2020 IFP Gotham Awards: ‘Nomadland’ is the top winner

January 11, 2021

by Carla Hay

With two prizes, including Best Feature, “Nomadland” was the top winner at 2020 IFP Gotham Awards. The winners were announced in New York City on January 11, 2021. “Nomadland,” a drama directed by Chloé Zhao and starring Frances McDormand as a widow who lives out of her van, also received the Gotham Audience Award, which is voted on by IFP members. On January 6, 2021, it was announced that Independent Filmmaker Project (IFP) is renaming itself the Gotham Film & Media Institute, also known as The Gotham.

Best Actress went to Nicole Beharie of “Miss Juneteenth,” while Best Actor went to Riz Ahmed of “Sound of Metal.” Breakthrough Actor (a category for people of any gender) was awarded to  “One Night in Miami…” actor Kingsley Ben-Adir, who portrays Malcolm X in the movie.

There were two categories that resulted in ties in winners: Best Documentary was awarded to director Ramona S. Diaz’s “A Thousand Cuts” (about Filipina journalist Maria Ressa’s battles with government backlash in the Philippines) and director Garrett Bradley’s “Time,” a movie spanning decades about Louisiana woman Fox Rich’s quest to get her husband released from prison. The Best Screenplay award also resulted in two winners: Radha Blank’s “The Forty-Year-Old Version” (a comedy about a female playwright who decides to become a rapper at 40 years old) and Dan Sallitt’s “Fourteen,” a comedy about a mentally ill woman.

This was the first Gotham Awards show to have TV categories. The winners were both from HBO: the superhero drama “Watchmen” for Breakthrough Series – Long Format and the #MeToo drama “I May Destroy You” for Breakthrough Series – Short Format.

In non-competitive categories, the Film Tribute Award went to actress Viola Davis, actor Chadwick Boseman, filmmaker Steve McQueen and the Netflix drama “The Trial of the Chicago 7.” “Westworld” actor Jeffrey Wright received the Made in New York award, which is given to entertainers who were raised in New York City or have strong ties to New York.

The Western drama “First Cow” went into the ceremony with the most nominations (four), but ended up not winning any IFP Gotham Awards.

Here is the complete list of nominees and winners of the 2020 IFP Gotham Awards:

*=winner

Best Feature

The Assistant

Kitty Green, director; Kitty Green, Scott Macaulay, James Schamus, P. Jennifer Dana, Ross Jacobson, producers (Bleecker Street)

First Cow

Kelly Reichardt, director; Neil Kopp, Vincent Savino, Anish Savjani, producers (A24)

Never Rarely Sometimes Always

Eliza Hittman, director; Adele Romanski, Sara Murphy, producers (Focus Features)

Nomadland*

Chloé Zhao, director; Frances McDormand, Peter Spears, Mollye Asher, Dan Janvey, Chloé Zhao, producers (Searchlight Pictures)

Relic

Natalie Erika James, director; Anna Mcleish, Sarah Shaw, Jake Gyllenhaal, Riva Marker, producers (IFC Midnight)

Best Documentary

76 Days

Hao Wu, Weixi Chen, Anonymous, directors; Hao Wu, Jean Tsien, producers (MTV Documentary Films)

City Hall

Frederick Wiseman, director; Frederick Wiseman, Karen Konicek, producers (Zipporah Films)

Our Time Machine

Yang Sun, S. Leo Chiang directors; S. Leo Chiang, Yang Sun, producers (Passion River Films)

A Thousand Cuts* (tie)

Ramona S. Diaz, director; Ramona S. Diaz, Leah Marino, Julie Goldman, Christopher Clements, Carolyn Hepburn, producers (PBS Distribution | FRONTLINE )

Time* (tie)

Garrett Bradley, director; Lauren Domino, Kellen Quinn, Garrett Bradley, producers (Amazon Studios)

Best International Feature

Bacurau

Kleber Mendonça Filho, Juliano Dornelles, directors; Emilie Lesclaux, Saïd Ben Saïd, Michel Merkt, producers (Kino Lorber)

Beanpole

Kantemir Balagov, director; Alexander Rodnyansky, Sergey Melkumov, producers (Kino Lorber)

Cuties (Mignonnes)

Maïmouna Doucouré, director; Zangro, producer (Netflix)

Identifying Features*

Fernanda Valadez, director; Astrid Rondero, producer (Kino Lorber)

Martin Eden

Pietro Marcello, director; Pietro Marcello, Beppe Caschetto, Thomas Ordonneau, Michael Weber, Viola Fügen, producers (Kino Lorber)

Wolfwalkers

Tomm Moore, Ross Stewart, directors; Paul Young, Nora Twomey, Tomm Moore, Stéphan Roelants, producers (Apple)

Bingham Ray Breakthrough Director Award

Radha Blank for The Forty-Year-Old Version (Netflix)

Channing Godfrey Peoples for Miss Juneteenth (Vertical Entertainment)

Alex Thompson for Saint Frances (Oscilloscope Laboratories)

Carlo Mirabella-Davis for Swallow (IFC Films)

Andrew Patterson for The Vast of Night (Amazon Studios)*

Best Screenplay

Bad Education, Mike Makowsky (HBO)

First Cow, Jon Raymond, Kelly Reichardt (A24)

The Forty-Year-Old Version, Radha Blank (Netflix)*

Fourteen, Dan Sallitt (Grasshopper Film)*

The Vast of Night, James Montague, Craig Sanger (Amazon Studios)

Best Actor

Riz Ahmed in Sound of Metal (Amazon Studios)*

Chadwick Boseman in Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)

Jude Law in The Nest (IFC Films)

John Magaro in First Cow (A24)

Jesse Plemons in I’m Thinking of Ending Things (Netflix)

Best Actress

Nicole Beharie in Miss Juneteenth (Vertical Entertainment)*

Jessie Buckley in I’m Thinking of Ending Things (Netflix)

Yuh-Jung Youn in Minari (A24)

Carrie Coon in The Nest (IFC Films)

Frances McDormand in Nomadland (Searchlight Pictures)

Breakthrough Actor

Jasmine Batchelor in The Surrogate (Monument Releasing)

Kingsley Ben-Adir in One Night in Miami… (Amazon Studios)*

Sidney Flanigan in Never Rarely Sometimes Always (Focus Features)

Orion Lee in First Cow (A24)

Kelly O’Sullivan in Saint Frances (Oscilloscope Laboratories)

Breakthrough Series – Long Format (over 40 minutes)

The Great, Tony McNamara, creator; Tony McNamara, Marian Macgowan, Mark Winemaker, Elle Fanning, Brittany Kahan Ward, Doug Mankoff, Andrew Spaulding, Josh Kesselman, Ron West, Matt Shakman, executive producers (Hulu)

Immigration Nation, Christina Clusiau, Shaul Schwarz, Dan Cogan, Jenny Raskin, Brandon Hill, Christian Thompson, executive producers (Netflix)

P-Valley, Katori Hall, creator; Katori Hall, Dante Di Loreto, Peter Chernin, Jenno Topping, Liz W. Garcia, executive producers (STARZ)

Unorthodox, Anna Winger, Alexa Karolinski , creators; Anna Winger, Henning Kamm, executive producers (Netflix)

Watchmen, Damon Lindelof, Creator for Television;  Tom Spezialy , Nicole Kassell , Stephen Williams, Joseph E. Iberti, executive producers (HBO)*

Breakthrough Series – Short Format (under 40 minutes)

Betty, Crystal Moselle, Lesley Arfin, Igor Srubshchik, Jason Weinberg, executive producers (HBO)

Dave, Dave Burd, Jeff Schaffer, creators; Dave Burd, Jeff Schaffer, Saladin K. Patterson, Greg Mottola, Kevin Hart, Marty Bowen, Scooter Braun, Mike Hertz, Scott Manson, James Shin,  executive producers (FX Networks)

I May Destroy You, Michaela Coel, creator; Michaela Coel, Phil Clarke, Roberto Troni, executive producers (HBO)*

Taste the Nation, Padma Lakshmi, David Shadrack Smith, Sarina Roma, executive producers (Hulu)

Work in Progress, Abby McEnany, Tim Mason, creators, Abby McEnany, Tim Mason, Lilly Wachowski, Lawrence Mattis, Josh Adler, Ashley Berns, Julia Sweeney, Tony Hernandez, executive producers (SHOWTIME)

2020 IFP Gotham Awards: ‘First Cow’ is the top nominee

The following is a press release from Independent Filmmaker Project:

 The Independent Filmmaker Project (IFP), the nation’s premier member organization of independent storytellers, announced today the nominees for the 30th Annual IFP Gotham Awards. Eleven competitive awards will be presented to independent features and series.

The IFP Gotham Awards is one of the leading awards for independent film and signals the kick-off to the film awards season. As the first major awards ceremony of the season, the IFP Gotham Awards provide critical early recognition and media attention to worthy independent films. The awards are also unique for their ability to assist in catapulting award recipients prominently into national awards season attention.

“We congratulate the 2020 IFP Gotham Award nominees. In this unprecedented year we look forward to bringing the industry together and shining a light on some incredible films and television shows. We are proud to be celebrating our 30th anniversary in our resilient city, and continuing the core mission of IFP, independent storytelling.” said Jeffrey Sharp, Executive Director of IFP.

Forty-one films and series received nominations this year. Nominees are selected by committees of film critics, journalists, festival programmers, and film curators. Separate juries of writers, directors, actors, producers, editors and others directly involved in making films will determine the final IFP Gotham Award recipients.

The IFP Gotham Awards ceremony will be held on Monday, January 11, 2021. The awards show will be presented live from Cipriani Wall Street New York in a hybrid format featuring virtual interactive tables in order to follow health and safety protocols brought on by the COVID-19 pandemic.

The annual Gotham Actor Tributes, Director Tribute, and Industry Tribute will be announced at a later date.

The 2020 IFP Gotham Award nominations are:

Best Feature

The Assistant

Kitty Green, director; Kitty Green, Scott Macaulay, James Schamus, P. Jennifer Dana, Ross Jacobson, producers (Bleecker Street)

First Cow

Kelly Reichardt, director; Neil Kopp, Vincent Savino, Anish Savjani, producers (A24)

Never Rarely Sometimes Always

Eliza Hittman, director; Adele Romanski, Sara Murphy, producers (Focus Features)

Nomadland

Chloé Zhao, director; Frances McDormand, Peter Spears, Mollye Asher, Dan Janvey, Chloé Zhao, producers (Searchlight Pictures)

Relic

Natalie Erika James, director; Anna Mcleish, Sarah Shaw, Jake Gyllenhaal, Riva Marker, producers (IFC Midnight)

Best Documentary

76 Days

Hao Wu, Weixi Chen, Anonymous, directors; Hao Wu, Jean Tsien, producers (MTV Documentary Films)

City Hall

Frederick Wiseman, director; Frederick Wiseman, Karen Konicek, producers (Zipporah Films)

Our Time Machine

Yang Sun, S. Leo Chiang directors; S. Leo Chiang, Yang Sun, producers (Passion River Films)

A Thousand Cuts

Ramona S. Diaz, director; Ramona S. Diaz, Leah Marino, Julie Goldman, Christopher Clements, Carolyn Hepburn, producers (PBS Distribution | FRONTLINE )

Time

Garrett Bradley, director; Lauren Domino, Kellen Quinn, Garrett Bradley, producers (Amazon Studios)

Best International Feature

Bacurau

Kleber Mendonça Filho, Juliano Dornelles, directors; Emilie Lesclaux, Saïd Ben Saïd, Michel Merkt, producers (Kino Lorber)

Beanpole

Kantemir Balagov, director; Alexander Rodnyansky, Sergey Melkumov, producers (Kino Lorber)

Cuties (Mignonnes)

Maïmouna Doucouré, director; Zangro, producer (Netflix)

Identifying Features

Fernanda Valadez, director; Astrid Rondero, producer (Kino Lorber)

Martin Eden

Pietro Marcello, director; Pietro Marcello, Beppe Caschetto, Thomas Ordonneau, Michael Weber, Viola Fügen, producers (Kino Lorber)

Wolfwalkers

Tomm Moore, Ross Stewart, directors; Paul Young, Nora Twomey, Tomm Moore, Stéphan Roelants, producers (Apple)

Bingham Ray Breakthrough Director Award

Radha Blank for The Forty-Year-Old Version (Netflix)

Channing Godfrey Peoples for Miss Juneteenth (Vertical Entertainment)

Alex Thompson for Saint Frances (Oscilloscope Laboratories)

Carlo Mirabella-Davis for Swallow (IFC Films)

Andrew Patterson for The Vast of Night (Amazon Studios)

Best Screenplay

Bad Education, Mike Makowsky (HBO)

First Cow, Jon Raymond, Kelly Reichardt (A24)

The Forty-Year-Old VersionRadha Blank (Netflix)

Fourteen, Dan Sallitt (Grasshopper Film)

The Vast of Night, James Montague, Craig Sanger (Amazon Studios)

Best Actor

Riz Ahmed in Sound of Metal (Amazon Studios)

Chadwick Boseman in Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)

Jude Law in The Nest (IFC Films)

John Magaro in First Cow (A24)

Jesse Plemons in I’m Thinking of Ending Things (Netflix)

Best Actress

Nicole Beharie in Miss Juneteenth (Vertical Entertainment)

Jessie Buckley in I’m Thinking of Ending Things (Netflix)

Yuh-Jung Youn in Minari (A24)

Carrie Coon in The Nest (IFC Films)

Frances McDormand in Nomadland (Searchlight Pictures)

Breakthrough Actor

Jasmine Batchelor in The Surrogate (Monument Releasing)

Kingsley Ben-Adir in One Night in Miami… (Amazon Studios)

Sidney Flanigan in Never Rarely Sometimes Always (Focus Features)

Orion Lee in First Cow (A24)

Kelly O’Sullivan in Saint Frances (Oscilloscope Laboratories)

Breakthrough Series – Long Format (over 40 minutes)

The Great, Tony McNamara, creator; Tony McNamara, Marian Macgowan, Mark Winemaker, Elle Fanning, Brittany Kahan Ward, Doug Mankoff, Andrew Spaulding, Josh Kesselman, Ron West, Matt Shakman, executive producers (Hulu)

Immigration Nation, Christina Clusiau, Shaul Schwarz, Dan Cogan, Jenny Raskin, Brandon Hill, Christian Thompson, executive producers (Netflix)

P-Valley, Katori Hall, creator; Katori Hall, Dante Di Loreto, Peter Chernin, Jenno Topping, Liz W. Garcia, executive producers (STARZ)

Unorthodox, Anna Winger, Alexa Karolinski , creators; Anna Winger, Henning Kamm, executive producers (Netflix)

Watchmen, Damon Lindelof, Creator for Television;  Tom Spezialy , Nicole Kassell , Stephen Williams, Joseph E. Iberti, executive producers (HBO)

Breakthrough Series – Short Format (under 40 minutes)

Betty, Crystal Moselle, Lesley Arfin, Igor Srubshchik, Jason Weinberg, executive producers (HBO)

Dave, Dave Burd, Jeff Schaffer, creators; Dave Burd, Jeff Schaffer, Saladin K. Patterson, Greg Mottola, Kevin Hart, Marty Bowen, Scooter Braun, Mike Hertz, Scott Manson, James Shin,  executive producers (FX Networks)

I May Destroy You, Michaela Coel , creator; Michaela Coel, Phil Clarke, Roberto Troni, executive producers (HBO)

Taste the Nation, Padma Lakshmi, David Shadrack Smith, Sarina Roma, executive producers (Hulu)

Work in Progress, Abby McEnany, Tim Mason, creators, Abby McEnany, Tim Mason, Lilly Wachowski, Lawrence Mattis, Josh Adler, Ashley Berns, Julia Sweeney, Tony Hernandez, executive producers (SHOWTIME)

Gotham Audience Award

IFP members will determine the Gotham Audience Award with nominees comprised of the 20 nominated films in the Best Feature, Best Documentary, Best International Feature, and Bingham Ray Breakthrough Director Award categories. All IFP current, active members are eligible to vote. Voting will take place online in December.

Thirty-five writers, critics and programmers participated in the nomination process.

The Nominating Committees for the 2020 IFP Gotham Awards were:

Nominating Committee for Best Feature and Best Screenplay:

Justin Chang, Film Critic, Los Angeles Times, NPR’s “Fresh Air

K. Austin Collins. Film Critic, Rolling Stone

Eric Kohn, Executive Editor & Chief Critic, IndieWire

Alison Willmore, Film Critic, Vulture

Stephanie Zacharek, Film Critic, TIME

Nominating Committee for Best Documentary:

Ben Fowlie, Executive Director, Points North Institute; Founder, Camden International Film Festival

Cynthia Fuchs, Director Film & Media Studies, George Mason University; Contributing Editor, PopMatters

Sky Sitney, Co-Creator & Co-Director, Double Exposure Investigative Film Festival

Abby Sun, Curator, the DocYard, and Researcher, MIT Open Doc Lab

Alissa Wilkinson, Film Critic, Vox

Nominating Committee for Best International Feature:

Florence Almozini, Senior Programmer at Large, Film at Lincoln Center

Bilge Ebiri, Film Critic and Writer, New York Magazine/Vulture

David Fear, Senior Editor & Film/TV Critic, Rolling Stone

Tomris Laffly, Film Critic, RogerEbert.comVariety

David Rooney, Chief Film Critic, The Hollywood Reporter

Nominating Committee for Breakthrough Director

Monica Castillo, Arts and Culture Reporter, Colorado Public Radio

Peter Debruge, Chief Film Critic, Variety

David Ehrlich, Senior Film Critic, Indiewire

Devika Girish, Assistant Editor, Film Comment and Film at Lincoln Center

Soraya Nadia McDonald, Culture Critic, The Undefeated

Nominating Committee for Best Actor and Best Actress:

Robert Daniels, Contributor, RogerEbert.com and The Playlist

Tim Grierson, Senior U.S. Critic, Screen International; Contributing Editor, MEL

Mark Harris, Writer, New York Magazine

Jessica Kiang, Film Critic, VarietyThe PlaylistSight & Sound

Christy Lemire, Film Critic, RogerEbert.com; Co-host Breakfast All Day podcast

Nominating Committee for Breakthrough Actor:

Kate Erbland, Deputy Editor, Film, IndieWire

Jon Frosch, Reviews Editor, The Hollywood Reporter

Beatrice Loayza, Writer & Film Critic

David Sims, Staff Writer, Culture, The Atlantic

Brian Tallerico, Editor, RogerEbert.com

Nominating Committee for Breakthrough Series

Judy Berman, TV Critic, TIME

Jen Chaney, TV Critic, Vulture

Daniel Fienberg, Chief Television Critic, The Hollywood Reporter

Caroline Framke, TV Critic, Variety

Matthew Gilbert, TV Critic, The Boston Globe

Sponsors
The Premier Sponsor of the 2020 Gotham Awards is The New York Times. The Official Auto Partner is Cadillac, the Official Water Partner is FIJI Water, the Official Airline Partner is JetBlue, and the Official Wine Partner is Robert Hall Winery.

About IFP

The Independent Filmmaker Project (IFP) champions the future of storytelling by connecting artists with essential resources at all stages of development and distribution. The organization, under the leadership of Executive Director and award-winning producer Jeffrey Sharp, fosters a vibrant and sustainable independent storytelling community through its year-round programs, which include IFP Week, Filmmaker Magazine, and the IFP Gotham Awards.

About the IFP Gotham Awards

The IFP Gotham Awards, selected by distinguished juries and presented in New York City, the home of independent film, are the first honors of the film awards season. This public showcase honors the filmmaking community, expands the audience for independent films, and supports the work that IFP does behind the scenes throughout the year to bring such films to fruition.

For information on attending: http://gotham.ifp.org

2019 IFP Gotham Awards: ‘Marriage Story’ is the top winner

December 2, 2019

by Carla Hay

Netflix’s “Marriage Story,” writer/director Noah Baumbach’s drama about the contentious divorce of a director and an actress, was the top winner at the 29th Annual Independent Filmmaker Project (IFP) Gotham Awards, which were presented at Cipriani Wall Street in New York City on December 2, 2019.  “Marriage Story” won in every category for which it was nominated: Best Feature, Best Actor (for Adam Driver), Best Screenplay and Gotham Audience Award. There is no separate category for Best Director. The award for Best Feature goes to the director and producers.

Meanwhile, Awkwafina won Best Actress for A24’s “The Farwell,” a drama about a Chinese family who decides not to tell the family matriarch that she has cancer.  Taylor Russell of the African American family drama A24’s “Waves” was named Breakthrough Actor, while Laure De Clermont-Tonnerre of Focus Features’ “The Mustang” won the prize for Bingham Ray Breakthrough Director. Netflix’s “American Factory,” about the culture clash between American factory workers and the factory’s Chinese owners, was named Best Documentary.

For TV series, Netflix’s “When They See Us” about the Central Park Five was named Breakthrough Series–Long Format, while Hulu’s comedy “PEN15” was award Breakthrough Series–Short Format.

In addition to the competitive awards, Gotham Tributes were given to actors Laura Dern and Sam Rockwell, director Ava DuVernay, and the Gotham Industry Tribute to Glen Basner.

The dominance of Netflix at the award show signals that the streaming service has considerably increased its clout for movie awards. Netflix’s 2018 drama “Roma” dominated much of the top prizes for that awards season. For 2019, Netflix has top contenders “Marriage Story” (which qualifies for all movie awards for U.S. films) and “The Irishman,” whose large budget (a reported $140 million) makes it ineligible for independent film awards.

Because Netflix films are not carried by major movie theater chains in the U.S. and many other countries (due to Netflix making its movies available on the streaming services less than 60 days after their theatrical release), it remains to be seen how Netflix’s nonconformist business policies for movies will affect its chances for Best Picture prizes at award shows, such as the Oscars and Golden Globes, where Netflix has to compete against traditional major studios.

Here is the complete list of winners and nominations for the 2019 IFP Gotham Awards:

*=winner

Best Feature
The Farewell
Lulu Wang, director; Daniele Melia, Marc Turtletaub, Peter Saraf, Andrew Miano, Chris Weitz, Jane Zheng, Lulu Wang, Anita Gou, producers (A24)

Hustlers
Lorene Scafaria, director; Jessica Elbaum, Elaine Goldsmith-Thomas, Jennifer Lopez, Benny Medina, Will Ferrell, Adam McKay, producers (STXfilms)

Marriage Story*
Noah Baumbach, director; Noah Baumbach, David Heyman, producers (Netflix)

Uncut Gems
Josh Safdie, Benny Safdie, directors; Scott Rudin, Eli Bush, Sebastian Bear McClard, producers (A24)

Waves
Trey Edward Shults, director; James Wilson, Kevin Turen, Trey Edward Shults, producers (A24)

Best Documentary
American Factory*
Steven Bognar, Julia Reichert, directors; Steven Bognar, Julia Reichert, Jeff Reichert, Julie Parker Benello, producers (Netflix)

Apollo 11
Todd Douglas Miller, director; Todd Douglas Miller, Thomas Baxley Petersen, Evan Krauss, producers (NEON and CNN Films)

The Edge of Democracy
Petra Costa, director; Petra Costa, Tiago Pavan, Joanna Natasegara, Shane Boris, producers (Netflix)

Midnight Traveler
Hassan Fazili, director; Emelie Mahdavian, Su Kim, producers (Oscilloscope Laboratories)

One Child Nation
Nanfu Wang, Jialing Zhang, directors; Nanfu Wang, Jialing Zhang, Christoph Jörg, Julie Goldman, Christopher Clements, Carolyn Hepburn, producers (Amazon Studios)

Bingham Ray Breakthrough Director Award
Laure De Clermont-Tonnerre for The Mustang (Focus Features)*

Kent Jones for Diane (IFC Films)

Joe Talbot for The Last Black Man in San Francisco (A24)

Olivia Wilde for Booksmart (United Artists Releasing)

Phillip Youmans for Burning Cane (ARRAY Releasing)

Best Screenplay
The Farewell, Lulu Wang (A24)

High Flying Bird, Tarell Alvin McCraney (Netflix)

The Last Black Man in San Francisco, Jimmie Fails, Joe Talbot, Rob Richert (A24)

Marriage Story, Noah Baumbach (Netflix)*

Midsommar, Ari Aster (A24)

Best Actor
Willem Dafoe in The Lighthouse (A24)

Adam Driver in Marriage Story (Netflix)*

Aldis Hodge in Clemency (NEON)

André Holland in High Flying Bird (Netflix)

Adam Sandler in Uncut Gems (A24)

Best Actress
Awkwafina in The Farewell (A24)*

Elisabeth Moss in Her Smell (Gunpowder & Sky)

Mary Kay Place in Diane (IFC Films)

Florence Pugh in Midsommar (A24)

Alfre Woodard in Clemency (NEON)

Breakthrough Actor
Julia Fox in Uncut Gems (A24)

Aisling Franciosi in The Nightingale (IFC Films)

Chris Galust in Give Me Liberty (Music Box Films)

Noah Jupe in Honey Boy (Amazon Studios)

Jonathan Majors in The Last Black Man in San Francisco (A24)

Taylor Russell in Waves (A24)*

Breakthrough Series – Long Format (over 40 minutes)
Chernobyl, Craig Mazin, creator; Craig Mazin, Carolyn Strauss, Jane Featherstone, executive producers (HBO)

David Makes Man, Tarell Alvin McCraney, creator; Mike Kelley, Melissa Loy, Tarell Alvin McCraney, Denitria Harris-Lawrence, Michael B. Jordan, Oprah Winfrey, executive producers (OWN: Oprah Winfrey Network)

My Brilliant Friend, Saverio Costanzo, creator; Domenico Procacci; Lorenzo Mieli, Mario Gianani, Guido De Laurentiis, Elena Recchia, Jennifer Schuur, Paolo Sorrentino, executive producers (HBO)

Unbelievable, Susannah Grant, Sarah Timberman, Carl Beverly, Lisa Cholodenko, Ayelet Waldman & Michael Chabon, Katie Couric, Richard Tofel, Neil Barsky, Robyn Semien, Marie, executive producers (Netflix)

When They See Us, Ava DuVernay, creator; Jeff Skoll, Jonathan King, Jane Rosenthal, Robert De Niro, Berry Welsh, Oprah Winfrey, Ava DuVernay, executive producers (Netflix)*

Breakthrough Series – Short Format (under 40 minutes)
PEN15, Maya Erskine, Anna Konkle, Sam Zvibleman, creators; Anna Konkle, Sam Zvibleman, Debbie Liebling, Gabe Liedman, Marc Provissiero, Brooke Pobjoy, Andy Samberg, Jorma Taccone, Akiva Schaffer, Becky Sloviter, Shelley Zimmerman, Brin Lukens, Jordan Levin, executive producers (Hulu)*

Ramy, Ramy Youssef, Ari Katcher, Ryan Welch, creators; Ramy Youssef, Jerrod Carmichael, Ravi Nandan, Bridget Bedard, Ari Katcher, Ryan Welch, executive producers (Hulu)

Russian Doll, Natasha Lyonne, Leslye Headland, Amy Poehler, creators; Natasha Lyonne, Leslye Headland, Amy Poehler, Dave Becky, Tony Hernandez, Lilly Burns, Allison Silverman, executive producers (Netflix)

Tuca & Bertie, Lisa Hanawalt, creator; Lisa Hanawalt, Raphael Bob-Waksberg, Noel Bright, Steven A. Cohen, Tiffany Haddish, Ali Wong, executive producers (Netflix)

Undone, Kate Purdy, Raphael Bob-Waksberg, creators; Kate Purdy, Raphael Bob-Waksberg, Noel Bright, Steven A. Cohen, Tommy Pallotta, executive producers (Amazon Prime Video)

Gotham Audience Award
Marriage Story*

IFP members determined the Gotham Audience Award with nominees comprised of the 15 nominated films in the Best Feature, Best Documentary, and Bingham Ray Breakthrough Director Award categories.

2019 Movie Awards Tally: See which movies have the most prizes

When it comes to awards, it’s nice to be nominated, but it’s even better to win. After several major studio films that were released in 2018 (such as “Green Book,” “Bohemian Rhapsody” and “Black Panther”) ended up dominating the Academy Awards, the industry is waiting to see how Netflix will fare in the awards race against traditional movie studios. Here’s a tally of the feature films released in U.S. theaters in 2019 that have gotten the most awards so far. This list, which is in alphabetical order, will be updated as more award winners are announced.

 Updated: February 9, 2020

“63 Up”

International Press Academy Satellite Awards

  • Best Documentary

“1917”

Academy Awards

  • Best Cinematography (Roger Deakins)
  • Best Sound Mixing
  • Best Visual Effects

American Film Institute (AFI) Awards

  • AFI Top 10 Movie of the Year

American Society of Cinematographers Awards

  • Best Theatrical Release (Roger Deakins)

BAFTA Film Awards

  • Best Film
  • Outstanding British Film
  • Best Director (Sam Mendes)
  • Best Cinematography (Roger Deakins)
  • Best Sound (Scott Millan, Oliver Tarney, Rachael Tate, Mark Taylor, Stuart Wilson)
  • Best Production Design (Dennis Gassner, Lee Sandales)
  • Best Special Visual Effects (Greg Butler, Guillaume Rocheron, Dominic Tuohy)

Black Film Critics Circle Awards

  • Best Cinematography (Roger Deakins)

Chicago Film Critics Association Awards

  • Best Cinematography (Roger Deakins)

Critics’ Choice Awards

  • Best Director (Sam Mendes) *Tie with Bong Joo Ho of “Parasite”
  • Best Cinematography (Roger Deakins)
  • Best Editing (Lee Smith)

Dallas-Fort Worth Film Critics Association Awards

  • Best Picture
  • Best Director (Sam Mendes)
  • Best Cinematography (Roger Deakins)
  • Best Musical Score (Thomas Newman)

Denver Film Critics Society Awards

  • Best Picture
  • Best Director (Sam Mendes)
  • Visual Effects

Directors Guild of America Awards

  • Outstanding Directorial Achievement in Feature Film (Sam Mendes)

Florida Film Critics Circle Awards

  • Best Cinematography (Roger Deakins)

GALECA Dorian Awards

  • Visually Striking Film of the Year *Tied with “Portrait of a Lady on Fire”

Georgia Film Critics Association

  • Best Cinematography (Roger Deakins)
  • Best Production Design (Dennis Gassner and Lee Sandales)
  • Bes Original Score (Thomas Newman)

Golden Globe Awards

  • Best Motion Picture – Drama
  • Best Director (Sam Mendes)

Hollywood Critics Association Awards

  • Best Picture
  • Best Action/War Film
  • Best Cinematography (Roger Deakins)
  • Best Editing (Lee Smith)

International Press Academy Satellite Awards

  • Best Cinematography (Roger Deakins)

Kansas City Film Critics Circle Awards

  • Best Picture
  • Best Director (Sam Mendes)
  • Best Cinematography (Roger Deakins)

Las Vegas Film Critics Circle Awards

  • Best Cinematography (Roger Deakins)

Music City Film Critics Association Awards

  • Best Picture
  • Best Director (Sam Mendes)
  • Best Cinematography (Roger Deakins)
  • Best Editing (Lee Smith)
  • Best Sound

National Board of Review Awards

  • Outstanding Achievement in Cinematography (Roger Deakins)

Nevada Film Critics Society Awards

  • Best Cinematography (Roger Deakins)

North Texas Film Critics Association Awards

  • Best Director (Sam Mendes)
  • Best Cinematography (Roger Deakins)

Online Association of Female Film Critics Awards

  • Best Cinematography (Roger Deakins)

Online Film and Television Association Awards

  • Best Cinematography (Roger Deakins)
  • Best Sound Effects
  • Best Breakthrough Performance: Male (George MacKay)
  • Best Original Score (Thomas Newman)

Phoenix Critics Circle Awards

  • Best Cinematography (Roger Deakins)

Producers Guild of America Awards

  • Darryl F. Zanuck Award for Outstanding Producer of Theatrical Motion Pictures (Sam Mendes, Pippa Harris, Jayne‐Ann Tenggren and Callum McDougall)

St. Louis Film Critics Association Awards

  • Best Action Film
  • Best Cinematography (Roger Deakins)
  • Best Music Score (Thomas Newman)

San Diego Film Critics Society Awards

  • Best Production Design (Dennis Gassner)

San Francisco Bay Area Film Critics Circle Awards

  • Best Cinematography (Roger Deakins)

Seattle Film Critics Society Awards

  • Best Cinematography (Roger Deakins)

Utah Film Critics Association Awards

  • Best Director (Sam Mendes)
  • Best Cinematography (Roger Deakins)

Washington, D.C. Area Film Critics Association Awards

  • Best Cinematography (Roger Deakins)

“Abominable”

African American Film Critics Association Awards

  • Best Animated Film

“Ad Astra”

Chicago Film Critics Association Awards

  • Best Use of Visual Effects (Allen Maris, Jedediah Smith, Guillaume Rocheron and Scott R. Fisher)

Phoenix Critics Circle Awards

  • Best Science Fiction Film

San Diego Film Critics Society Awards

  • Best Visual Effects

Seattle Film Critics Society Awards

  • Best Visual Effects (Allen Maris, Jedediah Smith, Guillaume Rocheron and Scott R. Fisher)

“After”

E! People’s Choice Awards

  • Drama Movie of 2019

Teen Choice Awards

  • Choice Drama Movie
  • Choice Drama Movie Actor (Hero Fiennes-Tiffin)
  • Choice Drama Movie Actress (Josephine Langford)

“Aladdin”

E! People’s Choice Awards

  • Family Movie of 2019

Teen Choice Awards

  • Choice Sci-Fi/Fantasy Movie
  • Choice Sci-Fi/Fantasy Movie Actor (Will Smith)
  • Choice Sci-Fi/Fantasy Movie (Naomi Scott)

“Alita: Battle Angel”

Florida Film Critics Circle Awards

  • Best Visual Effects (Joe Letteri and Eric Saindon)

Hollywood Critics Association Awards

  • Best Animated of VFX Performance (Rosa Salazar)

International Press Academy Satellite Awards

  • Best Visual Effects (Joe Letteri and Eric Saindon)

“Amazing Grace”

Kansas City Film Critics Circle Awards

  • Best Documentary (tied with “Apollo 11”)

“American Factory”

Academy Awards

  • Best Documentary Feature

Critics’ Choice Documentary Awards

  • Best Director (Steven Bognar and Julia Reichert) *Tied with Peter Jackson of “They Shall Not Grow Old”
  • Best Political Documentary

Directors Guild of America Awards

  • Outstanding Directorial Achievement in Documentary

Film Independent Spirit Awards

  • Best Documentary

IFP Gotham Awards

  • Best Documentary

International Documentary Association Awards

  • Best Director (Steven Bognar and Julia Reichert)

Los Angeles Critics Association Awards

  • Best Documentary

Oklahoma Film Critics Circle Awards

  • Best Documentary

Sundance Film Festival

  • US Documentary Directing Award (Steven Bognar and Julia Reichert)

Toronto Film Critics Association Awards

  • Best Documentary

“Apollo 11”

American Cinema Editors (ACE) Eddie Awards

  • Best Edited Documentary

Chicago Film Critics Association Awards

  • Best Documentary

Critics’ Choice Documentary Awards

  • Best Documentary Feature
  • Best Editing (Todd Douglas Miller)
  • Bes Score (Matt Morton)
  • Best Archival Documentary
  • Best Science/Nature Documentary

Dallas-Forth Worth Film Critics Association Awards

  • Best Documentary

Detroit Film Critics Society Awards

  • Best Documentary

Florida Film Critics Circle Awards

  • Best Documentary

Georgia Film Critics Association Awards

  • Best Documentary

Hollywood Critics Association Awards

  • Best Documentary

Kansas City Film Critics Circle Awards

  • Best Documentary (tied with “Amazing Grace”)

Las Vegas Film Critics Circle Awards

  • Best Documentary

Los Angeles Critics Association Awards

  • Best Editing (Todd Douglas Miller)

Music City Film Critics Association Awards

  • Best Documentary

Nevada Film Critics Society Awards

  • Best Documentary

North Texas Film Critics Association Awards

  • Best Documentary

Online Association of Female Film Critics Awards

  • Best Documentary

Online Film and Television Association Awards

  • Best Documentary

Phoenix Critics Circle Awards

  • Best Documentary

Producers Guild of America Awards

  • Outstanding Producer of Documentary Motion Picture (Todd Douglas Miller and Thomas Petersen)

St. Louis Film Critics Association Awards

  • Best Documentary

San Francisco Bay Area Film Critics Circle Awards

  • Best Documentary

Seattle Film Critics Society Awards

  • Best Documentary

Utah Film Critics Association Awards

  • Best Documentary Feature
  • Best Film Editing (Todd Douglas Miller)
  • Best Original Score (Matt Morton)

Washington, D.C. Area Film Critics Association Awards

  • Best Documentary

“Atlantics”

BFI London Film Festival

  • Sutherland Prize (for a director’s first feature film)

Cannes Film Festival

  • Grand Prix (second place)

Los Angeles Critics Association Awards

  • Best Cinematography (Claire Mathon)

New York Film Critics Circle Awards

  • Best First Film

“Avengers: Endgame”

Art Directors Guild Awards

  • Excellence in Production Design – Fantasy Film (Charles Wood)

Critics’ Choice Awards

  • Best Action Movie
  • Best Visual Effects

E! People’s Choice Awards

  • Movie of 2019
  • Action Movie of 2019
  • Male Movie Star of 2019 (Robert Downey Jr.

Hollywood Critics Association Awards

  • Best Blockbuster
  • Best Visual Effects

Hollywood Film Awards

  • Hollywood Blockbuster Award (Kevin Feige and Victoria Alonso)

Las Vegas Film Critics Circle Awards

  • Best Visual Effects

MTV Movie & TV Awards

  • Best Movie
  • Best Hero (Robert Downey Jr.)
  • Best Villain (Josh Brolin)

Music City Film Critics Association Awards

  • Best Action Film

Nevada Film Critics Society Awards

  • Best Visual Effects

Online Film and Television Association Awards

  • Best Visual Effects

St. Louis Film Critics Association Awards

  • Best Visual Effects

Screen Actors Guild Awards

  • Outstanding Action Performance by a Stunt Ensemble in a Motion Picture

Teen Choice Awards

  • Choice Movie
  • Choice Action Movie Actor (Robert Downey Jr.)
  • Choice Action Movie Actress (Scarlett Johansson)
  • Choice Movie Villain (Josh Brolin)

Utah Film Critics Association Awards

  • Vice/Martin Award for Performance in a Science-Fiction, Fantasy or Horror Film (Robert Downey Jr.)

Washington, D.C. Area Film Critics Association Awards

  • Best Visual Effects
  • Best Motion Capture Performance (Josh Brolin)

“A Beautiful Day in the Neighborhood”

North Texas Film Critics Association Awards

  • Best Supporting Actor (Tom Hanks)

“The Black Godfather”

African American Film Critics Association Awards

  • Best Documentary

“Bombshell”

Academy Awards

  • Best Makeup and Hairstyling (Kazu Hiro, Anne Morgan and Vivian Baker)

BAFTA Film Awards

  • Best Makeup and Hair (Kazu Hiro, Anne Morgan and Vivian Baker)

Critics’ Choice Awards

  • Best Hair and Makeup (Kazu Hiro, Anne Morgan and Vivian Baker)

Hollywood Critics Association Awards

  • Best Hair and Makeup (Kazu Hiro, Anne Morgan and Vivian Baker)

Las Vegas Film Critics Circle Awards

  • Best Supporting Actress (Margot Robbie)

Make-Up and Hair Stylist Guild Awards

  • Best Contemporary Make-up in a Feature-length Motion Picture (Vivian Baker, Cristina Waltz and Richard Redlefsen)
  • Best Special Make-up Effects in a Feature-length Motion Picture (Kazu Hiro, Vivian Baker and Richard Redlefsen)
  • Best Contemporary Hair Styling in a Feature-length Motion Picture (Anne Morgan, Jaime Leigh Mcintosh and Adruitha Lee)

Nevada Film Critics Society Awards

  • Best Actress (Charlize Theron) *Tie with Scarlett Johansson of “Marriage Story”

North Texas Film Critics Association Awards

  • Best Actress (Charlize Theron)

Online Film and Television Association Awards

  • Best Makeup and Hair

St. Louis Film Critics Association Awards

  • Best Supporting Actress (Margot Robbie) *Also awarded for “Once Upon a Time in Hollywood”

“Booksmart”

Film Independent Spirit Awards

  • Best First Feature

GALECA Dorian Awards

  • Unsung Film of the Year

Hollywood Critics Association Awards

  • Best Comedy/Musical *Tied with “Rocketman”
  • Best Female Director (Olivia Wilde)
  • Best Performance by an Actress 23 and Under (Kaitlyn Dever)

Hollywood Film Awards

  • Hollywood Breakthrough Director Award (Olivia Wilde)

Indiana Film Journalists Association Awards

  • Breakout of the Year (Olviia Wilde)

Las Vegas Film Critics Circle Awards

  • Breakout Filmmaker (Olivia Wilde)

Online Film and Television Association Awards

  • Best breakthrough Director (Olivia Wilde)

Philadelphia Film Critics Circle Awards

  • Best Directorial Debut (Olivia Wilde) *Tied with Joe Talbot of “The Last Black Man in San Francisco”

St. Louis Film Critics Association Awards

  • Best Comedy

Toronto Film Critics Association Awards

  • Best First Feature (Olivia Wilde)

“Brittany Runs a Marathon”

Sundance Film Festival

  • U.S. Dramatic Audience Award

“The Cave”

International Documentary Association Awards

  • Best Writing (Alisar Hasan and Feras Fayyad)

Toronto International Film Festival

  • People’s Choice Documentary Award

“Clemency”

Sundance Film Festival

  • U.S. Dramatic Grand Jury Award

Cold Case Hammarskjöld

Sundance Film Festival

  • World Cinema Documentary Grand Jury Directing Award (Mads Brügger)

“Dolemite Is My Name”

African American Film Critics Association Awards

  • Best Actor (Eddie Murphy)
  • Best Supporting Actress (Da’Vine Joy Randolph)

Black Film Critics Circle Awards

  • Best Picture
  • Best Actor (Eddie Murphy)
  • Best Supporting Actor (Da’Vine Joy Randolph)
  • Best Ensemble

Critics’ Choice Awards

  • Best Comedy Film
  • Best Costume Design (Ruth E. Carter)

International Press Academy Satellite Awards

  • Best Costume Design (Ruth E. Carter)

San Diego Film Critics Society Awards

  • Best Comedic Performance (Wesley Snipes)
  • Best Costume Design (Ruth E. Carter)

Kansas City Film Critics Circle Awards

  • Best Supporting Actress (Da’Vine Joy Randolph)

Las Vegas Film Critics Circle Awards

  • Best Comedy
  • Best Costume Design (Ruth E. Carter)

Online Film and Television Association Awards

  • Best Costume Design (Ruth E. Carter) *Tied with “Little Women”

Seattle Film Critics Society Awards

  • Best Costume Design (Ruth E. Carter)

“Downton Abbey”

Hollywood Film Awards

  • Hollywood Costume Design Award (Anna Mary Scott Robbins)

Make-Up and Hair Stylist Guild Awards

  • Best Period Hair Styling and/or Character Hair Styling in a Feature-length Motion Picture (Anne Nosh Oldham, Elaine Browne and Marc Pilcher)

“The Farewell”

American Film Institute (AFI) Awards

  • AFI Top 10 Movie of the Year

Chicago Film Critics Association Awards

  • Milos Stehlik Award for Breakthrough Filmmaker (Lulu Wang)

Film Independent Spirit Awards

  • Best Feature
  • Best Supporting Female (Shuzhen Zhao)

Golden Globe Awards

  • Best Actress in a Motion Picture – Comedy (Awkwafina)

Hollywood Critics Association Awards

  • Best Independent Film *Tied with “Waves”

IFP Gotham Awards

  • Best Actress (Awkwafina)

International Press Academy Satellite Awards

  • Best Actress in a Motion Picture – Comedy or Musical (Awkwafina)

North Texas Film Critics Association Awards

  • Best Supporting Actress (Zhao Shuzhen)

Online Association of Female Film Critics Awards

  • Breakthrough Filmmaker (Lulu Wang)

Online Film and Television Association Awards

  • Best Breakthrough Performance: Female (Awkwafina)

San Diego Film Critics Society Awards

  • Best Supporting Actress (Zhao Shuzhen)

“Fighting With My Family”

Detroit Film Critics Society Awards

  • Breakthrough (Florence Pugh) *Also awarded for “Midsommar” and “Little Women”

Florida Film Critics Circle Awards

  • Pauline Kael Breakout Award (Florence Pugh) *Also awarded for “Midsommar” and “Little Women”

Georgia Film Critics Association Awards

  • Breakthrough Award (Florence Pugh) *Also awarded for “Midsommar” and “Little Women”

Las Vegas Film Critics Circle Awards

  • Best Family Film

“Five Feet Apart”

E! People’s Choice Awards

  • Drama Movie Star of 2019 (Cole Sprouse)

“For Sama”

BAFTA Film Awards

  • Best Documentary

British Independent Film Awards

  • Best British Independent Film
  • Best Documentary
  • Best Director (Waad al-Khateab and Edward Watts)
  • Best Editing (Chloe Lambourne and Simon McMahon)

Cannes Film Festival

  • L’oeil d’or (Best Documentary)

Indiana Film Journalists Association Awards

  • Best Documentary

International Documentary Association Awards

  • Best Feature

London Film Critics Circle Awards

  • Best Documentary

National Board of Review Awards

  • NBR Freedom of Expression Award

South by Southwest Film Festival

  • Grand Jury Award for Best Documentary
  • Audience Award for Best Documentary

“Ford v Ferrari”

Academy Awards

  • Best Film Editing
  • Best Sound Mixing

BAFTA Film Awards

  • Best Editing (Andrew Buckland, Michael McCusker)

Cinema Audio Society Awards

  • Best Motion Picture – Live-Action

Hollywood Film Awards

  • Hollywood Director Award (James Mangold)
  • Hollywood Editor Award (Michael McCusker and Andrew Buckland)
  • Hollywood Sound Award (Donald Sylvester, Paul Massey, David Giammarco and Steven A. Morrow)

Indiana Film Journalists Association Awards

  • Hoosier Award (Jason Keller)

International Press Academy Satellite Awards

  • Best Motion Picture – Drama
  • Best Director (James Mangold)
  • Best Actor in a Motion Picture – Drama (Christian Bale)
  • Best Film Editing (Andrew Buckland and Michael McCusker
  • Best Sound Editing and Mixing (Donald Sylvester, Paul Massey, David Giammarco and Steven A. Morrow)

Las Vegas Film Critics Circle Awards

  • Best Action Film
  • Best Film Editing (Andrew Buckland and Michael McCusker)

San Diego Film Critics Society Awards

  • Best Editing (Andrew Buckland, Michael McCusker and Dirk Westervelt)

San Francisco Bay Area Film Critics Circle Awards

  • Best Film Editing (Andrew Buckland)

Washington, D.C. Area Film Critics Association Awards

  • Best Editing (Andrew Buckland and Michael McCusker)

“Frozen 2”

Annie Awards

  • Best Acting in an Animated Feature Production (Josh Gad)
  • Best Animated Effects in an Animated Feature Production

“Harriet”

Black Film Critics Circle Awards

  • Best Director (Kasi Lemmons) *Tied with Martin Scorsese of “The Irishman”

Hollywood Film Awards

  • Hollywood Breakout Actress Award (Cynthia Erivo)

Las Vegas Film Critics Circle Awards

  • Best Song (“Stand Up,” written by Cynthia Erivo and Joshuah Brian Campbell)

Philadelphia Film Critics Circle Awards

  • Elaine May Award

Society of Composers and Lyricists Awards

  • Outstanding Original Song for Visual Media (“Stand Up,” written by Cynthia Erivo and Joshuah Brian Campbell)

“Honey Boy”

Directors Guild of America Awards

  • Outstanding Directorial Achievement of a First-Time Feature Film Director (Alma Har’el)

Sundance Film Festival

  • U.S. Dramatic Special Jury Award for Vision and Craft

Hollywood Critics Association Awards

  • Best Performance by an Actor 23 and Under (Noah Jupe)

Hollywood Film Awards

  • Hollywood Breakthrough Screenwriter Award (Shia LaBeouf)

Las Vegas Film Critics Circle Awards

  • Best Male Youth Performance – Actor Under 21 (Noah Jupe)

Online Association of Female Film Critics Awards

  • Best Supporting Actor (Shia LaBeouf)

“Honeyland”

American Society of Cinematographers Awards

  • Best Documentary (Fejmi Daut and Samir Ljuma )

Boston Society of Film Critics Awards

  • Best Documentary

Critics’ Choice Documentary Awards

  • Best First Documentary Feature (Tamara Kotevska and Ljubomir Stefanov)

Denver Film Critics Society Awards

  • Best Documentary

GALECA Dorian Awards

  • Documentary of the Year

International Documentary Association Awards

  • Best Cinematography (Fejmi Daut and Samir Ljuma)
  • Pare Lorentz Award

Sundance Film Festival

  • World Cinema Documentary Grand Jury Award
  • World Cinema Documentary Special Jury Award for Impact for Change (Tamara Kotevska and Ljubomir Stefanov)
  • World Cinema Documentary Special Jury Award for Cinematography (Fejmi Daut and Samir Ljuma)

New York Film Critics Circle Awards

  • Best Nonfiction Film

Vancouver Film Critics Circle Awards

  • Best Documentary

“How to Train Your Dragon: The Hidden World”

Annie Awards

  • Best Special Production

Indiana Film Journalists Association Awards

  • Best Animated Film

National Board of Review Awards

  • Best Animated Feature

Vancouver Film Critic Circle Awards

  • Best Animated Film

“Hustlers”

GALECA Dorian Awards

  • Film Performance of the Year — Supporting Actress (Jennifer Lopez)

Hollywood Critics Association Awards

  • Best Supporting Actress (Jennifer Lopez)

Indiana Film Journalists Association Awards

  • Best Supporting Actress (Jennifer Lopez)

International Press Academy Satellite Awards

  • Best Supporting Actress in a Motion Picture (Jennifer Lopez)

Los Angeles Critics Association Awards

  • Best Supporting Actress (Jennifer Lopez)

Nevada Film Critics Society Awards

  • Best Supporting Actress (Jennifer Lopez)

Oklahoma Film Critics Circle Awards

  • Best Supporting Actress (Jennifer Lopez)

Online Association of Female Film Critics Awards

  • Best Supporting Actress (Jennifer Lopez)

Online Film and Television Association Awards

  • Best Supporting Actress (Jennifer Lopez)

San Francisco Bay Area Film Critics Circle Awards

  • Best Supporting Actress (Jennifer Lopez)

Seattle Film Critics Society Awards

  • Best Supporting Actress (Jennifer Lopez)

Washington, D.C. Area Film Critics Association Awards

  • Best Supporting Actress (Jennifer Lopez)

“I Lost My Body”

Annie Awards

  • Best Feature – Independent
  • Writing in an Animated Feature Production (Jérémy Clapin and Guillaume Laurant)

Black Film Critics Circle Awards

  • Best Animated Film

Boston Society of Film Critics Awards

  • Best Animated Film

Florida Film Critics Circle Awards

  • Best Animated Film

International Cinephile Society Awards

  • Best Animated Picture

Los Angeles Critics Association Awards

  • Best Animated Film
  • Best Music/Score (Dan Levy)

New York Film Critics Circle Awards

  • Best Animated Film

San Diego Film Critics Society Awards

  • Best Animated Film

San Francisco Bay Area Film Critics Circle Awards

  • Best Animated Film

Utah Film Critics Association Awards

  • Best Animated Feature

“The Irishman”

American Film Institute (AFI) Awards

  • AFI Top 10 Movie of the Year

Black Film Critics Circle Awards

  • Best Director (Martin Scorsese) *Tied with Kasi Lemmons of “Harriet”)
  • Best Adapted Screenplay (Steven Zaillian)

Boston Society of Film Critics Awards

  • Best Editing (Thelma Schoonmaker)

Chicago Film Critics Association Awards

  • Best Editing (Thelma Schoonmaker)

Critics’ Choice Awards

  • Best Acting Ensemble

Detroit Film Critics Society Awards

  • Best Director (Martin Scorsese)
  • Best Supporting Actor (Joe Pesci)

Florida Film Critics Circle Awards

  • Best Supporting Actor (Joe Pesci)

Georgia Film Critics Association Awards

  • Best Supporting Actor (Joe Pesci)
  • Best Adapted Screenplay (Steven Zaillian)

Hollywood Critics Association Awards

  • Best Supporting Actor (Joe Pesci)

Hollywood Film Awards

  • Hollywood Supporting Actor Award (Al Pacino)
  • Hollywood Producer Award (Emma Tillinger Koskoff)
  • Hollywood Visual Effects Award (Pablo Helman)

International Cinephile Society Awards

  • Best Supporting Actor (Joe Pesci)

Kansas City Film Critics Circle Awards

  • Best Supporting Actor (Joe Pesci)

London Film Critics Circle Awards

  • Best Supporting Actor (Joe Pesci)

National Board of Review Awards

  • Best Film
  • Best Adapted Screenplay
  • NBR Icon Award (Martin Scorsese, Robert De Niro, Al Pacino)

Nevada Film Critics Society Awards

  • Best Supporting Actor (Joe Pesci)

New York Film Critics Circle Awards

  • Best Film
  • Best Supporting Actor (Joe Pesci)

North Texas Film Critics Association Awards

  • Best Picture

Oklahoma Film Critics Circle Awards

  • Best Director (Martin Scorsese)
  • Best Adapted Screenplay (Steven Zaillian)

Philadelphia Film Critics Circle Awards

  • Best Director (Martin Scorsese)
  • Best Supporting Actor (Joe Pesci) *Tied with Brad Pitt of “Once Upon a Time in Hollywood”
  • Best Soundtrack

St. Louis Film Critics Association Awards

  • Best Adapted Screenplay (Steven Zaillian)

San Diego Film Critics Society Awards

  • Best Picture
  • Best Supporting Actor (Joe Pesci) *Tied with Brad Pitt of “Once Upon a Time in Hollywood”

Toronto Film Critics Association Awards

  • Best Screenplay (Steven Zaillian)

Utah Film Critics Association Awards

  • Best Supporting Actor (Joe Pesci)

“Jawline”

Sundance Film Festival

  • US Documentary Special Jury Award for Emerging Filmmaker (Liza Mandelup)

“John Wick: Chapter 3 – Parabellum”

Hollywood Critics Association Awards

  • Best Stunt Work

Online Film and Television Association Awards

  • Best Stunt Coordination

Seattle Film Critics Society Awards

  • Best Action Choreography

“Jojo Rabbit”

Academy Awards

  • Best Adapted Screenplay (Taika Waititi)

American Cinema Editors (ACE) Eddie Awards

  • Best Edited Feature Film (Comedy)

American Film Institute (AFI) Awards

  • AFI Top 10 Movie of the Year

BAFTA Film Awards

  • Best Adapted Screenplay (Taika Waititi)

Casting Society of America Artios Awards

  • Best Studio or Independent Comedy

Critics’ Choice Awards

  • Best Young Actor/Actress (Roman Griffin Davis)

Hollywood Critics Association Awards

  • Best Adapted Screenplay (Taika Waititi)

Hollywood Film Awards

  • Hollywood Cinematography (Mihai Mălaimare Jr.)
  • Hollywood Production Design Award (Ra Vincent)

Music City Film Critics Association Awards

  • Best Young Actor (Roman Griffin Davis)

Nevada Film Critics Society Awards

  • Best Adapted Screenplay (Taika Waititi)

North Texas Film Critics Association Awards

  • Best Newcomer (Roman Griffin Davis)

Online Association of Female Film Critics Awards

  • Best Adapted Screenplay (Taika Waititi)

Online Film and Television Association Awards

  • Best Youth Performance (Roman Griffin Davis)

Phoenix Critics Circle Awards

  • Best Comedy Film
  • Best Supporting Actress (Thomasin McKenzie)

San Francisco Bay Area Film Critics Circle Awards

  • Best Adapted Screenplay (Taika Waititi)

Seattle Film Critics Society Awards

  • Best Youth Performance (Thomasin McKenzie)

Toronto International Film Festival

  • People’s Choice Award

Washington, D.C. Area Film Critics Association Awards

  • Best Youth Performance (Roman Griffin Davis)

Writers Guild of America Awards

  • Best Adapted Screenplay (Taika Waititi)

“Joker”

Academy Awards

  • Best Actor (Joaquin Phoenix)
  • Best Original Score (Hildur Guðnadóttir)

American Film Institute (AFI) Awards

  • AFI Top 10 Movie of the Year

BAFTA Film Awards

  • Best Actor (Joaquin Phoenix)
  • Best Original Score (Hildur Guðnadóttir)
  • Best Casting (Shayna Markowitz)

Critics’ Choice Awards

  • Best Actor (Joaquin Phoenix)
  • Best Original Score (Hildur Guðnadóttir)

Denver Film Critics Society Awards

  • Best Actor (Joaquin Phoenix)
  • Best Original Score (Hildur Guðnadóttir)

Golden Globe Awards

  • Best Actor in Motion Picture – Drama (Joaquin Phoenix)
  • Best Original Score (Hildur Guðnadóttir)

Hollywood Critics Association Awards

  • Best Actor (Joaquin Phoenix)
  • Best Original Score (Hildur Guðnadóttir)

International Press Academy Satellite Awards

  • Best Adapted Screenplay (Todd Phillips and Scott Silver)
  • Best Score (Hildur Guðnadóttir)

London Film Critics Circle Awards

  • Best Actor (Joaquin Phoenix)

Make-Up and Hair Stylist Guild Awards

  • Best Period and/or Character Make-up in a Feature-length Motion Picture (Nicki Ledermann, Tania Ribalow and Sunday English)

Music City Film Critics Association Awards

  • Best Actor (Joaquin Phoenix)
  • Best Original Score (Hildur Guðnadóttir)

North Texas Film Critics Association Awards

  • Best Actor (Joaquin Phoenix)

Philadelphia Film Critics Circle Awards

  • Steve Friedman Award

Phoenix Critics Circle Awards

  • Best Score (Hildur Guðnadóttir)

San Diego Film Critics Society Awards

  • Best Actor (Joaquin Phoenix) *Tied with Adam Driver of “Marriage Story”

Screen Actors Guild Awards

  • Outstanding Performance by a Male Actor in a Leading Role (Joaquin Phoenix)

Society of Composers and Lyricists Awards

  • Outstanding Original Score for a Studio Film (Hildur Guðnadóttir)

Venice International Film Festival

  • Golden Lion Award

“Judy”

Academy Awards

  • Best Actress (Renée Zellweger)

BAFTA Film Awards

  • Best Actress (Renée Zellweger)

British Independent Film Awards

  • Best Actress (Renée Zellweger)
  • Best Makeup & Hair Design (Jeremy Woodhead)

Critics’ Choice Awards

  • Best Actress (Renée Zellweger)

Film Independent Spirit Awards

  • Best Female Lead (Renée Zellweger)

GALECA Dorian Awards

  • Film Performance of the Year — Actress (Renée Zellweger)

Golden Globe Awards

  • Best Actress in Motion Picture – Drama (Renée Zellweger)

Hollywood Film Awards

  • Hollywood Actress Award (Renée Zellweger)

Las Vegas Film Critics Circle Awards

  • Best Actress (Reneé Zellweger)

London Film Critics Circle Awards

  • Best Actress (Reneé Zellweger)

National Board of Review Awards

  • Best Actress (Reneé Zellweger)

Screen Actors Guild Awards

  • Outstanding Performance by a Female Actor in a Leading Role (Reneé Zellweger)

“Just Mercy”

African American Film Critics Association Awards

  • Best Supporting Actor (Jamie Foxx)

“Klaus”

Annie Awards

  • Best Character Animation in an Animated Feature Production
  • Best Character Design in an Animated Feature Production
  • Best Directing in an Animated Feature Production (Sergio Pablos)
  • Best Production Design in an Animated Feature Production (Szymon Biernaki, Marcin Jakubowski)
  • Best Storyboarding in an Animated Feature Production (Sergio Pablos)
  • Best Editorial in an Animated Feature Production

BAFTA Film Awards

  • Best Animated Film

“Knives Out”

American Film Institute (AFI) Awards

  • AFI Top 10 Movie of the Year

Casting Society of America Artios Awards

  • Best Big Budget Comedy

Denver Film Critics Society Awards

  • Best Original Screenplay (Rian Johnson)

Hollywood Critics Association Awards

  • Best Cast Ensemble

Indiana Film Journalists Association Awards

  • Best Ensemble Acting

International Press Academy Satellite Awards

  • Best Ensemble – Motion Picture

Kansas City Film Critics Circle Awards

  • Best Original Screenplay (Rian Johnson)

Las Vegas Film Critics Circle Awards

  • Best Ensemble

Music City Film Critics Association Awards

  • Best Comedy Film
  • Best Ensemble

National Board of Review Awards

  • Best Ensemble

North Texas Film Critics Association Awards

  • Gary Murray Award (Best Ensemble)

Oklahoma Film Critics Circle Awards

  • Best Ensemble
  • Best Original Screenplay (Rian Johnson)

Online Association of Female Film Critics Awards

  • Best Acting Ensemble

Philadelphia Film Critics Circle Awards

  • Best Picture
  • Best Script (Rian Johnson)

Phoenix Critics Circle Awards

  • Best Comedy Film
  • Best Screenplay (Rian Johnson)
  • Special Achievement Award: Ensemble Acting

San Diego Film Critics Society Awards

  • Best Ensemble

Washington, D.C. Area Film Critics Association Awards

  • Best Ensemble

“Knock Down the House”

Sundance Film Festival

  • U.S. Documentary Audience Award

“The Last Black Man in San Francisco”

African American Film Critics Association Awards

  • Best Independent Film

Boston Society of Film Critics Awards

  • Best New Filmmaker (Joe Talbot)

Casting Society of America Artios Awards

  • Best Low-Budget Comedy or Drama

Los Angeles Critics Association Awards

  • New Generation Prize (Joe Talbot, Jimmie Fails, Jonathan Majors)

Oklahoma Film Critics Circle Awards

  • Best First Feature (Joe Talbot)

Philadelphia Film Critics Circle Awards

  • Best Directorial Debut (Joe Talbot) *Tied with Olivia Wilde of “Booksmart”

San Francisco Bay Area Film Critics Circle Awards

  • Best Original Score (Emile Mosseri)
  • Marlon Riggs Award (Jimmie Fails and Joe Talbot)

Sundance Film Festival

  • U.S. Dramatic Directing Award (Joe Talbot)
  • U.S. Dramatic Special Jury Award for Creative Collaboration

“Les Misérables” 

Cannes Film Festival

  • Jury Prize

“The Lighthouse”

American Society of Cinematographers Awards

  • Spotlight Award (Jarin Blaschke)

Dallas-Forth Worth Film Critics Association

  • Russell Smith Award (for low-budget or cutting-edge films)

Film Independent Spirit Awards

  • Best Supporting Male (Willem Dafoe)
  • Best Cinematography (Jarin Blaschke)

Indiana Film Journalists Association Awards

  • Best Supporting Actor (Willem Dafoe)
  • Original Vision Award (Robert Eggers)

International Press Academy Satellite Awards

  • Best Supporting Actor – Motion Picture (Willem Dafoe)

Las Vegas Film Critics Circle Awards

  • Best Supporting Actor (Willem Dafoe)

Philadelphia Film Critics Circle Awards

  • Best Cinematography (Jarin Blaschke)

San Diego Film Critics Society Awards

  • Best Cinematography (Jarin Blaschke)

Seattle Film Critics Society Awards

  • Best Supporting Actor (Willem Dafoe)

“The Lion King”

Casting Society of America Artios Awards

  • Best Animation *Tie with “Toy Story 4”

E! People’s Choice Awards

  • Animated Movie Star of 2019 (Beyoncé)

International Press Academy Satellite Awards

  • Best Motion Picture – Animated or Mixed Media

“Little Women”

Academy Awards

  • Best Costume Design (Jacqueline Durran)

American Film Institute (AFI) Awards

  • AFI Top 10 Movie of the Year

BAFTA Film Awards

  • Best Costume Design (Jacqueline Durran)

Boston Society of Film Critics Awards

  • Best Picture
  • Best Actress (Saoirse Ronan)
  • Best Ensemble Cast
  • Best Original Score (Alexandre Desplat)

Chicago Film Critics Association Awards

  • Best Supporting Actress (Florence Pugh)
  • Best Adapted Screenplay (Greta Gerwig)
  • Best Costume Design (Jacqueline Durran)
  • Best Original Score (Alexandre Desplat)

Critics’ Choice Awards

  • Best Adapted Screenplay (Greta Gerwig)

Denver Film Critics Society Awards

  • Best Adapted Screenplay (Greta Gerwig)
  • Best Supporting Actress (Florence Pugh) *Tie with Laura Dern

Detroit Film Critics Society Awards

  • Breakthrough (Florence Pugh) *Also awarded for “Midsommar” and “Fighting With My Family”

Florida Film Critics Circle Awards

  • Best Ensemble
  • Best Adapted Screenplay (Greta Gerwig)
  • Breakout Award (Florence Pugh) *Also awarded for “Midsommar” and “Fighting With My Family”

Georgia Film Critics Association Awards

  • Best Supporting Actress (Florence Pugh)
  • Best Ensemble
  • Breakthrough (Florence Pugh) *Also awarded for “Midsommar” and “Fighting With My Family”

Indiana Film Journalists Association Awards

  • Best Adapted Screenplay (Greta Gerwig)

Kansas City Film Critics Circle Awards

  • Best Adapted Screenplay (Greta Gerwig)

Music City Film Critics Association Awards

  • Best Supporting Actress (Florence Pugh)

New York Film Critics Circle Awards

  • Best Supporting Actress (Laura Dern)

Online Film and Television Association Awards

  • Best Adapted Screenplay (Greta Gerwig)
  • Best Costume Design (Jacqueline Durrance) *Tied with “Dolemite Is My Name” 

Philadelphia Film Critics Circle Awards

  • Best Supporting Actress (Florence Pugh)
  • Best Breakthrough Performance (Florence Pugh)

San Diego Film Critics Society Awards

  • Breakthrough Artist (Florence Pugh) *Also awarded for “Midsommar”

USC Libraries Scripter Awards

  • Best Film

Utah Film Critics Association Awards

  • Best Supporting Actress (Florence Pugh)
  • Best Adapted Screenplay (Greta Gerwig)

Washington, D.C. Area Film Critics Association Awards

  • Best Adapted Screenplay (Greta Gerwig)

“Luce”

San Diego Film Critics Society Awards

  • Best Adapted Screenplay (Julius Onah)

“Maiden”

Critics’ Choice Documentary Awards

  • Best Sports Documentary

National Board of Review Awards

  • Best Documentary

“Marriage Story”

Academy Awards

  • Best Supporting Actress (Laura Dern)

American Film Institute (AFI) Awards

  • AFI Top 10 Movie of the Year

BAFTA Film Awards

  • Best Supporting Actress (Laura Dern)

Boston Society of Film Critics Awards

  • Best Actor (Adam Driver)
  • Best Supporting Actress (Laura Dern)

Casting Society of America Artios Awards

  • Studio or Independent Drama

Chicago Film Critics Association Awards

  • Best Actor (Adam Driver)

Critics’ Choice Awards

  • Best Supporting Actress (Laura Dern)

Dallas-Forth Worth Film Critics Association Awards

  • Best Actor (Adam Driver)
  • Best Actress (Scarlett Johansson)
  • Best Supporting Actress (Laura Dern)
  • Best Screenplay (Noah Baumbach)

Denver Film Critics Society Awards

  • Best Actress (Scarlett Johansson)
  • Best Supporting Actress (Laura Dern) *Tied with Florence Pugh of “Little Women”

Detroit Film Critics Society Awards

  • Best Actor (Adam Driver)
  • Best Actress (Scarlett Johansson)
  • Best Supporting Actress (Laura Dern)
  • Best Screenplay (Noah Baumbach)

Film Independent Spirit Awards

  • Robert Altman Award
  • Best Screenplay (Noah Baumbauch)

Florida Film Critics Circle Awards

  • Best Actor (Adam Driver)
  • Best Actress (Scarlett Johansson)
  • Best Supporting Actress (Laura Dern)

Golden Globe Awards

  • Best Supporting Actress in Motion Picture (Laura Dern)

Georgia Film Critics Association Awards

  • Best Actor (Adam Driver)

Hollywood Critics Association Awards

  • Best Male Director (Noah Baumbach)

Hollywood Film Awards

  • Hollywood Supporting Actress Award (Laura Dern)
  • Hollywood Film Composer Award (Randy Newman)

IFP Gotham Awards

  • Best Feature
  • Gotham Audience Award
  • Best Actor (Adam Driver)
  • Best Screenplay (Noah Baumbach)

Indiana Film Journalists Association Awards

  • Best Picture
  • Best Actor (Adam Driver)
  • Best Original Screenplay (Noah Baumbach)

International Press Academy Satellite Awards

  • Best Actress in a Motion Picture – Drama (Scarlett Johansson)
  • Best Original Screenplay (Noah Baumbach)

Kansas City Film Critics Circle Awards

  • Best Actor (Adam Driver)

London Film Critics Circle Awards

  •  Screenwriter of the Year (Noah Baumbach)
  • Best Supporting Actress (Laura Dern)

Los Angeles Critics Association Awards

  • Best Screenplay (Noah Baumbach)

Nevada Film Critics Society Awards

  • Best Film
  • Best Director (Noah Baumbach)
  • Best Actor (Adam Driver)
  • Best Actress (Scarlett Johansson) *Tie with Charlize Theron of Bombshell”

New York Film Critics Circle Awards

  • Best Supporting Actress (Laura Dern)

Online Association of Female Film Critics Awards

  • Best Actor (Adam Driver)
  • Best Actress (Scarlett Johansson) *Tied with Lupita Nyong’o of “Us”
  • Best Original Screenplay (Noah Baumbach)

Online Film and Television Association Awards

  • Best Actor (Adam Driver)
  • Best Adapted Song (“Being Alive”)

Philadelphia Film Critics Circle Awards

  • Best Actor (Adam Driver)

Phoenix Critics Circle Awards

  • Best Actor (Adam Driver)

St. Louis Film Critics Association Awards

  • Best Actor (Adam Driver)
  • Best Original Screenplay (Noah Baumbach} *Tied with Quentin Tarantino’s “Once Upon a Time in Hollywood”

San Diego Film Critics Society Awards

  • Best Actor (Adam Driver) *Tied with Joaquin Phoenix of “Joker”
  • Best Original Screenplay (Noah Baumbach)

Screen Actors Guild Awards

  • Outstanding Performance by a Female Actor in a Supporting Role (Laura Dern)

Seattle Film Critics Society Awards

  • Best Actor (Adam Driver)

Toronto Film Critics Association Awards

  • Best Actor (Adam Driver)
  • Best Supporting Actress (Laura Dern)

Utah Film Critics Association Awards

  • Best Actor (Adam Driver)
  • Best Actress (Scarlett Johansson)

Vancouver Film Critics Circle Awards

  • Best Actor (Adam Driver)
  • Best Actress (Scarlett Johansson)
  • Best Supporting Actress (Laura Dern)
  • Best Screenplay (Noah Baumbach)

Washington, D.C. Area Film Critics Association Awards

  • Best Actor (Adam Driver)
  • Best Original Screenplay (Noah Baumbach)

“Midnight Family”

International Documentary Association Awards

  • Best Editing (Luke Lorentzen and Paloma López Carrillo)

“Midsommar”

Detroit Film Critics Society Awards

  • Breakthrough (Florence Pugh) *Also awarded for “Fighting With My Family” and “Little Women”

Florida Film Critics Circle Awards

  • Pauline Kael Breakout Award (Florence Pugh) *Also awarded for “Fighting With My Family” and “Little Women”

Georgia Film Critics Association

  • Breakout Award (Florence Pugh) *Also awarded for “Fighting With My Family” and “Little Women”

Las Vegas Film Critics Circle Awards

  • Best Horror Film

Online Association of Female Film Critics Awards

  • Breakthrough Performance (Florence Pugh)

San Diego Film Critics Society Awards

  • Breakthrough Artist (Florence Pugh) *Also awarded for “Little Women”

“Mike Wallace Is Here”

International Documentary Association Awards

  • ABC News VideoSource Award

“Missing Link”

Golden Globe Awards

  • Best Animated Film

Las Vegas Film Critics Circle Awards

  • Best Animated Film

Toronto Film Critics Association Awards

  • Best Animated Film

“Monos”

Sundance Film Festival

  • World Cinema Dramatic Special Jury Award

“Motherless Brooklyn”

International Press Academy Satellite Awards

  • Auteur Award (Edward Norton)
  • Best Art Direction and Production Design (Beth Mickle and Michael Ahern)

“Murder Mystery”

E! People’s Choice Awards

  • Comedy Movie of 2019

“The Mustang”

IFP Gotham Awards

  • Breakthrough Director (Laure de Clermont-Tonnerre)

International Press Academy Satellite Awards

  • Best First Feature (Laure de Clermont-Tonnerre)

“Once Upon a Time in Hollywood”

Academy Awards

  • Best Supporting Actor (Brad Pitt)
  • Best Production Design (Barbara Ling and Nancy Haigh)

American Film Institute (AFI) Awards

  • AFI Top 10 Movie of the Year

Art Directors Guild Awards

  • Excellence in Production Design – Period Film (Barbara Ling)

BAFTA Film Awards

  • Best Supporting Actor (Brad Pitt)

Black Film Critics Circle Awards

  • Best Supporting Actor (Brad Pitt)

Boston Society of Film Critics Awards

  • Best Supporting Actor (Brad Pitt)
  • Best Screenplay (Quentin Tarantino)

Casting Society of America Artios Awards

  • Best Big Budget Drama

Chicago Film Critics Association Awards

  • Best Supporting Actor (Brad Pitt)

Critics’ Choice Awards

  • Best Picture
  • Best Original Screenplay (Quentin Tarantino)
  • Best Supporting Actor (Brad Pitt)
  • Best Production Design (Barbara Ling)

Dallas-Forth Worth Film Critics Association Awards

  • Best Supporting Actor (Brad Pitt)
  • Best Art Direction (Barbara Ling)

Denver Film Critics Society Awards

  • Best Supporting Actor (Brad Pitt)

Detroit Film Critics Society Awards

  • Best Use of Music
  • Best Ensemble

Florida Film Critics Circle Awards

  • Best Art Direction/Production Design (Barbara Ling)

Golden Globe Awards

  • Best Motion Picture – Musical or Comedy
  • Best Supporting Actor in a Motion Picture (Brad Pitt)
  • Best Screenplay (Quentin Tarantino)
  • Best Production Design (Barbara Ling and Nancy Haigh)

International Press Academy Satellite Awards

  • Best Motion Picture – Comedy or Musical

Las Vegas Film Critics Circle Awards

  • Best Picture
  • Best Director (Quentin Tarantino)
  • Best Original Screenplay (Quentin Tarantino)
  • Best Score
  • Best Production Design (Barbara Ling)
  • Best Female Youth Performance – Actress Under 21 (Julia Butters)

Los Angeles Critics Association Awards

  • Best Production Design (Barbara Ling)

Music City Film Critics Association Awards

  • Best Supporting Actor (Brad Pitt)
  • Best Production Design (Barbara Ling)

National Board of Review Awards

  • Best Director (Quentin Tarantino)
  • Best Supporting Actor (Brad Pitt)

Nevada Film Critics Society Awards

  • Best Original Screenplay (Quentin Tarantino)
  • Best Production Design (Barbara Ling)

Philadelphia Film Critics Circle Awards

  • Best Supporting Actor (Brad Pitt) *Tied With Joe Pesci of “The Irishman”

St. Louis Film Critics Association Awards

  • Best Picture
  • Best Director (Quentin Tarantino)
  • Best Supporting Actor (Brad Pitt)
  • Best Supporting Actress (Margot Robbie) *Also awarded for “Bombshell”
  • Best Original Screenplay (Quentin Tarantino) *Tied with Noah Baumbach’s “Marriage Story”
  • Best Editing (Fred Raskin)
  • Best Production Design (Barbara Ling)
  • Best Music Soundtrack (Holly Adams, music supervisor/soundtrack producer)
  • Best Scene (Spahn Ranch)

San Diego Film Critics Society Awards

  • Best Supporting Actor (Brad Pitt) *Tied with Joe Pesci of “The Irishman”
  • Best Use of Music

San Francisco Bay Area Film Critics Circle Awards

  • Best Picture
  • Best Supporting Actor (Brad Pitt)
  • Best Production Design (Barbara Ling)

Seattle Film Critics Society Awards

  • Best Production Design (Barbara Ling)

Screen Actors Guild Awards

  • Outstanding Performance by a Male Actor in a Supporting Role (Brad Pitt)

Toronto Film Critics Association Awards

  • Best Supporting Actor (Brad Pitt)

Vancouver Film Critics Circle Awards

  • Best Supporting Actor (Brad Pitt)

Washington, D.C. Area Film Critics Association Awards

  • Best Supporting Actor (Brad Pitt)
  • Best Production Design (Barbara Ling)

“One Child Nation”

Sundance Film Festival

  •  U.S. Documentary Grand Jury Award

“Pain and Glory”

Cannes Film Festival

  • Best Actor (Antonio Banderas)

GALECA Dorian Awards

  • Film Performance of the Year — Actor (Antonio Banderas)

Los Angeles Critics Association Awards

  • Best Actor (Antonio Banderas)
  • Best Foreign Language Film

Hollywood Film Awards

  • Hollywood Actor Award (Antonio Banderas)

International Cinephile Society Awards

  • Best Picture
  • Best Actor (Antonio Banderas)

New York Film Critics Circle Awards

  • Best Actor (Antonio Banderas)

San Francisco Bay Area Film Critics Circle Awards

  • Best Actor (Antonio Banderas)

“Parasite”

Academy Awards

  • Best Picture
  • Best Director (Bong Joo Ho)
  • Best Original Screenplay (Bong Joo Ho and Han Jin Won)
  • Best International Feature Film

African American Film Critics Association Awards

  • Best Screenplay (Bong Joo Ho and Han Jin Won)
  • Best Foreign Film

American Cinema Editors (ACE) Eddie Awards

  • Best Edited Feature Film (Drama)

American Film Institute (AFI) Awards

  • Special Award

Art Directors Guild Awards

  • Excellence in Production Design – Contemporary Film (Lee Ha-Jun)

BAFTA Film Awards

  • Best Original Screenplay (Bong Joo Ho and Han Jin Won)
  • Best Film Not in the English Language

Black Film Critics Circle Awards

  • Best Foreign Film

Boston Society of Film Critics Awards

  • Best Director (Bong Joo Ho)
  • Best Foreign Language Film

British Independent Film Awards

  • Best International Film

Cannes Film Festival

  • Palme d’Or

Chicago Film Critics Association Awards

  • Best Picture
  • Best Director (Bong Joon Ho)
  • Best Original Screenplay (Bong Joo Ho and Han Jin Won)
  • Best Foreign Language Film

Critics’ Choice Awards

  • Best Director (Bong Joo Ho) *Tied With Sam Mendes of “1917”
  • Best Foreign Language Film

Dallas-Forth Worth Film Critics Association Awards

  • Best Foreign Language Film

Denver Film Critics Society Awards

  • Best Foreign Language Film

Detroit Film Critics Society Awards

  • Best Picture

Film Independent Spirit Awards

  • Best International Film

GALECA Dorian Awards

  • Best Film of the Year
  • Best Director (Bong Joo Ho)
  • Film Performance of the Year — Supporting Actor (Song Kang Ho)
  • Foreign Language Film fo the Year
  • Screenplay of the Year (Bong Joo Ho and Han Jin Won)

Georgia Film Critics Association Awards

  • Best Picture
  • Best Director (Bong Joo Ho)
  • Best Original Screenplay (Bong Joo Ho and Han Jin Won)
  • Best Foreign Language Film

Golden Globe Awards

  • Best Foreign Language Film

Hollywood Critics Association Awards

  • Best Original Screenplay (Bong Joo Ho and Han Jin Won)
  • Best Foreign Language Film

Hollywood Film Awards

  • Hollywood Filmmaker Award (Bong Joo Ho)

Indiana Film Journalists Association Awards

  • Best Director (Bong Joon Ho)
  • Best Foreign Language Film

International Cinephile Society Awards

  • Best Original Screenplay (Bong Joo Ho and Han Jin Won)
  • Best Production Design

Kansas City Film Critics Circle Awards

  • Best Foreign Language Film

Las Vegas Film Critics Circle Awards

  • Best Foreign Language Film

London Film Critics Circle Awards

  • Best Film
  • Best Director (Bong Joo Ho)

Los Angeles Critics Association Awards

  • Best Picture
  • Best Director (Bong Joo Ho)
  • Best Supporting Actor (Song Kang Ho)

Music City Film Critics Association Awards

  • Best Screenplay (Bong Joo Ho and Han Jin Won)
  • Best Foreign Film

National Board of Review Awards

  • Best Foreign Language Film

New York Film Critics Circle Awards

  • Best Foreign Language Film

North Texas Film Critics Association Awards

  • Best Foreign Lanuage Film

Oklahoma Film Critics Circle Awards

  • Best Foreign Language Film

Online Association of Female Film Critics Awards

  • Best Picture
  • Best Director (Bong Joo Ho)

Online Film and Television Association Awards

  • Best Picture
  • Best Director (Bong Joo Ho)
  • Best Ensemble
  • Best Original Screenplay (Bong Joo Ho and Han Jin Won)
  • Best Film Editing
  • Best Foreign Language Film

Philadelphia Film Critics Circle Awards

  • Best Foreign Film

Phoenix Critics Circle Awards

  • Best Picture
  • Best Director (Bong Joo Ho)
  • Best Supporting Actor (Song Kang Ho)
  • Best Foreign Language Film

St. Louis Film Critics Association Awards

  • Best Foreign Language Film

San Diego Film Critics Society Awards

  • Best Foreign Language Film

San Francisco Bay Area Film Critics Circle Awards

  • Best Director (Bong Joo Ho)
  • Best Original Screenplay (Bong Joo Ho and Han Jin Won)
  • Best Foreign Language Film

Seattle Film Critics Society Awards

  • Best Picture
  • Best Director (Bong Joo Ho)
  • Best Ensemble Cast
  • Best Screenplay (Bong Joo Ho and Han Jin Wan)
  • Best Foreign Language Film

Screen Actors Guild Awards

  • Outstanding Performance by a Cast in a Motion Picture

Toronto Film Critics Association Awards

  • Best Picture
  • Best Director (Bong Joo Ho)
  • Best Foreign Language Film

Utah Film Critics Association Awards

  • Best Picture
  • Best Original Screenplay (Bong Joo Ho and Han Jin Wan)
  • Best Non-English-Language Film

Vancouver Film Critics Circle Awards

  • Best Picture
  • Best Director (Bong Joo Ho)
  • Best Foreign Language Film

Washington, D.C. Area Film Critics Association Awards

  • Best Picture
  • Best Director (Bong Joo Ho)
  • Best Foreign Language Feature

Writers Guild of America Awards

  • Best Original Screenplay (Bong Joo Ho and Han Jin Wan)

“The Perfect Date”

E! People’s Choice Awards

  • Comedy Movie Star of 2019 (Noah Centineo)

Teen Choice Awards

  • Choice Comedy Movie Actor (Noah Centineo)
  • Choice Comedy Movie Actress (Laura Marano)

“The Personal History of David Copperfield”

British Independent Film Awards

  • Best Supporting Actor (Hugh Grant)
  • Best Costume Design (Suzie Harman and Robert Worley)
  • Best Production Design (Cristina Casali)
  • Best Casting (Sarah Crowe)

“Portrait of a Lady on Fire”

Boston Society of Film Critics Awards

  • Best Cinematography (Claire Mathon)

Cannes Film Festival

  • Best Screenplay (Céline Sciamma)

GALECA Dorian Awards

  • LGBTQ Film of the Year
  • Most Visually Striking Movie of the Year *Tied with “1917”

International Cinephile Society Awards

  • Best Director (Céline Sciamma)
  • Best Supporting Actress (Adèle Haenel)

Florida Film Critics Circle Awards

  • Best Picture
  • Best Director (Céline Sciamma)

Kansas City Film Critics Circle Awards

  • Tom Poe Award (Best LGBTQ Film)

London Film Critics Circle Awards

  • Best Foreign Language Film

Los Angeles Critics Association Awards

  • Best Cinematography (Claire Mathon)

New York Film Critics Circle Awards

  • Best CInematography (Claire Mathon)

Online Association of Female Film Critics Awards

  • The Rosie Award (for a film that best promotes women)

“Queen & Slim”

African American Film Critics Association Awards

  • Impact Award

Black Film Critics Circle Awards

  • Best Original Screenplay (Lena Waithe)

Florida Film Critics Circle Awards

  • Best First Feature (Melina Matsoukas)

National Board of Review Awards

  • Best Directorial Debut (Melina Matsoukas)

“Richard Jewell”

American Film Institute (AFI) Awards

  • AFI Top 10 Movie of the Year

National Board of Review Awards

  • Breakthrough Performance (Paul Walter Hauser)
  • Best Supporting Actress (Kathy Bates)

“Rocketman”

Academy Awards

  • Best Original Song (“(I’m Gonna) Love Me Again”)

Critics’ Choice Awards

  • Best Original Song (“(I’m Gonna) Love Me Again”) *Tied with “Glasgow (No Place Like Home)” from “Wild Rose”

Golden Globe Awards

  • Best Actor in Motion Picture – Musical or Comedy (Taron Egerton)
  • Best Original Song (“(I’m Gonna) Love Me Again”)

Hollywood Critics Association Awards

  • Best Comedy/Musical *Tied with “Booksmart”
  • Best Costume Design (Julian Day)

Hollywood Film Awards

  • Hollywood Breakout Actor Award (Taron Egerton)
  • Hollywood Make-up and Hair Styling Award (Lizzie Yianni-Georgiou, Tapio Salmi and Barrie Gower)

International Press Academy Satellite Awards

  • Best Actor in a Motion Picture – Comedy or Musical (Taron Egerton)

Music City Film Critics Association Awards

  • Best Music Film
  • Best Song (“(I’m Gonna) Love Me Again”)

Online Film and Television Association Awards

  • Best Original Song  (“(I’m Gonna) Love Me Again”)

“Share”

Sundance Film Festival

  • US Dramatic Waldo Salt Screenwriting Award (Pippa Bianco)
  • US Dramatic Special Jury Award for Breakthrough Performance (Rhianne Barreto)

“The Souvenir”

Sundance Film Festival

  • World Cinema Dramatic Grand Jury Award

“Spider-Man: Far From Home”

E! People’s Choice Awards

  • Female Movie Star of 2019 (Zendaya)
  • Action Movie Star of 2019 (Tom Holland)

Teen Choice Awards

  • Choice Summer Movie
  • Choice Summer Movie Actor (Tom Holland)
  • Choice SummerMovie Actress (Zendaya)

“Toni Morrison: The Pieces I Am”

Black Film Critics Circle Awards

  • Best Documentary

Critics’ Choice Documentary Awards

  • Best Biographical Documentary

Society of Composers and Lyricists Awards

  • Outstanding Original Score for an Independent Film (Kathryn Bostic)

“Toy Story 4”

Academy Awards

  • Best Animated Feature

American Cinema Editors (ACE) Eddie Awards

  • Best Edited Animated Feature Film

Art Directors Guild Awards

  • Excellence in Production Design – Animated Film (Bob Pauley)

Casting Society of America Artios Awards

  • Best Animation *Tie with “The Lion King”

Chicago Film Critics Association Awards

  • Best Animated Film

Cinema Audio Society Awards

  • Best Motion Picture – Animated

Critics’ Choice Awards

  • Best Animated Film

Dallas-Forth Worth Film Critics Association Awards

  • Best Animated Film

Detroit Film Critics Society Awards

  • Best Animated Film

Georgia Film Critics Association Awards

  • Best Animated Film

Hollywood Critics Association Awards

  • Best Animated Film

Hollywood Film Awards

  • Hollywood Animation Award

Music City Film Critics Association Awards

  • Best Animated Film

Nevada Film Critics Society Awards

  • Best Animated Movie

North Texas Film Critics Association Awards

  • Best Animated Film

Oklahoma Film Critics Circle Awards

  • Best Animated Film

Online Association of Female Film Critics Awards

  • Best Animated Film

Online Film and Television Association Awards

  • Best Animated Picture
  • Best Voiceover Performance (Tom Hanks)

Philadelphia Film Critics Circle Awards

  • Best Animated Film

Phoenix Critics Circle Awards

  • Best Animated Film

Producers Guild of America Awards

  • Outstanding Producer of Animated Theatrical Motion Pictures (Mark Nielsen and Jonas Rivera)

St. Louis Film Critics Association Awards

  • Best Animated Film

Seattle Film Critics Society Awards

  • Best Animated Film

Washington, D.C. Area Film Critics Association Awards

  • Best Animated Feature
  • Best Vocie Performance (Tonhy Hale)

“The Two Popes”

Hollywood Film Awards

  • Hollywood Screenwriter Award (Anthony McCarten)

Las Vegas Film Critics Circle Awards

  • Best Adapted Screenplay (Anthony McCarten)

“Uncut Gems”

Boston Society of Film Critics Awards

  • Best Actor (Adam Sandler)

Florida Film Critics Circle Awards

  • Best Original Screenplay (Josh Safdie, Benny Safdie and Ronald Bronstein)
  • Best Original Score

Film Independent Spirit Awards

  • Best Male Lead (Adam Sandler)
  • Best Director (Josh Safdie and Benny Safdie)
  • Best Editing (Ronald Bronstein and Benny Safdie)

Las Vegas Film Critics Circle Awards

  • Best Actor (Adam Sandler)
  • Best Original Score (Daniel Lopatin)

National Board of Review Awards

  • Best Actor (Adam Sandler)
  • Best Original Screenplay (Josh Safdie, Benny Safdie and Ronald Bronstein)

New York Film Critics Circle Awards

  • Best Director (Josh Safdie and Benny Safdie)

Oklahoma Film Critics Circle Awards

  • Best Actor (Adam Sandler)

St. Louis Film Critics Association Awards

  • Best Actor (Adam Sandler)

San Diego Film Critics Society Awards

  • Best Director (Josh Safdie and Benny Safdie)

Seattle Film Critics Society Awards

  • Best Film Editing (Ronald Bronstein and Benny Safdie)
  • Best Original Score (Daniel Lopatin)

“Us”

African American Film Critics Association Awards

  • Best Film
  • Best Director (Jordan Peele)
  • Best Actress (Lupita Nyong’o)

Black Film Critics Circle Awards

  • Best Actress (Lupita Nyong’o)

Chicago Film Critics Association Awards

  • Best Actress (Lupita Nyong’o)

Critics’ Choice Awards

  • Best Sci-Fi or Horror Film

Georgia Film Critics Association Awards

  • Best Actress (Lupita Nyong’o)

Hollywood Critics Association Awards

  • Best Actress (Lupita Nyong’o)
  • Best Horror Film

Indiana Film Journalists Association Awards

  • Best Actress (Lupita Nyong’o)
  • Best Original Score (Michael Abels)

Kansas City Film Critics Circle Awards

  • Best Actress (Lupita Nyong’o)
  • Vince Koehler Award (Best Sci-Fi, Fantasy or Horror Film)

Music City Film Critics Association Awards

  • Best Actress (lupita Nyong’o)
  • Best Horror Film

New York Film Critics Circle Awards

  • Best Actress (Lupita Nyong’o)

Oklahoma Film Critics Circle Awards

  • Best Actress (Lupita Nyong’o)

Online Association of Female Film Critics Awards

  • Best Actress (Lupita Nyong’o) *Tied with Scarlett Johansson of “Marriage Story”

Online Film and Television Association Awards

  • Best Actress (Lupita Nyong’o)
  • Best Movie Trailer
  • Best Movie Poster

Philadelphia Film Critics Circle Awards

  • Best Actress (Lupita Nyong’o)

Phoenix Critics Circle Awards

  • Best Actress (Lupita Nyong’o)
  • Best Horror Film

St. Louis Film Critics Association Awards

  • Best Horror Film

San Diego Film Critics Society Awards

  • Best Actress (Lupita Nyong’o)

San Francisco Bay Area Film Critics Circle Awards

  • Best Actress (Lupita Nyong’o)

Seattle Film Critics Society Awards

  • Best Actress (Lupita Nyong’o)

Toronto Film Critics Association Awards

  • Best Actress (Lupita Nyong’o)

Washington, D.C. Area Film Critics Association Awards

  • Best Actress (Lupita Nyong’o)
  • Best Original Score (Michael Abels)

“Waves”

African American Film Critics Association Awards

  • Best Breakout Performance (Kelvin Harrison Jr.)
  • We See You Award (Taylor Russell)

Hollywood Critics Association Awards

  • Best Independent Film *Tied with “The Farewell”
  • Breakthrough Performance Actor (Kelvin Harrison Jr.)

IFP Gotham Awards

  • Breakthrough Actor (Taylor Russell)

“Wild Rose”

Critics’ Choice Awards

  • Best Original Song (“Glasgow (No Place Like Home)”) *Tied with “(I’m Gonna) Love Me Again” from “Rocketman”

Denver Film Critics Society Awards

  • Best Original Song (“Glasgow (No Place Like Home)”)

Georgia Film Critics Association Awards

  • Best Original Song (“Glasgow (No Place Like Home)”)

Hollywood Critics Association Awards

  • Best Performance Actress (Jessie Buckley)
  • Best Original Song (“Glasgow (No Place Like Home)”)

2019 IFP Gotham Awards: ‘The Farewell,’ ‘The Last Black Man in San Francisco,’ ‘Marriage Story’ are top nominees

October 24, 2019

The following is a press release from Independent Filmmaker Project:

Independent Filmmaker Project (IFP), the nation’s premier member organization of independent storytellers, announced today the nominees for the 29th Annual IFP Gotham Awards. Ten competitive awards will be presented to independent features and series. In addition to the competitive awards, Gotham Tributes will be given to actors Laura Dern and Sam Rockwell, director Ava DuVernay, and the Gotham Industry Tribute to Glen Basner.

The IFP Gotham Awards is one of the leading awards for independent film and signals the kick-off to the film awards season. As the first major awards ceremony of the season, the IFP Gotham Awards provide critical early recognition and media attention to worthy independent films. The awards are also unique for their ability to assist in catapulting award recipients prominently into national awards season attention.“We congratulate the 2019 IFP Gotham Award nominees and are excited to recognize these artists on December 2nd here in New York, a city known for its great tradition of independent storytelling. This year has been filled with brilliant performances and dynamic work across film and television and we look forward to celebrating these achievements together,” said Jeffrey Sharp, Executive Director of IFP and the Made in NY Media Center.

Thirty-three films and series received nominations this year. Nominees are selected by committees of film critics, journalists, festival programmers, and film curators. Separate juries of writers, directors, actors, producers, editors and others directly involved in making films will determine the final IFP Gotham Award recipients.

The Gotham Audience Award nominees are comprised of the 15 films nominated for Best Feature, Best Documentary, and the Bingham Ray Breakthrough Director Award. The winners will be selected by online voting of IFP members. Voting for that award begins November 25th and the winner will be announced at the ceremony.

The IFP Gotham Awards ceremony will be held on Monday, December 2nd at Cipriani Wall Street.

The 2019 IFP Gotham Award nominations are:

Best Feature
The Farewell
Lulu Wang, director; Daniele Melia, Marc Turtletaub, Peter Saraf, Andrew Miano, Chris Weitz, Jane Zheng, Lulu Wang, Anita Gou, producers (A24)

Hustlers
Lorene Scafaria, director; Jessica Elbaum, Elaine Goldsmith-Thomas, Jennifer Lopez, Benny Medina, Will Ferrell, Adam McKay, producers (STXfilms)

Marriage Story
Noah Baumbach, director; Noah Baumbach, David Heyman, producers (Netflix)

Uncut Gems
Josh Safdie, Benny Safdie, directors; Scott Rudin, Eli Bush, Sebastian Bear McClard, producers (A24)

Waves
Trey Edward Shults, director; James Wilson, Kevin Turen, Trey Edward Shults, producers (A24)

Best Documentary
American Factory
Steven Bognar, Julia Reichert, directors; Steven Bognar, Julia Reichert, Jeff Reichert, Julie Parker Benello, producers (Netflix)

Apollo 11
Todd Douglas Miller, director; Todd Douglas Miller, Thomas Baxley Petersen, Evan Krauss, producers (NEON and CNN Films)

The Edge of Democracy
Petra Costa, director; Petra Costa, Tiago Pavan, Joanna Natasegara, Shane Boris, producers (Netflix)

Midnight Traveler
Hassan Fazili, director; Emelie Mahdavian, Su Kim, producers (Oscilloscope Laboratories)

One Child Nation
Nanfu Wang, Jialing Zhang, directors; Nanfu Wang, Jialing Zhang, Christoph Jörg, Julie Goldman, Christopher Clements, Carolyn Hepburn, producers (Amazon Studios)

Bingham Ray Breakthrough Director Award
Laure De Clermont-Tonnerre for The Mustang (Focus Features)

Kent Jones for Diane (IFC Films)

Joe Talbot for The Last Black Man in San Francisco (A24)

Olivia Wilde for Booksmart (United Artists Releasing)

Phillip Youmans for Burning Cane (ARRAY Releasing)

Best Screenplay
The Farewell, Lulu Wang (A24)

High Flying Bird, Tarell Alvin McCraney (Netflix)

The Last Black Man in San Francisco, Jimmie Fails, Joe Talbot, Rob Richert (A24)

Marriage Story, Noah Baumbach (Netflix)

Midsommar, Ari Aster (A24)

Best Actor
Willem Dafoe in The Lighthouse (A24)

Adam Driver in Marriage Story (Netflix)

Aldis Hodge in Clemency (NEON)

André Holland in High Flying Bird (Netflix)

Adam Sandler in Uncut Gems (A24)

Best Actress
Awkwafina in The Farewell (A24)

Elisabeth Moss in Her Smell (Gunpowder & Sky)

Mary Kay Place in Diane (IFC Films)

Florence Pugh in Midsommar (A24)

Alfre Woodard in Clemency (NEON)

Breakthrough Actor
Julia Fox in Uncut Gems (A24)

Aisling Franciosi in The Nightingale (IFC Films)

Chris Galust in Give Me Liberty (Music Box Films)

Noah Jupe in Honey Boy (Amazon Studios)

Jonathan Majors in The Last Black Man in San Francisco (A24)

Taylor Russell in Waves (A24

Breakthrough Series – Long Format (over 40 minutes)
Chernobyl, Craig Mazin, creator; Craig Mazin, Carolyn Strauss, Jane Featherstone, executive producers (HBO)

David Makes Man, Tarell Alvin McCraney, creator; Mike Kelley, Melissa Loy, Tarell Alvin McCraney, Denitria Harris-Lawrence, Michael B. Jordan, Oprah Winfrey, executive producers (OWN: Oprah Winfrey Network)

My Brilliant Friend, Saverio Costanzo, creator; Domenico Procacci; Lorenzo Mieli, Mario Gianani, Guido De Laurentiis, Elena Recchia, Jennifer Schuur, Paolo Sorrentino, executive producers (HBO)

Unbelievable, Susannah Grant, Sarah Timberman, Carl Beverly, Lisa Cholodenko, Ayelet Waldman & Michael Chabon, Katie Couric, Richard Tofel, Neil Barsky, Robyn Semien, Marie, executive producers (Netflix)

When They See Us, Ava DuVernay, creator; Jeff Skoll, Jonathan King, Jane Rosenthal, Robert De Niro, Berry Welsh, Oprah Winfrey, Ava DuVernay, executive producers (Netflix)

Breakthrough Series – Short Format (under 40 minutes)
PEN15, Maya Erskine, Anna Konkle, Sam Zvibleman, creators; Anna Konkle, Sam Zvibleman, Debbie Liebling, Gabe Liedman, Marc Provissiero, Brooke Pobjoy, Andy Samberg, Jorma Taccone, Akiva Schaffer, Becky Sloviter, Shelley Zimmerman, Brin Lukens, Jordan Levin, executive producers (Hulu)

Ramy, Ramy Youssef, Ari Katcher, Ryan Welch, creators; Ramy Youssef, Jerrod Carmichael, Ravi Nandan, Bridget Bedard, Ari Katcher, Ryan Welch, executive producers (Hulu)

Russian Doll, Natasha Lyonne, Leslye Headland, Amy Poehler, creators; Natasha Lyonne, Leslye Headland, Amy Poehler, Dave Becky, Tony Hernandez, Lilly Burns, Allison Silverman, executive producers (Netflix)

Tuca & Bertie, Lisa Hanawalt, creator; Lisa Hanawalt, Raphael Bob-Waksberg, Noel Bright, Steven A. Cohen, Tiffany Haddish, Ali Wong, executive producers (Netflix)

Undone, Kate Purdy, Raphael Bob-Waksberg, creators; Kate Purdy, Raphael Bob-Waksberg, Noel Bright, Steven A. Cohen, Tommy Pallotta, executive producers (Amazon Prime Video)

Twenty-six writers, critics and programmers participated in the nomination process. The

Nominating Committees for the 2019 IFP Gotham Awards were:

Nominating Committee for Best Feature, Best Screenplay, and Breakthrough Director:
Justin Chang, Film Critic, Los Angeles Times

Ann Hornaday, Chief Film Critic, The Washington Post

Eric Kohn, Executive Editor & Chief Critic, IndieWire

Joshua Rothkopf, Global Deputy Film Editor, Time Out Media

Alison Willmore, Film Critic, Vulture

Nominating Committee for Best Documentary:
Chris Boeckmann, Director of Programming, True/False Film Fest

Ben Fowlie, Executive Director, Points North Institute; Founder, Camden International Film Festival

Cynthia Fuchs, Contributing Editor, PopMatters; Director Film & Media Studies, George Mason University

Tom Hall, Executive Director, Montclair Film

Caroline Libresco, Curator, Producer, and Strategist

Nominating Committee for Best Actor and Best Actress:
David Ehrlich, Senior Film Critic, Indiewire

David Fear, Senior Editor/Critic, Rolling Stone

Tim Grierson, Senior U.S. Critic, Screen Daily; Chief Film Critic, Paste Magazine

Jessica Kiang, Film Critic, Variety, The Playlist, Sight & Sound

Alissa Wilkinson, Film Critic, Vox

Nominating Committee for Breakthrough Actor:
Kate Erbland, Deputy Editor, Film, IndieWire

Jon Frosch, Reviews Editor, The Hollywood Reporter

Odie Henderson, Reviewer, RogerEbert.com

Tomris Laffly, Film Critic, Time Out New York, RogerEbert.com, Variety

David Sims, Staff Writer, Culture, The Atlantic

Nominating Committee for Breakthrough Series
Judy Berman, TV Critic, TIME

Jen Chaney, TV Critic, Vulture

Daniel Fienberg, Chief Television Critic, The Hollywood Reporter

Caroline Framke, TV Critic, Variety

Alan Sepinwall, Chief TV Critic, Rolling Stone

Brian Tallerico, Editor, RogerEbert.com

Gotham Audience Award
IFP members will determine the Gotham Audience Award with nominees comprised of the 15 nominated films in the Best Feature, Best Documentary, and Bingham Ray Breakthrough Director Award categories. All IFP current, active members will be eligible to vote. Voting will take place online from November 25th at 12:01 AM EST and conclude on November 30th at 5:00 PM EST. In addition, IFP will be scheduling screenings of the nominated films for IFP members in the theater at the Made in NY Media Center by IFP in Brooklyn. These screenings will take place from November 6-25.

Sponsors
The Premier Sponsor of the 2019 IFP Gotham Awards is The New York Times, and the Philanthropic Supporter is The Rockefeller Foundation. The Official Water Partner is FIJI Water, the Official Airline Partner is JetBlue and the Official Wine Partner is Robert Hall Winery. Additionally, the awards will be promoted nationally in an eight-page special advertising section in The New York Times in November 2019.

2019 IFP Gotham Awards – Alphabetical List of Nominated Films & Series
American Factory
Best Documentary

Apollo 11
Best Documentary

Booksmart
Breakthrough Director

Burning Cane
Breakthrough Director

Chernobyl
Breakthrough Series – Long Format (over 40 minutes)

Clemency
Best Actor
Best Actress

David Makes Man
Breakthrough Series – Long Format (over 40 minutes)

Diane
Breakthrough Director
Best Actress

The Edge of Democracy
Best Documentary

The Farewell
Best Feature
Best Screenplay
Best Actress

Give Me Liberty
Breakthrough Actor

Her Smell
Best Actress

High Flying Bird
Best Screenplay
Best Actor

Honey Boy
Breakthrough Actor

Hustlers
Best Feature

The Last Black Man in San Francisco
Breakthrough Director
Best Screenplay
Breakthrough Actor

The Lighthouse
Best Actor

Marriage Story
Best Feature
Best Screenplay
Best Actor

Midnight Traveler
Best Documentary

Midsommar
Best Screenplay
Best Actress

The Mustang
Breakthrough Director

My Brilliant Friend
Breakthrough Series – Long Format (over 40 minutes)

The Nightingale
Breakthrough Actor

One Child Nation
Best Documentary

PEN15
Breakthrough Series – Short Format (under 40 minutes)

Ramy
Breakthrough Series – Short Format (under 40 minutes)

Russian Doll
Breakthrough Series – Short Format (under 40 minutes)

Tuca & Bertie
Breakthrough Series – Short Format (under 40 minutes)

Unbelievable
Breakthrough Series – Long Format (over 40 minutes)

Uncut Gems
Best Feature
Best Actor
Breakthrough Actor

Undone
Breakthrough Series – Short Format (under 40 minutes)

Waves
Best Feature
Breakthrough Actor

When They See Us
Breakthrough Series – Long Format (over 40 minutes)

About IFP
The Independent Filmmaker Project (IFP) champions the future of storytelling by connecting artists with essential resources at all stages of development and distribution. The organization fosters a vibrant and sustainable independent storytelling community through its year-round programs, which include IFP Week, IFP Labs (Film, Series & Audio Storytelling), Filmmaker Magazine, IFP Gotham Awards and the Made in NY Media Center by IFP, a tech and media incubator space developed with the New York Mayor’s Office of Media and Entertainment.

About the IFP Gotham Awards
The IFP Gotham Awards, selected by distinguished juries and presented in New York City, the home of independent film, are the first honors of the film awards season. This public showcase honors the filmmaking community, expands the audience for independent films, and supports the work that IFP does behind the scenes throughout the year to bring such films to fruition.

For information on attending, visit the Gothams website.

2018 IFP Gotham Awards: ‘The Rider,’ ‘First Reformed,’ ‘Eighth Grade’ are the top winners

November 26, 2018

The following is a press release from the Independent Filmmaker Project (IFP):

The Independent Filmmaker Project (IFP) tonight announced the winners of the 28th Annual IFP Gotham Awards at a ceremony held at Cipriani Wall Street in New York City.

Winning the Best Feature award was The Riderdirector Chloé Zhao’s intimately lyrical, contemporary Western portrait of an injured young rodeo bronc rider’s journey toward a potentially compromised future.

The award for Best Documentary went to Hale County This Morning, This Evening, director RaMell Ross’ adventurously impressionistic and deeply poetic portrait of the lives of two young African American men in rural Alabama filmed over five years.

The IFP Gotham Audience Award, voted by IFP members, went to Won’t You Be My Neighbor?, Morgan Neville’s intimate – and massively popular – documentary on Fred Rogers, exploring both the public and private side of the man who invited generations of children and adults into his television neighborhood.

Winning the award for Best Actor was Ethan Hawke for his performance in First Reformed as a tormented parish pastor whose ministering to a troubled couple sends him on a path toward his own redemption. Scoring a second award for First Reformed was veteran writer/director Paul Schrader who won the Best Screenplay award.

Toni Collette was voted Best Actress for her demanding and expansive performance in Hereditary as a guilt-ridden mother who battles through increasing levels of grief and fear to horror as the legacy of a poisoned family tree reaches its culmination.

In the “breakthrough” categories, Eighth Grade scored two wins. Elsie Fisher won the Breakthrough Actor award for her delicately precise and touching performance as a shy and vulnerable teen enduring the final week of middle school while achieving small victories of confidence as she heads toward high school. Fisher’s director – former teen YouTuber, comedian, and musician Bo Burnham – was voted the Bingham Ray Breakthrough Director award for so accurately and sensitively capturing the world of Eighth Grade, his debut feature film.

For breakthroughs in television and digital media, the Breakthrough Series–Long Form award, which aims to honor work that “expands the possibilities of creative, independent storytelling and enriches the landscape or pushes the boundaries of ‘television’” was won by Killing Eve, the comically original BBC America series starring Sandra Oh and Jodie Comer in which a female MI5 officer is assigned to track down a skilled psychopathic assassin, turning into a cat and mouse game of mutual obsession. The Breakthrough Series–Short Form award went to the vibrant and serio-comic 195 Lewis, in which a black lesbian couple in Bed-Stuy, Brooklyn, navigates their relationship surrounded by their distinctively original black queer friends.

As previously announced, in addition to the competitive awards, a Special Jury Award for ensemble performance was presented to Olivia Colman, Emma Stone, and Rachel Weisz as the leads of Yorgos Lanthimos’ The Favourite.

Career Tributes were also given during the ceremony to actors Rachel Weisz (presented by Michael Sheen) and Willem Dafoe (presented by Laurie Anderson), director Paul Greengrass (presented by Frank Marshall), and producer and Founding Chairman and CEO of RadicalMedia, Jon Kamen (presented by Katherine Oliver).

Also during the ceremony, a “Made in NY” Award, given by the Mayor’s Office of Media and Entertainment (MOME) to honor excellence in New York City’s creative community, was presented by Commissioner Julie Menin to Emmy Award-winning television host, bestselling author, filmmaker and activist Sandra Lee.

The Gotham Award ceremony was streamed on Facebook Live on FB/IFPFilm.

Here is the complete list of 2018 IFP Gotham Awards nominees and winners:

*=winner

Best Feature 

(Presented by Patricia Clarkson. The Best Feature jury included Judy Becker, Geoffrey Fletcher, Jon Hamm, Catherine Keener, and Bill Pohlad.)

The Favourite — Yorgos Lanthimos, director; Ceci Dempsey, Ed Guiney, Lee Magiday, Yorgos Lanthimos, producers  (Fox Searchlight Pictures)

First Reformed — Paul Schrader, director; Jack Binder, Greg Clark, Victoria Hill, Gary Hamilton, Deepak Sikka, Christine Vachon, David Hinojosa, Frank Murray, producers (A24)

If Beale Street Could Talk — Barry Jenkins, director; Adele Romanski, Sara Murphy, Barry Jenkins, Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Megan Ellison, producers (Annapurna Pictures)

Madeline’s Madeline — Josephine Decker, director; Krista Parris, Elizabeth Rao, producers (Oscilloscope Laboratories)

The Rider — Chloé Zhao, director; Bert Hamelinck, Sacha Ben Harroche, Mollye Asher, Chloé Zhao, producers (Sony Pictures Classics)*

Best Documentary

(Presented by Keegan-Michael KeyThe Best Documentary jury included Rachel Grady, Alan Jacobsen, Asif Kapadia, Ross Kauffman, and Dawn Porter.)

Bisbee ‘17  — Robert Greene, producer; Douglas Tirola, Susan Bedusa, Bennett Elliott, producers (4th Row Films)

Hale County This Morning, This Evening — RaMell Ross, director; RaMell Ross, Joslyn Barnes, Su Kim, producers (The Cinema Guild)*

Minding the Gap — Bing Liu, director; Diane Quon, Bing Liu, producers (Hulu & Magnolia Pictures)

Shirkers — Sandi Tan, director; Sandi Tan, Jessica Levin, Maya Rudolph, producers (Netflix)

Won’t You Be My Neighbor? — Morgan Neville, director; Morgan Neville, Caryn Capotosto, Nicholas Ma, producers (Focus Features)

Bingham Ray Breakthrough Director Award

(Presented by Barry Jenkins. The Bingham Ray Breakthrough Director jury included Wren Arthur, Natasha Lyonne, Matthew Porterfield, Kathryn Schubert, and Alfre Woodard.)

Ari Aster for Hereditary (A24)
Bo Burnham for Eighth Grade (A24)*
Jennifer Fox for The Tale (HBO)
Crystal Moselle for Skate Kitchen (Magnolia Pictures)
Boots Riley for Sorry to Bother You (Annapurna Pictures)

Best Screenplay

(Presented by Rupert Friend. The Best Screenplay jury included Stephen McKinley Henderson, Phyllis Nagy, Whit Stillman, Michael Taylor, and DeWanda Wise.)

The Favourite — Deborah Davis and Tony McNamara (Fox Searchlight Pictures)
First Reformed — Paul Schrader (A24)*
Private Life — Tamara Jenkins (Netflix)
Support the Girls — Andrew Bujalski (Magnolia Pictures)
Thoroughbreds — Cory Finley (Focus Features)

Best Actor

(Presented by Alessandro Nivola. The Best Actor jury included Lisa Cortés, Alexa Fogel, Alessandro Nivola, Mike White, and Constance Wu.)

Adam Driver in BlacKkKlansman (Focus Features)
Ben Foster in Leave No Trace (Bleecker Street)
Richard E. Grant in Can You Ever Forgive Me? (Fox Searchlight Pictures)
Ethan Hawke in First Reformed (A24)*
Lakeith Stanfield in Sorry to Bother You (Annapurna Pictures)

Best Actress

(Presented by Kieran Culkin. The Best Actress jury included Sean Baker, Malcolm D. Lee, Sam Levy, Alix Madigan, and Gabourey Sidibe.)

Glenn Close in The Wife (Sony Pictures Classics)
Toni Collette in Hereditary (A24)*
Kathryn Hahn in Private Life (Netflix)
Regina Hall in Support the Girls (Magnolia Pictures)
Michelle Pfeiffer in Where is Kyra? (Paladin and Great Point Media)

Special Jury Award for Ensemble Performance

Presented by Cynthia Nixon. The 2018 Best Actress nominating committee also voted to award this special Gotham Jury Award.

The Favourite – Olivia Colman, Emma Stone, and Rachel Weisz (Fox Searchlight Pictures)

Breakthrough Actor

(Presented by Regina Hall. The Breakthrough Actor jury included Anna Boden, Effie Brown, Chris Messina, Zac Stuart Pontier, and Lois Smith.)

Yalitza Aparicio in Roma (Netflix)
Elsie Fisher in Eighth Grade (A24)*
Helena Howard in Madeline’s Madeline (Oscilloscope Laboratories)
KiKi Layne in If Beale Street Could Talk (Annapurna Pictures)
Thomasin Harcourt McKenzie in Leave No Trace (Bleecker Street)

Breakthrough Series – Long Form

(Presented by Amy Seimetz and Taylor Schilling. The Breakthrough Series – Long Form jury included Radha Blank, M. Blair Breard, Tatiana Maslany, Amy Seimetz, and Samira Wiley.)

Alias Grace — Sarah Polley, Mary Harron, Noreen Halpern, executive producers (Netflix)

Big Mouth — Nick Kroll, Andrew Goldberg, Jennifer Flackett, Mark Levin, creators; Nick Kroll, Andrew Goldberg, Mark Levin & Jennifer Flackett, executive producers (Netflix)

The End of the F***ing World — Andy Baker, Murray Ferguson, Petra Fried, Ed MacDonald, Dominic Buchanan, Jonathan Entwistle, executive producers (Netflix)

Killing Eve — Sally Woodward Gentle, Lee Morris, Phoebe Waller-Bridge, executive producers (BBC America)*

Pose — Ryan Murphy, Brad Falchuk, Steven Canals, creators; Ryan Murphy, Brad Falchuk, Nina Jacobson, Brad Simpson, Alexis Martin Woodall, Sherry Marsh, executive producers (FX Networks)

Sharp Objects — Marti Noxon, creator; Marti Noxon, Jason Blum, Gillian Flynn, Amy Adams, Jean-Marc Vallée, Nathan Ross, Gregg Fienberg, Charles Layton, Marci Wiseman, Jessica Rhoades, executive producers (HBO)

Breakthrough Series – Short Form

(Presented by Amy Seimetz and Taylor Schilling. The Breakthrough Series-Short Form award was voted for on-line by IFP members.)

195 Lewis — Chanelle Aponte Pearson and Rae Leone Allen, creators*

Cleaner Daze —Tess Sweet and Daniel Gambelin, creators

Distance — Alex Dobrenko, creator

The F Word — Nicole Opper, creator

She’s the Ticket — Nadia Hallgren, creator

Gotham Audience Award

(Presented by Mj Rodriguez. IFP members determine the Gotham Audience Award with nominees comprised of the 15 nominated films in the Best Feature, Best Documentary, and Bingham Ray Breakthrough Director Award categories. All IFP current, active members are eligible to vote. Voting took place online from November 19 to November 24, 2018.)

Won’t You Be My Neighbor?  — Morgan Neville, director; Morgan Neville, Caryn Capotosto, Nicholas Ma, producers (Focus Features)*

Sponsors

The Premier Sponsor of the 2018 IFP Gotham Awards is The New York Times, and the Platinum Sponsor is GreenSlate. The Official Water Partner is FIJI Water, the Official Chocolate Partner is Lindt Chocolate and the Official Wine Partner is Robert Hall Winery. The Official After-Party Sponsor is Allbirds. Additionally, the awards will be promoted nationally in an eight-page special advertising section in The New York Times in November 2018.

About IFP 
The Independent Filmmaker Project (IFP) champions the future of storytelling by connecting artists with essential resources at all stages of development and distribution. The organization fosters a vibrant and sustainable independent storytelling community through its year-round programs, which include IFP Week, IFP Labs (Film, Series & Audio Storytelling), Filmmaker Magazine, IFP Gotham Awards and the Made in NY Media Center by IFP, a tech and media incubator space developed with the New York Mayor’s Office of Media and Entertainment.
About the IFP Gotham Independent Film Awards
The IFP Gotham Independent Film Awards, selected by distinguished juries and presented in New York City, the home of independent film, are the first honors of the film awards season. This public showcase honors the filmmaking community, expands the audience for independent films, and supports the work that IFP does behind the scenes throughout the year to bring such films to fruition.

2018 IFP Gotham Awards: ‘First Reformed,’ ‘The Favourite’ among top nominees

October 18, 2018

The following is a press release from the Independent Filmmaker Project (IFP):

The Independent Filmmaker Project (IFP), the nation’s premier member organization of independent storytellers, announced today the nominees for the 28th Annual IFP Gotham Awards. Ten competitive awards will be presented to independent features and series. In addition to the competitive awards, Gotham Tributes will be given to actors Rachel Weisz and Willem Dafoe, director Paul Greengrass, and the Gotham Industry Tribute to Jon Kamen.

The Gotham Awards is one of the leading awards for independent film and signals the kick-off to the film awards season. As the first major awards ceremony of the film season, the IFP Gotham Awards provide critical early recognition and media attention to worthy independent films. The awards are also unique for their ability to assist in catapulting award recipients prominently into national awards season attention.

“There has been a rich abundance of great films, television, and performances in 2018, and we congratulate those being recognized in the nominations this year,”  said Joana Vicente, Executive Director of IFP and the Made in NY Media Center.

Thirty-five films and series received nominations this year. In addition, the nominating committee for the Best Actress category voted to award a Special Jury Award jointly to Olivia Colman, Emma Stone, and Rachel Weisz for their ensemble performance in The Favourite.

Nominees are selected by committees of film critics, journalists, festival programmers, and film curators. Separate juries of writers, directors, actors, producers, editors and others directly involved in making films will determine the final Gotham Award recipients.

The Gotham Audience Award nominees are comprised of the 15 films nominated for Best Feature, Best Documentary, and the Bingham Ray Breakthrough Director Award. The winners will be selected by online voting of IFP members. Voting for that award begins November 17th.  In addition this year,  the winner of the Breakthrough Series – Short Form (all available on the web) will be selected by online IFP member voting.

The Gotham Awards ceremony will be held on Monday, November 26th at Cipriani Wall Street in New York City.

The 2018  IFP Gotham Award nominations are:

Best Feature 

The Favourite — Yorgos Lanthimos, director; Ceci Dempsey, Ed Guiney, Lee Magiday, Yorgos Lanthimos, producers  (Fox Searchlight Pictures)

First Reformed — Paul Schrader, director; Jack Binder, Greg Clark, Victoria Hill, Gary Hamilton, Deepak Sikka, Christine Vachon, David Hinojosa, Frank Murray, producers (A24)

If Beale Street Could Talk — Barry Jenkins, director; Adele Romanski, Sara Murphy, Barry Jenkins, Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Megan Ellison, producers (Annapurna Pictures)

Madeline’s Madeline — Josephine Decker, director; Krista Parris, Elizabeth Rao, producers (Oscilloscope Laboratories)

The Rider — Chloé Zhao, director; Bert Hamelinck, Sacha Ben Harroche, Mollye Asher, Chloé Zhao, producers (Sony Pictures Classics)

 

Best Documentary

Bisbee ‘17  — Robert Greene, producer; Douglas Tirola, Susan Bedusa, Bennett Elliott, producers (4th Row Films)

Hale County This Morning, This Evening — RaMell Ross, director; RaMell Ross, Joslyn Barnes, Su Kim, producers (The Cinema Guild)

Minding the Gap — Bing Liu, director; Diane Quon, Bing Liu, producers (Hulu & Magnolia Pictures)

Shirkers — Sandi Tan, director; Sandi Tan, Jessica Levin, Maya Rudolph, producers (Netflix)

Won’t You Be My Neighbor? — Morgan Neville, director; Morgan Neville, Caryn Capotosto, Nicholas Ma, producers (Focus Features)

Bingham Ray Breakthrough Director Award

Ari Aster for Hereditary (A24)
Bo Burnham for Eighth Grade (A24)
Jennifer Fox for The Tale (HBO)
Crystal Moselle for Skate Kitchen (Magnolia Pictures)
Boots Riley for Sorry to Bother You (Annapurna Pictures)

Best Screenplay

The Favourite — Deborah Davis and Tony McNamara (Fox Searchlight Pictures)
First Reformed — Paul Schrader (A24)
Private Life — Tamara Jenkins (Netflix)

Support the Girls — Andrew Bujalski (Magnolia Pictures)
Thoroughbreds — Cory Finley (Focus Features)

Best Actor

Adam Driver in BlacKkKlansman (Focus Features)
Ben Foster in Leave No Trace (Bleecker Street)
Richard E. Grant in Can You Ever Forgive Me? (Fox Searchlight Pictures)
Ethan Hawke in First Reformed (A24)
Lakeith Stanfield in Sorry to Bother You (Annapurna Pictures)

Best Actress*

Glenn Close in The Wife (Sony Pictures Classics)
Toni Collette in Hereditary (A24)
Kathryn Hahn in Private Life (Netflix)
Regina Hall in Support the Girls (Magnolia Pictures)
Michelle Pfeiffer in Where is Kyra? (Paladin and Great Point Media)

*The 2018 Best Actress nominating committee also voted to award a special Gotham Jury Award to Olivia Colman, Emma Stone, and Rachel Weisz for their ensemble performance in The Favourite. (Fox Searchlight Pictures)

Breakthrough Actor

Yalitza Aparicio in Roma (Netflix)
Elsie Fisher in Eighth Grade (A24)
Helena Howard in Madeline’s Madeline (Oscilloscope Laboratories)
KiKi Layne in If Beale Street Could Talk (Annapurna Pictures)
Thomasin Harcourt McKenzie in Leave No Trace (Bleecker Street)

Breakthrough Series – Long Form

Alias Grace — Sarah Polley, Mary Harron, Noreen Halpern, executive producers (Netflix)

Big Mouth — Nick Kroll, Andrew Goldberg, Jennifer Flackett, Mark Levin, creators; Nick Kroll, Andrew Goldberg, Mark Levin & Jennifer Flackett, executive producers (Netflix)

The End of the F***ing World — Andy Baker, Murray Ferguson, Petra Fried, Ed MacDonald, Dominic Buchanan, Jonathan Entwistle, executive producers (Netflix)

Killing Eve — Sally Woodward Gentle, Lee Morris, Phoebe Waller-Bridge, executive producers (BBC America)

Pose — Ryan Murphy, Brad Falchuk, Steven Canals, creators; Ryan Murphy, Brad Falchuk, Nina Jacobson, Brad Simpson, Alexis Martin Woodall, Sherry Marsh, executive producers (FX Networks)

Sharp Objects — Marti Noxon, creator; Marti Noxon, Jason Blum, Gillian Flynn, Amy Adams, Jean-Marc Vallée, Nathan Ross, Gregg Fienberg, Charles Layton, Marci Wiseman, Jessica Rhoades, executive producers (HBO)

 

Breakthrough Series – Short Form

195 Lewis — Chanelle Aponte Pearson and Rae Leone Allen, creators

Cleaner Daze —Tess Sweet and Daniel Gambelin, creators

Distance — Alex Dobrenko, creator

The F Word — Nicole Opper, creator

She’s the Ticket — Nadia Hallgren, creator

Twenty-seven writers, critics and programmers participated in the nomination process. The Nominating Committees for the 2018 IFP Gotham Independent Film Awards were:

Nominating Committee for Best Feature, Best Screenplay, and Breakthrough Director:

Justin Chang, Film Critic, Los Angeles Times
Bilge Ebiri, Film Critic & Writer, New York Magazine/Vulture
Eric Kohn, Executive Editor & Chief Critic, IndieWire
Christy Lemire, Film Critic, RogerEbert.com; Co-host of What the Flick?! podcast
Alison Willmore, Critic & Culture Writer, BuzzFeed News

Nominating Committee for Best Documentary:

Tom Hall, Executive Director, Montclair Film
Rachel Rosen, Director of Programming, SFFILM
Sky Sitney, Co-creator & Co-director, Double Exposure Investigative Film Festival
Basil Tsiokos, Director of Programming: DOC NYC & Nantucket Film Festival, Documentary Programming Associate, Sundance Film Festival
David Wilson, Co-Conspirator, True/False Film Fest

Nominating Committee for Best Actor and Best Actress:

David Fear, Senior Editor/Critic, Rolling Stone
Mark Harris, Columnist, New York Magazine/Vulture
Ann Hornaday, Chief Film Critic, The Washington Post
Brian Tallerico, Editor, RogerEbert.com
Alissa Wilkinson, Film Critic, Vox 

Nominating Committee for Breakthrough Actor:

Austin Collins, Film Critic, Vanity Fair
David Ehrlich, Senior Film Critic, Indiewire
Jon Frosch, Reviews Editor, The Hollywood Reporter
Katie Walsh, Film Critic, Tribune Content Agency, Los Angeles Times
Emily Yoshida, Film Critic, New York Magazine/Vulture

Nominating Committee for Breakthrough Series – Long Form:

Sophie Gilbert, Staff Writer, Culture, The Atlantic 
Tim Goodman, Chief Television Critic, The Hollywood Reporter
Liz Shannon Miller, TV Editor, Indiewire
Sonia Saraiya, TV Critic, Vanity Fair
Alan Sepinwall, Chief TV Critic, Rolling Stone

Nominating Committee for Breakthrough Series – Short Form:

Jude Dry, Staff Writer, IndieWire
Randi Kleiner, Founder & CEO, SeriesFest

Gotham Audience Award

IFP members will determine the Gotham Audience Award with nominees comprised of the 15 nominated films in the Best Feature, Best Documentary, and Bingham Ray Breakthrough Director Award categories. All IFP current, active members will be eligible to vote. Voting will take place online from November 19 at 12:01 AM EST and conclude on November 24 at 5:00 PM EST. In addition, IFP will be scheduling screenings of the nominated films for IFP members in the theater at the Made in NY Media Center by IFP in Brooklyn. These screenings will take place from November 9-19. The winner of the Breakthrough Series – Short Form (all available on the web) will also be selected by online IFP member voting.

Sponsors

The Premier Sponsor of the 2018 IFP Gotham Awards is The New York Times, and the Platinum Sponsor is GreenSlate. The Official Water Partner is FIJI Water, the Official Chocolate Partner is Lindt Chocolate and the Official Wine Partner is Robert Hall Winery. The Official After-Party Sponsor is Allbirds. Additionally, the awards will be promoted nationally in an eight-page special advertising section in The New York Times in November 2018.

About IFP 
The Independent Filmmaker Project (IFP) champions the future of storytelling by connecting artists with essential resources at all stages of development and distribution. The organization fosters a vibrant and sustainable independent storytelling community through its year-round programs, which include IFP Week, IFP Labs (Film, Series & Audio Storytelling), Filmmaker Magazine, IFP Gotham Awards and the Made in NY Media Center by IFP, a tech and media incubator space developed with the New York Mayor’s Office of Media and Entertainment.
About the IFP Gotham Independent Film Awards
The IFP Gotham Independent Film Awards, selected by distinguished juries and presented in New York City, the home of independent film, are the first honors of the film awards season. This public showcase honors the filmmaking community, expands the audience for independent films, and supports the work that IFP does behind the scenes throughout the year to bring such films to fruition.
For information on attending: http://gotham.ifp.org
Copyright 2017-2022 Culture Mix