2022 NAACP Image Awards: ‘The Harder They Fall,’ Jennifer Hudson, ‘Insecure,’ Jazmine Sullivan are the top winners

February 26, 2022

Regina King, Idris Elba and LaKeith Stanfield in “The Harder They Fall” (Photo courtesy of Netflix)

Netflix’s Western drama “The Harder They Fall” and Jennifer Hudson were the top winners at the 53rd NAACP Image Awards. Winners for most of the categories were announced over a five-day period, from February 21 to February 25, 2022. The rest of the winners were revealed during a live BET special, hosted by Anthony Anderson, on February 26, 2022. The ceremony was held at the Pasadena Civic Auditorium in Pasadena, California. Voting was open to the public on www.naacpimageawards.net. Internationally, the show will air on BET Africa at 20:00 CAT on February 27, 2022, followed by BET France on March 2 at 8:45 pm CEST. The show will also be available to watch on My5 and Sky On-Demand in the United Kingdom, beginning March 1, 2022.

“The Harder They Fall” won five of its 12 nominations: Outstanding Motion Picture; Outstanding Ensemble Cast in a Motion Picture; Outstanding Supporting Actress in a Motion Picture (for Regina King); Outstanding Breakthrough Creative (Motion Picture), for writer/director Jeymes Samuel; and Outstanding Soundtrack/Compilation Album. Hudson won the prizes of Entertainer of the Year and Outstanding Actress in a Motion Picture, for starring in the Aretha Franklin biopic “Respect.”

In the television categories, HBO’s “Insecure” won the most prizes (four) for the show’s final season: Outstanding Comedy Series; Outstanding Actress in a Comedy Series (for Issa Rae); Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series (for Natasha Rothwell); and Outstanding Writing in a Comedy Series (for Issa Rae). In the music categories, Jazmine Sullivan was the top winner, with three NAACP Awards: Outstanding Album (for “Heaux Tales”); Outstanding Female Artist; and Outstanding Soul/R&B Song (for “Pick Up Your Feelings”).

Special (non-competitive awards) were also given in the following categories:

  • Humanitarian of the Year: Darnella Frazier
  • President’s Award: Prince Harry, Duke of Sussex and Meghan, Duchess of Sussex
  • Chairman’s Award: Samuel L. Jackson
  • Roy Wilkins Civil Rights Award: Mexican American Legislative Caucus, Texas House Democratic Caucus, Texas Legislative Black Caucus
  • Social Justice Impact Award: Nikole Hannah-Jones
  • Youth Activist of the Year: Channing Hill
  • Activist of the Year: Scot X. Esdaile
  • NAACP-Archewell Digital Civil Rights Award: Safiya Noble

Here is the complete list of winners of the 2022 NAAP Image Awards:

*=winner

Entertainer of the Year
Jennifer Hudson*
Lil Nas X
Megan Thee Stallion
Regina King
Tiffany Haddish

Outstanding Motion Picture
“Judas and the Black Messiah” (Warner Bros. Pictures)
“King Richard” (Warner Bros. Pictures)
“Respect” (Metro Goldwyn Mayer Pictures/United Artists Releasing)
“The Harder They Fall” (Netflix)*
“The United States vs. Billie Holiday” (Hulu)

Outstanding Actor in a Motion Picture
Denzel Washington – “The Tragedy of Macbeth” (Apple TV+ / A24)
Jonathan Majors – “The Harder They Fall” (Netflix)
LaKeith Stanfield – “Judas and the Black Messiah” (Warner Bros. Pictures)
Mahershala Ali – “Swan Song” (Apple TV+)
Will Smith – “King Richard” (Warner Bros. Pictures)*

Outstanding Actress in a Motion Picture
Andra Day – “The United States vs. Billie Holiday” (Hulu)
Halle Berry – “Bruised” (Netflix)
Jennifer Hudson – “Respect” (Metro Goldwyn Mayer Pictures/United Artists Releasing)*
Tessa Thompson – “Passing” (Netflix)
Zendaya – “Malcolm & Marie” (Netflix)

Outstanding Supporting Actor in a Motion Picture
Algee Smith – “Judas and the Black Messiah” (Warner Bros. Pictures)
Daniel Kaluuya – “Judas and the Black Messiah” (Warner Bros. Pictures)*
Delroy Lindo – “The Harder They Fall” (Netflix)
Idris Elba – “The Harder They Fall” (Netflix)
LaKeith Stanfield – “The Harder They Fall” (Netflix)

Outstanding Supporting Actress in a Motion Picture
Aunjanue Ellis – “King Richard” (Warner Bros. Pictures)
Audra McDonald – “Respect” (Metro Goldwyn Mayer Pictures/United Artists Releasing)
Danielle Deadwyler – “The Harder They Fall” (Netflix)
Dominique Fishback – “Judas and the Black Messiah” (Warner Bros. Pictures)
Regina King – “The Harder They Fall” (Netflix)*

Outstanding Independent Motion Picture
“American Skin” (Vertical Entertainment)
“Bruised” (Netflix)
“CODA” (Apple TV+)*
“Test Pattern” (Kino Lorber)
“The Killing of Kenneth Chamberlain” (Gravitas Ventures)

Outstanding International Motion Picture
“7 Prisoners” (Netflix)*
“African America” (Netflix)
“Eyimofe (This is My Desire)” (Janus Films)
“Flee” (Neon / Participant)
“The Gravedigger’s Wife” (Orange Studio)

Outstanding Breakthrough Performance in a Motion Picture
Ariana DeBose – “West Side Story” (20th Century Studios)
Danny Boyd, Jr. – “Bruised” (Netflix)*
Jalon Christian – “A Journal for Jordan” (Columbia Pictures)
Lonnie Chavis – “The Water Man” (RLJE Films)
Sheila Atim – “Bruised” (Netflix)

Outstanding Ensemble Cast in a Motion Picture
“Coming 2 America” (Paramount Releasing/Amazon Studios)
“Judas and the Black Messiah” (Warner Bros. Pictures)
“King Richard” (Warner Bros. Pictures)
“Respect” (Metro Goldwyn Mayer Pictures/United Artists Releasing)
“The Harder They Fall” (Netflix)*

Outstanding Animated Motion Picture
“Encanto” (Walt Disney Studios)*
“Luca” (Walt Disney Studios)
“Raya and the Last Dragon” (Walt Disney Studios)
“Sing 2” (Universal Pictures)
“Vivo” (Netflix)

Outstanding Character Voice-Over Performance – Motion Picture
Andre Braugher – “Spirit Untamed” (Universal Pictures)
Awkwafina – “Raya and the Last Dragon” (Walt Disney Studios)
Brian Tyree Henry – “Vivo” (Netflix)
Eric André – “Sing 2” (Universal Pictures)
Letitia Wright – “Sing 2” (Universal Pictures)*

Outstanding Short-Form (Live Action)
“Aurinko in Adagio” (Universal Pictures)
“Blackout” (Netflix)
“The Ice Cream Stop” (Walt Disney Studios)
“These Final Hours” (Universal Pictures)
“When The Sun Sets (Lakutshon’ Ilanga)” (Universal Pictures)*

Outstanding Short-Form (Animated)
“Blush” (Apple TV+)
“Robin Robin” (Netflix)
“She Dreams at Sunrise” (Tribeca Studios, Procter & Gamble)
“Twenty Something” (Pixar Animation Studios)
“Us Again” (Walt Disney Animation Studios)*

Outstanding Breakthrough Creative (Motion Picture)
Ahmir “Questlove” Thompson – “Summer Of Soul (…Or, When The Revolution Could Not Be Televised)” (Searchlight Pictures / Hulu)
Jamila Wignot – “Ailey” (Neon)
Jeymes Samuel – “The Harder They Fall” (Netflix)*
Liesl Tommy – “Respect” (Metro Goldwyn Mayer Pictures/United Artists Releasing)
Rebecca Hall – “Passing” (Netflix)

Outstanding Comedy Series
“black-ish” (ABC)
“Harlem” (Amazon Studios)
“Insecure” (HBO)*
“Run the World” (Starz)
“The Upshaws” (Netflix)

Outstanding Actor in a Comedy Series
Anthony Anderson – “black-ish” (ABC)*
Cedric the Entertainer – “The Neighborhood” (CBS)
Don Cheadle – “Black Monday” (Showtime)
Elisha ‘EJ’ Williams – “The Wonder Years” (ABC)
Jay Ellis – “Insecure” (HBO)

Outstanding Actress in a Comedy Series
Issa Rae – “Insecure” (HBO)*
Loretta Devine – “Family Reunion” (Netflix)
Regina Hall – “Black Monday” (Showtime)
Tracee Ellis Ross – “black-ish” (ABC)
Yvonne Orji – “Insecure” (HBO)

Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series
Andre Braugher – “Brooklyn Nine-Nine” (NBC)
Deon Cole – “black-ish” (ABC)*
Kenan Thompson – “Saturday Night Live” (NBC)
Kendrick Sampson – “Insecure” (HBO)
Laurence Fishburne – “black-ish” (ABC)

Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series
Amanda Seales – “Insecure” (HBO)
Jenifer Lewis – “black-ish” (ABC)
Marsai Martin – “black-ish” (ABC)
Natasha Rothwell – “Insecure” (HBO)*
Wanda Sykes – “The Upshaws” (Netflix)

Outstanding Drama Series
“9-1-1” (FOX)
“All American” (The CW)
“Godfather of Harlem” (EPIX)
“Pose” (FX Network)
“Queen Sugar” (OWN: Oprah Winfrey Network)*

Outstanding Actor in a Drama Series
Billy Porter – “Pose” (FX Network)
Damson Idris – “Snowfall” (FX Network)
Forest Whitaker – “Godfather of Harlem” (EPIX)
Kofi Siriboe – “Queen Sugar” (OWN: Oprah Winfrey Network)
Sterling K. Brown – “This is Us” (NBC)*

Outstanding Actress in a Drama Series
Angela Bassett – “9-1-1” (FOX)*
Dawn-Lyen Gardner – “Queen Sugar” (OWN: Oprah Winfrey Network)
Octavia Spencer – “Truth Be Told” (Apple TV+)
Queen Latifah – “The Equalizer” (CBS)
Rutina Wesley – “Queen Sugar” (OWN: Oprah Winfrey Network)

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Alex R. Hibbert – “The Chi” (Showtime)
Cliff “Method Man” Smith – “Power Book II: Ghost” (Starz)*
Daniel Ezra – “All American” (The CW)
Giancarlo Esposito – “Godfather of Harlem” (EPIX)
Joe Morton – “Our Kind of People” (FOX)

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Alfre Woodard – “SEE” (Apple TV+)
Bianca Lawson – “Queen Sugar” (OWN: Oprah Winfrey Network)
Chandra Wilson – “Grey’s Anatomy” (ABC)
Mary J. Blige – “Power Book II: Ghost” (Starz)*
Susan Kelechi Watson – “This is Us” (NBC)

Outstanding Television Movie, Limited-Series or Dramatic Special
“Colin in Black & White” – (Netflix)*
“Genius: Aretha” – (National Geographic)
“Love Life” – (HBO Max)
“Robin Roberts Presents: Mahalia” – (Lifetime)
“The Underground Railroad” – (Amazon Studios)

Outstanding Actor in a Television Movie, Limited-Series or Dramatic Special
Anthony Mackie – “Solos” (Amazon Studios)
Jaden Michael – “Colin in Black & White” (Netflix)
Kevin Hart – “True Story” (Netflix)*
Wesley Snipes – “True Story” (Netflix)
William Jackson Harper – “Love Life” (HBO Max)

Outstanding Actress in a Television Movie, Limited-Series or Dramatic Special
Betty Gabriel – “Clickbait” (Netflix)
Cynthia Erivo – “Genius: Aretha” (National Geographic)
Danielle Brooks – “Robin Roberts Presents: Mahalia” (Lifetime)
Jodie Turner-Smith – “Anne Boleyn” (AMC+)
Taraji P. Henson – “Annie Live!” (NBC)*

Outstanding Supporting Actor in a Television Movie, Limited-Series or Dramatic Special
Courtney B. Vance – “Genius: Aretha” (National Geographic)*
Keith David – “Black as Night” (Amazon Studios)
Tituss Burgess – “Annie Live!” (NBC)
Will Catlett – “True Story” (Netflix)
William Jackson Harper – “The Underground Railroad” (Amazon Studios)

Outstanding Supporting Actress in a Television Movie, Limited-Series or Dramatic Special
Anika Noni Rose – “Maid” (Netflix)
Natasha Rothwell – “The White Lotus” (HBO)
Pauletta Washington – “Genius: Aretha” (National Geographic)
Regina Hall – “Nine Perfect Strangers” (Hulu)*
Sheila Atim – “The Underground Railroad” (Amazon Studios)

Outstanding News/Information (Series or Special)
“Blood on Black Wall Street: The Legacy of the Tulsa Massacre” (NBC)
“NBC Nightly News With Lester Holt” (NBC)
“Soul of a Nation” (ABC)
“The Reidout” (MSNBC)*
“Unsung” (TV One)

Outstanding Talk Series
“Desus & Mero” (Showtime)
“Hart to Heart” (Peacock)
“Red Table Talk” (Facebook Watch)*
“Tamron Hall” (Syndicated)
“The Real” (Syndicated)

Outstanding Reality Program, Reality Competition or Game Show (Series)
“Celebrity Family Feud” (ABC)
“Iyanla: Fix My Life” (OWN: Oprah Winfrey Network)
“Sweet Life: Los Angeles” (HBO Max)
“The Voice” (NBC)
“Wild ‘n Out” (VH1)*

Outstanding Variety Show (Series or Special)
“A Black Lady Sketch Show” (HBO)
“BET Awards 2021” (BET)
“Dave Chappelle: The Closer” (Netflix)
“Savage X Fenty Show Vol. 3” (Amazon Studios)
“The Daily Show With Trevor Noah” (Comedy Central)*

Outstanding Children’s Program
“Ada Twist, Scientist” (Netflix)
“Family Reunion” (Netflix)*

“Karma’s World” (Netflix)
“Raven’s Home” (Disney Channel)
“Waffles + Mochi” (Netflix)

Outstanding Performance by a Youth (Series, Special, Television Movie or Limited-Series)
Alayah “Lay Lay” High – “That Girl Lay Lay” (Nickelodeon)
Celina Smith – “Annie Live!” (NBC)
Elisha ‘EJ’ Williams – “The Wonder Years” (ABC)
Eris Baker – “This Is Us” (NBC)
Miles Brown – “black-ish” (ABC)*

Outstanding Host in a Talk or News/Information (Series or Special) – Individual or Ensemble
Joy Reid – “The Reidout” (MSNBC)
Daniel “Desus Nice” Baker, Joel “The Kid Mero” Martinez – “Desus & Mero” (Showtime)
Garcelle Beauvais, Adrienne Houghton, Loni Love, Jeannie Mai Jenkins – “The Real” (Syndicated)
Jada Pinkett Smith, Adrienne Banfield-Norris, Willow Smith – “Red Table Talk” (Facebook Watch)*
LeBron James – “The Shop: Uninterrupted” (HBO)

Outstanding Host in a Reality/Reality Competition, Game Show or Variety (Series or Special) – Individual or Ensemble
Alfonso Ribeiro – “America’s Funniest Home Videos” (ABC)
Amber Ruffin – “The Amber Ruffin Show” (Peacock)
Cedric the Entertainer – “73rd Annual Primetime Emmy Awards” (CBS)
Iyanla Vanzant – “Iyanla: Fix My Life” (OWN: Oprah Winfrey Network)
Trevor Noah – “The Daily Show With Trevor Noah” (Comedy Central)*

Outstanding Guest Performance
Alani “La La” Anthony – “The Chi” (Showtime)
Christina Elmore – “Insecure” (HBO)
Daniel Kaluuya – “Saturday Night Live” (NBC)
Erika Alexander – “Run the World” (Starz)
Maya Rudolph – “Saturday Night Live” (NBC)*

Outstanding Animated Series
“Big Mouth” (Netflix)
“Peanut Headz: Black History Toonz” (Kweli TV)
“Super Sema” (YouTube Originals)
“We The People” (Netflix)*
“Yasuke” (Netflix)

Outstanding Character Voice-Over Performance (Television)
Angela Bassett – “Malika: The Lion Queen” (FOX)
Billy Porter – “Fairfax” (Amazon Studios)
Chris “Ludacris” Bridges – “Karma’s World” (Netflix)
Cree Summer – “Rugrats” (Nickelodeon)*
Keke Palmer – “Big Mouth” (Netflix)

Outstanding Short Form Series – Comedy or Drama
“Between the Scenes – The Daily Show” (Comedy Central)
“Dark Humor” (Comedy Central / YouTube)
“Della Mae (AspireTV)
“The Disney Launchpad: Shorts Incubator” (Disney+)
“Two Sides: Unfaithful” (Snapchat)

Outstanding Short Form Series or Special – Reality/Nonfiction
“Life By The Horns” (Snapchat)
“Memory Builds The Monument” (Fifth Ward CRC)
“Widen the Screen: 8:46 Films” (BET)
“Through Our Eyes: Shelter” (HBO Max)
“Lynching Postcards: Token of a Great Day” (Paramount+)*

Outstanding Breakthrough Creative (Television)
Angel Kristi Williams – “Colin in Black & White” (Netflix)
Cierra Glaude – “Queen Sugar” (OWN: Oprah Winfrey Network)
Deborah Riley Draper – “The Legacy of Black Wall Street” (OWN: Oprah Winfrey Network)
Halcyon Person – “Karma’s World” (Netflix)
Quyen Tran – “Maid” (Netflix)

Outstanding New Artist
Cynthia Erivo – “Ch. 1 Vs. 1” (Verve Records / UMG Recordings)
Jimmie Allen – “Bettie James Gold Edition” (BBR Music Group)
Saweetie – “Best Friend featuring Doja Cat” (ICY / Warner Records)*
Tems – “If Orange Was A Place” (RCA Records / Since ’93)
Zoe Wees – “Girls Like Us” (Capitol Records)

Outstanding Male Artist
Anthony Hamilton – “Love Is The New Black” (My Music Box LLC / BMG)*
Drake – “Way 2 Sexy” (Republic Records)
Givēon – “Heartbreak Anniversary” (Epic Records)
J. Cole – “The Off-Season” (Dreamville / Roc Nation)
Lil Nas X – “Montero (Call Me By Your Name)” (Columbia Records)

Outstanding Female Artist
H.E.R. – “Back of My Mind” (RCA Records / MBK Entertainment)
Ari Lennox – “Pressure” (Dreamville / Interscope Records)
Beyoncé – “Be Alive” (Columbia Records / Parkwood)
Chlöe – “Have Mercy” (Columbia Records / Parkwood)
Jazmine Sullivan – “Heaux Tales” (RCA Records)*

Outstanding Gospel/Christian Album
“Anthems & Glory” – Todd Dulaney (MNRK Music Group)
“Believe For It” – CeCe Winans (Pure Springs Gospel / Fair Trade Services / Red Alliance Media)
“Jonny x Mali: Live in L.A.” – Jonathan McReynolds and Mali Music (Life Room Label LLC / K Approved Enterprises. Inc.)
“Overcomer” – Tamela Mann (Tillymann Music Group)*
“Power” – Jason McGee & The Choir (My Block, Inc.)

Outstanding International Song
“Essence” – Wizkid featuring Tems and Justin Bieber (RCA Records / Starboy / Sony Music International)*
“Peru” – Fireboy DML (YBNL Nation / Empire)
“Somebody’s Son” – Tiwa Savage featuring Brandy (Motown)
“Touch It” – KiDi (Lynx Entertainment / MadeInENY / Empire)
“Understand” – Omah Lay (The KeyQaad / Sire Records)

Outstanding Music Video/Visual Album
“Best Friend” – Saweetie featuring Doja Cat (ICY / Warner Records)
“Essence” – Wizkid featuring Tems (RCA Records / Starboy / Sony Music International)*
“Fye Fye” – Tobe Nwigwe featuring Fat Nwigwe (Tobe Nwigwe, LLC)
“Have Mercy” – Chlöe (Columbia Records / Parkwood)
“Leave The Door Open” – Silk Sonic (Atlantic / Aftermath)

Outstanding Album
“An Evening With Silk Sonic” – Silk Sonic (Atlantic / Aftermath)
“Back of My Mind” – H.E.R. (RCA Records / MBK Entertainment)
“Certified Lover Boy” – Drake (Republic Records)
“Heaux Tales” – Jazmine Sullivan (RCA Records)*
“When It’s All Said and Done… Take Time” – Givēon (Epic Records)

Outstanding Soundtrack/Compilation Album
“Coming 2 America (Amazon Original Motion Picture Soundtrack)” – Eddie Murphy, Craig Brewer, Kevin Misher, Randy Spendlove, Jeff Harleston, Brittney Ramsdell (Def Jam Recordings)
“Judas and the Black Messiah (Original Motion Picture Soundtrack)” – Mark Isham and Craig Harris (WaterTower Music)
“Respect (Original Motion Picture Soundtrack)” – Jason Michael Webb and Stephen Bray (Epic Records)
“The Harder They Fall (The Motion Picture Soundtrack)” – JAY-Z and Jeymes Samuel (Geneva Club / Roc Nation Records, LLC)*
“The United States vs. Billie Holiday (Music from the Motion Picture)” – Salaam Remi, Andra Day, Raphael Saadiq, Warren “E” Felder, Downtown Trevor Brown (Warner Records)

Outstanding Gospel/Christian Song
“Believe For It” – CeCe Winans (Pure Springs Gospel / Fair Trade Services / Red Alliance Media)
“Help Me” – Tamela Mann featuring The Fellas (Tillymann Music Group)*
“Hold Us Together (Hope Mix)” – H.E.R. and Tauren Wells (RCA Records / Sony Music)
“Overcome 2021” – Kirk Franklin (Fo Yo Soul / RCA Records )
“Time for Reparations” – Sounds of Blackness (Sounds of Blackness / Atomic K Records)

Outstanding Jazz Album – Instrumental
“Forever…Jaz” – Jazmin Ghent (Independent Artist)
“Love Languages” – Nathan Mitchell (ENM Music Group)
“Somewhere Different” – Brandee Younger (Impulse! Records)
“Sounds from the Ancestors” – Kenny Garrett (Mack Avenue Music Group)*
“The Magic of Now” – Orrin Evans (Smoke Sessions Records)

Outstanding Jazz Album – Vocal
“Dear Love” – Jazzmeia Horn and Her Noble Force (Empress Legacy Records)
“Generations” – The Baylor Project (Be A Light)*
“Ledisi Sings Nina” – Ledisi (Listen Back Entertainment / BMG)
“Let There Be Love” – Freda Payne (Alain Franke Records)
“SALSWING!” – Rubén Blades y Roberto Delgado & Orquesta (Rubén Blades Productions)

Outstanding Soul/R&B Song
“Damage” – H.E.R. (RCA Records / MBK Entertainment)
“Be Alive” – Beyoncé (Columbia Records / Parkwood)
“Have Mercy” – Chlöe (Columbia Records / Parkwood)
“Leave The Door Open” – Silk Sonic (Atlantic / Aftermath)
“Pick Up Your Feelings” – Jazmine Sullivan (RCA Records)*

Outstanding Hip Hop/Rap Song
“Best Friend” – Saweetie featuring Doja Cat (ICY / Warner Records)
“Fye Fye” – Tobe Nwigwe featuring Fat Nwigwe (Tobe Nwigwe, LLC)*
“Industry Baby” – Lil Nas X featuring Jack Harlow (Columbia Records)
“My Life (with 21 Savage and Morray)” – J. Cole (Dreamville / Roc Nation)
“Way 2 Sexy” – Drake (Republic Records)

Outstanding Duo, Group or Collaboration (Traditional)
Anthony Hamilton featuring Jennifer Hudson – “Superstar” (My Music Box LLC / BMG)
Chlöe x Halle – “Georgia on My Mind” (Columbia Records / Parkwood)
Jazmine Sullivan featuring H.E.R. – “Girl Like Me” (RCA Records)
Leela James featuring Anthony Hamilton – “Complicated (Remix)” (SheSangz Music, Inc. / BMG)
Silk Sonic – “Leave the Door Open” (Atlantic / Aftermath)*

Outstanding Duo, Group or Collaboration (Contemporary)
Chris Brown featuring Young Thug, Future, Lil Durk and Latto – “Go Crazy (Remix)” (RCA Records)
Doja Cat featuring SZA – “Kiss Me More” (RCA Records / Kemosabe Records)
Drake featuring Future & Young Thug – “Way 2 Sexy” (Republic Records)
H.E.R. featuring Chris Brown – “Come Through” (RCA Records / MBK Entertainment)
Tobe Nwigwe featuring Fat Nwigwe – “Fye Fye” (Tobe Nwigwe, LLC)*

Outstanding Documentary (Film)
“Attica” (Showtime)
“Barbara Lee: Speaking Truth to Power” (Greenwich Entertainment)*
“My Name Is Pauli Murray” (Amazon Studios)
“Summer of Soul (…Or, When the Revolution Could Not Be Televised)” (Searchlight Pictures / Hulu)
“Tina” (HBO Documentary Films)

Outstanding Documentary (Television)
“1971: The Year That Music Changed Everything” (Apple TV+)
“American Masters: How It Feels to Be Free” (PBS)
“Blood Brothers: Malcolm X & Muhammad Ali” (Netflix)
“High on the Hog: How African American Cuisine Transformed America” (Netflix)*
“Insecure” Documentary (HBO)

Outstanding Writing in a Comedy Series
Ashley Nicole Black – “Ted Lasso” – “Do the Right-est Thing” (Apple TV+)
Issa Rae – “Insecure” -“Everything’s Gonna Be, Okay?!” (HBO)*
Leann Bowen – “Ted Lasso” – “Lavender” (Apple TV+)
Maya Erskine – “Pen15” – “Blue in Green” (Hulu)
Temi Wilkey – “Sex Education” – “Episode #3.6” (Netflix)

Outstanding Writing in a Drama Series
Aurin Squire – “Evil” – “C Is For Cop” (Paramount+)
Davita Scarlett – “The Good Fight” – “And the Firm Had Two Partners…” (Paramount+)*
Malcolm Spellman – “The Falcon and the Winter Soldier” – “New World Order” (Disney+)
Nkechi Okoro Carroll – “All American” – “Homecoming” (The CW)
Steven Canals, Janet Mock, Our Lady J, Brad Falchuk, Ryan Murphy – “Pose” – “Series Finale” (FX Network)

Outstanding Writing in a Television Movie or Special
Abdul Williams – “Salt-N-Pepa” (Lifetime Movie Network)*
Mario Miscione, Marcella Ochoa – “Madres” (Amazon Studios)
Monique N. Matthew – “A Holiday in Harlem” (Hallmark Channel)
Sameer Gardezi – “Hot Mess Holiday” (Comedy Central)
Sherman Payne – “Black as Night” (Amazon Studios)

Outstanding Writing in a Motion Picture
Janicza Bravo, Jeremy O. Harris – “Zola” (A24)
Jeymes Samuel, Boaz Yakin – “The Harder They Fall” (Netflix)
Shaka King, Will Berson, Kenny Lucas, Keith Lucas – “Judas and the Black Messiah” (Warner Bros. Pictures)*
Virgil Williams – “A Journal for Jordan” (Columbia Pictures)
Win Rosenfeld, Nia DaCosta, Jordan Peele – “Candyman” (Universal Pictures)

Outstanding Directing in a Comedy Series
Bashir Salahuddin, Diallo Riddle – “South Side” – “Tornado” (HBO Max)*
Melina Matsoukas – “Insecure” – “Reunited, Okay?!” (HBO)
Neema Barnette – “Harlem – “Once Upon a Time in Harlem” (Amazon Studios)
Prentice Penny – “Insecure” – “Everything’s Gonna Be, Okay?!” (HBO)
Tiffany Johnson – “Black Monday” – “Eight!” (Showtime)

Outstanding Directing in a Drama Series
Anthony Hemingway – “Genius: Aretha” – “Respect” (National Geographic)
Barry Jenkins – “The Underground Railroad” – “Indiana Winter” (Amazon Studios)*
Carl Seaton – “Snowfall” – “Fight or Flight” (FX Network)
Carl Seaton – “Godfather of Harlem” – “The Bonanno Split” (EPIX)
Hanelle Culpepper – “True Story” – “Like Cain Did Abel” (Netflix)

Outstanding Directing in a Television Movie or Special
Jaffar Mahmood – “Hot Mess Holiday” (Comedy Central)
Kenny Leon – “Robin Roberts Presents: Mahalia” (Lifetime)*
Mario Van Peebles – “Salt-N-Pepa” (Lifetime)
Maritte Lee Go – “Black as Night” (Amazon Studios)
Veronica Rodriguez – “Let’s Get Merried” (VH1)

Outstanding Directing in a Motion Picture
Denzel Washington – “A Journal for Jordan” (Columbia Pictures)
Jeymes Samuel – “The Harder They Fall” (Netflix)
Lin-Manuel Miranda – “tick tick…BOOM!” (Netflix)
Reinaldo Marcus Green – “King Richard” (Warner Bros. Pictures)
Shaka King – “Judas and the Black Messiah” (Warner Bros. Pictures)*

Outstanding Directing in a Documentary (Television or Motion Picture)
Andre Gaines – “The One and Only Dick Gregory” (Showtime)
Dawn Porter – “Rise Again: Tulsa and the Red Summer” (National Geographic)
Sam Pollard – “MLK/FBI” (IFC Films)
Samantha Knowles, Yoruba Richen, Geeta Gandbhir, Nadia Hallgren – “Black and Missing” (HBO)*
Spike Lee – “NYC Epicenters 9/11➔2021½” (HBO Max)

Outstanding Literary Work – Fiction
“Harlem Shuffle” – Colson Whitehead (Penguin Random House)
“Libertie” – Kaitlyn Greenidge (Algonquin Books)
“Long Division” – Kiese Laymon (Simon & Schuster)*
“The Man Who Lived Underground” – Richard Wright (Library of America)
“The Perishing” – Natashia Deón (Counterpoint Press)

Outstanding Literary Work – Nonfiction
“Dance Theatre of Harlem” – Judy Tyrus, Paul Novosel (Kensington)
“Just As I Am” – Cicely Tyson (Amistad)*
“My Remarkable Journey” – Katherine Johnson (Amistad)
“Renegades: Born in the USA” – Barack Obama, Bruce Springsteen (Penguin Random House)
“The 1619 Project: A New Origin Story” – Nikole Hannah-Jones (Penguin Random House)*

Outstanding Literary Work – Debut Author
“Just As I Am” – Cicely Tyson (Amistad)*
“My Remarkable Journey” – Katherine Johnson (Amistad)
“Other Black Girl: A Novel” – Zakiya Dalila Harris (Simon & Schuster)
“The Love Songs of W.E.B. Du Bois” – Honorée Fanonne Jeffers (HarperCollins Publishers)
“Wake: The Hidden History of Women-Led Slave Revolts” – Rebecca Hall (Simon & Schuster)

Outstanding Literary Work – Biography/Autobiography
“Just As I Am” – Cicely Tyson (Amistad)
“Unbound: My Story of Liberation and the Birth of the Me Too Movement” – Tarana Burke (Macmillan / Flatiron Books)
“Unprotected: A Memoir” – Billy Porter (Abrams Press)
“Until I Am Free” – Keisha Blain (Beacon Press)
“Will” – Will Smith (Penguin Random House)*

Outstanding Literary Work – Instructional
“Diversity Is Not Enough: A Roadmap to Recruit, Develop and Promote Black Leaders in America” – Keith Wyche (Kandelle Publishing)
“Feeding the Soul (Because It’s My Business)” – Tabitha Brown (HarperCollins Publishers)*
“Permission to Dream” – Chris Gardner (Amistad)
“Teaching Black History to White People” – Leonard N. Moore (University of Texas Press)
“The Conversation: How Seeking and Speaking the Truth About Racism Can Radically Transform Individuals and Organizations” – Robert Livingston (Penguin Random House)

Outstanding Literary Work – Poetry
“Perfect Black” – Crystal Wilkinson (University Press of Kentucky)*
“Playlist for the Apocalypse” – Rita Dove (W. W. Norton & Company)
“Such Color: New and Selected Poems” – Tracy K. Smith (Graywolf Press)
“The Wild Fox of Yemen” – Threa Almontaser (Graywolf Press)
“What Water Knows: Poems” – Jacqueline Jones LaMon (Northwestern University Press)

Outstanding Literary Work – Children
“Black Ballerinas: My Journey to Our Legacy” – Misty Copeland (Aladdin)
“Change Sings” – Amanda Gorman, Loren Long (Penguin Young Readers)
“Stacey’s Extraordinary Words” – Stacey Abrams, Kitt Thomas (HarperCollins)*
“Time for Bed, Old House” – Janet Costa Bates, A.G. Ford (Candlewick Press)
“When Langston Dances” – Kaija Langley, Keith Mallett (S&S Books for Young Readers)

Outstanding Literary Work – Youth/Teens
“Ace of Spades” – Faridah Àbíké-Íyímídé (Feiwel & Friends / Macmillan)*
“Happily Ever Afters” – Elise Bryant (HarperCollins)
“The Cost of Knowing” – Brittney Morris (Simon and Schuster Books for Young Readers)
“When You Look Like Us” – Pamela N. Harris (HarperCollins)
“Wings of Ebony” – J. Elle (S&S Books for Young Readers)

Outstanding News and Information Podcast
“#SundayCivics”
“After the Uprising: The Death of Danyé Dion Jones”
“Blindspot: Tulsa Burning”*
“Into America”
“Un(re)solved”

Outstanding Lifestyle/Self-Help Podcast
“Checking In With Michelle Williams”
“The Homecoming Podcast With Dr. Thema”
“The SonRise Project Podcast”
“Two Funny Mamas: Sherri Shepherd & Kym Whitley”*
“Under Construction w/ Tamar Braxton”

Outstanding Society and Culture Podcast
“Beyond the Scenes – The Daily Show”
“Jemele Hill Is Unbothered”*
“Professional Troublemaker”
“Questlove Supreme”
“Super Soul Podcast”

Outstanding Arts and Entertainment Podcast
“Club Shay Shay Podcast With Shannon Sharpe”
“Jemele Hill Is Unbothered”*
“Questlove Supreme”
“Reasonably Shady”
“The History of Sketch Comedy With Keegan-Michael Key”

Social Media Personality of the Year Nominees
@Euniquejg – Eunique Jones GIbson
@KevOnStage – Kevin Fredericks
@Laronhinesofficial – Laron Hines*
@_Lyneezy – Lanae Vanee
@Terrellgrice – Terrell Grice

2022 NAACP Image Awards: ‘The Harder They Fall’ is the top nominee

January 18, 2022

Regina King, Idris Elba and LaKeith Stanfield in “The Harder They Fall” (Photo courtesy of Netflix)

[Editor’s note: Netflix’s Western action film “The Harder They Fall” is the leading contender, with 12 nominations.]

The following is a press release from the NAACP:

Today, the full list of nominees for the “53rd NAACP Image Awards” were announced in a special virtual event on NAACP’s Instagram channel hosted by actress and musician Kyla Pratt, “Black-ish” actor Marcus Scribner and singer-songwriter Tinashe. The winners will be revealed during the two-hour LIVE TV special, which will be hosted by seven-time NAACP Image Awards Winner Anthony Anderson, airing Saturday, February 26, 2022 at 8:00 PM ET/PT on BET. 

BET and the NAACP place the health and safety of attendees, staff, vendors, and partners first. Due to the ever-changing developments with COVID-19 and variants, the powerful night in Black excellence will continue to move forward without an in-person audience in a not-to-be-missed event.

Netflix leads nominations across motion picture and television + streaming categories. Insecure received the most nominations in the television + streaming categories. H.E.R. received the most nominations in the music recording categories. RCA Records received the most nominations across record labels. Amistad leads nominations across literary categories.

“We are thrilled to recognize this year’s nominees, who have all brought dynamic, entertaining, and thought provoking content to our attention through their incredible work in film, television, music and more,” said Chairman, Image Awards Committee, Karen Boykin-Towns.

“The BET team is immensely proud to continue our partnership with the NAACP and the annual Image Awards, underpinning our longstanding legacy of celebrating Black Excellence,” said Scott Mills, BET President, and CEO. “It is an extraordinary privilege to provide our unparalleled platforms to recognize the vast contributions of Black creators, in a way that only BET, and NAACP can.”

Recognized as the nation’s preeminent multicultural awards show from an African-American perspective, the “53rd NAACP Image Awards” celebrates the outstanding achievements and performances of people of color across more than 80 competitive categories spanning film, television + streaming, music, literature, and podcasts. The “53rd NAACP Image Awards” will also include four new podcast categories:  Outstanding News and Information Podcast; Outstanding Lifestyle / Self-Help Podcast; Outstanding Society and Culture Podcast; and Outstanding Arts and Entertainment Podcast. The “53rd NAACP Image Awards” are presented by Wells Fargo and sponsored by AT&T, Google, T-Mobile, Bank of America, General Mills, FedEx, and Airbnb.

One of the most iconic annual celebrations of Black excellence, the NAACP Image Awards draws the biggest and brightest stars in Hollywood. Previous years’ attendees and winners include Michelle Obama, Rihanna, Lizzo, Beyoncé, Jay-Z, Michael B. Jordan, Oprah Winfrey, Jamie Foxx, Chloe x Halle, Regé-Jean Page, Michaela Coel, Cliff “Method Man” Smith, Blair Underwood, Will Smith, Samuel L. Jackson, Taraji P. Henson, Marsai Martin, Viola Davis, Gabrielle Union, Kerry Washington, Anthony Anderson, Sterling K. Brown, Loni Love, Sheryl Underwood, Mandy Moore, Halle Berry, Common, Dwayne Johnson, Audra Day, John Legend, Lena Waithe, Tracee Ellis Ross, David Oyelowo, Laverne Cox, Octavia Spencer, Issa Rae, Trevor Noah, Regina King, Yara Shahidi, Danai Gurira, Jacob Latimore, Jill Scott, H.E.R., Jay Pharoah, Jemele Hill, Josh Gad, Loretta Devine, Tracy Morgan, Sylvester Stallone, Meta Golding, Michael Smith, Tyler James Williams, Ava DuVernay, the late Chadwick Boseman, Alicia Keys, Swizz Beatz, Lin-Mnuel Miranda, Stephen Curry, Stacey Abrams, Mary J. Blige, Andra Day, Arsenio Hall, Leslie Jones, Susan Kelechi Watson, Madalen Mills and many more.

Voting is now open to the public to determine the winners of the “53rd NAACP Image Awards” by visiting www.naacpimageawards.net – Voting closes on February 5, 2022. Winners will be revealed during the “53rd NAACP Image Awards” telecast on February 26, 2022, on BET. NAACP will also recognize winners in non-televised Image Awards categories February 21-25, which will stream on www.naacpimageawards.net. For all information and the latest news, please follow NAACP Image Awards on Instagram @NAACPImageAwards.

Internationally, the show will air on BET Africa at 20:00 CAT on February 27, followed by BET France on March 2 at 8:45 pm CEST. The show will also be available to watch on My5 and Sky On-Demand in the UK beginning March 1.

Entertainer of the Year
Jennifer Hudson
Lil Nas X
Megan Thee Stallion
Regina King
Tiffany Haddish

Outstanding Motion Picture
“Judas and the Black Messiah” (Warner Bros. Pictures)
“King Richard” (Warner Bros. Pictures)
“Respect” (Metro Goldwyn Mayer Pictures/United Artists Releasing)
“The Harder They Fall” (Netflix)
“The United States vs. Billie Holiday” (Hulu)

Outstanding Actor in a Motion Picture
Denzel Washington – “The Tragedy of Macbeth” (Apple TV+ / A24)
Jonathan Majors – “The Harder They Fall” (Netflix)
LaKeith Stanfield – “Judas and the Black Messiah” (Warner Bros. Pictures)
Mahershala Ali – “Swan Song” (Apple TV+)
Will Smith – “King Richard” (Warner Bros. Pictures)

Outstanding Actress in a Motion Picture
Andra Day – “The United States vs. Billie Holiday” (Hulu)
Halle Berry – “Bruised” (Netflix)
Jennifer Hudson – “Respect” (Metro Goldwyn Mayer Pictures/United Artists Releasing)
Tessa Thompson – “Passing” (Netflix)
Zendaya – “Malcolm & Marie” (Netflix)

Outstanding Supporting Actor in a Motion Picture
Algee Smith – “Judas and the Black Messiah” (Warner Bros. Pictures)
Daniel Kaluuya – “Judas and the Black Messiah” (Warner Bros. Pictures)
Delroy Lindo – “The Harder They Fall” (Netflix)
Idris Elba – “The Harder They Fall” (Netflix)
LaKeith Stanfield – “The Harder They Fall” (Netflix)

Outstanding Supporting Actress in a Motion Picture
Aunjanue Ellis – “King Richard” (Warner Bros. Pictures)
Audra McDonald – “Respect” (Metro Goldwyn Mayer Pictures/United Artists Releasing)
Danielle Deadwyler – “The Harder They Fall” (Netflix)
Dominique Fishback – “Judas and the Black Messiah” (Warner Bros. Pictures)
Regina King – “The Harder They Fall” (Netflix)

Outstanding Independent Motion Picture
“American Skin” (Vertical Entertainment)
“Bruised” (Netflix)
“CODA” (Apple TV+)
“Test Pattern” (Kino Lorber)
“The Killing of Kenneth Chamberlain” (Gravitas Ventures)

Outstanding International Motion Picture
“7 Prisoners” (Netflix)
“African America” (Netflix)
“Eyimofe (This is My Desire)” (Janus Films)
“Flee” (Neon / Participant)
“The Gravedigger’s Wife” (Orange Studio)

Outstanding Breakthrough Performance in a Motion Picture
Ariana DeBose – “West Side Story” (20th Century Studios)
Danny Boyd, Jr. – “Bruised” (Netflix)
Jalon Christian – “A Journal for Jordan” (Columbia Pictures)
Lonnie Chavis – “The Water Man” (RLJE Films)
Sheila Atim – “Bruised” (Netflix)

Outstanding Ensemble Cast in a Motion Picture
“Coming 2 America” (Paramount Releasing/Amazon Studios)
“Judas and the Black Messiah” (Warner Bros. Pictures)
“King Richard” (Warner Bros. Pictures)
“Respect” (Metro Goldwyn Mayer Pictures/United Artists Releasing)
“The Harder They Fall” (Netflix)

Outstanding Animated Motion Picture
“Encanto” (Walt Disney Studios)
“Luca” (Walt Disney Studios)
“Raya and the Last Dragon” (Walt Disney Studios)
“Sing 2” (Universal Pictures)
“Vivo” (Netflix)

Outstanding Character Voice-Over Performance – Motion Picture
Andre Braugher – “Spirit Untamed” (Universal Pictures)
Awkwafina – “Raya and the Last Dragon” (Walt Disney Studios)
Brian Tyree Henry – “Vivo” (Netflix)
Eric André – “Sing 2” (Universal Pictures)
Letitia Wright – “Sing 2” (Universal Pictures)

Outstanding Short-Form (Live Action)
“Aurinko in Adagio” (Universal Pictures)
“Blackout” (Netflix)
“The Ice Cream Stop” (Walt Disney Studios)
“These Final Hours” (Universal Pictures)
“When The Sun Sets (Lakutshon’ Ilanga)” (Universal Pictures)

Outstanding Short-Form (Animated)
“Blush” (Apple TV+)
“Robin Robin” (Netflix)
“She Dreams at Sunrise” (Tribeca Studios, Procter & Gamble)
“Twenty Something” (Pixar Animation Studios)
“Us Again” (Walt Disney Animation Studios)

Outstanding Breakthrough Creative (Motion Picture)
Ahmir “Questlove” Thompson – “Summer Of Soul (…Or, When The Revolution Could Not Be Televised)” (Searchlight Pictures / Hulu)
Jamila Wignot – “Ailey” (Neon)
Jeymes Samuel – “The Harder They Fall” (Netflix)
Liesl Tommy – “Respect” (Metro Goldwyn Mayer Pictures/United Artists Releasing)
Rebecca Hall – “Passing” (Netflix)

Outstanding Comedy Series
“black-ish” (ABC)
“Harlem” (Amazon Studios)
“Insecure” (HBO)
“Run the World” (Starz)
“The Upshaws” (Netflix)

Outstanding Actor in a Comedy Series
Anthony Anderson – “black-ish” (ABC)
Cedric the Entertainer – “The Neighborhood” (CBS)
Don Cheadle – “Black Monday” (Showtime)
Elisha ‘EJ’ Williams – “The Wonder Years” (ABC)
Jay Ellis – “Insecure” (HBO)

Outstanding Actress in a Comedy Series
Issa Rae – “Insecure” (HBO)
Loretta Devine – “Family Reunion” (Netflix)
Regina Hall – “Black Monday” (Showtime)
Tracee Ellis Ross – “black-ish” (ABC)
Yvonne Orji – “Insecure” (HBO)

Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series
Andre Braugher – “Brooklyn Nine-Nine” (NBC)
Deon Cole – “black-ish” (ABC)
Kenan Thompson – “Saturday Night Live” (NBC)
Kendrick Sampson – “Insecure” (HBO)
Laurence Fishburne – “black-ish” (ABC)

Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series
Amanda Seales – “Insecure” (HBO)
Jenifer Lewis – “black-ish” (ABC)
Marsai Martin – “black-ish” (ABC)
Natasha Rothwell – “Insecure” (HBO)
Wanda Sykes – “The Upshaws” (Netflix)

Outstanding Drama Series
“9-1-1” (FOX)
“All American” (The CW)
“Godfather of Harlem” (EPIX)
“Pose” (FX Network)
“Queen Sugar” (OWN: Oprah Winfrey Network)

Outstanding Actor in a Drama Series
Billy Porter – “Pose” (FX Network)
Damson Idris – “Snowfall” (FX Network)
Forest Whitaker – “Godfather of Harlem” (EPIX)
Kofi Siriboe – “Queen Sugar” (OWN: Oprah Winfrey Network)
Sterling K. Brown – “This is Us” (NBC)

Outstanding Actress in a Drama Series
Angela Bassett – “9-1-1” (FOX)
Dawn-Lyen Gardner – “Queen Sugar” (OWN: Oprah Winfrey Network)
Octavia Spencer – “Truth Be Told” (Apple TV+)
Queen Latifah – “The Equalizer” (CBS)
Rutina Wesley – “Queen Sugar” (OWN: Oprah Winfrey Network)

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Alex R. Hibbert – “The Chi” (Showtime)
Cliff “Method Man” Smith – “Power Book II: Ghost” (Starz)
Daniel Ezra – “All American” (The CW)
Giancarlo Esposito – “Godfather of Harlem” (EPIX)
Joe Morton – “Our Kind of People” (FOX)

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Alfre Woodard – “SEE” (Apple TV+)
Bianca Lawson – “Queen Sugar” (OWN: Oprah Winfrey Network)
Chandra Wilson – “Grey’s Anatomy” (ABC)
Mary J. Blige – “Power Book II: Ghost” (Starz)
Susan Kelechi Watson – “This is Us” (NBC)

Outstanding Television Movie, Limited-Series or Dramatic Special
“Colin in Black & White” – (Netflix)
“Genius: Aretha” – (National Geographic)
“Love Life” – (HBO Max)
“Robin Roberts Presents: Mahalia” – (Lifetime)
“The Underground Railroad” – (Amazon Studios)

Outstanding Actor in a Television Movie, Limited-Series or Dramatic Special
Anthony Mackie – “Solos” (Amazon Studios)
Jaden Michael – “Colin in Black & White” (Netflix)
Kevin Hart – “True Story” (Netflix)
Wesley Snipes – “True Story” (Netflix)
William Jackson Harper – “Love Life” (HBO Max)

Outstanding Actress in a Television Movie, Limited-Series or Dramatic Special
Betty Gabriel – “Clickbait” (Netflix)
Cynthia Erivo – “Genius: Aretha” (National Geographic)
Danielle Brooks – “Robin Roberts Presents: Mahalia” (Lifetime)
Jodie Turner-Smith – “Anne Boleyn” (AMC+)
Taraji P. Henson – “Annie Live!” (NBC)

Outstanding Supporting Actor in a Television Movie, Limited-Series or Dramatic Special
Courtney B. Vance – “Genius: Aretha” (National Geographic)
Keith David – “Black as Night” (Amazon Studios)
Tituss Burgess – “Annie Live!” (NBC)
Will Catlett – “True Story” (Netflix)
William Jackson Harper – “The Underground Railroad” (Amazon Studios)

Outstanding Supporting Actress in a Television Movie, Limited-Series or Dramatic Special
Anika Noni Rose – “Maid” (Netflix)
Natasha Rothwell – “The White Lotus” (HBO)
Pauletta Washington – “Genius: Aretha” (National Geographic)
Regina Hall – “Nine Perfect Strangers” (Hulu)
Sheila Atim – “The Underground Railroad” (Amazon Studios)

Outstanding News/Information (Series or Special)
“Blood on Black Wall Street: The Legacy of the Tulsa Massacre” (NBC)
“NBC Nightly News With Lester Holt” (NBC)
“Soul of a Nation” (ABC)
“The Reidout” (MSNBC)
“Unsung” (TV One)

Outstanding Talk Series
“Desus & Mero” (Showtime)
“Hart to Heart” (Peacock)
“Red Table Talk” (Facebook Watch)
“Tamron Hall” (Syndicated)
“The Real” (Syndicated)

Outstanding Reality Program, Reality Competition or Game Show (Series)
“Celebrity Family Feud” (ABC)
“Iyanla: Fix My Life” (OWN: Oprah Winfrey Network)
“Sweet Life: Los Angeles” (HBO Max)
“The Voice” (NBC)
“Wild ‘n Out” (VH1)

Outstanding Variety Show (Series or Special)
“A Black Lady Sketch Show” (HBO)
“BET Awards 2021” (BET)
“Dave Chappelle: The Closer” (Netflix)
“Savage X Fenty Show Vol. 3” (Amazon Studios)
“The Daily Show With Trevor Noah” (Comedy Central)

Outstanding Children’s Program
“Ada Twist, Scientist” (Netflix)
“Family Reunion” (Netflix)
“Karma’s World” (Netflix)
“Raven’s Home” (Disney Channel)
“Waffles + Mochi” (Netflix)

Outstanding Performance by a Youth (Series, Special, Television Movie or Limited-Series)
Alayah “Lay Lay” High – “That Girl Lay Lay” (Nickelodeon)
Celina Smith – “Annie Live!” (NBC)
Elisha ‘EJ’ Williams – “The Wonder Years” (ABC)
Eris Baker – “This Is Us” (NBC)
Miles Brown – “black-ish” (ABC)

Outstanding Host in a Talk or News/Information (Series or Special) – Individual or Ensemble
Joy Reid – “The Reidout” (MSNBC)
Daniel “Desus Nice” Baker, Joel “The Kid Mero” Martinez – “Desus & Mero” (Showtime)
Garcelle Beauvais, Adrienne Houghton, Loni Love, Jeannie Mai Jenkins – “The Real” (Syndicated)
Jada Pinkett Smith, Adrienne Banfield-Norris, Willow Smith – “Red Table Talk” (Facebook Watch)
LeBron James – “The Shop: Uninterrupted” (HBO)

Outstanding Host in a Reality/Reality Competition, Game Show or Variety (Series or Special) – Individual or Ensemble
Alfonso Ribeiro – “America’s Funniest Home Videos” (ABC)
Amber Ruffin – “The Amber Ruffin Show” (Peacock)
Cedric the Entertainer – “73rd Annual Primetime Emmy Awards” (CBS)
Iyanla Vanzant – “Iyanla: Fix My Life” (OWN: Oprah Winfrey Network)
Trevor Noah – “The Daily Show With Trevor Noah” (Comedy Central)

Outstanding Guest Performance
Alani “La La” Anthony – “The Chi” (Showtime)
Christina Elmore – “Insecure” (HBO)
Daniel Kaluuya – “Saturday Night Live” (NBC)
Erika Alexander – “Run the World” (Starz)
Maya Rudolph – “Saturday Night Live” (NBC)

Outstanding Animated Series
“Big Mouth” (Netflix)
“Peanut Headz: Black History Toonz” (Kweli TV)
“Super Sema” (YouTube Originals)
“We The People” (Netflix)
“Yasuke” (Netflix)

Outstanding Character Voice-Over Performance (Television)
Angela Bassett – “Malika: The Lion Queen” (FOX)
Billy Porter – “Fairfax” (Amazon Studios)
Chris “Ludacris” Bridges – “Karma’s World” (Netflix)
Cree Summer – “Rugrats” (Nickelodeon)
Keke Palmer – “Big Mouth” (Netflix)

Outstanding Short Form Series – Comedy or Drama
“Between the Scenes – The Daily Show” (Comedy Central)
“Dark Humor” (Comedy Central / YouTube)
“Della Mae (AspireTV)
“The Disney Launchpad: Shorts Incubator” (Disney+)
“Two Sides: Unfaithful” (Snapchat)

Outstanding Short Form Series or Special – Reality/Nonfiction
“Life By The Horns” (Snapchat)
“Memory Builds The Monument” (Fifth Ward CRC)
“Widen the Screen: 8:46 Films” (BET)
“Through Our Eyes: Shelter” (HBO Max)
“Lynching Postcards: Token of a Great Day” (Paramount+)

Outstanding Breakthrough Creative (Television)
Angel Kristi Williams – “Colin in Black & White” (Netflix)
Cierra Glaude – “Queen Sugar” (OWN: Oprah Winfrey Network)
Deborah Riley Draper – “The Legacy of Black Wall Street” (OWN: Oprah Winfrey Network)
Halcyon Person – “Karma’s World” (Netflix)
Quyen Tran – “Maid” (Netflix)

Outstanding New Artist
Cynthia Erivo – “Ch. 1 Vs. 1” (Verve Records / UMG Recordings)
Jimmie Allen – “Bettie James Gold Edition” (BBR Music Group)
Saweetie – “Best Friend featuring Doja Cat” (ICY / Warner Records)
Tems – “If Orange Was A Place” (RCA Records / Since ’93)
Zoe Wees – “Girls Like Us” (Capitol Records)

Outstanding Male Artist
Anthony Hamilton – “Love Is The New Black” (My Music Box LLC / BMG)
Drake – “Way 2 Sexy” (Republic Records)
Givēon – “Heartbreak Anniversary” (Epic Records)
J. Cole – “The Off-Season” (Dreamville / Roc Nation)
Lil Nas X – “Montero (Call Me By Your Name)” (Columbia Records)

Outstanding Female Artist
H.E.R. – “Back of My Mind” (RCA Records / MBK Entertainment)
Ari Lennox – “Pressure” (Dreamville / Interscope Records)
Beyoncé – “Be Alive” (Columbia Records / Parkwood)
Chlöe – “Have Mercy” (Columbia Records / Parkwood)
Jazmine Sullivan – “Heaux Tales” (RCA Records)

Outstanding Gospel/Christian Album
“Anthems & Glory” – Todd Dulaney (MNRK Music Group)
“Believe For It” – CeCe Winans (Pure Springs Gospel / Fair Trade Services / Red Alliance Media)
“Jonny x Mali: Live in L.A.” – Jonathan McReynolds and Mali Music (Life Room Label LLC / K Approved Enterprises. Inc.)
“Overcomer” – Tamela Mann (Tillymann Music Group)
“Power” – Jason McGee & The Choir (My Block, Inc.)

Outstanding International Song
“Essence” – Wizkid featuring Tems and Justin Bieber (RCA Records / Starboy / Sony Music International)
“Peru” – Fireboy DML (YBNL Nation / Empire)
“Somebody’s Son” – Tiwa Savage featuring Brandy (Motown)
“Touch It” – KiDi (Lynx Entertainment / MadeInENY / Empire)
“Understand” – Omah Lay (The KeyQaad / Sire Records)

Outstanding Music Video/Visual Album
“Best Friend” – Saweetie featuring Doja Cat (ICY / Warner Records)
“Essence” – Wizkid featuring Tems (RCA Records / Starboy / Sony Music International)
“Fye Fye” – Tobe Nwigwe featuring Fat Nwigwe (Tobe Nwigwe, LLC)
“Have Mercy” – Chlöe (Columbia Records / Parkwood)
“Leave The Door Open” – Silk Sonic (Atlantic / Aftermath)

Outstanding Album
“An Evening With Silk Sonic” – Silk Sonic (Atlantic / Aftermath)
“Back of My Mind” – H.E.R. (RCA Records / MBK Entertainment)
“Certified Lover Boy” – Drake (Republic Records)
“Heaux Tales” – Jazmine Sullivan (RCA Records)
“When It’s All Said and Done… Take Time” – Givēon (Epic Records)

Outstanding Soundtrack/Compilation Album
“Coming 2 America (Amazon Original Motion Picture Soundtrack)” – Eddie Murphy, Craig Brewer, Kevin Misher, Randy Spendlove, Jeff Harleston, Brittney Ramsdell (Def Jam Recordings)
“Judas and the Black Messiah (Original Motion Picture Soundtrack)” – Mark Isham and Craig Harris (WaterTower Music)
“Respect (Original Motion Picture Soundtrack)” – Jason Michael Webb and Stephen Bray (Epic Records)
“The Harder They Fall (The Motion Picture Soundtrack)” – JAY-Z and Jeymes Samuel (Geneva Club / Roc Nation Records, LLC)
“The United States vs. Billie Holiday (Music from the Motion Picture)” – Salaam Remi, Andra Day, Raphael Saadiq, Warren “E” Felder, Downtown Trevor Brown (Warner Records)

Outstanding Gospel/Christian Song
“Believe For It” – CeCe Winans (Pure Springs Gospel / Fair Trade Services / Red Alliance Media)
“Help Me” – Tamela Mann featuring The Fellas (Tillymann Music Group)
“Hold Us Together (Hope Mix)” – H.E.R. and Tauren Wells (RCA Records / Sony Music)
“Overcome 2021” – Kirk Franklin (Fo Yo Soul / RCA Records )
“Time for Reparations” – Sounds of Blackness (Sounds of Blackness / Atomic K Records)

Outstanding Jazz Album – Instrumental
“Forever…Jaz” – Jazmin Ghent (Independent Artist)
“Love Languages” – Nathan Mitchell (ENM Music Group)
“Somewhere Different” – Brandee Younger (Impulse! Records)
“Sounds from the Ancestors” – Kenny Garrett (Mack Avenue Music Group)
“The Magic of Now” – Orrin Evans (Smoke Sessions Records)

Outstanding Jazz Album – Vocal
“Dear Love” – Jazzmeia Horn and Her Noble Force (Empress Legacy Records)
“Generations” – The Baylor Project (Be A Light)
“Ledisi Sings Nina” – Ledisi (Listen Back Entertainment / BMG)
“Let There Be Love” – Freda Payne (Alain Franke Records)
“SALSWING!” – Rubén Blades y Roberto Delgado & Orquesta (Rubén Blades Productions)

Outstanding Soul/R&B Song
“Damage” – H.E.R. (RCA Records / MBK Entertainment)
“Be Alive” – Beyoncé (Columbia Records / Parkwood)
“Have Mercy” – Chlöe (Columbia Records / Parkwood)
“Leave The Door Open” – Silk Sonic (Atlantic / Aftermath)
“Pick Up Your Feelings” – Jazmine Sullivan (RCA Records)

Outstanding Hip Hop/Rap Song
“Best Friend” – Saweetie featuring Doja Cat (ICY / Warner Records)
“Fye Fye” – Tobe Nwigwe featuring Fat Nwigwe (Tobe Nwigwe, LLC)
“Industry Baby” – Lil Nas X featuring Jack Harlow (Columbia Records)
“My Life (with 21 Savage and Morray)” – J. Cole (Dreamville / Roc Nation)
“Way 2 Sexy” – Drake (Republic Records)

Outstanding Duo, Group or Collaboration (Traditional)
Anthony Hamilton featuring Jennifer Hudson – “Superstar” (My Music Box LLC / BMG)
Chlöe x Halle – “Georgia on My Mind” (Columbia Records / Parkwood)
Jazmine Sullivan featuring H.E.R. – “Girl Like Me” (RCA Records)
Leela James featuring Anthony Hamilton – “Complicated (Remix)” (SheSangz Music, Inc. / BMG)
Silk Sonic – “Leave the Door Open” (Atlantic / Aftermath)

Outstanding Duo, Group or Collaboration (Contemporary)
Chris Brown featuring Young Thug, Future, Lil Durk and Latto – “Go Crazy (Remix)” (RCA Records)
Doja Cat featuring SZA – “Kiss Me More” (RCA Records / Kemosabe Records)
Drake featuring Future & Young Thug – “Way 2 Sexy” (Republic Records)
H.E.R. featuring Chris Brown – “Come Through” (RCA Records / MBK Entertainment)
Tobe Nwigwe featuring Fat Nwigwe – “Fye Fye” (Tobe Nwigwe, LLC)

Outstanding Documentary (Film)
“Attica” (Showtime)
“Barbara Lee: Speaking Truth to Power” (Greenwich Entertainment)
“My Name Is Pauli Murray” (Amazon Studios)
“Summer of Soul (…Or, When the Revolution Could Not Be Televised)” (Searchlight Pictures / Hulu)
“Tina” (HBO Documentary Films)

Outstanding Documentary (Television)
“1971: The Year That Music Changed Everything” (Apple TV+)
“American Masters: How It Feels to Be Free” (PBS)
“Blood Brothers: Malcolm X & Muhammad Ali” (Netflix)
“High on the Hog: How African American Cuisine Transformed America” (Netflix)
“Insecure” Documentary (HBO)

Outstanding Writing in a Comedy Series
Ashley Nicole Black – “Ted Lasso” – “Do the Right-est Thing” (Apple TV+)
Issa Rae – “Insecure” -“Everything’s Gonna Be, Okay?!” (HBO)
Leann Bowen – “Ted Lasso” – “Lavender” (Apple TV+)
Maya Erskine – “Pen15” – “Blue in Green” (Hulu)
Temi Wilkey – “Sex Education” – “Episode #3.6” (Netflix)

Outstanding Writing in a Drama Series
Aurin Squire – “Evil” – “C Is For Cop” (Paramount+)
Davita Scarlett – “The Good Fight” – “And the Firm Had Two Partners…” (Paramount+)
Malcolm Spellman – “The Falcon and the Winter Soldier” – “New World Order” (Disney+)
Nkechi Okoro Carroll – “All American” – “Homecoming” (The CW)
Steven Canals, Janet Mock, Our Lady J, Brad Falchuk, Ryan Murphy – “Pose” – “Series Finale” (FX Network)

Outstanding Writing in a Television Movie or Special
Abdul Williams – “Salt-N-Pepa” (Lifetime Movie Network)
Mario Miscione, Marcella Ochoa – “Madres” (Amazon Studios)
Monique N. Matthew – “A Holiday in Harlem” (Hallmark Channel)
Sameer Gardezi – “Hot Mess Holiday” (Comedy Central)
Sherman Payne – “Black as Night” (Amazon Studios)

Outstanding Writing in a Motion Picture
Janicza Bravo, Jeremy O. Harris – “Zola” (A24)
Jeymes Samuel, Boaz Yakin – “The Harder They Fall” (Netflix)
Shaka King, Will Berson, Kenny Lucas, Keith Lucas – “Judas and the Black Messiah” (Warner Bros. Pictures)
Virgil Williams – “A Journal for Jordan” (Columbia Pictures)
Win Rosenfeld, Nia DaCosta, Jordan Peele – “Candyman” (Universal Pictures)

Outstanding Directing in a Comedy Series
Bashir Salahuddin, Diallo Riddle – “South Side” – “Tornado” (HBO Max)
Melina Matsoukas – “Insecure” – “Reunited, Okay?!” (HBO)
Neema Barnette – “Harlem – “Once Upon a Time in Harlem” (Amazon Studios)
Prentice Penny – “Insecure” – “Everything’s Gonna Be, Okay?!” (HBO)
Tiffany Johnson – “Black Monday” – “Eight!” (Showtime)

Outstanding Directing in a Drama Series
Anthony Hemingway – “Genius: Aretha” – “Respect” (National Geographic)
Barry Jenkins – “The Underground Railroad” – “Indiana Winter” (Amazon Studios)
Carl Seaton – “Snowfall” – “Fight or Flight” (FX Network)
Carl Seaton – “Godfather of Harlem” – “The Bonanno Split” (EPIX)
Hanelle Culpepper – “True Story” – “Like Cain Did Abel” (Netflix)

Outstanding Directing in a Television Movie or Special
Jaffar Mahmood – “Hot Mess Holiday” (Comedy Central)
Kenny Leon – “Robin Roberts Presents: Mahalia” (Lifetime)
Mario Van Peebles – “Salt-N-Pepa” (Lifetime)
Maritte Lee Go – “Black as Night” (Amazon Studios)
Veronica Rodriguez – “Let’s Get Merried” (VH1)

Outstanding Directing in a Motion Picture
Denzel Washington – “A Journal for Jordan” (Columbia Pictures)
Jeymes Samuel – “The Harder They Fall” (Netflix)
Lin-Manuel Miranda – “tick tick…BOOM!” (Netflix)
Reinaldo Marcus Green – “King Richard” (Warner Bros. Pictures)
Shaka King – “Judas and the Black Messiah” (Warner Bros. Pictures)

Outstanding Directing in a Documentary (Television or Motion Picture)
Andre Gaines – “The One and Only Dick Gregory” (Showtime)
Dawn Porter – “Rise Again: Tulsa and the Red Summer” (National Geographic)
Sam Pollard – “MLK/FBI” (IFC Films)
Samantha Knowles, Yoruba Richen, Geeta Gandbhir, Nadia Hallgren – “Black and Missing” (HBO)
Spike Lee – “NYC Epicenters 9/11➔2021½” (HBO Max)

Outstanding Literary Work – Fiction
“Harlem Shuffle” – Colson Whitehead (Penguin Random House)
“Libertie” – Kaitlyn Greenidge (Algonquin Books)
“Long Division” – Kiese Laymon (Simon & Schuster)
“The Man Who Lived Underground” – Richard Wright (Library of America)
“The Perishing” – Natashia Deón (Counterpoint Press)

Outstanding Literary Work – Nonfiction
“Dance Theatre of Harlem” – Judy Tyrus, Paul Novosel (Kensington)
“Just As I Am” – Cicely Tyson (Amistad)
“My Remarkable Journey” – Katherine Johnson (Amistad)
“Renegades: Born in the USA” – Barack Obama, Bruce Springsteen (Penguin Random House)
“The 1619 Project: A New Origin Story” – Nikole Hannah-Jones (Penguin Random House)

Outstanding Literary Work – Debut Author
“Just As I Am” – Cicely Tyson (Amistad)
“My Remarkable Journey” – Katherine Johnson (Amistad)
“Other Black Girl: A Novel” – Zakiya Dalila Harris (Simon & Schuster)
“The Love Songs of W.E.B. Du Bois” – Honorée Fanonne Jeffers (HarperCollins Publishers)
“Wake: The Hidden History of Women-Led Slave Revolts” – Rebecca Hall (Simon & Schuster)

Outstanding Literary Work – Biography/Autobiography
“Just As I Am” – Cicely Tyson (Amistad)
“Unbound: My Story of Liberation and the Birth of the Me Too Movement” – Tarana Burke (Macmillan / Flatiron Books)
“Unprotected: A Memoir” – Billy Porter (Abrams Press)
“Until I Am Free” – Keisha Blain (Beacon Press)
“Will” – Will Smith (Penguin Random House)

Outstanding Literary Work – Instructional
“Diversity Is Not Enough: A Roadmap to Recruit, Develop and Promote Black Leaders in America” – Keith Wyche (Kandelle Publishing)
“Feeding the Soul (Because It’s My Business)” – Tabitha Brown (HarperCollins Publishers)
“Permission to Dream” – Chris Gardner (Amistad)
“Teaching Black History to White People” – Leonard N. Moore (University of Texas Press)
“The Conversation: How Seeking and Speaking the Truth About Racism Can Radically Transform Individuals and Organizations” – Robert Livingston (Penguin Random House)

Outstanding Literary Work – Poetry
“Perfect Black” – Crystal Wilkinson (University Press of Kentucky)
“Playlist for the Apocalypse” – Rita Dove (W. W. Norton & Company)
“Such Color: New and Selected Poems” – Tracy K. Smith (Graywolf Press)
“The Wild Fox of Yemen” – Threa Almontaser (Graywolf Press)
“What Water Knows: Poems” – Jacqueline Jones LaMon (Northwestern University Press)

Outstanding Literary Work – Children
“Black Ballerinas: My Journey to Our Legacy” – Misty Copeland (Aladdin)
“Change Sings” – Amanda Gorman, Loren Long (Penguin Young Readers)
“Stacey’s Extraordinary Words” – Stacey Abrams, Kitt Thomas (HarperCollins)
“Time for Bed, Old House” – Janet Costa Bates, A.G. Ford (Candlewick Press)
“When Langston Dances” – Kaija Langley, Keith Mallett (S&S Books for Young Readers)

Outstanding Literary Work – Youth/Teens
“Ace of Spades” – Faridah Àbíké-Íyímídé (Feiwel & Friends / Macmillan)
“Happily Ever Afters” – Elise Bryant (HarperCollins)
“The Cost of Knowing” – Brittney Morris (Simon and Schuster Books for Young Readers)
“When You Look Like Us” – Pamela N. Harris (HarperCollins)
“Wings of Ebony” – J. Elle (S&S Books for Young Readers)

Outstanding News and Information Podcast
“#SundayCivics”
“After the Uprising: The Death of Danyé Dion Jones”
“Blindspot: Tulsa Burning”
“Into America”
“Un(re)solved”

Outstanding Lifestyle/Self-Help Podcast
“Checking In With Michelle Williams”
“The Homecoming Podcast With Dr. Thema”
“The SonRise Project Podcast”
“Two Funny Mamas: Sherri Shepherd & Kym Whitley”
“Under Construction w/ Tamar Braxton”

Outstanding Society and Culture Podcast
“Beyond the Scenes – The Daily Show”
“Jemele Hill Is Unbothered”
“Professional Troublemaker”
“Questlove Supreme”
“Super Soul Podcast”

Outstanding Arts and Entertainment Podcast
“Club Shay Shay Podcast With Shannon Sharpe”
“Jemele Hill Is Unbothered”
“Questlove Supreme”
“Reasonably Shady”
“The History of Sketch Comedy With Keegan-Michael Key”

Social Media Personality of the Year Nominees
@Euniquejg – Eunique Jones GIbson
@KevOnStage – Kevin Fredericks
@Laronhinesofficial – Laron Hines
@_Lyneezy – Lanae Vanee
@Terrellgrice – Terrell Grice

 

 

2021 NAACP Image Awards: ‘Black-ish’ is the top nominee

February 2, 2021

With 11 nods, the ABC comedy series “Black-ish” has the most 2021 NAACP Image Awards nominations. Following closely behind with 10 nominations is the Netflix musical movie “Jingle Jangle: Christmas Journey.” The Netflix dramatic film “Ma Rainey’s Black Bottom” and the Pixar Animation Studios film “Soul” received nine nominations each. Also getting several nominations are Beyoncé (eight nominations) and the HBO comedy series “Insecure” (seven nominations). Beyoncé’s nominations total includes her nods for her Disney+ “Black Is King” music film (which she starred in and co-directed) and for being a featured performer on Megan Thee Stallion’s “Savage (Remix).”

The following is a press release from the NAACP and BET:

Today, the full-list of nominees for the 52nd NAACP Image Awards were announced today in a special virtual event on NAACP Image Awards’ Instagram channel hosted by Tony-award winning actress and singer Anika Noni-Rose, actress and singer Chloe Bailey, actress Erika Alexander, actor, dancer, and choreographer Nicco Annan, and actor and singer TC Carson. NAACP Image award-winning and Emmy-nominated talk show “The Real”, kicked-off the announcement revealing nominees in 15 categories ahead of the virtual event. The winners will be revealed during the two-hour LIVE TV special airing on BET and will be simulcast across ViacomCBS Networks including CBS, BET Her, VH1, MTV, MTV2, and LOGO on Saturday, March 27, 2021 at 8/7c.

With the rise in usage of streaming services this year, Netflix leads the nominations across the motion picture and television categories with 48 total nominations followed by HBO who received a total of 25 nominations. Beyoncé received the most nominations of any artist in the music recording categories with six, and RCA Records leads with the most nominations across record labels with 12 nominations. For the literary categories HarperCollins Publishers lead with nine nominations.

NAACP additionally announced the nominees for the Special Awards categories which include Entertainer of the Year and Social Justice Impact. Nominees for the Entertainer of the Year award include D-Nice, Regina King, Trevor Noah, Tyler Perry and Viola Davis. Nominees for the Social Justice Impact award include April Ryan, Debbie Allen, LeBron James, Stacey Abrams and Tamika Mallory.

“We are excited to recognize and celebrate this year’s nominees, who at times throughout this unprecedented year have provided moments of levity, brought our communities together, and lifted our spirits through culture when we needed it the most,” said NAACP President and CEO Derrick Johnson. 

“BET shares the NAACP’s commitment to engage and empower our community, and we are proud to serve as partners on the 52nd Annual Image Awards,” said BET President Scott Mills. “The NAACP Image Awards uniquely honors our culture and community, recognizing those who help tell our stories through music, TV, movies, and literature. It is a distinct privilege for us to amplify the incredible work of the NAACP—and the best and brightest creative minds in the entertainment industry—across our ViacomCBS properties.

The NAACP Image Awards honors the accomplishments of people of color in the fields of television, music, literature, and film and also recognizes individuals or groups who promote social justice through creative endeavors.

One of the most iconic annual celebrations of Black excellence, the NAACP Image Awards draws a crowd of the biggest and brightest stars in Hollywood. Previous years’ attendees include Rihanna, Lizzo, Beyoncé, Jay-Z, Michael B. Jordan, Oprah Winfrey, Jamie Foxx, Will Smith, Taraji P. Henson, Marsai Martin, Viola Davis, Gabrielle Union, Kerry Washington, Anthony Anderson, Sterling K. Brown, Loni Love, Sheryl Underwood, Mandy Moore, Halle Berry, Common, Dwayne Johnson, Audra Day, John Legend, Lena Waithe, Tracee Ellis Ross, David Oyelowo, Laverne Cox, Octavia Spencer, Issa Rae, Trevor Noah, Yara Shahidi, Danai Gurira, Jacob Latimore, Jill Scott, H.E.R., Jay Pharoah, Jemele Hill, Josh Gad, Loretta Devine, Sylvester Stallone, Meta Golding, Michael Smith, Tyler James Williams, Ava DuVernay, Chadwick Boseman, and many more.

Voting is now open to the public to determine the winners of the 52nd NAACP Image Awards by visiting www.naacpimageawards.net – Voting close on Friday, March 5, 2021. Winners will be revealed during the 52nd NAACP Image Awards telecast. Non-televised award categories will be announced virtually March 22-26, 2021. For all information and the latest news, please follow NAACP Image Awards on Instagram @NAACPImageAwards

Following is the complete list of categories and nominees for the 52nd NAACP Image Awards:

SPECIAL AWARD CATEGORIES

Entertainer of the Year

  • D-Nice
  • Regina King
  • Trevor Noah
  • Tyler Perry
  • Viola Davis

Social Justice Impact

  • April Ryan
  • Debbie Allen
  • LeBron James
  • Stacey Abrams
  • Tamika Mallory

TELEVISION + STREAMING CATEGORIES

Outstanding Comedy Series

  • #blackAF (Netflix)
  • Black-ish (ABC)
  • grown-ish (Freeform)
  • Insecure (HBO)
  • The Last O.G. (TBS)

Outstanding Actor in a Comedy Series

  • Anthony Anderson – Black-ish (ABC)
  • Cedric The Entertainer – The Neighborhood (CBS)
  • Don Cheadle – Black Monday (Showtime)
  • Idris Elba – In the Long Run (Starz)
  • Tracy Morgan – The Last O.G. (TBS)

Outstanding Actress in a Comedy Series

  • Issa Rae – Insecure (HBO)
  • Folake Olowofoyeku – Bob Hearts Abishola (CBS)
  • Regina Hall – Black Monday (Showtime)
  • Tracee Ellis Ross – Black-ish (ABC)
  • Yara Shahidi – Grown-ish (Freeform)

Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series

  • Andre Braugher – Brooklyn Nine-Nine (NBC)
  • Deon Cole – Black-ish (ABC)
  • Jay Ellis – Insecure (HBO)
  • Kenan Thompson – Saturday Night Live (NBC)
  • Laurence Fishburne – Black-ish (ABC)

Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series

  • Jenifer Lewis – Black-ish (ABC)
  • Marsai Martin – Black-ish (ABC)
  • Natasha Rothwell – Insecure (HBO)
  • Tichina Arnold – The Neighborhood (CBS)
  • Yvonne Orji – Insecure (HBO)

Outstanding Drama Series

  • All Rise (CBS)
  • Bridgerton (Netflix)
  • Lovecraft Country (HBO)
  • Power Book II: Ghost (Starz)
  • This Is Us (NBC)

Outstanding Actor in a Drama Series

  • Jonathan Majors – Lovecraft Country (HBO)
  • Keith David – Greenleaf (OWN: Oprah Winfrey Network)
  • Nicco Annan – P-Valley (Starz)
  • Regé-Jean Page – Bridgerton (Netflix)
  • Sterling K. Brown – This Is Us (NBC)

Outstanding Actress in a Drama Series

  • Angela Bassett – 9-1-1 (FOX)
  • Brandee Evans – P-Valley (Starz)
  • Jurnee Smollett – Lovecraft Country (HBO)
  • Simone Missick – All Rise (CBS)
  • Viola Davis – How To Get Away With Murder (ABC)

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series

  • Clifford “Method Man” Smith – Power Book II: Ghost (Starz)
  • Delroy Lindo – The Good Fight (CBS All Access)
  • J. Alphonse Nicholson – P-Valley (Starz)
  • Jeffrey Wright – Westworld (HBO)
  • Michael Kenneth Williams – Lovecraft Country (HBO)

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series

  • Adjoa Andoh – Bridgerton (Netflix)
  • Aunjanue Ellis – Lovecraft Country (HBO)
  • Lynn Whitfield – Greenleaf (OWN: Oprah Winfrey Network)
  • Mary J. Blige – Power Book II: Ghost (Starz)
  • Susan Kelechi Watson – This Is Us (NBC)

Outstanding Television Movie, Limited–Series or Dramatic Special

  • Hamilton (Disney+)
  • Little Fires Everywhere (Hulu)
  • Self Made: Inspired by the Life of Madam C.J. Walker (Netflix)
  • Sylvie’s Love (Amazon Studios)
  • The Clark Sisters: First Ladies of Gospel (Lifetime)

Outstanding Actor in a Television Movie, Limited–Series or Dramatic Special

  • Blair Underwood – Self Made: Inspired by the Life of Madam C.J. Walker (Netflix)
  • Chris Rock – Fargo (FX)
  • Daveed Diggs – Hamilton (Disney+)
  • Leslie Odom, Jr. – Hamilton (Disney+)
  • Nnamdi Asomugha – Sylvie’s Love (Amazon Studios)

Outstanding Actress in a Television Movie, Limited–Series or Dramatic Special

  • Aunjanue Ellis – The Clark Sisters: First Ladies of Gospel (Lifetime)
  • Kerry Washington – Little Fires Everywhere (Hulu)
  • Michaela Coel – I May Destroy You (HBO)
  • Octavia Spencer – Self Made: Inspired by the Life of Madam C.J. Walker (Netflix)
  • Tessa Thompson – Sylvie’s Love (Amazon Studios)

Outstanding News/Information (Series or Special)

  • AM Joy: Remembering John Lewis Special (MSNBC)
  • Desus & Mero: The Obama Interview (Showtime)
  • The Color of Covid (CNN)
  • The New York Times Presents “The Killing of Breonna Taylor” (FX)
  • The Reidout (NBC)

Outstanding Talk Series

  • Red Table Talk (Facebook Watch)
  • Tamron Hall (Syndicated )
  • The Daily Show with Trevor Noah (Comedy Central)
  • The Oprah Conversation (Apple TV+)
  • The Shop: Uninterrupted (HBO)

Outstanding Reality Program, Reality Competition or Game Show (Series)

  • Celebrity Family Feud (ABC)
  • Iyanla: Fix My Life (OWN: Oprah Winfrey Network)
  • Shark Tank (ABC)
  • United Shades of America with W. Kamau Bell (CNN)
  • Voices of Fire (Netflix)

Outstanding Variety Show (Series or Special)

  • 8:46 (Netflix)
  • Black Is King (Disney+)
  • The Fresh Prince of Bel-Air Reunion (HBO Max)
  • VERZUZ (APPLE TV)
  • Yvonne Orji: Momma I Made It! (HBO)

Outstanding Children’s Program

  • Bookmarks: Celebrating Black Voices (Netflix)
  • Craig of the Creek (Cartoon Network)
  • Family Reunion (Netflix)
  • Raven’s Home (Disney Channel)
  • We Are the Dream: The Kids of the Oakland MLK Oratorical (HBO)

Outstanding Performance by a Youth (Series, Special, Television Movie or Limited–Series)

  • Alex R. Hibbert – The Chi (Showtime)
  • Lexi Underwood – Little Fires Everywhere (Hulu)
  • Lyric Ross – This Is Us (NBC)
  • Marsai Martin – Black-ish (ABC)
  • Miles Brown – Black-ish (ABC)

Outstanding Host in a Talk or News/Information (Series or Special) – Individual or Ensemble

  • Don Lemon – CNN Tonight with Don Lemon (CNN)
  • Jada Pinkett Smith – Red Table Talk (Facebook Watch)
  • Joy Reid – The Reidout (NBC)
  • LeBron James – The Shop: Uninterrupted (HBO)
  • Trevor Noah – The Daily Show with Trevor Noah (Comedy Central)

Outstanding Host in a Reality/Reality Competition, Game Show or Variety (Series or Special) – Individual or Ensemble

  • Alfonso Ribeiro – America’s Funniest Home Videos (ABC)
  • Iyanla Vanzant – Iyanla: Fix My Life (OWN: Oprah Winfrey Network)
  • Steve Harvey – Celebrity Family Feud (ABC)
  • W. Kamau Bell – United Shades of America with W. Kamau Bell (CNN)
  • RuPaul – RuPaul’s Drag Race (VH1)

Outstanding Guest Performance – Comedy or Drama Series

  • Chris Rock – Saturday Night Live (NBC)
  • Courtney B. Vance – Lovecraft Country (HBO)
  • Dave Chappelle – Saturday Night Live (NBC)
  • Issa Rae – Saturday Night Live (NBC)
  • Loretta Devine – P-Valley (Starz)

Outstanding Animated Series

  • Big Mouth (Netflix)
  • Central Park (Apple TV+)
  • Doc McStuffins (Disney Junior)
  • She-Ra and the Princesses of Power (Netflix)
  • Star Trek: Lower Decks (CBS All Access)

Outstanding Character Voice-Over Performance (Television)

  • Aisha Tyler – Archer (FX)
  • Courtney B. Vance – Hollywood’s Architect: The Paul R. Williams Story (PBS)
  • Dawnn Lewis – Star Trek: Lower Decks (CBS All Access)
  • Deon Cole – Kipo and the Age of Wonderbeasts (Netflix)
  • Laya DeLeon Hayes – Doc McStuffins (Disney Junior)

Outstanding Short Form Series – Comedy or Drama

  • #FreeRayshawn (Quibi)
  • CripTales (BBC America)
  • Lazor Wulf (Adult Swim)
  • Mapleworth Murders (Quibi)
  • Sincerely, Camille (OWN: Oprah Winfrey Network)

Outstanding Performance in a Short Form Series

  • Giancarlo Esposito – The Broken and the Bad (AMC.com )
  • J.B. Smoove – Mapleworth Murders (Quibi)
  • Jasmine Cephas Jones – #FreeRayshawn (Quibi)
  • Laurence Fishburne – #FreeRayshawn (Quibi)
  • Stephan James – #FreeRayshawn (Quibi)

Outstanding Short Form Series – Reality/Nonfiction

  • American Masters – Unladylike2020 (PBS)
  • Benedict Men (Quibi)
  • Between The Scenes – The Daily Show (Comedy Central)
  • In The Making (PBS)
  • Inspire Change Series (NFL Network)

Outstanding Breakthrough Creative (Television)

  • Katori Hall – P-Valley (Starz)
  • Keith Knight – Woke (Hulu)
  • Ramy Youssef – Ramy (Hulu)
  • Raynelle Swilling – Cherish the Day (OWN: Oprah Winfrey Network)
  • Teri Schaffer – Cherish the Day (OWN: Oprah Winfrey Network)

RECORDING CATEGORIES

Outstanding New Artist

  • Chika – High Rises (Warner Records)
  • Doja Cat – Say So (RCA Records/Kemosabe )
  • D Smoke – Black Habits (WoodWorks Records / EMPIRE)
  • Giveon – When It’s All Said And Done (Epic Records)
  • Skip Marley – Higher Place (Island Records/ Tuff Gong Records)

Outstanding Male Artist

  • Big Sean – Detroit 2 (Def Jam Recordings/G.O.O.D Music)
  • Black Thought – Streams of Thought, Vol. 3: Cane & Able (Republic Records)
  • Charlie Wilson – All of My Love (P Music Group/BMG)
  • Drake – Laugh Now, Cry Later (Republic Records)
  • John Legend – Bigger Love (Columbia Records)

Outstanding Female Artist

  • Beyoncé – Black Parade (Columbia Record/ Parkwood)
  • H.E.R. – I Can’t Breathe (RCA Records/MBK Entertainment)
  • Jazmine Sullivan – Lost One (RCA Records)
  • Ledisi – Anything For You (Listen Back Entertainment/BMG)
  • Alicia Keys – Alicia (RCA Records)

Outstanding Music Video/Visual Album

  • I Can’t Breathe – H.E.R. (RCA Records/MBK Entertainment)
  • Anything For You – Ledisi (Listen Back Entertainment/BMG)
  • Black is King – Beyoncé (Columbia Record/ Parkwood)
  • Brown Skin Girl – Beyoncé feat. WizKid, SAINt JHN, Blu Ivy Carter (Columbia Record/ Parkwood)
  • Do It – Chloe x Halle (Columbia Record/ Parkwood)

Outstanding Album

  • Alicia – Alicia Keys (RCA Records)
  • b7 – Brandy (Brand Nu/eOne)
  • Bigger Love – John Legend (Columbia Records)
  • Chilombo – Jhené Aiko (Def Jam Recordings)
  • The Wild Card – LEDISI (Listen Back Entertainment/BMG)

Outstanding Soundtrack/Compilation Album

  • Ma Rainey’s Black Bottom (Music from the Netflix Film) – Branford Marsalis (Milan)
  • Insecure: Music from the HBO Original Series – Various Artists (Atlantic Records)
  • Jingle Jangle: A Christmas Journey – Various Artists (Atlantic Records )
  • Soul Original Motion Picture Soundtrack – Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste and Tom MacDougall (Walt Disney Records)
  • The First Ladies of Gospel: The Clark Sisters Biopic Soundtrack – Donald Lawrence (Relevé Entertainment)

Outstanding Gospel/Christian Album

  • Chosen Vessel – Marvin Sapp (RCA Inspiration)
  • Gospel According to PJ – PJ Morton (Morton Inspiration / Tyscot Records)
  • I Am – Koryn Hawthorne (RCA Inspiration)
  • Kierra – Kierra Sheard (Karew/RCA Inspiration)
  • The Return – The Clark Sisters (Karew/Motown)

Outstanding Gospel/Christian Song

  • All in His Plan – PJ Morton (Morton Inspiration / Tyscot Records)
  • Never Lost – CeCe Winans (Pure Springs Gospel)
  • Something Has To Break – Kierra Sheard feat. Tasha Cobbs-Leonard (Karew/RCA Inspiration)
  • Strong God – Kirk Franklin (Fo Yo Soul/RCA Records)
  • Touch from You – Tamela Mann (TillyMann Inc.)

Outstanding Jazz Album – Instrumental

  • Be Water – Christian Sands (Mack Avenue Music Group)
  • Music From and Inspired By Soul – Jon Batiste (Walt Disney Records)
  • Omega – Immanuel Wilkins (Blue Note Records)
  • Reciprocity – George Burton (Inner Circle Music)
  • The Iconoclast – Barry Stephenson (Independent)

Outstanding Jazz Album – Vocal

  • Donny Duke and Wonder – Nathan Mitchell (ENM Music Group)
  • Holy Room – Live at Alte Oper – Somi (Salon Africana)
  • Pulling Off The Covers – Mike Phillips (Sono Recording Group)
  • Stronger – Jeff Bradshaw (Bone Deep Enterprises)
  • The Eddy (From The Netflix Original Series) – The Eddy (Arista Records)

Outstanding Soul/R&B Song

  • I Can’t Breathe – H.E.R. (RCA Records/MBK Entertainment)
  • Anything For You – LEDISI (Listen Back Entertainment/BMG)
  • B.S. feat. H.E.R – Jhené Aiko (Def Jam Recordings)
  • Black Parade – Beyoncé (Columbia Record/ Parkwood)
  • Do It – Chloe x Halle (Columbia Record/ Parkwood)

Outstanding Hip Hop/Rap Song

  • Deep Reverence feat. Nipsey Hussle – Big Sean (Brand Nu/eOne)
  • Savage Remix – Megan Thee Stallion feat. Beyoncé (300 Entertainment / 1501 Certified Ent. LLC)
  • Cool Off – Missy Elliott (Atlantic Records)
  • Laugh Now, Cry Later – Drake (Republic Records)
  • Life Is Good – Future & Drake (Epic Records)

Outstanding Duo, Group or Collaboration (Traditional)

  • Alicia Keys feat. Jill Scott – Jill Scott (RCA Records)
  • Chloe x Halle – Wonder What She Thinks Of Me (Columbia Record/ Parkwood)
  • Jimmy Jam & Terry Lewis feat. Babyface – He Don’t Know Nothin’ Bout It (BMG)
  • Kem feat. Toni Braxton – Live Out Your Love (Motown Records)
  • Ledisi and PJ Morton – Anything For You (Listen Back Entertainment/BMG)

Outstanding Duo, Group or Collaboration (Contemporary)

  • Alicia Keys feat. Khalid – So Done (RCA Records)
  • Big Sean feat. Nipsey Hussle – Deep Reverence (Def Jam Recordings/G.O.O.D Music)
  • Chloe x Halle – Do It (Columbia Record/ Parkwood)
  • Jhené Aiko feat. H.E.R. – B.S. (Def Jam Recordings)
  • Megan Thee Stallion feat. Beyoncé – Savage Remix (300 Entertainment / 1501 Certified Ent. LLC)

Outstanding International Song

  • Blessed – Buju Banton (Roc Nation Records)
  • Lockdown – Original Koffee (Promise Land Recordings)
  • Pressure (Remix) – Original Koffee feat. Buju Banton (Promise Land Recordings)
  • Tanana – Davido feat. Tiwa Savage (RCA Records/Sony Music U.K./Davido Worldwide Entertainment)
  • Temptation – Tiwa Savage (Motown Records)

Outstanding Producer of the Year

  • Donald Lawrence
  • Hit-Boy
  • Jathan Wilson
  • Sean Keys
  • TM88

MOTION PICTURE CATEGORIES

Outstanding Motion Picture

  • Bad Boys For Life (Columbia Pictures/Sony Pictures Entertainment)
  • Da 5 Bloods (Netflix)
  • Jingle Jangle: A Christmas Journey (Netflix)
  • Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)
  • One Night In Miami… (Amazon Studios)

Outstanding Actor in a Motion Picture

  • Anthony Mackie – The Banker (Apple)
  • Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)
  • Delroy Lindo – Da 5 Bloods (Netflix)
  • Forest Whitaker – Jingle Jangle: A Christmas Journey (Netflix)
  • Will Smith – Bad Boys For Life (Columbia Pictures/Sony Pictures Entertainment)

Outstanding Actress in a Motion Picture

  • Issa Rae – The Photograph (Universal Pictures)
  • Janelle Monáe – Antebellum (Lionsgate)
  • Madalen Mills – Jingle Jangle: A Christmas Journey (Netflix)
  • Tracee Ellis Ross – The High Note (Focus Features)
  • Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)

Outstanding Supporting Actor in a Motion Picture

  • Aldis Hodge – One Night In Miami… (Amazon Studios)
  • Chadwick Boseman – Da 5 Bloods (Netflix)
  • Clarke Peters – Da 5 Bloods (Netflix)
  • Colman Domingo – Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)
  • Glynn Turman – Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)

Outstanding Supporting Actress in a Motion Picture

  • Anika Noni Rose – Jingle Jangle: A Christmas Journey (Netflix)
  • Gabourey Sidibe – Antebellum (Lionsgate)
  • Nia Long – The Banker (Apple)
  • Phylicia Rashad – Jingle Jangle: A Christmas Journey (Netflix)
  • Taylour Paige – Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)

Outstanding Independent Motion Picture

  • Emperor (Universal Home Video)
  • Farewell Amor (IFC Films)
  • Miss Juneteenth (Vertical Entertainment)
  • The 24th (Vertical Entertainment)
  • The Banker (Apple)

Outstanding International Motion Picture

  • Ainu Mosir (ARRAY)
  • His House (Netflix)
  • Night of the Kings (Neon)
  • The Last Tree (ArtMattan Productions)
  • The Life Ahead (La vita davanti a se) (Netflix)

Outstanding Breakthrough Performance in a Motion Picture

  • Dayo Okeniyi – Emperor (Universal Home Video)
  • Dominique Fishback – Project Power (Netflix)
  • Jahi Di’Allo Winston – Charm City Kings (HBO Max)
  • Jahzir Bruno – The Witches (Warner Bros. Pictures)
  • Madalen Mills – Jingle Jangle: A Christmas Journey (Netflix)

Outstanding Ensemble Cast in a Motion Picture

  • Da 5 Bloods (Netflix)
  • Jingle Jangle: A Christmas Journey (Netflix)
  • Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)
  • Soul (Walt Disney Studios Motion Pictures)
  • The Banker (Apple)

Outstanding Animated Motion Picture

  • Onward (Walt Disney Studios Motion Pictures)
  • Over the Moon (Netflix)
  • Scoob! (Warner Bros. Pictures)
  • Soul (Walt Disney Studios Motion Pictures)
  • Trolls World Tour (Universal Pictures)

Outstanding Character Voice-Over Performance – Motion Picture

  • Ahmir-Khalib Thompson aka Questlove – Soul (Walt Disney Studios Motion Pictures)
  • Angela Bassett – Soul (Walt Disney Studios Motion Pictures)
  • Chris Rock – The Witches (Warner Bros. Pictures)
  • Jamie Foxx – Soul (Walt Disney Studios Motion Pictures)
  • Phylicia Rashad – Soul (Walt Disney Studios Motion Pictures)

Outstanding Short Form. (Live Action)

  • Baldwin Beauty (Powderkeg Media)
  • Black Boy Joy (Film Independent Project Involve )
  • Gets Good Light
  • Home
  • Mr. & Mrs. Ellis (AMB Productions)

Outstanding Short Form (Animated)

  • Canvas (Netflix)
  • Cops and Robbers (Netflix)
  • Loop (Pixar Animation Studios)
  • The Power of Hope (The Power Of Hope)
  • Windup (Unity Technologies)

Outstanding Breakthrough Creative (Motion Picture)

  • Loira Limbal – Through the Night (Third Shift Media, Inc.)
  • Melissa Haizlip – Mr. Soul! (Shoes In The Bed Productions)
  • Nadia Hallgren – Becoming (A Higher Ground Productions and Big Mouth Productions Film for Netflix)
  • Radha Blank – The Forty-Year-Old Version (Netflix)
  • Remi Weekes – His House (Netflix)

DOCUMENTARY CATEGORIES

Outstanding Documentary (Film)

  • All In: The Fight For Democracy (Amazon Studios)
  • Coded Bias (7th Empire Media)
  • John Lewis: Good Trouble (Magnolia Pictures/Participant)
  • Mr. Soul! (Shoes in the Bed Productions)
  • On the Record (HBO Max)

Outstanding Documentary (Television)

  • And She Could Be Next (PBS)
  • Black Love (OWN: Oprah Winfrey Network)
  • Enslaved: The Lost History of the Transatlantic Slave Trade (EPIX)
  • The Last Dance (ESPN / Netflix)
  • Unsung (TV One)

WRITING CATEGORIES

Outstanding Writing in a Comedy Series

  • Issa Rae – Insecure – “Lowkey Feelin’ Myself” (HBO)
  • Lee Eisenberg, Kumail Nanjiani, Emily V. Gordon – Little America – “The Rock” (Apple TV+)
  • Michaela Coel – I May Destroy You – “Ego Death” (HBO)
  • Mindy Kaling, Lang Fisher – Never Have I Ever “Pilot” (Netflix)
  • Rajiv Joseph – Little America – “The Manager” (Apple TV+)

Outstanding Writing in a Drama Series

  • Attica Locke – Little Fires Everywhere – “The Spider Web” (Hulu)
  • Erika L. Johnson, Mark Richard – The Good Lord Bird – “A Wicked Plot” (Showtime)
  • Jessica Lamour – Little Voice – “Love Hurts” (Apple TV+)
  • Katori Hall – P-Valley – “Perpetratin'” (Starz)
  • Tanya Barfield – Mrs. America – “Shirley” (FX)

Outstanding Writing in a Television Movie or Special

  • Diallo Riddle, Bashir Salahuddin, D. Rodney Carter, Emily Goldwyn, Rob Haze, Zuri Salahuddin, Bennett Webber, Evan Williams, Will Miles – Sherman’s Showcase Black History Month Spectacular (IFC)
  • Eugene Ashe – Sylvie’s Love (Amazon Studios)
  • Geri Cole – The Power of We: A Sesame Street Special (HBO Max)
  • Lin-Manuel Miranda – Hamilton (Disney+)
  • Sylvia L. Jones, Camille Tucker – The Clark Sisters: First Ladies of Gospel (Lifetime)

Outstanding Writing in a Motion Picture

  • David E. Talbert – Jingle Jangle: A Christmas Journey (Netflix)
  • Kemp Powers – One Night in Miami… (Amazon Studios)
  • Lee Isaac Chung – Minari (A24)
  • Pete Docter, Kemp Powers, Mike Jones – Soul (Walt Disney Studios Motion Pictures)
  • Radha Blank – The Forty-Year-Old Version (Netflix)

Outstanding Writing in a Documentary (Television or Motion Picture)

  • Mary Mazzio – A Most Beautiful Thing (Peacock)
  • Melissa Haizlip – Mr. Soul! (Maysles Documentary Center)
  • Nile Cone – The Beat Don’t Stop (TV One)
  • Royal Kennedy Rodgers – Hollywood’s Architect: The Paul R. Williams Story (PBS)
  • Yoruba Richen, Elia Gasull Balada, Valerie Thomas – The Sit-In: Harry Belafonte Hosts the Tonight Show (Peacock)

DIRECTING CATEGORIES

Outstanding Directing in a Comedy Series

  • Anya Adams – Black-ish – “Hair Day” (ABC)
  • Aurora Guerrero – Little America – “The Jaguar” (Apple TV+)
  • Eric Dean Seaton – Black-ish – “Our Wedding Dre” (ABC)
  • Kabir Akhtar – Never Have I Ever – “… started a nuclear war” (Netflix)
  • Sam Miller, Michaela Coel – I May Destroy You – “Ego Death” (HBO)

Outstanding Directing in a Drama Series

  • Cheryl Dunye – Lovecraft Country – “Strange Case” (HBO)
  • Hanelle Culpepper – Star Trek: Picard – “Remembrance” (CBS All Access)
  • Misha Green – Lovecraft Country – “Jig-a-Bobo” (HBO)
  • Nzingha Stewart – Little Fires Everywhere – “The Uncanny” (Hulu)
  • Steve McQueen – Small Axe – “Mangrove” (Amazon Studios)

Outstanding Directing in a Television Movie or Special

  • Beyoncé Knowles Carter, Emmanuel Adeji, Blitz Bazawule, Kwasi Fordjour – Black Is King (Disney+)
  • Christine Swanson – The Clark Sisters: First Ladies of Gospel (Lifetime)
  • Chuck Vinson, Alan Muraoka – The Power of We: A Sesame Street Special (HBO Max)
  • Eugene Ashe – Sylvie’s Love (Amazon Studios)
  • Kamilah Forbes – Between The World And Me (HBO)

Outstanding Directing in a Motion Picture

  • David E. Talbert – Jingle Jangle: A Christmas Journey (Netflix)
  • George C. Wolfe – Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)
  • Gina Prince-Bythewood – The Old Guard (Netflix)
  • Radha Blank – The Forty-Year-Old Version (Netflix)
  • Regina King – One Night in Miami… (Amazon Studios)

Outstanding Directing in a Documentary (Television or Motion Picture)

  • Keith McQuirter – By Whatever Means Necessary: The Times of Godfather of Harlem (EPIX)
  • Muta’Ali – Yusuf Hawkins: Storm Over Brooklyn (HBO)
  • Sam Pollard, Maro Chermayeff – Atlanta’s Missing and Murdered: The Lost Children (Ep. 1 & 2) (HBO)
  • Simcha Jacobovici – Enslaved: The Lost History of the Transatlantic Slave Trade (EPIX)
  • Yoruba Richen – The Sit-In: Harry Belafonte Hosts the Tonight Show (Peacock)

LITERARY CATEGORIES

Outstanding Literary Work – Fiction 

  • Black Bottom Saints – Alice Randall (HarperCollins Publishers)
  • Lakewood – Megan Giddings (HarperCollins Publishers)
  • Riot Baby – Tochi Onyebuchi (TorDotCom Publishing, imprint of Tom Doherty Associates)
  • The Awkward Black Man – Walter Mosley (Grove Atlantic)
  • The Vanishing Half – Brit Bennett (Riverhead Books)

Outstanding Literary Work – Nonfiction

  • A Black Women’s History of the United States – Daina Berry (Beacon Press)
  • A Promised Land – Barack Obama (Crown)
  • Driving While Black – Gretchen Sorin (W. W. Norton & Company)
  • Long Time Coming: Reckoning with Race in America – Michael Eric Dyson (St. Martin’s Press)
  • We’re Better Than This – Elijah Cummings (HarperCollins Publishers)

Outstanding Literary Work – Debut Author 

  • A Knock at Midnight – Brittany Barnett (Penguin Random House)
  • Greyboy: Finding Blackness in a White World – Cole Brown (Skyhorse)
  • Lakewood – Megan Giddings (HarperCollins Publishers)
  • The Compton Cowboys – Walter Thompson-Hernandez (HarperCollins Publishers)
  • We’re Better Than This – Elijah Cummings (HarperCollins Publishers)

Outstanding Literary Work – Biography/Autobiography 

  • A Most Beautiful Thing: The True Story of America’s First All-Black High School Rowing Team – Arshay Cooper (Macmillan)
  • A Promised Land – Barack Obama (Crown)
  • Olympic Pride, American Prejudice – Deborah Draper (Simon & Schuster)
  • The Dead Are Arising – Les Payne, Tamara Payne (W. W. Norton & Company)
  • Willie: The Game-Changing Story of the NHL’s First Black Player – Willie O’Ree (Penguin Canada)

Outstanding Literary Work – Instructional

  • Do Right by Me: Learning to Raise Black Children in White Space – Valerie Harrison (Temple University Press)
  • Living Lively – Haile Thomas (HarperCollins Publishers)
  • The Black Foster Youth Handbook – Ángela Quijada-Banks (Soulful Liberation)
  • The Woman God Created You to Be: Finding Success Through Faith–Spiritually, Personally, and Professionally – Kimberla Lawson Roby (Lenox Press)
  • Vegetable Kingdom – Bryant Terry (Penguin Random House)

Outstanding Literary Work – Poetry 

  • Homie – Danez Smith (Graywolf Press)
  • Kontemporary Amerikan Poetry – John Murillo (Four Way Books)
  • Seeing the Body – Rachel Eliza Griffiths (W. W. Norton & Company)
  • The Age of Phillis – Honorée Jeffers (Wesleyan University Press)
  • Un-American – Hafizah Geter (Wesleyan University Press)

Outstanding Literary Work – Children

  • I Promise – LeBron James, Nina Mata (HarperCollins)
  • Just Like a Mama – Alice Faye Duncan, Charnelle Pinkney Barlow (Simon & Schuster)
  • Kamala Harris: Rooted in Justice – Nikki Grimes, Laura Freeman (Simon & Schuster)
  • She Was the First!: The Trailblazing Life of Shirley Chisholm – Katheryn Russell-Brown, Eric Velasquez (Lee & Low Books)
  • The Secret Garden of George Washington Carver – Gene Barretta, Frank Morrison (HarperCollins)

Outstanding Literary Work – Youth/Teens 

  • Before the Ever After – Jacqueline Woodson (Penguin Random House)
  • Black Brother, Black Brother – Jewell Parker Rhodes (Hachette Book Group)
  • Dear Justyce – Nic Stone (Crown Books for Young Readers)
  • Stamped: Racism, Antiracism, and You: A Remix of the National Book Award-winning Stamped from the Beginning – Jason Reynolds (Hachette Book Group)
  • This is Your Time – Ruby Bridges (Delacorte Books for Young Readers)

NAACP

Founded in 1909 in response to the ongoing violence against Black people around the country, the NAACP (National Association for the Advancement of Colored People) is the largest and most pre-eminent civil rights organization in the nation. We have over 2,200 units and branches across the nation, along with well over 2 million activists. Our mission is to secure the political, educational, social, and economic equality of rights in order to eliminate race-based discrimination and ensure the health and well-being of all persons. In media attributions, please refer to us as the NAACP. NOTE: The Legal Defense Fund – also referred to as the NAACP-LDF was founded in 1940 as a part of the NAACP but separated in 1957 to become a completely separate entity. It is recognized as the nation’s first civil and human rights law organization, and shares our commitment to equal rights. 

About BET

BET, a subsidiary of ViacomCBS Inc. (NASDAQ: VIACA, VIAC), is the nation’s leading provider of quality entertainment, music, news and public affairs television programming for the African-American audience. The primary BET channel is in 90 million households and can be seen in the United States, Canada, the Caribbean, the United Kingdom, sub-Saharan Africa and France. BET is the dominant African-American consumer brand with a diverse group of business extensions including BET.com, a leading Internet destination for Black entertainment, music, culture, and news; BET HER, a 24-hour entertainment network targeting the African-American Woman; BET Music Networks – BET Jams, BET Soul and BET Gospel; BET Home Entertainment; BET Live, BET’s growing festival business; BET Mobile, which provides ringtones, games and video content for wireless devices; and BET International, which operates BET around the globe.

2020 NAACP Image Awards: Lizzo, Beyoncé, ‘Just Mercy,’ ‘Black-ish’ among the top winners

February 22, 2020

by Carla Hay

Lizzo, Beyoncé, the dramatic film “Just Mercy” and the comedy series “Black-ish” were among the top winners at the 51st NAACP Image Awards, which were presented at the Pasadena Civic Auditorium in Pasadena, California, on February 22, 2020. BET had the U.S. telecast of the show, which was hosted by “Black-ish” star Anthony Anderson.

Lizzo was named Entertainer of the Year, and her “Juice” video won Outstanding Music Video. Beyoncé, who did not attend the ceremony, won seven prizes: Outstanding Female Artist; Outstanding Duo, Group or Collaboration (for her collaboration with Blue Ivy, Saint Jhn, and Wizkid’s “Brown Skin Girl”); Outstanding Song, Traditional (for “Spirit”); Outstanding Song, Contemporary (“Before I Get Go”); Outstanding Album (for “Beyoncé – Homecoming: The Live Album”); Outstanding Soundtrack/Compilation (for “Beyoncé & Various artists – The Lion King: The Gift”); and Outstanding Variety (Series or Special), for  “Homecoming: A Film by Beyoncé.”

ABC’s “Black-ish” won five awards: Outstanding Comedy Series; Outstanding Actor in a Comedy Series (for Anderson);  Outstanding Actress in a Comedy Series (for Tracee Ellis Ross);  Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series (for Deon Cole); and “Black-is” co-star Marsai Martin won Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series, as well as Outstanding Performance by a Youth (Series, Special, Television Movie or Limited Series). In the movie categories, Martin also won the awards for  Outstanding Supporting Actress in a Motion Picture and Outstanding Breakthrough Performance in a Motion Picture, for her role in the comedy film “Little.”

Warner Bros. Pictures’ “Just Mercy,” which is based on the true story of wrongfully convicted prisoner Walter McMillian, won four prizes: Outstanding Motion Pictures; Outstanding Ensemble Cast in a Motion Picture; Outstanding Actor in a Motion Picture (for Michael B. Jordan); and  Outstanding Supporting Actor in a Motion Picture (for Jamie Foxx).

According the a press release from the National Association for the Advancement of Colored People (NAACP): “The NAACP Image Awards honors the accomplishments of people of color in the fields of television, music, literature, and film and also recognizes individuals or groups who promote social justice through creative endeavors. The Image Awards previously aired on TV One.”

The public votes for the awards in the competitive categories. Non-competitive award recipients are announced in advance. This year, the recipients were U.S. Congressman John Lewis (Chairman’s Award), entertainment/fashion mogul Rihanna (President’s Award) and General Charles E. McGhee (Key of Life Award).

The following is the complete list of nominees and winners for the 2020 NAACP Image Awards:

*=winner

ENTERTAINER OF THE YEAR

  • Angela Bassett
  • Billy Porter
  • Lizzo*
  • Regina King
  • Tyler Perry

TELEVISION CATEGORIES

Outstanding Comedy Series

  • “Ballers” (HBO)
  • “black-ish” (ABC)*
  • “Dear White People” (Netflix)
  • “grown-ish” (Freeform)
  • “the Neighborhood” (CBS)

Outstanding Actor in a Comedy Series

  • Anthony Anderson – “black-ish” (ABC)*
  • Cedric The Entertainer – “the Neighborhood” (CBS)
  • Don Cheadle – “Black Monday” (Showtime)
  • Dwayne Johnson – “Ballers” (HBO)
  • Tracy Morgan – “The Last O.G.” (TBS)

Outstanding Actress in a Comedy Series

  • Logan Browning – “Dear White People” (Netflix)
  • Jill Scott – “First Wives Club” (BET+)
  • Tiffany Haddish – “The Last O.G.” (TBS)
  • Tracee Ellis Ross – “black-ish ” (ABC)*
  • Yara Shahidi – “grown-ish” (Freeform)

Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series

  • Andre Braugher – “Brooklyn Nine-Nine” (NBC)
  • Deon Cole – “black-ish” (ABC)*
  • Laurence Fishburne – “black-ish” (ABC)
  • Terry Crews – “Brooklyn Nine-Nine” (NBC)
  • Tituss Burgess – “Unbreakable Kimmy Schmidt” (Netflix)

Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series

  • Halle Bailey – “grown-ish” (Freeform)
  • Loretta Devine – “Family Reunion” (Netflix)
  • Marsai Martin – “black-ish” (ABC)*
  • Regina Hall – “Black Monday” (Showtime)
  • Tichina Arnold – “the Neighborhood” (CBS)

Outstanding Drama Series

  • “Godfather of Harlem” (EPIX)
  • “Greenleaf” (OWN)*
  • “Queen Sugar” (OWN)
  • “The Chi” (Showtime)
  • “Watchmen” (HBO)

Outstanding Actor in a Drama Series

  • Billy Porter – “Pose” (FX Networks)
  • Forest Whitaker – “Godfather of Harlem” (EPIX)
  • Kofi Siriboe – “Queen Sugar” (OWN)
  • Omari Hardwick – “Power” (Starz)*
  • Sterling K. Brown – “This Is Us” (NBC)

Outstanding Actress in a Drama Series

  • Angela Bassett – “9-1-1” (FOX)*
  • Regina King – “Watchmen” (HBO)
  • Rutina Wesley – “Queen Sugar” (OWN)
  • Simone Missick – “All Rise” (CBS)
  • Viola Davis – “How to Get Away with Murder” (ABC)

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series

  • Delroy Lindo – “The Good Fight” (CBS All Access)
  • Giancarlo Esposito – “Godfather of Harlem” (EPIX)
  • Harold Perrineau – “Claws” (TNT)*
  • Nigél Thatch – “Godfather of Harlem” (EPIX)
  • Wendell Pierce – “Tom Clancy’s Jack Ryan” (Prime Video)

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series

  • CCH Pounder – “NCIS: New Orleans” (CBS)
  • Lynn Whitfield – “Greenleaf” (OWN)*
  • Lyric Ross – “This Is Us” (NBC)
  • Susan Kelechi Watson – “This Is Us” (NBC)
  • Tina Lifford – “Queen Sugar” (OWN)

Outstanding Television Movie, Limited-Series or Dramatic Special

  • American Son (Netflix)
  • Being Mary Jane (BET Networks)
  • Native Son (HBO)
  • True Detective (HBO)
  • When They See Us (Netflix)*

Outstanding Actor in a Television Movie, Limited-Series or Dramatic Special

  • Caleel Harris – “When They See Us” (Netflix)
  • Ethan Henry Herisse – “When They See Us” (Netflix)
  • Idris Elba – “Luther” (BBC America)
  • Jharrel Jerome – “When They See Us” (Netflix)*
  • Mahershala Ali – “True Detective” (HBO)

Outstanding Actress in a Television Movie, Limited-Series or Dramatic Special

  • Aunjanue Ellis – “When They See Us” (Netflix)
  • Gabrielle Union – “Being Mary Jane” (BET Networks)
  • Kerry Washington – “American Son” (Netflix)
  • Niecy Nash – “When They See Us” (Netflix)*
  • Octavia Spencer – “Truth Be Told” (Apple TV+)

Outstanding News/Information (Series or Special)

  • PUSHOUT: The Criminalization of Black Girls in Schools (PBS)
  • Surviving R. Kelly (Lifetime)
  • The Breakfast Club (REVOLT)
  • The Story of God with Morgan Freeman (National Geographic)
  • Unsung (TV One)*

Outstanding Talk Series

  • “Red Table Talk” (Facebook Watch)*
  • “The Daily Show with Trevor Noah” (Comedy Central)
  • “The Real” (Syndicated)
  • “The Shop: Uninterrupted” (HBO)
  • “The Tamron Hall Show” (Syndicated)

Outstanding Reality Program/Reality Competition Series/Game Show

  • “Iyanla: Fix My Life” (OWN)
  • “Lip Sync Battle” (Paramount Network)
  • “Rhythm + Flow” (Netflix)*
  • “Sunday Best” (BET Networks)
  • “The Voice” (NBC)

Outstanding Variety (Series or Special)

  • “2019 Black Girls Rock!” (BET Networks)
  • “Dave Chappelle: Sticks & Stones” (Netflix)
  • “Homecoming: A Film by Beyoncé” (Netflix)*
  • “Saturday Night Live” (NBC)
  • “Wanda Sykes: Not Normal” (Netflix)

Outstanding Children’s Program

  • “Doc McStuffins” (Disney Junior)
  • “Family Reunion” (Netflix)
  • “Kevin Hart’s Guide to Black History” (Netflix)
  • “Marvel’s Avengers: Black Panther’s Quest” (Disney XD)
  • “Motown Magic” (Netflix)

Outstanding Performance by a Youth (Series, Special, Television Movie or Limited-Series)

  • Caleel Harris – “When They See Us” (Netflix)
  • Lonnie Chavis – “This Is Us” (NBC)
  • Lyric Ross – “This Is Us” (NBC)
  • Marsai Martin – “black-ish” (ABC)*
  • Miles Brown – “black-ish” (ABC)

Outstanding Host in a Talk or News/Information (Series or Special) – Individual or Ensemble

  • Angela Rye – “Young Gifted and Broke: A BET Town Hall” (BET Networks)
  • Jada Pinkett Smith – “Red Table Talk” (Facebook Watch)*
  • Lester Holt – “NBC Nightly News with Lester Holt” (NBC)
  • Trevor Noah – “The Daily Show with Trevor Noah” (Comedy Central)
  • Whoopi Goldberg, Joy Behar, Sunny Hostin, Meghan McCain, Abby Huntsman, Ana Navarro – “The View” (ABC)

Outstanding Host in a Reality/Reality Competition, Game Show or Variety (Series or Special) – Individual or Ensemble

  • Iyanla Vanzant – “Iyanla: Fix My Life” (OWN)
  • LL Cool J – “Lip Sync Battle” (Paramount Network)
  • Regina Hall – “2019 BET Awards” (BET Networks)
  • Steve Harvey – “Celebrity Family Feud” (ABC)*
  • Wayne Brady – “Let’s Make A Deal” (CBS)

Outstanding Guest Performance in a Comedy or Drama Series

  • Blair Underwood – “Dear White People” ( Netflix)
  • David Alan Grier – “Queen Sugar” (OWN)
  • Kelly Rowland – “American Soul” (BET Networks)*
  • MAJOR. – “Star” (FOX)
  • Sanaa Lathan – “The Affair” (Showtime)

RECORDING CATEGORIES

Outstanding Album

  • “Cuz I Love You” – Lizzo (Nice Life Records/Atlantic Records)
  • “Homecoming: The Live Album” – Beyoncé (Parkwood Entertainment/Columbia Records)*
  • “I Used To Know H.E.R.” – H.E.R. (MBK Entertainment / RCA Records)
  • “Sketchbook” – Fantasia (Rock Soul Inc./BMG)
  • “Worthy” – India.Arie (India.Arie Inc./BMG)

Outstanding New Artist

  • Ari Lennox (Dreamville/Interscope Records)
  • Lil Nas X (Columbia Records)*
  • Lucky Daye (Keep Cool/RCA Records)
  • Mahalia (Burkmar/Warner Music UK)
  • Mykal Kilgore (Affective Music)

Outstanding Male Artist

  • Bruno Mars (Atlantic Records)
  • Khalid (RCA Records)
  • Lil Nas X (Columbia Records)
  • MAJOR. (BOE Music Group/EMPIRE)
  • PJ Morton (Morton Records)

Outstanding Female Artist

  • Beyoncé (Parkwood Entertainment/Columbia Records)*
  • Fantasia (Rock Soul Inc./BMG)
  • H.E.R. (MBK Entertainment / RCA Records)
  • India.Arie (India.Arie Inc./BMG)
  • Lizzo (Nice Life Records/Atlantic Records)

Outstanding Song – Traditional

  • “Enough” – Fantasia (Rock Soul Inc./BMG)
  • “Jerome” – Lizzo (Nice Life Records/Atlantic Records)
  • “Spirit” – Beyoncé (Parkwood Entertainment/Columbia Records)*
  • “Stand Up” – Cynthia Erivo written by Joshuah Brian Campbell & Cynthia Erivo (Back Lot Music)
  • “Steady Love” – India.Arie (India.Arie Inc./BMG)

Outstanding Song – Contemporary

  • “Before I Let Go” – Beyoncé (Parkwood Entertainment/Columbia Records)*
  • “Hard Place” – H.E.R. (MBK Entertainment / RCA Records)
  • “Juice” – Lizzo (Nice Life Records/Atlantic Records)
  • “Talk” – Khalid (RCA Records)
  • “Motivation” – Normani (Keep Cool/RCA Records)

Outstanding Duo, Group or Collaboration

  • “Brown Skin Girl” – Blue Ivy, SAINt JHN, Beyoncé & WizKiD (Parkwood Entertainment/Columbia Records)*
  • “No Guidance” – Chris Brown feat. Drake (Chris Brown Entertainment/RCA Records)
  • “Say So” – PJ Morton feat. JoJo (Morton Records/EMPIRE)
  • “Shea Butter Baby” – Ari Lennox feat. J. Cole (Dreamville/Interscope Records)
  • “Show Me Love” – Alicia Keys feat. Miguel (RCA Records)

Outstanding Jazz Album

  • “Carib” – David Sanchez (Ropeadope)
  • “Center of The Heart” – Najee (Shanachie)
  • “Love & Liberation” – Jazzmeia Horn (Concord Jazz)*
  • “SoulMate” – Nathan Mitchell (Enm Music Group)
  • “The Dream Is You: Vanessa Rubin Sings Tadd Dameron” – Vanessa Rubin (Vanessa Rubin)

Outstanding Gospel/Christian Song (Traditional or Contemporary)

  • “I Made It Out” – John P. Kee feat. Zacardi Cortez (Kee Music Group/Entertainment One)
  • “Laughter” – Bebe Winans feat. Korean Soul (Regimen Records)
  • “Love Theory” – Kirk Franklin (Fo Yo Soul Records/RCA Records)*
  • “Not Yet” – Donnie McClurkin (Camdon Music/RCA Inspiration)
  • “Victory” – The Clark Sisters (Karew Records/Motown Gospel/Capitol CMG)

Outstanding Music Video/Visual Album

  • “Hard Place” – H.E.R. (MBK Entertainment / RCA Records)
  • “Juice” – Lizzo (Nice Life Records/Atlantic Records*
  • “No Guidance” – Chris Brown feat. Drake (Chris Brown Entertainment/RCA Records)
  • “Steady Love” – India.Arie (India.Arie Inc./BMG)
  • “Talk” – Khalid (RCA Records)

Outstanding Soundtrack/Compilation Album

  • “Harriet (Original Motion Picture Soundtrack)” – Terence Blanchard (Back Lot Music)
  • “Queen & Slim The Soundtrack” – Various Artists (Motown Records)
  • “The Lion King: The Gift” – Beyoncé w/Various Artists (Parkwood Entertainment/Columbia Records)*
  • “The Lion King Original Motion Picture Soundtrack” – Various Artists (Walt Disney Records)
  • “Us (Original Motion Picture Soundtrack)” – Michael Abels (Back Lot Music)

LITERATURE CATEGORIES

Outstanding Literary Work – Fiction

  • “New Daughters of Africa” – Margaret Busby (HarperCollins Publishers)
  • “Out of Darkness, Shining Light” – Petina Gappah (Simon and Schuster)
  • “Red at the Bone” – Jacqueline Woodson (Riverhead Books PRH)
  • “The Revisioners” – Margaret Wilkerson Sexton (Counter Point Press)*
  • “The Water Dancer” – Ta-Nehisi Coates (One World)

Outstanding Literary Work – Nonfiction

  • “Breathe: A Letter to My Sons” – Dr. Imani Perry (Beacon Press)
  • “STONY THE ROAD: Reconstruction, White Supremacy, and the Rise of Jim Crow” – Henry Louis Gates, Jr. (Penguin Press)
  • “The Source of Self-Regard: Selected Essays, Speeches, and Meditations” – Toni Morrison (Alfred A. Knopf)*
  • “The Yellow House” – Sarah M. Broom (Grove Atlantic)
  • “What Doesn’t Kill You Makes You Blacker: A Memoir in Essays” – Damon Young (HarperCollins Publishers)

Outstanding Literary Work – Debut Author 

  • “American Spy” – Lauren Wilkinson (Random House)
  • “I Am Dance: Words and Images of the Black Dancer” – Hal Banfield (Author), Javier Vasquez (Illustrator), (Literary Revolutionary)*
  • “More Than Pretty: Doing The Soul Work To Uncover Your True Beauty ” – Erica Campbell (Howard Books)
  • “Such A Fun Age” – Kiley Reid (Putnam Publishing / Penguin Publishing Group)
  • “The Farm” – Joanne Ramos (Random House)

Outstanding Literary Work – Biography/Autobiography

  • “Free Cyntoia: My Search for Redemption in the American Prison System” – Cyntoia Brown-Long (Atria Books)
  • “Finding My Voice: My Journey to the West Wing and the Path Forward” – Valerie Jarrett (Viking Press)
  • “More Than Enough: Claiming Space for Who You Are (No Matter What They Say)” – Elaine Welteroth (Viking Press)*
  • “My Name Is Prince” – Randee St. Nicholas (HarperCollins Publishers)
  • “The Beautiful Ones” – Prince (Author), Dan Piepenbring (Edited by), (Random House)

Outstanding Literary Work – Instructional

  • “Inspire Your Home: Easy, Affordable Ideas to Make Every Room Glamorous” – Farah Merhi (Tiller Press)
  • “Letters to the Finishers (who struggle to finish)” – Candace E. Wilkins (New Season Books)
  • “More Than Pretty: Doing the Soul Work that Uncovers Your True Beauty” – Erica Campbell (Howard Books)
  • “Vegetables Unleashed” – José Andres (HarperCollins Publishers)
  • “Your Next Level Life: 7 Rules of Power, Confidence, And Opportunity For Black Women In America” – Karen Arrington (Author), Joanna Price (Illustrator), Sheryl Taylor (Forward) (Mango Publishing)*

Outstanding Literary Work – Poetry

  • “A Bound Woman Is a Dangerous Thing: The Incarceration of African American Women from Harriet Tubman to Sandra Bland” – DaMaris B. Hill (Bloomsbury Publishing)
  • “Felon: Poems” – Reginald Dwayne Betts (W.W. Norton Company)*
  • “Honeyfish” – Lauren K. Alleyne (New Issues Poetry and Prose)
  • “Mistress” – Chet’la Sebree (New Issue Poetry and Prose)
  • “The Tradition” – Jericho Brown (Copper Canyon Press)

Outstanding Literary Work – Children

  • “A Place to Land: Martin Luther King Jr. and the Speech That Inspired a Nation” – Barry Wittenstein (Author), Jerry Pinkney (Illustrator), (Neal Porter Books / Holiday House Publishing Inc.)
  • “Hair Love” – Matthew A. Cherry (Author), Vashti Harrison (Illustrator), (Kokila)
  • “Parker Looks Up: An Extraordinary Moment” – Parker Curry (Author), Jessica Curry (Author), Brittany Jackson (Illustrator), (Aladdin Books)
  • “Ruby Finds a Worry” – Tom Percival (Bloomsbury Publishing)
  • “Sulwe” – Lupita Nyong’o (Author), Vashti Harrison (Illustrator), (Simon & Schuster, BFYR)*

Outstanding Literary Work – Youth/Teens

  • “Around Harvard Square” – C.J. Farley (Akashic Books)*
  • “Her Own Two Feet: A Rwandan Girl’s Brave Fight to Walk” – Meredith Davis (Author), Rebeka Uwitonze (Author), (Scholastic Inc.)
  • “Hot Comb” – Ebony Flowers (Author), Ebony Flowers (Illustrator), (Drawn and Quarterly)
  • “I’m Not Dying with You Tonight” – Gilly Segal (Author), Kimberly Jones (Author), (Sourcebooks Fire)
  • “The Forgotten Girl” – India Hill Brown (Scholastic Inc.)

MOTION PICTURE CATEGORIES
Outstanding Motion Picture

  • “Dolemite is My Name” (Netflix)
  • “Harriet” (Focus Features)
  • “Just Mercy” (Warner Bros. Pictures)*
  • “Queen & Slim” (Universal Pictures)
  • “Us” (Universal Pictures)

Outstanding Actor in a Motion Picture

  • Chadwick Boseman – “21 Bridges” (STX Films)
  • Daniel Kaluuya – “Queen & Slim” (Universal Pictures)
  • Eddie Murphy – “Dolemite is My Name” (Netflix)
  • Michael B. Jordan – “Just Mercy” (Warner Bros. Pictures)*
  • Winston Duke – “Us” (Universal Pictures)

Outstanding Actress in a Motion Picture

  • Alfre Woodard – “Clemency” (Neon)
  • Cynthia Erivo – “Harriet” (Focus Features)
  • Jodie Turner-Smith – “Queen & Slim” (Universal Pictures)
  • Lupita Nyong’o – “Us” (Universal Pictures)*
  • Naomie Harris – “Black and Blue” (Screen Gems/Sony Pictures)

Outstanding Supporting Actor in a Motion Picture

  • Jamie Foxx – “Just Mercy” (Warner Bros. Pictures)*
  • Leslie Odom, Jr. – “Harriet” (Focus Features)
  • Sterling K. Brown – “Waves” (A24)
  • Tituss Burgess – “Dolemite Is My Name” (Netflix)
  • Wesley Snipes – “Dolemite Is My Name” (Netflix)

Outstanding Supporting Actress in a Motion Picture

  • Da’Vine Joy Randolph – “Dolemite is My Name” (Netflix)
  • Janelle Monáe – “Harriet” (Focus Features)
  • Jennifer Lopez – “Hustlers” (STX Films)
  • Marsai Martin – “Little” (Universal Pictures)*
  • Octavia Spencer – “Luce” (Neon)

Outstanding Breakthrough Performance in a Motion Picture

  • Cynthia Erivo – “Harriet” (Focus Features)
  • Jodie Turner-Smith – “Queen & Slim” (Universal Pictures)
  • Marsai Martin – “Little” (Universal Pictures)*
  • Rob Morgan – “Just Mercy” (Warner Bros. Pictures)
  • Shahadi Wright Joseph – “Us” (Universal Pictures)

Outstanding Ensemble Cast in a Motion Picture

  • “Dolemite is My Name” (Netflix)
  • “Harriet” (Focus Features)
  • “Just Mercy” (Warner Bros. Pictures)*
  • “Queen & Slim” (Universal Pictures)
  • “Us” (Universal Pictures)

Outstanding Independent Motion Picture

  • “Clemency” (Neon)
  • “Dolemite is My Name” (Netflix)*
  • “Luce” (Neon)
  • “Queen & Slim” (Universal Pictures)
  • “The Boy Who Harnessed the Wind” (Netflix)

Outstanding Character Voice-Over Performance (Television or Film)

  • Alfre Woodard – “The Lion King” (Walt Disney Studios)
  • Donald Glover – “The Lion King” (Walt Disney Studios)
  • James Earl Jones – “The Lion King” (Walt Disney Studios)*
  • Lupita Nyong’o – “Serengeti” (Discovery Channel)
  • Sterling K. Brown – “Frozen II” (Walt Disney Studios)

DOCUMENTARY CATEGORIES
Outstanding Documentary (Film)

  • “Miles Davis: Birth Of The Cool” (Eagle Rock Entertainment)
  • “The Black Godfather” (Netflix)
  • “The Apollo” (HBO)
  • “Toni Morrison: The Pieces I Am” (Magnolia Pictures)*
  • “True Justice: Bryan Stevenson’s Fight for Equality” (HBO)

Outstanding Documentary (Television – Series or Special)

  • “Free Meek” (Prime Video)
  • “Hitsville: The Making of Motown” (Showtime)*
  • “Homecoming: A Film by Beyoncé” (Netflix)
  • “Martin: The Legacy of A King” (BET Networks)
  • “ReMastered: The Two Killings of Sam Cooke” (Netflix)

WRITING CATEGORIES
Outstanding Writing in a Comedy Series

  • Cord Jefferson – “The Good Place” – Tinker, Tailor, Demon, Spy (NBC)*
  • Gloria Calderon Kellett, Mike Royce – “One Day at a Time” – Ghosts (Netflix)
  • Jason Kim – “Barry” – Past=Present x Future Over Yesterday (HBO)
  • Karen Gist, Peter Saji – “Mixed-ish” – Let Your Hair Down (ABC)
  • Trevor Noah – “The Daily Show with Trevor Noah” – Steve King’s Comments Meet Trevor Noah: Racism Detective (Comedy Central)

Outstanding Writing in a Drama Series

  • Ava DuVernay, Michael Starrbury – “When They See Us” – Part Four (Netflix)
  • Damon Lindelof, Cord Jefferson – “Watchmen” – The Extraordinary Being (HBO)
  • Nichelle Tramble Spellman – “Truth Be Told” – Monster (Apple TV+)*
  • Nkechi Okoro Carroll – “All American” – Hussle & Motivate (The CW)
  • Pat Charles – “Black Lightning” – The Book of Secrets: Chapter One: Prodigal Son (The CW)

Outstanding Writing in a Motion Picture (Television)

  • Cas Sigers-Beedles – “Twas the Chaos Before Christmas” (BET Networks)
  • Melissa Bustamante – “A Christmas Winter Song” (Lifetime)
  • Patrik-Ian Polk, Devon Shepard, and Alyson Fouse – “Being Mary Jane” (BET Networks)
  • Suzan-Lori Parks – “Native Son” (HBO)*
  • Yvette Nicole Brown – “Always a Bridesmaid” (BET Networks)

Outstanding Writing in a Motion Picture (Film)

  • Chinonye Chukwu – “Clemency” (Neon)
  • Destin Daniel Cretton, Andrew Lanham – “Just Mercy” (Warner Bros. Pictures)
  • Doug Atchison – “Brian Banks” (Bleecker Street and ShivHans Pictures)
  • Jordan Peele – “Us” (Universal Pictures)*
  • Kasi Lemmons, Gregory Allen Howard – “Harriet” (Focus Features)

DIRECTING CATEGORIES
Outstanding Directing in a Comedy Series

  • Anya Adams – “GLOW” – Outward Bound (Netflix)*
  • Justin Tipping – “Black Monday” -7042 (Showtime)
  • Ken Whittingham – “Atypical” – Road Rage Paige (Netflix)
  • Randall Winston – “Grace and Frankie” – The Pharmacy (Netflix)
  • Shaka King – “Shrill” – Pool (Hulu)

Outstanding Directing in a Drama Series

  • Ava DuVernay – “When They See Us” – Part Four (Netflix)
  • Carl H. Seaton, Jr. – “Snowfall” – Hedgehogs (FX Networks)
  • Curtis “50 Cent” Jackson – “Power” – Forgot About Dre (Starz)*
  • Debbie Allen – “Grey’s Anatomy” – Silent All These Years (ABC)
  • Jet Wilkinson – “The Chi” – The Scorpion and the Frog (Showtime)

Outstanding Directing in a Motion Picture (Television)

  • Codie Elaine Oliver – “Black Love” (OWN)
  • Janice Cooke – “I Am Sombody’s Child: The Regina Louise Story (Lifetime)
  • Kenny Leon – “American Son” (Netflix)
  • Rashid Johnson – “Native Son” (HBO)*
  • Russ Parr – “The Bobby Debarge Story” (TV One)

Outstanding Directing in a Motion Picture (Film)

  • Chiwetel Ejiofor – “The Boy Who Harnessed the Wind” (Netflix)*
  • Jordan Peele – “Us” (Universal Pictures)
  • Kasi Lemmons – “Harriet” (Focus Features)
  • Mati Diop – “Atlantics” (Les Films du Bal Presente en Co-Production avec Cinekap et Frakas Productions en Co-Production avec Arte France Cinema et Canal+ International for Netflix)
  • Reginald Hudlin – “The Black Godfather” (Netflix)

2020 NAACP Image Awards: ‘Harriet’ is the top nominee

January 9, 2020

Cynthia Erivo stars as Harriet Tubman in “Harriet,” which scored a leading 10 nominations in the movie and music categories at the 2020 NAACP Image Awards. (Photo by Glen Wilson/Focus Features)

The following is a press release from the National Association for the Advancement of Colored People (NAACP):

The nominees for the 51st NAACP Image Awards were announced today at a joint press conference with Derrick Johnson, President and CEO of the NAACP and Connie Orlando – Executive Vice-President, Specials, Music Programming & Music Strategy. The winners will be revealed during the two-hour live TV special airing on BET Networks on Saturday, February 22, 2020 at 8 p.m. ET/7 p.m. CT.

Netflix leads the television category nominations with 30, with an additional 12 nominations in the motion picture categories for a total of 42. RCA Records leads in the music recording categories with 14, followed by Columbia Records and BMG respectively with 7. Universal Pictures leads the motion picture categories with 15 nominations, and Penguin Random House has 8 nominations followed by HarperCollins with 4 in the literary categories.

“Representation across entertainment and the arts has profound meaning and unparalleled power to shape perceptions, influence culture, and galvanize communities,” said NAACP President and CEO Derrick Johnson. “This year’s nominees have conveyed a wide range of authentic stories and experiences that have resonated with many, and we’re proud to continue celebrating their outstanding achievements and performances.”

“This is a historic occasion for BET Networks, and we’re thrilled to be able to celebrate our network’s 40th anniversary in conjunction with this milestone moment of hosting the NAACP Image Awards,” said Scott Mills, President of BET Networks. “It is our distinct privilege to be able to acknowledge contributions of talent in TV, music, movies and literature and we look forward to celebrating these contributions next month.”

The NAACP Image Awards honors the accomplishments of people of color in the fields of television, music, literature, and film and also recognizes individuals or groups who promote social justice through creative endeavors. The Image Awards previously aired on TV One.

In previous years, Image Awards attendees included Oprah Winfrey, Will Smith, Taraji P. Henson, Viola Davis, Gabrielle Union, Kerry Washington, Anthony Anderson, Sterling K. Brown, Mandy Moore, Halle Berry, Common, Dwayne Johnson, Steve Harvey, Audra Day, John Legend, Lena Waithe, Tracee Ellis Ross, David Oyelowo, Laverne Cox, Octavia Spencer, Issa Rae, Trevor Noah, Terry Crews, Yara Shahidi, Danai Gurira, Jacob Latimore, Jay Pharoah, Jemele Hill, Josh Gad, Loretta Devine, Michael B. Jordan, Sylvester Stallone, Meta Golding, Michael Smith, Tyler James Williams, Ava DuVernay, Chadwick Boseman, and many more.

As previously announced:

Voting is now open to the public to determine the winners of the 51st NAACP IMAGE AWARDS by visiting www.naacpimageawards.net – Winners will be revealed during the 51st NAACP Image Awards telecast. For all information and the latest news, please visit the official NAACP Image Awards website at www.naacpimageawards.net or on Facebook at naacpimageawards and Twitter @naacpimageaward (#NAACPImageAwards).

About NAACP:
Founded in 1909, the NAACP is the nation’s oldest and largest nonpartisan civil rights organization. Its members throughout the United States and the world are the premier advocates for civil rights in their communities. You can read more about the NAACP’s work and our six “Game Changer” issue areas at naacp.org.

About BET Networks:
BET Networks, a subsidiary of Viacom Inc. (NASDAQ: VIA, VIA.B), is the nation’s leading provider of quality entertainment, music, news, and public affairs television programming for the African-American audience. The primary BET channel reaches more than 90 million households and can be seen in the United States, Canada, the Caribbean, the United Kingdom, and sub-Saharan Africa. BET is the dominant African-American consumer brand with a diverse group of business extensions: BET.com, a leading Internet destination for Black entertainment, music, culture and news; BET HER, a 24-hour entertainment network targeting the African-American Woman; BET Music Networks – BET Jams, BET Soul and BET Gospel; BET Home Entertainment; BET Live, BET’s growing festival business; BET Mobile, which provides ringtones, games and video content for wireless devices; and BET International, which operates BET around the globe.

Following is the complete list of categories and nominees for the 51st NAACP Image Awards:

ENTERTAINER OF THE YEAR

  • Angela Basset
  • Billy Porter
  • Lizzo
  • Regina King
  • Tyler Perry

TELEVISION CATEGORIES

Outstanding Comedy Series

  • “Ballers” (HBO)
  • “black-ish” (ABC)
  • “Dear White People” (Netflix)
  • “grown-ish” (Freeform)
  • “the Neighborhood” (CBS)

Outstanding Actor in a Comedy Series

  • Anthony Anderson – “black-ish” (ABC)
  • Cedric The Entertainer – “the Neighborhood” (CBS)
  • Don Cheadle – “Black Monday” (Showtime)
  • Dwayne Johnson – “Ballers” (HBO)
  • Tracy Morgan – “The Last O.G.” (TBS)

Outstanding Actress in a Comedy Series

  • Logan Browning – “Dear White People” (Netflix)
  • Jill Scott – “First Wives Club” (BET+)
  • Tiffany Haddish – “The Last O.G.” (TBS)
  • Tracee Ellis Ross – “black-ish ” (ABC)
  • Yara Shahidi – “grown-ish” (Freeform)

Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series

  • Andre Braugher – “Brooklyn Nine-Nine” (NBC)
  • Deon Cole – “black-ish” (ABC)
  • Laurence Fishburne – “black-ish” (ABC)
  • Terry Crews – “Brooklyn Nine-Nine” (NBC)
  • Tituss Burgess – “Unbreakable Kimmy Schmidt” (Netflix)

Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series

  • Halle Bailey – “grown-ish” (Freeform)
  • Loretta Devine – “Family Reunion” (Netflix)
  • Marsai Martin – “black-ish” (ABC)
  • Regina Hall – “Black Monday” (Showtime)
  • Tichina Arnold – “the Neighborhood” (CBS)

Outstanding Drama Series

  • “Godfather of Harlem” (EPIX)
  • “Greenleaf” (OWN)
  • “Queen Sugar” (OWN)
  • “The Chi” (Showtime)
  • “Watchmen” (HBO)

Outstanding Actor in a Drama Series

  • Billy Porter – “Pose” (FX Networks)
  • Forest Whitaker – “Godfather of Harlem” (EPIX)
  • Kofi Siriboe – “Queen Sugar” (OWN)
  • Omari Hardwick – “Power” (Starz)
  • Sterling K. Brown – “This Is Us” (NBC)

Outstanding Actress in a Drama Series

  • Angela Bassett – “9-1-1” (FOX)
  • Regina King – “Watchmen” (HBO)
  • Rutina Wesley – “Queen Sugar” (OWN)
  • Simone Missick – “All Rise” (CBS)
  • Viola Davis – “How to Get Away with Murder” (ABC)

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series

  • Delroy Lindo – “The Good Fight” (CBS All Access)
  • Giancarlo Esposito – “Godfather of Harlem” (EPIX)
  • Harold Perrineau – “Claws” (TNT)
  • Nigél Thatch – “Godfather of Harlem” (EPIX)
  • Wendell Pierce – “Tom Clancy’s Jack Ryan” (Prime Video)

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series

  • CCH Pounder – “NCIS: New Orleans” (CBS)
  • Lynn Whitfield – “Greenleaf” (OWN)
  • Lyric Ross – “This Is Us” (NBC)
  • Susan Kelechi Watson – “This Is Us” (NBC)
  • Tina Lifford – “Queen Sugar” (OWN)

Outstanding Television Movie, Limited-Series or Dramatic Special

  • American Son (Netflix)
  • Being Mary Jane (BET Networks)
  • Native Son (HBO)
  • True Detective (HBO)
  • When They See Us (Netflix)

Outstanding Actor in a Television Movie, Limited-Series or Dramatic Special

  • Caleel Harris – “When They See Us” (Netflix)
  • Ethan Henry Herisse – “When They See Us” (Netflix)
  • Idris Elba – “Luther” (BBC America)
  • Jharrel Jerome – “When They See Us” (Netflix)
  • Mahershala Ali – “True Detective” (HBO)

Outstanding Actress in a Television Movie, Limited-Series or Dramatic Special

  • Aunjanue Ellis – “When They See Us” (Netflix)
  • Gabrielle Union – “Being Mary Jane” (BET Networks)
  • Kerry Washington – “American Son” (Netflix)
  • Niecy Nash – “When They See Us” (Netflix)
  • Octavia Spencer – “Truth Be Told” (Apple TV+)

Outstanding News/Information (Series or Special)

  • PUSHOUT: The Criminalization of Black Girls in Schools (PBS)
  • Surviving R. Kelly (Lifetime)
  • The Breakfast Club (REVOLT)
  • The Story of God with Morgan Freeman (National Geographic)
  • Unsung (TV One)

Outstanding Talk Series

  • “Red Table Talk” (Facebook Watch)
  • “The Daily Show with Trevor Noah” (Comedy Central)
  • “The Real” (Syndicated)
  • “The Shop: Uninterrupted” (HBO)
  • “The Tamron Hall Show” (Syndicated)

Outstanding Reality Program/Reality Competition Series/Game Show

  • “Iyanla: Fix My Life” (OWN)
  • “Lip Sync Battle” (Paramount Network)
  • “Rhythm + Flow” (Netflix)
  • “Sunday Best” (BET Networks)
  • “The Voice” (NBC)

Outstanding Variety (Series or Special)

  • “2019 Black Girls Rock!” (BET Networks)
  • “Dave Chappelle: Sticks & Stones” (Netflix)
  • “Homecoming: A Film by Beyoncé” (Netflix)
  • “Saturday Night Live” (NBC)
  • “Wanda Sykes: Not Normal” (Netflix)

Outstanding Children’s Program

  • “Doc McStuffins” (Disney Junior)
  • “Family Reunion” (Netflix)
  • “Kevin Hart’s Guide to Black History” (Netflix)
  • “Marvel’s Avengers: Black Panther’s Quest” (Disney XD)
  • “Motown Magic” (Netflix)

Outstanding Performance by a Youth (Series, Special, Television Movie or Limited-Series)

  • Caleel Harris – “When They See Us” (Netflix)
  • Lonnie Chavis – “This Is Us” (NBC)
  • Lyric Ross – “This Is Us” (NBC)
  • Marsai Martin – “black-ish” (ABC)
  • Miles Brown – “black-ish” (ABC)

Outstanding Host in a Talk or News/Information (Series or Special) – Individual or Ensemble

  • Angela Rye – “Young Gifted and Broke: A BET Town Hall” (BET Networks)
  • Jada Pinkett Smith – “Red Table Talk” (Facebook Watch)
  • Lester Holt – “NBC Nightly News with Lester Holt” (NBC)
  • Trevor Noah – “The Daily Show with Trevor Noah” (Comedy Central)
  • Whoopi Goldberg, Joy Behar,  Sunny Hostin, Meghan McCain, Abby Huntsman, Ana Navarro – “The View” (ABC)

Outstanding Host in a Reality/Reality Competition, Game Show or Variety (Series or Special) – Individual or Ensemble

  • Iyanla Vanzant – “Iyanla: Fix My Life” (OWN)
  • LL Cool J – “Lip Sync Battle” (Paramount Network)
  • Regina Hall – “2019 BET Awards” (BET Networks)
  • Steve Harvey – “Celebrity Family Feud” (ABC)
  • Wayne Brady – “Let’s Make A Deal” (CBS)

Outstanding Guest Performance in a Comedy or Drama Series

  • Blair Underwood – “Dear White People” ( Netflix)
  • David Alan Grier – “Queen Sugar” (OWN)
  • Kelly Rowland – “American Soul” (BET Networks)
  • MAJOR. – “STAR” (FOX)
  • Sanaa Lathan – “The Affair” (Showtime)

RECORDING CATEGORIES

Outstanding Album

  • “Cuz I Love You” – Lizzo (Nice Life Records/Atlantic Records)
  • “Homecoming: The Live Album” – Beyoncé (Parkwood Entertainment/Columbia Records)
  • “I Used To Know H.E.R.” – H.E.R. (MBK Entertainment / RCA Records)
  • “Sketchbook” – Fantasia (Rock Soul Inc./BMG)
  • “Worthy” – India.Arie (India.Arie Inc./BMG)

Outstanding New Artist

  • Ari Lennox (Dreamville/Interscope Records)
  • Lil Nas X (Columbia Records)
  • Lucky Daye (Keep Cool/RCA Records)
  • Mahalia (Burkmar/Warner Music UK)
  • Mykal Kilgore (Affective Music)

Outstanding Male Artist

  • Bruno Mars (Atlantic Records)
  • Khalid (RCA Records)
  • Lil Nas X (Columbia Records)
  • MAJOR. (BOE Music Group/EMPIRE)
  • PJ Morton (Morton Records)

Outstanding Female Artist 

  • Beyoncé (Parkwood Entertainment/Columbia Records)
  • Fantasia (Rock Soul Inc./BMG)
  • H.E.R. (MBK Entertainment / RCA Records)
  • India.Arie (India.Arie Inc./BMG)
  • Lizzo (Nice Life Records/Atlantic Records)

Outstanding Song – Traditional

  • “Enough” – Fantasia (Rock Soul Inc./BMG)
  • “Jerome” – Lizzo (Nice Life Records/Atlantic Records)
  • “SPIRIT” – Beyoncé (Parkwood Entertainment/Columbia Records)
  • “Stand Up” – Cynthia Erivo written by Joshuah Brian Campbell & Cynthia Erivo (Back Lot Music)
  • “Steady Love” – India.Arie (India.Arie Inc./BMG)

Outstanding Song – Contemporary

  • “Before I Let Go” – Beyoncé (Parkwood Entertainment/Columbia Records)
  • “Hard Place” – H.E.R. (MBK Entertainment / RCA Records)
  • “Juice” – Lizzo (Nice Life Records/Atlantic Records)
  • “Talk” – Khalid (RCA Records)
  • “Motivation” – Normani (Keep Cool/RCA Records)

Outstanding Duo, Group or Collaboration

  • “Brown Skin Girl” – Blue Ivy, SAINt JHN, Beyoncé & WizKiD (Parkwood Entertainment/Columbia Records)
  • “No Guidance” – Chris Brown feat. Drake (Chris Brown Entertainment/RCA Records)
  • “Say So” – PJ Morton feat. JoJo (Morton Records/EMPIRE)
  • “Shea Butter Baby” – Ari Lennox feat. J. Cole (Dreamville/Interscope Records)
  • “Show Me Love” – Alicia Keys feat. Miguel (RCA Records)

Outstanding Jazz Album

  • “Carib” – David Sanchez (Ropeadope)
  • “Center of The Heart” – Najee (Shanachie)
  • “Love & Liberation” – Jazzmeia Horn (Concord Jazz)
  • “SoulMate” – Nathan Mitchell (Enm Music Group)
  • “The Dream Is You: Vanessa Rubin Sings Tadd Dameron” – Vanessa Rubin (Vanessa Rubin)

Outstanding Gospel/Christian Song (Traditional or Contemporary)

  • “I Made It Out” – John P. Kee feat. Zacardi Cortez (Kee Music Group/Entertainment One)
  • “Laughter” – Bebe Winans feat. Korean Soul (Regimen Records)
  • “Love Theory” – Kirk Franklin (Fo Yo Soul Records/RCA Records)
  • “Not Yet” – Donnie McClurkin (Camdon Music/RCA Inspiration)
  • “Victory” – The Clark Sisters (Karew Records/Motown Gospel/Capitol CMG)

Outstanding Music Video/Visual Album

  • “Hard Place” – H.E.R. (MBK Entertainment / RCA Records)
  • “Juice” – Lizzo (Nice Life Records/Atlantic Records)
  • “No Guidance” – Chris Brown feat. Drake (Chris Brown Entertainment/RCA Records)
  • “Steady Love” – India.Arie (India.Arie Inc./BMG)
  • “Talk” – Khalid (RCA Records)

Outstanding Soundtrack/Compilation Album

  • “Harriet (Original Motion Picture Soundtrack)” – Terence Blanchard (Back Lot Music)
  • “Queen & Slim The Soundtrack” – Various Artists (Motown Records)
  • “The Lion King: The Gift” – Beyoncé w/Various Artists (Parkwood Entertainment/Columbia Records)
  • “The Lion King Original Motion Picture Soundtrack” – Various Artists (Walt Disney Records)
  • “Us (Original Motion Picture Soundtrack)” – Michael Abels (Back Lot Music)

LITERATURE CATEGORIES

Outstanding Literary Work – Fiction 

  • “New Daughters of Africa” – Margaret Busby (HarperCollins Publishers)
  • “Out of Darkness, Shining Light” – Petina Gappah (Simon and Schuster)
  • “Red at the Bone” – Jacqueline Woodson (Riverhead Books PRH)
  • “The Revisioners” – Margaret Wilkerson Sexton (Counter Point Press)
  • “The Water Dancer” – Ta-Nehisi Coates (One World)

Outstanding Literary Work – Nonfiction 

  • “Breathe: A Letter to My Sons” – Dr. Imani Perry (Beacon Press)
  • “STONY THE ROAD: Reconstruction, White Supremacy, and the Rise of Jim Crow” – Henry Louis Gates, Jr. (Penguin Press)
  • “The Source of Self-Regard: Selected Essays, Speeches, and Meditations” – Toni Morrison (Alfred A. Knopf)
  • “The Yellow House” – Sarah M. Broom (Grove Atlantic)
  • “What Doesn’t Kill You Makes You Blacker: A Memoir in Essays” – Damon Young (HarperCollins Publishers)

Outstanding Literary Work – Debut Author 

“American Spy” – Lauren Wilkinson (Random House)

  • “I Am Dance: Words and Images of the Black Dancer” – Hal Banfield (Author), Javier Vasquez (Illustrator), (Literary Revolutionary)
  • “More Than Pretty: Doing The Soul Work To Uncover Your True Beauty ” – Erica Campbell (Howard Books)
  • “Such A Fun Age” – Kiley Reid (Putnam Publishing / Penguin Publishing Group)
  • “The Farm” – Joanne Ramos (Random House)

Outstanding Literary Work – Biography/Autobiography 

  • “Free Cyntoia: My Search for Redemption in the American Prison System” – Cyntoia Brown-Long (Atria Books)
  • “Finding My Voice: My Journey to the West Wing and the Path Forward” – Valerie Jarrett (Viking Press)
  • “More Than Enough: Claiming Space for Who You Are (No Matter What They Say)” – Elaine Welteroth (Viking Press)
  • “My Name Is Prince” – Randee St. Nicholas (HarperCollins Publishers)
  • “The Beautiful Ones” – Prince (Author), Dan Piepenbring (Edited by), (Random House)

Outstanding Literary Work – Instructional

  • “Inspire Your Home: Easy, Affordable Ideas to Make Every Room Glamorous” – Farah Merhi (Tiller Press)
  • “Letters to the Finishers (who struggle to finish)” – Candace E. Wilkins (New Season Books)
  • “More Than Pretty: Doing the Soul Work that Uncovers Your True Beauty” – Erica Campbell (Howard Books)
  • “Vegetables Unleashed” – José Andres (HarperCollins Publishers)
  • “Your Next Level Life: 7 Rules of Power, Confidence, And Opportunity For Black Women In America” – Karen Arrington (Author), Joanna Price (Illustrator), Sheryl Taylor (Forward) (Mango Publishing)

Outstanding Literary Work – Poetry 

  • “A Bound Woman Is a Dangerous Thing: The Incarceration of African American Women from Harriet Tubman to Sandra Bland” – DaMaris B. Hill (Bloomsbury Publishing)
  • “Felon: Poems” – Reginald Dwayne Betts (W.W. Norton Company)
  • “Honeyfish” – Lauren K. Alleyne (New Issues Poetry and Prose)
  • “Mistress” – Chet’la Sebree (New Issue Poetry and Prose)
  • “The Tradition” – Jericho Brown (Copper Canyon Press)

Outstanding Literary Work – Children

  • “A Place to Land: Martin Luther King Jr. and the Speech That Inspired a Nation” – Barry Wittenstein (Author), Jerry Pinkney (Illustrator), (Neal Porter Books / Holiday House Publishing Inc.)
  • “Hair Love” – Matthew A. Cherry (Author), Vashti Harrison (Illustrator), (Kokila)
  • “Parker Looks Up: An Extraordinary Moment” – Parker Curry (Author), Jessica Curry (Author), Brittany Jackson (Illustrator), (Aladdin Books)
  • “Ruby Finds a Worry” – Tom Percival (Bloomsbury Publishing)
  • “Sulwe” – Lupita Nyong’o (Author), Vashti Harrison (Illustrator), (Simon & Schuster, BFYR)

Outstanding Literary Work – Youth/Teens 

  • “Around Harvard Square” – C.J. Farley (Akashic Books)
  • “Her Own Two Feet: A Rwandan Girl’s Brave Fight to Walk” – Meredith Davis (Author), Rebeka Uwitonze (Author), (Scholastic Inc.)
  • “Hot Comb” – Ebony Flowers (Author), Ebony Flowers (Illustrator), (Drawn and Quarterly)
  • “I’m Not Dying with You Tonight” – Gilly Segal (Author), Kimberly Jones (Author), (Sourcebooks Fire)
  • “The Forgotten Girl” – India Hill Brown (Scholastic Inc.)

MOTION PICTURE CATEGORIES
Outstanding Motion Picture

  • “Dolemite is My Name” (Netflix)
  • “Harriet” (Focus Features)
  • “Just Mercy” (Warner Bros. Pictures)
  • “Queen & Slim” (Universal Pictures)
  • “Us” (Universal Pictures)

Outstanding Actor in a Motion Picture

  • Chadwick Boseman – “21 Bridges” (STX Films)
  • Daniel Kaluuya – “Queen & Slim” (Universal Pictures)
  • Eddie Murphy – “Dolemite is My Name” (Netflix)
  • Michael B. Jordan – “Just Mercy” (Warner Bros. Pictures)
  • Winston Duke – “Us” (Universal Pictures)

Outstanding Actress in a Motion Picture

  • Alfre Woodard – “Clemency” (Neon)
  • Cynthia Erivo – “Harriet” (Focus Features)
  • Jodie Turner-Smith – “Queen & Slim” (Universal Pictures)
  • Lupita Nyong’o – “Us” (Universal Pictures)
  • Naomie Harris – “Black and Blue” (Screen Gems/Sony Pictures)

Outstanding Supporting Actor in a Motion Picture

  • Jamie Foxx – “Just Mercy” (Warner Bros. Pictures)
  • Leslie Odom, Jr. – “Harriet” (Focus Features)
  • Sterling K. Brown – “Waves” (A24)
  • Tituss Burgess – “Dolemite Is My Name” (Netflix)
  • Wesley Snipes – “Dolemite Is My Name” (Netflix)

Outstanding Supporting Actress in a Motion Picture

  • Da’Vine Joy Randolph – “Dolemite is My Name” (Netflix)
  • Janelle Monáe – “Harriet” (Focus Features)
  • Jennifer Lopez – “Hustlers” (STX Films)
  • Marsai Martin – “Little” (Universal Pictures)
  • Octavia Spencer – “Luce” (Neon)

Outstanding Breakthrough Performance in Motion Picture

  • Cynthia Erivo – “Harriet” (Focus Features)
  • Jodie Turner-Smith – “Queen & Slim” (Universal Pictures)
  • Marsai Martin – “Little” (Universal Pictures)
  • Rob Morgan – “Just Mercy” (Warner Bros. Pictures)
  • Shahadi Wright Joseph – “Us” (Universal Pictures)

Outstanding Ensemble Cast in a Motion Picture

  • “Dolemite is My Name” (Netflix)
  • “Harriet” (Focus Features)
  • “Just Mercy” (Warner Bros. Pictures)
  • “Queen & Slim” (Universal Pictures)
  • “Us” (Universal Pictures)

Outstanding Independent Motion Picture 

  • “Clemency” (Neon)
  • “Dolemite is My Name” (Netflix)
  • “Luce” (Neon)
  • “Queen & Slim” (Universal Pictures)
  • “The Boy Who Harnessed the Wind” (Netflix)

Outstanding Character Voice-Over Performance (Television or Film)

  • Alfre Woodard – “The Lion King” (Walt Disney Studios)
  • Donald Glover – “The Lion King” (Walt Disney Studios)
  • James Earl Jones – “The Lion King” (Walt Disney Studios)
  • Lupita Nyong’o – “Serengeti” (Discovery Channel)
  • Sterling K. Brown – “Frozen II” (Walt Disney Studios)

DOCUMENTARY CATEGORIES
Outstanding Documentary (Film)

  • “Miles Davis: Birth Of The Cool” (Eagle Rock Entertainment)
  • “The Black Godfather” (Netflix)
  • “The Apollo” (HBO)
  • “Toni Morrison: The Pieces I Am” (Magnolia Pictures)
  • “True Justice: Bryan Stevenson’s Fight for Equality” (HBO)

Outstanding Documentary (Television – Series or Special)

  • “Free Meek” (Prime Video)
  • “Hitsville: The Making of Motown” (Showtime)
  • “Homecoming: A Film by Beyoncé” (Netflix)
  • “Martin: The Legacy of A King” (BET Networks)
  • “ReMastered: The Two Killings of Sam Cooke” (Netflix)

WRITING CATEGORIES
Outstanding Writing in a Comedy Series 

  • Cord Jefferson – “The Good Place” – Tinker, Tailor, Demon, Spy (NBC)
  • Gloria Calderon Kellett, Mike Royce – “One Day at a Time” – Ghosts (Netflix)
  • Jason Kim – “Barry” – Past=Present x Future Over Yesterday (HBO)
  • Karen Gist, Peter Saji – “Mixed-ish” – Let Your Hair Down (ABC)
  • Trevor Noah – “The Daily Show with Trevor Noah” – Steve King’s Comments Meet Trevor Noah: Racism Detective (Comedy Central)

Outstanding Writing in a Drama Series 

  • Ava DuVernay, Michael Starrbury – “When They See Us” – Part Four (Netflix)
  • Damon Lindelof, Cord Jefferson – “Watchmen” – The Extraordinary Being (HBO)
  • Nichelle Tramble Spellman – “Truth Be Told” – Monster (Apple TV+)
  • Nkechi Okoro Carroll – “All American” – Hussle & Motivate (The CW)
  • Pat Charles – “Black Lightning” – The Book of Secrets: Chapter One: Prodigal Son (The CW)

Outstanding Writing in a Motion Picture (Television)

  • Cas Sigers-Beedles – “Twas the Chaos Before Christmas” (BET Networks)
  • Melissa Bustamante – “A Christmas Winter Song” (Lifetime)
  • Patrik-Ian Polk, Devon Shepard, and Alyson Fouse – “Being Mary Jane” (BET Networks)
  • Suzan-Lori Parks – “Native Son” (HBO)
  • Yvette Nicole Brown – “Always a Bridesmaid” (BET Networks)

Outstanding Writing in a Motion Picture (Film)  

  • Chinonye Chukwu – “Clemency” (Neon)
  • Destin Daniel Cretton, Andrew Lanham – “Just Mercy” (Warner Bros. Pictures)
  • Doug Atchison – “Brian Banks” (Bleecker Street and ShivHans Pictures)
  • Jordan Peele – “Us” (Universal Pictures)
  • Kasi Lemmons, Gregory Allen Howard – “Harriet” (Focus Features)

DIRECTING CATEGORIES
Outstanding Directing in a Comedy Series

  • Anya Adams – “GLOW” – Outward Bound (Netflix)
  • Justin Tipping – “Black Monday” -7042 (Showtime)
  • Ken Whittingham – “Atypical” – Road Rage Paige (Netflix)
  • Randall Winston – “Grace and Frankie” – The Pharmacy (Netflix)
  • Shaka King – “Shrill” – Pool (Hulu)

Outstanding Directing in a Drama Series

  • Ava DuVernay – “When They See Us” – Part Four (Netflix)
  • Carl H. Seaton, Jr. – “Snowfall” – Hedgehogs (FX Networks)
  • Curtis “50 Cent” Jackson – “Power” – Forgot About Dre (STARZ)
  • Debbie Allen – “Grey’s Anatomy” – Silent All These Years (ABC)
  • Jet Wilkinson – “The Chi” – The Scorpion and the Frog (Showtime)

Outstanding Directing in a Motion Picture (Television)

  • Codie Elaine Oliver – “Black Love” (OWN)
  • Janice Cooke – “I Am Sombody’s Child: The Regina Louise Story (Lifetime)
  • Kenny Leon – “American Son” (Netflix)
  • Rashid Johnson – “Native Son (HBO)
  • Russ Parr – “The Bobby Debarge Story” (TV One)

Outstanding Directing in a Motion Picture (Film) 

  • Chiwetel Ejiofor – “The Boy Who Harnessed the Wind” (Netflix)
  • Jordan Peele – “Us” (Universal Pictures)
  • Kasi Lemmons – “Harriet” (Focus Features)
  • Mati Diop – “Atlantics” (Les Films du Bal Presente en Co-Production avec Cinekap et Frakas Productions en Co-Production avec Arte France Cinema et Canal+ International for Netflix)
  • Reginald Hudlin – “The Black Godfather” (Netflix)

2019 NAACP Image Awards: ‘Black Panther’ wins the most prizes

March 30, 2019

by Carla Hay

Black Panther
Michael B. Jordan and Chadwick Boseman in “Black Panther” (Photo courtesy of Disney/Marvel Studios)

With eight prizes, the blockbuster superhero film “Black Panther” was the top winner for the 50th annual NAACP Image Awards.”Black Panther” was the leading contender going in the ceremony, by having 12 nominations. The biggest awards were presented in a live ceremony on TV One at the Dolby Theatre in Los Angeles on March 30, 2019. The majority of the show’s prizes were given during a NAACP Image Awards non-televised dinner in Los Angeles on March 29, 2019. Anthony Anderson hosted the televised NAACP Image Awards ceremony for the sixth consecutive year. The National Association for the Advancement of Colored People produces the awards, which are give to those are outstanding representations for people of color in entertainment. Eligible nominations are for entertainment that was released or premiered in 2018.

The awards for “Black Panther” were for Outstanding Motion Picture, Outstanding Ensemble Cast in a Motion Picture, Outstanding Actor in a Motion Picture (Chadwick Boseman), Outstanding Supporting Actor in a Motion Picture (Michael B. Jordan) and Outstanding Breakthrough Performance in a Motion Picture (Letitia Wright).

Beyoncé was named Entertainer of the Year, while her husband Jay-Z received the President’s Award, a non-competitive category. In other non-competitive categories, politician Maxine Waters received the Chairman Award, while singer/songwriter Ne-Yo received the Black & Positively Golden Music Award.

In the TV categories, the sitcom “Black-ish” reigned supreme, winning five of out its nine nominations: Outstanding Comedy Series; Outstanding Actor in a Comedy Series (Anthony Anderson); Outstanding Actress in a Comedy Series (Tracee Ellis Ross); Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series (Marcus Scribner); Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series (Marsai Martin).

Actor/comedian Chris Rock, who presented the award for Outstanding Comedy Series, poked fun at “Empire” co-star Jussie Smollett and the controversy over Smollett’s claim that he was physically attacked by two homophobic racists in Chicago on January 29, 2019. It’s a claim that led to Smollett being arrested and charged on March 8 with felony disorderly conduct after police and Chicago prosecutors said that Smollett staged the attack and lied to the police about it. The charges were dropped on March 26.

Rock said on stage: “They said no Jussie Smollett jokes. Yeah, I know, I know. What a waste of light skin. You know what I could do with that light skin? That curly hair? My career would be outta here! I would be fucking running Hollywood! What the hell was he thinking? Jussie … you ain’t getting no respect from me.”

Smollett and the other cast members from “Empire” did not attend the ceremony or the pre-ceremony dinner. Smollett was nominated for Outstanding Supporting Actor in a Drama Series, but lost to Jesse Williams of “Grey’s Anatomy.” Meanwhile, Taraji P. Henson of “Empire” won the prize for Outstanding Actress in a Drama Series.

In the recording categories, Ella Mai won the most awards (three): Outstanding New Artist; Outstanding Song – Contemporary (for “Boo’d Up”); and Outstanding Album (for “Ella Mai”).

Here is the complete list of winners nominations for the NAACP Image Awards:

*=winner

SPECIAL AWARDS

Chairman’s Award: Maxine Waters

President’s Award: Jay-Z

Vanguard Award: Tom Joyner

Black & Positively Golden Music Award: Ne-Yo

 

Entertainer of the Year

Beyoncé*
Chadwick Boseman
LeBron James
Regina King
Ryan Coogler

MOTION PICTURE

Outstanding Actor in a Motion Picture

Chadwick Boseman – Black Panther (Marvel Studios)*
Michael B. Jordan – Creed II (Metro-Goldwyn-Mayer Studios)
Denzel Washington – The Equalizer 2 (Columbia Pictures)
John David Washington – BlacKkKlansman (Focus Features)
Stephan James – If Beale Street Could Talk (Annapurna Pictures)

Outstanding Actress in a Motion Picture

Amandla Stenberg – The Hate U Give (20th Century Fox)*
Constance Wu – Crazy Rich Asians (Warner Bros. Pictures)
KiKi Layne – If Beale Street Could Talk (Annapurna Pictures)
Sanaa Lathan – Nappily Ever After (Marc Platt Production/Badabing Pictures Production for Netflix)
Viola Davis – Widows (20th Century Fox)

Outstanding Supporting Actor in a Motion Picture

Brian Tyree Henry – If Beale Street Could Talk (Annapurna Pictures)
Mahershala Ali – Green Book (Universal Pictures, Participant Media, DreamWorks)
Michael B. Jordan – Black Panther (Marvel Studios)*
Russell Hornsby – The Hate U Give (20th Century Fox)
Winston Duke – Black Panther (Marvel Studios)

Outstanding Supporting Actress in a Motion Picture

Danai Gurira – Black Panther (Marvel Studios)*
Letitia Wright – Black Panther (Marvel Studios)
Lupita Nyong’o – Black Panther (Marvel Studios)
Regina Hall – The Hate U Give (20th Century Fox)
Regina King – If Beale Street Could Talk (Annapurna Pictures)

Outstanding Independent Motion Picture

BlacKkKlansman (Focus Features)
If Beale Street Could Talk (Annapurna Pictures)*
Nappily Ever After (Marc Platt Production/Badabing Pictures Production for Netflix)
Sorry to Bother You (Annapurna Pictures)
Traffik (Codeblack Films/Lionsgate Entertainment)

Outstanding Breakthrough Performance in a Motion Picture

Storm Reid – A Wrinkle in Time (Walt Disney Studios)
Letitia Wright – Black Panther (Marvel Studios)*
Winston Duke – Black Panther (Marvel Studios)
John David Washington – BlacKkKlansman (Focus Features)
KiKi Layne – If Beale Street Could Talk (Annapurna Pictures)

Outstanding Ensemble Cast in a Motion Picture

Black Panther (Marvel Studios)*
BlacKkKlansman (Focus Features)
Crazy Rich Asians (Warner Bros. Pictures)
The Hate U Give (20th Century Fox)
Widows (20th Century Fox)

Outstanding Motion Picture

Black Panther (Marvel Studios)*
BlacKkKlansman (Focus Features)
Crazy Rich Asians (Warner Bros. Pictures)
If Beale Street Could Talk (Annapurna Pictures)
The Hate U Give (20th Century Fox)

TELEVISION

Outstanding Comedy Series

Atlanta (FX Networks)
Black-ish (ABC)*
Dear White People (Netflix)
Grown-ish (Freeform)
Insecure (HBO)

Outstanding Actor in a Comedy Series

Anthony Anderson, Black-ish (ABC)*
Cedric the Entertainer, The Neighborhood (CBS)
Donald Glover, Atlanta (FX Networks)
Dwayne Johnson, Ballers (HBO)
Tracy Morgan, The Last O.G. (TBS)

Outstanding Actress in a Comedy Series

Danielle Brooks, Orange Is the New Black (Netflix)
Issa Rae, Insecure (HBO)
Logan Browning, Dear White People (Netflix)
Tracee Ellis Ross, Black-ish (ABC)*
Yara Shahidi, Grown-ish (Freeform)

Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series

Jay Ellis, Insecure (HBO)
John David Washington, Ballers (HBO)
Laurence Fishburne, Black-ish (ABC)
Marcus Scribner, Black-ish (ABC)*
Tituss Burgess, Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix)

Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series

Essence Atkins, Marlon (NBC)
Marsai Martin, Black-ish (ABC)*
Natasha Rothwell, Insecure (HBO)
Uzo Aduba, Orange Is the New Black (Netflix)
Yvonne Orji, Insecure (HBO)

Outstanding Drama Series

How to Get Away With Murder (ABC)
Power (Starz)*
Queen Sugar (OWN)
The Chi (Showtime)
This Is Us (NBC)

Outstanding Actor in a Drama Series

Jason Mitchell, The Chi (Showtime)
Keith David, Greenleaf (OWN)
Kofi Siriboe, Queen Sugar (OWN)
Omari Hardwick, Power (Starz)*
Sterling K. Brown, This Is Us (NBC)

Outstanding Actress in a Drama Series

Alfre Woodard, Marvel’s Luke Cage (Netflix)
Naturi Naughton, Power (Starz)
Rutina Wesley, Queen Sugar (OWN)
Taraji P. Henson, Empire (FOX)*
Viola Davis, How to Get Away with Murder (ABC)

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series

Jesse Williams, Grey’s Anatomy (ABC)*
Joe Morton, Scandal (ABC)
Jussie Smollett, Empire (FOX)
Romany Malco, A Million Little Things (ABC)
Wendell Pierce, Tom Clancy’s Jack Ryan (Prime Video)

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series

CCH Pounder, NCIS: New Orleans (CBS)
Lynn Whitfield, Greenleaf (OWN)*
Sanaa Lathan, The Affair (Showtime)
Susan Kelechi Watson, This Is Us (NBC)
Thandie Newton, Westworld (HBO)

Outstanding Guest Performance in a Comedy or Drama Series

Erika Alexander – Black Lightning – Book of Consequences: Chapter Three: Master Lowery (CW)
Kendrick Lamar – Power – Happy Birthday (Starz)
Kerry Washington – How to Get Away With Murder – Lahey v. Commonwealth of Pennsylvania (ABC)*
Loretta Devine – Love Is – Rose (Going Home) (OWN)
Tisha Campbell-Martin – Empire – Without Apology (Fox)

Outstanding Television Movie, Limited-Series or Dramatic Special

Behind the Movement (TV One)
Jesus Christ Superstar Live in Concert (NBC)
Seven Seconds (Netflix)
The Bobby Brown Story (BET)*
The Simone Biles Story: Courage to Soar (Lifetime)

Outstanding Actor in a Television Movie, Limited-Series or Dramatic Special

Brandon Victor Dixon, Jesus Christ Superstar Live in Concert (NBC)
John Legend, Jesus Christ Superstar Live in Concert (NBC)
Michael B. Jordan, Fahrenheit 451 (HBO)*
Russell Hornsby, Seven Seconds (Netflix)
Woody McClain, The Bobby Brown Story (BET)

Outstanding Actress in a Television Movie, Limited-Series or Dramatic Special

Anna Deavere Smith, Notes From the Field (HBO)
Gabrielle Dennis, The Bobby Brown Story (BET)
Jeanté Godlock, The Simone Biles Story: Courage to Soar (Lifetime)
Regina King, Seven Seconds (Netflix)*
Toni Braxton, Faith Under Fire: The Antoinette Tuff Story (Lifetime)

Outstanding News/Information (Series or Special)

A Thousand Words With Michelle Obama (BET)
AM Joy (MSNBC)
Angela Rye’s State of the Union (BET)
Oprah Winfrey Presents: Becoming Michelle Obama (OWN)*
Unsung (TV One)

Outstanding Talk Series

ESPN’s First Take (ESPN)
Red Table Talk (Facebook Watch)
The Daily Show with Trevor Noah (Comedy Central)
The Real (Syndicated)*
The View (ABC)

Outstanding Reality Program, Reality Competition or Game Show (Series)

Iyanla: Fix My Life (OWN)*
Lip Sync Battle (Paramount Network)
RuPaul’s Drag Race (VH1)
Shark Tank (ABC)
The Voice (NBC)

Outstanding Variety Show (Series or Special)

2 Dope Queens (HBO)
Black Girls Rock! (BET)*
Bruno Mars: 24K Magic Live at the Apollo (CBS)
Saturday Night Live (NBC)
Trevor Noah: Son of Patricia (Netflix)

Outstanding Children’s Program

Doc McStuffins (Disney Junior)*
Marvel’s Avengers: Black Panther’s Quest (Disney XD)
Motown Magic (Netflix)
Sesame Street (HBO)
Top Chef Junior (Universal Kids)

Outstanding Performance by a Youth (Series, Special, Television Movie or Limited-Series)

Alex R. Hibbert – The Chi (Showtime)
Lonnie Chavis -This Is Us (NBC)
Lyric Ross – This Is Us (NBC)
Marsai Martin – Black-ish (ABC)*
Miles Brown – Black-ish (ABC)

Outstanding Host in a Talk or News/Information (Series or Special) – Individual or Ensemble

Jada Pinkett Smith, Adrienne Banfield Norris, Willow Smith – Red Table Talk (Facebook Watch)*
Joy Reid – AM Joy (MSNBC)
LeBron James – The Shop (HBO)
Lester Holt – NBC Nightly News with Lester Holt (NBC)
Trevor Noah – The Daily Show with Trevor Noah (Comedy Central)

Outstanding Host in a Reality/Reality Competition, Game Show or Variety (Series or Special) – Individual or Ensemble

Iyanla Vanzant – Iyanla: Fix My Life (OWN)
LL Cool J – Lip Sync Battle (Paramount Network)
Queen Latifah – Black Girls Rock (BET)
RuPaul – RuPaul’s Drag Race (VH1)
Steve Harvey – Family Feud (Syndication)*

DOCUMENTARY

Outstanding Documentary (Film)

Amazing Grace (Sundial Pictures/Neon)*
Making The Five Heartbeats (Green Lighthouse)
Quincy (Netflix)
RBG (CNN)
Whitney (Roadside Attractions/Miramax)

Outstanding Documentary (Television)

Hope & Fury: MLK, The Movement and the Media (NBC)
King in the Wilderness (HBO)
Say Her Name: The Life and Death of Sandra Bland (HBO)*
Shut Up & Dribble (Showtime)
Time For Ilhan (Fuse)

WRITING

Outstanding Writing in a Comedy Series

Justin Simien – Dear White People – Chapter 1 (Netflix)
Marquita J. Robinson – GLOW – Work the Leg (Netflix)
Peter H. Saji – Black-ish – Purple Rain (ABC)
Regina Y. Hicks – Insecure – High-Like (HBO)
Trevor Noah , Steve Budow, David Kibuuka, Zhubin Parang, Dan Amira, Lauren Sarver Means, Mr. Daniel Radosh, David Angelo, Devin Trey Delliquanti, Zachary DiLanzo – The Daily Show with Trevor Noah – 23087 Alex Wagner (Comedy Central)*

Outstanding Writing in a Drama Series

Janine Sherman Barrois – Claws – Cracker Casserole (TNT)
Kay Oyegun – This Is Us – This Big, Amazing, Beautiful Life (NBC)*
Lena Waithe – The Chi – Pilot (Showtime)
Patrick Joseph Charles – Black Lightning – Sins of the Father: The Book of Redemption (The CW/Netflix)
Lena Waithe, Dime Davis, – The Chi – The Whistle (Showtime)

Outstanding Writing in a Motion Picture (Television)

Anna Deavere Smith – Notes From the Field (HBO)
J. David Shanks – Seven Seconds: Matters of Life and Death (Netflix)
Katrina M. O’Gilvie – Behind the Movement (TV One)
Ramin Bahrani, Amir Naderi – Fahrenheit 451 (HBO)
Shalisha Francis – Seven Seconds: Of Gods and Men (Netflix)*

Outstanding Writing in a Motion Picture (Film)

Barry Jenkins – If Beale Street Could Talk (Annapurna Pictures)
Boots Riley – Sorry To Bother You (Annapurna Pictures)
Charlie Wachtel, David Rabinowitz, Kevin Willmott, Spike Lee – BlacKkKlansman (Focus Features)
Peter Chiarelli, Adele Lim – Crazy Rich Asians (Warner Bros. Pictures)
Ryan Coogler, Joe Robert Cole – Black Panther (Marvel Studios)*

DIRECTING

Outstanding Directing in a Comedy Series

Donald Glover – Atlanta – FUBU (FX Networks)*
Gina Rodriguez – Jane the Virgin – Chapter Seventy-Four (CW)
Hiro Murai – Atlanta – Teddy Perkins (FX Networks)
Ken Whittingham – Atypical – “Ernest Shackleton’s Rules for Survival” (Netflix)
Millicent Shelton – Insecure – High-Like (HBO)

Outstanding Directing in a Drama Series

Ayoka Chenzira – Queen Sugar – Here Beside the River (OWN)
Deborah Ann Chow – Better Call Saul – Something Stupid (AMC)*
Dee Rees – Philip K. Dick’s Electric Dreams – Kill All Others (Prime Video)
Salli Richardson-Whitfield – Marvel’s Luke Cage – I Get Physical (Netflix)
Zetna Fuentes – How to Get Away With Murder – Lahey v. Commonwealth of Pennsylvania (ABC)

Outstanding Directing in a Motion Picture (Television)

Ernest Dickerson – Seven Seconds: Until It Do (Netflix)
Ramin Bahrani – Fahrenheit 451 (HBO)
Tanya Hamilton – Seven Seconds: That What Follows (Netflix)
Tracy Heather Strain – Lorraine Hansberry: Sighted Eyes/Feeling Heart (PBS)*
Victoria Mahoney – Seven Seconds: Witness for the Prosecution (Netflix)

Outstanding Directing in a Motion Picture (Film)

Barry Jenkins – If Beale Street Could Talk (Annapurna Pictures)
Spike Lee – BlacKkKlansman (Focus Features)
Steve McQueen – Widows (20th Century Fox)
Ryan Coogler – Black Panther (Marvel Studios)*
Alan Hicks, Rashida Jones – Quincy (A Le Train Train\Bob’s Your Uncle\Tribeca Production for Netflix)

ANIMATED/CGI

Outstanding Character Voice-Over Performance (Television or Film)

Issa Rae – Bojack Horseman (Netflix)
Laya Deleon Hayes – Doc McStuffins (Disney Junior)
Mahershala Ali – Spider-Man: Into the Spider-Verse (Columbia Pictures/Sony Pictures Animation in association with Marvel)
Samuel L. Jackson – Incredibles 2 (Disney and Pixar Animation Studios)*
Shameik Moore – Spider-Man: Into the Spider-Verse (Columbia Pictures/Sony Pictures Animation in association with Marvel)

RECORDING

Outstanding New Artist

Ella Mai (10 Summers/Interscope Records)*
Jade Novah (EMPIRE)
Koryn Hawthorne (RCA Inspiration)
Omar Wilson (BSE Recordings)
Tory Lanez (Mad Love/Interscope Records)

Outstanding Male Artist

Bruno Mars (Atlantic Records)*
Childish Gambino (RCA Records)
John Legend (Columbia Records)
MAJOR. (BOE/Empire)
Raheem DeVaughn (BMG)

Outstanding Female Artist

Andra Day (Warner Bros. Records)
Ella Mai (10 Summers/Interscope Records)
H.E.R. (RCA Records)*
Janelle Monáe (Atlantic Records)
Janet Jackson (Rhythm Nation)

Outstanding Duo, Group or Collaboration

“A Good Night” – John Legend featuring BloodPop (Columbia Records)
“All the Stars” – Black Panther – Kendrick Lamar, SZA (Top Dawg Entertainment/Aftermath/Interscope Records)*
“Could’ve Been” – H.E.R., Bryson Tiller (RCA Records)
“Finesse (Remix)” – Bruno Mars featuring Cardi B (Atlantic Records)
“Everything Is Love” – The Carters (Roc Nation)

Outstanding Jazz Album

Facing Dragons – Christian Sands (Mack Avenue)
Hollywood Africans – Jon Batiste (Verve)
RISE! – Ben Tankard feat. Marion Meadows, Kirk Whalum, Paul Jackson Jr. (Ben-Jamin’ Universal Music)
The Story of Jaz – Jazmin Ghent feat. Jeff Lorber, James P. Lloyd, Kim Scott, Philippe Saisse (Jazmin Ghent Music)*
Waiting for the Sunrise – Camille Thurman (Chesky Records)

Outstanding Gospel Album (Traditional or Contemporary)

Heart. Passion. Pursuit. Live at Passion City Church – Tasha Cobbs Leonard (Motown Gospel)
Hiding Place – Tori Kelly (Capitol Records)
Make Room – Jonathan McReynolds (Entertainment One)
One Nation Under God – Jekalyn Carr (LMG)
Unstoppable – Koryn Hawthorne (RCA Inspirational)*

Outstanding Music Video/Visual Album

Apes**t – The Carters (Roc Nation)
Could’ve Been – H.E.R. feat. Bryson Tiller (RCA Records)
Finesse (Remix) – Bruno Mars featuring Cardi B (Atlantic Records)
This Is America – Childish Gambino (RCA Records)*
All the Stars – Kendrick Lamar, SZA (Top Dawg Entertainment/Aftermath/Interscope Records)

Outstanding Song – Traditional

“Amen” – Andra Day (Warner Bros. Records)
“Better With You In It” – MAJOR. (BOE/Empire)
“Beyond” – Leon Bridges (Columbia Records)
“Long as I Live” – Toni Braxton (Def Jam Recordings)*
“Never Alone” – Tori Kelly featuring Kirk Franklin (Capitol Records)

Outstanding Song – Contemporary

“A Good Night” – John Legend featuring BloodPop (Columbia Records)
“As I Am” – H.E.R. (RCA Records)
“Boo’d Up” – Ella Mai (10 Summers/Interscope Records)*
“Finesse (Remix)” – Bruno Mars feat. Cardi B (Atlantic Records)
“This Is America” – Childish Gambino (RCA Records)

Outstanding Soundtrack/Compilation

“Black Panther The Album: Music From and Inspired By” – Kendrick Lamar, SZA featuring 2Chainz, ScHoolboy Q, Saudi, Khalid, Swae Lee, Vince Staples, Yugen Blakrok, SOB x RBE, Jorja Smith, Anderson Paak, Ab Soul, Reason, Zacari, Babes Wudumo, Sjava, Travis Scott (Interscope Records)*

“Greenleaf, Season 3 (Music from the Original TV series)” – Various Artists (Lions Gate Entertainment)

“Marvel’s Luke Cage Season Two” – Adrian Younge & Ali Shaheed Muhammad (Mondo Music)

“Insecure – Music From the HBO Original Series, Season 3” – Various Artists (RCA Records)

“Spider-Man: Into the Spider-Verse (Soundtrack From & Inspired by the Motion Picture” – Various Artists (Republic Records)

Outstanding Album

“Dirty Computer” – Janelle Monáe (Atlantic Records)
“Ella Mai” – Ella Mai (10 Summers/Interscope Records)*
“Even More” – MAJOR. (BOE/Empire)
“Everything Is Love” – The Carters (Roc Nation)
“I Used to Know Her: The Prelude” – H.E.R. (RCA Records)

LITERARY

Outstanding Literary Work – Fiction

“An American Marriage” – Tayari Jones (Algonquin Books of Chapel Hill)*
“Better Late Than Never” – Kimberla Lawson Roby (Grand Central Publishing)
“Black Panther: Who Is The Black Panther? Prose Novel” – Jesse James Holland Jr (Titan Books)
“Envy” – Victoria Christopher Murray (Touchstone)
“They Come in All Colors: A Novel” – Malcolm Hansen (Atria Books)

Outstanding Literary Work – Nonfiction

“Barracoon” – Zora Neale Hurston (Amistad HarperCollins Publishers)

“Black Girls Rock! Owning Our Magic. Rocking Our Truth” – Beverly Bond (37 Ink, A Division of Atria Books)

“For Colored Girls Who Have Considered Politics” – Donna Brazile (Author), Yolanda Caraway (Author), Leah Daughtry (Author), Minyon Moore (Author), Veronica Chambers (With), (St. Martin’s Press)*

“May We Forever Stand: A History of the Black National Anthem” – Imani Perry (University of North Carolina Press)

“The Sun Does Shine: How I Found Life and Freedom on Death Row” – Anthony Ray Hinton (Author), Lara Love Hardin (With), (St. Martin’s Press)

Outstanding Literary Work – Debut Author

“Heads of the Colored People: Stories” – Nafissa Thompson-Spires (37 Ink, A Division of Atria Books)

“Lighting the Fires of Freedom: African American Women in the Civil Rights Movement” – Janet Dewart Bell (The New Press)

“Lucile H. Bluford and the Kansas City Call: Activist Voice for Social Justice” – Dr. Sheila D. Brooks (Author), Clinton C. Wilson II (Author), (Rowman & Littlefield)

“Small Country: A Novel” – Gaël Faye (Hogarth)

“Us Against the World: Our Secrets to Love, Marriage, and Family” – David Mann (Author), Tamela Mann (Author), Shaun Saunders (With), (W Publishing)*

Outstanding Literary Work – Biography/Autobiography

“Barracoon” – Zora Neale Hurston (Amistad HarperCollins Publishers)

“Becoming” – Michelle Obama (Crown)*

“The New Negro: The Life of Alain Locke” – Jeffrey C. Stewart (Oxford University Press)

“The Prison Letters of Nelson Mandela” – Nelson Mandela (Author), Sahm Venter (Editor) (Liveright Publishing)

“Well, That Escalated Quickly: Memoirs and Mistakes of an Accidental Activist” – Franchesa Ramsey (Grand Central Publishing)

Outstanding Literary Work – Instructional

“Carla Hall’s Soul Food: Everyday and Celebration” – Carla Hall (Author) Genevive Ko (With) (Harper Wave)

“For Colored Girls Who Have Considered Politics” – Donna Brazile (Author), Yolanda Caraway (Author), Leah Daughtry (Author), Minyon Moore (Author), Veronica Chambers (With), (St. Martin’s Press)

“Poised for Excellence: Fundamental Principles of Effective Leadership in the Boardroom and Beyond” – Karima Mariam-Arthur (Palgrave Macmillan)

“Rise and Grind: Outperform, Outwork, and Outhustle Your Way to a More Successful and Rewarding Life” – Daymond John (Author), Daniel Paisner (With), (Currency)*

“Well-Read Black Girl: Finding Our Stories, Discovering Ourselves” – Glory Edim (Ballantine Books)

Outstanding Literary Work – Poetry

“Confessions of a Barefaced Woman” – Allison Elaine Joseph (Red Hen Press)
“Ghost, Like a Place” – Iain Haley Pollock (Alice James Books)
“Refuse” – Julian Randall (University of Pittsburgh Press)
“Taking the Arrow Out of the Heart” – Alice Walker (Author) (37 Ink/Atria Books)*
“The Gospel According to Wild Indigo” – Cyrus Cassells (Crab Orchard Review & Southern Illinois University Press)

Outstanding Literary Work – Children

Facing Frederick: The Life of Frederick Douglass, A Monumental American Man – Tonya Bolden (Abrams For Young Readers)
Hidden Figures: The True Story of Four Black Women and the Space Race – Margot Lee Shetterly (Author), Laura Freeman (Illustrator), (Harper)*
I Can Be Anything! Don’t Tell Me I Can’t – Diane Dillon (The Blue Sky Press)
The 5 O’Clock Band – Troy “Trombone Shorty” Andrews (Author), Bryan Collier (Illustrator), (Abrams For Young Readers)
The Word Collector – Peter H. Reynolds (Orchard Books)

Outstanding Literary Work – Youth/Teens

“A Very Large Expanse of Sea” – Tahereh Mafi (Harper)
“Chasing King’s Killer: The Hunt for Martin Luther King, Jr.’s Assassin” – James L. Swanson (Scholastic Press)
“Harbor Me” – Jacqueline Woodson (Nancy M. Paulsen)*
“The Journey of Little Charlie” – Christopher Paul Curtis (Scholastic Press)
“We Are Not Yet Equal: Understanding our Racial Divide” – Carol Anderson (Author), Tonya Bolden (With), (Bloomsbury YA)

2019 NAACP Image Awards: Jay-Z to receive President’s Award; more presenters announced

March 28, 2019

50th NAACP Image Awards logo

Jay-Z (Photo by Hagop Kalaidjian/BFA)

The following is a press release from the NAACP:

The NAACP today announced that globally dominant pop culture icon Shawn “Jay-Z” Carter will receive the prestigious President’s Award during the 50th NAACP Image Awards. The President’s Award is presented in recognition of a special achievement and distinguished public service with previous recipients including Jesse Jackson, Lauryn Hill, Soledad O’Brien, Colin Powell, Condoleezza Rice, and Muhammad Ali among others. NAACP President Derrick Johnson will present the award to Shawn “Jay-Z” Carter during a LIVE TV special on TV One on Saturday, March 30, 2019 from the Dolby Theatre in Los Angeles, hosted by Anthony Anderson. Newly announced presenters will include Algee Smith, Cynthia Erivo, Danai Gurira, Issa Rae, Jimmy O. Yang, John Legend, Laura Harrier, Lupita Nyong’o, Marsai Martin, Mike Epps, Regina Hall, Ron Stallworth, Sanaa Lathan, Stephan James, Van Jones, Vin Diesel, Viola Davis, and Winston Duke. They join previously announced presenters Chrissy Metz, Kerry Washington, KiKi Layne, Lena Waithe, Letitia Wright, Malinda Williams, Mike Colter, Roshon Fegan, Thandie Newton, Tika Sumpter, and Trevor Noah.

“The President’s Award is an honor we carefully bestow upon an individual, maintaining its significance and commitment to recognizing excellence in service that directly affects our community,” says Derrick Johnson, President of the NAACP. “Shawn Carter has been committed to shedding light on the issues that plague the black community including systematic racism and unjust treatment under the law, utilizing his global platform to create everlasting change. There is no better time than now, as we celebrate our 50th year, to honor him with this award.”

Shawn “Jay-Z” Carter is the first hip-hop artist to be inducted into the Songwriters Hall of Fame and also a 22-time GRAMMY award-winner. Outside of his musical achievements which also include selling over 100 million albums worldwide, serving as President of Def Jam Recordings, being co-owner of global streaming service TIDAL, and owning and curating “Made In America” festival, he also excels in his business ventures which include acquiring luxury spirits brands Armand De Brignac and D’usse and his role as majority owner in the 40/40 sports clubs. Carter also launched Roc Nation Sports in 2013, whose roster includes three-time NBA scoring champion and Golden State Warriors star Kevin Durant and New York Mets MLB All-Star Robinson Canó.

Shawn “Jay-Z” Carter continues to use his platform for social good, intertwining his art and activism, through the work of his Shawn Carter Foundation and serving as co-founder of The REFORM Alliance. He was instrumental in bringing to life “Rest in Power: The Trayvon Martin Story,” which shed deeper light on the impact of the verdict felt round the world; a mini-series on the tragic effect of solitary confinement as seen through “Time: The Kalief Browder Story”; and also the animated documentary short “The War on Drugs is an Epic Fail,” highlighting the unjust treatment of people of color, specifically blacks and Latinos, as it relates to drug related crimes.

Winners for the 50th NAACP Image Awards will be revealed during the live TV special airing on TV One on Saturday, March 30, 2019 at 9pm/8c from the Dolby Theatre in Hollywood. As previously announced, Congresswoman Maxine Waters will be honored with the NAACP Chairman’s Award and radio legend Tom Joyner will receive the Vanguard Award. In addition to the live telecast, TV One will also air the 50th NAACP Image Awards Tribute Special, sponsored by Toyota, immediately preceding the show at 8pm/7c.

The 50th NAACP Image Awards production team includes: executive producers Reginald Hudlin and Phil Gurin; director Tony McCuin; co-executive producer Byron Phillips; producer Robin Reinhardt; and executive in charge of production Rachel Frimer.

For all information and the latest news, please visit the official NAACP Image Awards website at www.naacpimageawards.net or on Facebook at naacpimageaward and Twitter @naacpimageaward (#ImageAwards50).

About NAACP

Founded in 1909, the NAACP is the nation’s oldest and largest nonpartisan civil rights organization. Its members throughout the United States and the world are the premier advocates for civil rights in their communities. You can read more about the NAACP’s work and our six “Game Changer” issue areas at NAACP.org.

About TV One

Launched in January 2004, TV One serves 59 million households, offering a broad range of real-life and entertainment-focused original programming, classic series, movies and music designed to entertain and inform a diverse audience of adult black viewers. The network represents the best in black culture and entertainment with fan favorite shows Uncensored, Unsung, Rickey Smiley For Real, Fatal Attraction and The NAACP Image Awards. In addition, TV One is the cable home of blockbuster drama Empire. TV One is solely owned by Urban One, Inc., formerly known as Radio One, Inc. [NASDAQ: UONE and UONEK, www.urban1.com], the largest African-American owned multi-media company primarily targeting Black and urban audiences.

For more information about TV One’s upcoming programming, including original movies, visit the network’s companion website at www.tvone.tv. TV One viewers can also join the conversation by connecting via social media on Twitter, Instagram and Facebook (@tvonetv) using the hashtag #ImageAwards50.

2019 NAACP Image Awards: ‘Black Panther’ is the leading nominee

February 13, 2019

by Carla Hay

Black Panther
Michael B. Jordan and Chadwick Boseman in “Black Panther” (Photo courtesy of Disney/Marvel Studios)

With 13 nominations, the blockbuster superhero film “Black Panther” is the leading contender for the 50th annual NAACP Image Awards, which will be presented at the Dolby Theatre in Los Angeles on March 30, 2019. TV One will have the live telecast of the ceremony. The National Association for the Advancement of Colored People produces the awards, which are give to those are outstanding representations for people of color in entertainment. Eligible nominations are for entertainment that was released or premiered in 2018.

The nominations for “Black Panther” include Outstanding Motion Picture, a category whose other nominees are “BlacKkKlansman,” “Crazy Rich Asians,” “If Beale Street Could Talk” and “The Hate U Give.” In addition, “Black Panther” star Chadwick Boseman and “Black Panther” director Ryan Coogler are nominated for Entertainer of the Year, along with Beyoncé, LeBron James and Regina King.

In the TV categories, the sitcom “Black-ish” earned the most nominations (nine), including Outstanding Comedy Series. The other Outstanding Comedy Series nominees are “Atlanta,” “Dear White People,” “Grown-ish” and “Insecure.” The nominees for Outstanding Drama Series are “How to Get Away With Murder,” “Power,” “Queen Sugar,” “The Chi” and “This Is Us.”

Viola Davis, Michael B. Jordan, Regina King  and Russell Hornsby earned nominations in the movie and TV categories. Davis is nominated for Outstanding Actress in a Motion Picture for “Widows” and Outstanding Actress in a Drama Series for “How to Get Away With Murder.” Jordan is a contender for Outstanding Actor in a Motion Picture for “Creed II”; Outstanding Supporting Actor in a Motion Picture for “Black Panther”; and Outstanding Actor in a Television Movie, Limited-Series or Dramatic Special for “Fahrenheit 451.” King is up for Outstanding Supporting Actress in a Motion Picture (for “If Beale Street Could Talk”) and Outstanding Actress in a Television Movie, Limited-Series or Dramatic Special (for “Seven Seconds”). Hornsby is nominated for Outstanding Supporting Actor in a Motion Picture (for “The Hate U Give”) and Outstanding Actor in a Television Movie, Limited-Series or Dramatic Special (for “Seven Seconds”).

“Atlanta” star/showrunner Donald Glover, whose musical alter ego is Childish Gambino, also received nominations in multiple fields. In the TV categories, he earned two nods for “Atlanta.” In the music/recording categories he has three nods: Childish Gambino is a contender for Outstanding Male Artist, while “This Is America” is  nominated for Outstanding Song – Contemporary and Outstanding Music Video/Visual Album.

The NAACP Image Awards tend to have nominees who are predominately black, compared to other non-Caucasian races. The Spanish-language film “Roma,” which has been winning major prizes at other award shows, was noticeably snubbed from this year’s nominations, and Latinos had very little representation in the list of NAACP Image Award nominees, but that’s probably because the NAACP Image Awards might not want to have too much overlap of the ALMA Awards, which is a similar award show specifically for Latino entertainers. The only Latino entertainers who received NAACP Image Awards in 2019 are music artists Bruno Mars and Cardi B, whose collaboration on Mars’ “Finesse” remix earned three nominations, while Mars is up for Outstanding Male Artist.

Meanwhile, Asians were represented with four nominations for “Crazy Rich Asians,” as well as nods for “Atlanta” director Hiro Murai, “Better Call Saul” director Deborah Ann Chow and “Fahrenheit 451” director Ramin Bahrani, who is of Middle-Eastern descent. Tori Kelly is one of the few white entertainers who have been nominated for an NAACP Image Award. Her gospel album “Hiding Place” has resulted in two NAACP Image Award nominations for her this year. (She also won two Grammy Awards this year for her music from the album.)

Rep. Maxine Waters will receive the NAACP Chairman’s Award, given to individuals who have demonstrated outstanding public service and a commitment to social change.

UPDATE: Anthony Anderson will host the 2019 NAACP Image Awards, which will be the sixth consecutive year that he is the show’s host.

TV One also announced in a press release:

“In addition to the live telecast, TV One will air the ’50th NAACP Image Awards: Tribute Special,’ sponsored by Toyota, immediately preceding the show at 8pm ET/7C. The tribute special honors this year’s nominees, past winners and significant moments. Hosted by Urban One Founder and Chairperson Cathy Hughes, the special features in-depth one-on-one conversations with director/actress Salli Richardson-Whitfield, singer/actor John Legend, actor Stephan James, actress Loretta Devine, music industry legend Clarence Avant, soul singer Kenny Lattimore, and Congresswoman Maxine Waters. The network will provide promotional support for both programs on TV One, Radio One and Reach Media, Interactive One, and via a multi-platform marketing campaign.”

Here is the complete list of nominations for the NAACP Image Awards:

SPECIAL AWARD

Entertainer of the Year

Beyoncé
Chadwick Boseman
LeBron James
Regina King
Ryan Coogler

MOTION PICTURE

Outstanding Actor in a Motion Picture

Chadwick Boseman – Black Panther (Marvel Studios)
Michael B. Jordan – Creed II (Metro-Goldwyn-Mayer Studios)
Denzel Washington – The Equalizer 2 (Columbia Pictures)
John David Washington – BlacKkKlansman (Focus Features)
Stephan James – If Beale Street Could Talk (Annapurna Pictures)

Outstanding Actress in a Motion Picture

Amandla Stenberg – The Hate U Give (20th Century Fox)
Constance Wu – Crazy Rich Asians (Warner Bros. Pictures)
KiKi Layne – If Beale Street Could Talk (Annapurna Pictures)
Sanaa Lathan – Nappily Ever After (Marc Platt Production/Badabing Pictures Production for Netflix)
Viola Davis – Widows (20th Century Fox)

Outstanding Supporting Actor in a Motion Picture

Brian Tyree Henry – If Beale Street Could Talk (Annapurna Pictures)
Mahershala Ali – Green Book (Universal Pictures, Participant Media, DreamWorks)
Michael B. Jordan – Black Panther (Marvel Studios)
Russell Hornsby – The Hate U Give (20th Century Fox)
Winston Duke – Black Panther (Marvel Studios)

Outstanding Supporting Actress in a Motion Picture

Danai Gurira – Black Panther (Marvel Studios)
Letitia Wright – Black Panther (Marvel Studios)
Lupita Nyong’o – Black Panther (Marvel Studios)
Regina Hall – The Hate U Give (20th Century Fox)
Regina King – If Beale Street Could Talk (Annapurna Pictures)

Outstanding Independent Motion Picture

BlacKkKlansman (Focus Features)
If Beale Street Could Talk (Annapurna Pictures)
Nappily Ever After (Marc Platt Production/Badabing Pictures Production for Netflix)
Sorry to Bother You (Annapurna Pictures)
Traffik (Codeblack Films/Lionsgate Entertainment)

Outstanding Breakthrough Performance in a Motion Picture

Storm Reid – A Wrinkle in Time (Walt Disney Studios)
Letitia Wright – Black Panther (Marvel Studios)
Winston Duke – Black Panther (Marvel Studios)
John David Washington – BlacKkKlansman (Focus Features)
KiKi Layne – If Beale Street Could Talk (Annapurna Pictures)

Outstanding Ensemble Cast in a Motion Picture

Black Panther (Marvel Studios)
BlacKkKlansman (Focus Features)
Crazy Rich Asians (Warner Bros. Pictures)
The Hate U Give (20th Century Fox)
Widows (20th Century Fox)

Outstanding Motion Picture

Black Panther (Marvel Studios)
BlacKkKlansman (Focus Features)
Crazy Rich Asians (Warner Bros. Pictures)
If Beale Street Could Talk (Annapurna Pictures)
The Hate U Give (20th Century Fox)

TELEVISION

Outstanding Comedy Series

Atlanta (FX Networks)
Black-ish (ABC)
Dear White People (Netflix)
Grown-ish (Freeform)
Insecure (HBO)

Outstanding Actor in a Comedy Series

Anthony Anderson, Black-ish (ABC)
Cedric the Entertainer, The Neighborhood (CBS)
Donald Glover, Atlanta (FX Networks)
Dwayne Johnson, Ballers (HBO)
Tracy Morgan, The Last O.G. (TBS)

Outstanding Actress in a Comedy Series

Danielle Brooks, Orange Is the New Black (Netflix)
Issa Rae, Insecure (HBO)
Logan Browning, Dear White People (Netflix)
Tracee Ellis Ross, Black-ish (ABC)
Yara Shahidi, Grown-ish (Freeform)

Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series

Jay Ellis, Insecure (HBO)
John David Washington, Ballers (HBO)
Laurence Fishburne, Black-ish (ABC)
Marcus Scribner, Black-ish (ABC)
Tituss Burgess, Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix)

Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series

Essence Atkins, Marlon (NBC)
Marsai Martin, Black-ish (ABC)
Natasha Rothwell, Insecure (HBO)
Uzo Aduba, Orange Is the New Black (Netflix)
Yvonne Orji, Insecure (HBO)

Outstanding Drama Series

How to Get Away With Murder (ABC)
Power (Starz)
Queen Sugar (OWN)
The Chi (Showtime)
This Is Us (NBC)

Outstanding Actor in a Drama Series

Jason Mitchell, The Chi (Showtime)
Keith David, Greenleaf (OWN)
Kofi Siriboe, Queen Sugar (OWN)
Omari Hardwick, Power (Starz)
Sterling K. Brown, This Is Us (NBC)

Outstanding Actress in a Drama Series

Alfre Woodard, Marvel’s Luke Cage (Netflix)
Naturi Naughton, Power (Starz)
Rutina Wesley, Queen Sugar (OWN)
Taraji P. Henson, Empire (FOX)
Viola Davis, How to Get Away with Murder (ABC)

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series

Jesse Williams, Grey’s Anatomy (ABC)
Joe Morton, Scandal (ABC)
Jussie Smollett, Empire (FOX)
Romany Malco, A Million Little Things (ABC)
Wendell Pierce, Tom Clancy’s Jack Ryan (Prime Video)

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series

CCH Pounder, NCIS: New Orleans (CBS)
Lynn Whitfield, Greenleaf (OWN)
Sanaa Lathan, The Affair (Showtime)
Susan Kelechi Watson, This Is Us (NBC)
Thandie Newton, Westworld (HBO)

Outstanding Guest Performance in a Comedy or Drama Series

Erika Alexander – Black Lightning – Book of Consequences: Chapter Three: Master Lowery (CW)
Kendrick Lamar – Power – Happy Birthday (Starz)
Kerry Washington – How to Get Away With Murder – Lahey v. Commonwealth of Pennsylvania (ABC)
Loretta Devine – Love Is – Rose (Going Home) (OWN)
Tisha Campbell-Martin – Empire – Without Apology (Fox)

Outstanding Television Movie, Limited-Series or Dramatic Special

Behind the Movement (TV One)
Jesus Christ Superstar Live in Concert (NBC)
Seven Seconds (Netflix)
The Bobby Brown Story (BET)
The Simone Biles Story: Courage to Soar (Lifetime)

Outstanding Actor in a Television Movie, Limited-Series or Dramatic Special

Brandon Victor Dixon, Jesus Christ Superstar Live in Concert (NBC)
John Legend, Jesus Christ Superstar Live in Concert (NBC)
Michael B. Jordan, Fahrenheit 451 (HBO)
Russell Hornsby, Seven Seconds (Netflix)
Woody McClain, The Bobby Brown Story (BET)

Outstanding Actress in a Television Movie, Limited-Series or Dramatic Special

Anna Deavere Smith, Notes From the Field (HBO)
Gabrielle Dennis, The Bobby Brown Story (BET)
Jeanté Godlock, The Simone Biles Story: Courage to Soar (Lifetime)
Regina King, Seven Seconds (Netflix)
Toni Braxton, Faith Under Fire: The Antoinette Tuff Story (Lifetime)

Outstanding News/Information (Series or Special)

A Thousand Words With Michelle Obama (BET)
AM Joy (MSNBC)
Angela Rye’s State of the Union (BET)
Oprah Winfrey Presents: Becoming Michelle Obama (OWN)
Unsung (TV One)

Outstanding Talk Series

ESPN’s First Take (ESPN)
Red Table Talk (Facebook Watch)
The Daily Show with Trevor Noah (Comedy Central)
The Real (Syndicated)
The View (ABC)

Outstanding Reality Program, Reality Competition or Game Show (Series)

Iyanla: Fix My Life (OWN)
Lip Sync Battle (Paramount Network)
RuPaul’s Drag Race (VH1)
Shark Tank (ABC)
The Voice (NBC)

Outstanding Variety Show (Series or Special)

2 Dope Queens (HBO)
Black Girls Rock! (BET)
Bruno Mars: 24K Magic Live at the Apollo (CBS)
Saturday Night Live (NBC)
Trevor Noah: Son of Patricia (Netflix)

Outstanding Children’s Program

Doc McStuffins (Disney Junior)
Marvel’s Avengers: Black Panther’s Quest (Disney XD)
Motown Magic (Netflix)
Sesame Street (HBO)
Top Chef Junior (Universal Kids)

Outstanding Performance by a Youth (Series, Special, Television Movie or Limited-Series)

Alex R. Hibbert – The Chi (Showtime)
Lonnie Chavis -This Is Us (NBC)
Lyric Ross – This Is Us (NBC)
Marsai Martin – Black-ish (ABC)
Miles Brown – Black-ish (ABC)

Outstanding Host in a Talk or News/Information (Series or Special) – Individual or Ensemble

Jada Pinkett Smith, Adrienne Banfield Norris, Willow Smith – Red Table Talk (Facebook Watch)
Joy Reid – AM Joy (MSNBC)
LeBron James – The Shop (HBO)
Lester Holt – NBC Nightly News with Lester Holt (NBC)
Trevor Noah – The Daily Show with Trevor Noah (Comedy Central)

Outstanding Host in a Reality/Reality Competition, Game Show or Variety (Series or Special) – Individual or Ensemble

Iyanla Vanzant – Iyanla: Fix My Life (OWN)
LL Cool J – Lip Sync Battle (Paramount Network)
Queen Latifah – Black Girls Rock (BET)
RuPaul – RuPaul’s Drag Race (VH1)
Steve Harvey – Family Feud (Syndication)

DOCUMENTARY

Outstanding Documentary (Film)

Amazing Grace (Sundial Pictures/Neon)
Making The Five Heartbeats (Green Lighthouse)
Quincy (Netflix)
RBG (CNN)
Whitney (Roadside Attractions/Miramax)

Outstanding Documentary (Television)

Hope & Fury: MLK, The Movement and the Media (NBC)
King in the Wilderness (HBO)
Say Her Name: The Life and Death of Sandra Bland (HBO)
Shut Up & Dribble (Showtime)
Time For Ilhan (Fuse)

WRITING

Outstanding Writing in a Comedy Series

Justin Simien – Dear White People – Chapter 1 (Netflix)
Marquita J. Robinson – GLOW – Work the Leg (Netflix)
Peter H. Saji – Black-ish – Purple Rain (ABC)
Regina Y. Hicks – Insecure – High-Like (HBO)
Trevor Noah , Steve Budow, David Kibuuka, Zhubin Parang, Dan Amira, Lauren Sarver Means, Mr. Daniel Radosh, David Angelo, Devin Trey Delliquanti, Zachary DiLanzo – The Daily Show with Trevor Noah – 23087 Alex Wagner (Comedy Central)

Outstanding Writing in a Drama Series

Janine Sherman Barrois – Claws – Cracker Casserole (TNT)
Kay Oyegun – This Is Us – This Big, Amazing, Beautiful Life (NBC)
Lena Waithe – The Chi – Pilot (Showtime)
Patrick Joseph Charles – Black Lightning – Sins of the Father: The Book of Redemption (The CW/Netflix)
Lena Waithe, Dime Davis, – The Chi – The Whistle (Showtime)

Outstanding Writing in a Motion Picture (Television)

Anna Deavere Smith – Notes From the Field (HBO)
J. David Shanks – Seven Seconds: Matters of Life and Death (Netflix)
Katrina M. O’Gilvie – Behind the Movement (TV One)
Ramin Bahrani, Amir Naderi – Fahrenheit 451 (HBO)
Shalisha Francis – Seven Seconds: Of Gods and Men (Netflix)

Outstanding Writing in a Motion Picture (Film)

Barry Jenkins – If Beale Street Could Talk (Annapurna Pictures)
Boots Riley – Sorry To Bother You (Annapurna Pictures)
Charlie Wachtel, David Rabinowitz, Kevin Willmott, Spike Lee – BlacKkKlansman (Focus Features)
Peter Chiarelli, Adele Lim – Crazy Rich Asians (Warner Bros. Pictures)
Ryan Coogler, Joe Robert Cole – Black Panther (Marvel Studios)

DIRECTING

Outstanding Directing in a Comedy Series

Donald Glover – Atlanta – FUBU (FX Networks)
Gina Rodriguez – Jane the Virgin – Chapter Seventy-Four (CW)
Hiro Murai – Atlanta – Teddy Perkins (FX Networks)
Ken Whittingham – Atypical – “Ernest Shackleton’s Rules for Survival” (Netflix)
Millicent Shelton – Insecure – High-Like (HBO)

Outstanding Directing in a Drama Series

Ayoka Chenzira – Queen Sugar – Here Beside the River (OWN)
Deborah Ann Chow – Better Call Saul – Something Stupid (AMC)
Dee Rees – Philip K. Dick’s Electric Dreams – Kill All Others (Prime Video)
Salli Richardson-Whitfield – Marvel’s Luke Cage – I Get Physical (Netflix)
Zetna Fuentes – How to Get Away With Murder – Lahey v. Commonwealth of Pennsylvania (ABC)

Outstanding Directing in a Motion Picture (Television)

Ernest Dickerson – Seven Seconds: Until It Do (Netflix)
Ramin Bahrani – Fahrenheit 451 (HBO)
Tanya Hamilton – Seven Seconds: That What Follows (Netflix)
Tracy Heather Strai – Lorraine Hansberry: Sighted Eyes/Feeling Heart (PBS)
Victoria Mahoney – Seven Seconds: Witness for the Prosecution (Netflix)

Outstanding Directing in a Motion Picture (Film)

Barry Jenkins – If Beale Street Could Talk (Annapurna Pictures)
Spike Lee – BlacKkKlansman (Focus Features)
Steve McQueen – Widows (20th Century Fox)
Ryan Coogler – Black Panther (Marvel Studios)
Alan Hicks, Rashida Jones – Quincy (A Le Train Train\Bob’s Your Uncle\Tribeca Production for Netflix)

ANIMATED/CGI

Outstanding Character Voice-Over Performance (Television or Film)

Issa Rae – Bojack Horseman (Netflix)
Laya Deleon Hayes – Doc McStuffins (Disney Junior)
Mahershala Ali – Spider-Man: Into the Spider-Verse (Columbia Pictures/Sony Pictures Animation in association with Marvel)
Samuel L. Jackson – Incredibles 2 (Disney and Pixar Animation Studios)
Shameik Moore – Spider-Man: Into the Spider-Verse (Columbia Pictures/Sony Pictures Animation in association with Marvel)

RECORDING

Outstanding New Artist

Ella Mai (10 Summers/Interscope Records)
Jade Novah (EMPIRE)
Koryn Hawthorne (RCA Inspiration)
Omar Wilson (BSE Recordings)
Tory Lanez (Mad Love/Interscope Records)

Outstanding Male Artist

Bruno Mars (Atlantic Records)
Childish Gambino (RCA Records)
John Legend (Columbia Records)
MAJOR. (BOE/Empire)
Raheem DeVaughn (BMG)

Outstanding Female Artist

Andra Day (Warner Bros. Records)
Ella Mai (10 Summers/Interscope Records)
H.E.R. (RCA Records)
Janelle Monáe (Atlantic Records)
Janet Jackson (Rhythm Nation)

Outstanding Duo, Group or Collaboration

“A Good Night” – John Legend featuring BloodPop (Columbia Records)
“All the Stars” – Black Panther – Kendrick Lamar, SZA (Top Dawg Entertainment/Aftermath/Interscope Records)
“Could’ve Been” – H.E.R., Bryson Tiller (RCA Records)
“Finesse (Remix)” – Bruno Mars featuring Cardi B (Atlantic Records)
“Everything Is Love” – The Carters (Roc Nation)

Outstanding Jazz Album

Facing Dragons – Christian Sands (Mack Avenue)
Hollywood Africans – Jon Batiste (Verve)
RISE! – Ben Tankard feat. Marion Meadows, Kirk Whalum, Paul Jackson Jr. (Ben-Jamin’ Universal Music)
The Story of Jaz – Jazmin Ghent feat. Jeff Lorber, James P. Lloyd, Kim Scott, Philippe Saisse (Jazmin Ghent Music)
Waiting for the Sunrise – Camille Thurman (Chesky Records)

Outstanding Gospel Album (Traditional or Contemporary)

Heart. Passion. Pursuit. Live at Passion City Church – Tasha Cobbs Leonard (Motown Gospel)
Hiding Place – Tori Kelly (Capitol Records)
Make Room – Jonathan McReynolds (Entertainment One)
One Nation Under God – Jekalyn Carr (LMG)
Unstoppable – Koryn Hawthorne (RCA Inspirational)

Outstanding Music Video/Visual Album

Apes**t – The Carters (Roc Nation)
Could’ve Been – H.E.R. feat. Bryson Tiller (RCA Records)
Finesse (Remix) – Bruno Mars featuring Cardi B (Atlantic Records)
This Is America – Childish Gambino (RCA Records)
All the Stars – Kendrick Lamar, SZA (Top Dawg Entertainment/Aftermath/Interscope Records)

Outstanding Song – Traditional

“Amen” – Andra Day (Warner Bros. Records)
“Better With You In It” – MAJOR. (BOE/Empire)
“Beyond” – Leon Bridges (Columbia Records)
“Long as I Live” – Toni Braxton (Def Jam Recordings)
“Never Alone” – Tori Kelly featuring Kirk Franklin (Capitol Records)

Outstanding Song – Contemporary

“A Good Night” – John Legend featuring BloodPop (Columbia Records)
“As I Am” – H.E.R. (RCA Records)
“Boo’d Up” – Ella Mai (10 Summers/Interscope Records)
“Finesse (Remix)” – Bruno Mars feat. Cardi B (Atlantic Records)
“This Is America” – Childish Gambino (RCA Records)

Outstanding Soundtrack/Compilation

“Black Panther The Album: Music From and Inspired By” – Kendrick Lamar, SZA featuring 2Chainz, ScHoolboy Q, Saudi, Khalid, Swae Lee, Vince Staples, Yugen Blakrok, SOB x RBE, Jorja Smith, Anderson Paak, Ab Soul, Reason, Zacari, Babes Wudumo, Sjava, Travis Scott (Interscope Records)

“Greenleaf, Season 3 (Music from the Original TV series)” – Various Artists (Lions Gate Entertainment)

“Marvel’s Luke Cage Season Two” – Adrian Younge & Ali Shaheed Muhammad (Mondo Music)

“Insecure – Music From the HBO Original Series, Season 3” – Various Artists (RCA Records)

“Spider-Man: Into the Spider-Verse (Soundtrack From & Inspired by the Motion Picture” – Various Artists (Republic Records)

Outstanding Album

“Dirty Computer” – Janelle Monáe (Atlantic Records)
“Ella Mai” – Ella Mai (10 Summers/Interscope Records)
“Even More” – MAJOR. (BOE/Empire)
“Everything Is Love” – The Carters (Roc Nation)
“I Used to Know Her: The Prelude” – H.E.R. (RCA Records)

LITERARY

Outstanding Literary Work – Fiction

“An American Marriage” – Tayari Jones (Algonquin Books of Chapel Hill)
“Better Late Than Never” – Kimberla Lawson Roby (Grand Central Publishing)
“Black Panther: Who Is The Black Panther? Prose Novel” – Jesse James Holland Jr (Titan Books)
“Envy” – Victoria Christopher Murray (Touchstone)
“They Come in All Colors: A Novel” – Malcolm Hansen (Atria Books)

Outstanding Literary Work – Nonfiction

“Barracoon” – Zora Neale Hurston (Amistad HarperCollins Publishers)

“Black Girls Rock! Owning Our Magic. Rocking Our Truth” – Beverly Bond (37 Ink, A Division of Atria Books)

“For Colored Girls Who Have Considered Politics” – Donna Brazile (Author), Yolanda Caraway (Author), Leah Daughtry (Author), Minyon Moore (Author), Veronica Chambers (With), (St. Martin’s Press)

“May We Forever Stand: A History of the Black National Anthem” – Imani Perry (University of North Carolina Press)

“The Sun Does Shine: How I Found Life and Freedom on Death Row” – Anthony Ray Hinton (Author), Lara Love Hardin (With), (St. Martin’s Press)

Outstanding Literary Work – Debut Author

“Heads of the Colored People: Stories” – Nafissa Thompson-Spires (37 Ink, A Division of Atria Books)

“Lighting the Fires of Freedom: African American Women in the Civil Rights Movement” – Janet Dewart Bell (The New Press)

“Lucile H. Bluford and the Kansas City Call: Activist Voice for Social Justice” – Dr. Sheila D. Brooks (Author), Clinton C. Wilson II (Author), (Rowman & Littlefield)

“Small Country: A Novel” – Gaël Faye (Hogarth)

“Us Against the World: Our Secrets to Love, Marriage, and Family” – David Mann (Author), Tamela Mann (Author), Shaun Saunders (With), (W Publishing)

Outstanding Literary Work – Biography/Autobiography

“Barracoon” – Zora Neale Hurston (Amistad HarperCollins Publishers)

“Becoming” – Michelle Obama (Crown)

“The New Negro: The Life of Alain Locke” – Jeffrey C. Stewart (Oxford University Press)

“The Prison Letters of Nelson Mandela” – Nelson Mandela (Author), Sahm Venter (Editor) (Liveright Publishing)

“Well, That Escalated Quickly: Memoirs and Mistakes of an Accidental Activist” – Franchesa Ramsey (Grand Central Publishing)

Outstanding Literary Work – Instructional

“Carla Hall’s Soul Food: Everyday and Celebration” – Carla Hall (Author) Genevive Ko (With) (Harper Wave)

“For Colored Girls Who Have Considered Politics” – Donna Brazile (Author), Yolanda Caraway (Author), Leah Daughtry (Author), Minyon Moore (Author), Veronica Chambers (With), (St. Martin’s Press)

“Poised for Excellence: Fundamental Principles of Effective Leadership in the Boardroom and Beyond” – Karima Mariam-Arthur (Palgrave Macmillan)

“Rise and Grind: Outperform, Outwork, and Outhustle Your Way to a More Successful and Rewarding Life” – Daymond John (Author), Daniel Paisner (With), (Currency)

“Well-Read Black Girl: Finding Our Stories, Discovering Ourselves” – Glory Edim (Ballantine Books)

Outstanding Literary Work – Poetry

“Confessions of a Barefaced Woman” – Allison Elaine Joseph (Red Hen Press)
“Ghost, Like a Place” – Iain Haley Pollock (Alice James Books)
“Refuse” – Julian Randall (University of Pittsburgh Press)
“Taking the Arrow Out of the Heart” – Alice Walker (Author) (37 Ink/Atria Books)
“The Gospel According to Wild Indigo” – Cyrus Cassells (Crab Orchard Review & Southern Illinois University Press)

Outstanding Literary Work – Children

Facing Frederick: The Life of Frederick Douglass, A Monumental American Man – Tonya Bolden (Abrams For Young Readers)
Hidden Figures: The True Story of Four Black Women and the Space Race – Margot Lee Shetterly (Author), Laura Freeman (Illustrator), (Harper)
I Can Be Anything! Don’t Tell Me I Can’t – Diane Dillon (The Blue Sky Press)
The 5 O’Clock Band – Troy “Trombone Shorty” Andrews (Author), Bryan Collier (Illustrator), (Abrams For Young Readers)
The Word Collector – Peter H. Reynolds (Orchard Books)

Outstanding Literary Work – Youth/Teens

“A Very Large Expanse of Sea” – Tahereh Mafi (Harper)
“Chasing King’s Killer: The Hunt for Martin Luther King, Jr.’s Assassin” – James L. Swanson (Scholastic Press)
“Harbor Me” – Jacqueline Woodson (Nancy M. Paulsen)
“The Journey of Little Charlie” – Christopher Paul Curtis (Scholastic Press)
“We Are Not Yet Equal: Understanding our Racial Divide” – Carol Anderson (Author), Tonya Bolden (With), (Bloomsbury YA)

2018 NAACP Image Awards: ‘Get Out,’ ‘Black-ish,’ Kendrick Lamar among the top winners

January 15, 2018

NAACP Image Awards

Ava DiVernay at the 49th NAACP Image Awards
Ava DuVernay at the 49th NAACP Image Awards at the Pasadena Civic Center in Pasadena, California, on January 15, 2018. (Photo courtesy of TV One)

The following is a press release from the NAACP Image Awards:

The winners of the 49th NAACP Image Awards were announced on January 15, 2018, during the live broadcast from the Pasadena Civic Auditorium which aired on TV One (see complete winners list below). The two-hour live special was hosted by Anthony Anderson and opened with a powerful moment in support of #TIMESUP featuring Angela Robinson, Kerry Washington, Jurnee Smollett-Bell, Laverne Cox, Lena Waithe and Tracee Ellis Ross. There was a live pre-show from the red carpet hosted by Terrence J with special correspondent, Tanika Ray.

Ava DuVernay was honored as the NAACP Entertainer of the Year. NAACP Chairman Leon W. Russell presented the NAACP Chairman’s Award to William Lucy, NAACP President and CEO Derrick Johnson presented the NAACP President’s Award to Danny Glover and several members of the Memphis Sanitation “I Am A Man” Workers were also in attendance – they were presented with the NAACP Vanguard Award earlier in the week during a press conference at the National Civil Rights Museum in Memphis, TN. Charlie Wilson was honored with the Music Makes a Difference honor which is bestowed upon an individual within the recording industry who has achieved worthwhile success and inspiration for civic engagement, criminal justice, education, economic opportunity, or criminal justice.

In addition, some of the biggest names in film, television and music appeared in the LIVE telecast including: Sterling K. Brown, Halle Berry, Mary J. Blige, Michael B. Jordan, Daniel Kaluuya, Issae Rae, Mandy Moore, Chadwick Boseman, Terry Crews, Tracee Ellis Ross, Yara Shahidi, Angela Rye, Danai Gurira, Isaiah Washington, Jacob Latimore, Jay Pharoah, Jemele Hill, Josh Gad, Loretta Devine, Meta Golding, Michael Smith, Tyler James Williams, Omari Hardwick, Ava DuVernay, Jurnee Smollett-Bell, Chris Sullivan, Sonequa Martin-Green, Judge Greg Mathis and Mike Colter.

The 49th NAACP Image Awards production team included Executive Producers Reginald Hudlin and Phil Gurin, Tony McCuin as Director, Byron Phillips as Producer, and Robin Reinhardt as Talent Producer.

The winners of the 49th NAACP Image Awards in the non-televised categories were announced during a gala dinner celebration that took place Sunday, January 14, 2018, at the Pasadena Conference Center – the event was hosted by The Real’s Adrienne Houghton, Loni Love, Jeannie Mai and Tamera Mowry-Housley.

The NAACP Image Awards is the premiere multicultural awards show. It celebrates the accomplishments of people of color in the fields of television, music, literature and film, and also honors individuals or groups who promote social justice through creative endeavors.

Nominees for the NAACP Image Awards are determined by the number of entries received by the deadline. To be eligible, projects must have had a national distribution date between January 1, 2017, and December 31, 2017.  From those entries, a nominating committee selects five nominees in each of the 56 categories. To determine the winners, the members of the NAACP vote via a secured online site. The results are tabulated by the Image Awards auditors, Bert Smith & Co., and the results are confidential until the envelope is opened LIVE on stage during the TV One telecast.

For all information and the latest news, check back with us often here at the official NAACP Image Awards website, NAACPImageAwards.net.

Connect with on Facebook at Facebook.com/naacpimageaward and Twitter at Twitter.com/naacpimageaward, and join the conversation with the official hashtag #ImageAwards.

Here is the complete list of nominees and winners of the 2018 NAACP Image Awards:

*=winner

ENTERTAINER OF THE YEAR
  • Ava DuVernay*
  • Bruno Mars
  • Chadwick Boseman
  • Chance the Rapper
  • Issa Rae
  • JAY-Z

TELEVISION

Outstanding Comedy Series

  • “Ballers” (HBO)
  • “black-ish” (ABC)*
  • “Dear White People” (Netflix)
  • “Insecure” (HBO)
  • “Survivor’s Remorse” (Starz)

Outstanding Actor in a Comedy Series

  • Anthony Anderson – “black-ish” (ABC)*
  • Aziz Ansari – “Master of None” (Netflix)
  • Dwayne Johnson – “Ballers” (HBO)
  • Keegan-Michael Key – “Friends from College” (Netflix)
  • RonReaco Lee – “Survivor’s Remorse” (Starz)

Outstanding Actress in a Comedy Series

  • Danielle Brooks – “Orange is the New Black” (Netflix)
  • Issa Rae – “Insecure” (HBO)
  • Loretta Devine – “The Carmichael Show” (NBC)
  • Niecy Nash – “Claws” (TNT)
  • Tracee Ellis Ross – “black-ish ” (ABC)*

Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series

  • Ernie Hudson – “Grace and Frankie” (Netflix)
  • Jay Ellis – “Insecure” (HBO)*
  • John David Washington – “Ballers” (HBO)
  • Omar Miller – “Ballers” (HBO)
  • Tituss Burgess – “Unbreakable Kimmy Schmidt” (Netflix)

Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series

  • Leslie Jones – “Saturday Night Live” (NBC)
  • Marsai Martin – “black-ish” (ABC)*
  • Tichina Arnold – “Survivor’s Remorse” (Starz)
  • Uzo Aduba – “Orange is the New Black” (Netflix)
  • Yvonne Orji – “Insecure” (HBO)

Outstanding Drama Series

  • “Greenleaf” (OWN)
  • “Power” (Starz)*
  • “Queen Sugar” (OWN)
  • “This Is Us” (NBC)
  • “Underground” (WGN America)

Outstanding Actor in a Drama Series

  • Kofi Siriboe – “Queen Sugar” (OWN)
  • Mike Colter – “Marvel’s The Defenders” (Netflix)
  • Omari Hardwick – “Power” (Starz)*
  • Sterling K. Brown – “This Is Us ” (NBC)
  • Terrence Howard – “Empire” (FOX)

Outstanding Actress in a Drama Series

  • Jurnee Smollett-Bell – “Underground” (WGN America)
  • Kerry Washington – “Scandal” (ABC)
  • Rutina Wesley – “Queen Sugar” (OWN)
  • Taraji P. Henson – “Empire” (FOX)*
  • Viola Davis – “How to Get Away with Murder” (ABC)

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series

  • Bryshere Gray – “Empire” (FOX)
  • Dondre Whitfield – “Queen Sugar” (OWN)
  • Joe Morton – “Scandal” (ABC)*
  • Jussie Smollett – “Empire” (FOX)
  • Trai Byers – “Empire” (FOX)

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series

  • Lynn Whitfield – “Greenleaf” (OWN)
  • Naturi Naughton – “Power” (Starz)*
  • Samira Wiley – “The Handmaid’s Tale” (Hulu)
  • Susan Kelechi Watson – “This Is Us” (NBC)
  • Tina Lifford – “Queen Sugar” (OWN)

Outstanding Television Movie, Limited – Series or Dramatic Special

  • “Flint” (Lifetime)
  • “Shots Fired” (FOX)
  • “The Immortal Life of Henrietta Lacks” (HBO)
  • “The New Edition Story” (BET)*
  • “When Love Kills: The Falicia Blakely Story” (TV One)

Outstanding Actor in a Television Movie, Limited-Series or Dramatic Special

  • Bryshere Grey – “The New Edition Story” (BET)
  • Idris Elba – “Guerrilla” (Showtime)*
  • Laurence Fishburne – “Madiba” (BET)
  • Mack Wilds – “Shots Fired” (FOX)
  • Woody McClain – “The New Edition Story” (BET)

Outstanding Actress in a Television Movie, Limited-Series or Dramatic Special

  • Jill Scott – “Flint” (Lifetime)
  • Oprah Winfrey – “The Immortal Life of Henrietta Lacks” (HBO)
  • Queen Latifah – “Flint” (Lifetime)*
  • Regina King – “American Crime” (ABC)
  • Sanaa Lathan – “Shots Fired” (FOX)

Outstanding News/ Information – (Series or Special)

  • “News One Now” (TV One)
  • “Oprah’s Master Class” (OWN)
  • “The Story of Us with Morgan Freeman” (National Geographic)
  • “Through the Fire: The Legacy of Barack Obama” (BET)
  • “Unsung” (TV One)*

Outstanding Talk Series

  • “Jimmy Kimmel Live” (ABC)
  • “Super Soul Sunday” (OWN)
  • “The Daily Show with Trevor Noah” (Comedy Central)
  • “The Real” (Syndicated)*
  • “The View” (ABC)

Outstanding Reality Program/Reality Competition Series

  • “Iyanla: Fix My Life” (OWN)
  • “Martha & Snoop’s Potluck Dinner Party” (VH1)
  • “Shark Tank” (ABC)
  • “The Manns” (TV One)*
  • “United Shades of America with W. Kamau Bell” (CNN)

Outstanding Variety or Game Show – (Series or Special)

  • “Black Girls Rock! 2017” (BET)
  • “Dave Chappelle: The Age of Spin & Deep in the Heart of Texas” (Netflix)
  • “Def Comedy Jam 25” (Netflix)
  • “Lip Sync Battle” (Spike)*
  • “Saturday Night Live” (NBC)

Outstanding Children’s Program

  • “Doc McStuffins” (Disney Junior)*
  • “Free Rein” (Netflix)
  • “Nella the Princess Knight” (Nickelodeon)
  • “Project Mc²” (Netflix)
  • “Raven’s Home” (Disney Channel)

Outstanding Performance by a Youth (Series, Special, Television Movie or Limited Series)

  • Caleb McLaughlin – “Stranger Things” (Netflix)*
  • Ethan Hutchison – “Queen Sugar” (OWN)
  • Lonnie Chavis – “This Is Us” (NBC)
  • Marsai Martin – “black-ish” (ABC)
  • Michael Rainey – “Power” (Starz)

Outstanding Host in a Talk or News/Information (Series or Special) – Individual or Ensemble

  • Fredricka Whitfield – “Fredricka Whitfield” (CNN)
  • Morgan Freeman – “The Story of Us with Morgan Freeman” (National Geographic)
  • Neil deGrasse Tyson – “StarTalk with Neil deGrasse Tyson” (National Geographic)
  • Roland Martin – “News One Now” (TV One)*
  • Trevor Noah – “The Daily Show with Trevor Noah” (Comedy Central)

Outstanding Host in a Reality/Reality Competition, Game Show or Variety (Series or Special) – Individual or Ensemble

  • Alfonso Ribeiro – “America’s Funniest Home Video” (ABC)
  • Iyanla Vanzant – “Iyanla: Fix My Life” (OWN)
  • Michael Smith and Jemele Hill – “SC6 with Michael and Jemele” (ESPN)
  • LL Cool J – “Lip Sync Battle” (Spike)*
  • Kamau Bell – “United Shades of America with W. Kamau Bell” (CNN)

 

RECORDING

Outstanding New Artist

  • Demetria McKinney – “Officially Yours” (eOne Music)
  • Kevin Ross – “The Awakening” (Motown/Capitol Records)
  • Khalid – “American Teen” (RCA Records/Right Hand Music Group)
  • SZA – “Ctrl” (RCA Records/Top Dawg Entertainment)*
  • Vic Mensa – “The Autobiography” (Roc Nation/Capitol Records)

Outstanding Male Artist

  • Brian McKnight – “Genesis” (SoNo Recording Group)
  • Bruno Mars – “Versace On the Floor” (Atlantic Records)*
  • Charlie Wilson – “In It to Win It” (RCA Records/P Music Group)
  • JAY-Z – “4:44” (Roc Nation)
  • Kendrick Lamar – “DAMN.” (TDE/Aftermath/Interscope)

Outstanding Female Artist

  • Andra Day – “Stand Up For Something” (Warner Bros. Records)
  • Beyoncé – “Die With You” (Columbia Records/Parkwood Entertainment)
  • Ledisi – “Let Love Rule” (Verve Label Group)
  • Mary J. Blige – “Strength of a Woman” (Capitol Records)*
  • SZA – “Ctrl” (RCA Records/Top Dawg Entertainment)

Outstanding Duo, Group or Collaboration

  • Andra Day feat. Common – “Stand Up For Something” (Warner Bros. Records)
  • Charlie Wilson feat. T.I. – “I’m Blessed” (RCA Records/P Music Group)
  • Kendrick Lamar feat. Rihanna – “LOYALTY.” (TDE/Aftermath/Interscope)*
  • Mary J. Blige feat. Kanye West – “Love Yourself” (Capitol Records)
  • SZA feat. Travis Scott – “Love Galore” (RCA Records/Top Dawg Entertainment)

Outstanding Jazz Album

  • “Boundless” – Damien Escobar (Phoenix Lane Entertainment)
  • “Dreams and Daggers” – Cécile McLorin Salvant (Mack Avenue Records)
  • “Petite Afrique” – Somi (Sony Music/OKeh)*
  • “Poetry In Motion” – Najee (Shanachie Entertainment)
  • “So It Is” – Preservation Hall Jazz Band (Legacy Recordings)
Outstanding Gospel/Christian Album (Traditional or Contemporary)
  • “Close” – Marvin Sapp (Verity Records)
  • “Crossover Live From Music City” – Travis Greene (RCA Inspiration)
  • “Greenleaf Soundtrack Volume 2” – Greenleaf Soundtrack (RCA Inspiration)*
  • “Heart. Passion. Pursuit.” – Tasha Cobbs Leonard (Motown Gospel)
  • “Let Them Fall In Love” – CeCe Winans (Puresprings Gospel)

Outstanding Music Video/Visual Album

  • “4:44” – JAY-Z (Roc Nation)
  • “Gods” – Maxwell (Columbia Records)
  • “High” – Ledisi (Verve Label Group)
  • “Strength of A Woman” – Mary J. Blige (Capitol Records)
  • “That’s What I Like” – Bruno Mars (Atlantic Records)*

Outstanding Song – Traditional

  • “High” – Ledisi (Verve Label Group)
  • “Honest” – MAJOR. (BOE/Empire)
  • “Surefire (Piano Version)” – John Legend (Columbia Records)
  • “That’s What I Like” – Bruno Mars (Atlantic Records)*
  • “U + Me” – Mary J. Blige (Capitol Records)

Outstanding Song – Contemporary

  • “Gonna Be Alright” – Mali Music (RCA Records/ByStorm Entertainment)
  • “HUMBLE.” – Kendrick Lamar (TDE/Aftermath/Interscope)*
  • “Insecure” – Jazmine Sullivan X Bryson Tiller (RCA Records)
  • “Love Galore” – SZA feat. Travis Scott (RCA Records/Top Dawg Entertainment)
  • “The Story of O.J.” – JAY-Z (Roc Nation)

Outstanding Album

  • “4:44” – JAY-Z (Roc Nation)
  • “DAMN.” – Kendrick Lamar (TDE/Aftermath/Interscope)*
  • “Genesis” – Brian McKnight (SoNo Recording Group)
  • “In It To Win It” – Charlie Wilson (RCA Records/P Music Group)
  • “Strength of A Woman” – Mary J. Blige (Capitol Records)

 

LITERATURE

Outstanding Literary Work – Fiction

  • “Little Fires Everywhere” – Celeste Ng (Penguin Random House)
  • “No One Is Coming to Save Us” – Stephanie Powell Watts (HarperCollins Publishers)
  • “Sing, Unburied, Sing” – Jesmyn Ward (Simon and Schuster)
  • “The Annotated African American Folktales” – Henry Louis Gates Jr. (Author), Maria Tatar (Author) (Liveright Publishing Corporation)
  • “The Wide Circumference of Love” – Marita Golden (Skyhorse Publishing, Inc.)

Outstanding Literary Work – Non-Fiction

  • “Black Detroit – A People’s History of Self-Determination” – Herb Boyd (HarperCollins Publishers)
  • “Chokehold: Policing Black Men” – Paul Butler (The New Press)
  • “Defining Moments in Black History: Reading Between the Lies” – Dick Gregory (HarperCollins Publishers)*
  • “The President’s Kitchen Cabinet: The Story of the African Americans Who Have Fed Our First Families, from the Washingtons to the Obamas” – Adrian Miller (University of North Carolina Press)
  • “We Were Eight Years In Power: An American Tragedy” – Ta-Nehisi Coates (Random House)

Outstanding Literary Work – Debut Author

  • “A Beautiful Ghetto” – Devin Allen (Haymarket Books)
  • “Chasing Spaces: An Astronaut’s Story of Grit, Grace & Second Chances” – Leland Melvin (HarperCollins Publishers)
  • “No One Is Coming to Save Us” – Stephanie Powell Watts (HarperCollins Publishers)*
  • “Rabbit: The Autobiography of Ms. Pat” – Patricia Williams (Author) Jeannine Amber (With) (HarperCollins Publishers)
  • “We’re Going to Need More Wine” – Gabrielle Union (HarperCollins Publishers)

Outstanding Literary Work – Instructional

  • “Ballerina Body: Dancing and Eating Your Way to a Leaner, Stronger, and More Graceful You” – Misty Copeland (Grand Central Publishing)
  • “Exponential Living – Stop Spending 100% of Your Time on 10% of Who You Are” – Sheri Riley (Author), Usher (Foreword By) (Penguin Random House)
  • “Kristen Kish Cooking” – Kristen Kish (Author), Meredith Erickson (With) (Clarkson Potter)
  • “Notoriously Dapper – How to Be A Modern Gentleman with Manners, Style and Body Confidence” – Kelvin Davis (Mango Media Inc.)
  • “The Awakened Woman: Remembering & Reigniting Our Sacred Dreams” – Dr. Tererai Trent (Author), Oprah Winfrey (Foreword By) (Simon and Schuster)*

Outstanding Literary Work – Poetry

  • “Incendiary Art: Poems” – Patricia Smith (TriQuarterly Books/Northwestern University Press)*
  • “My Mother Was a Freedom Fighter” – Aja Monet (Haymarket Books)
  • “Silencer” – Marcus Wicker (Houghton Mifflin Harcourt)
  • “The Drowning Boy’s Guide to Water” – Cameron Barnett (Autumn House Press)
  • “Wild Beauty: New and Selected Poems” – Ntozake Shange (Simon and Schuster)

Outstanding Literary Work – Children

  • “Becoming Kareem: Growing Up On and Off the Court” – Kareem Abdul-Jabbar (Author), Raymond Obstfeld (With) (Hachette Book Group)
  • “Before She Was Harriet” – Lesa Cline-Ransome (Author), James E. Ransome (Illustrator) (Holiday House)
  • “Little Leaders: Bold Women in Black History” – Vashti Harrison (Hachette Book Group)*
  • “Take a Picture of Me, James VanDerZee!” – Andrea J. Loney (Author), Keith Mallett (Illustrator) (Lee & Low Books)
  • “The Youngest Marcher: The Story of Audrey Faye Hendricks, A Young Civil Rights Activist” – Cynthia Levinson (Author), Vanessa Brantley-Newton (Illustrator) (S&S Children’s Publishing)

Outstanding Literary Work – Youth / Teens

  • “Allegedly” – Tiffany D. Jackson (HarperCollins Publishers)
  • “Clayton Byrd Goes Underground” – Rita Williams-Garcia (Author), Frank Morrison (Illustrator) (Amistad/HarperCollins Publishers)*
  • “Long Way Down” – Jason Reynolds (S&S Children’s Publishing)
  • “Solo” – Kwame Alexander (Author), Mary Rand Hess (With) (Blink)
  • “The Hate U Give” – Angie Thomas (HarperCollins Publishers)

 

MOTION PICTURE

Outstanding Motion Picture

  • “Detroit” (Annapurna Pictures)
  • “Get Out” (Universal Pictures)
  • “Girls Trip” (Universal Pictures)*
  • “Marshall” (Open Road Films)
  • “Roman J. Israel, Esq.” (Sony Pictures Entertainment)

Outstanding Actor in a Motion Picture

  • Algee Smith – “Detroit” (Annapurna Pictures)
  • Chadwick Boseman – “Marshall” (Open Road Films)
  • Daniel Kaluuya – “Get Out” (Universal Pictures)*
  • Denzel Washington – “Roman J. Israel, Esq.” (Columbia Pictures)
  • Idris Elba – “The Mountain Between Us” (20th Century Fox)

Outstanding Actress in a Motion Picture

  • Amandla Stenberg – “Everything, Everything” (Warner Bros. Pictures / Metro-Goldwyn-Mayer Pictures)
  • Danai Gurira – “All Eyez on Me” (Summit Entertainment)
  • Halle Berry – “Kidnap” (Aviron Pictures)
  • Natalie Paul – “Crown Heights” (Amazon Studios)
  • Octavia Spencer – “Gifted” (Fox Searchlight Pictures)*

Outstanding Supporting Actor in a Motion Picture

  • Idris Elba – “THOR: Ragnarok” (Marvel Studios)*
  • Laurence Fishburne – “Last Flag Flying” (Amazon Studios)
  • Lil Rel Howery – “Get Out” (Universal Pictures)
  • Nnamdi Asomugha – “Crown Heights” (Amazon Studios)
  • Sterling K. Brown – “Marshall” (Open Road Films)

Outstanding Supporting Actress in a Motion Picture

  • Audra McDonald – “Beauty and the Beast” (Walt Disney Studio Motion Pictures)
  • Keesha Sharp – “Marshall” (Open Road Films)
  • Regina Hall – “Girls Trip” (Universal Pictures)
  • Tessa Thompson – “THOR: Ragnarok” (Marvel Studios)
  • Tiffany Haddish – “Girls Trip” (Universal Pictures)*

Outstanding Independent Motion Picture

  • “Detroit” (Annapurna Pictures)*
  • “Last Flag Flying” (Amazon Studios)
  • “Mudbound” (Netflix)
  • “Professor Marston and the Wonder Women” (Annapurna Pictures)
  • “Wind River” (Acacia Filmed Entertainment)

 

DOCUMENTARY\

Outstanding Documentary (Film)

  • “I Called Him Morgan” (Submarine Deluxe/Filmrise)
  • “STEP” (Fox Searchlight Pictures)*
  • “Tell Them We Are Rising: The Story of Black Colleges and Universities” (Firelight Films)
  • “The Rape of Recy Taylor” (Augusta Films)
  • “Whose Streets?” (Magnolia Pictures)

Outstanding Documentary (Television)

  • “Birth of a Movement” (PBS)
  • “Black Love” (OWN)
  • “The 44th President: In His Own Words” (History)*
  • “The Defiant Ones” (HBO)
  • “What the Health” (AUM Films and Media + First Spark Media)

 

WRITING

Outstanding Writing in a Comedy Series

  • Aziz Ansari – “Master of None” – Thanksgiving (Netflix)
  • Janine Barrois – “Claws” – Batsh*t (TNT)*
  • Justin Simien – “Dear White People” – Chapter 1 (Netflix)
  • Issa Rae – “Insecure” – Hella Great (HBO)
  • Issa Rae – “Insecure” – Hella Perspective (HBO)

Outstanding Writing in a Dramatic Series

  • Anthony Sparks – “Queen Sugar” – What Do I Care for Morning (OWN)
  • Ava DuVernay – “Queen Sugar” – Dream Variations (OWN)
  • Erica Anderson – “Greenleaf” – The Bear (OWN)
  • Gina Prince-Bythewood – “Shots Fired” – Hour One: Pilot (FOX)*
  • Vera Herbert – “This Is Us” – Still Here (NBC)

Outstanding Writing in a Television Movie or Special

  • Abdul Williams – “The New Edition Story” – Night Two (BET)*
  • Alison McDonald – “An American Girl Story: Summer Camp, Friends for Life” (Amazon)
  • Cas Sigers-Beedles – “When Love Kills: The Falicia Blakely Story” (TV One)
  • May Chan – “An American Girl Story – Ivy & Julie 1976: A Happy Balance” (Amazon)
  • Peter Landesman, Alexander Woo, George C. Wolfe – “The Immortal Life of Henrietta Lacks” (HBO)

Outstanding Writing in a Motion Picture

  • Virgil Williams and Dee Rees – “Mudbound” (Netflix)
  • Emily V. Gordon, Kumail Nanjiani – “The Big Sick” (Amazon Studios)
  • Jordan Peele – “Get Out” (Universal Pictures)*
  • Kenya Barris, Tracy Oliver – “Girls Trip” (Universal Pictures)
  • Mark Boal – “Detroit” (Annapurna Pictures)

 

DIRECTING

Outstanding Directing in a Comedy Series

  • Anton Cropper – “black-ish” – Juneteenth (ABC)*
  • Barry Jenkins – “Dear White People” – Chapter 5 (Netflix)
  • Justin Simien – “Dear White People” – Chapter 1 (Netflix)
  • Spike Lee – “She’s Gotta Have It” – #NolasChoice (Netflix)
  • Ken Whittingham – “Unbreakable Kimmy Schmidt” – Kimmy Bites an Onion! (Netflix)

Outstanding Directing in a Dramatic Series

  • Carl Franklin – “13 Reasons Why” – Tape 5, Side B (Netflix)*
  • Ernest R. Dickerson – “The Deuce” – Show and Prove (HBO)
  • Gina Prince-Bythewood – “Shots Fired” – Hour One: Pilot (FOX)
  • Jeffrey Byrd – “Switched at Birth” – Occupy Truth (Freeform)
  • Jonathan Demme – “Shots Fired” Hour Six: The Fire This Time (FOX)

Outstanding Directing in a Television Movie or Special

  • Allen Hughes – “The Defiant Ones” (HBO)*
  • Chris Robinson – “The New Edition Story” – Night 1 (BET)
  • Codie Elaine Oliver – “Black Love” (OWN)
  • Kevin Hooks – “Madiba ” – Night 2 (BET)
  • Mark Ford – “Biggie: The Life of Notorious B.I.G.” (A&E)\

Outstanding Directing in a Motion Picture

  • Dee Rees – “Mudbound” (Netflix)
  • Jordan Peele – “Get Out” (Universal Pictures)*
  • Malcolm D. Lee – “Girls Trip” (Universal Pictures)
  • Reginald Hudlin – “Marshall” (Open Road Films)
  • Stella Meghie – “Everything, Everything” (Warner Bros. Pictures / Metro-Goldwyn-Mayer Pictures)

ANIMATED/CGI

Outstanding Character Voice-Over Performance

  • David Oyelowo – “The Lion Guard” (Disney Junior)
  • Kerry Washington – “Cars 3” (Disney/Pixar)
  • Loretta Devine – “Doc McStuffins” (Disney Channel)
  • Tiffany Haddish – “Legends of Chamberlain Heights” (Comedy Central)*
  • Yvette Nicole Brown – “Elena of Avalor” (Disney Junior)

About NAACP:

Founded in 1909, the NAACP is the nation’s oldest and largest nonpartisan civil rights organization. Its members throughout the United States and the world are the premier advocates for civil rights in their communities. Read more about the NAACP’s work and our six “Game Changer” issue areas at NAACP.org.

About TV One:

Launched in January 2004, TV One serves 59 million households, offering a broad range of real-life and entertainment-focused original programming, classic series, movies and music designed to entertain and inform a diverse audience of adult black viewers. The network represents the best in black culture and entertainment with fan favorite shows Unsung, Rickey Smiley For Real, Fatal Attraction, The Manns and The NAACP Image Awards.  In addition, TV One is the cable home of blockbuster drama Empire, and NewsOne Now, the only live daily news program dedicated to black viewers. In December 2008, the company launched TV One High Def, which now serves 14 million households. TV One is solely owned by Urban One, Inc., formerly known as Radio One, Inc. [NASDAQ: UONE and UONEK, www.urban1.com], the largest African-American owned multi-media company primarily targeting Black and urban audiences.
For more information about TV One, viewers can join the conversation by visiting the network’s companion website at www.tvone.tv<http://www.tvone.tv>>. TV One viewers can also join the conversation by connecting via social media on Twitter<https://twitter.com/TVONETV>, Instagram<https://www.instagram.com/tvonetv/> and Facebook<https://www.facebook.com/tvonetv>.

Copyright 2017-2022 Culture Mix
CULTURE MIX