2021 Screen Actors Guild Awards: ‘The Trial of the Chicago 7,’ ‘Ma Rainey’s Black Bottom,’ ‘The Crown,’ ‘Schitt’s Creek’ win big

April 4, 2021

by Carla Hay

Cast members of “Ma Rainey’s Black Bottom.” Pictured in front, from left to right: Dusan Brown and Viola Davis. Pictured in back, from left to right: Chadwick Boseman, Colman Domingo, Michael Potts and Glynn Turman (Photo by David Lee/Netflix)

The Netflix drama films “The Trial of the Chicago 7” and “Ma Rainey’s Black Bottom” were the top movie winners at the 26th annual Screen Actors Guild Awards show, which was televised on April 4, 2021. TNT and TBS had the U.S. telecast of the show, which was a prerecorded virtual ceremony because of the COVID-19 pandemic. In the TV categories, the Netflix drama series “The Crown” and the Pop network comedy series “Schitt’s Creek” had the most TV wins, with two SAG Awards each.

“The Trial of the Chicago 7” won the prize for Outstanding Performance by a Cast in a Motion Picture. “Ma Rainey’s Black Bottom” got SAG awards for the late Chadwick Boseman (Outstanding Performance by a Male Actor in a Leading Role) and Viola Davis (Outstanding Performance by a Female Actor in a Leading Role). “The Crown” and “Schitt’s Creek” went into the ceremony with the most awards (five each), while “The Trial of the Chicago 7” and “Ma Rainey’s Black Bottom” had three nominations each.

Eligible movies were those released in the U.S. in 2020 and in January and February 2021. The eligibility window, which usually ends at the end of a calendar year, was extended for movies because of the COVID-19 pandemic. Eligible TV programs were those that premiered on U.S. networks and U.S. streaming services in 2020.

Here is the complete list of winners and nominations for the 2021 SAG Awards:

*=winner

MOVIES

Outstanding Performance by a Cast in a Motion Picture 
“Da 5 Bloods” (Netflix)
“Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix)
“Minari” (A24)
“One Night in Miami” (Amazon Studios)
“The Trial of the Chicago 7” (Netflix)*

Outstanding Performance by a Male Actor in a Leading Role
Riz Ahmed (“Sound of Metal”)
Chadwick Boseman (“Ma Rainey’s Black Bottom”)*
Anthony Hopkins (“The Father”)
Gary Oldman (“Mank”)
Steven Yeun (“Minari”)

Outstanding Performance by a Female Actor in a Leading Role
Amy Adams (“Hillbilly Elegy”)
Viola Davis (“Ma Rainey’s Black Bottom”)*
Vanessa Kirby (“Pieces of a Woman”)
Frances McDormand (“Nomadland”)
Carey Mulligan (“Promising Young Woman”)

Outstanding Performance by a Male Actor in a Supporting Role
Chadwick Boseman (“Da 5 Bloods”)
Sacha Baron Cohen (“The Trial of the Chicago 7”)
Daniel Kaluuya (“Judas and the Black Messiah”)*
Jared Leto (“The Little Things”)
Leslie Odom Jr. (“One Night in Miami”)

Outstanding Performance by a Female Actor in a Supporting Role
Maria Bakalova (“Borat Subsequent Moviefilm”)
Glenn Close (“Hillbilly Elegy”)
Olivia Colman (“The Father”)
Youn Yuh-Jung (“Minari”)*
Helena Zengel (“News of the World”)

Outstanding Action Performance by a Stunt Ensemble in a Motion Picture
“Da 5 Bloods”
“Mulan”
“News of the World”
“The Trial of the Chicago 7”
“Wonder Woman 1984”*

TELEVISION

Outstanding Performance by an Ensemble in a Drama Series
“Better Call Saul” (AMC)
“Bridgerton” (Netflix)
“The Crown” (Netflix)*
“Lovecraft Country” (HBO)
“Ozark” (Netflix)

Outstanding Performance by an Ensemble in a Comedy Series
“Dead to Me” (Netflix)
“The Flight Attendant” (HBO Max)
“The Great” (Hulu)
“Schitt’s Creek” (Pop)*
“Ted Lasso” (Apple TV+)

Outstanding Performance by a Male Actor in a Drama Series
Jason Bateman (“Ozark”)*
Sterling K. Brown (“This Is Us”)
Josh O’Connor (“The Crown”)
Bob Odenkirk (“Better Call Saul”)
Regé-Jean Page (“Bridgerton”)

Outstanding Performance by a Female Actor in a Drama Series
Gillian Anderson (“The Crown”)*
Olivia Colman (“The Crown”)
Emma Corrin (“The Crown”)
Julia Garner (“Ozark”)
Laura Linney (“Ozark”)

Outstanding Performance by a Male Actor in a Comedy Series
Nicholas Hoult (“The Great”)
Dan Levy (“Schitt’s Creek”)
Eugene Levy (“Schitt’s Creek”)
Jason Sudeikis (“Ted Lasso”)*
Ramy Youssef (“Ramy”)

Outstanding Performance by a Female Actor in a Comedy Series
Christina Applegate (“Dead to Me”)
Linda Cardellini (“Dead to Me”)
Kaley Cuoco (“The Flight Attendant”)
Annie Murphy (“Schitt’s Creek”)
Catherine O’Hara (“Schitt’s Creek”)*

Outstanding Performance by a Male Actor in a Television Movie or Miniseries
Bill Camp (“The Queen’s Gambit”)
Daveed Diggs (“Hamilton”)
Hugh Grant (“The Undoing”)
Ethan Hawke (“The Good Lord Bird”)
Mark Ruffalo (“I Know This Much Is True”)*

Outstanding Performance by a Female Actor in a Television Movie or Miniseries
Cate Blanchett (“Mrs. America”)
Michaela Coel (“I May Destroy You”)
Nicole Kidman (“The Undoing”)
Anya Taylor-Joy (“The Queen’s Gambit”)*
Kerry Washington (“Little Fires Everywhere”)

Outstanding Action Performance by a Stunt Ensemble in a Comedy or Drama Series
“The Boys”
“Cobra Kai”
“Lovecraft Country”
“The Mandalorian”*
“Westworld”

2021 Critics’ Choice Awards: ‘Mank’ is the top nominee

February 8, 2021

The following is a press release from the Critics’ Choice Association:

The Critics Choice Association (CCA) announced today the film nominees for the 26th annual Critics Choice Awards.  The winners will be revealed LIVE on The CW on Sunday, March 7, 2021 from 7:00-10:00pm ET/PT, with acclaimed film, television, and stage star Taye Diggs returning to host for his third consecutive time. The show will continue its combined Film and Television awards format, honoring the finest in both cinematic and televised/streaming achievement. In response to the COVID-19 pandemic, the 26th annual Critics Choice Awards show will be an in-person/virtual hybrid, with Diggs and some of the evening’s presenters filming from a stage in Los Angeles, and nominees appearing remotely from various locations around the world.

This year’s film nominees are led by Netflix’s “Mank,” which earned an impressive 12 nominations include ng Best Picture, Best Actor for Gary Oldman, Best Supporting Actress for Amanda Seyfried, Best Director for David Fincher, Best Original Screenplay for Jack Fincher, Best Cinematography for Erik Messerschmidt, Best Production Design for Donald Graham Burt and Jan Pascale, Best Editing for Kirk Baxter, Best Costume Design for Trish Summerville, Best Hair and Makeup, Best Visual Effects, and Best Score for Trent Reznor & Atticus Ross. “Minari” (A24) followed closely behind with 10 nominations including Best Picture, Best Actor for Steven Yeun, Best Supporting Actress for Yuh-Jung Youn, Best Young Actor/Actress for Alan Kim, Best Acting Ensemble, Best Director for Lee Isaac Chung, Best Original Screenplay for Lee Isaac Chung, Best Cinematography for Lachlan Milne, Best Foreign Language Film, and Best Score for Emile Mosseri.

With her nomination for Best Supporting Actress for Sony Pictures Classics’ “The Father,” Olivia Colman becomes the only artist recognized for their work in both film and television this season, having previously been announced as a nominee for her leading role in “The Crown” (Netflix). Chadwick Boseman also received multiple nominations for his outstanding performances in both “Da 5 Bloods” (Netflix) and “Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix), and Trent Reznor & Atticus Ross have two chances to win in the Best Score category with their nominations for “Mank” (Netflix) and “Soul” (Disney).

In the studio/network tally, Netflix leads both film and television nominations with a total of 72 possible wins. HBO/HBO Max carries over their 24 series nominations, and Amazon Studios expands its total to 18 with today’s film additions.

“What a year it has been for film! We are honored to have the opportunity to recognize the tireless work of so many who overcame unprecedented obstacles to deliver these beautiful, challenging, nuanced pieces of art to our screens,” said Critics Choice Association CEO Joey Berlin. “The stories told by this year’s nominees will continue to resonate and we congratulate each and every one of them for their extraordinary accomplishments.”

As previously announced, two Netflix series lead the series nominations, with “Ozark” and “The Crown” each up for six awards including Best Drama Series. “Ozark” stars Jason Bateman and Laura Linney will vie for Best Actor in a Drama Series and Best Actress in a Drama Series respectively, while Tom Pelphrey, Julia Garner, and Janet McTeer are all nominated for their supporting roles. “The Crown” also saw many of its royal players recognized. Josh O’Connor is nominated for Best Actor in a Drama Series, while Olivia Colman and Emma Corrin find themselves together in the Best Actress in a Drama Series category. Tobias Menzies and Gillian Anderson received recognition for their supporting roles.

Critics Choice Awards are bestowed annually to honor the finest in cinematic and television achievement.  Historically, they are the most accurate predictor of Academy Award nominations.

The 26th annual Critics Choice Awards show will be produced by Bob Bain Productions and Berlin Entertainment.  The CCA is represented by Dan Black of Greenberg Traurig.

Follow the 26th annual Critics Choice Awards on Twitter and Instagram @CriticsChoice and on Facebook/CriticsChoiceAwards.  Join the conversation using #CriticsChoiceAwards.

About the Critics Choice Association (CCA)

The Critics Choice Association is the largest critics organization in the United States and Canada, representing more than 400 television, radio and online critics and entertainment reporters. It was established in 2019 with the formal merger of the Broadcast Film Critics Association and the Broadcast Television Journalists Association, recognizing the blurring of the distinctions between film, television, and streaming content. For more information, visit: www.CriticsChoice.com.

About The CW

THE CW TELEVISION NETWORK, a joint venture between Warner Bros. and CBS, launched in 2006.  The CW is a multiplatform network that broadcasts a six-night 12-hour primetime lineup, Sunday through Friday and streams its ad-supported content, free, without login or authentication on CWTV.com and The CW app which is available on every major OTT platform. In daytime, The CW broadcasts a Monday through Friday afternoon block, and a three-hour Saturday morning kids block. The CW’s digital network, CW Seed, launched in 2013, and offers beloved limited-run series, as well as past seasons of recent fan-favorite television shows. For more information about the network and its programming,

FILM NOMINATIONS FOR THE 26TH ANNUAL CRITICS CHOICE AWARDS

BEST PICTURE

“Da 5 Bloods” (Netflix)
“Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix)
“Mank” (Netflix)
“Minari” (A24)
“News of the World” (Universal Pictures)
“Nomadland” (Searchlight Pictures)
“One Night in Miami” (Amazon Studios)
“Promising Young Woman” (Focus Features)
“Sound of Metal” (Amazon Studios)
“The Trial of the Chicago 7” (Netflix)

BEST ACTOR
Ben Affleck – “The Way Back” (Warner Bros.)
Riz Ahmed – “Sound of Metal” (Amazon Studios)
Chadwick Boseman – “Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix)
Tom Hanks – “News of the World” (Universal Pictures)
Anthony Hopkins – “The Father” (Sony Pictures Classics)
Delroy Lindo – “Da 5 Bloods” (Netflix)
Gary Oldman – “Mank” (Netflix)
Steven Yeun – “Minari” (A24)

BEST ACTRESS
Viola Davis – “Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix)
Andra Day – “The United States vs. Billie Holiday” (Hulu)
Sidney Flanigan – “Never Rarely Sometimes Always” (Focus Features)
Vanessa Kirby – “Pieces of a Woman” (Netflix)
Frances McDormand – “Nomadland” (Searchlight Pictures)
Carey Mulligan – “Promising Young Woman” (Focus Features)
Zendaya – “Malcolm & Marie” (Netflix)

BEST SUPPORTING ACTOR
Chadwick Boseman – “Da 5 Bloods” (Netflix)
Sacha Baron Cohen – “The Trial of the Chicago 7” (Netflix)
Daniel Kaluuya – “Judas and the Black Messiah” (Warner Bros.)
Bill Murray – “On the Rocks” (A24/Apple TV+)
Leslie Odom, Jr. – “One Night in Miami” (Amazon Studios)
Paul Raci – “Sound of Metal” (Amazon Studios)

BEST SUPPORTING ACTRESS
Maria Bakalova – “Borat Subsequent Moviefilm” (Amazon Studios)
Ellen Burstyn – “Pieces of a Woman” (Netflix)
Glenn Close – “Hillbilly Elegy” (Netflix)
Olivia Colman – “The Father” (Sony Pictures Classics)
Amanda Seyfried – “Mank” (Netflix)
Yuh-Jung Youn – “Minari” (A24)

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS
Ryder Allen – “Palmer” (Apple TV+)
Ibrahima Gueye – “The Life Ahead” (Netflix)
Alan Kim – “Minari” (A24)
Talia Ryder – “Never Rarely Sometimes Always” (Focus Features)
Caoilinn Springall – “The Midnight Sky” (Netflix)
Helena Zengel – “News of the World” (Universal Pictures)

BEST ACTING ENSEMBLE
“Da 5 Bloods” (Netflix)
“Judas and the Black Messiah” (Warner Bros.)
“Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix)
“Minari” (A24)
“One Night in Miami” (Amazon Studios)
“The Trial of the Chicago 7” (Netflix)

BEST DIRECTOR
Lee Isaac Chung – “Minari” (A24)
Emerald Fennell – “Promising Young Woman” (Focus Features)
David Fincher – “Mank” (Netflix)
Spike Lee – “Da 5 Bloods” (Netflix)
Regina King – “One Night in Miami” (Amazon Studios)
Aaron Sorkin – “The Trial of the Chicago 7” (Netflix)
Chloé Zhao – “Nomadland” (Searchlight Pictures)

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Lee Isaac Chung – “Minari” (A24)
Emerald Fennell – “Promising Young Woman” (Focus Features)
Jack Fincher – “Mank” (Netflix)
Eliza Hittman – “Never Rarely Sometimes Always” (Focus Features)
Darius Marder and Abraham Marder – “Sound of Metal” (Amazon Studios)
Aaron Sorkin – “The Trial of the Chicago 7” (Netflix)

BEST ADAPTED SCREENPLAY
Paul Greengrass and Luke Davies – “News of the World” (Universal Pictures)
Christopher Hampton and Florian Zeller – “The Father” (Sony Pictures Classics)
Kemp Powers – “One Night in Miami” (Amazon Studios)
Jon Raymond & Kelly Reichardt – “First Cow” (A24)
Ruben Santiago-Hudson – “Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix)
Chloé Zhao – “Nomadland” (Searchlight Pictures)

BEST CINEMATOGRAPHY
Christopher Blauvelt – “First Cow” (A24)
Erik Messerschmidt – “Mank” (Netflix)
Lachlan Milne – “Minari” (A24)
Joshua James Richards – “Nomadland” (Searchlight Pictures)
Newton Thomas Sigel – “Da 5 Bloods” (Netflix)
Hoyte Van Hoytema – “Tenet” (Warner Bros.)
Dariusz Wolski – “News of the World” (Universal Pictures)

BEST PRODUCTION DESIGN
Cristina Casali, Charlotte Dirickx – “The Personal History of David Copperfield” (Searchlight Pictures)
David Crank, Elizabeth Keenan – “News of the World” (Universal Pictures)
Nathan Crowley, Kathy Lucas – “Tenet” (Warner Bros.)
Donald Graham Burt, Jan Pascale – “Mank” (Netflix)
Kave Quinn, Stella Fox – “Emma” (Focus Features)
Mark Ricker, Karen O’Hara and Diana Stoughton – “Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix)

BEST EDITING
Alan Baumgarten – “The Trial of the Chicago 7” (Netflix)
Kirk Baxter – “Mank” (Netflix)
Jennifer Lame – “Tenet” (Warner Bros.)
Yorgos Lamprinos – “The Father” (Sony Pictures Classics)
Mikkel E. G. Nielsen – “Sound of Metal” (Amazon Studios)
Chloé Zhao – “Nomadland” (Searchlight Pictures)

BEST COSTUME DESIGN
Alexandra Byrne – “Emma” (Focus Features)
Bina Daigeler – “Mulan” (Disney)
Suzie Harman and Robert Worley – “The Personal History of David Copperfield” (Searchlight Pictures)
Ann Roth – “Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix)
Nancy Steiner – “Promising Young Woman” (Focus Features)
Trish Summerville – “Mank” (Netflix)

BEST HAIR AND MAKEUP
“Emma” (Focus Features)
“Hillbilly Elegy” (Netflix)
“Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix)
“Mank” (Netflix)
“Promising Young Woman” (Focus Features)
“The United States vs. Billie Holiday” (Hulu)

BEST VISUAL EFFECTS
“Greyhound” (Apple TV+)
“The Invisible Man” (Universal Pictures)
“Mank” (Netflix)
“The Midnight Sky” (Netflix)
“Mulan” (Disney)
“Tenet” (Warner Bros. Pictures)
“Wonder Woman 1984” (Warner Bros.)

BEST COMEDY
“Borat Subsequent Moviefilm” (Amazon Studios)
“The Forty-Year-Old Version” (Netflix)
“The King of Staten Island” (Universal Pictures)
“On the Rocks” (A24/Apple TV+)
“Palm Springs” (Hulu and NEON)
“The Prom” (Netflix)

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
“Another Round” (Samuel Goldwyn Films)
“Collective” (Magnolia Pictures)
“La Llorona” (Shudder)
“The Life Ahead” (Netflix)
“Minari” (A24)
“Two of Us” (Magnolia Pictures)

BEST SONG
“Everybody Cries” – “The Outpost” (Screen Media Films)
“Fight for You” – “Judas and the Black Messiah” (Warner Bros.)
“Husavik (My Home Town)” – “Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga” (Netflix)
“Io sì” (Seen) – “The Life Ahead” (Netflix)
“Speak Now” – “One Night in Miami” (Amazon Studios)
“Tigress & Tweed” – “The United States vs. Billie Holiday” (Hulu)

BEST SCORE
Alexandre Desplat – “The Midnight Sky” (Netflix)
Ludwig Göransson – “Tenet” (Warner Bros.)
James Newton Howard – “News of the World” (Universal Pictures)
Emile Mosseri – “Minari” (A24)
Trent Reznor and Atticus Ross – “Mank” (Netflix)
Trent Reznor, Atticus Ross, and Jon Batiste – “Soul” (Disney)

NOMINATIONS BY FILM FOR THE 26TH ANNUAL CRITICS CHOICE AWARDS

ANOTHER ROUND (Samuel Goldwyn Films) – 1
Best Foreign Language Film

BORAT SUBSEQUENT MOVIEFILM (Amazon Studios) – 2
Best Supporting Actress – Maria Bakalova
Best Comedy

COLLECTIVE (Magnolia Pictures) – 1
Best Foreign Language Film

DA 5 BLOODS (Netflix) – 6
Best Picture
Best Actor – Delroy Lindo
Best Supporting Actor – Chadwick Boseman
Best Acting Ensemble
Best Director – Spike Lee
Best Cinematography – Newton Thomas Sigel

EMMA (Focus Features) – 3
Best Production Design – Kave Quinn, Stella Fox
Best Costume Design – Alexandra Byrne
Best Hair and Makeup

EUROVISION SONG CONTEST: THE STORY OF FIRE SAGA (Netflix) – 1
Best Song – “Husavik (My Home Town),” Music and Lyrics by Savan Kotecha, Rickard Göransson & Fat Max Gsus

FIRST COW (A24) – 2
Best Adapted Screenplay – Jon Raymond and Kelly Reichardt
Best Cinematography – Christopher Blauvelt

GREYHOUND (Apple TV+) – 1
Best Visual Effects

HILLBILLY ELEGY (Netflix) – 2
Best Supporting Actress – Glenn Close
Best Hair and Makeup

JUDAS AND THE BLACK MESSIAH (Warner Bros.) – 3
Best Supporting Actor – Daniel Kaluuya
Best Acting Ensemble
Best Song – “Fight for You,” Produced by Dernst “D’Mile” Emile II and H.E.R., Written by H.E.R., Dernst “D’Mile” Emile II and Tiara Thomas”

LA LLORONA (Shudder) – 1
Best Foreign Language Film

MA RAINEY’S BLACK BOTTOM (Netflix) – 8
Best Picture
Best Actor – Chadwick Boseman
Best Actress – Viola Davis
Best Acting Ensemble
Best Adapted Screenplay – Ruben Santiago-Hudson
Best Production Design – Mark Ricker, Karen O’Hara & Diana Stoughton
Best Costume Design – Ann Roth
Best Hair and Makeup

MALCOLM & MARIE (Netflix) – 1
Best Actress – Zendaya

MANK (Netflix) – 12
Best Picture
Best Actor – Gary Oldman
Best Supporting Actress – Amanda Seyfried
Best Director – David Fincher
Best Original Screenplay – Jack Fincher
Best Cinematography – Erik Messerschmidt
Best Production Design – Donald Graham Burt, Jan Pascale
Best Editing – Kirk Baxter
Best Costume Design – Trish Summerville
Best Hair and Makeup
Best Visual Effects
Best Score – Trent Reznor & Atticus Ross

MINARI (A24) – 10
Best Picture
Best Actor – Steven Yeun
Best Supporting Actress – Yuh-Jung Youn
Best Young Actor/Actress – Alan Kim
Best Acting Ensemble
Best Director – Lee Isaac Chung
Best Original Screenplay – Lee Isaac Chung
Best Cinematography – Lachlan Milne
Best Foreign Language Film
Best Score – Emile Mosseri

MULAN (Disney) – 2
Best Costume Design – Bina Daigeler
Best Visual Effects

NEVER RARELY SOMETIMES ALWAYS (Focus Features) – 3
Best Actress – Sidney Flanigan
Best Original Screenplay – Eliza Hittman
Best Young Actor/Actress – Talia Ryder

NEWS OF THE WORLD (Universal Pictures) – 7
Best Picture
Best Actor – Tom Hanks
Best Young Actor/Actress – Helena Zengel
Best Adapted Screenplay – Paul Greengrass and Luke Davies
Best Production Design – David Crank, Elizabeth Keenan
Best Score – James Newton Howard
Best Cinematography – Dariusz Wolski

NOMADLAND (Searchlight Pictures) – 6
Best Picture
Best Actress – Frances McDormand
Best Director – Chloé Zhao
Best Adapted Screenplay – Chloé Zhao
Best Cinematography – Joshua James Richards
Best Editing – Chloé Zhao

ON THE ROCKS (A24 / Apple TV+) – 2
Best Supporting Actor – Bill Murray
Best Comedy

ONE NIGHT IN MIAMI (Amazon Studios) – 6
Best Picture
Best Supporting Actor – Leslie Odom, Jr.
Best Acting Ensemble
Best Director – Regina King
Best Adapted Screenplay – Kemp Powers
Best Song – “Speak Now,” Performed by Leslie Odom, Jr., Written by Leslie Odom, Jr. and Sam Ashworth”

PALM SPRINGS (Hulu and NEON) – 1
Best Comedy

PALMER (Apple TV+) – 1
Best Young Actor/Actress – Ryder Allen

PIECES OF A WOMAN (Netflix) – 2
Best Actress – Vanessa Kirby
Best Supporting Actress – Ellen Burstyn

PROMISING YOUNG WOMAN (Focus Features) – 6
Best Picture
Best Actress – Carey Mulligan
Best Director – Emerald Fennell
Best Costume Design – Nancy Steiner
Best Hair and Makeup
Best Original Screenplay – Emerald Fennell

SOUL (Disney) – 1
Best Score – Trent Reznor, Atticus Ross, and Jon Batiste

SOUND OF METAL (Amazon Studios) – 5
Best Picture
Best Actor – Riz Ahmed
Best Supporting Actor – Paul Raci
Best Original Screenplay – Darius Marder and Abraham Marder
Best Editing – Mikkel E. G. Nielsen

TENET (Warner Bros.) – 5
Best Cinematography – Hoyte Van Hoytema
Best Production Design – Nathan Crowley and Kathy Lucas
Best Editing – Jennifer Lame
Best Visual Effects
Best Score – Ludwig Göransson

THE FATHER (Sony Pictures Classics) – 4
Best Actor – Anthony Hopkins
Best Supporting Actress – Olivia Colman
Best Adapted Screenplay – Christopher Hampton and Florian Zeller
Best Editing – Yorgos Lamprinos

THE FORTY-YEAR-OLD VERSION (Netflix) – 1
Best Comedy

THE INVISIBLE MAN (Universal Pictures) – 1
Best Visual Effects

THE KING OF STATEN ISLAND (Universal Pictures) – 1
Best Comedy

THE LIFE AHEAD (Netflix) – 3
Best Young Actor/Actress – Ibrahima Gueye
Best Foreign Language Film
Best Song – “Io sì (Seen),” Music by Diane Warren, Words by Diane Warren, Laura Pausini and Niccolò Agliardi

THE MIDNIGHT SKY (Netflix) – 3
Best Young Actor/Actress – Caoilinn Springall
Best Visual Effects
Best Score – Alexandre Desplat

THE OUTPOST (Screen Media Films) – 1
Best Song – “Everybody Cries,” Performed by Rita Wilson, Music by Rod Lurie, Larry Groupé, Lyrics by Rod Lurie and Rita Wilson

THE PERSONAL HISTORY OF DAVID COPPERFIELD (Searchlight Pictures) – 2
Best Production Design – Cristina Casali, Charlotte Dirickx
Best Costume Design – Suzie Harman & Robert Worley

THE PROM (Netflix) – 1
Best Comedy

THE TRIAL OF THE CHICAGO 7 (Netflix) – 6
Best Picture
Best Supporting Actor – Sacha Baron Cohen
Best Acting Ensemble
Best Director – Aaron Sorkin
Best Original Screenplay – Aaron Sorkin
Best Editing – Alan Baumgarten

THE UNITED STATES VS. BILLIE HOLIDAY (Hulu) – 3
Best Actress – Andra Day
Best Hair and Makeup
Best Song – “Tigress & Tweed,” Performed by Andra Day, Written by Andra Day and Raphael Saadiq

THE WAY BACK (Warner Bros.) – 1
Best Actor – Ben Affleck

TWO OF US (Magnolia Pictures) – 1
Best Foreign Language Film

WONDER WOMAN 1984 (Warner Bros.) – 1
Best Visual Effects

SERIES NOMINATIONS FOR THE 26TH ANNUAL CRITICS CHOICE AWARDS

BEST DRAMA SERIES
“Better Call Saul” (AMC)
“The Crown” (Netflix)
“The Good Fight” (CBS All Access)
“Lovecraft Country” (HBO)
“The Mandalorian” (Disney+)
“Ozark” (Netflix)
“Perry Mason” (HBO)
“This Is Us” (NBC)

BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES
Jason Bateman – “Ozark” (Netflix)
Sterling K. Brown – “This Is Us” (NBC)
Jonathan Majors – “Lovecraft Country” (HBO)
Josh O’Connor – “The Crown” (Netflix)
Bob Odenkirk – “Better Call Saul” (AMC)
Matthew Rhys – “Perry Mason” (HBO)

BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES
Christine Baranski – “The Good Fight” (CBS All Access)
Olivia Colman – “The Crown” (Netflix)
Emma Corrin – “The Crown” (Netflix)
Claire Danes – “Homeland” (Showtime)
Laura Linney – “Ozark” (Netflix)
Jurnee Smollett – “Lovecraft Country” (HBO)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES
Jonathan Banks – “Better Call Saul” (AMC)
Justin Hartley – “This Is Us” (NBC)
John Lithgow – “Perry Mason” (HBO)
Tobias Menzies – “The Crown” (Netflix)
Tom Pelphrey – “Ozark” (Netflix)
Michael K. Williams – “Lovecraft Country” (HBO)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES
Gillian Anderson – “The Crown” (Netflix)
Cynthia Erivo – “The Outsider” (HBO)
Julia Garner – “Ozark” (Netflix)
Janet McTeer – “Ozark” (Netflix)
Wunmi Mosaku – “Lovecraft Country” (HBO)
Rhea Seehorn – “Better Call Saul” (AMC)

BEST COMEDY SERIES
“Better Things” (FX)
“The Flight Attendant” (HBO Max)
“Mom” (CBS)
“PEN15” (Hulu)
“Ramy” (Hulu)
“Schitt’s Creek” (Pop)
“Ted Lasso” (Apple TV+)
“What We Do in the Shadows” (FX)

BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES
Hank Azaria – “Brockmire” (IFC)
Matt Berry – “What We Do in the Shadows” (FX)
Nicholas Hoult – “The Great” (Hulu)
Eugene Levy – “Schitt’s Creek” (Pop)
Jason Sudeikis – “Ted Lasso” (Apple TV+)
Ramy Youssef – “Ramy” (Hulu)

BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES
Pamela Adlon – “Better Things” (FX)
Christina Applegate – “Dead to Me” (Netflix)
Kaley Cuoco – “The Flight Attendant” (HBO Max)
Natasia Demetriou – “What We Do in the Shadows” (FX)
Catherine O’Hara – “Schitt’s Creek” (Pop)
Issa Rae – “Insecure” (HBO)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES
William Fichtner – “Mom” (CBS)
Harvey Guillén – “What We Do in the Shadows” (FX)
Daniel Levy – “Schitt’s Creek” (Pop)
Alex Newell – “Zoey’s Extraordinary Playlist” (NBC)
Mark Proksch – “What We Do in the Shadows” (FX)
Andrew Rannells – “Black Monday” (Showtime)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES
Lecy Goranson – “The Conners” (ABC)
Rita Moreno – “One Day at a Time” (Pop)
Annie Murphy – “Schitt’s Creek” (Pop)
Ashley Park – “Emily in Paris” (Netflix)
Jaime Pressly – “Mom” (CBS)
Hannah Waddingham – “Ted Lasso” (Apple TV+)

BEST LIMITED SERIES
“I May Destroy You” (HBO)
“Mrs. America” (FX)
“Normal People” (Hulu)
“The Plot Against America” (HBO)
“The Queen’s Gambit” (Netflix)
“Small Axe” (Amazon Studios)
“The Undoing” (HBO)
“Unorthodox” (Netflix)

BEST MOVIE MADE FOR TELEVISION
“Bad Education” (HBO)
“Between the World and Me” (HBO)
“The Clark Sisters: First Ladies of Gospel” (Lifetime)
“Hamilton” (Disney+)
“Sylvie’s Love” (Amazon Studios)
“What the Constitution Means to Me” (Amazon Studios)

BEST ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
John Boyega – “Small Axe” (Amazon Studios)
Hugh Grant – “The Undoing” (HBO)
Paul Mescal – “Normal People” (Hulu)
Chris Rock – “Fargo” (FX)
Mark Ruffalo – “I Know This Much is True” (HBO)
Morgan Spector – “The Plot Against America” (HBO)

BEST ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
Cate Blanchett – “Mrs. America” (FX)
Michaela Coel – “I May Destroy You” (HBO)
Daisy Edgar-Jones – “Normal People” (Hulu)
Shira Haas – “Unorthodox” (Netflix)
Anya Taylor-Joy – “The Queen’s Gambit” (Netflix)
Tessa Thompson – “Sylvie’s Love” (Amazon Studios)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
Daveed Diggs – “The Good Lord Bird” (Showtime)
Joshua Caleb Johnson – “The Good Lord Bird” (Showtime)
Dylan McDermott – “Hollywood” (Netflix)
Donald Sutherland – “The Undoing” (HBO)
Glynn Turman – “Fargo” (FX)
John Turturro – “The Plot Against America” (HBO)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
Uzo Aduba – “Mrs. America” (FX)
Betsy Brandt – “Soulmates” (AMC)
Marielle Heller – “The Queen’s Gambit” (Netflix)
Margo Martindale – “Mrs. America” (FX)
Winona Ryder – “The Plot Against America” (HBO)
Tracey Ullman – “Mrs. America” (FX)

BEST TALK SHOW
“Desus & Mero” (Showtime)
“Full Frontal with Samantha Bee” (TBS)
“The Kelly Clarkson Show” (NBC/Syndicated)
“Late Night with Seth Meyers” (NBC)
“The Late Show with Stephen Colbert” (CBS)
“Red Table Talk” (Facebook Watch)

BEST COMEDY SPECIAL
“Fortune Feimster: Sweet & Salty” (Netflix)
“Hannah Gadsby: Douglas” (Netflix)
“Jerry Seinfeld: 23 Hours to Kill” (Netflix)
“Marc Maron: End Times Fun” (Netflix)
“Michelle Buteau: Welcome to Buteaupia” (Netflix)
“Patton Oswalt: I Love Everything” (Netflix)

BEST SHORT FORM SERIES
“The Andy Cohen Diaries” (Quibi)
“Better Call Saul: Ethics Training with Kim Wexler” (AMC/YouTube)
“Mapleworth Murders” (Quibi)
“Nikki Fre$h” (Quibi)
“Reno 911!” (Quibi)
“Tooning Out the News” (CBS All Access)

NOMINATIONS BY SERIES FOR THE 26TH ANNUAL CRITICS CHOICE AWARDS

BAD EDUCATION (HBO) – 1
Best Movie Made for Television

BETTER CALL SAUL (AMC) – 4
Best Drama Series
Best Actor in a Drama Series – Bob Odenkirk
Best Supporting Actor in a Drama Series – Jonathan Banks
Best Supporting Actress in a Drama Series – Rhea Seehorn

BETTER CALL SAUL: ETHICS TRAINING WITH KIM WEXLER (AMC/Youtube) – 1
Best Short Form Series

BETTER THINGS (FX) – 2
Best Comedy Series
Best Actress in a Comedy Series – Pamela Adlon

BETWEEN THE WORLD AND ME (HBO) – 1
Best Movie Made for Television

BLACK MONDAY (Showtime) – 1
Best Supporting Actor in a Comedy Series – Andrew Rannells

BROCKMIRE (IFC) – 1
Best Actor in a Comedy Series – Hank Azaria

DEAD TO ME (Netflix) – 1
Best Actress in a Comedy Series – Christina Applegate

DESUS & MERO (Showtime) – 1
Best Talk Show

EMILY IN PARIS (Netflix) – 1
Best Supporting Actress in a Comedy Series – Ashley Park

FARGO (FX) – 2
Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Chris Rock
Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Glynn Turman

FORTUNE FEIMSTER: SWEET & SALTY (Netflix) – 1
Best Comedy Special

FULL FRONTAL WITH SAMANTHA BEE (TBS) – 1
Best Talk Show

HAMILTON (Disney+) – 1
Best Movie Made for Television

HANNAH GADSBY: DOUGLAS (Netflix) – 1Best Comedy Special

HOLLYWOOD (Netflix) – 1

Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Dylan McDermott

HOMELAND (Showtime) – 1
Best Actress in a Drama Series – Claire Danes

I KNOW THIS MUCH IS TRUE (HBO) – 1
Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Mark Ruffalo

I MAY DESTROY YOU (HBO) – 2
Best Limited Series
Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Michaela Coel

INSECURE (HBO) – 1
Best Actress in a Comedy Series – Issa Rae

JERRY SEINFELD: 23 HOURS TO KILL (Netflix) – 1
Best Comedy Special

LATE NIGHT WITH SETH MEYERS (NBC) – 1
Best Talk Show

LOVECRAFT COUNTRY (HBO) – 5
Best Drama Series
Best Actor in a Drama Series – Jonathan Majors
Best Actress in a Drama Series – Jurnee Smollett
Best Supporting Actor in a Drama Series – Michael K. Williams
Best Supporting Actress in a Drama Series – Wunmi Mosaku

MAPLEWORTH MURDERS (Quibi) – 1
Best Short Form Series

MARC MARON: END TIMES FUN (Netflix) – 1
Best Comedy Special

MICHELLE BUTEAU: WELCOME TO BUTEAUPIA (Netflix) – 1
Best Comedy Special

MOM (CBS) – 3
Best Comedy Series
Best Supporting Actor in a Comedy Series – William Fichtner
Best Supporting Actress in a Comedy Series – Jaime Pressly

MRS. AMERICA (FX) – 5
Best Limited Series
Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Cate Blanchett
Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Uzo Aduba
Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Margo Martindale
Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Tracey Ullman

NIKKI FRE$H (Quibi) – 1
Best Short Form Series

NORMAL PEOPLE (Hulu) – 3
Best Limited Series
Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Paul Mescal
Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Daisy Edgar-Jones

ONE DAY AT A TIME (Pop) – 1
Best Supporting Actress in a Comedy Series – Rita Moreno

OZARK (Netflix) – 6
Best Drama Series
Best Actor in a Drama Series – Jason Bateman
Best Actress in a Drama Series – Laura Linney
Best Supporting Actor in a Drama Series – Tom Pelphrey
Best Supporting Actress in a Drama Series – Julia Garner
Best Supporting Actress in a Drama Series – Janet McTeer

PATTON OSWALT: I LOVE EVERYTHING (Netflix) – 1
Best Comedy Special

PEN15 (Hulu) – 1
Best Comedy Series

PERRY MASON (HBO) – 3
Best Drama Series
Best Actor in a Drama Series – Matthew Rhys
Best Supporting Actor in a Drama Series – John Lithgow

RAMY (Hulu) – 2
Best Comedy Series
Best Actor in a Comedy Series – Ramy Youssef

RED TABLE TALK (Facebook Watch) – 1
Best Talk Show

RENO 911! (Quibi) – 1
Best Short Form Series

SCHITT’S CREEK (Pop) – 5
Best Comedy Series
Best Actor in a Comedy Series – Eugene Levy
Best Actress in a Comedy Series – Catherine O’Hara
Best Supporting Actor in a Comedy Series – Daniel Levy
Best Supporting Actress in a Comedy Series – Annie Murphy

SMALL AXE (Amazon Studios) – 2
Best Limited Series
Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – John Boyega

SOULMATES (AMC) – 1
Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Betsy Brandt

SYLVIE’S LOVE (Amazon Studios) – 2
Best Movie Made for Television
Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Tessa Thompson

TED LASSO (Apple TV+) – 3
Best Comedy Series
Best Actor in a Comedy Series – Jason Sudeikis
Best Supporting Actress in a Comedy Series – Hannah Waddingham

THE ANDY COHEN DIARIES (Quibi) – 1
Best Short Form Series

THE CLARK SISTERS: FIRST LADIES OF GOSPEL (Lifetime) – 1
Best Movie Made for Television

THE CONNERS (ABC) – 1
Best Supporting Actress in a Comedy Series – Lecy Goranson

THE CROWN (Netflix) – 6
Best Drama Series
Best Actor in a Drama Series – Josh O’Connor
Best Actress in a Drama Series – Olivia Colman
Best Actress in a Drama Series – Emma Corrin
Best Supporting Actor in a Drama Series – Tobias Menzies
Best Supporting Actress in a Drama Series – Gillian Anderson

THE FLIGHT ATTENDANT (HBO Max) – 2
Best Comedy Series
Best Actress in a Comedy Series – Kaley Cuoco

THE GOOD FIGHT (CBS All Access) – 2
Best Drama Series
Best Actress in a Drama Series – Christine Baranski

THE GOOD LORD BIRD (Showtime) – 2
Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Daveed Diggs
Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Joshua Caleb Johnson

THE GREAT (Hulu) – 1
Best Actor in a Comedy Series – Nicholas Hoult

THE KELLY CLARKSON SHOW (NBC/Syndicated) – 1
Best Talk Show

THE LATE SHOW WITH STEPHEN COLBERT (CBS) – 1
Best Talk Show

THE MANDALORIAN (Disney+) – 1
Best Drama Series

THE OUTSIDER (HBO) – 1
Best Supporting Actress in a Drama Series – Cynthia Erivo

THE PLOT AGAINST AMERICA (HBO) – 4
Best Limited Series
Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Morgan Spector
Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – John Turturro
Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Winona Ryder

THE QUEEN’S GAMBIT (Netflix) – 3
Best Limited Series
Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Anya Taylor-Joy
Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Marielle Heller

THE UNDOING (HBO) – 3
Best Limited Series
Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Hugh Grant
Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Donald Sutherland

THIS IS US (NBC) – 3
Best Drama Series
Best Actor in a Drama Series – Sterling K. Brown
Best Supporting Actor in a Drama Series – Justin Hartley

TOONING OUT THE NEWS (CBS All Access) – 1
Best Short Form Series

UNORTHODOX (Netflix) – 2
Best Limited Series
Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Shira Haas

WHAT THE CONSTITUTION MEANS TO ME (Amazon Studios) – 1
Best Movie Made for Television

WHAT WE DO IN THE SHADOWS (FX) – 5
Best Comedy Series
Best Actor in a Comedy Series – Matt Berry
Best Actress in a Comedy Series – Natasia Demetriou
Best Supporting Actor in a Comedy Series – Harvey Guillén
Best Supporting Actor in a Comedy Series – Mark Proksch

ZOEY’S EXTRAORDINARY PLAYLIST (NBC) – 1
Best Supporting Actor in a Comedy Series – Alex Newell

NOMINATIONS BY STUDIO/NETWORK FOR THE 26TH ANNUAL CRITICS CHOICE AWARDS
Netflix – 72
HBO/HBO Max – 24
Amazon Studios – 18
A24 – 14
FX – 14
Focus Features – 12
Hulu – 11
Warner Bros. – 10
Universal Pictures – 9
Searchlight Pictures – 8
Apple TV+ – 7
CBS/CBS All Access – 7
AMC/AMC YouTube – 6
NBC – 6
Pop – 6
Disney/Disney+ – 5
Showtime – 5
Quibi – 4
Sony Pictures Classics – 4
Magnolia Pictures – 2
ABC – 1
Facebook Watch – 1
IFC – 1
Lifetime – 1
NEON – 1
Samuel Goldwyn Films – 1
Screen Media Films – 1
Shudder – 1
TBS – 1

2021 Screen Actors Guild Awards: ‘The Crown’ and ‘Schitt’s Creek’ are the top nominees

February 4, 2021

by Carla Hay

Pennie Downey, Marion Bailey, Josh O’Connor, Charles Dance, Olivia Colman, Tobias Menzies, Helena Bonham Carter, Erin Doherty, Michael Thomas and Pennie Downie in “The Crown” (Photo by Des Willie/Netflix)

With five nominations each, the Netflix drama series “The Crown” and Pop network’s Canadian comedy series “Schitt’s Creek” are the top contenders at the 26th annual Screen Actors Guild Awards, which will be televised on April 4, 2021. TNT and TBS will have the U.S. telecast of the show at 9 p.m. ET/ 6 p.m. PT. Because of the COVID-19 pandemic, the ceremony will not a large gathering but will instead be virtual.

“The Crown” is nominated for Outstanding Performance by an Ensemble in a Drama Series. “Schitt’s Creek,” which ended in 2020 after six seasons, is a contender for Outstanding Performance by an Ensemble in a Comedy Series. Male and female cast members from both shows received individual nominations. The SAG Awards do not have supporting actor/actress categories for TV shows.

“The Crown” co-stars Gillian Anderson, Olivia Colman, Emma Corrin are three of the five contenders for Outstanding Performance by a Female Actor in a Drama Series. Meanwhile, Josh O’Connor of “The Crown” is nominated for Outstanding Performance by a Male Actor in a Comedy Series. For “Schitt’s Creek,” father and son co-stars Eugene Levy and Dan Levy are each nominated for Outstanding Performance by a Male Actor in a Comedy Series, while Catherine O’Hara and Annie Murphy are among the contenders for Outstanding Performance by a Female Actor in a Comedy Series.

For movies, the top nominees scored three nominations each: the Netflix drama “Ma Rainey’s Black Bottom,” the Netflix drama “Da 5 Bloods,” the Netlix drama “The Trial of the Chicago 7” and the A24 drama “Minari.” All four films are nominated for Outstanding Performance by a Cast in a Motion Picture.

The other nominations for “Ma Rainey’s Black Bottom” are Viola Davis (for Outstanding Performance by a Female Actor in a Leading Role) and Chadwick Boseman (for Outstanding Performance by a Male Actor in a Leading Role). The other nominations for “Da 5 Bloods” are for Boseman (Outstanding Performance by a Male Actor in a Supporting Role) and Outstanding Action Performance by a Stunt Ensemble in a Motion Picture. “The Trial of the Chicago 7” is also up for Outstanding Action Performance by a Stunt Ensemble in a Motion Picture, as well as Sacha Baron Cohen’s nod for Outstanding Performance by a Male Actor in a Supporting Role. “Minari” co-stars also scored individual nods: Steven Yuen (for Outstanding Performance by a Male Actor in a Leading Role) and Youn Yuh-Jung (for Outstanding Performance by a Female Actor in a Supporting Role).

The late Boseman (who died of pancreatic cancer in 2020) is one of two actors who received three nominations each at the SAG Awards this year. Colman received the previously mentioned two nominations for “The Crown,” plus a nomination for Outstanding Performance by a Female Actor in a Supporting Role, for the Sony Pictures Classics drama “The Father.”

Eligible movies were those released in the U.S. in 2020 and in January and February 2021. The eligibility window, which usually ends at the end of a calendar year, was extended for movies because of the COVID-19 pandemic. Eligible TV programs were those that premiered on U.S. networks and U.S. streaming services in 2020.

Snubs and Surprises

Shira Haas in “Unorthodox” (Photo by Anika Molnar/Netflix)

Although “Da 5 Bloods” scored a nod for Outstanding Performance by a Cast in a Motion Picture, Delroy Lindo didn’t make the cut in the category for Outstanding Performance by a Male Actor in a Leading Role. He’s still nominated as part of “Da 5 Bloods” cast. Focus Features’ “Never Rarely Sometimes Always” and Vertical Entertainment’s “Miss Juneteenth” were completely shut out of the SAG Awards this year, even though they’ve been winning acting awards and nominations elsewhere.

In television, the biggest snubs were for the Netflix limited series “Unorthodox” and for the HBO drama series “Insecure,” which received several Emmy nominations each for the 2019-2020 TV season, but were completely shut of the SAG Awards this year. Also left out of the SAG Awards race was the Amazon Prime Video anthology series “Small Axe.” And all of the programs produced by Ryan Murphy for Netflix were completely snubbed: the limited series “Hollywood” and “Ratched” and the movies “The Boys in the Band” and “The Prom.”

One of the biggest surprises in the movie categories was that the Netflix drama “Hillbilly Elegy,” which got mostly negative reviews, but received two SAG Award nods: Amy Adams is nominated for Outstanding Performance by a Female Actor in a Leading Role, while Glenn Close is among the nominees for Outstanding Performance by a Female Actor in a Supporting Role. In the television categories, only two shows are represented in the category for Outstanding Performance by a Female Actor in a Drama Series: “The Crown” and “Ozark.” Laura Linney and Julia Garner are the nominees from “Ozark.”

Diversity and Inclusion

Cast members of “Ma Rainey’s Black Bottom.” Pictured in front, from left to right: Dusan Brown and Viola Davis. Pictured in back, from left to right: Chadwick Boseman, Colman Domingo, Michael Potts and Glynn Turman (Photo by David Lee/Netflix)

The racial diversity for SAG Award nominees is a big improvement in 2021, compared to 2020. In 2020, people of color were only 14% of the 50 nominees in the SAG Award categories for individuals. In 2021, that percentage doubled to 28%. People of color are about 28% of the U.S. population, according to the 2010 U.S. Census, and that number is expected to be much higher for the 2020 U.S. Census. Despite the overall increase in people of color who are SAG Award nominees in 2021, compared to 2020, there were some noticeable diversity problems. In the TV categories, no women of color were nominated in the categories for Outstanding Performance by a Female Actor in a Drama Series and Outstanding Performance by a Female Actor in a Comedy Series. And absolutely no Latino/Hispanic people received nominations in any of the categories for individuals.

The black nominees in the movie categories for individuals are Boseman for “Ma Rainey’s Black Bottom” and “Da 5 Bloods”; Davis for “Ma Rainey’s Black Bottom”; Leslie Odom Jr. for “One Night in Miami”; and Daniel Kaluuya for Warner Bros. Pictures’ “Judas and the Black Messiah.” The TV categories for individuals have Sterling K. Brown for NBC’s “This Is Us”; Regé-Jean Page for Netflix’s “Bridgerton”; Daveed Diggs for Disney+’s “Hamilton”; Michaela Coel for HBO’s “I May Destroy You”; and Kerry Washington for Hulu’s “Little Fires Everywhere.”

In the SAG Award categories for groups this year, three of the five movies nominated for Outstanding Performance by a Cast in a Motion Picture have predominantly black casts: “Da 5 Bloods,” “Ma Rainey’s Black Bottom” and “One Night in Miami.” “Minari,” which is also nominated in this category, has a predominantly Asian cast of Korean heritage.

Asians are represented the most with “Minari,” while Pakistani British actor Riz Ahmed of Amazon Studios’ “Sound of Metal” got a nomination for Outstanding Performance by a Male Actor in a Leading Role. Ahmed’s role in “Sound of Metal” represents the disabled community, since he portrays a heavy metal drummer who goes deaf. Another person of color who received a SAG nomination this year is Egyptian American actor Ramy Youssef of “Ramy,” who’s nominated for Outstanding Performance by a Male Actor in a Comedy Series.

Actors who are nominated for their portrayals of disabled people include the aforementioned Ahmed as a deaf musician in “Sound of Metal” and Anthony Hopkins as a man with dementia in Sony Pictures Classics’ “The Father,” who are each nominated in the same category. In television, Emmy-winning “I Know This Must Be True” star Mark Ruffalo portrays identical twins, one of whom has schizophrenia. For his role in this HBO limited drama series, Ruffalo is nominated for Outstanding Performance by a Male Actor in a Television Movie or Miniseries.

The LGBTQ community has very little representation among the SAG Award nominees this year. The only LGBTQ acting performances to get recognition are from straight actresses portraying queer women: Davis as real-life lesbian blues singer Ma Rainey in “Ma Rainey’s Black Bottom” and Washington as fictional queer artist Mia Warren in “Little Fires Everywhere.”

Here is the complete list of nominations for the 2021 SAG Awards:

MOVIES

Outstanding Performance by a Cast in a Motion Picture 
“Da 5 Bloods” (Netflix)
“Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix)
“Minari” (A24)
“One Night in Miami” (Amazon Studios)
“The Trial of the Chicago 7” (Netflix)

Outstanding Performance by a Male Actor in a Leading Role
Riz Ahmed (“Sound of Metal”)
Chadwick Boseman (“Ma Rainey’s Black Bottom”)
Anthony Hopkins (“The Father”)
Gary Oldman (“Mank”)
Steven Yeun (“Minari”)

Outstanding Performance by a Female Actor in a Leading Role
Amy Adams (“Hillbilly Elegy”)
Viola Davis (“Ma Rainey’s Black Bottom”)
Vanessa Kirby (“Pieces of a Woman”)
Frances McDormand (“Nomadland”)
Carey Mulligan (“Promising Young Woman”)

Outstanding Performance by a Male Actor in a Supporting Role
Chadwick Boseman (“Da 5 Bloods”)
Sacha Baron Cohen (“The Trial of the Chicago 7”)
Daniel Kaluuya (“Judas and the Black Messiah”)
Jared Leto (“The Little Things”)
Leslie Odom Jr. (“One Night in Miami”)

Outstanding Performance by a Female Actor in a Supporting Role
Maria Bakalova (“Borat Subsequent Moviefilm”)
Glenn Close (“Hillbilly Elegy”)
Olivia Colman (“The Father”)
Youn Yuh-Jung (“Minari”)
Helena Zengel (“News of the World”)

Outstanding Action Performance by a Stunt Ensemble in a Motion Picture
“Da 5 Bloods”
“Mulan”
“News of the World”
“The Trial of the Chicago 7”
“Wonder Woman 1984”

TELEVISION

Outstanding Performance by an Ensemble in a Drama Series
“Better Call Saul” (AMC)
“Bridgerton” (Netflix)
“The Crown” (Netflix)
“Lovecraft Country” (HBO)
“Ozark” (Netflix)

Outstanding Performance by an Ensemble in a Comedy Series
“Dead to Me” (Netflix)
“The Flight Attendant” (HBO Max)
“The Great” (Hulu)
“Schitt’s Creek” (Pop)
“Ted Lasso” (Apple TV+)

Outstanding Performance by a Male Actor in a Drama Series
Jason Bateman (“Ozark”)
Sterling K. Brown (“This Is Us”)
Josh O’Connor (“The Crown”)
Bob Odenkirk (“Better Call Saul”)
Regé-Jean Page (“Bridgerton”)

Outstanding Performance by a Female Actor in a Drama Series
Gillian Anderson (“The Crown”)
Olivia Colman (“The Crown”)
Emma Corrin (“The Crown”)
Julia Garner (“Ozark”)
Laura Linney (“Ozark”)

Outstanding Performance by a Male Actor in a Comedy Series
Nicholas Hoult (“The Great”)
Dan Levy (“Schitt’s Creek”)
Eugene Levy (“Schitt’s Creek”)
Jason Sudeikis (“Ted Lasso”)
Ramy Youssef (“Ramy”)

Outstanding Performance by a Female Actor in a Comedy Series
Christina Applegate (“Dead to Me”)
Linda Cardellini (“Dead to Me”)
Kaley Cuoco (“The Flight Attendant”)
Annie Murphy (“Schitt’s Creek”)
Catherine O’Hara (“Schitt’s Creek”)

Outstanding Performance by a Male Actor in a Television Movie or Miniseries
Bill Camp (“The Queen’s Gambit”)
Daveed Diggs (“Hamilton”)
Hugh Grant (“The Undoing”)
Ethan Hawke (“The Good Lord Bird”)
Mark Ruffalo (“I Know This Much Is True”)

Outstanding Performance by a Female Actor in a Television Movie or Miniseries
Cate Blanchett (“Mrs. America”)
Michaela Coel (“I May Destroy You”)
Nicole Kidman (“The Undoing”)
Anya Taylor-Joy (“The Queen’s Gambit”)
Kerry Washington (“Little Fires Everywhere”)

Outstanding Action Performance by a Stunt Ensemble in a Comedy or Drama Series
“The Boys”
“Cobra Kai”
“Lovecraft Country”
“The Mandalorian”
“Westworld”

2021 Golden Globe Awards: ‘Mank’ is the top nominee

February 3, 2021

by Carla Hay

Amanda Seyfried and Gary Oldman in “Mank” (Photo courtesy of Netflix)

With six nominations, Netflix’s movie-industry drama “Mank” is the leading contender for the 78th Annual Golden Globe Awards, which will be presented on February 28, 2021. The Golden Globes ceremony has traditionally been held at the Beverly Hilton Hotel in Beverly Hills, California. However, due to the COVID-19 pandemic, there will be no large, in-person gathering at the ceremony. Instead, the Golden Globes ceremony will like do what other major live televised award shows have done when going virtual during the pandemic: There will most likely be video linkups of the nominees, so that when the winners are announced, the winners can react live with their acceptance speeches. Tina Fey and Amy Poehler will host the ceremony, with Fey at the Rainbow Room in New York City and Poehler at the Beverly Hilton.

NBC has the U.S. telecast of the show, which begins at 8 p.m. ET/5 p.m. PT. The Hollywood Foreign Press Association (HFPA) votes for the nominations and awards. The HFPA and Dick Clark Productions are producing the Golden Globe Awards telecast. Eligible movies for the show were those released in the U.S. in 2020 and in January and February 2021. The eligibility window, which usually ends at the end of a calendar year, was extended for movies because of the COVID-19 pandemic. Eligible TV programs were those that premiered on U.S. networks and U.S. streaming services in 2020.

“Mank” tells the story of movie screenwriter Herman J. Mankiewicz (nicknamed Mank) and his experiences while he co-wrote the 1941 classic “Citizen Kane,” including his clashes with “Citizen Kane” director Orson Welles. “Mank” picked up expected nominations in the Motion Picture – Drama categories: Best Picture and Best Actor (Gary Oldman). The other “Mank” nominations are for Best Director (David Fincher), Best Screenplay (the late Jack Fincher, David’s father), Best Supporting Actress (Amanda Seyfried) and Best Original Score (Trent Reznor and Atticus Ross). Another movie contender with multiple nominations is Netflix’s “The Trial of the Chicago 7,” with five nods. Focus Features’ “Promising Young Woman,” Sony Pictures Classics’ “The Father” and Searchlight Pictures’ “Nomadland” have four nominations each. “One Night in Miami…” and “Borat Subsequent Moviefilm” (both from Amazon Studios) earned three nods each.

For the television categories, the leading contender is Netflix’s “The Crown,” which received six nominations, including Best Television Series – Drama. Following closely behind is the Pop network’s comedy series “Schitt’s Creek,” which scored five nominations, including Best Television Series – Comedy. The Netflix drama series “Ozark,” the HBO limited series “The Undoing” and the Netflix limited series “Ratched” received four nominations each.

Snubs and Surprises

Filmmaker Spike Lee and actors Isiah Whitlock Jr., Delroy Lindo, Jonathan Majors, Clarke Peters and Norm Lewis on the set of “Da 5 Bloods” (Photo by David Lee/Netflix)

The most noticeable Golden Globes snub this year was Netflix’s award-winning, critically acclaimed drama movie “Da 5 Bloods” (directed and co-written by Spike Lee), which failed to get any Golden Globe nominations. “Da 5 Bloods” told a fictional story about four African American military veterans of the Vietnam War who go back to Vietnam to look for hidden treasure. Other movies that have been shut out of the Golden Globes race are the Focus Features drama “Never Rarely Sometimes Always,” the A24 drama “First Cow” and the Netflix comedy “The Forty-Year-Old Version,” which have all received several nominations and some wins at independent film awards. Golden Globe TV snubs this year included the Hulu limited drama series “Little Fires Everywhere” and the HBO comedy series “Insecure,” which each received several Emmy nods. Also shut out was the HBO limited drama series “I May Destroy You.”

In terms of surprises, some movies picked up their first major award nominations, despite being shut out of earlier award shows for which they were eligible. Vertical Entertainment’s “Music” is one such example, by receiving two Golden Globe nods in the Motion Picture – Musical or Comedy field: Best Picture and Best Actress (Kate Hudson). Netflix’s star-studded musical “The Prom,” which got mixed reviews from critics and audiences, also scored two nods in the Motion Picture – Musical or Comedy field: Best Picture and Best Actor (James Corden). After getting snubbed in major Emmy Awards categories in 2020, Hulu’s comedy series “The Great” did better than expected at the Golden Globes for the “The Great’s” first season: “The Great” scored three nominations in the Best Television Series – Musical or Comedy field: Best Television Series, Best Actress (Elle Fanning) and Best Actor (Nicholas Hoult).

Diversity and Inclusion

Daveed Diggs, Okieriete Onaodowan, Lin-Manuel Miranda, Leslie Odom Jr. and Anthony Ramos in “Hamilton” (Photo courtesy of Disney+)

In terms of diversity, the Golden Globes ended a long drought of not nominating any female directors. This year, women are three of the five Best Director nominees: Chloé Zhao for “Nomadland,” Regina King for “One Night in Miami …” and Emerald Fennell for “Promising Young Woman.” Zhao and Fennell are also nominees in another traditionally male-dominated Golden Globes category: Best Screenplay.

The major movie categories each had at least one person of color as a nominee, except for two categories: Best Actress in a Motion Picture – Musical or Comedy and Best Supporting Actress. Black people are the people of color with the highest representation this year.

In the movie categories, there are nominations for “One Night in Miami…” and Netflix’s “Ma Rainey’s Black Bottom,” which are both based on plays written by and about African Americans. “Ma Rainey’s Black Bottom” has two nominations in the Motion Picture – Drama field: Best Actress (for Viola Davis) and Best Actor (for the late Chadwick Boseman). Daniel Kaluuya’s portrayal of Black Panther activist Fred Hampton in Warner Bros. Pictures’ “Judas and the Black Messiah” garnered a nod for Best Actor in a Supporting Role in Any Motion Picture. “The United States vs. Billie Holiday,” earned two nominations for star Andra Day: Best Actress in a Motion Picture – Drama and Best Original Song. In the category of Best Original Song, three of the five nominated songs were written and performed by African Americans: Day’s “Tigress & Tweed”; Leslie Odom Jr.’s “Speak Now” (from “One Night in Miami…”); and H.E.R.’s “Fight for You” (from “Judas and the Black Messiah”).

STX’s “The Mauritanian,” which is about a suspected terrorist imprisoned in Cuba’s Guantanamo Bay, stars Algerian French actor Tahar Rahim, who is nominated for Best Actor in a Motion Picture – Drama.

Asian representation at the Golden Globes this year is mostly from “Nomadland” filmmaker Zhao, who is nominated as a director, producer and screenwriter for the film. Riz Ahmed, who is of Pakistani British heritage, is nominated for Best Actor in a Motion Picture – Drama, for his role in Amazon Studios’ “Sound of Metal,” where he portrays an American heavy metal drummer who goes deaf. Indian British actor Dev Patel of Searchlight Pictures’ “The Personal History of David Copperfield” got a nod for Best Actor in a Motion Picture – Musical or Comedy. A24’s “Minari,” about a Korean American family who moves to rural Arkansas, is nominated for Best Foreign Language Film.

Latinos, who were mostly shut out of the Golden Globes this year, are represented only by Shudder’s Guatemalan horror movie “La Llorona” (nominated for Best Foreign Language Film) and by “Hamilton” star/creator Lin-Manuel Miranda (who is Puerto Rican American descent), who got nominations for Best Actor in a Motion Picture – Musical or Comedy, while “Hamilton” (which has a multiracial cast) was nominated for Best Motion Picture – Musical or Comedy. “Hamilton,” which is a filmed 2016 performance of the Tony-winning musical, is available exclusively on the Disney+ streaming service and is not eligible for the Oscars because the movie was never released in theaters.

People of color are underrepresented in the TV categories. Almost all of the nominees are white in most of the TV categories this year. Black people got the most nominations in the the TV categories because of Amazon Prime Video’s limited series “Small Axe” (about Caribbean immigrant life in England), which picked up two nods: Best Television Limited Series or Motion Picture Made for Television, while “Small Axe” star John Boyega is nominated for Best Performance by an Actor in a Supporting Role in a Series, Limited Series or Motion Picture Made for Television.

African American actor Don Cheadle of Showtime’s “Black Monday” is nominated for Best Performance by an Actor in a Television Series – Musical or Comedy. HBO’s “Lovecraft Country,” which has a predominantly African American cast, is up for Best Television Series – Drama, although that is the only Golden Globe nomination it received this year.

Egyptian American actor Ramy Youssef from Hulu’s “Ramy” is nominated for Best Actor in a Television Series – Musical or Comedy, an award he won in 2020. Native Americans, who are severely underrepresented in entertainment, received no nominations in any of the Golden Globe categories this year.

Portrayals of the disabled community are in nominated performances by Ahmed in “Sound of Metal” (about a musician who goes deaf) and Anthony Hopkins as a man with dementia in Sony Pictures Classics’ “The Father.” Vertical Entertainment’s “Music,” about a recovering addict (played by Kate Hudson) raising her autistic teenage half-sister named Music (played by Maddie Ziegler), has sparked criticism over how autism is portrayed by Ziegler, who is not autistic, and for a controversial scene in which the autistic person is physically restrained. In television, Emmy-winning “I Know This Must Be True” star Mark Ruffalo portrays identical twins, one of whom has schizophrenia. For his role in this HBO limited drama series, Ruffalo is nominated for Best Actor in a Limited Series or Motion Picture Made for Television.

The LGBTQ community is represented in the movie categories with the musical “The Prom,” which is about a lesbian teenager who wants go to her school prom with her girlfriend. “The Prom,” directed and produced by Ryan Murphy (who is openly gay), is nominated for Best Motion Picture – Musical or Comedy, while James Corden (who plays a gay character in the movie) is nominated for Best Actor in a Motion Picture – Musical or Comedy. The French drama “Two of Us,” about two elderly lesbians, is nominated for Best International Film. And, as previously mentioned, “Ma Rainey’s Black Bottom” star Davis (who portrays lesbian singer Ma Rainey) and “The United States vs. Billie Holiday” star Day (who depicts bisexual singer Billie Holiday) are each nominated for Best Actress in a Motion Picture – Drama.

In television, the Murphy-produced Netflix limited series “Ratched” earned nominations for lead actress Sarah Paulson and supporting actress Cynthia Nixon, who are both openly lesbian/queer. Murphy is also nominated as an executive producer for “Ratched,” which is a contender for Best Television Series – Drama. Meanwhile, openly gay actor/writer/producer Dan Levy earned two nominations for “Schitt’s Creek”: Best Television Series – Musical or Comedy and Best Performance by an Actor in a Supporting Role in a Series, Limited Series or Motion Picture Made for Television. “Schitt’s Creek” (which has its series finale on the Pop Network in 2020) swept all the major categories for comedy TV series at the 2020 Emmy Awards, so it will be interesting to see how well “Schitt’s Creek” does at the Golden Globes.

Here is the complete list of nominations for the 2021 Golden Globe Awards:

MOVIES

Best Motion Picture – Drama
“The Father” (Sony Pictures Classics)
“Mank” (Netflix)
“Nomadland” (Searchlight Pictures)
“Promising Young Woman” (Focus Features)
“The Trial of the Chicago 7” (Netflix)

Best Motion Picture – Musical or Comedy
“Borat Subsequent Moviefilm” (Amazon Studios)
“Hamilton” (Disney+)
“Palm Springs” (Neon/Hulu)
“Music” (Vertical Entertainment)
“The Prom” (Netflix)

Best Director 
Emerald Fennell, “Promising Young Woman”
David Fincher, “Mank” (Netflix)
Regina King, “One Night in Miami” (Amazon Studios)
Aaron Sorkin, “The Trial of the Chicago 7” (Netflix)
Chloé Zhao, “Nomadland” (Searchlight Pictures)

Best Actor in a Motion Picture – Drama
Riz Ahmed (“Sound of Metal”)
Chadwick Boseman (“Ma Rainey’s Black Bottom”)
Anthony Hopkins (“The Father”)
Gary Oldman (“Mank”)
Tahar Rahim (“The Mauritanian”)

Best Actor in a Motion Picture – Musical or Comedy
Sacha Baron Cohen (“Borat Subsequent Moviefilm”)
James Corden (“The Prom”)
Lin-Manuel Miranda (“Hamilton”)
Dev Patel (“The Personal History of David Copperfield”)
Andy Samberg (“Palm Springs”)

Best Actress in a Motion Picture – Drama
Viola Davis (“Ma Rainey’s Black Bottom”)
Andra Day (“The United States vs. Billie Holiday”)
Vanessa Kirby (“Pieces of a Woman”)
Frances McDormand (“Nomadland”)
Carey Mulligan (“Promising Young Woman”)

Best Actress in a Motion Picture – Musical or Comedy
Maria Bakalova (“Borat Subsequent Moviefilm”)
Kate Hudson (“Music”)
Michelle Pfeiffer (“French Exit”)
Rosamund Pike (“I Care a Lot”)
Anya Taylor-Joy (“Emma”)

Best Supporting Actor in a Motion Picture
Sacha Baron Cohen (“The Trial of the Chicago 7”)
Daniel Kaluuya (“Judas and the Black Messiah”)
Jared Leto (“The Little Things”)
Bill Murray (“On the Rocks”)
Leslie Odom Jr. (“One Night in Miami”)

Best Supporting Actress in a Motion Picture 
Glenn Close (“Hillbilly Elegy”)
Olivia Colman (“The Father”)
Jodie Foster (“The Mauritanian”)
Amanda Seyfried (“Mank”)
Helena Zengel (“News of the World”)

Best Screenplay
“Promising Young Woman” (Focus Features) – Emerald Fennell
“Mank” (Netflix) – Jack Fincher
“The Trial of the Chicago 7” (Netflix) – Aaron Sorkin
“The Father” (Sony Pictures Classics) – Florian Zeller and Christopher Hampton
“Nomadland” (Searchlight Pictures) – Chloé Zhao

Best Original Score
“The Midnight Sky” – Alexandre Desplat
“Tenet” – Ludwig Göransson
“News of the World” – James Newton Howard
“Mank” – Trent Reznor and Atticus Ross
“Soul” – Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste

Best Original Song 
“Fight for You” from “Judas and the Black Messiah” – H.E.R., Dernst Emile II, Tiara Thomas
“Hear My Voice” from “The Trial of the Chicago 7” – Daniel Pemberton, Celeste
“Io Si (Seen)” from “The Life Ahead” – Diane Warren, Laura Pausini, Niccolò Agliardi
“Speak Now” from “One Night in Miami” (Amazon Studios) – Leslie Odom Jr, Sam Ashworth
“Tigress & Tweed” from “The United States vs. Billie Holliday” (Hulu) – Andra Day, Raphael Saadiq

Best Animated Film 
“The Croods: A New Age” (DreamWorks Animation/Universal Pictures)
“Onward” (Pixar Amination Studios/Disney)
“Over the Moon” (Netflix)
“Soul” (Pixar Animation Studios/Disney)
“Wolfwalkers” (Cartoon Saloon/Apple TV+)

Best Foreign Language Film
“Another Round” (Samuel Goldwyn Films)
“La Llorona” (Shudder)
“The Life Ahead” (Netflix)
“Minari” (A24)
“Two of Us” (Magnolia Pictures)

TELEVISION

Best Television Series – Drama
“The Crown” (Netflix)
“Lovecraft Country” (HBO)
“The Mandalorian” (Disney Plus)
“Ozark” (Netflix)
“Ratched” (Netflix)

Best Television Series – Musical or Comedy
“Emily in Paris” (Netflix)
“The Flight Attendant” (HBO Max)
“The Great” (Hulu)
“Schitt’s Creek” (Pop)
“Ted Lasso” (Apple TV+)

Best Actor in a Television Series – Drama
Jason Bateman (“Ozark”)
Josh O’Connor (“The Crown”)
Bob Odenkirk (“Better Call Saul”)
Al Pacino (“Hunters”)
Matthew Rhys (“Perry Mason”)

Best Actress in a Television Series – Drama
Olivia Colman (“The Crown”)
Jodie Comer (“Killing Eve”)
Emma Corrin (“The Crown”)
Laura Linney (“Ozark”)
Sarah Paulson (“Ratched”)

Best Actor in a Television Series – Musical or Comedy
Don Cheadle (“Black Monday”)
Nicholas Hoult (“The Great”)
Eugene Levy (“Schitt’s Creek”)
Jason Sudeikis (“Ted Lasso”)
Ramy Youssef (“Ramy”)

Best Actress in a Television Series – Musical or Comedy
Lily Collins (“Emily in Paris”)
Kaley Cuoco (“The Flight Attendant”)
Elle Fanning (“The Great”)
Jane Levy (“Zoey’s Extraordinary Playlist”)
Catherine O’Hara (“Schitt’s Creek”)

Best Television Limited Series or Motion Picture Made for Television
“Normal People” (Hulu/BBC)
“The Queen’s Gambit” (Netflix)
“Small Axe” (Amazon Prime Video/BBC)
“The Undoing” (HBO)
“Unorthodox” (Netflix)

Best Actor in a Limited Series or Motion Picture Made for Television
Bryan Cranston (“Your Honor”)
Jeff Daniels (“The Comey Rule”)
Hugh Grant (“The Undoing”)
Ethan Hawke (“The Good Lord Bird”)
Mark Ruffalo (“I Know This Much Is True”)

Best Actress in a Limited Series or Motion Picture Made for Television
Cate Blanchett (“Mrs. America”)
Daisy Edgar-Jones (“Normal People”)
Shira Haas (“Unorthodox”)
Nicole Kidman (“The Undoing”)
Anya Taylor-Joy (“The Queen’s Gambit”)

Best Supporting Actor in a Series, Limited Series or Motion Picture Made for Television
John Boyega (“Small Axe”)
Brendan Gleeson (“The Comey Rule”)
Dan Levy (“Schitt’s Creek”)
Jim Parsons (“Hollywood”)
Donald Sutherland (“The Undoing”)

Best Supporting Actress in a Series, Limited Series or Motion Picture Made for Television
Gillian Anderson (“The Crown”)
Helena Bonham Carter (“The Crown”)
Julia Garner (“Ozark”)
Annie Murphy (“Schitt’s Creek”)
Cynthia Nixon (“Ratched”)

2020 Primetime Emmy Awards: ‘Watchmen’ is the top winner

September 20, 2020

by Carla Hay

Regina King and Yahya Abdul-Mateen II in “Watchmen” (Photo by Mark Hill/HBO)

With 11 prizes, HBO’s sci-fi/drama limited series “Watchmen” was the top winner at the 72nd annual Emmy Awards, which were presented September 20, 2020, in a virtual ceremony hosted by Jimmy Kimmel. ABC had the U.S. telecast. The winners accepted their prizes via video satellite links. Going into the ceremony, “Watchmen” was the leading contender, with 26 nominations. Among the Emmy Awards won by “Watchmen” were for Outstanding Limited Series; Best Actress in a Limited Series or Movie (for Regina King); Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie (for Yahya Abdul-Mateen II); and Best Writing for a Limited Series, Movie or Dramatic Special.

Pop TV’s “Schitt’s Creek” (whose series finale aired in April 2020) was also a big winner, by sweeping all seven of the major categories in the comedy categories: Outstanding Comedy Series; Outstanding Lead Actor in a Comedy Series (for Eugene Levy); Outstanding Lead Actress in a Comedy Series (for Catherine O’Hara); Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series (for Dan Levy); Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series (for Annie Murphy); Outstanding Directing for a Comedy Series; and Outstanding Writing for a Comedy Series. “Schitt’s Creek” was the first TV series to win all seven of these Emmy categories in the same year. “Schitt’s Creek” went into the ceremony with 15 nominations and ended up winning nine Emmys. The other two Emmys won by the show were for Outstanding Contemporary Costumes and Outstanding Casting for a Comedy Series

HBO’s “Succession” was another big winner at the ceremony, including victories in these categories: Outstanding Drama Series; Outstanding Lead Actor in a Drama Series (for Jeremy Strong); Outstanding Directing for a Drama Series; and Outstanding Writing for a Drama Series. The total Emmy haul for “Succession” in 2020 was seven.

Zendaya won the prize for Outstanding Lead Actress in a Drama Series, for HBO’s “Euphoria.” At 24 years old, she made Emmy history for being the youngest person to win in this Emmy category. Other actor winners included Mark Ruffalo (who played identical twins) for HBO’s “I Know This Much Is True” (Outstanding Lead Actor in Limited Series or Movie); Billy Crudup for Apple TV+’s “The Morning Show” (Outstanding Supporting Actor in a Drama Series); Julia Garner for Netflix’s “Ozark” (Outstanding Supporting Actress in a Drama Series); and Uzo Aduba for FX’s “Mrs. America” (Outstanding Supporting Actress in a Limited Series or Movie).

Presenters included Jennifer Aniston, Tracee Ellis Ross, Zendaya, Jason Sudeikis, Randall Park, Anthony Anderson, Cynthia Erivo, Oprah Winfrey, Laverne Cox, Yara Shahidi and Sterling K. Brown. And in honor of everyday people during the pandemic, there were also several “non-famous” people as presenters, such as a school teacher, an astronaut, a mail deliverer, a farmer/shepherd, a truck driver, two doctors and a nurse. In a comedic segment, there was a mini-reunion of “Friends,” as Aniston, Courteney Cox and Lisa Kudrow did a sketch where they all pretended to be longtime roommates.

As previously announced, Tyler Perry and The Perry Foundation received the noncompetitive Governors Award for career achievement. H.E.R. performed “Nothing Compares 2 U” for the “In Memoriam” segment honoring prominent people who worked in television who passed away since the 2019 Primetime Emmy Awards.

Many of the speeches and presentations (including acceptance speeches by Perry and “Schitt’s Creek” co-star Dan Levy) mentioned a need for more diversity and inclusion in television. There were special segments devoted to actresses/producers Issa Rae, America Ferrera and Lena Waithe sharing personal experiences about how they dealt with racism in the industry. Some of the ceremony’s winners (such as King, Ruffalo, Dan Levy and Garner) also urged people to vote in this U.S. election year.

The independent accounting firm of Ernst & Young LLP tallied the votes for the Primetime Emmy Awards, which are voted on by branches of the Television Academy of Arts and Sciences, with some special jury awards. The executive producers of 2020 Primetime Emmy Awards telecast were Kimmel, Guy Carrington, Reginald Hudlin, David Jammy and Ian Stewart. The show raised $2.8 million for the food charity No Kid Hungry, according to an announcement that Kimmel made at the end of the show.

The 2020 Creative Arts Emmy Awards were handed out in a five-part ceremony (hosted by Nicole Byer) on September 14, 15, 16, and 17 on Emmys.com and on September 19 on FXX. A complete list of winners for the 2020 Creative Art Emmy Awards can be found here.

Here is the list of nominees and winners for the 2020 Primetime Emmy Awards:

*=winner

Outstanding Drama Series

“Better Call Saul” (AMC)
“The Crown” (Netflix)
“The Handmaid’s Tale” (Hulu)
“Killing Eve” (BBC America/AMC)
“The Mandalorian” (Disney Plus)
“Ozark” (Netflix)
“Stranger Things” (Netflix)
“Succession” (HBO)*

Outstanding Comedy Series

“Curb Your Enthusiasm” (HBO)
“Dead to Me” (Netflix)
“The Good Place” (NBC)
“Insecure” (HBO)
“The Kominsky Method” (Netflix)
“The Marvelous Mrs. Maisel” (Amazon Prime Video)
“Schitt’s Creek” (Pop TV)*
“What We Do in the Shadows” (FX)

Outstanding Limited Series

“Little Fires Everywhere” (Hulu)
“Mrs. America” (Hulu)
“Unbelievable” (Netflix)
“Unorthodox” (Netflix)
“Watchmen” (HBO)*

Outstanding Lead Actor in a Drama Series

Jason Bateman (“Ozark”)
Sterling K. Brown (“This Is Us”)
Steve Carell (“The Morning Show”)
Brian Cox (“Succession”)
Billy Porter (“Pose”)
Jeremy Strong (“Succession”)*

Outstanding Lead Actress in a Drama Series

Jennifer Aniston (“The Morning Show”)
Olivia Colman (“The Crown”)
Jodie Comer (“Killing Eve”)
Laura Linney (“Ozark”)
Sandra Oh (“Killing Eve”)
Zendaya (“Euphoria”)*

Outstanding Lead Actor in a Comedy Series

Anthony Anderson (“Black-ish”)
Don Cheadle (“Black Monday”)
Ted Danson (“The Good Place”)
Michael Douglas (“The Kominsky Method”)
Eugene Levy (“Schitt’s Creek”)*
Ramy Youssef (“Ramy”)

Outstanding Lead Actress in a Comedy Series

Christina Applegate (“Dead to Me”)
Rachel Brosnahan (“The Marvelous Mrs. Maisel”)
Linda Cardellini (“Dead to Me”)
Catherine O’Hara (“Schitt’s Creek”)*
Issa Rae (“Insecure”)
Tracee Ellis Ross (“Black-ish”)

Outstanding Lead Actor in a Limited Series or Movie

Jeremy Irons (“Watchmen”)
Hugh Jackman (“Bad Education”)
Paul Mescal (“Normal People”)
Jeremy Pope (“Hollywood”)
Mark Ruffalo (“I Know This Much Is True”)*

Outstanding Lead Actress in a Limited Series or Movie

Cate Blanchett (“Mrs. America”)
Shira Haas (“Unorthodox”)
Regina King (“Watchmen”)*
Octavia Spencer (“Self Made”)
Kerry Washington (“Little Fires Everywhere”)

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series

Giancarlo Esposito (“Better Call Saul”)
Bradley Whitford (“The Handmaid’s Tale”)
Billy Crudup (“The Morning Show”)*
Mark Duplass (“The Morning Show”)
Nicholas Braun (“Succession”)
Kieran Culkin (“Succession”)
Matthew Macfadyen (“Succession”)
Jeffrey Wright (“Westworld”)

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series

Laura Dern (“Big Little Lies”)
Meryl Streep (“Big Little Lies”)
Helena Bonham Carter (“The Crown”)
Samira Wiley (“The Handmaid’s Tale”)
Fiona Shaw (“Killing Eve”)
Julia Garner (“Ozark”)*
Sarah Snook (“Succession”)
Thandie Newton (“Westworld”)

Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series

Andre Braugher (“Brooklyn Nine-Nine”)
William Jackson Harper (“The Good Place”)
Alan Arkin (“The Kominsky Method”)
Sterling K. Brown (“The Marvelous Mrs. Maisel”)
Tony Shalhoub (“The Marvelous Mrs. Maisel”)
Mahershala Ali (“Ramy”)
Kenan Thompson (“Saturday Night Live”)
Dan Levy (“Schitt’s Creek”)*

Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series

Betty Gilpin (“GLOW”)
D’Arcy Carden (“The Good Place”)
Yvonne Orji (“Insecure”)
Alex Borstein (“The Marvelous Mrs. Maisel”)
Marin Hinkle (“The Marvelous Mrs. Maisel”)
Kate McKinnon (“Saturday Night Live”)
Cecily Strong (“Saturday Night Live”)
Annie Murphy (“Schitt’s Creek”)*

Outstanding Supporting Actor in a Limited Series or Movie

Dylan McDermott (“Hollywood”)
Jim Parsons (“Hollywood”)
Tituss Burgess (“Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. the Reverend”)
Yahya Abdul-Mateen II (“Watchmen”)*
Jovan Adepo (“Watchmen”)
Louis Gossett Jr. (“Watchmen”)

Outstanding Supporting Actress in a Limited Series or Movie

Holland Taylor (“Hollywood”)
Uzo Aduba (“Mrs. America”)*
Margo Martindale (“Mrs. America”)
Tracey Ullman (“Mrs. America”)
Toni Collette (“Unbelievable”)
Jean Smart (“Watchmen”)

Outstanding Competition Program

“The Masked Singer” (Fox)
“Nailed It!” (Netflix)
“RuPaul’s Drag Race” (VH1)*
“Top Chef” (Bravo)
“The Voice” (NBC)

Outstanding Variety Talk Series

“Daily Show with Trevor Noah” (Comedy Central)
“Full Frontal with Samantha Bee” (TBS)
“Jimmy Kimmel Live” (ABC)
“Last Week Tonight with John Oliver” (HBO)*
“Late Show with Stephen Colbert” (CBS)

Outstanding Directing for a Drama Series

Benjamin Caron, “The Crown” (Netflix)
Jessica Hobbs, “The Crown” (Netflix)
Lesli Linka Glatter, “Homeland” (Showtime)
Mimi Leder “The Morning Show” (Apple TV Plus)
Alik Sakharov, “Ozark” (Netflix)
Ben Semanoff, “Ozark” (Netflix)
Andrij Parekh, “Succession” (HBO)*
Mark Mylod, “Succession” (HBO)

Outstanding Directing for a Comedy Series

Matt Shakman, “The Great” (Hulu)
Amy Sherman-Palladino, “The Marvelous Mrs. Maisel” (Amazon Prime Video)
Daniel Palladino, “The Marvelous Mrs. Maisel” (Amazon Prime Video)
Gail Mancuso, “Modern Family” (ABC)
Ramy Youssef, “Ramy” (Hulu)
Andrew Cividino and Daniel Levy, “Schitt’s Creek” (Pop TV)*
James Burrows, “Will & Grace” (NBC)

Outstanding Directing for a Limited Series, Movie or Dramatic Special

Lynn Shelton, “Little Fires Everywhere” (Hulu)
Lenny Abrahamson, “Normal People” (Hulu)
Maria Schrader, “Unorthodox” (Netflix)*
Nicole Kassell, “Watchmen” (HBO)
Steph Green, “Watchmen” (HBO)
Stephen Williams, “Watchmen” (HBO)

Outstanding Writing for a Drama Series

Thomas Schnauz, “Better Call Saul” (AMC)
Gordon Smith, “Better Call Saul” (AMC)
Peter Morgan, “The Crown” (Netflix)
Chris Mundy, “Ozark” (Netflix)
John Shiban, “Ozark” (Netflix)
Miki Johnson, “Ozark” (Netflix)
Jesse Armstrong, “Succession” (HBO)*

Outstanding Writing for a Comedy Series

Michael Schur, “The Good Place” (NBC)
Tony McNamara, “The Good Place” (NBC)
Daniel Levy, “Schitt’s Creek” (Pop TV)*
David West Read, “Schitt’s Creek” (Pop TV)
Sam Johnson and Chris Marcil, “What We Do in the Shadows” (FX)
Pam Simms, “What We Do in the Shadows” (FX)
Stefani Robinson, “What We Do in the Shadows” (FX)

Outstanding Writing for a Limited Series, Movie or Dramatic Special

Tanya Barfield, “Mrs. America” (FX)
Sally Rooney and Alice Birch, “Normal People” (Hulu)
Susannah Grant, Michael Chabon and Ayelet Waldman, “Unbelievable” (Netflix)
Anna Winger, “Unorthodox” (Netflix)
Damon Lindelof and Cord Jefferson, “Watchmen” (HBO)*

2020 Primetime Emmy Awards: ‘Watchmen’ is the top nominee

July 28, 2020

Emmys logo

Regina King in “Watchmen” (Photo by Mark Hill/HBO)

The following is a press release from the National Academy of Television Arts and Sciences:

Nominations for the 72nd Emmy Awards were announced today recognizing a host of groundbreaking new programs and up-and coming talent, along with beloved performers and hit shows that have been integral in helping television viewers navigate a changing world. The live ceremony, reimagined as a virtual event due to production restrictions resulting from the COVID-19 pandemic, was hosted by “Supermarket Sweep” star and “Saturday Night Live” alumnus Leslie Jones with presenters Laverne Cox (“Inventing Anna”), Josh Gad (“Central Park”), Tatiana Maslany (“Perry Mason”) and Television Academy Chairman and CEO Frank Scherma. HBO’s “Watchmen” took the top spot for program nominations with 26 followed by “The Marvelous Mrs. Maisel” (20), “Ozark” (18), “Succession” (18), “The Mandalorian” (15), “Schitt’s Creek” (15), “Saturday Night Live” (15) and “The Crown” (13).

Netflix lead the nominations in totals by platform with 160, setting a record previously held by HBO with 137 nominations in 2019. HBO had the second-most nominations with 107, and rounding out the top five were NBC with 47, ABC with 36 and FX with 33.

“Despite the unprecedented challenges facing the entertainment industry, it has been an extraordinary year for television,” said Television Academy Chairman and CEO Frank Scherma. “Television has inspired, united and comforted a global audience this season. We are honored to be recognizing so many of the talented programs, producers, directors and craftspeople behind the remarkable storytelling that has brought us together while we remain apart.”

Half of this year’s nominees for Outstanding Comedy Series are new to the category, including “Dead to Me,” “Insecure,” “The Kominsky Method” and “What We Do in the Shadows.” Returning favorites include “Curb Your Enthusiasm,” “The Good Place,” “The Marvelous Mrs. Maisel” and “Schitt’s Creek.” “The Mandalorian” is a newcomer in the Outstanding Drama Series category joining returning nominees “Better Call Saul,” “The Crown,” “The Handmaid’s Tale,” “Killing Eve,” “Ozark,” “Stranger Things” and “Succession.”

Ramy Youssef is new to the Outstanding Lead Actor in a Comedy Series category, joining previous nominees Anthony Anderson, Don Cheadle, Michael Douglas, Eugene Levy and two-time Emmy winner Ted Danson. Nominees for Outstanding Lead Actress in a Comedy Series include first-time nominee in this category, Linda Cardellini, who joins previous category nominees Christina Applegate, Catherine O’Hara, Issa Rae and Tracee Ellis Ross, along with 2018 Emmy winner Rachel Brosnahan.

Zendaya received her first-ever Emmy nomination, in the category of Outstanding Lead Actress in a Drama Series, while Emmy winner Jennifer Aniston and previous Emmy nominee Olivia Colman were nominated for the first time in this category. They join returning nominees Laura Linney and Sandra Oh, and last year’s Emmy winner Jodie Comer. Jeremy Strong received his first Emmy nomination for Outstanding Lead Actor in a Drama Series while former Emmy nominees Steve Carell and Brian Cox received their first nominations in this category, joining returning nominees Jason Bateman and previous Emmy winners in this category Sterling K. Brown and Billy Porter.

Other first-time performer nominations across the Supporting, Guest and Short Form Comedy-Drama categories include Mamoudou Athie (“Oh Jerome, No (Cake)”), Nicholas Braun (“Succession”), D’Arcy Carden (“The Good Place”), Billy Crudup (“The Morning Show”), Kieran Culkin (“Succession”), Mark Duplass (“The Morning Show”), Shira Haas (“Unorthodox”), William Jackson Harper (“The Good Place”), Stephan James (“#Freerayshawn”), Anna Kendrick (“Dummy”), Kerri Kenney-Silver (“Reno 911!”), Paul Mescal (“Normal People”), Matthew Macfadyen (“Succession”), Annie Murphy (“Schitt’s Creek”), Kaitlin Olson (“Flipped”), Yvonne Orji (“Insecure”), Jeremy Pope (“Hollywood”), Cecily Strong (“Saturday Night Live”), Sarah Snook (“Succession”), Rain Valdez (“Razor Tongue”), Harriet Walter (“Succession”) and Christoph Waltz (“Most Dangerous Game”).

Two-time Emmy nominees across different properties include Angela Bassett (“Black Lady Sketch Show,” “The Imagineering Story”), Jason Bateman (“Ozark,” “The Outsider”), Sterling K. Brown (“This Is Us,” “The Marvelous Mrs. Maisel”), Giancarlo Esposito (The Mandalorian, Better Call Saul), Wanda Sykes (“The Marvelous Mrs. Maisel,” “Crank Yankers”) and Ramy Youssef (two separate nominations for “Ramy”). Three-time nominees include Daniel Levy (three separate nominations for “Schitt’s Creek”) and Maya Rudolph (“Big Mouth,” “The Good Place,” “Saturday Night Live”).

Also announced was the father-daughter nominee duo of previous Emmy winner Ron Cephas Jones (Outstanding Guest Actor in a Drama, “This Is Us”) and first-time Emmy nominee Jasmine Cephas Jones (Outstanding Actress in a Short Form Comedy or Drama Series, “#FreeRayshawn”).

The nominations rosters may be revised in cases where names or titles are incorrect or appeals for changes—including the addition or removal of names—are approved by the Television Academy’s Primetime Emmy Awards Committee.

Producer eligibility is based primarily on title; the producer nominees in certain program categories will be announced by mid-August. Final-round online voting begins August 21, 2020.

The complete list of Emmy nominations as compiled by the independent accounting firm of Ernst & Young LLP, and other Academy news are available at Emmys.com.

The 72nd Emmy Awards will be hosted by Jimmy Kimmel, who also serves as executive producer for television’s biggest night. Recently announced executive producers for the telecast include Guy Carrington, Reginald Hudlin, David Jammy and Ian Stewart. The show will be broadcast, Sunday, September 20 (8:00-11:00 p.m. EDT/5:00-8:00 p.m. PDT), on ABC.

The 2020 Creative Arts Awards will air in five parts: on September 14, 15, 16, and 17 on Emmys.com and on Saturday, September 19 on FXX at 8 p.m. Eastern Time.

Here is a partial list of nominees for the 2020 Primetime Emmy Awards:

Outstanding Drama Series

“Better Call Saul” (AMC)
“The Crown” (Netflix)
“The Handmaid’s Tale” (Hulu)
“Killing Eve” (BBC America/AMC)
“The Mandalorian” (Disney Plus)
“Ozark” (Netflix)
“Stranger Things” (Netflix)
“Succession” (HBO)

Outstanding Comedy Series

“Curb Your Enthusiasm” (HBO)
“Dead to Me” (Netflix)
“The Good Place” (NBC)
“Insecure” (HBO)
“The Kominsky Method” (Netflix)
“The Marvelous Mrs. Maisel” (Amazon Prime Video)
“Schitt’s Creek” (Pop TV)
“What We Do in the Shadows” (FX)

Outstanding Limited Series

“Little Fires Everywhere” (Hulu)
“Mrs. America” (Hulu)
“Unbelievable” (Netflix)
“Unorthodox” (Netflix)
“Watchmen” (HBO)

Outstanding Lead Actor in a Drama Series

Jason Bateman (“Ozark”)
Sterling K. Brown (“This Is Us”)
Steve Carell (“The Morning Show”)
Brian Cox (“Succession”)
Billy Porter (“Pose”)
Jeremy Strong (“Succession”)

Outstanding Lead Actress in a Drama Series

Jennifer Aniston (“The Morning Show”)
Olivia Colman (“The Crown”)
Jodie Comer (“Killing Eve”)
Laura Linney (“Ozark”)
Sandra Oh (“Killing Eve”)
Zendaya (“Euphoria”)

Outstanding Lead Actor in a Comedy Series

Anthony Anderson (“Black-ish”)
Don Cheadle (“Black Monday”)
Ted Danson (“The Good Place”)
Michael Douglas (“The Kominsky Method”)
Eugene Levy (“Schitt’s Creek”)
Ramy Youssef (“Ramy”)

Outstanding Lead Actress in a Comedy Series

Christina Applegate (“Dead to Me”)
Rachel Brosnahan (“The Marvelous Mrs. Maisel”)
Linda Cardellini (“Dead to Me”)
Catherine O’Hara (“Schitt’s Creek”)
Issa Rae (“Insecure”)
Tracee Ellis Ross (“Black-ish”)

Outstanding Lead Actor in a Limited Series or Movie

Jeremy Irons (“Watchmen”)
Hugh Jackman (“Bad Education”)
Paul Mescal (“Normal People”)
Jeremy Pope (“Hollywood”)
Mark Ruffalo (“I Know This Much Is True”)

Outstanding Lead Actress in a Limited Series or Movie

Cate Blanchett (“Mrs. America”)
Shira Haas (“Unorthodox”)
Regina King (“Watchmen”)
Octavia Spencer (“Self Made”)
Kerry Washington (“Little Fires Everywhere”)

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series

Giancarlo Esposito (“Better Call Saul”)
Bradley Whitford (“The Handmaid’s Tale”)
Billy Crudup (“The Morning Show”)
Mark Duplass (“The Morning Show”)
Nicholas Braun (“Succession”)
Kieran Culkin (“Succession”)
Matthew Macfadyen (“Succession”)
Jeffrey Wright (“Westworld”)

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series

Laura Dern (“Big Little Lies”)
Meryl Streep (“Big Little Lies”)
Helena Bonham Carter (“The Crown”)
Samira Wiley (“The Handmaid’s Tale”)
Fiona Shaw (“Killing Eve”)
Julia Garner (“Ozark”)
Sarah Snook (“Succession”)
Thandie Newton (“Westworld”)

Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series

Andre Braugher (“Brooklyn Nine-Nine”)
William Jackson Harper (“The Good Place”)
Alan Arkin (“The Kominsky Method”)
Sterling K. Brown (“The Marvelous Mrs. Maisel”)
Tony Shalhoub (“The Marvelous Mrs. Maisel”)
Mahershala Ali (“Ramy”)
Kenan Thompson (“Saturday Night Live”)
Dan Levy (“Schitt’s Creek”)

Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series

Betty Gilpin (“GLOW”)
D’Arcy Carden (“The Good Place”)
Yvonne Orji (“Insecure”)
Alex Borstein (“The Marvelous Mrs. Maisel”)
Marin Hinkle (“The Marvelous Mrs. Maisel”)
Kate McKinnon (“Saturday Night Live”)
Cecily Strong (“Saturday Night Live”)
Annie Murphy (“Schitt’s Creek”)

Outstanding Supporting Actor in a Limited Series or Movie

Dylan McDermott (“Hollywood”)
Jim Parsons (“Hollywood”)
Tituss Burgess (“Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. the Reverend”)
Yahya Abdul-Mateen II (“Watchmen”)
Jovan Adepo (“Watchmen”)
Louis Gossett Jr. (“Watchmen”)

Outstanding Supporting Actress in a Limited Series or Movie

Holland Taylor (“Hollywood”)
Uzo Aduba (“Mrs. America”)
Margo Martindale (“Mrs. America”)
Tracey Ullman (“Mrs. America”)
Toni Collette (“Unbelievable”)
Jean Smart (“Watchmen”)

Outstanding Competition Program

“The Masked Singer” (Fox)
“Nailed It!” (Netflix)
“RuPaul’s Drag Race” (VH1)
“Top Chef” (Bravo)
“The Voice” (NBC)

Outstanding Variety Sketch Series

“A Black Lady Sketch Show” (HBO)
“Drunk History” (Comedy Central)
“Saturday Night Live” (NBC)

Outstanding Variety Talk Series

“Daily Show with Trevor Noah” (Comedy Central)
“Full Frontal with Samantha Bee” (TBS)
“Jimmy Kimmel Live” (ABC)
“Last Week Tonight with John Oliver” (HBO)
“Late Show with Stephen Colbert” (CBS)