2021 Film Independent Spirit Awards: ‘Nomadland’ is the top winner

April 22, 2021

by Carla Hay

Frances McDormand in “Nomadland” (Photo courtesy of Searchlight Pictures)

With four prizes, including Best Feature, the Searchlight Pictures drama “Nomadland” was the top winner at the 2021 Film Independent Spirit Awards, which was hosted by actress Melissa Villaseñor. For the first time, the Spirit Awards show was not held the day before the Academy Awards. Instead, the Spirit Awards ceremony took place on April 22, with a live telecast at 10 p.m. ET/7 p.m. PT on IFC and AMC+. The 2021 Academy Awards will take place on April 25. Due to the COVID-19 pandemic, both ceremonies are mostly virtual.

The other Spirit Awards for “Nomadland” were Best Director and Best Editing (both for Chloé Zhao) and Best Cinematography (for Joshua James Richards). Amazon Studios’ drama “Sound of Metal” (about a heavy-metal drummer who goes deaf) received three Spirit Awards: Best First Feature (for director Darius Marder and four producers), Best Male Lead (for Riz Ahmed) and Best Supporting Male (for Paul Raci). Focus Features’ #MeToo revenge film “Promising Young Woman” won the awards for Best Female Lead (for Carey Mulligan) and Best Screenplay (for Emerald Fennell).

The 2021 Spirit Awards also included the debut of television categories for the ceremony. The HBO limited drama series “I May Destroy You” and the Netflix limited drama series “Unorthodox” won two prizes each. “I May Destroy You” got the awards for Best New Scripted Series and Best Ensemble Cast in a New Scripted Series, which is a non-competitive category. “Unorthodox” garnered awards for Best Female Performance in a New Scripted Series (for Shira Haas) and Best Male Performance in a New Scripted Series (for Amit Rahav).

With seven nods, the Focus Features abortion drama “Never Rarely Sometimes Always” was the top nominee of there ceremony but the movie ended up not winning any of the awards.

Eligible movies were those released in 2020 that had a production budget of no more than $22.5 million. Therefore, several critically acclaimed 2020 movies with budgets higher than $22.5 million were not eligible, including the Netflix films “Da 5 Bloods,””Mank” and “The Trial of the Chicago 7.”

As for what defines an “independent” TV show for the Spirit Awards, Film Independent president John Welsh told Variety in a September 2020 interview that it would depend on a TV show’s “aesthetic, original provocative subject matter, unique voice and diversity. The types of work that we celebrate on the film side, and TV side, they’re going to look very similar. … Somehow these singular voices are finding their way into television and making a mark on the culture. We are remiss if we don’t celebrate that.”

Here is the complete list of winners and nominees for the 2021 Film Independent Spirit Awards:

*=winner

BEST FEATURE (Award given to the producer. Executive Producers are not awarded.)

First Cow

Producers: Neil Kopp, Vincent Savino, Anish Savjani

Ma Rainey’s Black Bottom

Producers: Todd Black, Denzel Washington, Dany Wolf

Minari

Producers: Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Christina Oh

 Never Rarely Sometimes Always

Producers: Sara Murphy, Adele Romanski

 Nomadland*

Producers: Mollye Asher, Dan Janvey, Frances McDormand, Peter Spears, Chloé Zhao

BEST FIRST FEATURE (Award given to director and producer)

I Carry You With Me

Director/Producer: Heidi Ewing

Producers: Edher Campos, Mynette Louie, Gabriela Maire

The Forty-Year-Old Version

Director/Producer: Radha Blank

Producers: Inuka Bacote-Capiga, Jordan Fudge, Rishi Rajani, Jennifer Semler, Lena Waithe

Miss Juneteenth

Director: Channing Godfrey Peoples

Producers: Toby Halbrooks, Tim Headington, Jeanie Igoe, James M. Johnston, Theresa Steele Page, Neil Creque Williams

Nine Days

Director: Edson Oda

Producers: Jason Michael Berman, Mette-Marie Kongsved, Matthew Linder, Laura Tunstall, Datari Turner

Sound of Metal*

Director: Darius Marder

Producers: Bill Benz, Kathy Benz, Bert Hamelinck, Sacha Ben Harroche

JOHN CASSAVETES AWARD – Given to the best feature made for under $500,000 (Award given to the writer, director and producer. Executive Producers are not awarded.)

The Killing of Two Lovers

Writer/Director/Producer: Robert Machoian

Producers: Scott Christopherson, Clayne Crawford

La Leyenda Negra

Writer/Director: Patricia Vidal Delgado

Producers: Alicia Herder, Marcel Perez

Lingua Franca

Writer/Director/Producer: Isabel Sandoval

Producers: Darlene Catly Malimas, Jhett Tolentino, Carlo Velayo

Residue*

Writer/Director: Merawi Gerima

Saint Frances

Director/Producer: Alex Thompson

Writer: Kelly O’Sullivan

Producers: James Choi, Pierce Cravens, Ian Keiser, Eddie Linker, Raphael Nash, Roger Welp

BEST DIRECTOR

Lee Isaac ChungMinari

Emerald FennellPromising Young Woman

Eliza HittmanNever Rarely Sometimes Always

Kelly ReichardtFirst Cow

Chloé ZhaoNomadland*

BEST SCREENPLAY

Lee Isaac ChungMinari

Emerald FennellPromising Young Woman*

Eliza HittmanNever Rarely Sometimes Always

Mike MakowskyBad Education

Alice WuThe Half of It

BEST FIRST SCREENPLAY

Kitty GreenThe Assistant

Noah HuttonLapsis

Channing Godfrey PeoplesMiss Juneteenth

Andy SiaraPalm Springs*

James SweeneyStraight Up

BEST CINEMATOGRAPHY

Jay KeitelShe Dies Tomorrow

Shabier KirchnerBull

Michael LathamThe Assistant

Hélène LouvartNever Rarely Sometimes Always

Joshua James RichardsNomadland*

BEST EDITING

Andy CannyThe Invisible Man

Scott CummingsNever Rarely Sometimes Always

Merawi GerimaResidue

Enat SidiI Carry You With Me

Chloé Zhao, Nomadland*

BEST FEMALE LEAD

Nicole BeharieMiss Juneteenth

Viola DavisMa Rainey’s Black Bottom

Sidney FlaniganNever Rarely Sometimes Always

Julia GarnerThe Assistant

Frances McDormandNomadland

Carey MulliganPromising Young Woman*

BEST MALE LEAD

Riz AhmedSound of Metal*

Chadwick BosemanMa Rainey’s Black Bottom

Adarsh GouravThe White Tiger

Rob MorganBull

Steven YeunMinari

BEST SUPPORTING FEMALE

Alexis ChikaezeMiss Juneteenth

Yeri HanMinari

Valerie MahaffeyFrench Exit

Talia RyderNever Rarely Sometimes Always

Yuh-jung YounMinari*

BEST SUPPORTING MALE

Colman DomingoMa Rainey’s Black Bottom

Orion LeeFirst Cow

Paul RaciSound of Metal*

Glynn TurmanMa Rainey’s Black Bottom

Benedict WongNine Days

ROBERT ALTMAN AWARD – Given to one film’s director, casting director and ensemble cast

One Night in Miami…

Director: Regina King

Casting Directors: Kimberly R. Hardin

Ensemble Cast: Kingsley Ben-Adir, Eli Goree, Aldis Hodge, Leslie Odom Jr.

BEST DOCUMENTARY(Award given to the director and producer)

Collective

Director/Producer: Alexander Nanau

Producers: Hanka Kastelicová, Bernard Michaux, Bianca Oana

Crip Camp*

Directors/Producers: Jim LeBrecht, Nicole Newnham

Producer: Sara Bolder

Dick Johnson is Dead

Director/Producer: Kirsten Johnson

Producers: Katy Chevigny, Marilyn Ness

The Mole Agent

Director: Maite Alberdi

Producer: Marcela Santibáñez

Time

Director/Producer: Garrett Bradley

Producers: Lauren Domino, Kellen Quinn

BEST INTERNATIONAL FILM (Award given to the director)

Bacurau

Brazil

Directors: Juliano Dornelles, Kleber Mendonça Filho

The Disciple

India

Director: Chaitanya Tamhane

Night of the Kings

Ivory Coast

Director: Philippe Lacôte

Preparations to be Together for an Unknown Period of Time

Hungary

Director: Lili Horvát

Quo Vadis, Aida?*

Bosnia and Herzegovina

Director: Jasmila Žbanić

PRODUCERS AWARD – The Producers Award, now in its 24th year, honors emerging producers who, despite highly limited resources, demonstrate the creativity, tenacity and vision required to produce quality independent films.

Kara Durrett

Lucas Joaquin

Gerry Kim*

SOMEONE TO WATCH AWARD – The Someone to Watch Award, now in its 27th year,  recognizes a talented filmmaker of singular vision who has not yet received appropriate recognition.

David Midell

Director of The Killing of Kenneth Chamberlain

Ekwa Msangi*

Director of Farewell Amor

Annie Silverstein

Director of Bull

TRUER THAN FICTION AWARD – The Truer Than Fiction Award, now in its 26th year, is presented to an emerging director of non-fiction features who has not yet received significant recognition.

Cecilia Aldarondo

Director of Landfall

Elegance Bratton

Director of Pier Kids*

Elizabeth Lo

Director of Stray

TV CATEGORIES

BEST NEW NON-SCRIPTED OR DOCUMENTARY SERIES (Award given to the Creator, Executive Producer, Co-Executive Producer)

Atlanta’s Missing and Murdered: The Lost Children

Executive Producers: Jeff Dupre, Joshua Bennett, Sam Pollard, Maro Chermayeff, John Legend, Mike Jackson, Ty Stiklorius

City So Real

Produced by: Zak Piper, Steve James

Executive Producers: Jeff Skoll, Diane Weyermann, Alex Kotlowitz, Gordon Quinn, Betsy Steinberg, Jolene Pinder

Immigration Nation*

Executive Producers: Christina Clusiau, Shaul Schwarz, Dan Cogan, Jenny Raskin, Brandon Hill, Christian Thompson

Co-Executive Producers: Andrey Alistratov, Jay Arthur Sterrenberg, Lauren Haber

Love Fraud

Executive Producers: Rachel Grady, Heidi Ewing, Amy Goodman Kass, Vinnie Malhotra, Jihan Robinson, Michael Bloom, Maria Zuckerman

We’re Here

Creators/Executive Producers: Stephen Warren, Johnnie Ingram

Executive Producers: Eli Holzman, Aaron Saidman, Peter LoGreco

Co-Executive Producers: Erin Haglund, Sabrina Mar

BEST NEW SCRIPTED SERIES (Award given to the Creator, Executive Producer, Co-Executive Producer)

I May Destroy You*

Creator/Executive Producer: Michaela Coel

Executive Producers: Phil Clarke, Roberto Troni

Little America

Executive Producers: Lee Eisenberg, Joshuah Bearman, Joshua Davis, Arthur Spector, Alan Yang, Siân Heder, Kumail Nanjiani, Emily V. Gordon

Small Axe

Executive Producers: Tracey Scoffield, David Tanner, Steve McQueen

A Teacher

Creator/Executive Producer: Hanna Fidell

Executive Producers: Michael Costigan, Kate Mara, Louise Shore, Jason Bateman, Danny Brocklehurst

Co-Executive Producer: Daniel Pipski

Unorthodox

Creator/Executive Producer: Anna Winger

Creator: Alexa Karolinski

Executive Producer: Henning Kamm

BEST FEMALE PERFORMANCE IN A NEW SCRIPTED SERIES

Elle FanningThe Great

Shira HaasUnorthodox*

Abby McEnanyWork in Progress

Maitreyi RamakrishnanNever Have I Ever

Jordan Kristine SeamónWe Are Who We Are

BEST MALE PERFORMANCE IN A NEW SCRIPTED SERIES

ConphidanceLittle America

Adam AliLittle America

Nicco AnnanP-Valley

Amit RahavUnorthodox*

Harold TorresZero, Zero, Zero

BEST ENSEMBLE CAST IN A NEW SCRIPTED SERIES

I May Destroy You

Ensemble Cast: Michaela Coel, Paapa Essiedu, Wruche Opia, Stephen Wight

2020 IFP Gotham Awards: ‘Nomadland’ is the top winner

January 11, 2021

by Carla Hay

With two prizes, including Best Feature, “Nomadland” was the top winner at 2020 IFP Gotham Awards. The winners were announced in New York City on January 11, 2021. “Nomadland,” a drama directed by Chloé Zhao and starring Frances McDormand as a widow who lives out of her van, also received the Gotham Audience Award, which is voted on by IFP members. On January 6, 2021, it was announced that Independent Filmmaker Project (IFP) is renaming itself the Gotham Film & Media Institute, also known as The Gotham.

Best Actress went to Nicole Beharie of “Miss Juneteenth,” while Best Actor went to Riz Ahmed of “Sound of Metal.” Breakthrough Actor (a category for people of any gender) was awarded to  “One Night in Miami…” actor Kingsley Ben-Adir, who portrays Malcolm X in the movie.

There were two categories that resulted in ties in winners: Best Documentary was awarded to director Ramona S. Diaz’s “A Thousand Cuts” (about Filipina journalist Maria Ressa’s battles with government backlash in the Philippines) and director Garrett Bradley’s “Time,” a movie spanning decades about Louisiana woman Fox Rich’s quest to get her husband released from prison. The Best Screenplay award also resulted in two winners: Radha Blank’s “The Forty-Year-Old Version” (a comedy about a female playwright who decides to become a rapper at 40 years old) and Dan Sallitt’s “Fourteen,” a comedy about a mentally ill woman.

This was the first Gotham Awards show to have TV categories. The winners were both from HBO: the superhero drama “Watchmen” for Breakthrough Series – Long Format and the #MeToo drama “I May Destroy You” for Breakthrough Series – Short Format.

In non-competitive categories, the Film Tribute Award went to actress Viola Davis, actor Chadwick Boseman, filmmaker Steve McQueen and the Netflix drama “The Trial of the Chicago 7.” “Westworld” actor Jeffrey Wright received the Made in New York award, which is given to entertainers who were raised in New York City or have strong ties to New York.

The Western drama “First Cow” went into the ceremony with the most nominations (four), but ended up not winning any IFP Gotham Awards.

Here is the complete list of nominees and winners of the 2020 IFP Gotham Awards:

*=winner

Best Feature

The Assistant

Kitty Green, director; Kitty Green, Scott Macaulay, James Schamus, P. Jennifer Dana, Ross Jacobson, producers (Bleecker Street)

First Cow

Kelly Reichardt, director; Neil Kopp, Vincent Savino, Anish Savjani, producers (A24)

Never Rarely Sometimes Always

Eliza Hittman, director; Adele Romanski, Sara Murphy, producers (Focus Features)

Nomadland*

Chloé Zhao, director; Frances McDormand, Peter Spears, Mollye Asher, Dan Janvey, Chloé Zhao, producers (Searchlight Pictures)

Relic

Natalie Erika James, director; Anna Mcleish, Sarah Shaw, Jake Gyllenhaal, Riva Marker, producers (IFC Midnight)

Best Documentary

76 Days

Hao Wu, Weixi Chen, Anonymous, directors; Hao Wu, Jean Tsien, producers (MTV Documentary Films)

City Hall

Frederick Wiseman, director; Frederick Wiseman, Karen Konicek, producers (Zipporah Films)

Our Time Machine

Yang Sun, S. Leo Chiang directors; S. Leo Chiang, Yang Sun, producers (Passion River Films)

A Thousand Cuts* (tie)

Ramona S. Diaz, director; Ramona S. Diaz, Leah Marino, Julie Goldman, Christopher Clements, Carolyn Hepburn, producers (PBS Distribution | FRONTLINE )

Time* (tie)

Garrett Bradley, director; Lauren Domino, Kellen Quinn, Garrett Bradley, producers (Amazon Studios)

Best International Feature

Bacurau

Kleber Mendonça Filho, Juliano Dornelles, directors; Emilie Lesclaux, Saïd Ben Saïd, Michel Merkt, producers (Kino Lorber)

Beanpole

Kantemir Balagov, director; Alexander Rodnyansky, Sergey Melkumov, producers (Kino Lorber)

Cuties (Mignonnes)

Maïmouna Doucouré, director; Zangro, producer (Netflix)

Identifying Features*

Fernanda Valadez, director; Astrid Rondero, producer (Kino Lorber)

Martin Eden

Pietro Marcello, director; Pietro Marcello, Beppe Caschetto, Thomas Ordonneau, Michael Weber, Viola Fügen, producers (Kino Lorber)

Wolfwalkers

Tomm Moore, Ross Stewart, directors; Paul Young, Nora Twomey, Tomm Moore, Stéphan Roelants, producers (Apple)

Bingham Ray Breakthrough Director Award

Radha Blank for The Forty-Year-Old Version (Netflix)

Channing Godfrey Peoples for Miss Juneteenth (Vertical Entertainment)

Alex Thompson for Saint Frances (Oscilloscope Laboratories)

Carlo Mirabella-Davis for Swallow (IFC Films)

Andrew Patterson for The Vast of Night (Amazon Studios)*

Best Screenplay

Bad Education, Mike Makowsky (HBO)

First Cow, Jon Raymond, Kelly Reichardt (A24)

The Forty-Year-Old Version, Radha Blank (Netflix)*

Fourteen, Dan Sallitt (Grasshopper Film)*

The Vast of Night, James Montague, Craig Sanger (Amazon Studios)

Best Actor

Riz Ahmed in Sound of Metal (Amazon Studios)*

Chadwick Boseman in Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)

Jude Law in The Nest (IFC Films)

John Magaro in First Cow (A24)

Jesse Plemons in I’m Thinking of Ending Things (Netflix)

Best Actress

Nicole Beharie in Miss Juneteenth (Vertical Entertainment)*

Jessie Buckley in I’m Thinking of Ending Things (Netflix)

Yuh-Jung Youn in Minari (A24)

Carrie Coon in The Nest (IFC Films)

Frances McDormand in Nomadland (Searchlight Pictures)

Breakthrough Actor

Jasmine Batchelor in The Surrogate (Monument Releasing)

Kingsley Ben-Adir in One Night in Miami… (Amazon Studios)*

Sidney Flanigan in Never Rarely Sometimes Always (Focus Features)

Orion Lee in First Cow (A24)

Kelly O’Sullivan in Saint Frances (Oscilloscope Laboratories)

Breakthrough Series – Long Format (over 40 minutes)

The Great, Tony McNamara, creator; Tony McNamara, Marian Macgowan, Mark Winemaker, Elle Fanning, Brittany Kahan Ward, Doug Mankoff, Andrew Spaulding, Josh Kesselman, Ron West, Matt Shakman, executive producers (Hulu)

Immigration Nation, Christina Clusiau, Shaul Schwarz, Dan Cogan, Jenny Raskin, Brandon Hill, Christian Thompson, executive producers (Netflix)

P-Valley, Katori Hall, creator; Katori Hall, Dante Di Loreto, Peter Chernin, Jenno Topping, Liz W. Garcia, executive producers (STARZ)

Unorthodox, Anna Winger, Alexa Karolinski , creators; Anna Winger, Henning Kamm, executive producers (Netflix)

Watchmen, Damon Lindelof, Creator for Television;  Tom Spezialy , Nicole Kassell , Stephen Williams, Joseph E. Iberti, executive producers (HBO)*

Breakthrough Series – Short Format (under 40 minutes)

Betty, Crystal Moselle, Lesley Arfin, Igor Srubshchik, Jason Weinberg, executive producers (HBO)

Dave, Dave Burd, Jeff Schaffer, creators; Dave Burd, Jeff Schaffer, Saladin K. Patterson, Greg Mottola, Kevin Hart, Marty Bowen, Scooter Braun, Mike Hertz, Scott Manson, James Shin,  executive producers (FX Networks)

I May Destroy You, Michaela Coel, creator; Michaela Coel, Phil Clarke, Roberto Troni, executive producers (HBO)*

Taste the Nation, Padma Lakshmi, David Shadrack Smith, Sarina Roma, executive producers (Hulu)

Work in Progress, Abby McEnany, Tim Mason, creators, Abby McEnany, Tim Mason, Lilly Wachowski, Lawrence Mattis, Josh Adler, Ashley Berns, Julia Sweeney, Tony Hernandez, executive producers (SHOWTIME)

Copyright 2017-2022 Culture Mix