2023 Academy Awards: ‘Everything Everywhere All at Once’ is the top nominee

January 24, 2023

by Carla Hay

Stephanie Hsu, Michelle Yeoh and Ke Huy Quan in “Everything Everywhere All at Once” (Photo by Allyson Riggs/A24)

With 11 nominations, A24’s sci-fi/action film “Everything Everywhere All at Once” is the top contender for the 95th annual Academy Awards, which will take place at the Dolby Theatre in Los Angeles on March 12, 2023. ABC will have the live U.S. telecast of the show, which will be hosted by Jimmy Kimmel. Netflix’s German-language World War I drama “All Quiet on the Western Front” and Searchlight Pictures’ 1920s Irish comedy/drama “The Banshees of Inisherin” garnered nine nominations each. All three films are nominated for Best Picture, a category that—for the first time in Oscar history—is now required to have no less than 10 nominations per year.

The other nominations for Best Picture for the 2023 Academy Awards are 20th Century Studios’ sci-fi epic “Avatar: The Way of Water,” Warner Bros. Pictures’ drama “Elvis,” Universal Pictures’ drama “The Fabelmans,” Focus Features’ drama “TÁR,” Paramount Pictures’ action film “Top Gun: Maverick,” Neon’s comedy/drama “Triangle of Sadness” and Orion Pictures’ drama “Women Talking.”

The Academy Awards (or Oscars) are voted on and presented by the Academy of Motion Pictures Arts and Sciences. The 95th annual televised Oscar ceremony will be headed by executive producers/showrunners Glenn Weiss and Ricky Kirshner and executive producer Molly McNearney.

Snubs and Surprises

Columbia Pictures’ action film “The Woman King,” which has been getting nominations (mostly for lead actress Viola Davis) at other awards shows, was completely shut out of the Oscar nominations. Also getting snubbed was Danielle Deadwyler, who has been getting nominated elsewhere for her lead actress performance in the Orion Pictures drama “Till,” which failed to get any Oscar nominations. And although James Cameron got a Best Picture nod for being a producer of “Avatar: The Way of Water,” he missed out on getting a Best Director nomination for the movie, even though he’s been nominated for Best Director at most other major award shows.

Surprises included a Best Actress nomination for Andrea Riseborough of the Momentum Pictures drama “To Leslie,” which has not been getting nominated at any other major award shows. “All Quiet on the Western Front” received nine Oscar nominations, which has never happened before for a German-language film. The only other major award show that has given “All Quiet on the Western Front” several nominations is the British Academy Film Awards (BAFTAs), which bestowed 14 nominations on the movie. “Triangle of Sadness” also made it

Here is the complete list of nominees for the 2023 Academy Awards:

Best Picture

“All Quiet on the Western Front,” Malte Grunert, Producer

“Avatar: The Way of Water,” James Cameron and Jon Landau, Producers

“The Banshees of Inisherin,” Graham Broadbent, Pete Czernin and Martin McDonagh, Producers

“Elvis,” Baz Luhrmann, Catherine Martin, Gail Berman, Patrick McCormick and Schuyler Weiss, Producers

“Everything Everywhere All at Once,” Daniel Kwan, Daniel Scheinert and Jonathan Wang, Producers

“The Fabelmans,” Kristie Macosko Krieger, Steven Spielberg and Tony Kushner, Producers

“Tár,” Todd Field, Alexandra Milchan and Scott Lambert, Producers

“Top Gun: Maverick,” Tom Cruise, Christopher McQuarrie, David Ellison and Jerry Bruckheimer, Producers

“Triangle of Sadness,” Erik Hemmendorff and Philippe Bober, Producers

“Women Talking,” Dede Gardner, Jeremy Kleiner and Frances McDormand, Producers

Best Director 

Martin McDonagh (“The Banshees of Inisherin”) 

Daniel Kwan, Daniel Scheinert (“Everything Everywhere All at Once”) 

Steven Spielberg (“The Fabelmans”) 

Todd Field (“Tár”) 

Ruben Östlund (“Triangle of Sadness”)

Best Lead Actor

Austin Butler (“Elvis”) 

Colin Farrell (“The Banshees of Inisherin”) 

Brendan Fraser (“The Whale”) 

Paul Mescal (“Aftersun”) 

Bill Nighy (“Living”) 

Best Lead Actress

Cate Blanchett (“Tár”) 

Ana de Armas (“Blonde”) 

Andrea Riseborough (“To Leslie”)

Michelle Williams (“The Fabelmans”) 

Michelle Yeoh (“Everything Everywhere All at Once”)

Best Supporting Actor

Brendan Gleeson (“The Banshees of Inisherin”) 

Brian Tyree Henry (“Causeway”) 

Judd Hirsch (“The Fabelmans”)

Barry Keoghan (“The Banshees of Inisherin”) 

Ke Huy Quan (“Everything Everywhere All at Once”) 

Best Supporting Actress

Angela Bassett (“Black Panther: Wakanda Forever”) 

Hong Chau (“The Whale”) 

Kerry Condon (“The Banshees of Inisherin”) 

Jamie Lee Curtis (“Everything Everywhere All at Once”) 

Stephanie Hsu (“Everything Everywhere All at Once”)

Best Adapted Screenplay

“All Quiet on the Western Front,” Screenplay by Edward Berger, Lesley Paterson & Ian Stokell

“Glass Onion: A Knives Out Mystery,” Written by Rian Johnson

“Living,” Written by Kazuo Ishiguro

“Top Gun: Maverick,” Screenplay by Ehren Kruger and Eric Warren Singer and Christopher McQuarrie; Story by Peter Craig and Justin Marks

“Women Talking,” Screenplay by Sarah Polley

Best Original Screenplay

“The Banshees of Inisherin,” Written by Martin McDonagh

“Everything Everywhere All at Once,” Written by Daniel Kwan & Daniel Scheinert

“The Fabelmans,” Written by Steven Spielberg & Tony Kushner

“Tár,” Written by Todd Field

“Triangle of Sadness,” Written by Ruben Östlund

Best Cinematography 

“All Quiet on the Western Front”, James Friend

“Bardo, False Chronicle of a Handful of Truths,” Darius Khondji

“Elvis,” Mandy Walker

“Empire of Light,” Roger Deakins

“Tár,” Florian Hoffmeister

Best Film Editing

“The Banshees of Inisherin,” Mikkel E.G. Nielsen

“Elvis,” Matt Villa and Jonathan Redmond

“Everything Everywhere All at Once,” Paul Rogers

“Tár,” Monika Willi

“Top Gun: Maverick,” Eddie Hamilton

Best Original Score 

“All Quiet on the Western Front,” Volker Bertelmann

“Babylon,” Justin Hurwitz

“The Banshees of Inisherin,” Carter Burwell

“Everything Everywhere All at Once,” Son Lux

“The Fabelmans,” John Williams

Best Sound

“All Quiet on the Western Front,” Viktor Prášil, Frank Kruse, Markus Stemler, Lars Ginzel and Stefan Korte

“Avatar: The Way of Water,” Julian Howarth, Gwendolyn Yates Whittle, Dick Bernstein, Christopher Boyes, Gary Summers and Michael Hedges

“The Batman,” Stuart Wilson, William Files, Douglas Murray and Andy Nelson

“Elvis,” David Lee, Wayne Pashley, Andy Nelson and Michael Keller

“Top Gun: Maverick,” Mark Weingarten, James H. Mather, Al Nelson, Chris Burdon and Mark Taylor

Best Original Song 

“Applause” from “Tell It Like a Woman,” Music and Lyric by Diane Warren

“Hold My Hand” from “Top Gun: Maverick,” Music and Lyric by Lady Gaga and BloodPop

“Lift Me Up” from “Black Panther: Wakanda Forever,” Music by Tems, Rihanna, Ryan Coogler and Ludwig Goransson; Lyric by Tems and Ryan Coogler

“Naatu Naatu” from “RRR,” Music by M.M. Keeravaani; Lyric by Chandrabose  

“This Is a Life” from “Everything Everywhere All at Once,” Music by Ryan Lott, David Byrne and Mitski; Lyric by Ryan Lott and David Byrne 

Best Animated Feature Film 

“Guillermo del Toro’s Pinocchio,” Guillermo del Toro, Mark Gustafson, Gary Ungar and Alex Bulkley

“Marcel the Shell With Shoes On,” Dean Fleischer Camp, Elisabeth Holm, Andrew Goldman, Caroline Kaplan and Paul Mezey

“Puss in Boots: The Last Wish,” Joel Crawford and Mark Swift

“The Sea Beast,” Chris Williams and Jed Schlanger

“Turning Red,” Domee Shi and Lindsey Collins

Best International Feature Film 

“All Quiet on the Western Front” (Germany) 

“Argentina, 1985” (Argentina) 

“Close” (Belgium)

“EO” (Poland) 

“The Quiet Girl” (Ireland) 

Best Documentary Feature Film 

“All That Breathes,” Shaunak Sen, Aman Mann and Teddy Leifer

“All the Beauty and the Bloodshed,” Laura Poitras, Howard Gertler, John Lyons, Nan Goldin and Yoni Golijov

“Fire of Love,” Sara Dosa, Shane Boris and Ina Fichman

“A House Made of Splinters,” Simon Lereng Wilmont and Monica Hellström

“Navalny,” Daniel Roher, Odessa Rae, Diane Becker, Melanie Miller and Shane Boris

Best Makeup and Hairstyling 

“All Quiet on the Western Front,” Heike Merker and Linda Eisenhamerová

“The Batman,” Naomi Donne, Mike Marino and Mike Fontaine

“Black Panther: Wakanda Forever,” Camille Friend and Joel Harlow

“Elvis,” Mark Coulier, Jason Baird and Aldo Signoretti

“The Whale,” Adrien Morot, Judy Chin and Anne Marie Bradley

Best Costume Design 

“Babylon,” Mary Zophres

“Black Panther: Wakanda Forever,” Ruth Carter

“Elvis,” Catherine Martin

“Everything Everywhere All at Once,” Shirley Kurata

“Mrs. Harris Goes to Paris,” Jenny Beavan

Best Production Design 

“All Quiet on the Western Front,” Production Design: Christian M. Goldbeck; Set Decoration: Ernestine Hipper

“Avatar: The Way of Water,” Production Design: Dylan Cole and Ben Procter; Set Decoration: Vanessa Cole

“Babylon,” Production Design: Florencia Martin; Set Decoration: Anthony Carlino

“Elvis,” Production Design: Catherine Martin and Karen Murphy; Set Decoration: Bev Dunn

“The Fabelmans,” Production Design: Rick Carter; Set Decoration: Karen O’Hara

Best Visual Effects

“All Quiet on the Western Front,” Frank Petzold, Viktor Müller, Markus Frank and Kamil Jafar

“Avatar: The Way of Water,” Joe Letteri, Richard Baneham, Eric Saindon and Daniel Barrett

“The Batman,” Dan Lemmon, Russell Earl, Anders Langlands and Dominic Tuohy

“Black Panther: Wakanda Forever,” Geoffrey Baumann, Craig Hammack, R. Christopher White and Dan Sudick

“Top Gun: Maverick,” Ryan Tudhope, Seth Hill, Bryan Litson and Scott R. Fisher

Best Documentary Short Film 

“The Elephant Whisperers,” Kartiki Gonsalves and Guneet Monga

“Haulout,” Evgenia Arbugaeva and Maxim Arbugaev

“How Do You Measure a Year?” Jay Rosenblatt

“The Martha Mitchell Effect,” Anne Alvergue and Beth Levison

“Stranger at the Gate,” Joshua Seftel and Conall Jones

Best Animated Short Film

“The Boy, the Mole, the Fox and the Horse,” Charlie Mackesy and Matthew Freud

“The Flying Sailor,” Amanda Forbis and Wendy Tilby

“Ice Merchants,” João Gonzalez and Bruno Caetano

“My Year of Dicks,” Sara Gunnarsdóttir and Pamela Ribon

“An Ostrich Told Me the World Is Fake and I Think I Believe It,” Lachlan Pendragon

Best Live Action Short Film

“An Irish Goodbye,” Tom Berkeley and Ross White

“Ivalu,” Anders Walter and Rebecca Pruzan

“Le Pupille,” Alice Rohrwacher and Alfonso Cuarón

“Night Ride,” Eirik Tveiten and Gaute Lid Larssen

“The Red Suitcase,” Cyrus Neshvad

2023 Critics Choice Awards: ‘Everything Everywhere All at Once’ is the top winner

January 15, 2023

Stephanie Hsu, Ke Huy Quan, Michelle Yeoh and James Hong in “Everything Everywhere All at Once” (Photo by Allyson Riggs/A24)

The following is a press release from the Critics Choice Association:

On January 15, 2023, the Critics Choice Association (CCA) announced the winners of the 28th annual Critics Choice Awards live on The CW. Hosted by Chelsea Handler, the star-studded gala was held at the Fairmont Century Plaza Hotel in Los Angeles.

The full list of winners can be found below.

“Everything Everywhere All at Once” led the winners in the film categories, earning five awards including Best Picture, Best Director for Daniel Kwan & Daniel Scheinert, Best Supporting Actor for Ke Huy Quan, Best Original Screenplay for Daniel Kwan & Daniel Scheinert, and Best Editing for Paul Rogers.

In the series categories, “Better Call Saul” took home three trophies, winning Best Drama Series, Best Actor in a Drama Series for Bob Odenkirk, and Best Supporting Actor in a Drama Series for Giancarlo Esposito. “Abbott Elementary” won two awards, Best Comedy Series and Best Supporting Actress in a Comedy Series for Sheryl Lee Ralph. “The Dropout” also scored a pair of wins, Best Limited Series, and Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television for Amanda Seyfried. “Weird: The Al Yankovic Story” won two awards as well, Best Movie Made for Television, and Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television for Daniel Radcliffe.

John Goodman presented the Lifetime Achievement Award to Jeff Bridges in a very special highlight of the evening, while Kate Hudson presented this year’s SeeHer Award to Janelle Monáe. The SeeHer Award honors a woman who advocates for gender equality, portrays characters with authenticity, defies stereotypes and pushes boundaries.

Critics Choice Awards are bestowed annually to honor the finest in cinematic and television achievement. Historically, they are the most accurate predictor of Academy Award nominations.

The 28th annual Critics Choice Awards show was executive-produced by Bob Bain Productions and Berlin Entertainment. The CCA is represented by Dan Black of Greenberg Traurig.

Sponsors of the Awards include Champagne Collet, Delta Air Lines, Fairmont Hotels and Resorts, FIJI Water, Milagro Tequila, Old Bridge Cellars Wines, and SeeHer. Sponsors of the Red Carpet are Sunkist and Cold Stone Creamery.

Follow the 28th annual Critics Choice Awards on Twitter and Instagram @CriticsChoice and on Facebook/CriticsChoiceAwards. Join the conversation using #CriticsChoiceAwards.

About the Critics Choice Association (CCA)
The Critics Choice Association is the largest critics organization in the United States and Canada, representing more than 600 media critics and entertainment journalists. It was established in 2019 with the formal merger of the Broadcast Film Critics Association and the Broadcast Television Journalists Association, recognizing the intersection between film, television, and streaming content. For more information, visit:
www.CriticsChoice.com.

About The CW
The CW Network, LLC is America’s fifth major broadcast network, offering 14 hours of primetime programming, Monday through Sunday. The CW is 75%-owned by Nexstar Media Group, Inc. For more information about the network and its programming, visit www.cwtv.com.

*=winner

FILM NOMINATIONS FOR THE 28TH ANNUAL CRITICS CHOICE AWARDS

BEST PICTURE
Avatar: The Way of Water
Babylon
The Banshees of Inisherin
Elvis
Everything Everywhere All at Once*
The Fabelmans
Glass Onion: A Knives Out Mystery
RRR
Tár
Top Gun: Maverick
Women Talking

BEST ACTOR
Austin Butler – Elvis
Tom Cruise – Top Gun: Maverick
Colin Farrell – The Banshees of Inisherin
Brendan Fraser – The Whale*
Paul Mescal – Aftersun
Bill Nighy – Living

BEST ACTRESS
Cate Blanchett – Tár*
Viola Davis – The Woman King
Danielle Deadwyler – Till
Margot Robbie – Babylon
Michelle Williams – The Fabelmans
Michelle Yeoh – Everything Everywhere All at Once

BEST SUPPORTING ACTOR
Paul Dano – The Fabelmans
Brendan Gleeson – The Banshees of Inisherin
Judd Hirsch – The Fabelmans
Barry Keoghan – The Banshees of Inisherin
Ke Huy Quan – Everything Everywhere All at Once*
Brian Tyree Henry – Causeway

BEST SUPPORTING ACTRESS
Angela Bassett – Black Panther: Wakanda Forever*
Jessie Buckley – Women Talking
Kerry Condon – The Banshees of Inisherin
Jamie Lee Curtis – Everything Everywhere All at Once
Stephanie Hsu – Everything Everywhere All at Once
Janelle Monáe – Glass Onion: A Knives Out Mystery

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS
Frankie Corio – Aftersun
Jalyn Hall – Till
Gabriel LaBelle – The Fabelmans*
Bella Ramsey – Catherine Called Birdy
Banks Repeta – Armageddon Time
Sadie Sink – The Whale

BEST ACTING ENSEMBLE
The Banshees of Inisherin
Everything Everywhere All at Once
The Fabelmans
Glass Onion: A Knives Out Mystery*
The Woman King
Women Talking

BEST DIRECTOR
James Cameron – Avatar: The Way of Water
Damien Chazelle – Babylon
Todd Field – Tár
Baz Luhrmann – Elvis
Daniel Kwan, Daniel Scheinert – Everything Everywhere All at Once*
Martin McDonagh – The Banshees of Inisherin
Sarah Polley – Women Talking
Gina Prince-Bythewood – The Woman King
S. S. Rajamouli – RRR
Steven Spielberg – The Fabelmans

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Todd Field – Tár
Daniel Kwan, Daniel Scheinert – Everything Everywhere All at Once*
Martin McDonagh – The Banshees of Inisherin
Steven Spielberg, Tony Kushner – The Fabelmans
Charlotte Wells – Aftersun

BEST ADAPTED SCREENPLAY
Samuel D. Hunter – The Whale
Kazuo Ishiguro – Living
Rian Johnson – Glass Onion: A Knives Out Mystery
Rebecca Lenkiewicz – She Said
Sarah Polley – Women Talking*

BEST CINEMATOGRAPHY
Russell Carpenter – Avatar: The Way of Water
Roger Deakins – Empire of Light
Florian Hoffmeister – Tár
Janusz Kaminski – The Fabelmans
Claudio Miranda – Top Gun: Maverick*
Linus Sandgren – Babylon

BEST PRODUCTION DESIGN
Hannah Beachler, Lisa K. Sessions – Black Panther: Wakanda Forever
Rick Carter, Karen O’Hara – The Fabelmans
Dylan Cole, Ben Procter, Vanessa Cole – Avatar: The Way of Water
Jason Kisvarday, Kelsi Ephraim – Everything Everywhere All at Once
Catherine Martin, Karen Murphy, Bev Dunn – Elvis
Florencia Martin, Anthony Carlino – Babylon*

BEST EDITING
Tom Cross – Babylon
Eddie Hamilton – Top Gun: Maverick
Stephen Rivkin, David Brenner, John Refoua, James Cameron – Avatar: The Way of Water
Paul Rogers – Everything Everywhere All at Once*
Matt Villa, Jonathan Redmond – Elvis
Monika Willi – Tár

BEST COSTUME DESIGN
Ruth E. Carter – Black Panther: Wakanda Forever*
Jenny Eagan – Glass Onion: A Knives Out Mystery
Shirley Kurata – Everything Everywhere All at Once
Catherine Martin – Elvis
Gersha Phillips – The Woman King
Mary Zophres – Babylon

BEST HAIR AND MAKEUP
Babylon
The Batman
Black Panther: Wakanda Forever
Elvis*
Everything Everywhere All at Once
The Whale

BEST VISUAL EFFECTS
Avatar: The Way of Water*
The Batman
Black Panther: Wakanda Forever
Everything Everywhere All at Once
RRR
Top Gun: Maverick

BEST COMEDY
The Banshees of Inisherin
Bros
Everything Everywhere All at Once
Glass Onion: A Knives Out Mystery*
Triangle of Sadness
The Unbearable Weight of Massive Talent

BEST ANIMATED FEATURE
Guillermo del Toro’s Pinocchio*
Marcel the Shell with Shoes On
Puss in Boots: The Last Wish
Turning Red
Wendell & Wild

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
All Quiet on the Western Front
Argentina, 1985
Bardo, False Chronicle of a Handful of Truths
Close
Decision to Leave
RRR*

BEST SONG
Carolina – Where the Crawdads Sing
Ciao Papa – Guillermo del Toro’s Pinocchio
Hold My Hand – Top Gun: Maverick
Lift Me Up – Black Panther: Wakanda Forever
Naatu Naatu – RRR*
New Body Rhumba – White Noise

BEST SCORE
Alexandre Desplat – Guillermo del Toro’s Pinocchio
Michael Giacchino – The Batman
Hildur Guðnadóttir – Tár*
Hildur Guðnadóttir – Women Talking
Justin Hurwitz – Babylon
John Williams – The Fabelmans

TELEVISION NOMINATIONS FOR THE 28TH ANNUAL CRITICS CHOICE AWARDS

BEST DRAMA SERIES
Andor (Disney+)
Bad Sisters (Apple TV+)
Better Call Saul (AMC)*
The Crown (Netflix)
Euphoria (HBO)
The Good Fight (Paramount+)
House of the Dragon (HBO)
Severance (Apple TV+)
Yellowstone (Paramount Network)

BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES
Jeff Bridges – The Old Man (FX)
Sterling K. Brown – This Is Us (NBC)
Diego Luna – Andor (Disney+)
Bob Odenkirk – Better Call Saul (AMC)*
Adam Scott – Severance (Apple TV+)
Antony Starr – The Boys (Prime Video)

BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES
Christine Baranski – The Good Fight (Paramount+)
Sharon Horgan – Bad Sisters (Apple TV+)
Laura Linney – Ozark (Netflix)
Mandy Moore – This Is Us (NBC)
Kelly Reilly – Yellowstone (Paramount Network)
Zendaya – Euphoria (HBO)*

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES
Andre Braugher – The Good Fight (Paramount+)
Ismael Cruz Córdova – The Lord of the Rings: The Rings of Power (Prime Video)
Michael Emerson – Evil (Paramount+)
Giancarlo Esposito – Better Call Saul (AMC)*
John Lithgow – The Old Man (FX)
Matt Smith – House of the Dragon (HBO)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES
Milly Alcock – House of the Dragon (HBO)
Carol Burnett – Better Call Saul (AMC)
Jennifer Coolidge – The White Lotus (HBO)*
Julia Garner – Ozark (Netflix)
Audra McDonald – The Good Fight (Paramount+)
Rhea Seehorn – Better Call Saul (AMC)

BEST COMEDY SERIES
Abbott Elementary (ABC)*
Barry (HBO)
The Bear (FX)
Better Things (FX)
Ghosts (CBS)
Hacks (HBO Max)
Reboot (Hulu)
Reservation Dogs (FX)

BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES
Matt Berry – What We Do in the Shadows (FX)
Bill Hader – Barry (HBO)
Keegan-Michael Key – Reboot (Hulu)
Steve Martin – Only Murders in the Building (Hulu)
Jeremy Allen White – The Bear (FX)*
D’Pharaoh Woon-A-Tai – Reservation Dogs (FX)

BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES
Christina Applegate – Dead to Me (Netflix)
Quinta Brunson – Abbott Elementary (ABC)
Kaley Cuoco – The Flight Attendant (HBO Max)
Renée Elise Goldsberry – Girls5eva (Peacock)
Devery Jacobs – Reservation Dogs (FX)
Jean Smart – Hacks (HBO Max)*

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES
Brandon Scott Jones – Ghosts (CBS)
Leslie Jordan – Call Me Kat (Fox)
James Marsden – Dead to Me (Netflix)
Chris Perfetti – Abbott Elementary (ABC)
Tyler James Williams – Abbott Elementary (ABC)
Henry Winkler – Barry (HBO)*

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES
Paulina Alexis – Reservation Dogs (FX)
Ayo Edebiri – The Bear (FX)
Marcia Gay Harden – Uncoupled (Netflix)
Janelle James – Abbott Elementary (ABC)
Annie Potts – Young Sheldon (CBS)
Sheryl Lee Ralph – Abbott Elementary (ABC)*

BEST LIMITED SERIES
The Dropout (Hulu)*
Gaslit (Starz)
The Girl from Plainville (Hulu)
The Offer (Paramount+)
Pam & Tommy (Hulu)
Station Eleven (HBO Max)
This Is Going to Hurt (AMC+)
Under the Banner of Heaven (FX)

BEST MOVIE MADE FOR TELEVISION
Fresh (Hulu)
Prey (Hulu)
Ray Donovan: The Movie (Showtime)
The Survivor (HBO)
Three Months (Paramount+)
Weird: The Al Yankovic Story (The Roku Channel)*

BEST ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
Ben Foster – The Survivor (HBO)
Andrew Garfield – Under the Banner of Heaven (FX)
Samuel L. Jackson – The Last Days of Ptolemy Grey (Apple TV+)
Daniel Radcliffe – Weird: The Al Yankovic Story (The Roku Channel)*
Sebastian Stan – Pam & Tommy (Hulu)
Ben Whishaw – This is Going to Hurt (AMC+)

BEST ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
Julia Garner – Inventing Anna (Netflix)
Lily James – Pam & Tommy (Hulu)
Amber Midthunder – Prey (Hulu)
Julia Roberts – Gaslit (Starz)
Michelle Pfeiffer – The First Lady (Showtime)
Amanda Seyfried – The Dropout (Hulu)*

BEST SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
Murray Bartlett – Welcome to Chippendales (Hulu)
Domhnall Gleeson – The Patient (FX)
Matthew Goode – The Offer (Paramount+)
Paul Walter Hauser – Black Bird (Apple TV+)*
Ray Liotta – Black Bird (Apple TV+)
Shea Whigham – Gaslit (Starz)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
Claire Danes – Fleishman Is in Trouble (FX)
Dominique Fishback – The Last Days of Ptolemy Grey (Apple TV+)
Betty Gilpin – Gaslit (Starz)
Melanie Lynskey – Candy (Hulu)
Niecy Nash-Betts – Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story (Netflix)*
Juno Temple – The Offer (Paramount+)

BEST FOREIGN LANGUAGE SERIES
1899 (Netflix)
Borgen (Netflix)
Extraordinary Attorney Woo (Netflix)
Garcia! (HBO Max)
The Kingdom Exodus (MUBI)
Kleo (Netflix)
My Brilliant Friend (HBO)
Pachinko (Apple TV+)*
Tehran (Apple TV+)

BEST ANIMATED SERIES
Bluey (Disney+)
Bob’s Burgers (Fox)
Genndy Tartakovsky’s Primal (Adult Swim)
Harley Quinn (HBO Max)*
Star Trek: Lower Decks (Paramount+)
Undone (Prime Video)

BEST TALK SHOW
The Amber Ruffin Show (Peacock)
Full Frontal with Samantha Bee (TBS)
The Kelly Clarkson Show (NBC)
Last Week Tonight with John Oliver (HBO)*
Late Night with Seth Meyers (NBC)
Watch What Happens Live with Andy Cohen (Bravo)

BEST COMEDY SPECIAL
Fortune Feimster: Good Fortune (Netflix)
Jerrod Carmichael: Rothaniel (HBO)
Joel Kim Booster: Psychosexual (Netflix)
Nikki Glaser: Good Clean Filth (HBO)
Norm Macdonald: Nothing Special (Netflix)*
Would It Kill You to Laugh? Starring Kate Berlant & John Early (Peacock)

2023 Screen Actors Guild Awards: ‘The Banshees of Inisherin,’ ‘Everything Everywhere All at Once’ are the top nominees

January 10, 2023

Editor’s note: Searchlight Pictures’ comedy/drama “The Banshees of Inisherin” and A24’s sci-fi/comedy/drama “Everything Eveywhere All at Once” lead all contenders, with five nominations each.

The following is a press release from the Screen Actors Guild:

Nominees for the 29th Annual Screen Actors Guild Awards® honoring outstanding individual, cast and ensemble performances for the past year were announced this morning by Ashley Park (“Emily in Paris”) and Haley Lu Richardson (“The White Lotus”) via Instagram Live. The nominees for outstanding action performances by film and television stunt ensembles were announced by SAG Awards® Committee Members Jason George and Elizabeth McLaughlin with an introduction by SAG-AFTRA President Fran Drescher. A replay of today’s announcement is available for viewing on instagram.com/sagawards. For a complete list of the 29th Annual Screen Actors Guild Awards nominations and fast facts, please visit the SAG Awards Press Kit page: https://sagawards.org/media/newsinfo/press-kit.

One of awards season’s premier events, the SAG Awards annually celebrates the outstanding motion picture and television performances from the previous calendar year (SAG Awards Eligibility Period: January 1, 2022 – December 31, 2022). Of the top industry honors presented to actors, only the SAG Awards are selected entirely by performers’ peers in SAG-AFTRA with 122,600 eligible voters. Final voting opens on Wednesday, Jan. 18 and closes at Noon PT on Friday, Feb. 24.

The 29th Annual SAG Awards will be broadcast live on Netflix’s YouTube channel, YouTube.com/Netflix, Sunday, February 26 at 8 p.m. ET / 5 p.m. PT from the Fairmont Century Plaza in Los Angeles. As announced this morning, the annual Screen Actors Guild Awards will stream live on Netflix globally beginning in 2024 thanks to a new multi-year partnership between Netflix and the SAG Awards.

About the 29th Annual Screen Actors Guild Awards®

The 29th Annual Screen Actors Guild Awards®, presented by SAG-AFTRA with Screen Actors Guild Awards, LLC will be executive produced by Jon Brockett and produced by Avalon Harbor Entertainment, Inc. For more information about the SAG Awards® and the latest updates, follow the SAG Awards on social (Instagram, Facebook, Twitter and TikTok), online at sagawards.org, and join the conversation by using the official hashtag #sagawards.

The Motion Picture Nominees are:

Outstanding Performance by a Male Actor in a Leading Role
AUSTIN BUTLER / Elvis – “ELVIS”
COLIN FARRELL / Pádraic Súilleabháin – “THE BANSHEES OF INISHERIN”
BRENDAN FRASER / Charlie – “THE WHALE”
BILL NIGHY / Williams – “LIVING”
ADAM SANDLER / Stanley Sugerman – “HUSTLE”

Outstanding Performance by a Female Actor in a Leading Role
CATE BLANCHETT / Lydia Tár – “TÁR”
VIOLA DAVIS / Nanisca – “THE WOMAN KING”
ANA de ARMAS / Norma Jeane – “BLONDE”
DANIELLE DEADWYLER / Mamie Till-Mobley – “TILL”
MICHELLE YEOH / Evelyn Wang – “EVERYTHING EVERYWHERE ALL AT ONCE”

Outstanding Performance by a Male Actor in a Supporting Role
PAUL DANO / Burt Fabelman – “THE FABELMANS”
BRENDAN GLEESON / Colm Doherty – “THE BANSHEES OF INISHERIN”
BARRY KEOGHAN / Dominic Kearney – “THE BANSHEES OF INISHERIN”
KE HUY QUAN / Waymond Wang – “EVERYTHING EVERYWHERE ALL AT ONCE”
EDDIE REDMAYNE / Charlie Cullen – “THE GOOD NURSE”

Outstanding Performance by a Female Actor in a Supporting Role
ANGELA BASSETT / Ramonda – “BLACK PANTHER: WAKANDA FOREVER”
HONG CHAU / Liz – “THE WHALE”
KERRY CONDON / Siobhán Súilleabháin – “THE BANSHEES OF INISHERIN”
JAMIE LEE CURTIS / Deidre Beaubeirdra – “EVERYTHING EVERYWHERE ALL AT ONCE”
STEPHANIE HSU / Joy Wang/Jobu Topaki – “EVERYTHING EVERYWHERE ALL AT ONCE”

Outstanding Performance by a Cast in a Motion Picture

BABYLON
JOVAN ADEPO / Sidney Palmer
P.J. BYRNE / Max (Ruth’s Asst. Director)
DIEGO CALVA / Manny Torres
LUKAS HAAS / George Munn
OLIVIA HAMILTON / Ruth Adler
LI JUN LI / Lady Fay Zhu
TOBEY MAGUIRE / James McKay
MAX MINGHELLA / Irving Thalberg
BRAD PITT / Jack Conrad
MARGOT ROBBIE / Nellie LaRoy
RORY SCOVEL / The Count
JEAN SMART / Elinor St. John
KATHERINE WATERSTON / Estelle

THE BANSHEES OF INISHERIN
KERRY CONDON / Siobhán Súilleabháin
COLIN FARRELL / Pádraic Súilleabháin
BRENDAN GLEESON / Colm Doherty
BARRY KEOGHAN / Dominic Kearney

EVERYTHING EVERYWHERE ALL AT ONCE
JAMIE LEE CURTIS / Deirdre Beaubeirdra
JAMES HONG / Gong Gong
STEPHANIE HSU / Joy Wang/Jobu Tupaki
KE HUY QUAN / Waymond Wang
HARRY SHUM JR. / Chad
JENNY SLATE / Big Nose
MICHELLE YEOH / Evelyn Wang

THE FABELMANS
JEANNIE BERLIN / Hadassah Fabelman
PAUL DANO / Burt Fabelman
JUDD HIRSCH / Uncle Boris
GABRIEL LaBELLE / Sammy Fabelman
DAVID LYNCH / John Ford
SETH ROGEN / Bennie Loewy
MICHELLE WILLIAMS / Mitzi Fabelman

WOMEN TALKING
JESSIE BUCKLEY / Mariche
CLAIRE FOY / Salome
KATE HALLETT / Autje
JUDITH IVEY / Agata
ROONEY MARA / Ona
SHEILA McCARTHY / Greta
FRANCES McDORMAND / Scarface Janz
MICHELLE McLEOD / Mejal
LIV McNEIL / Neitje
BEN WHISHAW / August
AUGUST WINTER / Melvin

Outstanding Action Performance by a Stunt Ensemble in a Motion Picture
AVATAR: THE WAY OF WATER
THE BATMAN
BLACK PANTHER: WAKANDA FOREVER
TOP GUN: MAVERICK
THE WOMAN KING

The Television Program Nominees are:

Outstanding Performance by a Male Actor in a Television Movie or Limited Series
STEVE CARELL / Alan Strauss – “THE PATIENT”
TARON EGERTON / James Keene – “BLACK BIRD”
SAM ELLIOTT / Shea Brennan – “1883”
PAUL WALTER HAUSER / Larry Hall – “BLACK BIRD”
EVAN PETERS / Jeffrey Dahmer – “DAHMER – MONSTER: THE JEFFREY DAHMER STORY”

Outstanding Performance by a Female Actor in a Television Movie or Limited Series
EMILY BLUNT / Cornelia Locke – “THE ENGLISH”
JESSICA CHASTAIN / Tammy Wynette – “GEORGE & TAMMY”
JULIA GARNER / Anna Delvey – “INVENTING ANNA”
NIECY NASH-BETTS / Glenda Cleveland – “DAHMER – MONSTER: THE JEFFREY DAHMER STORY”
AMANDA SEYFRIED / Elizabeth Holmes – “THE DROPOUT”

Outstanding Performance by a Male Actor in a Drama Series
JONATHAN BANKS / Mike Ehrmantraut – “BETTER CALL SAUL”
JASON BATEMAN / Marty Byrde – “OZARK”
JEFF BRIDGES / Dan Chase – “THE OLD MAN”
BOB ODENKIRK / Jimmy McGill/Saul Goodman – “BETTER CALL SAUL”
ADAM SCOTT / Mark Scout – “SEVERANCE”

Outstanding Performance by a Female Actor in a Drama Series
JENNIFER COOLIDGE / Tanya McQuoid-Hunt – “THE WHITE LOTUS”
ELIZABETH DEBICKI / Princess Diana – “THE CROWN”
JULIA GARNER / Ruth Langmore – “OZARK”
LAURA LINNEY / Wendy Byrde – “OZARK”
ZENDAYA / Rue Bennett – “EUPHORIA”

Outstanding Performance by a Male Actor in a Comedy Series
ANTHONY CARRIGAN / Noho Hank – “BARRY”
BILL HADER / Barry – “BARRY”
STEVE MARTIN / Charles-Haden Savage – “ONLY MURDERS IN THE BUILDING”
MARTIN SHORT / Oliver Putnam – “ONLY MURDERS IN THE BUILDING”
JEREMY ALLEN WHITE / Carmen “Carmy” Berzatto – “THE BEAR”

Outstanding Performance by a Female Actor in a Comedy Series
CHRISTINA APPLEGATE / Jen Harding – “DEAD TO ME”
RACHEL BROSNAHAN / Miriam “Midge” Maisel – “THE MARVELOUS MRS. MAISEL”
QUINTA BRUNSON / Janine Teagues – “ABBOTT ELEMENTARY”
JENNA ORTEGA / Wednesday Addams – “WEDNESDAY”
JEAN SMART / Deborah Vance – “HACKS”

Outstanding Performance by an Ensemble in a Drama Series
BETTER CALL SAUL
JONATHAN BANKS / Mike Ehrmantraut
ED BEGLEY JR. / Clifford Main
TONY DALTON / Lalo Salamanca
GIANCARLO ESPOSITO / Gus Fring
PATRICK FABIAN / Howard Hamlin
BOB ODENKIRK / Jimmy McGill/Saul Goodman
RHEA SEEHORN / Kim Wexler

THE CROWN
ELIZABETH DEBICKI / Princess Diana
CLAUDIA HARRISON / Princess Anne
ANDREW HAVILL / Robert Fellowes
LESLEY MANVILLE / Princess Margaret
JONNY LEE MILLER / John Major
FLORA MONTGOMERY / Norma Major
JAMES MURRAY / Prince Andrew
JONATHAN PRYCE / Prince Philip, Duke of Edinburgh
ED SAYER / Equerry
IMELDA STAUNTON / Queen Elizabeth II
MARCIA WARREN / Queen Elizabeth the Queen Mother
DOMINIC WEST / Prince Charles
OLIVIA WILLIAMS / Camilla Parker Bowles

OZARK
JASON BATEMAN / Marty Byrde
NELSON BONILLA / Nelson
JESSICA FRANCES DUKES / Special Agent Maya Miller
LISA EMERY / Darlene Snell
SKYLAR GAERTNER / Jonah Byrde
JULIA GARNER / Ruth Langmore
ALFONSO HERRERA / Javi Elizonndro
SOFIA HUBLITZ / Charlotte Byrde
KEVIN L. JOHNSON / Sam Dermody
KATRINA LENK / Clare Shaw
LAURA LINNEY / Wendy Byrde
ADAM ROTHENBERG / Mel Sattem
FELIX SOLIS / Omar Navarro
CHARLIE TAHAN / Wyatt Langmore
RICHARD THOMAS / Nathan Davis
DAMIAN YOUNG / Jim Rattelsdorf

SEVERANCE
PATRICIA ARQUETTE / Harmony Cobel
MICHAEL CHERNUS / Ricken Hale
ZACH CHERRY / Dylan George
MICHAEL CUMPSTY / Mr. Graner
DICHEN LACHMAN / Ms. Casey
BRITT LOWER / Helly Riggs
ADAM SCOTT / Mark Scout
TRAMELL TILLMAN / Seth Milchick
JEN TULLOCK / Devon Hale
JOHN TURTURRO / Irving Bailiff
CHRISTOPHER WALKEN / Burt Goodman

THE WHITE LOTUS
F. MURRAY ABRAHAM / Bert Di Grasso
PAOLO CAMILLI / Hugo
JENNIFER COOLIDGE / Tanya McQuoid-Hunt
ADAM DiMARCO / Albie Di Grasso
MEGHANN FAHY / Daphne Sullivan
FEDERICO FERRANTE / Rocco
BRUNO GOUERY / Didier
BEATRICE GRANNÒ / Mia
JON GRIES / Greg Hunt
TOM HOLLANDER / Quentin
SABRINA IMPACCIATORE / Valentina
MICHAEL IMPERIOLI / Dominic Di Grasso
THEO JAMES / Cameron Sullivan
AUBREY PLAZA / Harper Spiller
HALEY LU RICHARDSON / Portia
ELEONORA ROMANDINI / Isabella
FEDERICO SCRIBANI / Giuseppe
WILL SHARPE / Ethan Spiller
SIMONA TABASCO / Lucia
LEO WOODALL / Jack
FRANCESCO ZECCA / Matteo

Outstanding Performance by an Ensemble in a Comedy Series
ABBOTT ELEMENTARY
QUINTA BRUNSON / Janine Teagues
WILLIAM STANFORD DAVIS / Mr. Johnson
JANELLE JAMES / Ava Coleman
CHRIS PERFETTI / Jacob Hill
SHERYL LEE RALPH / Barbara Howard
LISA ANN WALTER / Melissa Schemmenti
TYLER JAMES WILLIAMS / Gregory Eddie

BARRY
SARAH BURNS / Det. Mae Dunn
D’ARCY CARDEN / Natalie
ANTHONY CARRIGAN / Noho Hank
TURHAN TROY CAYLAK / Akhmal
SARAH GOLDBERG / Sally Reed
NICK GRACER / Yandar
BILL HADER / Barry
JESSY HODGES / Lindsay
MICHAEL IRBY / Cristobal
GARY KRAUS / Police Chief Krauss
STEPHEN ROOT / Monroe Fuches
HENRY WINKLER / Gene Cousineau

THE BEAR
LIONEL BOYCE / Marcus
LIZA COLÓN-ZAYAS / Tina
AYO EDEBIRI / Sydney Adamu
ABBY ELLIOTT / Natalie “Sugar” Berzatto
EDWIN LEE GIBSON / Ebraheim
COREY HENDRIX / Sweeps
MATTY MATHESON / Neil Fak
EBON MOSS-BACHRACH / Richard “Richie” Jerimovich
JEREMY ALLEN WHITE / Carmen “Carmy” Berzatto

HACKS
CARL CLEMONS-HOPKINS / Marcus Vaughan
PAUL W. DOWNS / Jimmy LuSaque Jr.
HANNAH EINBINDER / Ava Daniels
MARK INDELICATO / Damien
JEAN SMART / Deborah Vance
MEGAN STALTER / Kayla Schaeffer

ONLY MURDERS IN THE BUILDING
MICHAEL CYRIL CREIGHTON / Howard Morris
CARA DELEVINGNE / Alice Banks
SELENA GOMEZ / Mabel Mora
JAYNE HOUDYSHELL / Bunny
STEVE MARTIN / Charles-Haden Savage
MARTIN SHORT / Oliver Putnam
ADINA VERSON / Poppy White

Outstanding Action Performance by a Stunt Ensemble in a Television Series
ANDOR
THE BOYS
HOUSE OF THE DRAGON
THE LORD OF THE RINGS: THE RINGS OF POWER
STRANGER THINGS

2023 Critics Choice Awards: ‘Everything Everywhere All At Once’ is the top nominee

December 14, 2022

Stephanie Hsu, Michelle Yeoh and Ke Huy Quan in “Everything Everywhere All at Once” (Photo courtesy of A24)

The following is a press release from the Critics Choice Association:

The Critics Choice Association (CCA) announced today the film category nominees for the 28th Annual Critics Choice Awards. The winners will be revealed at the star-studded Critics Choice Awards gala hosted by Chelsea Handler, which will broadcast LIVE on The CW from the Fairmont Century Plaza in Los Angeles on Sunday, January 15, 2023 (7:00 – 10:00 pm ET, delayed PT – check local listings).

“Everything Everywhere All at Once” leads this year’s film contenders, earning fourteen nominations overall. In addition to Best Picture and Best Comedy nods, the film racked up several acting nominations including Best Actress for Michelle Yeoh and Best Supporting Actor for Ke Huy Quan. Both Jamie Lee Curtis and Stephanie Hsu are up for Best Supporting Actress, and the cast garnered a Best Acting Ensemble nomination. Daniel Kwan and Daniel Scheinert earned nods in both the Best Director and Best Original Screenplay categories, while Jason Kisvarday and Kelsi Ephraim were nominated for Best Production Design, along with Paul Rogers for Best Editing, and Shirley Kurata for Best Costume Design. The film was also nominated for Best Hair and Makeup and Best Visual Effects.

Steven Spielberg once again received a Best Director nomination, this time for Best Picture nominee “The Fabelmans,” plus a nod for Best Original Screenplay alongside Tony Kushner. In addition to receiving a Best Acting Ensemble nomination, several cast members were recognized for their standout performances including Best Actress nominee Michelle Williams, Best Supporting Actor nominees Paul Dano and Judd Hirsch, and Best Young Actor/Actress contender Gabriel LaBelle. Rounding out the project’s impressive eleven nominations, Janusz Kaminski earned a nod for Best Cinematography, while Rick Carter and Karen O’Hara are up for Best Production Design, and John Williams could take home the trophy for Best Score.

The list of Best Picture contenders also includes “Babylon” and “The Banshees of Inisherin,” which garnered an outstanding nine nominations each, along with “Elvis” and “Tár,” which collected seven nominations each. Rounding out the Best Picture nominees are “Avatar: The Way of Water,” “Glass Onion: A Knives Out Mystery,” “RRR,” “Top Gun: Maverick,” and “Women Talking.” There are eleven Best Picture nominees this year due to an exact tie. Additionally, the CCA expanded the Best Director category to include ten nominees.

“We are so proud to be recognizing this incredible group of films and the people who made them possible,” said Critics Choice Association CEO Joey Berlin. “This recognition comes from a diverse group of more than 600 critics and entertainment reporters who share their opinions about film and television with millions of people every day, all year long. Our collective opinion about the year’s finest achievements is truly meaningful to the creative community.”

As previously announced, “Abbott Elementary” leads the TV contenders for the 28th annual Critics Choice Awards, collecting nods in six categories. In addition to Best Comedy Series, the show earned several acting nominations including Best Actress in a Comedy Series for Quinta Brunson. Chris Perfetti and Tyler James Williams were both nominated for Best Supporting Actor in a Comedy Series, while Janelle James and Sheryl Lee Ralph both earned nods for Best Supporting Actress in a Comedy Series. “Better Call Saul” followed with an impressive five nominations overall, while “Gaslit”, “Reservation Dogs”, and “The Good Fight” tied with four nominations each.

It was also announced that Hollywood icon Jeff Bridges will receive the Critics Choice Lifetime Achievement Award at this year’s show.

The Critics Choice Awards are bestowed annually by the Critics Choice Association to honor the finest in cinematic and television achievement. Historically, they are the most accurate predictor of Academy Award® nominations.

The 28th annual Critics Choice Awards show will be executive-produced by Bob Bain Productions and Berlin Entertainment. The CCA is represented by Dan Black of Greenberg Traurig.

Follow the 28th annual Critics Choice Awards on Twitter and Instagram @CriticsChoice and on Facebook/CriticsChoiceAwards. Join the conversation using #CriticsChoiceAwards.

About the Critics Choice Association (CCA)
The Critics Choice Association is the largest critics organization in the United States and Canada, representing more than 600 media critics and entertainment journalists. It was established in 2019 with the formal merger of the Broadcast Film Critics Association and the Broadcast Television Journalists Association, recognizing the intersection between film, television, and streaming content. For more information, visit:
www.CriticsChoice.com.

About The CW
The CW Network, LLC is America’s fifth major broadcast network, offering 14 hours of primetime programming, Monday through Sunday. The CW is 75%-owned by Nexstar Media Group, Inc. For more information about the network and its programming, visit www.cwtv.com.

###

FILM NOMINATIONS FOR THE 28TH ANNUAL CRITICS CHOICE AWARDS

BEST PICTURE
Avatar: The Way of Water
Babylon
The Banshees of Inisherin
Elvis
Everything Everywhere All at Once
The Fabelmans
Glass Onion: A Knives Out Mystery
RRR
Tár
Top Gun: Maverick
Women Talking

BEST ACTOR
Austin Butler – Elvis
Tom Cruise – Top Gun: Maverick
Colin Farrell – The Banshees of Inisherin
Brendan Fraser – The Whale
Paul Mescal – Aftersun
Bill Nighy – Living

BEST ACTRESS
Cate Blanchett – Tár
Viola Davis – The Woman King
Danielle Deadwyler – Till
Margot Robbie – Babylon
Michelle Williams – The Fabelmans
Michelle Yeoh – Everything Everywhere All at Once

BEST SUPPORTING ACTOR
Paul Dano – The Fabelmans
Brendan Gleeson – The Banshees of Inisherin
Judd Hirsch – The Fabelmans
Barry Keoghan – The Banshees of Inisherin
Ke Huy Quan – Everything Everywhere All at Once
Brian Tyree Henry – Causeway

BEST SUPPORTING ACTRESS
Angela Bassett – Black Panther: Wakanda Forever
Jessie Buckley – Women Talking
Kerry Condon – The Banshees of Inisherin
Jamie Lee Curtis – Everything Everywhere All at Once
Stephanie Hsu – Everything Everywhere All at Once
Janelle Monáe – Glass Onion: A Knives Out Mystery

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS
Frankie Corio – Aftersun
Jalyn Hall – Till
Gabriel LaBelle – The Fabelmans
Bella Ramsey – Catherine Called Birdy
Banks Repeta – Armageddon Time
Sadie Sink – The Whale

BEST ACTING ENSEMBLE
The Banshees of Inisherin
Everything Everywhere All at Once
The Fabelmans
Glass Onion: A Knives Out Mystery
The Woman King
Women Talking

BEST DIRECTOR
James Cameron – Avatar: The Way of Water
Damien Chazelle – Babylon
Todd Field – Tár
Baz Luhrmann – Elvis
Daniel Kwan, Daniel Scheinert – Everything Everywhere All at Once
Martin McDonagh – The Banshees of Inisherin
Sarah Polley – Women Talking
Gina Prince-Bythewood – The Woman King
S. S. Rajamouli – RRR
Steven Spielberg – The Fabelmans

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Todd Field – Tár
Daniel Kwan, Daniel Scheinert – Everything Everywhere All at Once
Martin McDonagh – The Banshees of Inisherin
Steven Spielberg, Tony Kushner – The Fabelmans
Charlotte Wells – Aftersun

BEST ADAPTED SCREENPLAY
Samuel D. Hunter – The Whale
Kazuo Ishiguro – Living
Rian Johnson – Glass Onion: A Knives Out Mystery
Rebecca Lenkiewicz – She Said
Sarah Polley – Women Talking

BEST CINEMATOGRAPHY
Russell Carpenter – Avatar: The Way of Water
Roger Deakins – Empire of Light
Florian Hoffmeister – Tár
Janusz Kaminski – The Fabelmans
Claudio Miranda – Top Gun: Maverick
Linus Sandgren – Babylon

BEST PRODUCTION DESIGN
Hannah Beachler, Lisa K. Sessions – Black Panther: Wakanda Forever
Rick Carter, Karen O’Hara – The Fabelmans
Dylan Cole, Ben Procter, Vanessa Cole – Avatar: The Way of Water
Jason Kisvarday, Kelsi Ephraim – Everything Everywhere All at Once
Catherine Martin, Karen Murphy, Bev Dunn – Elvis
Florencia Martin, Anthony Carlino – Babylon

BEST EDITING
Tom Cross – Babylon
Eddie Hamilton – Top Gun: Maverick
Stephen Rivkin, David Brenner, John Refoua, James Cameron – Avatar: The Way of Water
Paul Rogers – Everything Everywhere All at Once
Matt Villa, Jonathan Redmond – Elvis
Monika Willi – Tár

BEST COSTUME DESIGN
Ruth E. Carter – Black Panther: Wakanda Forever
Jenny Eagan – Glass Onion: A Knives Out Mystery
Shirley Kurata – Everything Everywhere All at Once
Catherine Martin – Elvis
Gersha Phillips – The Woman King
Mary Zophres – Babylon

BEST HAIR AND MAKEUP
Babylon
The Batman
Black Panther: Wakanda Forever
Elvis
Everything Everywhere All at Once
The Whale

BEST VISUAL EFFECTS
Avatar: The Way of Water
The Batman
Black Panther: Wakanda Forever
Everything Everywhere All at Once
RRR
Top Gun: Maverick

BEST COMEDY
The Banshees of Inisherin
Bros
Everything Everywhere All at Once
Glass Onion: A Knives Out Mystery
Triangle of Sadness
The Unbearable Weight of Massive Talent

BEST ANIMATED FEATURE
Guillermo del Toro’s Pinocchio
Marcel the Shell with Shoes On
Puss in Boots: The Last Wish
Turning Red
Wendell & Wild

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
All Quiet on the Western Front
Argentina, 1985
Bardo, False Chronicle of a Handful of Truths
Close
Decision to Leave
RRR

BEST SONG
Carolina – Where the Crawdads Sing
Ciao Papa – Guillermo del Toro’s Pinocchio
Hold My Hand – Top Gun: Maverick
Lift Me Up – Black Panther: Wakanda Forever
Naatu Naatu – RRR
New Body Rhumba – White Noise

BEST SCORE
Alexandre Desplat – Guillermo del Toro’s Pinocchio
Michael Giacchino – The Batman
Hildur Guðnadóttir – Tár
Hildur Guðnadóttir – Women Talking
Justin Hurwitz – Babylon
John Williams – The Fabelmans

NOMINATIONS BY FILM FOR THE 28TH ANNUAL CRITICS CHOICE AWARDS

AFTERSUN – 3
Best Actor – Paul Mescal
Best Young Actor/Actress – Frankie Corio
Best Original Screenplay – Charlotte Wells

ALL QUIET ON THE WESTERN FRONT – 1
Best Foreign Language Film

ARGENTINA, 1985 – 1
Best Foreign Language Film

ARMAGEDDON TIME – 1
Best Young Actor/Actress – Banks Repeta

AVATAR: THE WAY OF WATER – 6
Best Picture
Best Director – James Cameron
Best Cinematography – Russell Carpenter
Best Production Design – Dylan Cole, Ben Procter, Vanessa Cole
Best Editing – Stephen Rivkin, David Brenner, John Refoua, James Cameron
Best Visual Effects

BABYLON – 9
Best Picture
Best Actress – Margot Robbie
Best Director – Damien Chazelle
Best Cinematography – Linus Sandgren
Best Production Design – Florencia Martin, Anthony Carlino
Best Editing – Tom Cross
Best Costume Design – Mary Zophres
Best Hair and Makeup
Best Score – Justin Hurwitz

THE BANSHEES OF INISHERIN – 9
Best Picture
Best Actor – Colin Farrell
Best Supporting Actor – Brendan Gleeson
Best Supporting Actor – Barry Keoghan
Best Supporting Actress – Kerry Condon
Best Acting Ensemble
Best Director – Martin McDonagh
Best Original Screenplay – Martin McDonagh
Best Comedy

BARDO, FALSE CHRONICLE OF A HANDFUL OF TRUTHS – 1
Best Foreign Language Film

THE BATMAN – 3
Best Hair and Makeup
Best Visual Effects
Best Score – Michael Giacchino

BLACK PANTHER: WAKANDA FOREVER – 6
Best Supporting Actress – Angela Bassett
Best Production Design – Hannah Beachler, Lisa K. Sessions
Best Costume Design – Ruth E. Carter
Best Hair and Makeup
Best Visual Effects
Best Song – Lift Me Up

BROS – 1
Best Comedy

CATHERINE CALLED BIRDY – 1
Best Young Actor/Actress – Bella Ramsey

CAUSEWAY – 1
Best Supporting Actor – Brian Tyree Henry

CLOSE – 1
Best Foreign Language Film

DECISION TO LEAVE – 1
Best Foreign Language Film

ELVIS – 7
Best Picture
Best Actor – Austin Butler
Best Director – Baz Luhrmann
Best Production Design – Catherine Martin, Karen Murphy, Bev Dunn
Best Editing – Matt Villa, Jonathan Redmond
Best Costume Design – Catherine Martin
Best Hair and Makeup

EMPIRE OF LIGHT – 1
Best Cinematography – Roger Deakins

EVERYTHING EVERYWHERE ALL AT ONCE – 14
Best Picture
Best Actress – Michelle Yeoh
Best Supporting Actor – Ke Huy Quan
Best Supporting Actress – Jamie Lee Curtis
Best Supporting Actress – Stephanie Hsu
Best Acting Ensemble
Best Director – Daniel Kwan, Daniel Scheinert
Best Original Screenplay – Daniel Kwan, Daniel Scheinert
Best Production Design – Jason Kisvarday, Kelsi Ephraim
Best Editing – Paul Rogers
Best Costume Design – Shirley Kurata
Best Hair and Makeup
Best Visual Effects
Best Comedy

THE FABELMANS – 11
Best Picture
Best Actress – Michelle Williams
Best Supporting Actor – Paul Dano
Best Supporting Actor – Judd Hirsch
Best Young Actor/Actress – Gabriel LaBelle
Best Acting Ensemble
Best Director – Steven Spielberg
Best Original Screenplay – Steven Spielberg, Tony Kushner
Best Cinematography – Janusz Kaminski
Best Production Design – Rick Carter, Karen O’Hara
Best Score – John Williams

GLASS ONION: A KNIVES OUT MYSTERY – 6
Best Picture
Best Supporting Actress – Janelle Monáe
Best Acting Ensemble
Best Adapted Screenplay – Rian Johnson
Best Costume Design – Jenny Eagan
Best Comedy

GUILLERMO DEL TORO`S PINOCCHIO – 3
Best Animated Feature
Best Song – Ciao Papa
Best Score – Alexandre Desplat

LIVING – 2
Best Actor – Bill Nighy
Best Adapted Screenplay – Kazuo Ishiguro

MARCEL THE SHELL WITH SHOES ON – 1
Best Animated Feature

PUSS IN BOOTS: THE LAST WISH – 1
Best Animated Feature

RRR – 5
Best Picture
Best Director – S. S. Rajamouli
Best Visual Effects
Best Foreign Language Film
Best Song – Naatu Naatu

SHE SAID – 1
Best Adapted Screenplay – Rebecca Lenkiewicz

TÁR – 7
Best Picture
Best Actress – Cate Blanchett
Best Director – Todd Field
Best Original Screenplay – Todd Field
Best Cinematography – Florian Hoffmeister
Best Editing – Monika Willi
Best Score – Hildur Guðnadóttir

TILL – 2
Best Actress – Danielle Deadwyler
Best Young Actor/Actress – Jalyn Hall

TOP GUN: MAVERICK – 6
Best Picture
Best Actor – Tom Cruise
Best Cinematography – Claudio Miranda
Best Editing – Eddie Hamilton
Best Visual Effects
Best Song – Hold My Hand

TRIANGLE OF SADNESS – 1
Best Comedy

TURNING RED – 1
Best Animated Feature

THE UNBEARABLE WEIGHT OF MASSIVE TALENT – 1
Best Comedy

WENDELL & WILD – 1
Best Animated Feature

THE WHALE – 4
Best Actor – Brendan Fraser
Best Young Actor/Actress – Sadie Sink
Best Adapted Screenplay – Samuel D. Hunter
Best Hair and Makeup

WHERE THE CRAWDADS SING – 1
Best Song – Carolina

WHITE NOISE – 1
Best Song – New Body Rhumba

THE WOMAN KING – 4
Best Actress – Viola Davis
Best Acting Ensemble
Best Director – Gina Prince-Bythewood
Best Costume Design – Gersha Phillips

WOMEN TALKING – 6
Best Picture
Best Supporting Actress – Jessie Buckley
Best Acting Ensemble
Best Director – Sarah Polley
Best Adapted Screenplay – Sarah Polley
Best Score – Hildur Guðnadóttir

TELEVISION NOMINATIONS FOR THE 28TH ANNUAL CRITICS CHOICE AWARDS

BEST DRAMA SERIES
Andor (Disney+)
Bad Sisters (Apple TV+)
Better Call Saul (AMC)
The Crown (Netflix)
Euphoria (HBO)
The Good Fight (Paramount+)
House of the Dragon (HBO)
Severance (Apple TV+)
Yellowstone (Paramount Network)

BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES
Jeff Bridges – The Old Man (FX)
Sterling K. Brown – This Is Us (NBC)
Diego Luna – Andor (Disney+)
Bob Odenkirk – Better Call Saul (AMC)
Adam Scott – Severance (Apple TV+)
Antony Starr – The Boys (Prime Video)

BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES
Christine Baranski – The Good Fight (Paramount+)
Sharon Horgan – Bad Sisters (Apple TV+)
Laura Linney – Ozark (Netflix)
Mandy Moore – This Is Us (NBC)
Kelly Reilly – Yellowstone (Paramount Network)
Zendaya – Euphoria (HBO)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES
Andre Braugher – The Good Fight (Paramount+)
Ismael Cruz Córdova – The Lord of the Rings: The Rings of Power (Prime Video)
Michael Emerson – Evil (Paramount+)
Giancarlo Esposito – Better Call Saul (AMC)
John Lithgow – The Old Man (FX)
Matt Smith – House of the Dragon (HBO)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES
Milly Alcock – House of the Dragon (HBO)
Carol Burnett – Better Call Saul (AMC)
Jennifer Coolidge – The White Lotus (HBO)
Julia Garner – Ozark (Netflix)
Audra McDonald – The Good Fight (Paramount+)
Rhea Seehorn – Better Call Saul (AMC)

BEST COMEDY SERIES
Abbott Elementary (ABC)
Barry (HBO)
The Bear (FX)
Better Things (FX)
Ghosts (CBS)
Hacks (HBO Max)
Reboot (Hulu)
Reservation Dogs (FX)

BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES
Matt Berry – What We Do in the Shadows (FX)
Bill Hader – Barry (HBO)
Keegan-Michael Key – Reboot (Hulu)
Steve Martin – Only Murders in the Building (Hulu)
Jeremy Allen White – The Bear (FX)
D’Pharaoh Woon-A-Tai – Reservation Dogs (FX)

BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES
Christina Applegate – Dead to Me (Netflix)
Quinta Brunson – Abbott Elementary (ABC)
Kaley Cuoco – The Flight Attendant (HBO Max)
Renée Elise Goldsberry – Girls5eva (Peacock)
Devery Jacobs – Reservation Dogs (FX)
Jean Smart – Hacks (HBO Max)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES
Brandon Scott Jones – Ghosts (CBS)
Leslie Jordan – Call Me Kat (Fox)
James Marsden – Dead to Me (Netflix)
Chris Perfetti – Abbott Elementary (ABC)
Tyler James Williams – Abbott Elementary (ABC)
Henry Winkler – Barry (HBO)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES
Paulina Alexis – Reservation Dogs (FX)
Ayo Edebiri – The Bear (FX)
Marcia Gay Harden – Uncoupled (Netflix)
Janelle James – Abbott Elementary (ABC)
Annie Potts – Young Sheldon (CBS)
Sheryl Lee Ralph – Abbott Elementary (ABC)

BEST LIMITED SERIES
The Dropout (Hulu)
Gaslit (Starz)
The Girl from Plainville (Hulu)
The Offer (Paramount+)
Pam & Tommy (Hulu)
Station Eleven (HBO Max)
This Is Going to Hurt (AMC+)
Under the Banner of Heaven (FX)

BEST MOVIE MADE FOR TELEVISION
Fresh (Hulu)
Prey (Hulu)
Ray Donovan: The Movie (Showtime)
The Survivor (HBO)
Three Months (Paramount+)
Weird: The Al Yankovic Story (The Roku Channel)

BEST ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
Ben Foster – The Survivor (HBO)
Andrew Garfield – Under the Banner of Heaven (FX)
Samuel L. Jackson – The Last Days of Ptolemy Grey (Apple TV+)
Daniel Radcliffe – Weird: The Al Yankovic Story (The Roku Channel)
Sebastian Stan – Pam & Tommy (Hulu)
Ben Whishaw – This is Going to Hurt (AMC+)

BEST ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
Julia Garner – Inventing Anna (Netflix)
Lily James – Pam & Tommy (Hulu)
Amber Midthunder – Prey (Hulu)
Julia Roberts – Gaslit (Starz)
Michelle Pfeiffer – The First Lady (Showtime)
Amanda Seyfried – The Dropout (Hulu)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
Murray Bartlett – Welcome to Chippendales (Hulu)
Domhnall Gleeson – The Patient (FX)
Matthew Goode – The Offer (Paramount+)
Paul Walter Hauser – Black Bird (Apple TV+)
Ray Liotta – Black Bird (Apple TV+)
Shea Whigham – Gaslit (Starz)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
Claire Danes – Fleishman Is in Trouble (FX)
Dominique Fishback – The Last Days of Ptolemy Grey (Apple TV+)
Betty Gilpin – Gaslit (Starz)
Melanie Lynskey – Candy (Hulu)
Niecy Nash-Betts – Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story (Netflix)
Juno Temple – The Offer (Paramount+)

BEST FOREIGN LANGUAGE SERIES
1899 (Netflix)
Borgen (Netflix)
Extraordinary Attorney Woo (Netflix)
Garcia! (HBO Max)
The Kingdom Exodus (MUBI)
Kleo (Netflix)
My Brilliant Friend (HBO)
Pachinko (Apple TV+)
Tehran (Apple TV+)

BEST ANIMATED SERIES
Bluey (Disney+)
Bob’s Burgers (Fox)
Genndy Tartakovsky’s Primal (Adult Swim)
Harley Quinn (HBO Max)
Star Trek: Lower Decks (Paramount+)
Undone (Prime Video)

BEST TALK SHOW
The Amber Ruffin Show (Peacock)
Full Frontal with Samantha Bee (TBS)
The Kelly Clarkson Show (NBC)
Last Week Tonight with John Oliver (HBO)
Late Night with Seth Meyers (NBC)
Watch What Happens Live with Andy Cohen (Bravo)

BEST COMEDY SPECIAL
Fortune Feimster: Good Fortune (Netflix)
Jerrod Carmichael: Rothaniel (HBO)
Joel Kim Booster: Psychosexual (Netflix)
Nikki Glaser: Good Clean Filth (HBO)
Norm Macdonald: Nothing Special (Netflix)
Would It Kill You to Laugh? Starring Kate Berlant & John Early (Peacock)

NOMINATIONS BY PROGRAM FOR THE 28TH ANNUAL CRITICS CHOICE AWARDS

1899 (Netflix) – 1
Best Foreign Language Series

ABBOTT ELEMENTARY (ABC) – 6
Best Comedy Series
Best Actress in a Comedy Series – Quinta Brunson
Best Supporting Actor in a Comedy Series – Chris Perfetti
Best Supporting Actor in a Comedy Series – Tyler James Williams
Best Supporting Actress in a Comedy Series – Janelle James
Best Supporting Actress in a Comedy Series – Sheryl Lee Ralph

ANDOR (Disney+) – 2
Best Drama Series
Best Actor in a Drama Series – Diego Luna

BAD SISTERS (Apple TV+) – 2
Best Drama Series
Best Actress in a Drama Series – Sharon Horgan

BARRY (HBO) – 3
Best Comedy Series
Best Actor in a Comedy Series – Bill Hader
Best Supporting Actor in a Comedy Series – Henry Winkler

BETTER CALL SAUL (AMC) – 5
Best Drama Series
Best Actor in a Drama Series – Bob Odenkirk
Best Supporting Actor in a Drama Series – Giancarlo Esposito
Best Supporting Actress in a Drama Series – Carol Burnett
Best Supporting Actress in a Drama Series – Rhea Seehorn

BETTER THINGS (FX) – 1
Best Comedy Series

BLACK BIRD (Apple TV+) – 2
Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Paul Walter Hauser
Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Ray Liotta

BLUEY (Disney+) – 1
Best Animated Series

BOB’S BURGERS (Fox) – 1
Best Animated Series

BORGEN (Netflix) – 1
Best Foreign Language Series

CALL ME KAT (Fox) – 1
Best Supporting Actor in a Comedy Series – Leslie Jordan

CANDY (Hulu) – 1
Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Melanie Lynskey

DAHMER – MONSTER: THE JEFFREY DAHMER STORY (Netflix) – 1
Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Niecy Nash-Betts

DEAD TO ME (Netflix) – 2
Best Actress in a Comedy Series – Christina Applegate
Best Supporting Actor in a Comedy Series – James Marsden

EUPHORIA (HBO) – 2
Best Drama Series
Best Actress in a Drama Series – Zendaya

EVIL (Paramount+) – 1
Best Supporting Actor in a Drama Series – Michael Emerson

EXTRAORDINARY ATTORNEY WOO (Netflix) – 1
Best Foreign Language Series

FLEISHMAN IS IN TROUBLE (FX) – 1
Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Claire Danes

FORTUNE FEIMSTER: GOOD FORTUNE (Netflix) – 1
Best Comedy Special

FRESH (Hulu) – 1
Best Movie Made for Television

FULL FRONTAL WITH SAMANTHA BEE (TBS) – 1
Best Talk Show

GARCIA! (HBO Max) – 1
Best Foreign Language Series

GASLIT (Starz) – 4
Best Limited Series
Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Julia Roberts
Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Shea Whigham
Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Betty Gilpin

GENNDY TARTAKOVSKY’S PRIMAL (Adult Swim) – 1
Best Animated Series

GHOSTS (CBS) – 2
Best Comedy Series
Best Supporting Actor in a Comedy Series – Brandon Scott Jones

GIRLS5EVA (Peacock) – 1
Best Actress in a Comedy Series – Renée Elise Goldsberry

HACKS (HBO Max) – 2
Best Comedy Series
Best Actress in a Comedy Series – Jean Smart

HARLEY QUINN (HBO Max) – 1
Best Animated Series

HOUSE OF THE DRAGON (HBO) – 3
Best Drama Series
Best Supporting Actor in a Drama Series – Matt Smith
Best Supporting Actress in a Drama Series – Milly Alcock

INVENTING ANNA (Netflix) – 1
Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Julia Garner

JERROD CARMICHAEL: ROTHANIEL (HBO) – 1
Best Comedy Special

JOEL KIM BOOSTER: PSYCHOSEXUAL (Netflix) – 1
Best Comedy Special

KLEO (Netflix) – 1
Best Foreign Language Series

LAST WEEK TONIGHT WITH JOHN OLIVER (HBO) – 1
Best Talk Show

LATE NIGHT WITH SETH MEYERS (NBC) – 1
Best Talk Show

MY BRILLIANT FRIEND (HBO) – 1
Best Foreign Language Series

NIKKI GLASER: GOOD CLEAN FILTH (HBO) – 1
Best Comedy Special

NORM MACDONALD: NOTHING SPECIAL (Netflix) – 1
Best Comedy Special

ONLY MURDERS IN THE BUILDING (Hulu) – 1
Best Actor in a Comedy Series – Steve Martin

OZARK (Netflix) – 2
Best Actress in a Drama Series – Laura Linney
Best Supporting Actress in a Drama Series – Julia Garner

PACHINKO (Apple TV+) – 1
Best Foreign Language Series

PAM & TOMMY (Hulu) – 3
Best Limited Series
Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Sebastian Stan
Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Lily James

PREY (Hulu) – 2
Best Movie Made for Television
Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Amber Midthunder

RAY DONOVAN: THE MOVIE (Showtime) – 1
Best Movie Made for Television

REBOOT (Hulu) – 2
Best Comedy Series
Best Actor in a Comedy Series – Keegan-Michael Key

RESERVATION DOGS (FX) – 4
Best Comedy Series
Best Actor in a Comedy Series – D’Pharaoh Woon-A-Tai
Best Actress in a Comedy Series – Devery Jacobs
Best Supporting Actress in a Comedy Series – Paulina Alexis

SEVERANCE (Apple TV+) – 2
Best Drama Series
Best Actor in a Drama Series – Adam Scott

STAR TREK: LOWER DECKS (Paramount+) – 1
Best Animated Series

STATION ELEVEN (HBO Max) – 1
Best Limited Series

TEHRAN (Apple TV+) – 1
Best Foreign Language Series

THE AMBER RUFFIN SHOW (Peacock) – 1
Best Talk Show

THE BEAR (FX) – 3
Best Comedy Series
Best Actor in a Comedy Series – Jeremy Allen White
Best Supporting Actress in a Comedy Series – Ayo Edebiri

THE BOYS (Prime Video) – 1
Best Actor in a Drama Series – Antony Starr

THE CROWN (Netflix) – 1
Best Drama Series

THE DROPOUT (Hulu) – 2
Best Limited Series
Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Amanda Seyfried

THE FIRST LADY (Showtime) – 1
Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Michelle Pfeiffer

THE FLIGHT ATTENDANT (HBO Max) – 1
Best Actress in a Comedy Series – Kaley Cuoco

THE GIRL FROM PLAINVILLE (Hulu) – 1
Best Limited Series

THE GOOD FIGHT (Paramount+) – 4
Best Drama Series
Best Actress in a Drama Series – Christine Baranski
Best Supporting Actor in a Drama Series – Andre Braugher
Best Supporting Actress in a Drama Series – Audra McDonald

THE KELLY CLARKSON SHOW (NBC) – 1
Best Talk Show

THE KINGDOM EXODUS (MUBI) – 1
Best Foreign Language Series

THE LAST DAYS OF PTOLEMY GREY (Apple TV+) – 2
Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Samuel L. Jackson
Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Dominique Fishback

THE LORD OF THE RINGS: THE RINGS OF POWER (Prime Video) – 1
Best Supporting Actor in a Drama Series – Ismael Cruz Córdova

THE OFFER (Paramount+) – 3
Best Limited Series
Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Matthew Goode
Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Juno Temple

THE OLD MAN (FX) – 2
Best Actor in a Drama Series – Jeff Bridges
Best Supporting Actor in a Drama Series – John Lithgow

THE PATIENT (FX) – 1
Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Domhnall Gleeson

THE SURVIVOR (HBO) – 2
Best Movie Made for Television
Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Ben Foster

THE WHITE LOTUS (HBO) – 1
Best Supporting Actress in a Drama Series – Jennifer Coolidge

THIS IS GOING TO HURT (AMC+) – 2
Best Limited Series
Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Ben Whishaw

THIS IS US (NBC) – 2
Best Actor in a Drama Series – Sterling K. Brown
Best Actress in a Drama Series – Mandy Moore

THREE MONTHS (Paramount+) – 1
Best Movie Made for Television

UNCOUPLED (Netflix) – 1
Best Supporting Actress in a Comedy Series – Marcia Gay Harden

UNDER THE BANNER OF HEAVEN (FX) – 2
Best Limited Series
Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Andrew Garfield

UNDONE (Prime Video) – 1
Best Animated Series

WATCH WHAT HAPPENS LIVE WITH ANDY COHEN (Bravo) – 1
Best Talk Show

WEIRD: THE AL YANKOVIC STORY (The Roku Channel) – 2
Best Movie Made for Television
Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Daniel Radcliffe

WELCOME TO CHIPPENDALES (Hulu) – 1
Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Murray Bartlett

WHAT WE DO IN THE SHADOWS (FX) – 1
Best Actor in a Comedy Series – Matt Berry

WOULD IT KILL YOU TO LAUGH? STARRING KATE BERLANT & JOHN EARLY (Peacock) – 1
Best Comedy Special

YELLOWSTONE (Paramount Network) – 2
Best Drama Series
Best Actress in a Drama Series – Kelly Reilly

YOUNG SHELDON (CBS) – 1
Best Supporting Actress in a Comedy Series – Annie Potts

TELEVISION NOMINATIONS BY COMPANY FOR THE 28TH ANNUAL CRITICS CHOICE AWARDS

FX – 15
HBO – 15
Netflix – 15
Hulu – 14
Apple TV+ – 10
Paramount+ – 10
ABC – 6
HBO Max – 6
AMC – 5
NBC – 4
Starz – 4
CBS – 3
Disney+ – 3
Peacock – 3
Prime Video – 3
AMC+ – 2
Fox – 2
Paramount Network – 2
The Roku Channel – 2
Showtime – 2
Adult Swim – 1
Bravo – 1
MUBI – 1
TBS – 1

2023 Film Independent Spirit Awards: ‘Everything Everywhere All at Once’ is the top nominee

November 22, 2022

by Carla Hay

Ke Huy Quan, Jamie Lee Curtis and Michelle Yeoh in “Everything Everywhere All at Once” (Photo by Allyson Riggs/A24)

With eight nominations, including Best Feature, A24’s dimension-traveling sci-fi/action film “Everything Everywhere All at Once” is the top contender at the 38th annual Film Independent Spirit Awards, which will take place at an in-person ceremony at Santa Monica Pier in Santa Monica, California, on March 4, 2023. The Focus Features drama “TÁR,” starring Cate Blanchett as a maestro classical music conductor facing a scandal, follows close behind, with seven nominations, including Best Feature.

The non-profit group Film Independent votes for and presents the Spirit Awards, which are for movies, which have an independent production budget of no more than $30 million, and TV shows that embody an “indepedent spirit.” IFC will have the live telecast the show, while AMC+ will offer streaming of the ceremony. The show’s host will be announced at a later date.

Nominees in the movie categories were announced by actors Taylour Paige and Raúl Castillo on November 22, 2022. Nominees in the TV categories will be announced by actor Asia Kate Dillon on December 13, 2022. This article will be updated with the TV nominees after they are announced.

Here’s what’s new for the 2023 Film Indepedent Spirit Awards, according to an announcement on the Film Independent website:

  • All acting categories are now gender-neutral. The categories for Best Lead Performance and Best Supporting Performance have a maximum of 10 nominees per category, unless there is a tie in the voting.
  • A new catgeory has been added: Best Breakthrough Performance, given to “performers making themselves known to wider audiences through noteworthy character portrayals,” according to Film Indepedent.
  • The maximum production budget for eligible films has increased from $22.5 million to $30 million.
  • The maximum production budget for the John Cassavetes Award has increased from $500,000 to $1 million.

The director, casting director and principal cast members of the MGM/United Artists Releasing drama “Women Talking” will receive the Robert Altman Award, a non-competitive prize given to one movie per year and announced in advance of the ceremony. “Women Talking” is also up for Spirit Awards in these competitive categories: Best Feature, Best Director (for Sarah Polley) and Best Screenplay (also for Polley).

Some eligible films were noticeably snubbed and didn’t get any Spirit Award nominations, such as the A24 drama “The Whale,” the Orion Pictures drama “Till” and the Netflix documentary “Descendant.” These movies have received nominations or prizes at other award shows that give prizes to movies.

FILM CATEGORIES

Best Feature

  • “Bones and All” (MGM/United Artists Releasing)
  • “Everything Everywhere All at Once” (A24)
  • “Our Father, the Devil” (Resolve Media)
  • “TÁR” (Focus Features)
  • “Women Talking” (MGM/United Artists Releasing)

Best Director

  • Todd Field – “TÁR” (Focus Features)
  • Kogonada – “After Yang” (A24)
  • Daniel Kwan, Daniel Scheinert – “Everything Everywhere All at Once” (A24)
  • Sarah Polley – “Women Talking” (MGM/United Artists Releasing)
  • Halina Reijn – “Bodies Bodies Bodies” (A24)

Best Lead Performance

  • Cate Blanchett – “TÁR” (Focus Features)
  • Dale Dickey – “A Love Song” (Bleecker Street)
  • Mia Goth – “Pearl” (A24)
  • Regina Hall – “Honk for Jesus. Save Your Soul.” (Focus Features)
  • Paul Mescal – “Aftersun” (A24)
  • Aubrey Plaza – “Emily the Criminal” (Roadside Attractions)
  • Jeremy Pope – “The Inspection” (A24)
  • Taylor Russell – “Bones and All” (MGM/United Artists Releasing)
  • Andrea Riseborough – “To Leslie” (Momentum Pictures)
  • Michelle Yeoh – “Everything Everywhere All at Once” (A24)

Best Supporting Performance

  • Jamie Lee Curtis – “Everything Everywhere All at Once” (A24)
  • Brian Tyree Henry – “Causeway” (A24/Apple Original Films)
  • Nina Hoss – “TÁR” (Focus Features)
  • Brian D’Arcy James – “The Cathedral” (MUBI)
  • Ke Huy Quan – “Everything Everywhere All at Once” (A24)
  • Trevante Rhodes – “Bruiser” (Onyx Collective)
  • Theo Rossi – “Emily the Criminal” (Roadside Attractions)
  • Mark Rylance – “Bones and All” (MGM/United Artists Releasing)
  • Jonathan Tucker – “Palm Trees and Power Lines” (Momentum Pictures)
  • Gabrielle Union – “The Inspection” (A24)

Best Breakthrough Performance

  • Frankie Corio – “Aftersun” (A24)
  • Garcija Filipovic – “Murina” (Kino Lorber)
  • Stephanie Hsu – “Everything Everywhere All at Once” (A24)
  • Lily McInerny – “Palm Trees and Power Lines” (Momentum Pictures)
  • Daniel Zolghardi – “Funny Pages” (A24)

Best Screenplay

  • “After Yang” (A24) – Kogonada
  • “Catherine Called Birdy” (Amazon Studios) – Lena Dunham
  • “Everything Everywhere All at Once” (A24) – Daniel Kwan, Daniel Scheinert
  • “TÁR” (Focus Features) – Todd Field
  • “Women Talking” (MGM/United Artists Releasing) – Sarah Polley

Best First Screenplay

  • “Bodies Bodies Bodies” (A24) – Sarah DeLappe, Kristen Roupenian
  • “Emergency” (Amazon Studios) – K.D. Dávila
  • “Emily the Criminal” (Roadside Attractions) – John Patton Ford
  • “Fire Island” (Searchlight Pictures) – Joel Kim Booster
  • “Palm Trees and Power Lines” (Momentum Pictures) – Jamie Dack, Audrey Findlay

Best First Feature

  • “Aftersun” (A24) – Charlotte Wells (director), Mark Ceryak, Amy Jackson, Barry Jenkins, Adele Romanski (producers)
  • “Emily the Criminal” (Roadside Attractions) – John Patton Ford (director), Tyler Davidson, Aubrey Plaza, Drew Sykes (producers)
  • “The Inspection” (A24) – Elegance Bratton (director), Effie T. Brown, Chester Algernal Gordon (producers)
  • “Murina” (Kino Lorber) – Antoneta Alamat Kusijanović (director), Danijel Pek, Rodrigo Teixeira (producers)
  • “Palm Trees and Power Lines” (Momentum Pictures) – Jamie Dack (director), Leah Chen Baker (producer)

John Cassavetes Award (Given to the best feature made for under $1 million)

  • “The African Desperate” (MUBI) – Martine Syms (writer, director, producer), Rocket Caleshu (writer, producer), Vic Brooks (producer)
  • “A Love Song” (Bleecker Street) – Max Walker-Silverman (writer, director, producer), Jesse Hope, Dan Janvey (producers)
  • “The Cathedral” (MUBI) – Ricky D’Ambrose (writer, director), Graham Swon (producer)
  • “Holy Emy” (Utopie Films) – Araceli Lemos (writer, director), Giulia Caruso (writer, producer), Mathieu Bompoint, Ki Jin Kim, Konstantinos Vassilaros (producers)
  • “Something in the Dirt” (XYZ Films) – Justin Benson (writer, director, producer), Aaron Moorhead (director, producer), David Lawson Jr. (producer)

Best Cinematography

  • “Aftersun” (A24) – Gregory Oke
  • “Murina” (Kino Lorber) – Hélène Louvart
  • “Neptune Frost” (Kino Lorber) – Anisia Uzeyman
  • “Pearl” (A24) – Eliot Rockett
  • “TÁR” (Focus Features) – Florian Hoffmeister

Best Documentary

  • “A House Made of Splinters” (Madman Entertainment) – Simon Lereng Wilmont (director), Monica Hellström (producer)
  • “All that Breathes” (HBO) – Shaunak Sen (director, producer), Teddy Leifer, Aman Mann (producers)
  • “All the Beauty and the Bloodshed” (Neon) – Laura Poitras (director, producer), Howard Gertler, Nan Goldin, Yoni Golijov, John Lyons (producers)
  • “Midwives” (POV) – Snow Hnin Ei Hlaing (director, producer), Mila Aung-Thwin, Ulla Lehmann, Bob Moore (producers)
  • “Riotsville, U.S.A.” (IFC Films) – Sierra Pettengill (director), Sara Archambault, Jamila Wignot (producer)

Best Editing

  • “Aftersun” (A24) – Blair McClendon
  • “The Cathedral” (MUBI) – Ricky D’Ambrose
  • “Everything Everywhere All at Once” (A24) – Paul Rogers
  • “Marcel the Shell with Shoes On” (A24) – Dean Fleischer Camp, Nick Paley
  • “TÁR” (Focus Features) – Monika Willi

Best International Film

  • “Corsage” (Austria/Luxembourg/France/Belgium/Italy/England)
  • “Joyland” (Pakistan/USA)
  • “Leonor Will Never Die” (Philippines)
  • “Return to Seoul” (South Korea/France/Belgium/Romania)
  • “Saint Omer” (France)

Producers Award 

(The Producers Award, now in its 26th year, honors emerging producers who, despite highly limited resources, demonstrate the creativity, tenacity and vision required to produce quality independent films.)

  • Liz Cardenas
  • Tory Lenosky
  • David Grove Churchill Viste

Someone to Watch Award 

(The Someone to Watch Award, now in its 29th year, recognizes a talented filmmaker of singular vision who has not yet received appropriate recognition.)

  • Adamma Ebo – “Honk for Jesus. Save Your Soul.”
  • Nikyatu Jusu – “Nanny”
  • Araceli Lemos – “Holy Emy”

“The Truer Than Fiction Award” 

(The Truer Than Fiction Award, now in its 28th year, is presented to an emerging director of non-fiction features who has not yet received significant recognition.)

  • Isabel Castro – “Mija”
  • Reid Davenport – “I Didn’t See You There”
  • Rebeca Huntt – “Beba”

Robert Altman Award (Given to one film’s director, casting director and ensemble cast)

“Women Talking” (MGM/United Artists Releasing) – Sarah Polley (director), John Buchan, Jason Knight (casting directors), Shayla Brown, Jessie Buckley, Claire Foy, Kira Guloien, Kate Hallett, Judith Ivey, Rooney Mara, Sheila McCarthy, Frances McDormand, Michelle McLeod, Liv McNeil, Ben Whishaw, August Winter (ensemble cast)

Review: ‘Everything Everywhere All at Once,’ starring Michelle Yeoh, Ke Huy Quan, Stephanie Hsu, James Hong, Jamie Lee Curtis, Tallie Medel and Jenny Slate

March 23, 2022

by Carla Hay

Ke Huy Quan, Jamie Lee Curtis and Michelle Yeoh in “Everything Everywhere All at Once” (Photo by Allyson Riggs/A24)

“Everything Everywhere All at Once”

Directed by Daniel Kwan and Daniel Scheinert

Some language in Mandarin and Cantonese with subtitles

Culture Representation: Taking place in unnamed cities and various dimensions, the sci-fi action film “Everything Everywhere All at Once” features a cast of Asian and white characters (with a few Latinos) representing the working-class and middle-class.

Culture Clash: A laundromat owner, who has troubled relationships with her husband and young adult daughter, finds out that she and other people she knows have different lives in other dimensions. 

Culture Audience: “Everything Everywhere All at Once” will appeal primarily to people who don’t mind watching very unique and sometimes deliberately confusing movies with a time-travel component.

Stephanie Hsu, Ke Huy Quan, Michelle Yeoh and James Hong in “Everything Everywhere All at Once” (Photo by Allyson Riggs/A24)

The frenetic, genre-blurring “Everything Everywhere All at Once” sometimes tries too hard to be eccentric, but this highly innovative film stands out for refusing to play it safe. Get ready for a bumpy and bizarre ride. There’s so much hyperactive editing in the movie that speeds though different times and spaces, viewers might feel like they just went through the cinematic version of a psychedelic experiment after the movie is over.

Daniel “Dan” Kwan and Daniel Scheinert (also known as filmmaking duo Daniels) wrote and directed “Everything Everywhere All at Once,” which takes leaps and bounds across different genres, from sci-fi to action, in a mash-up of a comedic tone and a dramatic tone. At the core is the story of a family that is falling apart in the beginning of the film, and the family members find themselves gaining new perspectives when they discover what their lives would be like as other beings in different times and places. It’s not a film for people who want conventional structures in the movie. Underneath all the craziness in the movie is a story with a heartfelt message of love and acceptance.

“Everything Everywhere All at Once” starts off looking like it’s going to be a typical family drama. Evelyn Wang (played by Michelle Yeoh) is a domineering and stern matriarch who is trying to keep her family’s laundromat business afloat in the midst of some personal turmoil: Evelyn and her mild-mannered husband Waymond Wang (played by Ke Huy Quon) are at a breaking point in their marriage. Divorce papers have been drawn up, and the movie eventually reveals who was the one who filed for divorce.

Evelyn and Waymond live above the laundromat together. Evelyn’s father Gong Gong (played by James Hong), who has traditional Chinese views on life, has been staying with them for a visit. Evelyn and Waymond have a daughter in her early 20s named Diedre “Joy” Wang, who is an out-of-the-closet lesbian or queer woman. Joy (who tends to get easily irritated by her mother) has been happily dating laid-back Becky Sregor (played by Tallie Medel), who is accepted by Joy’s parents, even though Evelyn is afraid to tell Gong Gong that Becky is Joy’s girlfriend.

When Evelyn introduces Becky to Gong Gong, she describes Becky as Joy’s “good friend,” which upsets Joy. However, Joy doesn’t correct her mother about misleading Gong Gong about the true nature of Joy and Becky’s relationship. Evelyn and Joy have been having tensions over Joy thinking that Evelyn doesn’t completely accept who Joy is. And who can blame Joy for feeling this way? Evelyn is the type of mother who tells Joy: “You have to eat healthier. You’re getting fat.”

One day, the four members of the Wang family visit an IRS agent named Deirdre Beaubeirdra (played by Jamie Lee Curtis) in an audit meeting about their tax returns. Deirdre is a frumpy and grumpy accountant who becomes a little impatient at how the family doesn’t have some of the documents that she needs to complete her work. Evelyn is preoccupied with an upcoming party that she wants to have for the laundromat’s customers. One of the invited customers is someone whom Evelyn only calls Big Nose (played by Jenny Slate), who has a Pomeranian dog as her constant companion.

It’s at this IRS office that things start to get weird. Waymond takes Evelyn aside and tells her that he’s not really her husband but he’s really a being from another dimension who needs her help to save his world. Things happen with an umbrella; ear buds where people pick up various audio frequencies; giant black circles; and a slew of flat, plastic eyes (similar to rag doll eyes) that all take the story through various twists and turns. The being who says he’s not Waymond calls himself Alpha Waymond, and he comes from the Alphaverse.

Without giving away too much information, it’s enough to say that some of the various incarnations of the characters in the movie include two people who are live-in lovers and have hot dogs for fingers, so they have to do a lot of things with their feet; two people who become rocks and have silent conversations with each other; and a chef named Chad (played by Harry Shum Jr.), who has a raccoon living under his chef’s hat. There are fights involving martial arts, gun shootouts and some very strange rituals that might make some people squirm and/or laugh.

All of the cast members fully commit to the full range of wildly different characters that they have to portray in the film. Yeoh is the obvious standout because of Evelyn’s central story arc in the movie. Even for people with short attention spans, “Everything Everywhere All at Once” might be too much of a spectacle overload. But if you’re prepared for a unique cinematic experience and have the curiosity to absorb it all, “Everything Everywhere All at Once” might make you further appreciate filmmaking that takes bold risks.

A24 will release “Everything Everywhere All at Once” in select U.S. cinemas on March 25, 2022. A special one-night-only fan event will take place at select IMAX theaters in the U.S. (with cast members appearing in person at select locations) on March 30, 2022. The movie’s release expands to more U.S. cinemas on April 8. 2022.

Copyright 2017-2023 Culture Mix
CULTURE MIX