong’o – Us
Saoirse Ronan – “Little Women”
Charlize Theron – “Bombshell”
Renée Zellweger – “Judy”

BEST SUPPORTING ACTOR
Willem Dafoe – “The Lighthouse”
Tom Hanks – A Beautiful Day in the Neighborhood”
Anthony Hopkins – “The Two Popes”
Al Pacino – “The Irishman”
Joe Pesci – “The Irishman”
Brad Pitt – “Once Upon a Time in Hollywood”

BEST SUPPORTING ACTRESS
Laura Dern – “Marriage Story”
Scarlett Johansson – “Jojo Rabbit”
Jennifer Lopez – “Hustlers”
Florence Pugh – “Little Women”
Margot Robbie – “Bombshell”
Zhao Shuzhen – “The Farewell”

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS
Julia Butters – “Once Upon a Time in Hollywood”
Roman Griffin Davis – “Jojo Rabbit”
Noah Jupe – “Honey Boy”
Thomasin McKenzie – “Jojo Rabbit”
Shahadi Wright Joseph – “Us”
Archie Yates – “Jojo Rabbit”

BEST ACTING ENSEMBLE
“Bombshell”
“The Irishman”
“Knives Out”
“Little Women”
“Marriage Story”
“Once Upon a Time in Hollywood”
“Parasite”

BEST DIRECTOR
Noah Baumbach – “Marriage Story”
Bong Joon Ho – “Parasite”
Greta Gerwig – “Little Women”
Sam Mendes – “1917”
Josh Safdie and Benny Safdie – “Uncut Gems”
Martin Scorsese – “The Irishman”
Quentin Tarantino – “Once Upon a Time in Hollywood”

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Noah Baumbach – “Marriage Story”
Rian Johnson – “Knives Out”
Bong Joon Ho and Han Jin Won – “Parasite”
Quentin Tarantino – “Once Upon a Time in Hollywood”
Lulu Wang – “The Farewell”

BEST ADAPTED SCREENPLAY
Greta Gerwig – “Little Women”
Noah Harpster and Micah Fitzerman-Blue – A Beautiful Day in the Neighborhood”
Anthony McCarten – “The Two Popes”
Todd Phillips & Scott Silver – “Joker”
Taika Waititi – “Jojo Rabbit”
Steven Zaillian – “The Irishman”

BEST CINEMATOGRAPHY
Jarin Blaschke – “The Lighthouse”
Roger Deakins – “1917”
Phedon Papamichael – “Ford v Ferrari”
Rodrigo Prieto – “The Irishman”
Robert Richardson – “Once Upon a Time in Hollywood”
Lawrence Sher – “Joker”

BEST PRODUCTION DESIGN
Mark Friedberg, Kris Moran – “Joker”
Dennis Gassner, Lee Sandales – “1917”
Jess Gonchor, Claire Kaufman – “Little Women”
Lee Ha Jun – “Parasite”
Barbara Ling, Nancy Haigh – “Once Upon a Time in Hollywood”
Bob Shaw, Regina Graves – “The Irishman”
Donal Woods, Gina Cromwell – “Downton Abbey”

BEST EDITING
Ronald Bronstein, Benny Safdie – “Uncut Gems”
Andrew Buckland, Michael McCusker – “Ford v Ferrari”
Yang Jinmo – “Parasite”
Fred Raskin – “Once Upon a Time in Hollywood”
Thelma Schoonmaker – “The Irishman”
Lee Smith – “1917”

BEST COSTUME DESIGN
Ruth E. Carter – “Dolemite Is My Name”
Julian Day – “Rocketman”
Jacqueline Durran – “Little Women”
Arianne Phillips – “Once Upon a Time in Hollywood”
Sandy Powell, Christopher Peterson – “The Irishman”
Anna Robbins – “Downton Abbey”

BEST HAIR AND MAKEUP
“Bombshell”
“Dolemite Is My Name”
“The Irishman”
“Joker”
“Judy”
“Once Upon a Time… in Hollywood”
“Rocketman”

BEST VISUAL EFFECTS
“1917”
“Ad Astra”
“The Aeronauts”
“Avengers: Endgame”
“Ford v Ferrari”
“The Irishman”
“The Lion King”

BEST ANIMATED FEATURE
“Abominable”
“Frozen II”
“How to Train Your Dragon: The Hidden World”
“I Lost My Body”
“Missing Link”
“Toy Story 4”

BEST ACTION MOVIE
“1917”
“Avengers: Endgame”
“Ford v Ferrari”
“John Wick: Chapter 3 – Parabellum”
“Spider-Man: Far From Home”

BEST COMEDY
“Booksmart”
“Dolemite Is My Name”
“The Farewell”
“Jojo Rabbit”
“Knives Out”

BEST SCI-FI OR HORROR MOVIE
“Ad Astra”
“Avengers: Endgame”
“Midsommar”
“Us”

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
“Atlantics”
“Les Misérables”
“Pain and Glory”
“Parasite”
“Portrait of a Lady on Fire”

BEST SONG
“Glasgow (No Place Like Home)” – “Wild Rose”
“(I’m Gonna) Love Me Again” – “Rocketman”
“I’m Standing With You” – “Breakthrough”
“Into the Unknown” – “Frozen II”
“Speechless” – “Aladdin”
“Spirit” – “The Lion King”
“Stand Up” – “Harriet”

BEST SCORE
Michael Abels – “Us”
Alexandre Desplat – “Little Women”
Hildur Guðnadóttir – “Joker”
Randy Newman – “Marriage Story”
Thomas Newman – “1917”
Robbie Robertson – “The Irishman

NOMINEES BY FILM FOR THE 25TH ANNUAL CRITICS’ CHOICE AWARDS

1917 – 8
Best Picture
Best Director – Sam Mendes
Best Cinematography – Roger Deakins
Best Production Design – Dennis Gassner, Lee Sandales
Best Editing – Lee Smith
Best Visual Effects
Best Action Movie
Best Score – Thomas Newman

A BEAUTIFUL DAY IN THE NEIGHBORHOOD – 2
Best Supporting Actor – Tom Hanks
Best Adapted Screenplay – Noah Harpster and Micah Fitzerman-Blue

ABOMINABLE – 1
Best Animated Feature

AD ASTRA – 2
Best Visual Effects
Best Sci-Fi or Horror Movie

ALADDIN – 1
Best Song – Speechless

ATLANTICS – 1
Best Foreign Language Film

AVENGERS: ENDGAME – 3
Best Visual Effects
Best Action Movie
Best Sci-Fi or Horror Movie

BOMBSHELL – 4
Best Actress – Charlize Theron
Best Supporting Actress – Margot Robbie
Best Acting Ensemble
Best Hair and Makeup

BOOKSMART – 1
Best Comedy

BREAKTHROUGH – 1
Best Song – I’m Standing With You

DOLEMITE IS MY NAME – 4
Best Actor – Eddie Murphy
Best Costume Design – Ruth E. Carter
Best Comedy
Best Hair and Makeup

DOWNTON ABBEY – 2
Best Production Design – Donal Woods, Gina Cromwell
Best Costume Design – Anna Robbins

FORD V FERRARI – 5
Best Picture
Best Cinematography – Phedon Papamichael
Best Editing – Andrew Buckand, Michael McCusker
Best Visual Effects
Best Action Movie

FROZEN II – 2
Best Animated Feature
Best Song – Into the Unknown

HARRIET – 2
Best Actress – Cynthia Erivo
Best Song – Stand Up

HONEY BOY – 1
Best Young Actor/Actress – Noah Jupe

HOW TO TRAIN YOUR DRAGON: THE HIDDEN WORLD – 1
Best Animated Feature

HUSTLERS – 1
Best Supporting Actress – Jennifer Lopez

I LOST MY BODY – 1
Best Animated Feature

JOHN WICK: CHAPTER 3 – PARABELLUM – 1
Best Action Movie

JOJO RABBIT – 7
Best Picture
Best Supporting Actress – Scarlett Johansson
Best Young Actor/Actress – Roman Griffin Davis
Best Young Actor/Actress – Thomasin McKenzie
Best Young Actor/Actress – Archie Yates
Best Adapted Screenplay – Taika Waititi
Best Comedy

JOKER – 7
Best Picture
Best Actor – Joaquin Phoenix
Best Adapted Screenplay – Todd Phillips, Scott Silver
Best Cinematography – Lawrence Sher
Best Production Design – Mark Friedberg, Kris Moran
Best Hair and Makeup
Best Score – Hildur Guðnadóttir

JUDY – 2
Best Actress – Renée Zellweger
Best Hair and Makeup

KNIVES OUT – 3
Best Acting Ensemble
Best Original Screenplay – Rian Johnson
Best Comedy

LES MISÉRABLES – 1
Best Foreign Language Film

LITTLE WOMEN – 9
Best Picture
Best Actress – Saoirse Ronan
Best Supporting Actress – Florence Pugh
Best Acting Ensemble
Best Director – Greta Gerwig
Best Adapted Screenplay – Greta Gerwig
Best Production Design – Jess Gonchor, Claire Kaufman
Best Costume Design – Jacqueline Durran
Best Score – Alexandre Desplat

MARRIAGE STORY – 8
Best Picture
Best Actor – Adam Driver
Best Actress – Scarlett Johansson
Best Supporting Actress – Laura Dern
Best Acting Ensemble
Best Director – Noah Baumbach
Best Original Screenplay – Noah Baumbach
Best Score – Randy Newman

MIDSOMMER – 1
Best Sci-Fi or Horror Movie

MISSING LINK – 1
Best Animated Feature

ONCE UPON A TIME… IN HOLLYWOOD – 12
Best Picture
Best Actor – Leonardo DiCaprio
Best Supporting Actor – Brad Pitt
Best Young Actor/Actress – Julia Butters
Best Acting Ensemble
Best Director – Quentin Tarantino
Best Original Screenplay – Quentin Tarantino
Best Cinematography – Robert Richardson
Best Production Design – Barbara Ling, Nancy Haigh
Best Editing – Fred Raskin
Best Costume Design – Arianne Phillips
Best Hair and Makeup
PAIN AND GLORY – 2
Best Actor – Antonio Banderas
Best Foreign Language Film

PARASITE – 7
Best Picture
Best Acting Ensemble
Best Director – Bong Joon Ho
Best Original Screenplay – Bong Joon Ho, Han Jin Won
Best Production Design – Lee Ha Jun
Best Editing – Yang Jinmo
Best Foreign Language Film

PORTRAIT OF A LADY ON FIRE – 1
Best Foreign Language Film

ROCKETMAN – 3
Best Hair and Makeup
Best Song – (I’m Gonna) Love Me Again
Best Costume Design – Julian Day

SPIDER-MAN: FAR FROM HOME – 1
Best Action Movie

THE AERONAUTS – 1
Best Visual Effects

THE FAREWELL – 4
Best Actress – Awkwafina
Best Supporting Actress – Zhao Shuzhen
Best Comedy
Best Original Screenplay – Lulu Wang

THE IRISHMAN – 14
Best Picture
Best Actor – Robert De Niro
Best Supporting Actor – Al Pacino
Best Supporting Actor – Joe Pesci
Best Director – Martin Scorsese
Best Acting Ensemble
Best Adapted Screenplay – Steven Zaillian
Best Cinematography – Rodrigo Prieto
Best Production Design – Bob Shaw, Regina Graves
Best Editing – Thelma Schoonmaker
Best Costume Design – Sandy Powell, Christopher Peterson
Best Hair and Makeup
Best Visual Effects
Best Score – Robbie Robertson

THE LIGHTHOUSE – 2
Best Supporting Actor – Willem Dafoe
Best Cinematography – Jarin Blaschke

THE LION KING – 2
Best Visual Effects
Best Song – Spirit

THE TWO POPES – 2
Best Supporting Actor – Anthony Hopkins
Best Adapted Screenplay – Anthony McCarten

TOY STORY 4 – 1
Best Animated Feature

UNCUT GEMS – 4
Best Picture
Best Actor – Adam Sandler
Best Director – Josh Safdie, Benny Safdie
Best Editing – Ronald Bronstein, Benny Safdie

US – 4
Best Actress – Lupita Nyong’o
Best Young Actor/Actress – Shahadi Wright Joseph
Best Sci-Fi or Horror Movie
Best Score – Michael Abels

WILD ROSE – 1
Best Song – Glasgow (No Place Like Home)

TELEVISION NOMINATIONS FOR THE 25TH ANNUAL CRITICS’ CHOICE AWARDS

BEST DRAMA SERIES
“The Crown” (Netflix)
“David Makes Man” (OWN)
“Game of Thrones” (HBO)
“The Good Fight” (CBS All Access)
“Pose” (FX)
“Succession” (HBO)
“This Is Us” (NBC)
“Watchmen” (HBO)

BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES
Sterling K. Brown – “This Is Us” (NBC)
Mike Colter – “Evil” (CBS)
Paul Giamatti – “Billions” (Showtime)
Kit Harington – “Game of Thrones” (HBO)
Freddie Highmore – “The Good Doctor” (ABC)
Tobias Menzies – “The Crown” (Netflix)
Billy Porter – “Pose” (FX)
Jeremy Strong – “Succession” (HBO)

BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES
Christine Baranski – “The Good Fight” (CBS All Access)
Olivia Colman – “The Crown” (Netflix)
Jodie Comer – “Killing Eve” (BBC America)
Nicole Kidman – “Big Little” Lies (HBO)
Regina King – “Watchmen” (HBO)
Mj Rodriguez – “Pose” (FX)
Sarah Snook – “Succession” (HBO)
Zendaya – “Euphoria” (HBO)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES
Asante Blackk – “This Is Us” (NBC)
Billy Crudup – “The Morning Show” (Apple)
Asia Kate Dillon – “Billions” (Showtime)
Peter Dinklage – “Game of Thrones” (HBO)
Justin Hartley – “This Is Us” (NBC)
Delroy Lindo – “The Good Fight” (CBS All Access)
Tim Blake Nelson – “Watchmen” (HBO)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES
Helena Bonham Carter – “The Crown” (Netflix)
Gwendoline Christie – “Game of Thrones” (HBO)
Laura Dern – “Big Little Lies” (HBO)
Audra McDonald – “The Good Fight” (CBS All Access)
Jean Smart – “Watchmen” (HBO)
Meryl Streep – “Big Little Lies” (HBO)
Susan Kelechi Watson – “This Is Us” (NBC)

BEST COMEDY SERIES
“Barry” (HBO)
“Fleabag” (Amazon)
“The Marvelous Mrs. Maisel” (Amazon)
“Mom” (CBS)
“One Day at a Time” (Netflix)
“Pen15” (Hulu)
“Schitt’s Creek” (Pop)

BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES
Ted Danson – “The Good Place” (NBC)
Walton Goggins – “The Unicorn” (CBS)
Bill Hader – “Barry” (HBO)
Eugene Levy – Schitt’s Creek (Pop)
Paul Rudd – “Living with Yourself” (Netflix)
Bashir Salahuddin – “Sherman’s Showcase” (IFC)
Ramy Youssef – “Ramy” (Hulu)

BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES
Christina Applegate – “Dead to Me” (Netflix)
Alison Brie – “GLOW” (Netflix)
Rachel Brosnahan – “The Marvelous Mrs. Maisel” (Amazon)
Kirsten Dunst – “On Becoming a God in Central Florida” (Showtime)
Julia Louis-Dreyfus – “Veep” (HBO)
Catherine O’Hara – “Schitt’s Creek” (Pop)
Phoebe Waller-Bridge – “Fleabag” (Amazon)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES
Andre Braugher – “Brooklyn Nine-Nine” (NBC)
Anthony Carrigan – “Barry” (HBO)
William Jackson Harper – “The Good Place” (NBC)
Daniel Levy – “Schitt’s Creek” (Pop)
Nico Santos – “Superstore” (NBC)
Andrew Scott – “Fleabag” (Amazon)
Henry Winkler – “Barry” (HBO)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES
Alex Borstein – “The Marvelous Mrs. Maisel” (Amazon)
D’Arcy Carden – “The Good Place” (NBC)
Sian Clifford – “Fleabag” (Amazon)
Betty Gilpin – “GLOW” (Netflix)
Rita Moreno – “One Day at a Time” (Netflix)
Annie Murphy – “Schitt’s Creek” (Pop)
Molly Shannon – “The Other Two” (Comedy Central)

BEST LIMITED SERIES
“Catch-22” (Hulu)
“Chernobyl” (HBO)
“Fosse/Verdon” (FX)
“The Loudest Voice” (Showtime)
“Unbelievable” (Netflix)
“When They See Us” (Netflix)
“Years and Years” (HBO)

BEST MOVIE MADE FOR TELEVISION
“Brexit” (HBO)
“Deadwood: The Movie” (HBO)
“El Camino: A Breaking Bad Movie” (Netflix)
“Guava Island” (Amazon)
“Native Son” (HBO)
“Patsy & Loretta” (Lifetime)

BEST ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
Christopher Abbott – “Catch-22” (Hulu)
Mahershala Ali – “True Detective” (HBO)
Russell Crowe – “The Loudest Voice” (Showtime)
Jared Harris – “Chernobyl” (HBO)
Jharrel Jerome – “When They See Us” (Netflix)
Sam Rockwell – “Fosse/Verdon” (FX)
Noah Wyle – “The Red Line” (CBS)

BEST ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
Kaitlyn Dever – “Unbelievable” (Netflix)
Anne Hathaway – “Modern Love” (Amazon)
Megan Hilty – “Patsy & Loretta” (Lifetime)
Joey King – “The Act” (Hulu)
Jessie Mueller – “Patsy & Loretta” (Lifetime)
Merritt Wever – “Unbelievable” (Netflix)
Michelle Williams – “Fosse/Verdon” (FX)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
Asante Blackk – “When They See Us” (Netflix)
George Clooney – “Catch-22” (Hulu)
John Leguizamo – “When They See Us” (Netflix)
Dev Patel – “Modern Love” (Amazon)
Jesse Plemons – “El Camino: A Breaking Bad Movie” (Netflix)
Stellan Skarsgård – “Chernobyl” (HBO)
Russell Tovey – “Years and Years” (HBO)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
Patricia Arquette – “The Act” (Hulu)
Marsha Stephanie Blake – “When They See Us” (Netflix)
Toni Collette – “Unbelievable” (Netflix)
Niecy Nash – “When They See Us” (Netflix)
Margaret Qualley – “Fosse/Verdon” (FX)
Emma Thompson – “Years and Years” (HBO)
Emily Watson – “Chernobyl” (HBO)

BEST ANIMATED SERIES
“Big Mouth” (Netflix)
“BoJack Horseman” (Netflix)
“The Dark Crystal: Age of Resistance” (Netflix)
“She-Ra and the Princesses of Power” (Netflix)
“The Simpsons” (Fox)
“Undone” (Amazon)

BEST TALK SHOW
“Desus & Mero” (Showtime)
“Full Frontal with Samantha Bee” (TBS)
“The Kelly Clarkson Show” (NBC)
“Last Week Tonight with John Oliver” (HBO)
“The Late Late Show with James Corden” (CBS)
“Late Night with Seth Meyers” (NBC)

BEST COMEDY SPECIAL
“Amy Schumer: Growing” (Netflix)
“Jenny Slate: Stage Fright” (Netflix)
“Live in Front of a Studio Audience: Norman Lear’s ‘All in the Family’ and ‘The Jeffersons’” (ABC)
“Ramy Youssef: Feelings” (HBO)
“Seth Meyers: Lobby Baby” (Netflix)
“Trevor Noah: Son of Patricia” (Netflix)
“Wanda Sykes: Not Normal” (Netflix)

NOMINEES BY PROGRAM FOR THE 25TH ANNUAL CRITICS’ CHOICE AWARDS

AMY SCHUMER: GROWING (Netflix) – 1
Best Comedy Special

BARRY (HBO) – 4
Best Comedy Series
Best Actor in a Comedy Series – Bill Hader
Best Supporting Actor in a Comedy Series – Anthony Carrigan
Best Supporting Actor in a Comedy Series – Henry Winkler

BIG LITTLE LIES (HBO) – 3
Best Actress in a Drama Series – Nicole Kidman
Best Supporting Actress in a Drama Series – Laura Dern
Best Supporting Actress in a Drama Series – Meryl Streep

BIG MOUTH (Netflix) – 1
Best Animated Series

BILLIONS (Showtime) – 2
Best Actor in a Drama Series – Paul Giamatti
Best Supporting Actor in a Drama Series – Asia Kate Dillon

BOJACK HORSEMAN (Netflix) – 1
Best Animated Series

BREXIT (HBO) – 1
Best Movie Made for Television

BROOKLYN NINE-NINE (NBC) – 1
Best Supporting Actor in a Comedy Series – Andre Braugher

CATCH-22 (Hulu) – 3
Best Limited Series
Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Christopher Abbott
Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – George Clooney

CHERNOBYL (HBO) – 4
Best Limited Series
Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Jared Harris
Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Stellan Skarsgård
Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Emily Watson

DAVID MAKES MAN (OWN) – 1
Best Drama Series

DEAD TO ME (Netflix) – 1
Best Actress in a Comedy Series – Christina Applegate

DEADWOOD: THE MOVIE (HBO) – 1
Best Movie Made for Television

DESUS & MERO (Showtime) – 1
Best Talk Show

EL CAMINO: A BREAKING BAD MOVIE (Netflix) – 2
Best Movie Made for Television
Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Jesse Plemons

EUPHORIA (HBO) – 1
Best Actress in a Drama Series – Zendaya

EVIL (CBS) – 1
Best Actor in a Drama Series – Mike Colter

FLEABAG (Amazon) – 4
Best Comedy Series
Best Actress in a Comedy Series – Phoebe Waller-Bridge
Best Supporting Actor in a Comedy Series – Andrew Scott
Best Supporting Actress in a Comedy Series – Sian Clifford

FOSSE/VERDON (FX) – 4
Best Limited Series
Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Sam Rockwell
Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Michelle Williams
Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Margaret Qualley

FULL FRONTAL WITH SAMANTHA BEE (TBS) – 1
Best Talk Show

GAME OF THRONES (HBO) – 4
Best Drama Series
Best Actor in a Drama Series – Kit Harington
Best Supporting Actor in a Drama Series – Peter Dinklage
Best Supporting Actress in a Drama Series – Gwendoline Christie

GLOW (Netflix) – 2
Best Actress in a Comedy Series – Alison Brie
Best Supporting Actress in a Comedy Series – Betty Gilpin

GUAVA ISLAND (Amazon) – 1
Best Movie Made for Television

JENNY SLATE: STAGE FRIGHT (Netflix) – 1
Best Comedy Special

KILLING EVE (BBC America) – 1
Best Actress in a Drama Series – Jodie Comer

LAST WEEK TONIGHT WITH JOHN OLIVER (HBO) – 1
Best Talk Show

LATE NIGHT WITH SETH MEYERS (NBC) – 1
Best Talk Show

LIVE IN FRONT OF A STUDIO AUDIENCE: NORMAN LEAR’S ALL IN THE FAMILY AND THE JEFFERSONS (ABC) – 1
Best Comedy Special

LIVING WITH YOURSELF (Netflix) – 1
Best Actor in a Comedy Series – Paul Rudd

MODERN LOVE (Amazon) – 2
Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Anne Hathaway
Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Dev Patel

MOM (CBS) – 1
Best Comedy Series

NATIVE SON (HBO) – 1
Best Movie Made for Television

ON BECOMING A GOD IN CENTRAL FLORIDA (Showtime) – 1
Best Actress in a Comedy Series – Kirsten Dunst

ONE DAY AT A TIME (Netflix) – 2
Best Comedy Series
Best Supporting Actress in a Comedy Series – Rita Moreno

PATSY & LORETTA (Lifetime) – 3
Best Movie Made for Television
Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Megan Hilty
Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Jessie Mueller

PEN15 (Hulu) – 1
Best Comedy Series

POSE (FX) – 3
Best Drama Series
Best Actor in a Drama Series – Billy Porter
Best Actress in a Drama Series – Mj Rodriguez

RAMY (Hulu) – 1
Best Actor in a Comedy Series – Ramy Youssef

RAMY YOUSSEF: FEELINGS (HBO) – 1
Best Comedy Special

SCHITT’S CREEK (Pop) – 5
Best Comedy Series
Best Actor in a Comedy Series – Eugene Levy
Best Actress in a Comedy Series – Catherine O’Hara
Best Supporting Actor in a Comedy Series – Daniel Levy
Best Supporting Actress in a Comedy Series – Annie Murphy

SETH MEYERS: LOBBY BABY (Netflix) – 1
Best Comedy Special

SHE-RA AND THE PRINCESSES OF POWER (Netflix) – 1
Best Animated Series

SHERMAN’S SHOWCASE (IFC) – 1
Best Actor in a Comedy Series – Bashir Salahuddin

SUCCESSION (HBO) – 3
Best Drama Series
Best Actor in a Drama Series – Jeremy Strong
Best Actress in a Drama Series – Sarah Snook

SUPERSTORE (NBC) – 1
Best Supporting Actor in a Comedy Series – Nico Santos

THE ACT (Hulu) – 2
Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Joey King
Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Patricia Arquette

THE CROWN (Netflix) – 4
Best Drama Series
Best Actor in a Drama Series – Tobias Menzies
Best Actress in a Drama Series – Olivia Colman
Best Supporting Actress in a Drama Series – Helena Bonham Carter

THE DARK CRYSTAL: AGE OF RESISTANCE (Netflix) – 1
Best Animated Series

THE GOOD DOCTOR (ABC) – 1
Best Actor in a Drama Series – Freddie Highmore

THE GOOD FIGHT (CBS All Access) – 4
Best Drama Series
Best Actress in a Drama Series – Christine Baranski
Best Supporting Actor in a Drama Series – Delroy Lindo
Best Supporting Actress in a Drama Series – Audra McDonald

THE GOOD PLACE (NBC) – 3
Best Actor in a Comedy Series – Ted Danson
Best Supporting Actor in a Comedy Series – William Jackson Harper
Best Supporting Actress in a Comedy Series – D’Arcy Carden

THE KELLY CLARKSON SHOW (NBC) – 1
Best Talk Show

THE LATE LATE SHOW WITH JAMES CORDEN (CBS) – 1
Best Talk Show

THE LOUDEST VOICE (Showtime) – 2
Best Limited Series
Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Russell Crowe

THE MARVELOUS MRS. MAISEL (Amazon) – 3
Best Comedy Series
Best Actress in a Comedy Series – Rachel Brosnahan
Best Supporting Actress in a Comedy Series – Alex Borstein

THE MORNING SHOW (Apple) – 1
Best Supporting Actor in a Drama Series – Billy Crudup

THE OTHER TWO (Comedy Central) – 1
Best Supporting Actress in a Comedy Series – Molly Shannon

THE RED LINE (CBS) – 1
Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Noah Wyle

THE SIMPSONS (Fox) – 1
Best Animated Series

THE UNICORN (CBS) – 1
Best Actor in a Comedy Series – Walton Goggins

THIS IS US (NBC) – 5
Best Drama Series
Best Actor in a Drama Series – Sterling K. Brown
Best Supporting Actor in a Drama Series – Asante Blackk
Best Supporting Actor in a Drama Series – Justin Hartley
Best Supporting Actress in a Drama Series – Susan Kelechi Watson

TREVOR NOAH: SON OF PATRICIA (Netflix) – 1
Best Comedy Special

TRUE DETECTIVE (HBO) – 1
Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Mahershala Ali

UNBELIEVABLE (Netflix) – 4
Best Limited Series
Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Kaitlyn Dever
Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Merritt Wever
Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Toni Collette

UNDONE (Amazon) – 1
Best Animated Series

VEEP (HBO) – 1
Best Actress in a Comedy Series – Julia Louis-Dreyfus

WANDA SYKES: NOT NORMAL (Netflix) – 1
Best Comedy Special

WATCHMEN (HBO) – 4
Best Drama Series
Best Actress in a Drama Series – Regina King
Best Supporting Actor in a Drama Series – Tim Blake Nelson
Best Supporting Actress in a Drama Series – Jean Smart

WHEN THEY SEE US (Netflix) – 6
Best Limited Series
Best Actor in a Limited Series of Movie Made for Television – Jharrel Jerome
Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Asante Blackk
Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – John Leguizamo
Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Marsha Stephanie Blake
Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Niecy Nash

YEARS AND YEARS (HBO) – 3
Best Limited Series
Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Russell Tovey
Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Emma Thompson

NOMINEES BY COMPANY FOR THE 25TH ANNUAL CRITICS’ CHOICE AWARDS

Netflix (Film & TV) – 61
HBO – 33
Amazon (Film & TV) – 14
NBC – 12
FX – 7
Hulu – 7
Showtime – 6
CBS – 5
Pop – 5
CBS All Access – 4
Lifetime – 3
ABC – 2
Apple – 1
BBC America – 1
Comedy Central – 1
Fox – 1
IFC – 1
OWN – 1
TBS – 1

TIMELINE – Movie Awards
Critics Choice Association – Film Voting Branch
The following dates apply for the 25th annual CRITICS’ CHOICE AWARDS, honoring the finest in cinematic achievement in 2019.
December 2, 2019 – Nominating ballots go out to BFCA members
December 6, 2019 – Deadline for returning nominating ballots
December 8, 2019 – Critics’ Choice Awards nominees announced
January 9, 2020 – Final ballots go out to BFCA/BTJA members
January 10, 2020 – Deadline for returning final ballots

TIMELINE – Television Awards
Critics Choice Association – Television Voting Branch
The following dates apply for the 25th annual CRITICS’ CHOICE AWARDS, honoring the finest in television achievement in 2019.
November 25, 2019 – NomComs begin consideration
December 6, 2019 – NomComs render recommendations
December 8, 2019 – Critics’ Choice Awards TV nominations announced
January 9, 2020 – Final ballots go out to BTJA members
January 10, 2020 – Deadline for returning final ballots
The 25th annual Critics’ Choice Awards ceremony will be held on Sunday, January 12, 2020, at the Barker Hangar in Santa Monica, California and will be broadcast live on The CW television network.

2019 Movie Awards Tally: See which movies have the most prizes

When it comes to awards, it’s nice to be nominated, but it’s even better to win. After several major studio films that were released in 2018 (such as “Green Book,” “Bohemian Rhapsody” and “Black Panther”) ended up dominating the Academy Awards, the industry is waiting to see how Netflix will fare in the awards race against traditional movie studios. Here’s a tally of the feature films released in U.S. theaters in 2019 that have gotten the most awards so far. This list, which is in alphabetical order, will be updated as more award winners are announced.

 Updated: February 9, 2020

“63 Up”

International Press Academy Satellite Awards

  • Best Documentary

“1917”

Academy Awards

  • Best Cinematography (Roger Deakins)
  • Best Sound Mixing
  • Best Visual Effects

American Film Institute (AFI) Awards

  • AFI Top 10 Movie of the Year

American Society of Cinematographers Awards

  • Best Theatrical Release (Roger Deakins)

BAFTA Film Awards

  • Best Film
  • Outstanding British Film
  • Best Director (Sam Mendes)
  • Best Cinematography (Roger Deakins)
  • Best Sound (Scott Millan, Oliver Tarney, Rachael Tate, Mark Taylor, Stuart Wilson)
  • Best Production Design (Dennis Gassner, Lee Sandales)
  • Best Special Visual Effects (Greg Butler, Guillaume Rocheron, Dominic Tuohy)

Black Film Critics Circle Awards

  • Best Cinematography (Roger Deakins)

Chicago Film Critics Association Awards

  • Best Cinematography (Roger Deakins)

Critics’ Choice Awards

  • Best Director (Sam Mendes) *Tie with Bong Joo Ho of “Parasite”
  • Best Cinematography (Roger Deakins)
  • Best Editing (Lee Smith)

Dallas-Fort Worth Film Critics Association Awards

  • Best Picture
  • Best Director (Sam Mendes)
  • Best Cinematography (Roger Deakins)
  • Best Musical Score (Thomas Newman)

Denver Film Critics Society Awards

  • Best Picture
  • Best Director (Sam Mendes)
  • Visual Effects

Directors Guild of America Awards

  • Outstanding Directorial Achievement in Feature Film (Sam Mendes)

Florida Film Critics Circle Awards

  • Best Cinematography (Roger Deakins)

GALECA Dorian Awards

  • Visually Striking Film of the Year *Tied with “Portrait of a Lady on Fire”

Georgia Film Critics Association

  • Best Cinematography (Roger Deakins)
  • Best Production Design (Dennis Gassner and Lee Sandales)
  • Bes Original Score (Thomas Newman)

Golden Globe Awards

  • Best Motion Picture – Drama
  • Best Director (Sam Mendes)

Hollywood Critics Association Awards

  • Best Picture
  • Best Action/War Film
  • Best Cinematography (Roger Deakins)
  • Best Editing (Lee Smith)

International Press Academy Satellite Awards

  • Best Cinematography (Roger Deakins)

Kansas City Film Critics Circle Awards

  • Best Picture
  • Best Director (Sam Mendes)
  • Best Cinematography (Roger Deakins)

Las Vegas Film Critics Circle Awards

  • Best Cinematography (Roger Deakins)

Music City Film Critics Association Awards

  • Best Picture
  • Best Director (Sam Mendes)
  • Best Cinematography (Roger Deakins)
  • Best Editing (Lee Smith)
  • Best Sound

National Board of Review Awards

  • Outstanding Achievement in Cinematography (Roger Deakins)

Nevada Film Critics Society Awards

  • Best Cinematography (Roger Deakins)

North Texas Film Critics Association Awards

  • Best Director (Sam Mendes)
  • Best Cinematography (Roger Deakins)

Online Association of Female Film Critics Awards

  • Best Cinematography (Roger Deakins)

Online Film and Television Association Awards

  • Best Cinematography (Roger Deakins)
  • Best Sound Effects
  • Best Breakthrough Performance: Male (George MacKay)
  • Best Original Score (Thomas Newman)

Phoenix Critics Circle Awards

  • Best Cinematography (Roger Deakins)

Producers Guild of America Awards

  • Darryl F. Zanuck Award for Outstanding Producer of Theatrical Motion Pictures (Sam Mendes, Pippa Harris, Jayne‐Ann Tenggren and Callum McDougall)

St. Louis Film Critics Association Awards

  • Best Action Film
  • Best Cinematography (Roger Deakins)
  • Best Music Score (Thomas Newman)

San Diego Film Critics Society Awards

  • Best Production Design (Dennis Gassner)

San Francisco Bay Area Film Critics Circle Awards

  • Best Cinematography (Roger Deakins)

Seattle Film Critics Society Awards

  • Best Cinematography (Roger Deakins)

Utah Film Critics Association Awards

  • Best Director (Sam Mendes)
  • Best Cinematography (Roger Deakins)

Washington, D.C. Area Film Critics Association Awards

  • Best Cinematography (Roger Deakins)

“Abominable”

African American Film Critics Association Awards

  • Best Animated Film

“Ad Astra”

Chicago Film Critics Association Awards

  • Best Use of Visual Effects (Allen Maris, Jedediah Smith, Guillaume Rocheron and Scott R. Fisher)

Phoenix Critics Circle Awards

  • Best Science Fiction Film

San Diego Film Critics Society Awards

  • Best Visual Effects

Seattle Film Critics Society Awards

  • Best Visual Effects (Allen Maris, Jedediah Smith, Guillaume Rocheron and Scott R. Fisher)

“After”

E! People’s Choice Awards

  • Drama Movie of 2019

Teen Choice Awards

  • Choice Drama Movie
  • Choice Drama Movie Actor (Hero Fiennes-Tiffin)
  • Choice Drama Movie Actress (Josephine Langford)

“Aladdin”

E! People’s Choice Awards

  • Family Movie of 2019

Teen Choice Awards

  • Choice Sci-Fi/Fantasy Movie
  • Choice Sci-Fi/Fantasy Movie Actor (Will Smith)
  • Choice Sci-Fi/Fantasy Movie (Naomi Scott)

“Alita: Battle Angel”

Florida Film Critics Circle Awards

  • Best Visual Effects (Joe Letteri and Eric Saindon)

Hollywood Critics Association Awards

  • Best Animated of VFX Performance (Rosa Salazar)

International Press Academy Satellite Awards

  • Best Visual Effects (Joe Letteri and Eric Saindon)

“Amazing Grace”

Kansas City Film Critics Circle Awards

  • Best Documentary (tied with “Apollo 11”)

“American Factory”

Academy Awards

  • Best Documentary Feature

Critics’ Choice Documentary Awards

  • Best Director (Steven Bognar and Julia Reichert) *Tied with Peter Jackson of “They Shall Not Grow Old”
  • Best Political Documentary

Directors Guild of America Awards

  • Outstanding Directorial Achievement in Documentary

Film Independent Spirit Awards

  • Best Documentary

IFP Gotham Awards

  • Best Documentary

International Documentary Association Awards

  • Best Director (Steven Bognar and Julia Reichert)

Los Angeles Critics Association Awards

  • Best Documentary

Oklahoma Film Critics Circle Awards

  • Best Documentary

Sundance Film Festival

  • US Documentary Directing Award (Steven Bognar and Julia Reichert)

Toronto Film Critics Association Awards

  • Best Documentary

“Apollo 11”

American Cinema Editors (ACE) Eddie Awards

  • Best Edited Documentary

Chicago Film Critics Association Awards

  • Best Documentary

Critics’ Choice Documentary Awards

  • Best Documentary Feature
  • Best Editing (Todd Douglas Miller)
  • Bes Score (Matt Morton)
  • Best Archival Documentary
  • Best Science/Nature Documentary

Dallas-Forth Worth Film Critics Association Awards

  • Best Documentary

Detroit Film Critics Society Awards

  • Best Documentary

Florida Film Critics Circle Awards

  • Best Documentary

Georgia Film Critics Association Awards

  • Best Documentary

Hollywood Critics Association Awards

  • Best Documentary

Kansas City Film Critics Circle Awards

  • Best Documentary (tied with “Amazing Grace”)

Las Vegas Film Critics Circle Awards

  • Best Documentary

Los Angeles Critics Association Awards

  • Best Editing (Todd Douglas Miller)

Music City Film Critics Association Awards

  • Best Documentary

Nevada Film Critics Society Awards

  • Best Documentary

North Texas Film Critics Association Awards

  • Best Documentary

Online Association of Female Film Critics Awards

  • Best Documentary

Online Film and Television Association Awards

  • Best Documentary

Phoenix Critics Circle Awards

  • Best Documentary

Producers Guild of America Awards

  • Outstanding Producer of Documentary Motion Picture (Todd Douglas Miller and Thomas Petersen)

St. Louis Film Critics Association Awards

  • Best Documentary

San Francisco Bay Area Film Critics Circle Awards

  • Best Documentary

Seattle Film Critics Society Awards

  • Best Documentary

Utah Film Critics Association Awards

  • Best Documentary Feature
  • Best Film Editing (Todd Douglas Miller)
  • Best Original Score (Matt Morton)

Washington, D.C. Area Film Critics Association Awards

  • Best Documentary

“Atlantics”

BFI London Film Festival

  • Sutherland Prize (for a director’s first feature film)

Cannes Film Festival

  • Grand Prix (second place)

Los Angeles Critics Association Awards

  • Best Cinematography (Claire Mathon)

New York Film Critics Circle Awards

  • Best First Film

“Avengers: Endgame”

Art Directors Guild Awards

  • Excellence in Production Design – Fantasy Film (Charles Wood)

Critics’ Choice Awards

  • Best Action Movie
  • Best Visual Effects

E! People’s Choice Awards

  • Movie of 2019
  • Action Movie of 2019
  • Male Movie Star of 2019 (Robert Downey Jr.

Hollywood Critics Association Awards

  • Best Blockbuster
  • Best Visual Effects

Hollywood Film Awards

  • Hollywood Blockbuster Award (Kevin Feige and Victoria Alonso)

Las Vegas Film Critics Circle Awards

  • Best Visual Effects

MTV Movie & TV Awards

  • Best Movie
  • Best Hero (Robert Downey Jr.)
  • Best Villain (Josh Brolin)

Music City Film Critics Association Awards

  • Best Action Film

Nevada Film Critics Society Awards

  • Best Visual Effects

Online Film and Television Association Awards

  • Best Visual Effects

St. Louis Film Critics Association Awards

  • Best Visual Effects

Screen Actors Guild Awards

  • Outstanding Action Performance by a Stunt Ensemble in a Motion Picture

Teen Choice Awards

  • Choice Movie
  • Choice Action Movie Actor (Robert Downey Jr.)
  • Choice Action Movie Actress (Scarlett Johansson)
  • Choice Movie Villain (Josh Brolin)

Utah Film Critics Association Awards

  • Vice/Martin Award for Performance in a Science-Fiction, Fantasy or Horror Film (Robert Downey Jr.)

Washington, D.C. Area Film Critics Association Awards

  • Best Visual Effects
  • Best Motion Capture Performance (Josh Brolin)

“A Beautiful Day in the Neighborhood”

North Texas Film Critics Association Awards

  • Best Supporting Actor (Tom Hanks)

“The Black Godfather”

African American Film Critics Association Awards

  • Best Documentary

“Bombshell”

Academy Awards

  • Best Makeup and Hairstyling (Kazu Hiro, Anne Morgan and Vivian Baker)

BAFTA Film Awards

  • Best Makeup and Hair (Kazu Hiro, Anne Morgan and Vivian Baker)

Critics’ Choice Awards

  • Best Hair and Makeup (Kazu Hiro, Anne Morgan and Vivian Baker)

Hollywood Critics Association Awards

  • Best Hair and Makeup (Kazu Hiro, Anne Morgan and Vivian Baker)

Las Vegas Film Critics Circle Awards

  • Best Supporting Actress (Margot Robbie)

Make-Up and Hair Stylist Guild Awards

  • Best Contemporary Make-up in a Feature-length Motion Picture (Vivian Baker, Cristina Waltz and Richard Redlefsen)
  • Best Special Make-up Effects in a Feature-length Motion Picture (Kazu Hiro, Vivian Baker and Richard Redlefsen)
  • Best Contemporary Hair Styling in a Feature-length Motion Picture (Anne Morgan, Jaime Leigh Mcintosh and Adruitha Lee)

Nevada Film Critics Society Awards

  • Best Actress (Charlize Theron) *Tie with Scarlett Johansson of “Marriage Story”

North Texas Film Critics Association Awards

  • Best Actress (Charlize Theron)

Online Film and Television Association Awards

  • Best Makeup and Hair

St. Louis Film Critics Association Awards

  • Best Supporting Actress (Margot Robbie) *Also awarded for “Once Upon a Time in Hollywood”

“Booksmart”

Film Independent Spirit Awards

  • Best First Feature

GALECA Dorian Awards

  • Unsung Film of the Year

Hollywood Critics Association Awards

  • Best Comedy/Musical *Tied with “Rocketman”
  • Best Female Director (Olivia Wilde)
  • Best Performance by an Actress 23 and Under (Kaitlyn Dever)

Hollywood Film Awards

  • Hollywood Breakthrough Director Award (Olivia Wilde)

Indiana Film Journalists Association Awards

  • Breakout of the Year (Olviia Wilde)

Las Vegas Film Critics Circle Awards

  • Breakout Filmmaker (Olivia Wilde)

Online Film and Television Association Awards

  • Best breakthrough Director (Olivia Wilde)

Philadelphia Film Critics Circle Awards

  • Best Directorial Debut (Olivia Wilde) *Tied with Joe Talbot of “The Last Black Man in San Francisco”

St. Louis Film Critics Association Awards

  • Best Comedy

Toronto Film Critics Association Awards

  • Best First Feature (Olivia Wilde)

“Brittany Runs a Marathon”

Sundance Film Festival

  • U.S. Dramatic Audience Award

“The Cave”

International Documentary Association Awards

  • Best Writing (Alisar Hasan and Feras Fayyad)

Toronto International Film Festival

  • People’s Choice Documentary Award

“Clemency”

Sundance Film Festival

  • U.S. Dramatic Grand Jury Award

Cold Case Hammarskjöld

Sundance Film Festival

  • World Cinema Documentary Grand Jury Directing Award (Mads Brügger)

“Dolemite Is My Name”

African American Film Critics Association Awards

  • Best Actor (Eddie Murphy)
  • Best Supporting Actress (Da’Vine Joy Randolph)

Black Film Critics Circle Awards

  • Best Picture
  • Best Actor (Eddie Murphy)
  • Best Supporting Actor (Da’Vine Joy Randolph)
  • Best Ensemble

Critics’ Choice Awards

  • Best Comedy Film
  • Best Costume Design (Ruth E. Carter)

International Press Academy Satellite Awards

  • Best Costume Design (Ruth E. Carter)

San Diego Film Critics Society Awards

  • Best Comedic Performance (Wesley Snipes)
  • Best Costume Design (Ruth E. Carter)

Kansas City Film Critics Circle Awards

  • Best Supporting Actress (Da’Vine Joy Randolph)

Las Vegas Film Critics Circle Awards

  • Best Comedy
  • Best Costume Design (Ruth E. Carter)

Online Film and Television Association Awards

  • Best Costume Design (Ruth E. Carter) *Tied with “Little Women”

Seattle Film Critics Society Awards

  • Best Costume Design (Ruth E. Carter)

“Downton Abbey”

Hollywood Film Awards

  • Hollywood Costume Design Award (Anna Mary Scott Robbins)

Make-Up and Hair Stylist Guild Awards

  • Best Period Hair Styling and/or Character Hair Styling in a Feature-length Motion Picture (Anne Nosh Oldham, Elaine Browne and Marc Pilcher)

“The Farewell”

American Film Institute (AFI) Awards

  • AFI Top 10 Movie of the Year

Chicago Film Critics Association Awards

  • Milos Stehlik Award for Breakthrough Filmmaker (Lulu Wang)

Film Independent Spirit Awards

  • Best Feature
  • Best Supporting Female (Shuzhen Zhao)

Golden Globe Awards

  • Best Actress in a Motion Picture – Comedy (Awkwafina)

Hollywood Critics Association Awards

  • Best Independent Film *Tied with “Waves”

IFP Gotham Awards

  • Best Actress (Awkwafina)

International Press Academy Satellite Awards

  • Best Actress in a Motion Picture – Comedy or Musical (Awkwafina)

North Texas Film Critics Association Awards

  • Best Supporting Actress (Zhao Shuzhen)

Online Association of Female Film Critics Awards

  • Breakthrough Filmmaker (Lulu Wang)

Online Film and Television Association Awards

  • Best Breakthrough Performance: Female (Awkwafina)

San Diego Film Critics Society Awards

  • Best Supporting Actress (Zhao Shuzhen)

“Fighting With My Family”

Detroit Film Critics Society Awards

  • Breakthrough (Florence Pugh) *Also awarded for “Midsommar” and “Little Women”

Florida Film Critics Circle Awards

  • Pauline Kael Breakout Award (Florence Pugh) *Also awarded for “Midsommar” and “Little Women”

Georgia Film Critics Association Awards

  • Breakthrough Award (Florence Pugh) *Also awarded for “Midsommar” and “Little Women”

Las Vegas Film Critics Circle Awards

  • Best Family Film

“Five Feet Apart”

E! People’s Choice Awards

  • Drama Movie Star of 2019 (Cole Sprouse)

“For Sama”

BAFTA Film Awards

  • Best Documentary

British Independent Film Awards

  • Best British Independent Film
  • Best Documentary
  • Best Director (Waad al-Khateab and Edward Watts)
  • Best Editing (Chloe Lambourne and Simon McMahon)

Cannes Film Festival

  • L’oeil d’or (Best Documentary)

Indiana Film Journalists Association Awards

  • Best Documentary

International Documentary Association Awards

  • Best Feature

London Film Critics Circle Awards

  • Best Documentary

National Board of Review Awards

  • NBR Freedom of Expression Award

South by Southwest Film Festival

  • Grand Jury Award for Best Documentary
  • Audience Award for Best Documentary

“Ford v Ferrari”

Academy Awards

  • Best Film Editing
  • Best Sound Mixing

BAFTA Film Awards

  • Best Editing (Andrew Buckland, Michael McCusker)

Cinema Audio Society Awards

  • Best Motion Picture – Live-Action

Hollywood Film Awards

  • Hollywood Director Award (James Mangold)
  • Hollywood Editor Award (Michael McCusker and Andrew Buckland)
  • Hollywood Sound Award (Donald Sylvester, Paul Massey, David Giammarco and Steven A. Morrow)

Indiana Film Journalists Association Awards

  • Hoosier Award (Jason Keller)

International Press Academy Satellite Awards

  • Best Motion Picture – Drama
  • Best Director (James Mangold)
  • Best Actor in a Motion Picture – Drama (Christian Bale)
  • Best Film Editing (Andrew Buckland and Michael McCusker
  • Best Sound Editing and Mixing (Donald Sylvester, Paul Massey, David Giammarco and Steven A. Morrow)

Las Vegas Film Critics Circle Awards

  • Best Action Film
  • Best Film Editing (Andrew Buckland and Michael McCusker)

San Diego Film Critics Society Awards

  • Best Editing (Andrew Buckland, Michael McCusker and Dirk Westervelt)

San Francisco Bay Area Film Critics Circle Awards

  • Best Film Editing (Andrew Buckland)

Washington, D.C. Area Film Critics Association Awards

  • Best Editing (Andrew Buckland and Michael McCusker)

“Frozen 2”

Annie Awards

  • Best Acting in an Animated Feature Production (Josh Gad)
  • Best Animated Effects in an Animated Feature Production

“Harriet”

Black Film Critics Circle Awards

  • Best Director (Kasi Lemmons) *Tied with Martin Scorsese of “The Irishman”

Hollywood Film Awards

  • Hollywood Breakout Actress Award (Cynthia Erivo)

Las Vegas Film Critics Circle Awards

  • Best Song (“Stand Up,” written by Cynthia Erivo and Joshuah Brian Campbell)

Philadelphia Film Critics Circle Awards

  • Elaine May Award

Society of Composers and Lyricists Awards

  • Outstanding Original Song for Visual Media (“Stand Up,” written by Cynthia Erivo and Joshuah Brian Campbell)

“Honey Boy”

Directors Guild of America Awards

  • Outstanding Directorial Achievement of a First-Time Feature Film Director (Alma Har’el)

Sundance Film Festival

  • U.S. Dramatic Special Jury Award for Vision and Craft

Hollywood Critics Association Awards

  • Best Performance by an Actor 23 and Under (Noah Jupe)

Hollywood Film Awards

  • Hollywood Breakthrough Screenwriter Award (Shia LaBeouf)

Las Vegas Film Critics Circle Awards

  • Best Male Youth Performance – Actor Under 21 (Noah Jupe)

Online Association of Female Film Critics Awards

  • Best Supporting Actor (Shia LaBeouf)

“Honeyland”

American Society of Cinematographers Awards

  • Best Documentary (Fejmi Daut and Samir Ljuma )

Boston Society of Film Critics Awards

  • Best Documentary

Critics’ Choice Documentary Awards

  • Best First Documentary Feature (Tamara Kotevska and Ljubomir Stefanov)

Denver Film Critics Society Awards

  • Best Documentary

GALECA Dorian Awards

  • Documentary of the Year

International Documentary Association Awards

  • Best Cinematography (Fejmi Daut and Samir Ljuma)
  • Pare Lorentz Award

Sundance Film Festival

  • World Cinema Documentary Grand Jury Award
  • World Cinema Documentary Special Jury Award for Impact for Change (Tamara Kotevska and Ljubomir Stefanov)
  • World Cinema Documentary Special Jury Award for Cinematography (Fejmi Daut and Samir Ljuma)

New York Film Critics Circle Awards

  • Best Nonfiction Film

Vancouver Film Critics Circle Awards

  • Best Documentary

“How to Train Your Dragon: The Hidden World”

Annie Awards

  • Best Special Production

Indiana Film Journalists Association Awards

  • Best Animated Film

National Board of Review Awards

  • Best Animated Feature

Vancouver Film Critic Circle Awards

  • Best Animated Film

“Hustlers”

GALECA Dorian Awards

  • Film Performance of the Year — Supporting Actress (Jennifer Lopez)

Hollywood Critics Association Awards

  • Best Supporting Actress (Jennifer Lopez)

Indiana Film Journalists Association Awards

  • Best Supporting Actress (Jennifer Lopez)

International Press Academy Satellite Awards

  • Best Supporting Actress in a Motion Picture (Jennifer Lopez)

Los Angeles Critics Association Awards

  • Best Supporting Actress (Jennifer Lopez)

Nevada Film Critics Society Awards

  • Best Supporting Actress (Jennifer Lopez)

Oklahoma Film Critics Circle Awards

  • Best Supporting Actress (Jennifer Lopez)

Online Association of Female Film Critics Awards

  • Best Supporting Actress (Jennifer Lopez)

Online Film and Television Association Awards

  • Best Supporting Actress (Jennifer Lopez)

San Francisco Bay Area Film Critics Circle Awards

  • Best Supporting Actress (Jennifer Lopez)

Seattle Film Critics Society Awards

  • Best Supporting Actress (Jennifer Lopez)

Washington, D.C. Area Film Critics Association Awards

  • Best Supporting Actress (Jennifer Lopez)

“I Lost My Body”

Annie Awards

  • Best Feature – Independent
  • Writing in an Animated Feature Production (Jérémy Clapin and Guillaume Laurant)

Black Film Critics Circle Awards

  • Best Animated Film

Boston Society of Film Critics Awards

  • Best Animated Film

Florida Film Critics Circle Awards

  • Best Animated Film

International Cinephile Society Awards

  • Best Animated Picture

Los Angeles Critics Association Awards

  • Best Animated Film
  • Best Music/Score (Dan Levy)

New York Film Critics Circle Awards

  • Best Animated Film

San Diego Film Critics Society Awards

  • Best Animated Film

San Francisco Bay Area Film Critics Circle Awards

  • Best Animated Film

Utah Film Critics Association Awards

  • Best Animated Feature

“The Irishman”

American Film Institute (AFI) Awards

  • AFI Top 10 Movie of the Year

Black Film Critics Circle Awards

  • Best Director (Martin Scorsese) *Tied with Kasi Lemmons of “Harriet”)
  • Best Adapted Screenplay (Steven Zaillian)

Boston Society of Film Critics Awards

  • Best Editing (Thelma Schoonmaker)

Chicago Film Critics Association Awards

  • Best Editing (Thelma Schoonmaker)

Critics’ Choice Awards

  • Best Acting Ensemble

Detroit Film Critics Society Awards

  • Best Director (Martin Scorsese)
  • Best Supporting Actor (Joe Pesci)

Florida Film Critics Circle Awards

  • Best Supporting Actor (Joe Pesci)

Georgia Film Critics Association Awards

  • Best Supporting Actor (Joe Pesci)
  • Best Adapted Screenplay (Steven Zaillian)

Hollywood Critics Association Awards

  • Best Supporting Actor (Joe Pesci)

Hollywood Film Awards

  • Hollywood Supporting Actor Award (Al Pacino)
  • Hollywood Producer Award (Emma Tillinger Koskoff)
  • Hollywood Visual Effects Award (Pablo Helman)

International Cinephile Society Awards

  • Best Supporting Actor (Joe Pesci)

Kansas City Film Critics Circle Awards

  • Best Supporting Actor (Joe Pesci)

London Film Critics Circle Awards

  • Best Supporting Actor (Joe Pesci)

National Board of Review Awards

  • Best Film
  • Best Adapted Screenplay
  • NBR Icon Award (Martin Scorsese, Robert De Niro, Al Pacino)

Nevada Film Critics Society Awards

  • Best Supporting Actor (Joe Pesci)

New York Film Critics Circle Awards

  • Best Film
  • Best Supporting Actor (Joe Pesci)

North Texas Film Critics Association Awards

  • Best Picture

Oklahoma Film Critics Circle Awards

  • Best Director (Martin Scorsese)
  • Best Adapted Screenplay (Steven Zaillian)

Philadelphia Film Critics Circle Awards

  • Best Director (Martin Scorsese)
  • Best Supporting Actor (Joe Pesci) *Tied with Brad Pitt of “Once Upon a Time in Hollywood”
  • Best Soundtrack

St. Louis Film Critics Association Awards

  • Best Adapted Screenplay (Steven Zaillian)

San Diego Film Critics Society Awards

  • Best Picture
  • Best Supporting Actor (Joe Pesci) *Tied with Brad Pitt of “Once Upon a Time in Hollywood”

Toronto Film Critics Association Awards

  • Best Screenplay (Steven Zaillian)

Utah Film Critics Association Awards

  • Best Supporting Actor (Joe Pesci)

“Jawline”

Sundance Film Festival

  • US Documentary Special Jury Award for Emerging Filmmaker (Liza Mandelup)

“John Wick: Chapter 3 – Parabellum”

Hollywood Critics Association Awards

  • Best Stunt Work

Online Film and Television Association Awards

  • Best Stunt Coordination

Seattle Film Critics Society Awards

  • Best Action Choreography

“Jojo Rabbit”

Academy Awards

  • Best Adapted Screenplay (Taika Waititi)

American Cinema Editors (ACE) Eddie Awards

  • Best Edited Feature Film (Comedy)

American Film Institute (AFI) Awards

  • AFI Top 10 Movie of the Year

BAFTA Film Awards

  • Best Adapted Screenplay (Taika Waititi)

Casting Society of America Artios Awards

  • Best Studio or Independent Comedy

Critics’ Choice Awards

  • Best Young Actor/Actress (Roman Griffin Davis)

Hollywood Critics Association Awards

  • Best Adapted Screenplay (Taika Waititi)

Hollywood Film Awards

  • Hollywood Cinematography (Mihai Mălaimare Jr.)
  • Hollywood Production Design Award (Ra Vincent)

Music City Film Critics Association Awards

  • Best Young Actor (Roman Griffin Davis)

Nevada Film Critics Society Awards

  • Best Adapted Screenplay (Taika Waititi)

North Texas Film Critics Association Awards

  • Best Newcomer (Roman Griffin Davis)

Online Association of Female Film Critics Awards

  • Best Adapted Screenplay (Taika Waititi)

Online Film and Television Association Awards

  • Best Youth Performance (Roman Griffin Davis)

Phoenix Critics Circle Awards

  • Best Comedy Film
  • Best Supporting Actress (Thomasin McKenzie)

San Francisco Bay Area Film Critics Circle Awards

  • Best Adapted Screenplay (Taika Waititi)

Seattle Film Critics Society Awards

  • Best Youth Performance (Thomasin McKenzie)

Toronto International Film Festival

  • People’s Choice Award

Washington, D.C. Area Film Critics Association Awards

  • Best Youth Performance (Roman Griffin Davis)

Writers Guild of America Awards

  • Best Adapted Screenplay (Taika Waititi)

“Joker”

Academy Awards

  • Best Actor (Joaquin Phoenix)
  • Best Original Score (Hildur Guðnadóttir)

American Film Institute (AFI) Awards

  • AFI Top 10 Movie of the Year

BAFTA Film Awards

  • Best Actor (Joaquin Phoenix)
  • Best Original Score (Hildur Guðnadóttir)
  • Best Casting (Shayna Markowitz)

Critics’ Choice Awards

  • Best Actor (Joaquin Phoenix)
  • Best Original Score (Hildur Guðnadóttir)

Denver Film Critics Society Awards

  • Best Actor (Joaquin Phoenix)
  • Best Original Score (Hildur Guðnadóttir)

Golden Globe Awards

  • Best Actor in Motion Picture – Drama (Joaquin Phoenix)
  • Best Original Score (Hildur Guðnadóttir)

Hollywood Critics Association Awards

  • Best Actor (Joaquin Phoenix)
  • Best Original Score (Hildur Guðnadóttir)

International Press Academy Satellite Awards

  • Best Adapted Screenplay (Todd Phillips and Scott Silver)
  • Best Score (Hildur Guðnadóttir)

London Film Critics Circle Awards

  • Best Actor (Joaquin Phoenix)

Make-Up and Hair Stylist Guild Awards

  • Best Period and/or Character Make-up in a Feature-length Motion Picture (Nicki Ledermann, Tania Ribalow and Sunday English)

Music City Film Critics Association Awards

  • Best Actor (Joaquin Phoenix)
  • Best Original Score (Hildur Guðnadóttir)

North Texas Film Critics Association Awards

  • Best Actor (Joaquin Phoenix)

Philadelphia Film Critics Circle Awards

  • Steve Friedman Award

Phoenix Critics Circle Awards

  • Best Score (Hildur Guðnadóttir)

San Diego Film Critics Society Awards

  • Best Actor (Joaquin Phoenix) *Tied with Adam Driver of “Marriage Story”

Screen Actors Guild Awards

  • Outstanding Performance by a Male Actor in a Leading Role (Joaquin Phoenix)

Society of Composers and Lyricists Awards

  • Outstanding Original Score for a Studio Film (Hildur Guðnadóttir)

Venice International Film Festival

  • Golden Lion Award

“Judy”

Academy Awards

  • Best Actress (Renée Zellweger)

BAFTA Film Awards

  • Best Actress (Renée Zellweger)

British Independent Film Awards

  • Best Actress (Renée Zellweger)
  • Best Makeup & Hair Design (Jeremy Woodhead)

Critics’ Choice Awards

  • Best Actress (Renée Zellweger)

Film Independent Spirit Awards

  • Best Female Lead (Renée Zellweger)

GALECA Dorian Awards

  • Film Performance of the Year — Actress (Renée Zellweger)

Golden Globe Awards

  • Best Actress in Motion Picture – Drama (Renée Zellweger)

Hollywood Film Awards

  • Hollywood Actress Award (Renée Zellweger)

Las Vegas Film Critics Circle Awards

  • Best Actress (Reneé Zellweger)

London Film Critics Circle Awards

  • Best Actress (Reneé Zellweger)

National Board of Review Awards

  • Best Actress (Reneé Zellweger)

Screen Actors Guild Awards

  • Outstanding Performance by a Female Actor in a Leading Role (Reneé Zellweger)

“Just Mercy”

African American Film Critics Association Awards

  • Best Supporting Actor (Jamie Foxx)

“Klaus”

Annie Awards

  • Best Character Animation in an Animated Feature Production
  • Best Character Design in an Animated Feature Production
  • Best Directing in an Animated Feature Production (Sergio Pablos)
  • Best Production Design in an Animated Feature Production (Szymon Biernaki, Marcin Jakubowski)
  • Best Storyboarding in an Animated Feature Production (Sergio Pablos)
  • Best Editorial in an Animated Feature Production

BAFTA Film Awards

  • Best Animated Film

“Knives Out”

American Film Institute (AFI) Awards

  • AFI Top 10 Movie of the Year

Casting Society of America Artios Awards

  • Best Big Budget Comedy

Denver Film Critics Society Awards

  • Best Original Screenplay (Rian Johnson)

Hollywood Critics Association Awards

  • Best Cast Ensemble

Indiana Film Journalists Association Awards

  • Best Ensemble Acting

International Press Academy Satellite Awards

  • Best Ensemble – Motion Picture

Kansas City Film Critics Circle Awards

  • Best Original Screenplay (Rian Johnson)

Las Vegas Film Critics Circle Awards

  • Best Ensemble

Music City Film Critics Association Awards

  • Best Comedy Film
  • Best Ensemble

National Board of Review Awards

  • Best Ensemble

North Texas Film Critics Association Awards

  • Gary Murray Award (Best Ensemble)

Oklahoma Film Critics Circle Awards

  • Best Ensemble
  • Best Original Screenplay (Rian Johnson)

Online Association of Female Film Critics Awards

  • Best Acting Ensemble

Philadelphia Film Critics Circle Awards

  • Best Picture
  • Best Script (Rian Johnson)

Phoenix Critics Circle Awards

  • Best Comedy Film
  • Best Screenplay (Rian Johnson)
  • Special Achievement Award: Ensemble Acting

San Diego Film Critics Society Awards

  • Best Ensemble

Washington, D.C. Area Film Critics Association Awards

  • Best Ensemble

“Knock Down the House”

Sundance Film Festival

  • U.S. Documentary Audience Award

“The Last Black Man in San Francisco”

African American Film Critics Association Awards

  • Best Independent Film

Boston Society of Film Critics Awards

  • Best New Filmmaker (Joe Talbot)

Casting Society of America Artios Awards

  • Best Low-Budget Comedy or Drama

Los Angeles Critics Association Awards

  • New Generation Prize (Joe Talbot, Jimmie Fails, Jonathan Majors)

Oklahoma Film Critics Circle Awards

  • Best First Feature (Joe Talbot)

Philadelphia Film Critics Circle Awards

  • Best Directorial Debut (Joe Talbot) *Tied with Olivia Wilde of “Booksmart”

San Francisco Bay Area Film Critics Circle Awards

  • Best Original Score (Emile Mosseri)
  • Marlon Riggs Award (Jimmie Fails and Joe Talbot)

Sundance Film Festival

  • U.S. Dramatic Directing Award (Joe Talbot)
  • U.S. Dramatic Special Jury Award for Creative Collaboration

“Les Misérables” 

Cannes Film Festival

  • Jury Prize

“The Lighthouse”

American Society of Cinematographers Awards

  • Spotlight Award (Jarin Blaschke)

Dallas-Forth Worth Film Critics Association

  • Russell Smith Award (for low-budget or cutting-edge films)

Film Independent Spirit Awards

  • Best Supporting Male (Willem Dafoe)
  • Best Cinematography (Jarin Blaschke)

Indiana Film Journalists Association Awards

  • Best Supporting Actor (Willem Dafoe)
  • Original Vision Award (Robert Eggers)

International Press Academy Satellite Awards

  • Best Supporting Actor – Motion Picture (Willem Dafoe)

Las Vegas Film Critics Circle Awards

  • Best Supporting Actor (Willem Dafoe)

Philadelphia Film Critics Circle Awards

  • Best Cinematography (Jarin Blaschke)

San Diego Film Critics Society Awards

  • Best Cinematography (Jarin Blaschke)

Seattle Film Critics Society Awards

  • Best Supporting Actor (Willem Dafoe)

“The Lion King”

Casting Society of America Artios Awards

  • Best Animation *Tie with “Toy Story 4”

E! People’s Choice Awards

  • Animated Movie Star of 2019 (Beyoncé)

International Press Academy Satellite Awards

  • Best Motion Picture – Animated or Mixed Media

“Little Women”

Academy Awards

  • Best Costume Design (Jacqueline Durran)

American Film Institute (AFI) Awards

  • AFI Top 10 Movie of the Year

BAFTA Film Awards

  • Best Costume Design (Jacqueline Durran)

Boston Society of Film Critics Awards

  • Best Picture
  • Best Actress (Saoirse Ronan)
  • Best Ensemble Cast
  • Best Original Score (Alexandre Desplat)

Chicago Film Critics Association Awards

  • Best Supporting Actress (Florence Pugh)
  • Best Adapted Screenplay (Greta Gerwig)
  • Best Costume Design (Jacqueline Durran)
  • Best Original Score (Alexandre Desplat)

Critics’ Choice Awards

  • Best Adapted Screenplay (Greta Gerwig)

Denver Film Critics Society Awards

  • Best Adapted Screenplay (Greta Gerwig)
  • Best Supporting Actress (Florence Pugh) *Tie with Laura Dern

Detroit Film Critics Society Awards

  • Breakthrough (Florence Pugh) *Also awarded for “Midsommar” and “Fighting With My Family”

Florida Film Critics Circle Awards

  • Best Ensemble
  • Best Adapted Screenplay (Greta Gerwig)
  • Breakout Award (Florence Pugh) *Also awarded for “Midsommar” and “Fighting With My Family”

Georgia Film Critics Association Awards

  • Best Supporting Actress (Florence Pugh)
  • Best Ensemble
  • Breakthrough (Florence Pugh) *Also awarded for “Midsommar” and “Fighting With My Family”

Indiana Film Journalists Association Awards

  • Best Adapted Screenplay (Greta Gerwig)

Kansas City Film Critics Circle Awards

  • Best Adapted Screenplay (Greta Gerwig)

Music City Film Critics Association Awards

  • Best Supporting Actress (Florence Pugh)

New York Film Critics Circle Awards

  • Best Supporting Actress (Laura Dern)

Online Film and Television Association Awards

  • Best Adapted Screenplay (Greta Gerwig)
  • Best Costume Design (Jacqueline Durrance) *Tied with “Dolemite Is My Name” 

Philadelphia Film Critics Circle Awards

  • Best Supporting Actress (Florence Pugh)
  • Best Breakthrough Performance (Florence Pugh)

San Diego Film Critics Society Awards

  • Breakthrough Artist (Florence Pugh) *Also awarded for “Midsommar”

USC Libraries Scripter Awards

  • Best Film

Utah Film Critics Association Awards

  • Best Supporting Actress (Florence Pugh)
  • Best Adapted Screenplay (Greta Gerwig)

Washington, D.C. Area Film Critics Association Awards

  • Best Adapted Screenplay (Greta Gerwig)

“Luce”

San Diego Film Critics Society Awards

  • Best Adapted Screenplay (Julius Onah)

“Maiden”

Critics’ Choice Documentary Awards

  • Best Sports Documentary

National Board of Review Awards

  • Best Documentary

“Marriage Story”

Academy Awards

  • Best Supporting Actress (Laura Dern)

American Film Institute (AFI) Awards

  • AFI Top 10 Movie of the Year

BAFTA Film Awards

  • Best Supporting Actress (Laura Dern)

Boston Society of Film Critics Awards

  • Best Actor (Adam Driver)
  • Best Supporting Actress (Laura Dern)

Casting Society of America Artios Awards

  • Studio or Independent Drama

Chicago Film Critics Association Awards

  • Best Actor (Adam Driver)

Critics’ Choice Awards

  • Best Supporting Actress (Laura Dern)

Dallas-Forth Worth Film Critics Association Awards

  • Best Actor (Adam Driver)
  • Best Actress (Scarlett Johansson)
  • Best Supporting Actress (Laura Dern)
  • Best Screenplay (Noah Baumbach)

Denver Film Critics Society Awards

  • Best Actress (Scarlett Johansson)
  • Best Supporting Actress (Laura Dern) *Tied with Florence Pugh of “Little Women”

Detroit Film Critics Society Awards

  • Best Actor (Adam Driver)
  • Best Actress (Scarlett Johansson)
  • Best Supporting Actress (Laura Dern)
  • Best Screenplay (Noah Baumbach)

Film Independent Spirit Awards

  • Robert Altman Award
  • Best Screenplay (Noah Baumbauch)

Florida Film Critics Circle Awards

  • Best Actor (Adam Driver)
  • Best Actress (Scarlett Johansson)
  • Best Supporting Actress (Laura Dern)

Golden Globe Awards

  • Best Supporting Actress in Motion Picture (Laura Dern)

Georgia Film Critics Association Awards

  • Best Actor (Adam Driver)

Hollywood Critics Association Awards

  • Best Male Director (Noah Baumbach)

Hollywood Film Awards

  • Hollywood Supporting Actress Award (Laura Dern)
  • Hollywood Film Composer Award (Randy Newman)

IFP Gotham Awards

  • Best Feature
  • Gotham Audience Award
  • Best Actor (Adam Driver)
  • Best Screenplay (Noah Baumbach)

Indiana Film Journalists Association Awards

  • Best Picture
  • Best Actor (Adam Driver)
  • Best Original Screenplay (Noah Baumbach)

International Press Academy Satellite Awards

  • Best Actress in a Motion Picture – Drama (Scarlett Johansson)
  • Best Original Screenplay (Noah Baumbach)

Kansas City Film Critics Circle Awards

  • Best Actor (Adam Driver)

London Film Critics Circle Awards

  •  Screenwriter of the Year (Noah Baumbach)
  • Best Supporting Actress (Laura Dern)

Los Angeles Critics Association Awards

  • Best Screenplay (Noah Baumbach)

Nevada Film Critics Society Awards

  • Best Film
  • Best Director (Noah Baumbach)
  • Best Actor (Adam Driver)
  • Best Actress (Scarlett Johansson) *Tie with Charlize Theron of Bombshell”

New York Film Critics Circle Awards

  • Best Supporting Actress (Laura Dern)

Online Association of Female Film Critics Awards

  • Best Actor (Adam Driver)
  • Best Actress (Scarlett Johansson) *Tied with Lupita Nyong’o of “Us”
  • Best Original Screenplay (Noah Baumbach)

Online Film and Television Association Awards

  • Best Actor (Adam Driver)
  • Best Adapted Song (“Being Alive”)

Philadelphia Film Critics Circle Awards

  • Best Actor (Adam Driver)

Phoenix Critics Circle Awards

  • Best Actor (Adam Driver)

St. Louis Film Critics Association Awards

  • Best Actor (Adam Driver)
  • Best Original Screenplay (Noah Baumbach} *Tied with Quentin Tarantino’s “Once Upon a Time in Hollywood”

San Diego Film Critics Society Awards

  • Best Actor (Adam Driver) *Tied with Joaquin Phoenix of “Joker”
  • Best Original Screenplay (Noah Baumbach)

Screen Actors Guild Awards

  • Outstanding Performance by a Female Actor in a Supporting Role (Laura Dern)

Seattle Film Critics Society Awards

  • Best Actor (Adam Driver)

Toronto Film Critics Association Awards

  • Best Actor (Adam Driver)
  • Best Supporting Actress (Laura Dern)

Utah Film Critics Association Awards

  • Best Actor (Adam Driver)
  • Best Actress (Scarlett Johansson)

Vancouver Film Critics Circle Awards

  • Best Actor (Adam Driver)
  • Best Actress (Scarlett Johansson)
  • Best Supporting Actress (Laura Dern)
  • Best Screenplay (Noah Baumbach)

Washington, D.C. Area Film Critics Association Awards

  • Best Actor (Adam Driver)
  • Best Original Screenplay (Noah Baumbach)

“Midnight Family”

International Documentary Association Awards

  • Best Editing (Luke Lorentzen and Paloma López Carrillo)

“Midsommar”

Detroit Film Critics Society Awards

  • Breakthrough (Florence Pugh) *Also awarded for “Fighting With My Family” and “Little Women”

Florida Film Critics Circle Awards

  • Pauline Kael Breakout Award (Florence Pugh) *Also awarded for “Fighting With My Family” and “Little Women”

Georgia Film Critics Association

  • Breakout Award (Florence Pugh) *Also awarded for “Fighting With My Family” and “Little Women”

Las Vegas Film Critics Circle Awards

  • Best Horror Film

Online Association of Female Film Critics Awards

  • Breakthrough Performance (Florence Pugh)

San Diego Film Critics Society Awards

  • Breakthrough Artist (Florence Pugh) *Also awarded for “Little Women”

“Mike Wallace Is Here”

International Documentary Association Awards

  • ABC News VideoSource Award

“Missing Link”

Golden Globe Awards

  • Best Animated Film

Las Vegas Film Critics Circle Awards

  • Best Animated Film

Toronto Film Critics Association Awards

  • Best Animated Film

“Monos”

Sundance Film Festival

  • World Cinema Dramatic Special Jury Award

“Motherless Brooklyn”

International Press Academy Satellite Awards

  • Auteur Award (Edward Norton)
  • Best Art Direction and Production Design (Beth Mickle and Michael Ahern)

“Murder Mystery”

E! People’s Choice Awards

  • Comedy Movie of 2019

“The Mustang”

IFP Gotham Awards

  • Breakthrough Director (Laure de Clermont-Tonnerre)

International Press Academy Satellite Awards

  • Best First Feature (Laure de Clermont-Tonnerre)

“Once Upon a Time in Hollywood”

Academy Awards

  • Best Supporting Actor (Brad Pitt)
  • Best Production Design (Barbara Ling and Nancy Haigh)

American Film Institute (AFI) Awards

  • AFI Top 10 Movie of the Year

Art Directors Guild Awards

  • Excellence in Production Design – Period Film (Barbara Ling)

BAFTA Film Awards

  • Best Supporting Actor (Brad Pitt)

Black Film Critics Circle Awards

  • Best Supporting Actor (Brad Pitt)

Boston Society of Film Critics Awards

  • Best Supporting Actor (Brad Pitt)
  • Best Screenplay (Quentin Tarantino)

Casting Society of America Artios Awards

  • Best Big Budget Drama

Chicago Film Critics Association Awards

  • Best Supporting Actor (Brad Pitt)

Critics’ Choice Awards

  • Best Picture
  • Best Original Screenplay (Quentin Tarantino)
  • Best Supporting Actor (Brad Pitt)
  • Best Production Design (Barbara Ling)

Dallas-Forth Worth Film Critics Association Awards

  • Best Supporting Actor (Brad Pitt)
  • Best Art Direction (Barbara Ling)

Denver Film Critics Society Awards

  • Best Supporting Actor (Brad Pitt)

Detroit Film Critics Society Awards

  • Best Use of Music
  • Best Ensemble

Florida Film Critics Circle Awards

  • Best Art Direction/Production Design (Barbara Ling)

Golden Globe Awards

  • Best Motion Picture – Musical or Comedy
  • Best Supporting Actor in a Motion Picture (Brad Pitt)
  • Best Screenplay (Quentin Tarantino)
  • Best Production Design (Barbara Ling and Nancy Haigh)

International Press Academy Satellite Awards

  • Best Motion Picture – Comedy or Musical

Las Vegas Film Critics Circle Awards

  • Best Picture
  • Best Director (Quentin Tarantino)
  • Best Original Screenplay (Quentin Tarantino)
  • Best Score
  • Best Production Design (Barbara Ling)
  • Best Female Youth Performance – Actress Under 21 (Julia Butters)

Los Angeles Critics Association Awards

  • Best Production Design (Barbara Ling)

Music City Film Critics Association Awards

  • Best Supporting Actor (Brad Pitt)
  • Best Production Design (Barbara Ling)

National Board of Review Awards

  • Best Director (Quentin Tarantino)
  • Best Supporting Actor (Brad Pitt)

Nevada Film Critics Society Awards

  • Best Original Screenplay (Quentin Tarantino)
  • Best Production Design (Barbara Ling)

Philadelphia Film Critics Circle Awards

  • Best Supporting Actor (Brad Pitt) *Tied With Joe Pesci of “The Irishman”

St. Louis Film Critics Association Awards

  • Best Picture
  • Best Director (Quentin Tarantino)
  • Best Supporting Actor (Brad Pitt)
  • Best Supporting Actress (Margot Robbie) *Also awarded for “Bombshell”
  • Best Original Screenplay (Quentin Tarantino) *Tied with Noah Baumbach’s “Marriage Story”
  • Best Editing (Fred Raskin)
  • Best Production Design (Barbara Ling)
  • Best Music Soundtrack (Holly Adams, music supervisor/soundtrack producer)
  • Best Scene (Spahn Ranch)

San Diego Film Critics Society Awards

  • Best Supporting Actor (Brad Pitt) *Tied with Joe Pesci of “The Irishman”
  • Best Use of Music

San Francisco Bay Area Film Critics Circle Awards

  • Best Picture
  • Best Supporting Actor (Brad Pitt)
  • Best Production Design (Barbara Ling)

Seattle Film Critics Society Awards

  • Best Production Design (Barbara Ling)

Screen Actors Guild Awards

  • Outstanding Performance by a Male Actor in a Supporting Role (Brad Pitt)

Toronto Film Critics Association Awards

  • Best Supporting Actor (Brad Pitt)

Vancouver Film Critics Circle Awards

  • Best Supporting Actor (Brad Pitt)

Washington, D.C. Area Film Critics Association Awards

  • Best Supporting Actor (Brad Pitt)
  • Best Production Design (Barbara Ling)

“One Child Nation”

Sundance Film Festival

  •  U.S. Documentary Grand Jury Award

“Pain and Glory”

Cannes Film Festival

  • Best Actor (Antonio Banderas)

GALECA Dorian Awards

  • Film Performance of the Year — Actor (Antonio Banderas)

Los Angeles Critics Association Awards

  • Best Actor (Antonio Banderas)
  • Best Foreign Language Film

Hollywood Film Awards

  • Hollywood Actor Award (Antonio Banderas)

International Cinephile Society Awards

  • Best Picture
  • Best Actor (Antonio Banderas)

New York Film Critics Circle Awards

  • Best Actor (Antonio Banderas)

San Francisco Bay Area Film Critics Circle Awards

  • Best Actor (Antonio Banderas)

“Parasite”

Academy Awards

  • Best Picture
  • Best Director (Bong Joo Ho)
  • Best Original Screenplay (Bong Joo Ho and Han Jin Won)
  • Best International Feature Film

African American Film Critics Association Awards

  • Best Screenplay (Bong Joo Ho and Han Jin Won)
  • Best Foreign Film

American Cinema Editors (ACE) Eddie Awards

  • Best Edited Feature Film (Drama)

American Film Institute (AFI) Awards

  • Special Award

Art Directors Guild Awards

  • Excellence in Production Design – Contemporary Film (Lee Ha-Jun)

BAFTA Film Awards

  • Best Original Screenplay (Bong Joo Ho and Han Jin Won)
  • Best Film Not in the English Language

Black Film Critics Circle Awards

  • Best Foreign Film

Boston Society of Film Critics Awards

  • Best Director (Bong Joo Ho)
  • Best Foreign Language Film

British Independent Film Awards

  • Best International Film

Cannes Film Festival

  • Palme d’Or

Chicago Film Critics Association Awards

  • Best Picture
  • Best Director (Bong Joon Ho)
  • Best Original Screenplay (Bong Joo Ho and Han Jin Won)
  • Best Foreign Language Film

Critics’ Choice Awards

  • Best Director (Bong Joo Ho) *Tied With Sam Mendes of “1917”
  • Best Foreign Language Film

Dallas-Forth Worth Film Critics Association Awards

  • Best Foreign Language Film

Denver Film Critics Society Awards

  • Best Foreign Language Film

Detroit Film Critics Society Awards

  • Best Picture

Film Independent Spirit Awards

  • Best International Film

GALECA Dorian Awards

  • Best Film of the Year
  • Best Director (Bong Joo Ho)
  • Film Performance of the Year — Supporting Actor (Song Kang Ho)
  • Foreign Language Film fo the Year
  • Screenplay of the Year (Bong Joo Ho and Han Jin Won)

Georgia Film Critics Association Awards

  • Best Picture
  • Best Director (Bong Joo Ho)
  • Best Original Screenplay (Bong Joo Ho and Han Jin Won)
  • Best Foreign Language Film

Golden Globe Awards

  • Best Foreign Language Film

Hollywood Critics Association Awards

  • Best Original Screenplay (Bong Joo Ho and Han Jin Won)
  • Best Foreign Language Film

Hollywood Film Awards

  • Hollywood Filmmaker Award (Bong Joo Ho)

Indiana Film Journalists Association Awards

  • Best Director (Bong Joon Ho)
  • Best Foreign Language Film

International Cinephile Society Awards

  • Best Original Screenplay (Bong Joo Ho and Han Jin Won)
  • Best Production Design

Kansas City Film Critics Circle Awards

  • Best Foreign Language Film

Las Vegas Film Critics Circle Awards

  • Best Foreign Language Film

London Film Critics Circle Awards

  • Best Film
  • Best Director (Bong Joo Ho)

Los Angeles Critics Association Awards

  • Best Picture
  • Best Director (Bong Joo Ho)
  • Best Supporting Actor (Song Kang Ho)

Music City Film Critics Association Awards

  • Best Screenplay (Bong Joo Ho and Han Jin Won)
  • Best Foreign Film

National Board of Review Awards

  • Best Foreign Language Film

New York Film Critics Circle Awards

  • Best Foreign Language Film

North Texas Film Critics Association Awards

  • Best Foreign Lanuage Film

Oklahoma Film Critics Circle Awards

  • Best Foreign Language Film

Online Association of Female Film Critics Awards

  • Best Picture
  • Best Director (Bong Joo Ho)

Online Film and Television Association Awards

  • Best Picture
  • Best Director (Bong Joo Ho)
  • Best Ensemble
  • Best Original Screenplay (Bong Joo Ho and Han Jin Won)
  • Best Film Editing
  • Best Foreign Language Film

Philadelphia Film Critics Circle Awards

  • Best Foreign Film

Phoenix Critics Circle Awards

  • Best Picture
  • Best Director (Bong Joo Ho)
  • Best Supporting Actor (Song Kang Ho)
  • Best Foreign Language Film

St. Louis Film Critics Association Awards

  • Best Foreign Language Film

San Diego Film Critics Society Awards

  • Best Foreign Language Film

San Francisco Bay Area Film Critics Circle Awards

  • Best Director (Bong Joo Ho)
  • Best Original Screenplay (Bong Joo Ho and Han Jin Won)
  • Best Foreign Language Film

Seattle Film Critics Society Awards

  • Best Picture
  • Best Director (Bong Joo Ho)
  • Best Ensemble Cast
  • Best Screenplay (Bong Joo Ho and Han Jin Wan)
  • Best Foreign Language Film

Screen Actors Guild Awards

  • Outstanding Performance by a Cast in a Motion Picture

Toronto Film Critics Association Awards

  • Best Picture
  • Best Director (Bong Joo Ho)
  • Best Foreign Language Film

Utah Film Critics Association Awards

  • Best Picture
  • Best Original Screenplay (Bong Joo Ho and Han Jin Wan)
  • Best Non-English-Language Film

Vancouver Film Critics Circle Awards

  • Best Picture
  • Best Director (Bong Joo Ho)
  • Best Foreign Language Film

Washington, D.C. Area Film Critics Association Awards

  • Best Picture
  • Best Director (Bong Joo Ho)
  • Best Foreign Language Feature

Writers Guild of America Awards

  • Best Original Screenplay (Bong Joo Ho and Han Jin Wan)

“The Perfect Date”

E! People’s Choice Awards

  • Comedy Movie Star of 2019 (Noah Centineo)

Teen Choice Awards

  • Choice Comedy Movie Actor (Noah Centineo)
  • Choice Comedy Movie Actress (Laura Marano)

“The Personal History of David Copperfield”

British Independent Film Awards

  • Best Supporting Actor (Hugh Grant)
  • Best Costume Design (Suzie Harman and Robert Worley)
  • Best Production Design (Cristina Casali)
  • Best Casting (Sarah Crowe)

“Portrait of a Lady on Fire”

Boston Society of Film Critics Awards

  • Best Cinematography (Claire Mathon)

Cannes Film Festival

  • Best Screenplay (Céline Sciamma)

GALECA Dorian Awards

  • LGBTQ Film of the Year
  • Most Visually Striking Movie of the Year *Tied with “1917”

International Cinephile Society Awards

  • Best Director (Céline Sciamma)
  • Best Supporting Actress (Adèle Haenel)

Florida Film Critics Circle Awards

  • Best Picture
  • Best Director (Céline Sciamma)

Kansas City Film Critics Circle Awards

  • Tom Poe Award (Best LGBTQ Film)

London Film Critics Circle Awards

  • Best Foreign Language Film

Los Angeles Critics Association Awards

  • Best Cinematography (Claire Mathon)

New York Film Critics Circle Awards

  • Best CInematography (Claire Mathon)

Online Association of Female Film Critics Awards

  • The Rosie Award (for a film that best promotes women)

“Queen & Slim”

African American Film Critics Association Awards

  • Impact Award

Black Film Critics Circle Awards

  • Best Original Screenplay (Lena Waithe)

Florida Film Critics Circle Awards

  • Best First Feature (Melina Matsoukas)

National Board of Review Awards

  • Best Directorial Debut (Melina Matsoukas)

“Richard Jewell”

American Film Institute (AFI) Awards

  • AFI Top 10 Movie of the Year

National Board of Review Awards

  • Breakthrough Performance (Paul Walter Hauser)
  • Best Supporting Actress (Kathy Bates)

“Rocketman”

Academy Awards

  • Best Original Song (“(I’m Gonna) Love Me Again”)

Critics’ Choice Awards

  • Best Original Song (“(I’m Gonna) Love Me Again”) *Tied with “Glasgow (No Place Like Home)” from “Wild Rose”

Golden Globe Awards

  • Best Actor in Motion Picture – Musical or Comedy (Taron Egerton)
  • Best Original Song (“(I’m Gonna) Love Me Again”)

Hollywood Critics Association Awards

  • Best Comedy/Musical *Tied with “Booksmart”
  • Best Costume Design (Julian Day)

Hollywood Film Awards

  • Hollywood Breakout Actor Award (Taron Egerton)
  • Hollywood Make-up and Hair Styling Award (Lizzie Yianni-Georgiou, Tapio Salmi and Barrie Gower)

International Press Academy Satellite Awards

  • Best Actor in a Motion Picture – Comedy or Musical (Taron Egerton)

Music City Film Critics Association Awards

  • Best Music Film
  • Best Song (“(I’m Gonna) Love Me Again”)

Online Film and Television Association Awards

  • Best Original Song  (“(I’m Gonna) Love Me Again”)

“Share”

Sundance Film Festival

  • US Dramatic Waldo Salt Screenwriting Award (Pippa Bianco)
  • US Dramatic Special Jury Award for Breakthrough Performance (Rhianne Barreto)

“The Souvenir”

Sundance Film Festival

  • World Cinema Dramatic Grand Jury Award

“Spider-Man: Far From Home”

E! People’s Choice Awards

  • Female Movie Star of 2019 (Zendaya)
  • Action Movie Star of 2019 (Tom Holland)

Teen Choice Awards

  • Choice Summer Movie
  • Choice Summer Movie Actor (Tom Holland)
  • Choice SummerMovie Actress (Zendaya)

“Toni Morrison: The Pieces I Am”

Black Film Critics Circle Awards

  • Best Documentary

Critics’ Choice Documentary Awards

  • Best Biographical Documentary

Society of Composers and Lyricists Awards

  • Outstanding Original Score for an Independent Film (Kathryn Bostic)

“Toy Story 4”

Academy Awards

  • Best Animated Feature

American Cinema Editors (ACE) Eddie Awards

  • Best Edited Animated Feature Film

Art Directors Guild Awards

  • Excellence in Production Design – Animated Film (Bob Pauley)

Casting Society of America Artios Awards

  • Best Animation *Tie with “The Lion King”

Chicago Film Critics Association Awards

  • Best Animated Film

Cinema Audio Society Awards

  • Best Motion Picture – Animated

Critics’ Choice Awards

  • Best Animated Film

Dallas-Forth Worth Film Critics Association Awards

  • Best Animated Film

Detroit Film Critics Society Awards

  • Best Animated Film

Georgia Film Critics Association Awards

  • Best Animated Film

Hollywood Critics Association Awards

  • Best Animated Film

Hollywood Film Awards

  • Hollywood Animation Award

Music City Film Critics Association Awards

  • Best Animated Film

Nevada Film Critics Society Awards

  • Best Animated Movie

North Texas Film Critics Association Awards

  • Best Animated Film

Oklahoma Film Critics Circle Awards

  • Best Animated Film

Online Association of Female Film Critics Awards

  • Best Animated Film

Online Film and Television Association Awards

  • Best Animated Picture
  • Best Voiceover Performance (Tom Hanks)

Philadelphia Film Critics Circle Awards

  • Best Animated Film

Phoenix Critics Circle Awards

  • Best Animated Film

Producers Guild of America Awards

  • Outstanding Producer of Animated Theatrical Motion Pictures (Mark Nielsen and Jonas Rivera)

St. Louis Film Critics Association Awards

  • Best Animated Film

Seattle Film Critics Society Awards

  • Best Animated Film

Washington, D.C. Area Film Critics Association Awards

  • Best Animated Feature
  • Best Vocie Performance (Tonhy Hale)

“The Two Popes”

Hollywood Film Awards

  • Hollywood Screenwriter Award (Anthony McCarten)

Las Vegas Film Critics Circle Awards

  • Best Adapted Screenplay (Anthony McCarten)

“Uncut Gems”

Boston Society of Film Critics Awards

  • Best Actor (Adam Sandler)

Florida Film Critics Circle Awards

  • Best Original Screenplay (Josh Safdie, Benny Safdie and Ronald Bronstein)
  • Best Original Score

Film Independent Spirit Awards

  • Best Male Lead (Adam Sandler)
  • Best Director (Josh Safdie and Benny Safdie)
  • Best Editing (Ronald Bronstein and Benny Safdie)

Las Vegas Film Critics Circle Awards

  • Best Actor (Adam Sandler)
  • Best Original Score (Daniel Lopatin)

National Board of Review Awards

  • Best Actor (Adam Sandler)
  • Best Original Screenplay (Josh Safdie, Benny Safdie and Ronald Bronstein)

New York Film Critics Circle Awards

  • Best Director (Josh Safdie and Benny Safdie)

Oklahoma Film Critics Circle Awards

  • Best Actor (Adam Sandler)

St. Louis Film Critics Association Awards

  • Best Actor (Adam Sandler)

San Diego Film Critics Society Awards

  • Best Director (Josh Safdie and Benny Safdie)

Seattle Film Critics Society Awards

  • Best Film Editing (Ronald Bronstein and Benny Safdie)
  • Best Original Score (Daniel Lopatin)

“Us”

African American Film Critics Association Awards

  • Best Film
  • Best Director (Jordan Peele)
  • Best Actress (Lupita Nyong’o)

Black Film Critics Circle Awards

  • Best Actress (Lupita Nyong’o)

Chicago Film Critics Association Awards

  • Best Actress (Lupita Nyong’o)

Critics’ Choice Awards

  • Best Sci-Fi or Horror Film

Georgia Film Critics Association Awards

  • Best Actress (Lupita Nyong’o)

Hollywood Critics Association Awards

  • Best Actress (Lupita Nyong’o)
  • Best Horror Film

Indiana Film Journalists Association Awards

  • Best Actress (Lupita Nyong’o)
  • Best Original Score (Michael Abels)

Kansas City Film Critics Circle Awards

  • Best Actress (Lupita Nyong’o)
  • Vince Koehler Award (Best Sci-Fi, Fantasy or Horror Film)

Music City Film Critics Association Awards

  • Best Actress (lupita Nyong’o)
  • Best Horror Film

New York Film Critics Circle Awards

  • Best Actress (Lupita Nyong’o)

Oklahoma Film Critics Circle Awards

  • Best Actress (Lupita Nyong’o)

Online Association of Female Film Critics Awards

  • Best Actress (Lupita Nyong’o) *Tied with Scarlett Johansson of “Marriage Story”

Online Film and Television Association Awards

  • Best Actress (Lupita Nyong’o)
  • Best Movie Trailer
  • Best Movie Poster

Philadelphia Film Critics Circle Awards

  • Best Actress (Lupita Nyong’o)

Phoenix Critics Circle Awards

  • Best Actress (Lupita Nyong’o)
  • Best Horror Film

St. Louis Film Critics Association Awards

  • Best Horror Film

San Diego Film Critics Society Awards

  • Best Actress (Lupita Nyong’o)

San Francisco Bay Area Film Critics Circle Awards

  • Best Actress (Lupita Nyong’o)

Seattle Film Critics Society Awards

  • Best Actress (Lupita Nyong’o)

Toronto Film Critics Association Awards

  • Best Actress (Lupita Nyong’o)

Washington, D.C. Area Film Critics Association Awards

  • Best Actress (Lupita Nyong’o)
  • Best Original Score (Michael Abels)

“Waves”

African American Film Critics Association Awards

  • Best Breakout Performance (Kelvin Harrison Jr.)
  • We See You Award (Taylor Russell)

Hollywood Critics Association Awards

  • Best Independent Film *Tied with “The Farewell”
  • Breakthrough Performance Actor (Kelvin Harrison Jr.)

IFP Gotham Awards

  • Breakthrough Actor (Taylor Russell)

“Wild Rose”

Critics’ Choice Awards

  • Best Original Song (“Glasgow (No Place Like Home)”) *Tied with “(I’m Gonna) Love Me Again” from “Rocketman”

Denver Film Critics Society Awards

  • Best Original Song (“Glasgow (No Place Like Home)”)

Georgia Film Critics Association Awards

  • Best Original Song (“Glasgow (No Place Like Home)”)

Hollywood Critics Association Awards

  • Best Performance Actress (Jessie Buckley)
  • Best Original Song (“Glasgow (No Place Like Home)”)

2019 Critics’ Choice Awards: ‘Roma’ is the top winner

January 13, 2019

by Carla Hay

With four prizes, including Best Picture, Alfonso Cuarón’s Spanish-language film “Roma” was the top winner at the 24th Annual Critics’ Choice Awards, which were presented at the Barker Hangar in Santa Monica, California, on January 13, 2019. The CW network had the U.S. telecast of the show, which was hosted by Taye Diggs. The awards are voted for by the Broadcast Film Critics Association and the Broadcast Television Journalists Association. Cuarón is also the director, writer, cinematographer, as well as one of the editors and producers of Netflix’s “Roma,” which is inspired by his childhood in Mexico and the housekeeper/nanny who helped raise him and his siblings. It’s the first time that a film not in the English language and a film from a streaming service has won Best Picture at the Critics’ Choice Awards. In addition to Best Picture,  “Roma” won the Critics’ Choice Awards for Best Director, Best Cinematography and Best Foreign Language Film. The victories weren’t too surprising, since “Roma” has been named Best Picture of 2018 at most of the U.S.-based critics associations.

What was surprising at the 2019 Critics’ Choice Awards were ties in two categories: Best Actress in Limited Series or Movie Made for Television, which went to Amy Adams of “Sharp Objects” and Patricia Arquette of “Escape at Dannemora.” Adams insisted that Arquette join her on stage so they could do a joint acceptance speech. The other tie occurred for Best Actress, which went to Glenn Close of “The Wife” and Lady Gaga of “A Star Is Born,” who gave separate acceptance speeches. Lady Gaga was especially emotional, as she tearfully dedicated her award to people affected by addiction, and said in her speech that the real star of “A Star Is Born” are “bravery and perseverance.” Lady Gaga was also one of the winners of the first award given at the ceremony: Best Song, which went to “Shallow” from “A Star Is Born,” a song she co-wrote for the movie.

“The Favourite,” which went into the ceremony with the most nominations (14), ended up winning just two prizes: Best Acting Ensemble and Best Actress in a Comedy (for Olivia Colman). “The Favourite” cast did not attend the show because they were out of the country. The superhero flick “Black Panther,” which had 12 nods, ended up winning three Critics’ Choice Awards: Best Visual Effects, Best Production Design and Best Costume Design.

“Vice,” the dark comedy about former U.S. Vice President Dick Cheney, went into the ceremony with nine nominations and won three prizes: Christian Bale, who plays Cheney in “Vice,” was named Best Actor, as well as Best Actor in a Comedy. “Vice” also won the award for Best Hair and Makeup.  Meanwhile, “Crazy Rich Asians” won Best Comedy; Mahershala Ali of “Green Book” won Best Supporting Actor; and Regina King of “If Beale Street Could Talk” won Best Supporting Actress. Movies that had several nominations but ultimately didn’t win any Critics’ Choice Awards were “BlacKkKlansman,” “Bohemian Rhapsody” and “Mary Poppins Returns.”

In the TV categories, “The Americans” and “The Marvelous Mrs. Maisel” triumphed with the most awards (three each). “The Americans” won Best Drama Series; Best Actor in a Drama Series (for Matthew Rhys, who did not attend the award show); Best Supporting Actor in a Drama Series (for Noah Emmerich). “The Marvelous Mrs. Maisel” won for Best Comedy Series; Best Actress in a Comedy Series ( for Rachel Brosnahan); and Best Supporting Actress in a Comedy Series (for Alex Borstein), all repeating the same awards at the 2018 Emmy Awards.

“The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story” won two Critics’ Choice Awards: Best Limited Series and Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television (for Darren Criss), which were also two of the numerous Emmy Awards won by the series. Other two-time Critics’ Choice Award winners in the TV categories were “Sharp Objects” and “Barry.” “Sharp Objects” claimed victories for Adams and Patricia Clarkson, who was named Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television. Repeating their wins at the 2018 Emmy Awards, Bill Hader of “Barry” won Best Actor in a Comedy Series, while Henry Winkler of “Barry” won Best Supporting Actor in a Comedy Series. Hader and Winkler did not attend the Critics’ Choice Awards. Sandra Oh of “Killing Eve” was named Best Actress in a Drama Series, repeating her 2019 Golden Globe win. Meanwhile, previous Critics’ Choice Award winners “Atlanta” and “The Handmaid’s Tale” were completely shut out and didn’t win any awards this year.

Special non-competitive awards given at the ceremony included the #SeeHer Award (a prize for an actress who plays inspiring characters), which went to Claire Foy this year.  There was also the Creative Achievement Award, which went to Chuck Lorre, the creator/executive producer of numerous hit TV series such as “The Big Bang Theory,” “The Kominsky Method” and “Two and a Half Men.”

Here is the complete list of nominees and winners for the 2019 Critics’ Choice Awards”

*=winner

MOVIES

BEST PICTURE
“Black Panther”
“BlacKkKlansman”
“The Favourite”
“First Man”
“Green Book”
“If Beale Street Could Talk”
“Mary Poppins Returns”
“Roma”*
“A Star Is Born”
“Vice”

BEST ACTOR
Christian Bale – “Vice”*
Bradley Cooper – “A Star Is Born”
Willem Dafoe – “At Eternity’s Gate”
Ryan Gosling – “First Man”
Ethan Hawke – “First Reformed”
Rami Malek – “Bohemian Rhapsody”
Viggo Mortensen – “Green Book”

BEST ACTRESS
Yalitza Aparicio – “Roma”
Emily Blunt – “Mary Poppins Returns”
Glenn Close – “The Wife”* (tie)
Toni Collette – “Hereditary”
Olivia Colman – “The Favourite”
Lady Gaga – “A Star Is Born”* (tie)
Melissa McCarthy – “Can You Ever Forgive Me?”

BEST SUPPORTING ACTOR
Mahershala Ali – “Green Book”*
Timothée Chalamet – “Beautiful Boy”
Adam Driver – “BlacKkKlansman”
Sam Elliott – “A Star Is Born”
Richard E. Grant – “Can You Ever Forgive Me?”
Michael B. Jordan – “Black Panther”

BEST SUPPORTING ACTRESS
Amy Adams – “Vice”
Claire Foy – “First Man”
Nicole Kidman – “Boy Erased”
Regina King – “If Beale Street Could Talk”*
Emma Stone – “The Favourite”
Rachel Weisz – “The Favourite”

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS
Elsie Fisher – “Eighth Grade”*
Thomasin McKenzie – “Leave No Trace”
Ed Oxenbould – “Wildlife”
Millicent Simmonds – “A Quiet Place”
Amandla Stenberg – “The Hate U Give”
Sunny Suljic – “Mid90s”

BEST ACTING ENSEMBLE
“Black Panther”
“Crazy Rich Asians”
“The Favourite”*
“Vice”
“Widows”

BEST DIRECTOR
Damien Chazelle – “First Man”
Bradley Cooper – “A Star Is Born”
Alfonso Cuarón – “Roma”*
Peter Farrelly – “Green Book”
Yorgos Lanthimos – “The Favourite”
Spike Lee – “BlacKkKlansman”
Adam McKay – “Vice”

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Bo Burnham – “Eighth Grade”
Alfonso Cuarón – “Roma”
Deborah Davis and Tony McNamara – “The Favourite”
Adam McKay – “Vice”
Paul Schrader – “First Reformed”*
Nick Vallelonga, Brian Hayes Currie, Peter Farrelly – “Green Book”
Bryan Woods, Scott Beck, John Krasinski – “A Quiet Place”

BEST ADAPTED SCREENPLAY
Ryan Coogler, Joe Robert Cole – “Black Panther”
Nicole Holofcener, Jeff Whitty – “Can You Ever Forgive Me?”
Barry Jenkins – “If Beale Street Could Talk”*
Eric Roth and Bradley Cooper & Will Fetters – “A Star Is Born”
Josh Singer – “First Man”
Charlie Wachtel & David Rabinowitz and Kevin Willmott & Spike Lee – “BlacKkKlansman”

BEST CINEMATOGRAPHY
Alfonso Cuarón – “Roma”*
James Laxton – “If Beale Street Could Talk”
Matthew Libatique – “A Star Is Born”
Rachel Morrison – “Black Panther”
Robbie Ryan – “The Favourite”
Linus Sandgren – “First Man”

BEST PRODUCTION DESIGN
Hannah Beachler, Jay Hart – “Black Panther”*
Eugenio Caballero, Barbara Enriquez – “Roma”
Nelson Coates, Andrew Baseman – “Crazy Rich Asians”
Fiona Crombie, Alice Felton – “The Favourite”
Nathan Crowley, Kathy Lucas – “First Man”
John Myhre, Gordon Sim – “Mary Poppins Returns”

BEST EDITING
Jay Cassidy – “A Star Is Born”
Hank Corwin – “Vice”
Tom Cross – “First Man”*
Alfonso Cuarón, Adam Gough – “Roma”
Yorgos Mavropsaridis – “The Favourite”
Joe Walker – “Widows”

BEST COSTUME DESIGN
Alexandra Byrne – “Mary Queen of Scots”
Ruth Carter – “Black Panther”*
Julian Day – “Bohemian Rhapsody”
Sandy Powell – “The Favourite”
Sandy Powell – “Mary Poppins Returns”

BEST HAIR AND MAKEUP
“Black Panther”
“Bohemian Rhapsody”
“The Favourite”
“Mary Queen of Scots”
“Suspiria”
“Vice”*

BEST VISUAL EFFECTS
“Avengers: Infinity War”
“Black Panther”*
“First Man”
“Mary Poppins Returns”
“Mission: Impossible – Fallout”
“Ready Player One”

BEST ANIMATED FEATURE
“The Grinch”
“Incredibles 2”
“Isle of Dogs”
“Mirai”
“Ralph Breaks the Internet”
“Spider-Man: Into the Spider-Verse”*

BEST ACTION MOVIE
“Avengers: Infinity War”
“Black Panther”
“Deadpool 2”
“Mission: Impossible – Fallout”*
“Ready Player One”
“Widows”

BEST COMEDY
“Crazy Rich Asians”*
“Deadpool 2”
“The Death of Stalin”
“The Favourite”
“Game Night”
“Sorry to Bother You”

BEST ACTOR IN A COMEDY
Christian Bale – “Vice”*
Jason Bateman – “Game Night”
Viggo Mortensen – “Green Book”
John C. Reilly – “Stan & Ollie”
Ryan Reynolds – “Deadpool 2”
Lakeith Stanfield – “Sorry to Bother You”

BEST ACTRESS IN A COMEDY
Emily Blunt – “Mary Poppins Returns”
Olivia Colman – “The Favourite”*
Elsie Fisher – “Eighth Grade”
Rachel McAdams – “Game Night”
Charlize Theron – “Tully”
Constance Wu – “Crazy Rich Asians”

BEST SCI-FI OR HORROR MOVIE
“Annihilation”
“Halloween”
“Hereditary”
“A Quiet Place”*
“Suspiria”

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
“Burning”
“Capernaum”
“Cold War”
“Roma”*
“Shoplifters”

BEST SONG
“All the Stars” from “Black Panther”
“Girl in the Movies” from “Dumplin’”
“I’ll Fight” from “RBG”
“The Place Where Lost Things Go” from “Mary Poppins Returns”
“Shallow” from “A Star Is Born”*
“Trip a Little Light Fantastic” from “Mary Poppins Returns”

BEST SCORE
Kris Bowers – “Green Book”
Nicholas Britell – “If Beale Street Could Talk”
Alexandre Desplat – “Isle of Dogs”
Ludwig Göransson – “Black Panther”
Justin Hurwitz – “First Man”*
Marc Shaiman – “Mary Poppins Returns”

TELEVISION

BEST DRAMA SERIES
“The Americans” (FX)*
“Better Call Saul” (AMC)
“The Good Fight” (CBS All Access)
“Homecoming” (Amazon)
“Killing Eve” (BBC America)
“My Brilliant Friend” (HBO)
“Pose” (FX)
“Succession” (HBO)

BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES
Freddie Highmore – “The Good Doctor” (ABC)
Diego Luna – “Narcos: Mexico” (Netflix)
Richard Madden – “Bodyguard” (Netflix)
Bob Odenkirk – “Better Call Saul” (AMC)
Billy Porter – “Pose” (FX)
Matthew Rhys – “The Americans” (FX)*
Milo Ventimiglia – “This Is Us” (NBC)

BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES
Jodie Comer – “Killing Eve” (BBC America)
Maggie Gyllenhaal – “The Deuce” (HBO)
Elisabeth Moss – “The Handmaid’s Tale” (Hulu)
Sandra Oh – “Killing Eve” (BBC America)*
Elizabeth Olsen – “Sorry For Your Loss” (Facebook Watch)
Julia Roberts – “Homecoming” (Amazon)
Keri Russell – “The Americans” (FX)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES
Richard Cabral – “Mayans M.C.” (FX)
Asia Kate Dillon – “Billions” (Showtime)
Noah Emmerich – “The Americans” (FX)*
Justin Hartley – “This Is Us” (NBC)
Matthew Macfadyen – “Succession” (HBO)
Richard Schiff – “The Good Doctor” (ABC)
Shea Whigham – “Homecoming” (Amazon)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES
Dina Shihabi – “Jack Ryan” (Amazon)
Julia Garner – “Ozark” (Netflix)
Thandie Newton – “Westworld” (HBO)*
Rhea Seehorn – “Better Call Saul” (AMC)
Yvonne Strahovski – “The Handmaid’s Tale” (Hulu)
Holly Taylor – “The Americans” (FX)

BEST COMEDY SERIES
“Atlanta” (FX)
“Barry” (HBO)
“The Good Place” (NBC)
“The Kominsky Method” (Netflix)
“The Marvelous Mrs. Maisel” (Amazon)*
“The Middle” (ABC)
“One Day at a Time” (Netflix)
“Schitt’s Creek” (Pop)

BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES
Hank Azaria – “Brockmire” (IFC)
Ted Danson – “The Good Place” (NBC)
Michael Douglas – “The Kominsky Method” (Netflix)
Donald Glover – “Atlanta” (FX)
Bill Hader – “Barry” (HBO)*
Jim Parsons – “The Big Bang Theory” (CBS)
Andy Samberg – “Brooklyn Nine-Nine” (Fox)

BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES
Rachel Bloom – “Crazy Ex-Girlfriend” (The CW)
Rachel Brosnahan – “The Marvelous Mrs. Maisel” (Amazon)*
Allison Janney – “Mom” (CBS)
Justina Machado – “One Day at a Time” (Netflix)
Debra Messing – “Will & Grace” (NBC)
Issa Rae – “Insecure” (HBO)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES
William Jackson Harper – “The Good Place” (NBC)
Sean Hayes – “Will & Grace” (NBC)
Brian Tyree Henry – “Atlanta” (FX)
Nico Santos – “Superstore” (NBC)
Tony Shalhoub – “The Marvelous Mrs. Maisel” (Amazon)
Henry Winkler – “Barry” (HBO)*

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES
Alex Borstein – “The Marvelous Mrs. Maisel” (Amazon)*
Betty Gilpin – “GLOW” (Netflix)
Laurie Metcalf – “The Conners” (ABC)
Rita Moreno – “One Day at a Time” (Netflix)
Zoe Perry – “Young Sheldon” (CBS)
Annie Potts – “Young Sheldon” (CBS)
Miriam Shor – “Younger” (TV Land)

BEST LIMITED SERIES
“A Very English Scandal” (Amazon)
“American Vandal” (Netflix)
“The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story” (FX)*
“Escape at Dannemora” (Showtime)
“Genius: Picasso” (National Geographic)
“Sharp Objects” (HBO)

BEST MOVIE MADE FOR TELEVISION
“Icebox” (HBO)
“Jesus Christ Superstar Live in Concert” (NBC)*
“King Lear” (Amazon)
“My Dinner with Hervé” (HBO)
“Notes from the Field” (HBO)
“The Tale” (HBO)

BEST ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
Antonio Banderas – “Genius: Picasso” (National Geographic)
Darren Criss – “The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story” (FX)*
Paul Dano – “Escape at Dannemora” (Showtime)
Benicio Del Toro – “Escape at Dannemora” (Showtime)
Hugh Grant – “A Very English Scandal” (Amazon)
John Legend – “Jesus Christ Superstar Live in Concert” (NBC)

BEST ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
Amy Adams – “Sharp Objects” (HBO)* (tie)
Patricia Arquette – “Escape at Dannemora” (Showtime)* (tie)
Connie Britton – “Dirty John” (Bravo)
Carrie Coon – “The Sinner” (USA Network)
Laura Dern – “The Tale” (HBO)
Anna Deavere Smith – “Notes From the Field” (HBO)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
Brandon Victor Dixon – “Jesus Christ Superstar Live in Concert” (NBC)
Eric Lange – “Escape at Dannemora” (Showtime)
Alex Rich – “Genius: Picasso” (National Geographic)
Peter Sarsgaard – “The Looming Tower” (Hulu)
Finn Wittrock – “The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story” (FX)
Ben Whishaw – “A Very English Scandal” (Amazon)*

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
Ellen Burstyn – “The Tale” (HBO)
Patricia Clarkson – “Sharp Objects” (HBO)*
Penelope Cruz – “The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story” (FX)
Julia Garner – “Dirty John” (Bravo)
Judith Light – “The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story” (FX)
Elizabeth Perkins – “Sharp Objects” (HBO)

BEST ANIMATED SERIES
“Adventure Time” (Cartoon Network)
“Archer” (FX)
“Bob’s Burgers” (Fox)
“BoJack Horseman” (Netflix)*
“The Simpsons” (Fox)
“South Park” (Comedy Central)

#SEE HER AWARD
Claire Foy

CREATIVE ACHIEVEMENT AWARD
Chuck Lorre

2019 Critics’ Choice Awards: ‘The Favourite’ is the leading nominee

December 10, 2018

by Carla Hay

With 14 nominations, including Best Picture, the dark comedy film “The Favourite” (about Great Britain’s Queen Anne and two women who compete for her affections) is the top nominee for the 24th Annual Critics’ Choice Awards, which will be presented at the Barker Hangar in Santa Monica, California, on January 13, 2019. The CW network will have the U.S. telecast of the show. The awards are voted for by the Broadcast Television Journalists Association and the Broadcast Television Journalists Association.

Following close behind in nominations is the superhero flick “Black Panther,” which has 12 nods; the astronaut drama “First Man,” which received 10 nominations; the 2018 remake of “A Star Is Born,” the musical sequel “Mary Poppins Returns” and the dark political comedy “Vice,” which have nine nominations each; the Spanish-language drama “Roma,” which picked up eight nods; and the race-relations drama “Green Book,” which has seven nominations. All of these films, along with the African-American dramas “BlacKkKlansman” and “If Beale Street Could Talk,” are in the running for Best Picture.

Most of the film nominees have received nominations at other prominent award shows. However, there were some noticeable snubs: Lucas Hedges for “Boy Erased” or “Ben Is Back”; Julia Roberts for “Ben Is Back”; Lin-Manuel Miranda for “Mary Poppins Returns”; and Sam Rockwell for “Vice.” The biggest surprise nominations were for the dark comedy “Sorry to Bother You,” which received two nods: Best Comedy and Best Actor in a Comedy (for Lakeith Stanfield). The movie has been critically acclaimed but had been shut out of other major awards nominations so far.

In the TV field, the leading nominees (with five each) are the spy drama series “The Americans” and the true-crime miniseries “The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story” and “Escape at Dannemora.” Many of the nominees are the same who received Emmy and Golden Globe nominations for 2018. However, noticeable snubs include “The Handmaid’s Tale” for Best Drama Series; Benedict Cumberbatch of “Patrick Melrose” for Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television; Sterling K. Brown of “This Is Us” for Best Actor in a Drama Series; Alison Brie of “GLOW” for Best Actress in a Comedy Series; and Édgar Ramírez of “The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story” for Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television. Surprise nominations include “Schitt’s Creek” and “The Middle” getting nominated for Best Comedy Series, instead of previous Critics’ Choice nominees “GLOW” and “Orange Is the New Black.”

Here is the complete list of nominees for the 2019 Critics’ Choice Awards.

MOVIES

BEST PICTURE
“Black Panther”
“BlacKkKlansman”
“The Favourite”
“First Man”
“Green Book”
“If Beale Street Could Talk”
“Mary Poppins Returns”
“Roma”
“A Star Is Born”
“Vice”

BEST ACTOR
Christian Bale – “Vice”
Bradley Cooper – “A Star Is Born”
Willem Dafoe – “At Eternity’s Gate”
Ryan Gosling – “First Man”
Ethan Hawke – “First Reformed”
Rami Malek – “Bohemian Rhapsody”
Viggo Mortensen – “Green Book”

BEST ACTRESS
Yalitza Aparicio – “Roma”
Emily Blunt – “Mary Poppins Returns”
Glenn Close – “The Wife”
Toni Collette – “Hereditary”
Olivia Colman – “The Favourite”
Lady Gaga – “A Star Is Born”
Melissa McCarthy – “Can You Ever Forgive Me?”

BEST SUPPORTING ACTOR
Mahershala Ali – “Green Book”
Timothée Chalamet – “Beautiful Boy”
Adam Driver – “BlacKkKlansman”
Sam Elliott – “A Star Is Born”
Richard E. Grant – “Can You Ever Forgive Me?”
Michael B. Jordan – “Black Panther”

BEST SUPPORTING ACTRESS
Amy Adams – “Vice”
Claire Foy – “First Man”
Nicole Kidman – “Boy Erased”
Regina King – “If Beale Street Could Talk”
Emma Stone – “The Favourite”
Rachel Weisz – “The Favourite”

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS
Elsie Fisher – “Eighth Grade”
Thomasin McKenzie – “Leave No Trace”
Ed Oxenbould – “Wildlife”
Millicent Simmonds – “A Quiet Place”
Amandla Stenberg – “The Hate U Give”
Sunny Suljic – “Mid90s”

BEST ACTING ENSEMBLE
“Black Panther”
“Crazy Rich Asians”
“The Favourite”
“Vice”
“Widows”

BEST DIRECTOR
Damien Chazelle – “First Man”
Bradley Cooper – “A Star Is Born”
Alfonso Cuarón – “Roma”
Peter Farrelly – “Green Book”
Yorgos Lanthimos – “The Favourite”
Spike Lee – “BlacKkKlansman”
Adam McKay – “Vice”

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Bo Burnham – “Eighth Grade”
Alfonso Cuarón – “Roma”
Deborah Davis and Tony McNamara – “The Favourite”
Adam McKay – “Vice”
Paul Schrader – “First Reformed”
Nick Vallelonga, Brian Hayes Currie, Peter Farrelly – “Green Book”
Bryan Woods, Scott Beck, John Krasinski – “A Quiet Place”

BEST ADAPTED SCREENPLAY
Ryan Coogler, Joe Robert Cole – “Black Panther”
Nicole Holofcener, Jeff Whitty – “Can You Ever Forgive Me?”
Barry Jenkins – “If Beale Street Could Talk”
Eric Roth and Bradley Cooper & Will Fetters – “A Star Is Born”
Josh Singer – “First Man”
Charlie Wachtel & David Rabinowitz and Kevin Willmott & Spike Lee – “BlacKkKlansman”

BEST CINEMATOGRAPHY
Alfonso Cuarón – “Roma”
James Laxton – “If Beale Street Could Talk”
Matthew Libatique – “A Star Is Born”
Rachel Morrison – “Black Panther”
Robbie Ryan – “The Favourite”
Linus Sandgren – “First Man”

BEST PRODUCTION DESIGN
Hannah Beachler, Jay Hart – “Black Panther”
Eugenio Caballero, Barbara Enriquez – “Roma”
Nelson Coates, Andrew Baseman – “Crazy Rich Asians”
Fiona Crombie, Alice Felton – “The Favourite”
Nathan Crowley, Kathy Lucas – “First Man”
John Myhre, Gordon Sim – “Mary Poppins Returns”

BEST EDITING
Jay Cassidy – “A Star Is Born”
Hank Corwin – “Vice”
Tom Cross – “First Man”
Alfonso Cuarón, Adam Gough – “Roma”
Yorgos Mavropsaridis – “The Favourite”
Joe Walker – “Widows”

BEST COSTUME DESIGN
Alexandra Byrne – “Mary Queen of Scots”
Ruth Carter – “Black Panther”
Julian Day – “Bohemian Rhapsody”
Sandy Powell – “The Favourite”
Sandy Powell – “Mary Poppins Returns”

BEST HAIR AND MAKEUP
“Black Panther”
“Bohemian Rhapsody”
“The Favourite”
“Mary Queen of Scots”
“Suspiria”
“Vice”

BEST VISUAL EFFECTS
“Avengers: Infinity War”
“Black Panther”
“First Man”
“Mary Poppins Returns”
“Mission: Impossible – Fallout”
“Ready Player One”

BEST ANIMATED FEATURE
“The Grinch”
“Incredibles 2”
“Isle of Dogs”
“Mirai”
“Ralph Breaks the Internet”
“Spider-Man: Into the Spider-Verse”

BEST ACTION MOVIE
“Avengers: Infinity War”
“Black Panther”
“Deadpool 2”
“Mission: Impossible – Fallout”
“Ready Player One”
“Widows”

BEST COMEDY
“Crazy Rich Asians”
“Deadpool 2”
“The Death of Stalin”
“The Favourite”
“Game Night”
“Sorry to Bother You”

BEST ACTOR IN A COMEDY
Christian Bale – “Vice”
Jason Bateman – “Game Night”
Viggo Mortensen – “Green Book”
John C. Reilly – “Stan & Ollie”
Ryan Reynolds – “Deadpool 2”
Lakeith Stanfield – “Sorry to Bother You”

BEST ACTRESS IN A COMEDY
Emily Blunt – “Mary Poppins Returns”
Olivia Colman – “The Favourite”
Elsie Fisher – “Eighth Grade”
Rachel McAdams – “Game Night”
Charlize Theron – “Tully”
Constance Wu – “Crazy Rich Asians”

BEST SCI-FI OR HORROR MOVIE
“Annihilation”
“Halloween”
“Hereditary”
“A Quiet Place”
“Suspiria”

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
“Burning”
“Capernaum”
“Cold War”
“Roma”
“Shoplifters”

BEST SONG
“All the Stars” from “Black Panther”
“Girl in the Movies” from “Dumplin’”
“I’ll Fight” from “RBG”
“The Place Where Lost Things Go” from “Mary Poppins Returns”
“Shallow” from “A Star Is Born”
“Trip a Little Light Fantastic” from “Mary Poppins Returns”

BEST SCORE
Kris Bowers – “Green Book”
Nicholas Britell – “If Beale Street Could Talk”
Alexandre Desplat – “Isle of Dogs”
Ludwig Göransson – “Black Panther”
Justin Hurwitz – “First Man”
Marc Shaiman – “Mary Poppins Returns”

TELEVISION

BEST DRAMA SERIES
“The Americans” (FX)
“Better Call Saul” (AMC)
“The Good Fight” (CBS All Access)
“Homecoming” (Amazon)
“Killing Eve” (BBC America)
“My Brilliant Friend” (HBO)
“Pose” (FX)
“Succession” (HBO)

BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES
Freddie Highmore – “The Good Doctor” (ABC)
Diego Luna – “Narcos: Mexico” (Netflix)
Richard Madden – “Bodyguard” (Netflix)
Bob Odenkirk – “Better Call Saul” (AMC)
Billy Porter – “Pose” (FX)
Matthew Rhys – “The Americans” (FX)
Milo Ventimiglia – “This Is Us” (NBC)

BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES
Jodie Comer – “Killing Eve” (BBC America)
Maggie Gyllenhaal – “The Deuce” (HBO)
Elisabeth Moss – “The Handmaid’s Tale” (Hulu)
Sandra Oh – “Killing Eve” (BBC America)
Elizabeth Olsen – “Sorry For Your Loss” (Facebook Watch)
Julia Roberts – “Homecoming” (Amazon)
Keri Russell – “The Americans” (FX)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES
Richard Cabral – “Mayans M.C.” (FX)
Asia Kate Dillon – “Billions” (Showtime)
Noah Emmerich – “The Americans” (FX)
Justin Hartley – “This Is Us” (NBC)
Matthew Macfadyen – “Succession” (HBO)
Richard Schiff – “The Good Doctor” (ABC)
Shea Whigham – “Homecoming” (Amazon)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES
Dina Shihabi – “Jack Ryan” (Amazon)
Julia Garner – “Ozark” (Netflix)
Thandie Newton – “Westworld” (HBO)
Rhea Seehorn – “Better Call Saul” (AMC)
Yvonne Strahovski – “The Handmaid’s Tale” (Hulu)
Holly Taylor – “The Americans” (FX)

BEST COMEDY SERIES
“Atlanta” (FX)
“Barry” (HBO)
“The Good Place” (NBC)
“The Kominsky Method” (Netflix)
“The Marvelous Mrs. Maisel” (Amazon)
“The Middle” (ABC)
“One Day at a Time” (Netflix)
“Schitt’s Creek” (Pop)

BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES
Hank Azaria – “Brockmire” (IFC)
Ted Danson – “The Good Place” (NBC)
Michael Douglas – “The Kominsky Method” (Netflix)
Donald Glover – “Atlanta” (FX)
Bill Hader – “Barry” (HBO)
Jim Parsons – “The Big Bang Theory” (CBS)
Andy Samberg – “Brooklyn Nine-Nine” (Fox)

BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES
Rachel Bloom – “Crazy Ex-Girlfriend” (The CW)
Rachel Brosnahan – “The Marvelous Mrs. Maisel” (Amazon)
Allison Janney – “Mom” (CBS)
Justina Machado – “One Day at a Time” (Netflix)
Debra Messing – “Will & Grace” (NBC)
Issa Rae – “Insecure” (HBO)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES
William Jackson Harper – “The Good Place” (NBC)
Sean Hayes – “Will & Grace” (NBC)
Brian Tyree Henry – “Atlanta” (FX)
Nico Santos – “Superstore” (NBC)
Tony Shalhoub – “The Marvelous Mrs. Maisel” (Amazon)
Henry Winkler – “Barry” (HBO)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES
Alex Borstein – “The Marvelous Mrs. Maisel” (Amazon)
Betty Gilpin – “GLOW” (Netflix)
Laurie Metcalf – “The Conners” (ABC)
Rita Moreno – “One Day at a Time” (Netflix)
Zoe Perry – “Young Sheldon” (CBS)
Annie Potts – “Young Sheldon” (CBS)
Miriam Shor – “Younger” (TV Land)

BEST LIMITED SERIES
“A Very English Scandal” (Amazon)
“American Vandal” (Netflix)
“The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story” (FX)
“Escape at Dannemora” (Showtime)
“Genius: Picasso” (National Geographic)
“Sharp Objects” (HBO)

BEST MOVIE MADE FOR TELEVISION
“Icebox” (HBO)
“Jesus Christ Superstar Live in Concert” (NBC)
“King Lear” (Amazon)
“My Dinner with Hervé” (HBO)
“Notes from the Field” (HBO)
“The Tale” (HBO)

BEST ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
Antonio Banderas – “Genius: Picasso” (National Geographic)
Darren Criss – “The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story” (FX)
Paul Dano – “Escape at Dannemora” (Showtime)
Benicio Del Toro – “Escape at Dannemora” (Showtime)
Hugh Grant – “A Very English Scandal” (Amazon)
John Legend – “Jesus Christ Superstar Live in Concert” (NBC)

BEST ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
Amy Adams – “Sharp Objects” (HBO)
Patricia Arquette – “Escape at Dannemora” (Showtime)
Connie Britton – “Dirty John” (Bravo)
Carrie Coon – “The Sinner” (USA Network)
Laura Dern – “The Tale” (HBO)
Anna Deavere Smith – “Notes From the Field” (HBO)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
Brandon Victor Dixon – “Jesus Christ Superstar Live in Concert” (NBC)
Eric Lange – “Escape at Dannemora” (Showtime)
Alex Rich – “Genius: Picasso” (National Geographic)
Peter Sarsgaard – “The Looming Tower” (Hulu)
Finn Wittrock – “The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story” (FX)
Ben Whishaw – “A Very English Scandal” (Amazon)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
Ellen Burstyn – “The Tale” (HBO)
Patricia Clarkson – “Sharp Objects” (HBO)
Penelope Cruz – “The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story” (FX)
Julia Garner – “Dirty John” (Bravo)
Judith Light – “The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story” (FX)
Elizabeth Perkins – “Sharp Objects” (HBO)

BEST ANIMATED SERIES
“Adventure Time” (Cartoon Network)
“Archer” (FX)
“Bob’s Burgers” (Fox)
“BoJack Horseman” (Netflix)
“The Simpsons” (Fox)
“South Park” (Comedy Central)

2018 Movie Awards Tally: See which movies have the most prizes

When it comes to awards, it’s nice to be nominated, but it’s even better to win. The year 2018 was one of the strongest in this decade for movies that have been well-received by critics and/or ticket-buying audiences. Movies from major studios that were blockbusters at the box office have become more critically acclaimed than they have been in recent years, and that means more of these types of blockbuster movies could be competing against smaller, critically acclaimed independent films for Academy Awards. Here’s a tally of the feature films released in U.S. theaters in 2018 that have gotten the most awards so far. This list, which is in alphabetical order, will be updated as more award winners are announced.

Updated: March 30, 2019

“22 July”

National Board of Review Awards

  • NBR Freedom of Expression Award

“American Animals”

British Independent Film Awards

  • Best Debut Screenwriter (Bart Layton)
  • Best Editing (Nick Fenton, Julian Hart, Chris Gill)

“Annihilation”

Chicago Film Critics Association Awards

  • Best Use of Visual Effects

GALECA Dorian Awards

  • Visually Striking Film of the Year

Online Film Critics Society Awards

  • Top 10 Film of 2018
  • Best Visual Effects

Phoenix Film Critics Circle Awards

  • Best Science Fiction Film

Utah Film Critics Association

  • Best Original Score (Geoff Barrow and Ben Salisbury)

“At Eternity’s Gate”

Satellite Awards

  • Best Actor in a Motion Picture, Drama (Willem Dafoe)

Venice International Film Festival

  • Best Actor (Willem Dafoe)

“Avengers: Infinity War”

Austin Film Critics Association Awards

  • Best Motion Capture/Special Effects Performance (Josh Brolin)

E! People’s Choice Awards

  • Movie of 2018
  • Action Movie of 2018
  • Female Movie Star of 2018 (Scarlett Johansson)

Hamilton Behind the Camera Awards

  • Visual Effects Supervisor (Dan DeLeeuw)

Hollywood Film Awards

  • Hollywood Visual Effects Award (Dan DeLeeuw, Kelly Port, Russel Earl and Dan Sudick)

Indiana Film Journalists Association Awards

  • Best Vocal/Motion Capture Performance (Josh Brolin)

Los Angeles Online Film Critics Society Awards

  • Best Visual Effects
  • Best Visual Effects or Animated Performance (Josh Brolin and Digital Domain)

Nevada Film Critics Society Awards

  • Best Visual Effects

St. Louis Film Critics Association Awards

  • Best Visual Effects

Teen Choice Awards

  • Choice Action Movie
  • Choice Action Movie Actor (Robert Downey Jr.)
  • Choice Action Movie Actress (Scarlett Johansson)

Visual Effects Society Awards

  • Outstanding Visual Effects in a Photoreal Feature
  • Outstanding Animated Character in a Photoreal Feature (Thanos)
  • Outstanding Effects Simulations in a Photoreal Feature (Titan)
  • Outstanding Compositing in a Photoreal Feature

Washington D.C. Area Film Critics Association Awards 

  • Best Motion Capture Performance (Josh Brolin)

“The Ballad of Buster Scruggs”

Indiana Film Journalists Association Awards

  • Best Ensemble Acting

Oklahoma Film Critics Circle Awards

  • Top 10 Film of 2018

Venice International Film Festival

  • Best Screenplay (Joel and Ethan Coen)

“Beautiful Boy”

Hollywood Film Awards

  • Hollywood Supporting Actor Award (Timothée Chalamet)
  • Hollywood Breakthrough Director (Felix Van Groeningen)

Palm Springs International Film Festival

  • Spotlight Award, Actor (Timothée Chalamet)

“Believer”

GLAAD Media Awards

  • Outstanding Documentary

Hollywood Film Awards

  • Hollywood Documentary Award

“Ben Is Back”

Los Angeles Online Film Critics Society Awards

  • Best Performance by an Actor 23 and Under (Lucas Hedges) – tie with Alex Wolff of “Hereditary”

“BlacKkKlansman”

AARP’s Movies for Grownups Awards

  • Best Director (Spike Lee)

Academy Awards

  • Best Adapted Screenplay (Charlie Wachtel, David Rabinowitz, Kevin Willmott and Spike Lee)

African American Film Critics Association

  • Best Actor (John David Washington)
  • Best Screenplay (Charlie Wachtel, David Rabinowitz, Kevin Willmott and Spike Lee)

American Film Institute (AFI) Awards

  • AFI Top 10 Movie of the Year

Atlanta Film Critics Association Awards

  • Top 10 Film of 2018

BAFTA Awards

  • Best Adapted Screenplay (Charlie Wachtel, David Rabinowitz, Kevin Willmott and Spike Lee)

Cannes International Film Festival

  • Grand Prix Award

Capri, Hollywood – The International Film Festival

  • Best Adapted Screenplay (Charlie Wachtel, David Rabinowitz, Kevin Willmott and Spike Lee)

Casting Society of America Awards

  • Best Studio or Independent Drama: Kim Taylor-Coleman

Columbus Film Critics Association Awards

  • Best Adapted Screenplay (Charlie Wachtel, David Rabinowitz, Kevin Willmott and Spike Lee)

Georgia Film Critics Association Awards

  • Best Adapted Screenplay (Charlie Wachtel, David Rabinowitz, Kevin Willmott and Spike Lee)

Hamilton Behind the Camera Awards

  • Best Editor (Barry Alexander Brown)

Hollywood Film Awards

  • Hollywood Breakthrough Actor (John David Washington)

Kansas City Film Critics Circle Awards

  • Best Adapted Screenplay (Charlie Wachtel, David Rabinowitz, Kevin Willmott and Spike Lee)

Las Vegas Film Critics Society Awards

  • Top 10 Film of 2018

Los Angeles Online Film Critics Society Awards

  • Best Male Director (Spike Lee)

Nevada Film Critics Society Awards

  • Best Director (Spike Lee)

Oklahoma Film Critics Circle Awards

  • Top 10 Film of 2018
  • Best Adapted Screenplay

Online Film Critics Society Awards

  • Top 10 Film of 2018
  • Best Adapted Screenplay (Charlie Wachtel, David Rabinowitz, Kevin Willmott and Spike Lee)

Palm Springs International Film Festival

  • Career Achievement Award (Spike Lee)

San Francisco Film Critics Circle Awards

  • Best Director (Spike Lee)
  • Best Adapted Screenplay (Charlie Wachtel, David Rabinowitz, Kevin Willmott and Spike Lee)
  • Best Original Score (Terence Blanchard)

Satellite Awards

  • Best Independent Motion Picture

Southeastern Film Critics Association Awards

  • Top 10 Film of 2018
  • Best Adapted Screenplay (Charlie Wachtel, David Rabinowitz, Kevin Willmott and Spike Lee)

St. Louis Film Critics Association Awards

  • Best Director (Spike Lee)
  • Best Adapted Screenplay (Charlie Wachtel, David Rabinowitz, Kevin Wilmmott and Spike Lee)
  • Best Original Score (Terence Blanchard)

“Black Panther”

Academy Awards

  • Best Costume Design (Ruth Carter)
  • Best Production Design (Hannah Beachler)
  • Best Original Score (Ludwig Göransson)

African American Film Critics Association

  • Best Film
  • Best Director (Ryan Coogler)
  • Best Song (“All the Stars”)

Alliance of Women Film Journalists EDA Awards

  • Best Ensemble Cast
  • Outstanding Achievement by a Woman in the Film Industry (cinematographer Rachel Morrison)

Art Directors Guild Awards

  • Best Production Design for a Fantasy Film (Hannah Beachler)

American Film Institute (AFI) Awards

  • AFI Movie of the Year

Atlanta Film Critics Association Awards

  • Top 10 Film of 2018

BAFTA Awards

  • Best Special Visual Effects

BET Awards

  • Best Movie

Black Film Critics Circle Awards

  • Best Picture
  • Best Director (Ryan Coogler)
  • Best Ensemble

Black Reel Awards

  • Outstanding Picture
  • Outstanding Director (Ryan Coogler)
  • Outstanding Actor (Chadwick Boseman)
  • Outstanding Supporting Actor (Michael B. Jordan)
  • Outstanding Ensemble
  • Outstanding Original Song (“All the Stars”)
  • Outstanding Breakthrough Actor, Male (Winston Duke)
  • Outstanding Breakthrough Actor, Female (Letitia Wright)
  • Outstanding Costume Design (Ruth E. Carter)
  • Outstanding Production Design (Hannah Beachler)

Critics’ Choice Awards

  • Best Production Design (Hannah Beachler and Jay Hart)
  • Best Costume Design (Ruth E. Carter)
  • Best Visual Effects

E! People’s Choice Awards

  • Male Movie Star of 2018 (Chadwick Boseman)
  • Action Movie Star of 2018 (Danai Gurira)

Georgia Film Critics Association Awards

  • Oglethorpe Award for Excellence in Georgia Cinema

Hamilton Behind the Camera Awards

  • Best Production Designer (Hannah Beachler)

Hollywood Film Awards

  • Hollywood Film Award
  • Hollywood Production Design Award (Hannah Beachler)

Latino Entertainment Film Awards

  • Best Costume Design (Ruth E. Carter)
  • Best Visual Effects (Geoffrey Baumann, Jesse James Chisholm, Craig Hammack, Dan Sudick)
  • Best Hair & Makeup (Joel Harlow, Camille Friend, Ken Diaz)

Los Angeles Film Critics Association Awards

  • Best Production Design (Hannah Beachler)

Los Angeles Online Film Critics Society Awards

  • Best Blockbuster

MTV Movie & TV Awards

  • Best Movie
  • Best Performance in a Movie (Chadwick Boseman)
  • Best Hero (Chadwick Boseman)
  • Best Villain (Michael B. Jordan)

NAACP Image Awards

  • Outstanding Motion Picture
  • Outstanding Ensemble Cast in a Motion Picture
  • Outstanding Actor in a Motion Picture (Chadwick Boseman)
  • Outstanding Supporting Actor in a Motion Picture (Michael B. Jordan)
  • Outstanding Supporting Actress in a Motion Picture (Danai Gurira)
  • Outstanding Breakthrough Performance in a Motion Picture (Letitia Wright)
  • Outstanding Directing in a Motion Picture – Film (Ryan Coogler)
  • Outstanding Writing in a Motion Picture – Film (Ryan Coogler and Joe Robert Cole)

Nevada Film Critics Society Awards

  • Best Adapted Screenplay (Ryan Coogler and Joe Robert Cole)

North Carolina Film Critics Association Awards

  • Best Supporting Actor (Michael B. Jordan)
  • Best Special Effects

North Texas Film Critics Association Awards

  • Gary Murray Award (Best Ensemble)

Oklahoma Film Critics Circle Awards

  • Top 10 Film of 2018
  • Best Supporting Actor (Michael B. Jordan)

Online Film Critics Society Awards

  • Best Supporting Actor (Michael B. Jordan)
  • Best Costume Design (Ruth E. Carter)
  • Special Achievement (Ryan Coogler)

Philadelphia Film Critics Circle Awards

  • Steve Friedman Award

San Francisco Film Critics Circle Awards

  • Best Supporting Actor (Michael B. Jordan)
  • Best Production Design (Hannah Beachler)

Satellite Awards

  • Best Visual Effects

Screen Actors Guild Awards

  • Outstanding Performance by a Cast in a Motion Picture
  • Outstanding Action Performance by a Stunt Ensemble in a Motion Picture

Seattle Film Critics Society Awards

  • Villain of the Year (Michael B. Jordan as Erik Killmonger)
  • Best Costume Design (Ruth E. Carter)

St. Louis Film Critics Association Awards

  • Best Production Design (Hannah Beachler)

Teen Choice Awards

  • Choice Sci-Fi Movie
  • Choice Sci-Fi Movie Actress (Letitia Wright)
  • Choice Movie Villain (Michael B. Jordan)

Washington D.C. Area Film Critics Association Awards 

  • Best Production Design (Hannah Beachler)

“Blaze”

Sundance Film Festival

  • U.S. Dramatic Special Jury Award for Achievement in Acting (Benjamin Dickey)

“Bohemian Rhapsody”

AARP’s Movies for Grownups Awards

  • Best Ensemble

Academy Awards

  • Best Actor (Rami Malek)
  • Best Film Editing
  • Best Sound Editing
  • Best Sound Mixing

ACE Eddie Awards

  • Best Edited Feature Film (Dramatic)

Australian Academy Cinema Television Arts International Awards

  • Best Lead Actor (Rami Malek)

BAFTA Awards

  • Best Actor (Rami Malek)
  • Best Sound

Cinema Audio Society Awards

  • Best Motion Picture – Live Action

Golden Globe Awards

  • Best Motion Picture – Drama
  • Best Actor in a Motion Picture – Drama (Rami Malek)

Golden Reel Awards

  • Outstanding Achievement in Sound Editing – Dialogue/ADR
  • Outstanding Achievement in Sound Editing – Musical

Hamilton Behind the Camera Awards

  • Best Producer (Graham King)

Iowa Film Critics Association Awards

  • Best Actor (Rami Malek)

Los Angeles Online Film Critics Society Awards

  • Best Actor (Rami Malek)

North Texas Film Critics Association Awards

  • Best Actor (Rami Malek)

Palm Springs International Film Festival

  • Breakthrough Performance Award (Rami Malek)

Satellite Awards

  • Best Actor in a Motion Picture – Musical or Comedy (Rami Malek)

Screen Actors Guild Awards

  • Outstanding Performance by a Male Actor in a Leading Role (Rami Malek)

St. Louis Film Critics Association Awards

  • Best Soundtrack

“Boy Erased”

Australian Academy Cinema Television Arts Awards

  • Best Supporting Actress (Nicole Kidman)
  • Best Adapted Screenplay (Joel Edgerton)

Australian Academy Cinema Television Arts International Awards

  • Best Supporting Actress (Nicole Kidman)

Hamilton Behind the Camera Awards

  • Best Song (“Revelation”)

“Burning”

Asian Film Awards

  • Best Director (Lee Chang-dong)

Austin Film Critics Association Awards

  • Best Foreign Language Film

Florida Film Critics Circle Awards

  • Best Supporting Actor (Steven Yeun)

International Cinephile Society Awards

  • Best Adapted Screenplay (Oh Jung-mi and Lee Chang-dong)

Los Angeles Film Critics Association Awards

  • Best Supporting Actor (Steven Yeun)
  • Best Foreign Language Film — tie with “Shoplifters”

National Society of Film Critics Awards

  • Best Supporting Actor (Steven Yeun)

Toronto Film Critics Association Awards

  • Best Supporting Actor (Steven Yeun)
  • Best Foreign Language Film

“Can You Ever Forgive Me?”

AARP’s Movies for Grownups Awards

  • Best Supporting Actor (Richard E. Grant)
  • Best Screenwriter (Nicole Holofcener and Jeff Whitty)

Alliance of Women Film Journalists EDA Awards

  • Best Supporting Actor (Richard E. Grant)
  • Best Screenplay (Nicole Holofcener and Jeff Whitty)
  • Best Woman Director (Marielle Heller)

Austin Film Critics Association Awards

  • Best Supporting Actor (Richard E. Grant)

Boston Society of Film Critics Awards

  • Best Actress (Melissa McCarthy)
  • Best Supporting Actor (Richard E. Grant)
  • Best Screenplay (Nicole Holofcener and Jeff Whitty)

Chicago Film Critics Association Awards

  • Best Supporting Actor (Richard E. Grant)

Columbus Film Critics Association Awards

  • Best Supporting Actor (Richard E. Grant)

Film Independent Spirit Awards

  • Best Supporting Male (Richard E. Grant)
  • Best Screenplay (Nicole Holofcener and Jeff Whitty)

Florida Film Critics Circle Awards

  • Best Actress (Melissa McCarthy)
  • Best Adapted Screenplay (Nicole Holofcener and Jeff Whitty)

GALECA Dorian Awards

  • LGBTQ Film of the Year
  • Film Performance of the Year – Supporting Actor (Richard E. Grant)

Kansas City Film Critics Circle Awards

  • Best Supporting Actor (Richard E. Grant)
  • Best LGBT Film

London Film Critics Circle Awards

  • Supporting Actor of the Year (Richard E. Grant)

Los Angeles Film Critics Association Awards

  • Best Screenplay (Nicole Holofcener and Jeff Whitty)

Nevada Film Critics Society Awards

  • Best Supporting Actor (Richard E. Grant)

New York Film Critics Circle Awards

  • Best Supporting Actor (Richard E. Grant)

Palm Springs International Film Festival

  • Spotlight Award, Actress (Melissa McCarthy)

Philadelphia Film Critics Circle Awards

  • Best Supporting Actor (Richard E. Grant)

Phoenix Film Critics Circle Awards

  • Best Actress (Melissa McCarthy)
  • Best Supporting Actor (Richard E. Grant)

San Francisco Film Critics Circle Awards

  • Best Actress (Melissa McCarthy)

Satellite Awards

  • Best Supporting Actor
  • Best Adapted Screenplay (Nicole Holofcener and Jeff Whitty)

Seattle Film Critics Society Awards

  • Best Supporting Actor (Richard E. Grant)

Southeastern Film Critics Association Awards

  • Best Supporting Actor (Richard E. Grant)

St. Louis Film Critics Association Awards

  • Best Supporting Actor (Richard E. Grant)

Washington D.C. Area Film Critics Association Awards 

  • Best Adapted Screenplay (Nicole Holofcener and Jeff Whitty)

Writers Guild of America Awards

  • Best Adapted Screenplay

“Cold War”

American Society of Cinematographers Awards

  • Best Cinematography in a Theatrical Release (Łukasz Żal)

Cannes International Film Festival

  • Best Director (Paweł Pawlikowski)

Capri, Hollywood – The International Film Festival

  • Best Cinematography (Łukasz Żal)

European Film Awards

  • Best European Film
  • Best European Director (Paweł Pawlikowski)
  • Best European Screenwriter (Paweł Pawlikowski)
  • Best European Actress (Joanna Kulig)

Florida Film Critics Circle Awards

  • Best Cinematography (Łukasz Żal)

London Film Critics Circle Awards

  • Technical Achievement of the Year (Łukasz Żal)

National Board of Review Awards

  • Best Foreign Language Film

New York Film Critics Circle Awards

  • Best Foreign Language Film

Palm Springs Festival Awards

  • Best Actress in a Foreign Language Film (Joanna Kulig)

“Crazy Rich Asians”

Art Directors Guild Awards

  • Best Production Design for a Contemporary Film (Nelson Coates)

Casting Society of America Awards

  • Best Studio or Independent Comedy (Terri Taylor and Sarah Domeier, Associate)

Critics’ Choice Awards

  • Best Comedy

Hollywood Film Awards

  • Hollywood Breakout Ensemble Award

Latino Entertainment Film Awards

  • Best Ensemble Casting (Terri Taylor)

Make-Up and Hair Stylists Guild Awards

  • Best Contemporary Hairstyling

National Board of Review Awards

  • Best Ensemble

“Crime + Punishment”

International Documentary Association Awards

  • Courage Under Fire Award

Sundance Film Festival

  • U.S. Documentary Special Jury Award for Social Impact

“The Death of Stalin”

National Society of Film Critics Awards

  • Best Screenplay (Armando Iannucci, David Schneider, Ian Martin, Peter Fellows)

“Eighth Grade”

American Film Institute (AFI) Awards

  • AFI Movie of the Year

Atlanta Film Critics Circle Awards

  • Top 10 Film of 2018
  • Breakthrough Performer (Elsie Fisher) – tie with Lady Gaga of “A Star Is Born”

Austin Film Critics Association Awards

  • Top 10 Film of 2018
  • Best First Film (Bo Burnham)
  • Honorary Award (Bo Burnham, Elsie Fisher, Josh Henderson)

Boston Society of Film Critics Awards

  • Best New Filmmaker (Bo Burnham)

Chicago Film Critics Association Awards

  • Most Promising Performer (Elsie Fisher)

Columbus Film Critics Association Awards

  • Best Original Screenplay (Bo Burnham)
  • Breakthrough Film Artist (Bo Burnham)

Critics’ Choice Awards

  • Best Young Actor/Actress (Elsie Fisher)

Detroit Film Critics Circle Awards

  • Best Picture
  • Breakthrough Award (Bo Burnham)
  • Best Supporting Actor (Josh Hamilton)

Directors Guild of America Awards

  • Best First-Time Feature Film (Bo Burnham)

Film Independent Spirit Awards

  • Best First Screenplay (Bo Burnham)

Florida Film Critics Circle Awards

  • Best First Feature (Bo Burnham)
  • Pauline Kael Breakout Award (Elsie Fisher)

Georgia Film Critics Association Awards

  • Best Original Screenplay (Bo Burnham)
  • Breakthrough Award (Elsie Fisher)

IFP Gotham Awards

  • Breakthrough Actor (Elsie Fisher)
  • Breakthrough Director (Bo Burnham)

Las Vegas Film Critics Society Awards

  • Top 10 Film of 2018
  • Best Youth Female Performance (Elsie Fisher)

Los Angeles Online Film Critics Society Awards

  • Best Indie Film
  • Best First Feature (Bo Burnham)
  • Best Performance by an Actress 23 and Under (Elsie Fisher)

Music Supervisors Awards

  • Best Music Supervision for Films Budgeted Under $5 Million (Joe Rudge)

National Board of Review Awards

  • Best Directorial Debut (Bo Burnham)

New York Film Critics Circle Awards

  • Best First Film (Bo Burnham)

North Texas Film Critics Association Awards

  • Best Newcomer (Elsie Fisher)

Oklahoma Film Critics Circle Awards

  • Best First Feature (Bo Burnham)

Online Film Critics Society Awards

  • Top 10 Film of 2018

Phoenix Film Critics Circle Awards

  • Best Comedy Film

Seattle Film Critics Society Awards

  • Best Youth Performance (Elsie Fisher)

Southeastern Film Critics Association Awards

  • Top 10 Film of 2018

Utah Film Critics Association

  • Best Lead Performance, Female (Elise Fisher)
  • Best Original Screenplay (Bo Burnham)

Washington D.C. Area Film Critics Association Awards 

  • Best Youth Performance (Elsie Fisher)

Writers Guild of America Awards

  • Best Original Screenplay

“The Favourite”

Academy Awards

  • Best Actress (Olivia Colman)

ACE Eddie Awards

  • Best Edited Feature Film (Comedic)

African American Film Critics Association

  • Top 10 Film of 2018

Alliance of Women Film Journalists EDA Awards

  • Best Actress (Olivia Colman)
  • Bravest Performance (Olivia Colman)
  • Best Original Screenplay (Deborah Davis and Tony McNamara)
  • Best Woman Screenwriter (Deborah Davis)

American Film Institute (AFI) Awards

  • AFI Top 10 Movie of the Year

Art Directors Guild Awards

  • Best Production Design for a Period Film (Fiona Crombie)

Atlanta Film Critics Circle Awards

  • Best Film
  • Best Ensemble Cast
  • Best Lead Actress (Olivia Colman)
  • Best Supporting Actress (Emma Stone)
  • Best Screenplay (Deborah Davis and Tony McNamara)

Austin Film Critics Association Awards

  • Top 10 Film of 2018
  • Best Actress (Olivia Colman)

Australian Academy Cinema Television Arts International Awards

  • Best Lead Actress (Olivia Colman)
  • Best Screenplay (Deborah Davis and Tony McNamara)

BAFTA Awards

  • Outstanding British Film
  • Best Actress (Olivia Colman)
  • Best Supporting Actress (Rachel Weisz)
  • Best Original Screenplay (Deborah Davis and Tony McNamara)
  • Best Costume Design (Sandy Powell)
  • Best Make-Up and Hair (Nadia Stacey)
  • Best Production Design (Fiona Crombie)

British Independent Film Awards

  • Best British Independent Film
  • Best Director (Yorgos Lanthimos)
  • Best Actress (Olivia Colman)
  • Best Supporting Actress (Rachel Weisz)
  • Best Screenplay (Deborah Davis and Tony McNamara)
  • Best Casting (Dixie Chassay)
  • Best Cinematography (Robbie Ryan)
  • Best Costume Design (Sandy Powell)
  • Best Make-Up and Hair Design (Nadia Stacey)
  • Best Production Design (Fiona Crombie)

Chicago Film Critics Association Awards

  • Best Supporting Actress (Olivia Colman)
  • Best Art Direction/Production Design (Fiona Crombie)

Columbus Film Critics Association Awards

  • Best Actress (Olivia Colman)
  • Best Ensemble

Critics’ Choice Awards

  • Best Ensemble
  • Best Actress in a Comedy (Olivia Colman)

Dallas-Fort Worth Film Critics Association Awards

  • Best Actress (Olivia Colman)
  • Best Screenplay (Deborah Davis and Tom McNamara)

GALECA Dorian Awards

  • Film of the Year
  • Film Performance of the Year – Actress (Olivia Colman)
  • Screenplay of the Year (Deborah Davis and Tom McNamara)

Georgia Film Critics Association Awards

  • Best Ensemble
  • Best Supporting Actress (Emma Stone)
  • Best Production Design (Fiona Combie and Alice Felton)

Golden Globe Awards

  • Best Actress in Motion Picture – Musical or Comedy (Olivia Colman)

Hollywood Film Awards

  • Hollywood Supporting Actress Award (Rachel Weisz)
  • Hollywood Costume Design Award (Sandy Powell)

Houston Film Critics Society Awards

  • Best Picture
  • Best Supporting Actress (Rachel Weisz)
  • Best Screenplay (Deborah Davis and Tom McNamara)

International Cinephile Society Awards

  • Best Supporting Actress (Rachel Weisz)

Iowa Film Critics Association Awards

  • Best Film
  • Best Actress (Olivia Colman)

Florida Film Critics Circle Awards

  • Best Picture
  • Best Ensemble
  • Best Art Direction/Production Design (Fiona Crombie)

IFP Gotham Awards

  • Ensemble Performance

Kansas City Film Critics Circle Awards

  • Best Film – tie with “Roma”
  • Best Actress (Olivia Colman)
  • Best Original Screenplay (Deborah Davis and Tony McNamara)

Las Vegas Film Critics Society Awards

  • Top 10 Film of 2018
  • Best Costume Design

London Film Critics Circle Awards

  • British/Irish Film of the Year
  • Actress of the Year (Olivia Colman)
  • Supporting Actress of the Year (Rachel Weisz)
  • Screenwriter of the Year (Deborah Davis and Tony McNamara)

Los Angeles Film Critics Association Awards

  • Best Actress (Olivia Colman)

Los Angeles Online Film Critics Society Awards

  • Best Comedy
  • Best Cast

National Society of Film Critics Awards

  • Best Actress (Olivia Colman)

Nevada Film Critics Society Awards

  • Best Supporting Actress (Rachel Weisz)
  • Best Original Screenplay (Deborah Davis and Tony McNamara)
  • Best Production Design (Fiona Crombie)

North Carolina Film Critics Association Awards

  • Best Actress (Olivia Colman)
  • Best Original Screenplay (Deborah Davis and Tony McNamara)

North Texas Film Critics Association Awards

  • Best Supporting Actress (Emma Stone)

Oklahoma Film Critics Circle Awards

  • Top 10 Film of 2018

Online Film Critics Society Awards

  • Top 10 Film of 2018

Palm Springs International Film Festival

  • Desert Palm Achievement Award (Olivia Colman)

Phoenix Film Critics Circle Awards

  • Best Picture
  • Best Screenplay (Deborah Davis and Tony McNamara)

Satellite Awards

  • Best Actress in a Motion Picture – Musical or Comedy (Olvia Colman)
  • Best Costume Design (Sandy Powell)

Seattle Film Critics Society Awards

  • Best Screenplay (Deborah Davis and Tony McNamara)
  • Best Production Design (Fiona Crombie)

Southeastern Film Critics Association Awards

  • Top 10 Film of 2018
  • Best Original Screenplay (Deborah Davis and Tony McNamara)
  • Best Actress (Olivia Colman)
  • Best Ensemble

St. Louis Film Critics Association Awards

  • Best Comedy Film

Toronto Film Critics Association Awards

  • Best Actress (Olivia Colman)
  • Best Screenplay (Deborah Davis and Tony McNamara) – tie with Paul Schrader’s “First Reformed”

Utah Film Critics Association

  • Best Supporting Actress (Olivia Colman)

Venice International Film Festival

  • Grand Jury Prize
  • Best Actress (Olivia Colman)

Washington D.C. Area Film Critics Association Awards 

  • Best Ensemble
  • Best Original Screenplay (Deborah Davis and Tony McNamara)

“Fifty Shades Freed”

E! People’s Choice Awards

  • Drama Movie of 2018
  • Drama Movie Star of 2018 (Jamie Dornan)

“First Man”

Academy Awards

  • Best Visual Effects

Atlanta Film Critics Circle Awards

  • Top 10 Film of 2018
  • Best Original Score (Justin Hurwitz)

Austin Film Critics Association Awards

  • Best Editing (Tom Cross)

Boston Society of Film Critics Awards

  • Best Film Editing (Tom Cross)

Capri, Hollywood – The International Film Festival

  • Best Original Score (Justin Hurwitz)
  • Best Visual Effects

Critics’ Choice Awards

  • Best Editing (Tom Cross)
  • Best Score (Justin Hurwitz)

Florida Film Critics Circle Awards

  • Best Score (Justin Hurwitz)

Golden Globe Awards

  • Best Original Score (Justin Hurwitz)

Hamilton Behind the Camera Awards

  • Costume Designer (Mary Zophres)

Hollywood Film Awards

  • Hollywood Director Award (Damien Chazelle)
  • Hollywood Film Composer Award (Justin Hurwitz)
  • Hollywood Editor Award (Tom Cross)

Houston Film Critics Society Awards

  • Best Visual Effects

Satellite Awards

  • Best Original Score (Justin Hurwitz)

Visual Effects Society Awards

  • Outstanding Supporting Visual Effects in a Photoreal Feature

Washington D.C. Area Film Critics Association Awards 

  • Best Editing (Tom Cross)

“First Reformed”

Alliance of Women Film Journalists EDA Awards

  • Best Actor (Ethan Hawke)

American Film Institute (AFI) Awards

  • AFI Top 10 Movie of the Year

Atlanta Film Critics Circle Awards

  • Top 10 Film of 2018
  • Best Lead Actor (Ethan Hawke)

Austin Film Critics Association Awards

  • Top 10 Film of 2018
  • Best Actor (Ethan Hawke)

Chicago Film Critics Association Awards

  • Best Actor (Ethan Hawke)
  • Best Original Screenplay (Paul Schrader)

Critics’ Choice Awards

  • Best Original Screenplay (Paul Schrader)

Detroit Film Critics Circle Awards

  • Best Actor (Ethan Hawke)

Film Independent Spirit Awards

  • Best Male Lead (Ethan Hawke)

GALECA Dorian Awards

  • Film Performance of the Year – Actor (Ethan Hawke)

Georgia Film Critics Association Awards

  • Best Original Score (Justin Hurwitz)

IFP Gotham Awards

  • Best Actor (Ethan Hawke)
  • Best Screenplay (Paul Schrader)

Indiana Film Journalists Association Awards

  • Best Actor (Ethan Hawke)
  • Best Adapted Screenplay (Paul Schrader)

International Cinephile Society Awards

  • Best Original Screenplay (Paul Schrader)

Kansas City Film Critics Circle Awards

  • Best Actor (Ethan Hawke) – tie with Christian Bale of “Vice”

Las Vegas Film Critics Society Awards

  • Top 10 Film of 2018
  • Best Actor (Ethan Hawke)

London Film Critics Circle Awards

  • Actor of the Year (Ethan Hawke)

Los Angeles Film Critics Association Awards

  • Best Actor (Ethan Hawke)

National Board of Review Awards

  • Best Original Screenplay (Paul Schrader)

National Society of Film Critics Awards

  • Best Actor (Ethan Hawke)

New York Film Critics Circle Awards

  • Best Actor (Ethan Hawke)
  • Best Screenplay (Paul Schrader)

North Carolina Film Critics Association Awards

  • Best Actor (Ethan Hawke)

Oklahoma Film Critics Circle Awards

  • Top 10 Film of 2018
  • Best Lead Actor (Ethan Hawke)
  • Best Original Screenplay (Paul Schrader)

Online Film Critics Society Awards

  • Top 10 Film of 2018
  • Best Lead Actor (Ethan Hawke)
  • Best Original Screenplay (Paul Schrader)

Phoenix Film Critics Circle Awards

  • Best Actor (Ethan Hawke)

San Francisco Film Critics Circle Awards

  • Best Actor (Ethan Hawke)
  • Best Original Screenplay (Paul Schrader)

Seattle Film Critics Society Awards

  • Best Actor (Ethan Hawke)

Southeastern Film Critics Association Awards

  • Top 10 Film of 2018
  • Best Actor (Ethan Hawke)

St. Louis Film Critics Association Awards

  • Best Actor (Ethan Hawke)

Toronto Film Critics Association Awards

  • Best Actor (Ethan Hawke)
  • Best Screenplay (Paul Schrader) – tie with Deborah Davis and Tony McNamara’s “The Favourite”

Utah Film Critics Association

  • Best Lead Performance, Male (Ethan Hawke)

“Free Solo”

Academy Awards

  • Best Documentary Feature

ACE Eddie Awards

  • Best Edited Documentary (Theatrical)

BAFTA Awards

  • Best Documentary

Capri, Hollywood – The International Film Festival

  • Best Documentary Feature

Cinema Audio Society Awards

  • Best Motion Picture – Documentary

Cinema Eye Honors

  • Outstanding Achievement in Production (Elizabeth Chai Vasarhelyi, Jimmy Chin, Evan Hayes and Shannon Dill)
  • Outstanding Achievement in Cinematography (Jimmy Chin, Clair Popkin and Mikey Schaffer)
  • Audience Choice Prize

Critics’ Choice Documentary Awards

  • Best Sports Documentary
  • Most Innovative Documentary
  • Best Cinematography (Jimmy Chin, Clair Popkin, Mikey Schaefer)

Golden Reel Awards

  • Outstanding Achievement in Sound Editing – Feature Documentary — tie with “They Shall Not Grow Old”

Mill Valley Film Festival

  • Audience Favorite: Valley of the Docs

Seattle Film Critics Society Awards

  • Best Documentary Feature

Toronto International Film Festival

  • People’s Choice Award: Documentary

“The Front Runner”

Hollywood Film Awards

  • Hollywood Actor Award (Hugh Jackman)

“Green Book”

AARP’s Movies for Grownups Awards

  • Best Picture
  • Best Actor (Viggo Mortensen)

Academy Awards

  • Best Picture
  • Best Supporting Actor (Mahershala Ali)
  • Best Original Screenplay (Peter Farrelly, Nick Vallelonga and Brain Currie)

American Film Institute (AFI) Awards

  • AFI Top 10 Movie of the Year

Austin Film Festival

  • Marquee Audience Award

Australian Academy Cinema Television Arts International Awards

  • Best Supporting Actor (Mahershala Ali)

BAFTA Awards

  • Best Supporting Actor (Mahershala Ali)

Black Film Critics Circle Awards

  • Best Supporting Actor (Mahershala Ali)

Boston Film Festival

  • Best Film
  • Best Actor (Viggo Mortensen)

Capri, Hollywood – The International Film Festival

  • Best Original Screenplay (Peter Farrelly, Nick Vallelonga and Brain Currie)

Casting Society of America Awards

  • Best Big-Budget Comedy (Rick Montgomery; Meagan Lewis, Location Casting; and  Thomas Sullivan, Associate)

Critics’ Choice Awards

  • Best Supporting Actor (Mahershala Ali)

Dallas-Fort Worth Film Critics Association Awards

  • Best Supporting Actor (Mahershala Ali)

Denver Film Festival

  • People’s Choice Award – Narrative Feature

Detroit Film Critics Circle Awards

  • Best Screenplay (Peter Farrelly, Nick Vallelonga and Brain Currie) – tie with Adam McKay’s “Vice”

Film Fest 919

  • Spotlight Award (Nick Vallelonga)

Golden Globe Awards

  • Best Motion Picture – Musical or Comedy
  • Best Supporting Actor in a Motion Picture (Mahershala Ali)
  • Best Screenplay (Peter Farrelly, Nick Vallelonga and Brain Currie)

Heartland Film Festival

  • Truly Moving Picture Award

Hollywood Film Awards

  • Hollywood Ensemble Award
  • Hollywood Screenwriter Award (Peter Farrelly, Nick Vallelonga and Brain Currie)

Houston Film Critics Society Awards

  • Best Supporting Actor (Mahershala Ali)

Iowa Film Critics Association Awards

  • Best Supporting Actor (Mahershala Ali)

Las Vegas Film Critics Society Awards

  • Top 10 Film of 2018

Latino Entertainment Film Awards

  • Best Supporting Actor (Mahershala Ali)

Los Angeles Online Film Critics Society Awards

  • Best Supporting Actor (Mahershala Ali) – tie with Russell Hornsby of “The Hate U Give”

Mill Valley Film Festival

  • Overall Audience Favorite

Middleburg Film Festival

  • Audience Award for Best Narrative Feature

Music Supervisors Awards

  • Best Music Supervision for Films Budgeted Under $25 Million (Tom Wolfe and Manish Raval )

National Board of Review Awards

  • Best Movie
  • Best Actor (Viggo Mortensen)

Nevada Film Critics Society Awards

  • Best Picture

New Orleans Film Festival

  • Audience Award: Spotlight Film

North Texas Film Critics Association Awards

  • Best Picture
  • Best Supporting Actor (Mahershala Ali)

Palm Springs International Film Festival

  • Vanguard Award (Peter Farrelly, Viggo Mortensen, Mahershala Ali)

Producers Guild of America Awards

  • Outstanding Producer of Theatrical Motion Pictures (Jim Burke, Charles B. Wessler, Brian Currie, Peter Farrelly, Nick Vallelonga)

Screen Actors Guild Awards

  • Outstanding Performance by a Male Actor in a Supporting Role (Mahershala Ali)

Southeastern Film Critics Association Awards

  • Top 10 Film of 2018
  • Gene Wyatt Award

St. Louis International Film Festival

  • Best of Fest Audience Choice Award

Toronto International Film Festival

  • People’s Choice Award

Twin Cities Film Festival

  • Best Feature Film

Virginia Film Festival

  • Audience Award for Best Narrative Feature

Washington D.C. Area Film Critics Association Awards 

  • Best Supporting Actor (Mahershala Ali)

“Hale County This Morning, This Evening”

Cinema Eye Honors

  • Outstanding Achievement in Nonfiction Feature Filmmaking (RaMell Ross, Joslyn Barnes and Su Kim)

IFP Gotham Awards

  • Best Documentary

International Cinephile Society Awards

  • Best Documentary
  • Best Editing

Sundance Film Festival

  • U.S. Documentary Special Jury Award for Creative Vision

“Happy as Lazzaro”

Cannes International Film Festival

  • Best Screenplay (Alice Rohrwacher)

“The Hate U Give”

African American Film Critics Association

  • Top 10 Film of 2018
  • Best Supporting Actor (Russell Hornsby)
  • Best Breakout Performance (Amandla Stenberg)

Hamilton Behind the Camera Awards

  • Best Director (George Tillman Jr.)

Hollywood Film Awards

  • Hollywood Breakout Actress Award (Amandla Stenberg)

Indiana Film Journalists Association Awards

  • Best Picture
  • Best Actress (Amandla Stenberg)
  • Best Adapted Screenplay (Audrey Wells)

Los Angeles Online Film Critics Society Awards

  • Best Picture
  • Best Supporting Actor (Russell Hornsby) – tie with Mahersala Ali of “Green Book”
  • Best Breakthrough Performance (Amandla Stenberg)
  • Best Adapted Screenplay (Audrey Wells)

Mill Valley Film Festival

  • Audience Favorite: U.S. Cinema

NAACP Image Awards

  • Outstanding Actress in a Motion Picture (Amandla Stenberg)

Philadelphia Film Critics Circle Awards

  • Best Script (Audrey Wells)

Utah Film Critics Association

  • Best Supporting Actor (Russell Hornsby) – tie with Hugh Grant of “Paddington 2”

“Hereditary”

Chicago Film Critics Association Awards

  • Best Actress (Toni Collette)
  • Most Promising Filmmaker (Ari Aster)

Detroit Film Critics Circle Awards

  • Best Actress (Toni Collette)

Georgia Film Critics Association Awards

  • Best Actress (Toni Collette)

Houston Film Critics Society Awards

  • Best Actress (Toni Collette)

IFP Gotham Awards

  • Best Actress (Toni Collette)

Los Angeles Online Film Critics Society Awards

  • Best Actress (Toni Collette)
  • Best Performance by an Actor 23 and Under (Alex Wolff) – tie with Lucas Hedges of “Ben Is Back”

Nevada Film Critics Society Awards

  • Best Actress (Toni Collette) – tie with Nicole Kidman of “Destroyer”

North Texas Film Critics Association Awards

  • Best Actress (Toni Collette)

Oklahoma Film Critics Circle Awards

  • Top 10 Film of 2018

Online Film Critics Society Awards

  • Top 10 Film of 2018
  • Best Lead Actress (Toni Collette)
  • Best Debut Feature (Ari Aster)

Phoenix Film Critics Circle Awards

  • Best Horror Film

Seattle Film Critics Society Awards

  • Best Actress (Toni Collette)

St. Louis Film Critics Association Awards

  • Best Actress (Toni Collette)

“If Beale Street Could Talk”

AARP’s Movies for Grownups Awards

  • Best Time Capsule

Academy Awards

  • Best Supporting Actress (Regina King)

African American Film Critics Association

  • Top 10 Film of 2018
  • Best Independent Film
  • Best Supporting Actress (Regina King)

Alliance of Women Film Journalists EDA Awards

  • Best Supporting Actress (Regina King)

American Film Institute (AFI) Awards

  • AFI Top 10 Movie of the Year

Austin Film Critics Association Awards

  • Best Film
  • Best Director (Barry Jenkins)
  • Best Supporting Actress (Regina King)
  • Best Adapted Screenplay (Barry Jenkins)

Black Film Critics Circle Awards

  • Best Supporting Actress (Regina King)
  • Best Adapted Screenplay (Barry Jenkins)

Black Reel Awards

  • Outstanding Actress (KiKi Layne)
  • Outstanding Supporting Actress (Regina King)
  • Outstanding Score (Nichoals Brittell)
  • Outstanding Cinematography (James Laxton)

Boston Society of Film Critics Awards

  • Best Picture
  • Best Supporting Actress (Regina King)
  • Best Original Score (Nicholas Britell)

Chicago Film Critics Association Awards

  • Best Adapted Screenplay (Barry Jenkins)
  • Best Original Score (Nicholas Britell)

Columbus Film Critics Association Awards

  • Best Picture
  • Best Supporting Actress (Regina King)
  • Best Score (Nicholas Britell)

Critics’ Choice Awards

  • Best Supporting Actress (Regina King)
  • Best Adapted Screenplay (Barry Jenkins)

Dallas-Fort Worth Film Critics Association Awards

  • Best Supporting Actress (Regina King)

Detroit Film Critics Circle Awards

  • Best Supporting Actress (Regina King)

Film Independent Spirit Awards

  • Best Feature
  • Best Director (Barry Jenkins)
  • Best Supporting Female (Regina King)

GALECA Dorian Awards

  • Film Performance of the Year – Supporting Actress (Regina King)

Golden Globe Awards

  • Best Supporting Actress in a Motion Picture (Regina King)

Houston Film Critics Society Awards

  • Best Original Score (Nicholas Britell)

Indiana Film Journalists Association Awards

  • Best Supporting Actress (Regina King)

International Cinephile Society Awards

  • Best Actor (Brian Tyree Henry)
  • Best Original Score (Nicholas Britell)

Iowa Film Critics Association Awards

  • Best Supporting Actress (Regina King)
  • Best Original Score (Nicholas Britell)

Las Vegas Film Critics Society Awards

  • Top 10 Film of 2018
  • Best Supporting Actress (Regina King)

Latino Entertainment Film Awards

  • Best Supporting Actress (Regina King)
  • Best Adapted Screenplay (Barry Jenkins)
  • Best Music (Nicholas Britell)

Los Angeles Film Critics Association Awards

  • Best Supporting Actress (Regina King)
  • Best Music/Score (Nicholas Britell)

Los Angeles Online Film Critics Society Awards

  • Best Supporting Actress (Regina King)
  • Best Score (Nicholas Britell)

NAACP Image Awards

  • Outstanding Independent Motion Picture

National Board of Review Awards

  • Best Supporting Actress (Regina King)
  • Best Adapted Screenplay (Barry Jenkins)

National Society of Film Critics Awards

  • Best Supporting Actress (Regina King)

New York Film Critics Circle Awards

  • Best Supporting Actress (Regina King)

North Carolina Film Critics Association Awards

  • Best Supporting Actress (Regina King)
  • Best Adapted Screenplay (Barry Jenkins)

Oklahoma Film Critics Circle Awards

  • Top 10 Film of 2018
  • Best Supporting Actress (Regina King)

Online Film Critics Society Awards

  • Top 10 Film of 2018
  • Best Supporting Actress (Regina King)
  • Best Adapted Screenplay (Barry Jenkins)
  • Best Original Score (Nicholas Britell)

Palm Springs International Film Festival

  • Chairman’s Award (Regina King)

Philadelphia Film Critics Circle Awards

  • Best Director (Barry Jenkins)
  • Best Supporting Actress (Regina King)
  • Best Breakthrough Performance (KiKi Layne)

Phoenix Film Critics Circle Awards

  • Best Supporting Actress (Regina King)
  • Best Original Score (Nicholas Britell)

San Francisco Film Critics Circle Awards

  • Best Supporting Actress (Regina King)

Satellite Awards

  • Best Motion Picture – Drama
  • Best Supporting Actress (Regina King)

Seattle Film Critics Society Awards

  • Best Supporting Actress (Regina King)

Southeastern Film Critics Association Awards

  • Top 10 Film of 2018

St. Louis Film Critics Association Awards

  • Best Supporting Actress (Regina King)

Toronto Film Critics Association Awards

  • Best Supporting Actress (Regina King)

Washington D.C. Area Film Critics Association Awards 

  • Best Supporting Actress (Regina King)
  • Best Score (Nicholas Britell)

“Incredibles 2”

Alliance of Women Film Journalists EDA Awards

  • Best Animated Female (Elastagirl, voiced by Holly Hunter)

Annie Awards

  • Best Music in an Animated Feature Production (Michael Giacchino)
  • Best Storyboarding in an Animated Feature Production

E! People’s Choice Awards

  • Family Movie of 2018

Hollywood Film Awards

  • Hollywood Animation Award

Iowa Film Critics Association Awards

  • Best Animated Film

National Board of Review Awards

  • Best Animated Feature

Philadelphia Film Critics Circle Awards

  • Best Animated Film

Teen Choice Awards

  • Choice Summer Movie

“Isle of Dogs”

Annie Awards

  • Best Voice Acting in an Animated Feature Production (Bryan Cranston)

Art Directors Guild Awards

  • Best Production Design for an Animated Film (Adam Stockhausen and Paul Harrod)

Atlanta Film Critic Circle Awards

  • Best Animated Film

Boston Society of Film Critics Awards

  • Best Animated Film

Cinema Audio Society Awards

  • Best Motion Picture – Animated

Dallas-Fort Worth Film Critics Association Awards

  • Best Animated Film
  • Best Musical Score (Alexandre Desplat)

Houston Film Critics Society Awards

  • Best Animated Film

International Cinephile Society Awards

  • Best Animated Film

Las Vegas Film Critics Society Awards

  • Best Animated Film
  • Best Art Direction (Curt Enderle)

Nevada Film Critics Society Awards

  • Best Animated Feature

North Texas Film Critics Association Awards

  • Best Animated Film

Satellite Awards

  • Best Motion Picture – Animated or Mixed Media

Southeastern Film Critics Association Awards

  • Best Animated Film

Toronto Film Critics Association Awards

  • Best Animated Film

Washington D.C. Area Film Critics Association Awards 

  • Best Animated Feature
  • Best Animated Voice Performance (Bryan Cranston)

“Jurassic World: Fallen Kingdom”

Teen Choice Awards

  • Choice Summer Movie Actor (Chris Pratt)
  • Choice Summer Movie Actress (Bryce Dallas Howard)

“The Kindergarten Teacher”

Sundance Film Festival

  • Directing Award: U.S. Dramatic (Sara Colangelo)

“Leave No Trace”

Alliance of Women Film Journalists EDA Awards

  • Best Breakthrough Performance (Thomasin McKenzie)

Columbus Film Critics Association Awards

  • Best Actor (Ben Foster)

Las Vegas Film Critics Society Awards

  • Best Adapted Screenplay (Debra Granik and Anne Rosellini)

Los Angeles Film Critics Association Awards

  • Best Director (Debra Granik)

National Board of Review Awards

  • Breakthrough Performance (Thomasin Mackenzie)

Southeastern Film Critics Association Awards

  • Top 10 Film of 2018

USC Scripter Awards

  • Best Film Script (Debra Granik and Anne Rosellini)

“Life of the Party”

E! People’s Choice Awards

  • Comedy Movie Star of 2018 (Melissa McCarthy)

“Love, Simon”

GLAAD Media Awards

  • Outstanding Film – Wide Release

MTV Movie & TV Awards

  • Best Kiss (Nick Robinson and Keiynan Lonsdale)

Teen Choice Awards

  • Choice Comedy Movie
  • Choice Breakout Movie Star (Nick Robinson)

“Mary Poppins Returns”

AARP’s Movies for Grownups Awards

  • Best Intergenerational Film

American Film Institute (AFI) Awards

  • AFI Top 10 Movie of the Year

Annie Awards

  • Best Animated Special Production
  • Character Animation in a Live Action Production

Capri, Hollywood – The International Film Festival

  • Best Costume Design (Sandy Powell)

Las Vegas Film Critics Society Awards

  • Best Family Film

Palm Springs International Film Festival

  • Ensemble Performance Award

Satellite Awards

  • Best Production Design (John Myhre)

“Mary Queen of Scots”

Hollywood Film Awards

  • Hollywood Make-Up and Hairstyling Award (Jenny Schircore, Sarah Kelly and Hannah Edwards)

Make-Up and Hair Stylists Guild Awards

  • Best Period and/or Character Hairstyling

“Matangi/Maya/M.I.A.”

International Documentary Association Awards

  • Best Music Documentary – tie with “Mr. SOUL!”

Sundance Film Festival

  • World Cinema Documentary Special Jury Award

“Minding the Gap”

Chicago Film Critics Association Awards

  • Best Documentary

Cinema Eye Honors

  • Outstanding Achievement in Direction (Bing Liu)
  • Outstanding Achievement in Editing: (Joshua Altman and Bing Liu)
  • Outstanding Achievement in a Debut Feature Film (Bing Liu)

Critics’ Choice Documentary Awards

  • Best First-Time Director (Bing Liu)

Film Independent Spirit Awards

  • Truer Than Fiction Award (Bing Liu)

International Documentary Association Awards

  • Best Feature
  • Best Editing
  • Emerging Filmmaker Award (Bing Liu)

Los Angeles Film Critics Association Awards

  • Best Editing (Joshua Altman and Bing Liu)

National Society of Film Critics Awards

  • Best Non-Fiction Film

New York Film Critics Circle Awards

  • Best Nonfiction Film

Satellite Awards

  • Best Motion Picture – Documentary

Sundance Film Festival

  • U.S. Documentary Special Jury Award for Breakthrough Filmmaking

“The Miseducation of Cameron Post”

Sundance Film Festival

  • U.S. Grand Jury Prize: Dramatic

“Mission: Impossible – Fallout

Austin Film Critics Association Awards

  • Best Stunts

Las Vegas Film Critics Society Awards

  • Best Action Film

Latino Entertainment Film Awards

  • Best Stunts (Wade Eastwood)

Los Angeles Online Film Critics Society Awards

  • Best Action Film
  • Best Stunts

Online Film Critics Society Awards

  • Best Stunt Coordination
  • Best Editing (Eddie Hamilton)

Phoenix Film Critics Circle Awards

  • Best Action Film

Seattle Film Critics Society Awards

  • Best Visual Effects
  • Best Film Editing

St. Louis Film Critics Association Awards

  • Best Action Film


“Monsters and Men”

Sundance Film Festival

  • U.S. Dramatic Special Jury Award for Outstanding First Feature

“Night Comes On”

Sundance Film Festival

  • NEXT Innovator Prize

“On Her Shoulders”

National Board of Review Awards

  • NBR Freedom of Expression Award

Sundance Film Festival

  • Directing Award: U.S. Documentary (Alexandria Bombach)

“On the Basis of Sex”

Hamilton Behind the Camera Awards

  • Best Screenwriter (Daniel Stiepleman)

“The Other Side of the Wind”

National Board of Review Awards

  • William K. Everson Film History Award

National Society of Film Critics Awards

  • Film Heritage Award

San Francisco Film Critics Circle Awards

  • Best Editing (Bob Murawski and Orson Welles)

“A Private War”

Hamilton Behind the Camera Awards

  • Best Cinematographer (Robert Richardson)

“A Quiet Place”

American Film Institute (AFI) Awards

  • AFI Top 10 Movie of the Year

Atlanta Critics Association Awards

  • Top 10 Film of 2018

Critics’ Choice Awards

  • Best Sci-Fi or Horror Movie

Golden Reel Awards

  • Outstanding Achievement in Sound Editing – Effects / Foley

Hamilton Behind the Camera Awards

  • Best Sound Editors (Erik Aadahl and Ethan Van der Ryn)

Hollywood Film Awards

  • Hollywood Sound Award (Erik Aadahl, Ethan Van der Ryn and Brandon Proctor)

Kansas City Film Critics Circle Awards

  • Best Science Fiction, Fantasy or Horror Film

Las Vegas Film Critics Society Awards

  • Best Sci-Fi/Horror Film
  • Best Original Screenplay (Bryan Woods, Scott Beck and John Krasinski)

Los Angeles Online Film Critics Society Awards

  • Best Sci-Fi-/Horror

Online Film Critics Society Awards

  • Best Sound Design

Satellite Awards

  • Best Sound (Mixing and Editing)

Screen Actors Guild Awards

  • Outstanding Performance by a Female Actor in a Supporting Role (Emily Blunt)

“Quincy”

African American Film Critics Association

  • Top 10 Film of 2018
  • Best Documentary

Black Film Critics Circle Awards

  • Best Documentary

Black Reel Awards

  • Outstanding Documentary

Critics’ Choice Documentary Awards

  • Best Music Documentary

“Ralph Breaks the Internet”

Annie Awards

  • Best Animated Effects in an an Animated Feature Production

Capri, Hollywood – The International Film Festival

  • Best Animated Feature

“Ray & Liz”

British Independent Film Awards

  • The Douglas Hickox Award – Debut Director (Richard Billingham)
  • Breakthrough Producer (Jacqui Davies)

“RBG”

Critics’ Choice Documentary Awards

  • Best Political Documentary

National Board of Review Awards

  • Best Documentary

Philadelphia Film Critics Circle Awards

  • Elaine May Award

“Ready Player One”

Las Vegas Film Critics Society Awards

  • Best Visual Effects

Visual Effects Society Awards

  • Outstanding Created Environment in a Photoreal Feature (The Shining, Overlook Hotel)
  • Outstanding Virtual Cinematography in a Photoreal Project (New York Race)

“The Rider”

American Society of Cinematographers Awards

  • Spotlight Award (Joshua James Richards)

Dallas-Fort Worth Film Critics Association Awards

  • Russell Smith Award

IFP Gotham Awards

  • Best Feature

Indiana Film Journalists Association Awards

  • Breakout of the Year (Chloe Zhao)

Las Vegas Film Critics Society Awards

  • Top 10 Film of 2018

National Society of Film Critics Awards

  • Best Picture

“Roma”

AARP’s Movies for Grownups Awards

  • Best Foreign Film

Academy Awards

  • Best Director (Alfonso Cuarón)
  • Best Cinematography (Alfonso Cuarón)
  • Best Foreign-Language Film

African American Film Critics Association

  • Top 10 Film of 2018
  • Best Foreign Film

Alliance of Women Film Journalists EDA Awards

  • Best Picture
  • Best Director (Alfonso Cuarón)
  • Best Cinematography (Alfonso Cuarón)
  • Best Editing (Alfonso Cuarón and Adam Gough)
  • Best Non-English Language Film

American Film Institute (AFI) Awards

  • AFI Special Award

Atlanta Critics Association Awards

  • Top 10 Film of 2018
  • Best Director (Alfonso Cuarón)
  • Best Cinematography (Alfonso Cuarón)
  • Best Foreign Language Film

Austin Film Critics Association Awards

  • Top 10 Film of 2018
  • Best Cinematography (Alfonso Cuarón)

Australian Academy Cinema Television Arts International Awards

  • Best Film
  • Best Direction (Alfonso Cuarón)

BAFTA Awards

  • Best Film
  • Best Director (Alfonso Cuarón)
  • Best Cinematography (Alfonso Cuarón)
  • Best Film Not in the English Language

Black Film Critics Circle Awards

  • Best Foreign Film
  • Best Cinematography (Alfonso Cuarón)

Boston Society of Film Critics Awards

  • Best Cinematography (Alfonso Cuarón)

British Independent Film Awards

  • Best International Independent Film

Capri, Hollywood – The International Film Festival

  • Best Director (Alfonso Cuarón)
  • Best Foreign Language Film
  • Best Production Design (Eugenio Caballero and Barbara Enriquez)

Chicago Film Critics Association Awards

  • Best Picture
  • Best Director (Alfonso Cuarón)
  • Best Foreign Language Film
  • Best Cinematography (Alfonso Cuarón)
  • Best Editing (Alfonso Cuarón and Adam Gough)

Columbus Film Critics Association Awards

  • Best Director (Alfonso Cuarón)
  • Best Cinematography (Alfonso Cuarón)

Critics’ Choice Awards

  • Best Picture
  • Best Director (Alfonso Cuarón)
  • Best Cinematography (Alfonso Cuarón)
  • Best Foreign Language Film

Dallas-Fort Worth Film Critics Association Awards

  • Best Director (Alfonso Cuarón)
  • Best Cinematography (Alfonso Cuarón)
  • Best Foreign Language Film

Denver Film Festival

  • Rare Pearl Award

Directors Guild of America Awards

  • Best Feature Film (Alfonso Cuarón)

Film Independent Spirit Awards

  • Best Foreign Film

Florida Film Critics Circle Awards

  • Best Director (Alfonso Cuarón)

GALECA Dorian Awards

  • Director of the Year (Alfonso Cuarón)
  • Foreign Language Film of the Year

Georgia Film Critics Association Awards

  • Best Director (Alfonso Cuarón)
  • Best Cinematography (Alfonso Cuarón)
  • Best Foreign Language Film

Golden Globe Awards

  • Best Director (Alfonso Cuarón)
  • Best Foreign Language Film

Golden Reel Awards

  • Outstanding Achievement in Sound Editing – Foreign Language Feature

Hollywood Film Awards

  • New Hollywood Award (Yalitza Aparicio)

Houston Film Critics Society Awards

  • Best Director (Alfonso Cuarón)
  • Best Cinematography (Alfonso Cuarón)
  • Best Foreign Language Film

Indiana Film Journalists Association Awards

  • Best Director (Alfonso Cuarón)
  • Best Cinematography (Alfonso Cuarón)
  • Best Foreign Language Film

International Cinephile Society Awards

  • Best Cinematography (Alfonso Cuarón)

Iowa Film Critics Association Awards

  • Best Director (Alfonso Cuarón)

Kansas City Film Critics Circle Awards

  • Best Film – tie with “The Favourite”
  • Best Director (Alfonso Cuarón)
  • Best Foreign Language Film

Las Vegas Film Critics Society Awards

  • Best Film
  • Best Director (Alfonso Cuarón)
  • Best Foreign Film
  • Best Film Editing (Alfonso Cuarón and Adam Gough)

Latino Entertainment Film Awards

  • Best Picture
  • Best Director (Alfonso Cuarón)
  • Best Actress (Yalitza Aparicio)
  • Best Original Screenplay (Alfonso Cuarón)
  • Best Cinematography (Alfonso Cuarón)
  • Best Production & Set Design (Eugenio Caballero and Barbara Enriquez)
  • Best Foreign-Language Film
  • Best Editing (Alfonso Cuarón and Adam Gough)
  • Best Sound (Skip Lievsay, Craig Henighan, Jose Antonio Garcia and Sergio Diaz)

London Film Critics Circle Awards

  • Film of the Year
  • Director of the Year (Alfonso Cuarón)

Los Angeles Film Critics Association Awards

  • Best Picture
  • Best Cinematography (Alfonso Cuarón)

Los Angeles Online Film Critics Society Awards

  • Best Foreign Film

National Society of Film Critics Awards

  • Best Director (Alfonso Cuarón)
  • Best Cinematography (Alfonso Cuarón)
  • Best Foreign Language Film

Nevada Film Critics Society Awards

  • Best Cinematography (Alfonso Cuarón)

New York Film Critics Circle Awards

  • Best Picture
  • Best Director (Alfonso Cuarón)
  • Best Cinematography (Alfonso Cuarón)

North Carolina Film Critics Association Awards

  • Best Narrative Film
  • Best Director (Alfonso Cuarón)
  • Best Cinematography (Alfonso Cuarón)
  • Best Foreign-Language Film

North Texas Film Critics Association Awards

  • Best Director (Alfonso Cuarón)
  • Best Cinematography (Alfonso Cuarón)

Oklahoma Film Critics Circle Awards

  • Best Picture
  • Best Actress (Yalitza Aparicio)
  • Best Director (Alfonso Cuarón)
  • Best Foreign Film

Online Film Critics Society Awards

  • Best Picture
  • Best Director (Alfonso Cuarón)
  • Best Cinematography (Alfonso Cuarón)
  • Best Film Not in the English Language

Palm Springs International Film Festival

  • Sonny Bono Visionary Award (Alfonso Cuarón)

Philadelphia Film Critics Circle Awards

  • Best Picture
  • Best Foreign Film
  • Best Cinematography (Alfonso Cuarón)

Phoenix Film Critics Circle Awards

  • Best Director (Alfonso Cuarón)
  • Best Foreign Language Film

San Francisco Film Critics Circle Awards

  • Best Picture
  • Best Foreign Language Film
  • Best Cinematography (Alfonso Cuarón)

Satellite Awards

  • Best Director (Alfonso Cuarón)
  • Best Original Screenplay (Alfonso Cuarón)
  • Best Motion Picture – International Film

Seattle Film Critics Society Awards

  • Best Picture
  • Best Director (Alfonso Cuarón)
  • Best Foreign Language Film
  • Best Cinematography (Alfonso Cuarón)

Southeastern Film Critics Association Awards

  • Best Picture
  • Best Director (Alfonso Cuarón)
  • Best Foreign Language Film
  • Best Cinematography (Alfonso Cuarón)

St. Louis Film Critics Association Awards

  • Best Foreign Language Feature
  • Best Cinematography (Alfonso Cuarón)
  • Best Scene (The beach rescue scene)

Toronto Film Critics Association Awards

  • Best Film
  • Best Director (Alfonso Cuarón)

Utah Film Critics Association

  • Best Director (Alfonso Cuarón)
  • Best Cinematography (Alfonso Cuarón)
  • Best Non-English Language Feature

Venice International Film Festival

  • Golden Lion Award (Best Picture)

Washington D.C. Area Film Critics Association Awards 

  • Best Picture
  • Best Director (Alfonso Cuarón)
  • Best Cinematography (Alfonso Cuarón)
  • Best Foreign Language Film

“Science Fair”

Critics’ Choice Documentary Awards

  • Best First-Time Director (Cristina Costantini and Darren Foster)

“Searching”

Sundance Film Festival

  • Audience Award: NEXT

Los Angeles Online Film Critics Society Awards

  • Best Editing (Nicholas D. Johnson and Will Merrick)

“The Sentence”

Sundance Film Festival

  • Audience Award: U.S. Documentary

“Shirkers”

Cinema Eye Honors

  • Outstanding Achievement in Original Music Score (Ishai Adar)
  • Outstanding Achievement in Graphic Design or Animation (Lucas Cellar and Sandi Tan)

Columbus Film Critics Association Awards

  • Best Documentary

Florida Film Critics Circle Awards

  • Best Documentary

Los Angeles Film Critics Association Awards

  • Best Documentary

Sundance Film Festival

  • Directing Award: World Cinema Documentary (Sandi Tan)

“Shoplifters”

Asian Film Awards

  • Best Film
  • Best Original Music

Austin Film Critics Association Awards

  • Top 10 Film of 2018

Boston Society of Film Critics Awards

  • Best Foreign Language Film
  • Best Ensemble Cast

Cannes International Film Festival

  • Palme d’Or (Best Film)

Columbus Film Critics Association Awards

  • Best Foreign Language Film

Denver Film Festival

  • Best Narrative Feature Film

Florida Film Critics Circle Awards

  • Best Foreign Language Film
  • Best Supporting Actress (Sakuro Ando)

International Cinephile Society Awards

  • Best Actress (Sakura Andô) — tie with Helena Howard of “Madeline’s Madeline”
  • Best Ensemble

Los Angeles Film Critics Association Awards

  • Best Foreign Language Film — tie with “Burning”

Palm Springs Festival Awards

  • Best Foreign Language Film

“The Sisters Brothers”

Hamilton Behind the Camera Awards

  • Breakthrough Producer (Alison Dickey)

Venice International Film Festival

  • Silver Lion Award

“Sorry to Bother You”

African American Film Critics Association

  • Top 10 Film of 2018

Austin Film Critics Association Awards

  • Best Original Screenplay (Boots Riley)

Black Film Critics Circle Awards

  • Best Original Screenplay (Boots Riley)

Black Reel Awards

  • Outstanding Screenplay (Boots Riley)
  • Outstanding First Screenplay (Boots Riley)
  • Outstanding Emerging Director (Boots Riley)

Film Independent Spirit Awards

  • Best First Feature (Boots Riley)

Florida Film Critics Circle Awards

  • Best Original Screenplay (Boots Riley)

Indiana Film Journalists Association Awards

  • Original Vision Award (Boots Riley)

Las Vegas Film Critics Society Awards

  • Best Comedy Film

Philadelphia Film Critics Circle Awards

  • Best Directorial Debut (Boots Riley)

Toronto Film Critics Association Awards

  • Best First Feature (Boots Riley)

“Spider-Man: Into the Spider-Verse”

Academy Awards

  • Best Animated Feature

ACE Eddie Awards

  • Best Edited Animated Feature Film

Alliance of Women Film Journalists EDA Awards

  • Best Animated Film

Annie Awards

  • Best Studio Animated Feature
  • Best Character Animation in an Animated Feature Production
  • Best Character Design in an Animated Feature Production
  • Best Directing in an Animated Feature Production
  • Best Production Design in an Animated Feature Production
  • Best Writing in an Animated Feature Production
  • Best Editorial in an Animated Feature Production

Austin Film Critics Association Awards

  • Best Animated Film

BAFTA Awards

  • Best Animated Film

Black Film Critics Circle Awards

  • Best Animated Film

Black Reel Awards

  • Outstanding Voice Performance (Shameik Moore)

Chicago Film Critics Association Awards

  • Best Animated Film

Columbus Film Critics Association Awards

  • Best Animated Film

Critics’ Choice Awards

  • Best Animated Film

Detroit Film Critics Circle Awards

  • Best Animated Feature

Georgia Film Critics Association Awards

  • Best Animated Film

Golden Globe Awards

  • Best Animated Film

Golden Reel Awards

  • Outstanding Achievement in Sound Editing – Feature Animation
  • Outstanding Achievement in Sound Editing – Music Score

Indiana Film Journalists Association Awards

  • Best Animated Film

Kansas City Film Critics Circle Awards

  • Best Animated Feature

Latino Entertainment Film Awards

  • Best Animated Feature
  • Best Voice or Motion Capture Performance (Shameik Moore)

Los Angeles Film Critics Association Awards

  • Best Animated Film

Los Angeles Online Film Critics Society Awards

  • Best Animated Film

New York Film Critics Circle Awards

  • Best Animated Film

North Carolina Film Critics Association Awards

  • Best Animated Film

Oklahoma Film Critics Circle Awards

  • Top 10 Film of 2018
  • Best Animated Film

Online Film Critics Society Awards

  • Best Animated Feature

Phoenix Film Critics Circle Awards

  • Best Animated Film
  • Best Film Based on a Comic Book or Graphic Novel

Producers Guild of America Awards

  • Outstanding Producer of Animated Theatrical Motion Pictures (Avi Arad, Phil Lord, Christopher Miller, Amy Pascal, Christina Steinberg)

San Francisco Film Critics Circle Awards

  • Best Animated Feature

Seattle Film Critics Society Awards

  • Best Animated Feature

St. Louis Film Critics Association Awards

  • Best Animated Feature

Utah Film Critics Association

  • Best Picture
  • Best Adapted Screenplay (Phil Lord and Rodney Rothman)
  • Best Animated Feature

Visual Effects Society Awards

  • Outstanding Visual Effects in an Animated Feature
  • Outstanding Animated Character in an Animated Feature (Miles Morales)
  • Outstanding Created Environment in an Animated Feature (Graphic New York City)
  • Outstanding Effects Simulations in an Animated Feature

“The Spy Who Dumped Me”

E! People’s Choice Awards

  • Comedy Movie of 2018

“Stan & Ollie”

Boston Society of Film Critics Awards

  • Best Actor (John C. Reilly)

“A Star is Born”

Academy Awards

  • Best Original Song (“Shallow”)

African American Film Critics Association

  • Top 10 Film of 2018

American Film Institute (AFI) Awards

  • AFI Top 10 Movie of the Year

Atlanta Critics Association Awards

  • Top 10 Film of 2018
  • Best First Film (Bradley Cooper)
  • Breakthrough Performer (Lady Gaga) – tie with Elsie Fisher of “Eighth Grade”
  • Best Supporting Actor (Sam Elliott)

BAFTA Awards

  • Best Original Music

Black Film Critics Circle Awards

  • Best Actor (Bradley Cooper)

Capri, Hollywood – The International Film Festival

  • Best Original Song (“Shallow”)
  • Best Sound Mixing
  • Best Sound Editing

Critics’ Choice Awards

  • Best Actress (Lady Gaga) – tie with Glenn Close of “The Wife”
  • Best Song (“Shallow”)

Dallas-Fort Worth Film Critics Association Awards

  • Best Film

Detroit Film Critics Circle Awards

  • Best Use of Music

Georgia Film Critics Association Awards

  • Best Picture
  • Best Supporting Actor (Sam Elliott)
  • Best Original Song (“Shallow”)

Golden Globe Awards

  • Best Original Song (“Shallow”)

Hollywood Film Awards

  • Hollywood Cinematographer Award (Matthew Libatique)

Houston Film Critics Society Awards

  • Best Original Song (“Shallow”)

Indiana Film Journalists Association Awards

  • Best Supporting Actor (Sam Elliott)

Iowa Film Critics Association Awards

  • Best Original Song (“Shallow”)

Las Vegas Film Critics Society Awards

  • Top 10 Film of 2018
  • Best Actress (Lady Gaga)
  • Best Supporting Actor (Sam Elliott)
  • Breakthrough Filmmaker (Bradley Cooper)
  • Best Song (“Shallow”)

Latino Entertainment Film Awards

  • Best Actor (Bradley Cooper)
  • Best Song (“Shallow”)

Los Angeles Online Film Critics Society Awards

  • Best Original Song (“Shallow”)

Make-Up and Hair Stylists Guild Awards

  • Best Contemporary Makeup

Music Supervisors Awards

  • Best Music Supervision for Films Budgeted Over $25 Million (Julia Michels and Julianne Jordan)
  • Best Song/Recording Created for a Film (“Shallow”)

National Board of Review Awards

  • Best Actress (Lady Gaga)
  • Best Supporting Actor (Sam Elliott)
  • Best Director (Bradley Cooper)

North Carolina Film Critics Association Awards

  • Best Music

Oklahoma Film Critics Circle Awards

  • Top 10 Film of 2018

Online Film Critics Society Awards

  • Top 10 Film of 2018
  • Best Original Songs

Palm Springs International Film Festival

  • Director of the Year (Bradley Cooper)

Satellite Awards

  • Best Motion Picture – Comedy or Musical
  • Best Cinematography (Matthew Libatique)
  • Best Original Song (“Shallow”)

Southeastern Film Critics Association Awards

  • Top 10 Film of 2018

St. Louis Film Critics Association Awards

  • Best Film

Washington D.C. Area Film Critics Association Awards 

  • Best Actor (Bradley Cooper)
  • Best Actress (Lady Gaga)

“Support the Girls”

African American Film Critics Association

  • Best Actress (Regina Hall)

Austin Film Critics Association Awards

  • Austin Film Award

New York Film Critics Circle Awards

  • Best Actress (Regina Hall)

“Suspiria”

Austin Film Critics Association Awards

  • Top 10 Film of 2018

Film Independent Spirit Awards

  • Robert Altman Award
  • Best Cinematography (Sayombhu Mukdeeprom)

Indiana Film Journalists Association Awards

  • Best Musical Score (Thom Yorke)

Las Vegas Film Critics Society Awards

  • Best Score (Thom Yorke)

Online Film Critics Society Awards

  • Top 10 Film of 2018

Philadelphia Film Critics Circle Awards

  • Best Soundtrack/Score (Thom Yorke)

“They’ll Love Me When I’m Dead”

National Board of Review Awards

  • William K. Everson Film History Award

“Three Identical Strangers”

Detroit Film Critics Circle Awards

  • Best Documentary

Directors Guild of America Awards

  • Best Documentary Feature Film (Tim Wardle)

Sundance Film Festival

  • U.S. Documentary Special Jury Award for Storytelling

Vice

Academy Awards

  • Best Makeup and Hairstyling

BAFTA Awards

  • Best Film Editing

Capri, Hollywood – The International Film Festival

  • Best Picture
  • Best Supporting Actress (Amy Adams)
  • Best Film Editing (Hank Corwin)
  • Best Makeup and Hairstyling

Casting Society of America Awards

  • Best Big-Budget Drama (Francine Maisler and Amber Wakefield, Additional Casting)

Critics’ Choice Awards

  • Best Actor (Christian Bale)
  • Best Actor in a Comedy (Christian Bale)

Dallas-Fort Worth Film Critics Association Awards

  • Best Actor (Christian Bale)

Detroit Film Critics Circle Awards

  • Best Director (Adam McKay)
  • Best Ensemble
  • Best Screenplay (Adam McKay) – tie with (Peter Farrelly, Nick Vallelonga and Brain Currie’s “Green Book” 

Golden Globe Awards

  • Best Actor in a Motion Picture – Musical or Comedy (Christian Bale)

Houston Film Critics Society Awards

  • Best Actor (Christian Bale)

Kansas City Film Critics Circle Awards

  • Best Actor (Christian Bale) – tie with Ethan Hawke of “First Reformed”
  • Best Supporting Actress (Amy Adams)

Las Vegas Film Critics Society Awards

  • Top 10 Film of 2018

Los Angeles Online Film Critics Society Awards

  • Best Original Screenplay (Adam McKay)

Make-Up and Hair Stylists Guild Awards

  • Best Period and/or Character Makeup
  • Best Special Makeup Effects

Nevada Film Critics Society Awards

  • Best Actor (Christian Bale)

Philadelphia Film Critics Circle Awards

  • Best Actor (Christian Bale)

Southeastern Film Critics Association Awards

  • Top 10 Film of 2018

St. Louis Film Critics Association Awards

  • Best Original Screenplay (Adam McKay)
  • Best Editing (Hank Corwin)

Washington D.C. Area Film Critics Association Awards 

  • The Joe Barber Award for Best Portrayal of Washington, D.C.

“We the Animals”

Sundance Film Festival

  • NEXT Innovator Prize

“Widows”

Alliance of Women Film Journalists EDA Awards

  • Actress Defying Age and Ageism (Viola Davis)

African American Film Critics Association

  • Top 10 Film of 2018

Austin Film Critics Association Awards

  • Best Ensemble

Black Film Critics Circle Awards

  • Best Actress (Viola Davis)

Columbus Film Critics Association Awards

  • Best Film Editing (Joe Walker)

GALECA Dorian Awards

  • Unsung Film of the Year

Las Vegas Film Critics Society Awards

  • Best Ensemble

North Carolina Film Critics Association Awards

  • Best Documentary Film

Oklahoma Film Critics Circle Awards

  • Top 10 Film of 2018
  • Best Ensemble

Philadelphia Film Critics Circle Awards

  • Best Actress (Viola Davis)

Seattle Film Critics Society Awards

  • Best Ensemble Cast

“The Wife”

AARP’s Movies for Grownups Awards

  • Best Actress (Glenn Close)

Capri, Hollywood – The International Film Festival

  • Best Actress (Glenn Close)
  • Best Supporting Actor (Jonathan Pryce)

Critics’ Choice Awards

  • Best Actress (Glenn Close) – tie with Lady Gaga of “A Star Is Born”

Film Independent Spirit Awards

  • Best Female Lead (Glenn Close)

Golden Globe Awards

  • Best Actress in Motion Picture – Drama (Glenn Close)

Hollywood Film Awards

  • Hollywood Actress Award (Glenn Close)

Mill Valley Film Festival

  • Spotlight Award

Palm Springs International Film Festival

  • Icon Award (Glenn Close)

Satellite Awards

  • Best Actress in a Motion Picture – Drama (Glenn Close)

Screen Actors Guild Awards

  • Outstanding Performance by a Female Actor in a Leading Role (Glenn Close)

“Wildlife”

Hamilton Behind the Camera Awards

  • Breakthrough Director (Paul Dano)

Las Vegas Film Critics Society Awards

  • Top 10 Film of 2018
  • Best Youth Male Performer (Ed Oxenbould)

“Won’t You Be My Neighbor?”

AARP’s Movies for Grownups Awards

  • Best Documentary

Alliance of Women Film Journalists EDA Awards

  • Best Documentary

Atlanta Critics Association Awards

  • Best Documentary

Austin Film Critics Association Awards

  • Best Documentary

Boston Society of Film Critics Awards

  • Best Documentary

Columbus Film Critics Association Awards

  • Best Documentary

Critics’ Choice Documentary Awards

  • Best Documentary
  • Best Director (Morgan Neville)
  • Best Editing (Jeff Malmberg, Aaron Wickenden)

Dallas-Fort Worth Film Critics Association Awards

  • Best Documentary

GALECA Dorian Awards

  • Documentary of the Year

Georgia Film Critics Association Awards

  • Best Documentary

Houston Film Critics Society Awards

  • Best Documentary Feature

IFP Gotham Awards

  • Audience Award

Indiana Film Journalists Association Awards

  • Best Documentary

Iowa Film Critics Association Awards

  • Best Documentary

Kansas City Film Critics Circle Awards

  • Best Documentary

Las Vegas Film Critics Society Awards

  • Best Documentary

Latino Entertainment Film Awards

  • Best Documentary Feature

Los Angeles Film Critics Association Awards

  • Best Documentary

Nevada Film Critics Society Awards

  • Best Documentary

North Texas Film Critics Association Awards

  • Best Documentary

Oklahoma Film Critics Circle Awards

  • Best Documentary

Online Film Critics Society Awards

  • Best Documentary Feature

Philadelphia Film Critics Circle Awards

  • Best Documentary

Phoenix Film Critics Circle Awards

  • Best Documentary

Producers Guild of America Awards

  • Outstanding Producer of Documentary Motion Pictures (Morgan Neville, Nicholas Ma, Caryn Capotosto)

San Francisco Film Critics Circle Awards

  • Best Documentary

Southeastern Film Critics Association Awards

  • Best Documentary

St. Louis Film Critics Association Awards

  • Best Documentary Feature

Toronto Film Critics Association Awards

  • RBC Allan King Documentary Award

Utah Film Critics Association

  • Best Documentary Feature

Washington D.C. Area Film Critics Association Awards 

  • Best Documentary Film

“You Were Never Really Here”

Austin Film Critics Association Awards

  • Top 10 Film of 2018

Boston Society of Film Critics Awards

  • Best Director (Lynne Ramsay)

British Independent Film Awards

  • Best Music (Jonny Greenwood)
  • Best Sound (Paul Davies)

Cannes International Film Festival (2017)

  • Best Actor (Joaquin Phoenix)

Film Independent Spirit Awards

  • Best Editing (Joe Bini)

Florida Film Critics Circle Awards

  • Best Actor (Joaquin Phoenix)

Los Angeles Online Film Critics Society Awards

  • Best Female Director (Lynne Ramsay)

Online Film Critics Society Awards

  • Top 10 Film of 2018
Copyright 2017-2022 Culture Mix
CULTURE MIX