2022 Primetime Emmy Awards: ‘The White Lotus,’ ‘Ted Lasso,’ ‘Succession’ are the top winners

September 12, 2022

by Carla Hay

“The White Lotus” team members Sydney Sweeney, Natasha Rothwell, Mike White, Connie Britton, Jennifer Coolidge and Alexandra Daddario at the 74th Annual Primetime Emmy Awards held at the Microsoft Theater in Los Angeles on September 12, 2022. (Photo by Evans Vestal Ward/NBC)

With five prizes, including Outstanding Limited or Anthology Series, HBO’s anthology series “The White Lotus” was the top winner at the 74th annual Primetime Emmy Awards, which were presented at the Microsoft Theater in Los Angeles on September 12, 2022. Following close behind in Emmy wins were Apple TV+’s comedy series “Ted Lasso” (four Emmys, including Outstanding Comedy Series) and HBO’s “Succession,” which won three Emmys, including Outstanding Drama Series. Kenan Thompson hosted the ceremony, which NBC televised live in the United States. Peacock livestreamed the ceremony. The show is presented by the Television Academy, which votes for the nominees and the winners.

In addition to winning Outstanding Limited or Anthology Series, “The White Lotus” creator/executive producer Mike White got Emmy Awards for Outstanding Writing for a Limited or Anthology Series Or Movie and Outstanding Directing for a Limited or Anthology Series or Movie. Two co-stars of “The White Lotus” also won Emmy Awards: Murray Bartlett (Outstanding Supporting Actor in a Limited or Anthology Series or Movie) and Jennifer Coolidge (Outstanding Supporting Actor in a Limited or Anthology Series or Movie). White, Bartlett and Coolidge are all first-time Emmy winners.

Other first-time Emmy winners at this ceremony included Sheryl Lee Ralph of ABC’s “Abbott Elementary” (Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series); Quinta Brunson of “Abbott Elementary” (Outstanding Writing for a Comedy Series); Matthew McFadyen of “Succession” (Outstanding Supporting Actor in a Drama Series); Amanda Seyfried of Hulu’s “The Dropout” (Outstanding Lead Actress in a Limited or Anthology Series or Movie); Michael Keaton of Hulu’s “Dopesick” (Outstanding Lead Actor in a Limited or Anthology Series or Movie); Lee Jung-jae of Netflix’s “Squid Game” (Outstanding Lead Actor in a Drama Series); Lizzo of Prime Video’s Lizzo’s Watch Out for the Big Grrrls” (Outstanding Competition Program); and Jerrod Carmichael of HBO’s “Jerrod Carmichael: Rothaniel” (Outstanding Writing for a Variety Special).

Some of the repeat Emmy category winners included Zendaya of HBO’s “Euphoria” (Outstanding Lead Actress in a Drama Series) and Julia Garner of Netflix’s “Ozark” (Outstanding Supporting Actress in a Drama Series), who each won in 2020. Those who repeated their Emmy wins from 2021 included Jean Smart of HBO Max’s “Hacks” (Outstanding Lead Actress in a Comedy Series); John Oliver of HBO’s “Last Week Tonight With John Oliver” (Outstanding Variety Talk Series); and “Ted Lasso” stars Jason Sudeikis (Outstanding Lead Actor in a Comedy Series) and Brett Goldstein (Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series).

The Governors Award (a non-competitive category) went to the Geena Davis Institute on Gender in Media “in recognition of their efforts to promote gender balance and foster inclusion throughout the entertainment industry,” according to a press release from the Television Academy. The institute’s founder Geena Davis and president/CEO Madeline Di Nonno accepted the award.

Presenters at the show included Oprah Winfrey, Mariska Hargitay, Christopher Meloni, Angela Bassett, Ariana DeBose, Rosario Dawson, Diego Luna, Natalie Zea, Mindy Kaling, B. J. Novak, Emmy host Thompson, Bowen Yang, Lee Jung-jae, Jung Ho-yeon, Kerry Washington, Gael García Bernal, Sarah Paulson, Shonda Rhimes, Sofia Vergara, “Hacks” Emmy winner Smart, Hannah Einbinder, Selma Blair, Martin Short, Steve Martin, Selena Gomez, Pete Davidson, Juliette Lewis, RuPaul Charles, Ayo Edebiri, Jeremy Allen White, Taron Egerton, Paul Walter Hauser, Molly Shannon, Vanessa Bayer, Amy Poehler, Seth Meyers, Regina Hall, Markella Kavenagh, Ismaël Cruz Córdova, Kelly Clarkson and Will Arnett. John Legend performed during the In Memoriam segment. Sam Jay was the on-air announcer, and Zedd was the event DJ.

Done+Dusted and Hudlin Entertainment produced the ceremony. Ian Stewart, Reginald Hudlin, Byron Phillips and Jane Mun were exevcutive producers. Done + Dusted’s Hamish Hamilton was the show’s director. 

Here is the complete list of nominees and winners for the 2022 Primetime Emmy Awards:

*=winner

Outstanding Drama Series

  • “Better Call Saul” (AMC)   
  • “Euphoria” (HBO)   
  • “Ozark” (Netflix)   
  • “Severance” (Apple TV+)   
  • “Squid Game” (Netflix)   
  • “Stranger Things” (Netflix)   
  • “Succession” (HBO)*   
  • “Yellowjackets” (Showtime)  

Outstanding Comedy Series

  • “Abbott Elementary” (ABC)   
  • “Barry” (HBO)
  • “Curb Your Enthusiasm” (HBO)   
  • “Hacks” (HBO)   
  • “The Marvelous Mrs. Maisel” (Prime Video)
  • “Only Murders in the Building” (Hulu)
  • “Ted Lasso” (Apple TV+)*
  • “What We Do in the Shadows” (FX)   

Outstanding Limited or Anthology Series

  • “Dopesick” (Hulu)   
  • “The Dropout” (Hulu)   
  • “Inventing Anna” (Netflix)   
  • “Pam and Tommy” (Hulu)   
  • “The White Lotus” (HBO)*

Outstanding Lead Actor in a Drama Series

  • Jason Bateman (“Ozark”)  
  • Brian Cox (“Succession”)  
  • Lee Jung-jae (“Squid Game”)*   
  • Bob Odenkirk (“Better Call Saul”)  
  • Adam Scott (“Severance”)  
  • Jeremy Strong (“Succession”)  

Outstanding Lead Actress in a Drama Series

  • Jodie Comer (“Killing Eve”)   
  • Laura Linney (“Ozark”)  
  • Melanie Lynskey (“Yellowjackets”)  
  • Sandra Oh (“Killing Eve”)  
  • Reese Witherspoon (“The Morning Show”)   
  • Zendaya (“Euphoria”)*

Outstanding Lead Actor in a Comedy Series

  • Donald Glover (“Atlanta”)   
  • Bill Hader (“Barry”)  
  • Nicholas Hoult (“The Great”)
  • Steve Martin (“Only Murders in the Building”)   
  • Martin Short (“Only Murders in the Building”)  
  • Jason Sudeikis (“Ted Lasso”)*

Outstanding Lead Actress in a Comedy Series

  • Rachel Brosnahan (“The Marvelous Mrs. Maisel”)  
  • Quinta Brunson (“Abbott Elementary”)  
  • Kaley Cuoco (“The Flight Attendant”)  
  • Elle Fanning (“The Great”)  
  • Issa Rae (“Insecure”)  
  • Jean Smart (“Hacks”)*  

Oustanding Lead Actor in a Limited or Anthology Series or Movie

  • Colin Firth (“The Staircase”)  
  • Andrew Garfield (“Under the Banner of Heaven”)  
  • Oscar Isaac (“Scenes From a Marriage”)  
  • Michael Keaton (“Dopesick”)*
  • Himesh Patel (“Station Eleven”)  
  • Sebastian Stan (“Pam and Tommy”)   

Outstanding Lead Actress in a Limited or Anthology Series or Movie

  • Toni Collette (“The Staircase”)  
  • Julia Garner (“Inventing Anna”)  
  • Lily James (“Pam and Tommy”)  
  • Sarah Paulson (“Impeachment: American Crime Story”)
  • Margaret Qualley (“Maid”)  
  • Amanda Seyfried (“The Dropout”)*

Outstanding Variety Talk Series

  • “The Daily Show With Trevor Noah” (Comedy Central)  
  • “Jimmy Kimmel Live!” (ABC)  
  • “Last Week Tonight With John Oliver” (HBO)* 
  • “Late Night With Seth Meyers” (NBC)  
  • “The Late Show With Stephen Colbert” (CBS)  

Outstanding Competition Program

  • “The Amazing Race” (CBS)  
  • “Lizzo’s Watch Out for the Big Grrrls” (Prime Video)*  
  • “Nailed It!” (Netflix)  
  • “RuPaul’s Drag Race” (VH1)  
  • “Top Chef” (Bravo)  
  • “The Voice” (NBC)  

Oustanding Supporting Actress in a Drama Series

  • Patricia Arquette (“Severance”)
  • Julia Garner (“Ozark”)*
  • Jung Ho-yeon (“Squid Game”)
  • Christina Ricci (“Yellowjackets”)
  • Rhea Seehorn (“Better Call Saul”)
  • J. Smith-Cameron (“Succession”)
  • Sarah Snook (“Succession”)
  • Sydney Sweeney (“Euphoria”)

Oustanding Supporting Actor in a Drama Series

  • Nicholas Braun (“Succession”)
  • Billy Crudup (“The Morning Show”)
  • Kieran Culkin (“Succession”)
  • Park Hae-soo (“Squid Game”)
  • Matthew Macfadyen (“Succession”)*
  • John Turturro (“Severance”)
  • Christopher Walken (“Severance”)
  • Oh Yeong-su (“Squid Game”)

Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series

  • Alex Borstein (“The Marvelous Mrs. Maisel”)
  • Hannah Einbinder (“Hacks”)
  • Janelle James (“Abbott Elementary”)
  • Kate McKinnon (“Saturday Night Live”)
  • Sarah Niles (“Ted Lasso”)
  • Sheryl Lee Ralph (“Abbott Elementary”)*
  • Juno Temple (“Ted Lasso”)
  • Hannah Waddingham (“Ted Lasso”)

Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series

  • Anthony Carrigan (“Barry”)
  • Brett Goldstein (“Ted Lasso”)*
  • Toheeb Jimoh (“Ted Lasso”)
  • Nick Mohammed (“Ted Lasso”)
  • Tony Shalhoub (“The Marvelous Mrs. Maisel”)
  • Tyler James Williams (“Abbott Elementary”)
  • Henry Winkler (“Barry”)
  • Bowen Yang (“Saturday Night Live”)

Outstanding Supporting Actress in a Limited Series or Movie

  • Connie Britton (“The White Lotus”)
  • Jennifer Coolidge (“The White Lotus”)*
  • Alexandra Daddario (“The White Lotus”)
  • Kaitlyn Dever (“Dopesick”)
  • Natasha Rothwell (“The White Lotus”)
  • Sydney Sweeney (“The White Lotus”)
  • Mare Winningham (“Dopesick”)

Outstanding Supporting Actor in a Limited Series, Anthology Series or Movie

  • Murray Bartlett (“The White Lotus”)*
  • Jake Lacy (“The White Lotus”)
  • Will Poulter (“Dopesick”)
  • Seth Rogen (“Pam & Tommy”)
  • Peter Sarsgaard (“Dopesick”)
  • Michael Stuhlbarg (“Dopesick”)
  • Steve Zahn (“The White Lotus”)

Outstanding Variety Sketch Series

  • “A Black Lady Sketch Show” (HBO)
  • “Saturday Night Live” (NBC)*

Outstanding Directing for a Comedy Series

  • “Atlanta” (FX), directed by Hiro Murai
  • “Barry” (HBO) directed by Bill Hader
  • “Hacks” (HBO Max), directed by Lucia Aniello
  • “The Ms. Pat Show” (BET+), directed by Mary Lou Belli
  • “Only Murders in the Building” (Hulu), directed by Cherien Dabis
  • “Only Murders in the Building” (Hulu), directed by Jamie Babbit
  • “Ted Lasso” (Apple TV+), directed by MJ Delaney*

Outstanding Directing for a Drama Series

  • “Ozark” (Netflix), directed by Jason Bateman
  • “Severance” (Apple TV+), directed by Ben Stiller
  • “Squid Game” (Netflix), directed by Hwang Dong-hyuk*
  • “Succession” (HBO), directed by Mark Mylod
  • “Succession” (HBO), directed by Cathy Yan
  • “Succession” (HBO), directed by Lorene Scafaria
  • “Yellowjackets” (Showtime), directed by Karyn Kusama

Outstanding Directing for a Limited or Anthology Series or Movie

  • “Dopesick” (Hulu), directed by Danny Strong
  • “The Dropout” (Hulu), directed by Michael Showalter
  • “The Dropout” (Hulu), directed by Francesca Gregorini
  • “Maid” (Netflix), directed by John Wells
  • “Station Eleven” (HBO Max), directed by Hiro Murai
  • “The White Lotus” (HBO Max), directed by Mike White*

Outstanding Writing for a Comedy Series

  • “Abbott Elementary” (ABC), written by Quinta Brunson*
  • “Barry (HBO), written by Duffy Boudreau
  • “Barry (HBO), written by Alec Berg and Bill Hader
  • “Hacks” (HBO Max), written by Lucia Aniello, Paul W. Downs and Jen Statsky
  • “Only Murders in the Building” (Hulu) written by Steve Martin and John Hoffman
  • “Ted Lasso” (Apple TV+), written by Jane Becker
  • “What We Do in the Shadows” (FX), written by Sarah Naftalis
  • “What We Do in the Shadows” (FX), written by Stefani Robinson

Outstanding Writing for a Drama Series

  • “Better Call Saul” (AMC), written by Thomas Schnauz
  • “Ozark” (Netflix), written by Chris Mundy
  • “Severance” (Apple TV+), written by Dan Erickson
  • “Squid Game” (Netflix), written by Hwang Dong-hyuk
  • “Succession” (HBO), written by Jesse Armstrong*
  • “Yellowjackets” (Showtime) written by Jonathan Lisco, Ashley Lyle and Bart Nickerson
  • “Yellowjackets” (Showtime) written by Ashley Lyle and Bart Nickerson

Outstanding Writing for a Limited Series or Anthology Series or Movie

  • “Dopesick” (Hulu), written by Danny Strong
  • “The Dropout” (Hulu), written by Elizabeth Meriwether
  • “Impeachment: American Crime Story” (FX), written byb Sarah Burgess
  • “Maid” (Netflix), written by Molly Smith Metzler
  • “Station Eleven” (HBO Max), written by Patrick Somerville
  • “The White Lotus” (HBO), written by Mike White*

Outstanding Writing for a Variety Special

  • “Ali Wong: Don Wong” (Netflix), written by Ali Wong
  • “The Daily Show With Trevor Noah Presents: Jordan Klepper Fingers the Globe – Hungary for Democracy” (Comedy Central), written by Ian Berger, Devin Delliquanti, Jennifer Flanz, Jordan Klepper, Zhubin Parang and Scott Sherman
  • “Jerrod Carmichael: Rothaniel” (HBO), written by Jerrod Carmichael*
  • “Nicole Byer: BBW (Big Beautiful Weirdo)” (Netflix ), written by Nicole Byer
  • “Norm Macdonald: Nothing Special” (Netflix), written by Norm Macdonald

2022 Primetime Emmy Awards: ‘Succession’ is the top nominee

July 12, 2022

Emmys logo

Kieran Culkin, Jeremy Strong, Sarah Snook and Brian Cox in “Succession” (Photo by Graeme Hunter/HBO)

The following is a press release from the Television Academy:

Nominations for the 74th Emmy Awards were announced today, recognizing an abundance of exceptional new programming and talent, returning favorites and veteran performers, and a broad spectrum of innovative storytelling across multiple platforms.

The live virtual ceremony was hosted by JB Smoove (“Curb Your Enthusiasm”) and Melissa Fumero (“Brooklyn Nine-Nine”) along with Television Academy Chairman and CEO Frank Scherma.

“Succession” holds this year’s top spot with 25 Emmy nominations followed by “Ted Lasso” and “The White Lotus” (20), “Hacks” and “Only Murders in the Building” (17) and “Euphoria” (16).

“Television continues to keep the world entertained, informed, and connected. With production at a historic high, the Academy has received a record number of Emmy submissions this season,” said Scherma. “As we prepare for the entertainment industry’s biggest night, we are thrilled to honor the innovators, creators, performers and storytellers who are propelling this platinum age of television.”

It was a year of notable achievement for women. Almost half of the directors nominated in the scripted directing categories were women. This season also saw women receive almost 40% of the nominations in the scripted writing categories. Thirty-four percent of this year’s nominees for Outstanding Writing in all writing categories were women.

In total, there were 50 first-time performer nominees across all performer categories this season including Chadwick Boseman (“What If…?”), Jennifer Coolidge (“The White Lotus”), Elle Fanning (“The Great”), Andrew Garfield (“Under the Banner of Heaven”), Jung Ho-yeon (“Squid Game”), Oscar Isaac (“Scenes From A Marriage”), Lily James (“Pam & Tommy”), Lee Jung-jae (“Squid Game”), Barack Obama (“Our Great National Parks”), Sheryl Lee Ralph (“Abbott Elementary”), Adam Scott (“Severance”), Sebastian Stan (“Pam & Tommy”), Peter Sarsgaard (“Dopesick”), Amanda Seyfried (“The Dropout”), and Sydney Sweeney (two first-time nominations “Euphoria” and “The White Lotus”).

In addition to Sweeney, individuals with multiple nominations this year include Jason Bateman (performance and directing for “Ozark”), Quinta Brunson (performance and writing for “Abbott Elementary”), Nicole Byer (host for “Nailed It” and writing for “Nicole Byer: BBW (Big Beautiful Weirdo)”), Jerrod Carmichael (performance “Saturday Night Live” and writing for “Jerrod Carmichael: Rothaniel”), Julia Garner (“Ozark” and “Inventing Anna”), Bill Hader (performance, writing and directing for Barry and performance for “Curb Your Enthusiasm”), Steve Martin (performance and writing for “Only Murders in the Building”), Amy Poehler (host for “Making It” and directing for “Lucy and Desi”), Rhea Seehorn (“Better Call Saul” and “Cooper’s Bar”), Harriet Walter (“Ted Lasso” and “Succession”) and Zendaya (performance and music and lyrics for “Euphoria”).

The nominations rosters may be revised in cases where names or titles are incorrect or appeals for changes—including the addition or removal of names—are approved by the Television Academy’s Emmy Awards Committee. Producer eligibility is based primarily on title; the producer nominees in certain program categories will be announced by mid-August and may increase the number of multiple nominees. Final-round online voting begins August 12, 2022.

The complete list of Emmy nominations, as compiled by the independent accounting firm of Ernst & Young LLP, and other Academy news are available at Emmys.com.

The 74th Emmy Awards will be broadcast live from the Microsoft Theater on Monday, September 12 (8:00-11:00 PM EDT/5:00-8:00 PM PDT) on NBC and will stream live for the first time on Peacock. The 2022 Creative Arts Emmy Awards will take place at the Microsoft Theater over two consecutive nights on Saturday, September 3, and Sunday, September 4. An edited presentation will be aired Saturday, September 10, at 8:00 PM EDT/PDT on FXX.

ABOUT THE TELEVISION ACADEMY

The Television Academy strives to shape and advance the dynamic television landscape, advocating for the television industry as it expands the horizons of television excellence. Through its innovative programs, publications and events, the Academy and its Foundation foster, empower and connect the diverse community of storytellers fueling the medium while celebrating industry excellence and recognizing achievement through awards and accolades, including the coveted Emmy® Award, the Hall of Fame and Television Academy Honors. For more information, please visit TelevisionAcademy.com.

2022 Critics Choice Awards: ‘The Power of the Dog,’ ‘Ted Lasso’ are the top winners

March 13, 2022

by Carla Hay

With four prizes, including Best Picture, Netflix’s Western drama “The Power of the Dog” was the top winner at the 27th annual Critics Choice Awards, which were presented on March 13, 2022. Also winning four prizes, including Best Comedy Series, was Apple TV+’s soccer sitcom “Ted Lasso.” For the first time in Critics Choice Awards history, the show was held in two cities: in Los Angeles (at the Fairmont Century Plaza Hotel) and in London (at the Savoy Hotel), in order to accommodate attendees of the 2022 BAFTA Film Awards in London, which was held on the same night.

Taye Diggs and Nicole Byer hosted the 2022 Critics Choice Awards ceremony, which was televised in the U.S. on The CW and TBS. Eligible movies were those released in the U.S. in 2021. Eligible TV shows were those with new episodes that premiered in 2021. The Critics Choice Association nominates and votes for the awards.

“The Power of the Dog” director/screenwriter/producer Jane Campion at the 27th Annual Critics Choice Awards at Fairmont Century Plaza in Los Angeles on March 13, 2022. (Photo by Amy Sussman/Getty Images for Critics Choice Association)

“The Power of the Dog,” which is about a dysfunctional rancher family in 1925 Montana, won the awards for Best Picture, Best Director (for Jane Campion), Best Adapted Screenplay (also won by Campion) and Best Cinematography (for Ari Wegner, the first woman to win in this Critics Choice Awards category). Focus Features’ Northern Ireland drama “Belfast” won three Critics Choice Awards: Best Original Screenplay (for Kenneth Branagh), Best Young Actor/Actress (for Jude Hill) and Best Acting Ensemble. Also winning three Critics Choice Awards was Warner Bros. Pictures’ sci-fi remake “Dune,” which took the prizes for Best Production Design, Best Visual Effects and Best Score.

In the TV categories, “Ted Lasso” won these four prizes: Best Comedy Series, Best Actor in a Comedy Series (for Jason Sudeikis), Best Supporting Actress in a Comedy Series (for Hannah Waddingham) and Best Supporting Actor in a Comedy Series (for Brett Goldstein). HBO’s “Succession” received three awards: Best Drama Series, Best Supporting Actress in a Drama Series (for Sarah Snook) and Best Supporting Actor in a Drama Series (for Kieran Culkin). TV shows that won two Critics Choice Awards each in 2022 were HBO’s “Mare of Easttown,” Netflix’s “Squid Game” and HBO’s “The White Lotus.”

“Ted Lasso” co-stars Juno Temple, Brett Goldstein and Hannah Waddington at the 27th Annual Critics Choice Awards at the Savoy Hotel in London on March 13, 2022. (Photo by Eamonn M. McCormack/Getty Images for Critics Choice Association)

In non-competitive prizes announced several weeks before the show, Halle Berry received the SeeHer Award (for advocacy of positive female representation on screen), while Billy Crystal was the recipient of the Lifetime Achievement Award.

Presenters includes Ava DuVernay, Carey Mulligan, Jamie Dornan, Serena Williams, Venus Williams, Kristen Wiig, Lin-Manuel Miranda, Mandy Moore, Zoey Deutch, Joel McHale, Michaela Jaé Rodriguez, J.K. Simmons, Ray Romano, Ken Jeong, Alan Kim, Angelica Ross, Annie Mumolo, Dominique Jackson, Dylan O’Brien, Hailie Sahar, Indya Moore, Jacob Bertrand, Jung Ho-yeon, Kaci Walfall, Lee Jung-jae, Maria Bakalova, Mayim Bialik, Nasim Pedrad, Park Hae-soo, Ralph Macchio, Robin Thede, Los Angeles Rams Coach Sean McVay, Veronika Khomyn, Shawn Hatosy, Sonequa Martin-Green, Issa Rae and Jimmy Kimmel.

The following is the complete list of nominees and winners for the 2022 Critics Choice Awards:

*=winner

FILM

BEST PICTURE

  • Belfast
  • CODA
  • Don’t Look Up
  • Dune
  • King Richard
  • Licorice Pizza
  • Nightmare Alley
  • The Power of the Dog*
  • tick, tick…Boom!
  • West Side Story

BEST ACTOR

  • Nicolas Cage – Pig
  • Benedict Cumberbatch – The Power of the Dog
  • Peter Dinklage – Cyrano
  • Andrew Garfield – tick, tick…Boom!
  • Will Smith – King Richard*
  • Denzel Washington – The Tragedy of Macbeth

BEST ACTRESS

  • Jessica Chastain – The Eyes of Tammy Faye*
  • Olivia Colman – The Lost Daughter
  • Lady Gaga – House of Gucci
  • Alana Haim – Licorice Pizza
  • Nicole Kidman – Being the Ricardos
  • Kristen Stewart – Spencer

BEST SUPPORTING ACTOR

  • Jamie Dornan – Belfast
  • Ciarán Hinds – Belfast
  • Troy Kotsur – CODA*
  • Jared Leto – House of Gucci
  • J.K. Simmons – Being the Ricardos
  • Kodi Smit-McPhee – The Power of the Dog

BEST SUPPORTING ACTRESS

  • Caitríona Balfe – Belfast
  • Ariana DeBose – West Side Story*
  • Ann Dowd – Mass
  • Kirsten Dunst – The Power of the Dog
  • Aunjanue Ellis – King Richard
  • Rita Moreno – West Side Story

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS

  • Jude Hill – Belfast*
  • Cooper Hoffman – Licorice Pizza
  • Emilia Jones – CODA
  • Woody Norman – C’mon C’mon
  • Saniyya Sidney – King Richard
  • Rachel Zegler – West Side Story

BEST ACTING ENSEMBLE

  • Belfast*
  • Don’t Look Up
  • The Harder They Fall
  • Licorice Pizza
  • The Power of the Dog
  • West Side Story

BEST DIRECTOR

  • Paul Thomas Anderson – Licorice Pizza
  • Kenneth Branagh – Belfast
  • Jane Campion – The Power of the Dog*
  • Guillermo del Toro – Nightmare Alley
  • Steven Spielberg – West Side Story
  • Denis Villeneuve – Dune

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

  • Paul Thomas Anderson – Licorice Pizza
  • Zach Baylin – King Richard
  • Kenneth Branagh – Belfast*
  • Adam McKay, David Sirota – Don’t Look Up
  • Aaron Sorkin – Being the Ricardos

BEST ADAPTED SCREENPLAY

  • Jane Campion – The Power of the Dog*
  • Maggie Gyllenhaal – The Lost Daughter
  • Siân Heder – CODA
  • Tony Kushner – West Side Story
  • Jon Spaihts, Denis Villeneuve, Eric Roth – Dune

BEST CINEMATOGRAPHY

  • Bruno Delbonnel – The Tragedy of Macbeth
  • Greig Fraser – Dune
  • Janusz Kaminski – West Side Story
  • Dan Laustsen – Nightmare Alley
  • Ari Wegner – The Power of the Dog*
  • Haris Zambarloukos – Belfast

BEST PRODUCTION DESIGN

  • Jim Clay, Claire Nia Richards – Belfast
  • Tamara Deverell, Shane Vieau – Nightmare Alley
  • Adam Stockhausen, Rena DeAngelo – The French Dispatch
  • Adam Stockhausen, Rena DeAngelo – West Side Story
  • Patrice Vermette, Zsuzsanna Sipos – Dune*

BEST EDITING

  • Sarah Broshar and Michael Kahn – West Side Story*
  • Úna Ní Dhonghaíle – Belfast
  • Andy Jurgensen – Licorice Pizza
  • Peter Sciberras – The Power of the Dog
  • Joe Walker – Dune

BEST COSTUME DESIGN

  • Jenny Beavan – Cruella*
  • Luis Sequeira – Nightmare Alley
  • Paul Tazewell – West Side Story
  • Jacqueline West, Robert Morgan – Dune
  • Janty Yates – House of Gucci

BEST HAIR AND MAKEUP

  • Cruella
  • Dune
  • The Eyes of Tammy Faye*
  • House of Gucci
  • Nightmare Alley

BEST VISUAL EFFECTS

  • Dune*
  • The Matrix Resurrections
  • Nightmare Alley
  • No Time to Die
  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

BEST COMEDY

  • Barb & Star Go to Vista Del Mar
  • Don’t Look Up
  • Free Guy
  • The French Dispatch
  • Licorice Pizza*

BEST ANIMATED FEATURE

  • Encanto
  • Flee
  • Luca
  • The Mitchells vs the Machines*
  • Raya and the Last Dragon

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

  • A Hero
  • Drive My Car*
  • Flee
  • The Hand of God
  • The Worst Person in the World

BEST SONG

  • Be Alive – King Richard
  • Dos Oruguitas – Encanto
  • Guns Go Bang – The Harder They Fall
  • Just Look Up – Don’t Look Up
  • No Time to Die – No Time to Die*

BEST SCORE

  • Nicholas Britell – Don’t Look Up
  • Jonny Greenwood – The Power of the Dog
  • Jonny Greenwood – Spencer
  • Nathan Johnson – Nightmare Alley
  • Hans Zimmer – Dune*

TELEVISION

BEST DRAMA SERIES

  • Evil (Paramount+)
  • For All Mankind (Apple TV+)
  • The Good Fight (Paramount+)
  • Pose (FX)
  • Squid Game (Netflix)
  • Succession (HBO)*
  • This Is Us (NBC)
  • Yellowjackets (Showtime)

BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES

  • Sterling K. Brown – This Is Us (NBC)
  • Mike Colter – Evil (Paramount+)
  • Brian Cox – Succession (HBO)
  • Lee Jung-jae – Squid Game (Netflix)*
  • Billy Porter – Pose (FX)
  • Jeremy Strong – Succession (HBO)

BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES

  • Uzo Aduba – In Treatment (HBO)
  • Chiara Aurelia – Cruel Summer (Freeform)
  • Christine Baranski – The Good Fight (Paramount+)
  • Katja Herbers – Evil (Paramount+)
  • Melanie Lynskey – Yellowjackets (Showtime)*
  • MJ Rodriguez – Pose (FX)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES

  • Nicholas Braun – Succession (HBO)
  • Billy Crudup – The Morning Show (Apple TV+)
  • Kieran Culkin – Succession (HBO)*
  • Justin Hartley – This Is Us (NBC)
  • Matthew Macfadyen – Succession (HBO)
  • Mandy Patinkin – The Good Fight (Paramount+)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES

  • Andrea Martin – Evil (Paramount+)
  • Audra McDonald – The Good Fight (Paramount+)
  • Christine Lahti – Evil (Paramount+)
  • J. Smith-Cameron – Succession (HBO)
  • Sarah Snook – Succession (HBO)*
  • Susan Kelechi Watson – This Is Us (NBC)

BEST COMEDY SERIES

  • The Great (Hulu)
  • Hacks (HBO Max)
  • Insecure (HBO)
  • Only Murders in the Building (Hulu)
  • The Other Two (HBO Max)
  • Reservation Dogs (FX on Hulu)
  • Ted Lasso (Apple TV+)*
  • What We Do in the Shadows (FX)

BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES

  • Iain Armitage – Young Sheldon (CBS)
  • Nicholas Hoult – The Great (Hulu)
  • Steve Martin – Only Murders in the Building (Hulu)
  • Kayvan Novak – What We Do in the Shadows (FX)
  • Martin Short – Only Murders in the Building (Hulu)
  • Jason Sudeikis – Ted Lasso (Apple TV+)*

BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES

  • Elle Fanning – The Great (Hulu)
  • Renée Elise Goldsberry – Girls5eva (Peacock)
  • Selena Gomez – Only Murders in the Building (Hulu) 
  • Sandra Oh – The Chair (Netflix)
  • Issa Rae – Insecure (HBO)
  • Jean Smart – Hacks (HBO Max)*

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES

  • Ncuti Gatwa – Sex Education (Netflix)
  • Brett Goldstein – Ted Lasso (Apple TV+)*
  • Harvey Guillén – What We Do in the Shadows (FX)
  • Brandon Scott Jones – Ghosts (CBS)
  • Ray Romano – Made for Love (HBO Max)
  • Bowen Yang – Saturday Night Live (NBC)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES

  • Hannah Einbinder – Hacks (HBO Max)
  • Kristin Chenoweth – Schmigadoon! (Apple TV+)
  • Molly Shannon – The Other Two (HBO Max) 
  • Cecily Strong – Saturday Night Live (NBC)
  • Josie Totah – Saved By the Bell (Peacock)
  • Hannah Waddingham – Ted Lasso (Apple TV+)*

BEST LIMITED SERIES

  • Dopesick (Hulu)
  • Dr. Death (Peacock)
  • It’s a Sin (HBO Max)
  • Maid (Netflix)
  • Mare of Easttown (HBO)*
  • Midnight Mass (Netflix)
  • The Underground Railroad (Amazon Prime Video)
  • WandaVision (Disney+)

BEST MOVIE MADE FOR TELEVISION

  • Come From Away (Apple TV+)
  • List of a Lifetime (Lifetime)
  • The Map of Tiny Perfect Things (Amazon Prime Video)
  • Robin Roberts Presents: Mahalia (Lifetime)
  • Oslo (HBO)*
  • Zoey’s Extraordinary Christmas (The Roku Channel)

BEST ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

  • Olly Alexander – It’s a Sin (HBO Max)
  • Paul Bettany – WandaVision (Disney+)
  • William Jackson Harper – Love Life (HBO Max)
  • Joshua Jackson – Dr. Death (Peacock)
  • Michael Keaton – Dopesick (Hulu)*
  • Hamish Linklater – Midnight Mass (Netflix)

BEST ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

  • Danielle Brooks – Robin Roberts Presents: Mahalia (Lifetime)
  • Cynthia Erivo – Genius: Aretha (National Geographic)
  • Thuso Mbedu – The Underground Railroad (Amazon Prime Video)
  • Elizabeth Olsen – WandaVision (Disney+)
  • Margaret Qualley – Maid (Netflix)
  • Kate Winslet – Mare of Easttown (HBO)*

BEST SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

  • Murray Bartlett – The White Lotus (HBO)*
  • Zach Gilford – Midnight Mass (Netflix)
  • William Jackson Harper – The Underground Railroad (Amazon Prime Video)
  • Evan Peters – Mare of Easttown (HBO)
  • Christian Slater – Dr. Death (Peacock)
  • Courtney B. Vance – Genius: Aretha (National Geographic)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

  • Jennifer Coolidge – The White Lotus (HBO)*
  • Kaitlyn Dever – Dopesick (Hulu)
  • Kathryn Hahn – WandaVision (Disney+)
  • Melissa McCarthy – Nine Perfect Strangers (Hulu)
  • Julianne Nicholson – Mare of Easttown (HBO)
  • Jean Smart – Mare of Easttown (HBO)

BEST FOREIGN LANGUAGE SERIES

  • Acapulco (Apple TV+)
  • Call My Agent! (Netflix)
  • Lupin (Netflix)
  • Money Heist (Netflix)
  • Narcos: Mexico (Netflix)
  • Squid Game (Netflix)*

BEST ANIMATED SERIES

  • Big Mouth (Netflix)
  • Bluey (Disney Junior)
  • Bob’s Burgers (Fox)
  • The Great North (Fox)
  • Q-Force (Netflix)
  • What If…? (Disney+)*

BEST TALK SHOW

  • The Amber Ruffin Show (Peacock)
  • Desus & Mero (Showtime)
  • The Kelly Clarkson Show (NBC)
  • Last Week Tonight with John Oliver (HBO)*
  • Late Night with Seth Meyers (NBC)
  • Watch What Happens Live with Andy Cohen (Bravo)

BEST COMEDY SPECIAL 

  • Bo Burnham: Inside (Netflix)*
  • Good Timing with Jo Firestone (Peacock)
  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999 (Vimeo)
  • Joyelle Nicole Johnson: Love Joy (Peacock)
  • Nate Bargatze: The Greatest Average American (Netflix)
  • Trixie Mattel: One Night Only (YouTube)

2022 Screen Actors Guild Awards: ‘CODA,’ ‘Squid Game’ are the top winners

February 27, 2022

by Carla Hay

Apple TV+’s comedy/drama film “CODA” was the big movie winner at the 28th annual Screen Actors Guild (SAG) Awards, which were presented on February 27, 2022, at Barker Hangar in Santa Monica, California. TNT and TBS and the U.S. telecast of the ceremony. In the television categories, Netflix’s South Korean drama series “Squid Game” won the most prizes (three), while Apple TV+’s comedy series “Ted Lasso” won two SAG Awards.

“CODA” is about a Massachusetts teenage girl whose older brother and parents are deaf. She’s an aspiring singer who must decide if she will go to Berklee College of Music after graduating from high school, or if she will stay in her hometown to continue working in her family’s fishing business. The movie received the SAG Awards for Outstanding Performance by a Cast in a Motion Picture, while Troy Kotsur won the prize for Outstanding Performance by an Actor in a Supporting Role. Kotsur is the first deaf actor to win an individual SAG Award, while “CODA” is the first movie with deaf actors to win the prize for Outstanding Performance by a Cast in a Motion Picture. (Three of “CODA’s” six winning cast members are deaf.)

“Squid Game” is about a deadly game where the contestants were chosen based on sins they’ve committed. The show’s three SAG Awards in 2022 were Lee Jung-Jae for Outstanding Performance by a Male Actor in a Drama Series; Jung Ho Yeon for Outstanding Performance by a Female Actor in a Drama Series; and Outstanding Action Performance by a Stunt Ensemble in a Television Series. “Squid Game” is the first TV series from an Asian country and the first non-English-language TV series to win SAG Awards in the TV categories.

“Ted Lasso,” which is about an American soccer coach in England, won two SAG Awards in 2022: Outstanding Performance by an Ensemble in a Comedy Series, while “Ted Lasso” star Jason Sudeikis took the prize for Outstanding Performance by a Lead Actor in a Comedy Series.

Helen Mirren received the Life Achievement Award, a non-competitive prize whose annual recipient is announced several weeks before the SAG Awards ceremony takes place.

Presenters at the show included Benedict Cumberbatch, Jessica Chastain, Jung Ho-Yeon, Martin Short, Oscar Isaac, Salma Hayek Pinault, Selena Gomez, Kerry Washington, Tony Goldwyn, Reese Witherspoon, SAG-AFTRA president Fran Drescher, Hailee Steinfeld, Jeff Goldblum, Jesse PlemonsMaggie Gyllenhaal, Lisa Kudrow, Mira Sorvino, Tim McGraw, Faith Hill. Aunjanue Ellis, Caitríona Balfe, Cate Blanchett, Ciarán Hinds, Daniel Durant, Daveed Diggs, Demi Singleton, Emilia Jones, Jamie Dornan, Jared Leto, Jude Hill, Kate Winslet, Lady Gaga, Meryl Streep, Lin-Manuel Miranda, Leslie Odom Jr., Marlee Matlin, Rosario Dawson, Saniyya Sidney, “CODA” SAG Awards double-winner Kotsur, Tyler Perry, Vanessa Hudgens, Will Smith and SAG Award Ambassadors Alexandra Daddario and Ross Butler.

According to a SAG Awards press release: “Nominees chosen by their respective SAG Awards film and television nominating committees were announced on January 12, 2022. The two nominating panels—one for television and one for motion picture—were each composed of 2,500 randomly selected SAG-AFTRA members from across the United States. Final voting opened to 124,000 SAG-AFTRA members in good standing on January 19, 2022, and balloting closed at noon on February 25, 2022. Integrity Voting Systems, the Awards’ official election firm, sealed the results until they were announced live during the 28th Annual Screen Actors Guild Awards.” The 2022 SAG Awards eligibility period was March 1 to December 31, 2021.

Here is the complete list of nominees and winners for the 2022 Screen Actors Guild Awards:

*=winner

Outstanding Performance by a Male Actor in a Leading Role
JAVIER BARDEM / Desi Arnaz – “BEING THE RICARDOS”
BENEDICT CUMBERBATCH / Phil Burbank – “THE POWER OF THE DOG”
ANDREW GARFIELD / Jon – “TICK, TICK…BOOM!”
WILL SMITH / Richard Williams – “KING RICHARD”*
DENZEL WASHINGTON / Macbeth – “THE TRAGEDY OF MACBETH”
 
Outstanding Performance by a Female Actor in a Leading Role
JESSICA CHASTAIN / Tammy Faye Bakker – “THE EYES OF TAMMY FAYE”*
OLIVIA COLMAN / Leda – “THE LOST DAUGHTER”
LADY GAGA / Patrizia Reggiani – “HOUSE OF GUCCI”
JENNIFER HUDSON / Aretha Franklin – “RESPECT”
NICOLE KIDMAN / Lucille Ball – “BEING THE RICARDOS”
 
Outstanding Performance by a Male Actor in a Supporting Role
BEN AFFLECK / Uncle Charlie – “THE TENDER BAR”
BRADLEY COOPER / Jon Peters – “LICORICE PIZZA”
TROY KOTSUR / Frank Rossi – “CODA”*
JARED LETO / Paolo Gucci – “HOUSE OF GUCCI”
KODI SMIT-McPHEE / Peter Gordon – “THE POWER OF THE DOG”
 
Outstanding Performance by a Female Actor in a Supporting Role
CAITRÍONA BALFE / Ma – “BELFAST”
CATE BLANCHETT / Dr. Lilith Ritter – “NIGHTMARE ALLEY”
ARIANA DeBOSE / Anita – “WEST SIDE STORY”*
KIRSTEN DUNST / Rose Gordon – “THE POWER OF THE DOG”
RUTH NEGGA / Clare – “PASSING”
 
Outstanding Performance by a Cast in a Motion Picture
BELFAST
CAITRÍONA BALFE / Ma
JUDI DENCH / Granny
JAMIE DORNAN / Pa
JUDE HILL / Buddy
CIARÁN HINDS / Pop
COLIN MORGAN / Billy Clanton
 
CODA*
EUGENIO DERBEZ / Bernardo Villalobos
DANIEL DURANT / Leo Rossi
EMILIA JONES / Ruby Rossi
TROY KOTSUR / Frank Rossi
MARLEE MATLIN / Jackie Rossi
FERDIA WALSH-PEELO / Miles

 
DON’T LOOK UP
CATE BLANCHETT / Brie Evantee
TIMOTHÉE CHALAMET / Yule
LEONARDO DiCAPRIO / Dr. Randall Mindy
ARIANA GRANDE / Riley Bina
JONAH HILL / Jason Orlean
JENNIFER LAWRENCE / Kate Dibiasky
MELANIE LYNSKEY / June Mindy
SCOTT MESCUDI / DJ Chello
ROB MORGAN / Dr. Teddy Oglethorpe
HIMESH PATEL / Phillip
RON PERLMAN / Benedict Drask
TYLER PERRY / Jack Bremmer
MARK RYLANCE / Peter Isherwell
MERYL STREEP / President Orlean
 
HOUSE OF GUCCI
ADAM DRIVER / Maurizio Gucci
LADY GAGA / Patrizia Reggiani
SALMA HAYEK / Pina Auriemma
JACK HUSTON / Domenico De Sole
JEREMY IRONS / Rodolfo Gucci
JARED LETO / Paolo Gucci
AL PACINO / Aldo Gucci
 
KING RICHARD
JON BERNTHAL / Rick Macci
AUNJANUE ELLIS / Oracene “Brandi” Williams
TONY GOLDWYN / Paul Cohen
SANIYYA SIDNEY / Venus Williams
DEMI SINGLETON / Serena Williams
WILL SMITH / Richard Williams
 
Outstanding Action Performance by a Stunt Ensemble in a Motion Picture
BLACK WIDOW
DUNE
THE MATRIX RESURRECTIONS
NO TIME TO DIE*
SHANG-CHI AND THE LEGEND OF THE TEN RINGS

The Television Program Nominees are:

Outstanding Performance by a Male Actor in a Television Movie or Limited Series
MURRAY BARTLETT / Armond – “THE WHITE LOTUS”
OSCAR ISAAC / Jonathan – “SCENES FROM A MARRIAGE”
MICHAEL KEATON / Dr. Samuel Finnix – “DOPESICK”*
EWAN McGREGOR / Halston – “HALSTON”
EVAN PETERS / Det. Colin Zabel – “MARE OF EASTTOWN”

Outstanding Performance by a Female Actor in a Television Movie or Limited Series
JENNIFER COOLIDGE / Tanya – “THE WHITE LOTUS”
CYNTHIA ERIVO / Aretha Franklin – “GENIUS: ARETHA”
MARGARET QUALLEY / Alex – “MAID”
JEAN SMART / Helen Fahey – “MARE OF EASTTOWN”
KATE WINSLET / Mare Sheehan – “MARE OF EASTTOWN”*

Outstanding Performance by a Male Actor in a Drama Series
BRIAN COX / Logan Roy – “SUCCESSION”*
BILLY CRUDUP / Cory Ellison – “THE MORNING SHOW”
KIERAN CULKIN / Roman Roy – “SUCCESSION”
LEE JUNG-JAE / Seong Gi-hun – “SQUID GAME”*
JEREMY STRONG / Kendall Roy – “SUCCESSION”

Outstanding Performance by a Female Actor in a Drama Series
JENNIFER ANISTON / Alex Levy – “THE MORNING SHOW”
JUNG HO-YEON / Kang Sae-byeok – “SQUID GAME”*
ELISABETH MOSS / June Osborne/Offred – “THE HANDMAID’S TALE”
SARAH SNOOK / Shiv Roy – “SUCCESSION”
REESE WITHERSPOON / Bradley Jackson – “THE MORNING SHOW”

Outstanding Performance by a Male Actor in a Comedy Series
MICHAEL DOUGLAS / Sandy Kominsky – “THE KOMINSKY METHOD”
BRETT GOLDSTEIN / Roy Kent – “TED LASSO”
STEVE MARTIN / Charles-Haden Savage – “ONLY MURDERS IN THE BUILDING”
MARTIN SHORT / Oliver Putnam – “ONLY MURDERS IN THE BUILDING”
JASON SUDEIKIS / Ted Lasso – “TED LASSO”*

Outstanding Performance by a Female Actor in a Comedy Series
ELLE FANNING / Catherine – “THE GREAT”
SANDRA OH / Ji-Yoon Kim – “THE CHAIR”
JEAN SMART / Deborah Vance – “HACKS”*
JUNO TEMPLE / Keeley Jones – “TED LASSO”
HANNAH WADDINGHAM / Rebecca Welton – “TED LASSO”

Outstanding Performance by an Ensemble in a Drama Series
THE HANDMAID’S TALE
ALEXIS BLEDEL / Emily Malek
MADELINE BREWER / Janine Lindo
AMANDA BRUGEL / Rita Blue
ANN DOWD / Aunt Lydia Clements
O-T FAGBENLE / Luke Bankole
JOSEPH FIENNES / Commander Fred Waterford
SAM JAEGER / Mark Tuello
MAX MINGHELLA / Commander Nick Blaine
ELISABETH MOSS / June Osborne/Offred
YVONNE STRAHOVSKI / Serena Joy Waterford
BRADLEY WHITFORD / Commander Joseph Lawrence
SAMIRA WILEY / Moira Strand

THE MORNING SHOW
JENNIFER ANISTON / Alex Levy
SHARI BELAFONTE / Julia
ELI BILDNER / Joel Rapkin
NESTOR CARBONELL / Yanko Flores
STEVE CARELL / Mitch Kessler
BILLY CRUDUP / Cory Ellison
MARK DUPLASS / Charlie “Chip” Black
AMBER FRIENDLY / Layla Bell
JANINA GAVANKAR / Alison Namazi
VALERIA GOLINO / Paola Lambruschini
TARA KARSIAN / Gayle Berman
HANNAH LEDER / Isabella
GRETA LEE / Stella Bak
JULIANNA MARGULIES / Laura Peterson
JOE MARINELLI / Donny Spagnoli
MICHELLE MEREDITH / Lindsey Sherman
RUAIRI O’CONNOR / Ty Fitzgerald
JOE PACHECO / Bart Daley
KAREN PITTMAN / Mia Jordan
VICTORIA TATE / Rena Robinson
DESEAN K. TERRY / Daniel Henderson
REESE WITHERSPOON / Bradley Jackson

SQUID GAME
HEO SUNG-TAE / Deok-su
JUN YOUNG-SOO / Game Operator Voice
JUNG HO-YEON / Kang Sae-byeok
KIM JOO-RYOUNG / Mi-nyeo
LEE BYUNG-HUN / Front Man
LEE JUNG-JAE / Seong Gi-hun
OH YOUNG-SOO / Oh Il-nam
PARK HAE-SOO / Cho Sang-woo
ANUPAM TRIPATHI / Ali
WI HA-JUN / Hwang Jun-ho

SUCCESSION*
NICHOLAS BRAUN / Greg Hirsch
JULIANA CANFIELD / Jess Jordan
BRIAN COX / Logan Roy
KIERAN CULKIN / Roman Roy
DAGMARA DOMINCZYK / Karolina Novotney
PETER FRIEDMAN / Frank Vernon
JIHAE / Berry Schneider
JUSTINE LUPE / Willa
MATTHEW MACFADYEN / Tom Wambsgans
DASHA NEKRASOVA / Comfrey Pellits
SCOTT NICHOLSON / Colin
DAVID RASCHE / Karl Muller
ALAN RUCK / Connor Roy
J. SMITH-CAMERON / Gerri Kellman
SARAH SNOOK / Shiv Roy
FISHER STEVENS / Hugo Baker
JEREMY STRONG / Kendall Roy
ZOË WINTERS / Kerry Castellabate


YELLOWSTONE
KELSEY ASBILLE / Monica Dutton
WES BENTLEY / Jamie Dutton
RYAN BINGHAM / Walker
GIL BIRMINGHAM / Thomas Rainwater
IAN BOHEN / Ryan
EDEN BROLIN / Mia
KEVIN COSTNER / John Dutton
HUGH DILLON / Sheriff Donnie Haskell
LUKE GRIMES / Kayce Dutton
HASSIE HARRISON / Laramie
COLE HAUSER / Rip Wheeler
JEN LANDON / Teeter
FINN LITTLE / Carter
BRECKEN MERRILL / Tate Dutton
WILL PATTON / Garrett Randle
PIPER PERABO / Summer Higgins
KELLY REILLY / Beth Dutton
DENIM RICHARDS / Colby
TAYLOR SHERIDAN / Travis
FORRIE J. SMITH / Lloyd
JEFFERSON WHITE / Jimmy Hurdstrom

Outstanding Performance by an Ensemble in a Comedy Series
THE GREAT
JULIAN BARRATT / Dr. Vinodel
BELINDA BROMILOW / Aunt Elizabeth
SACHA DHAWAN / Orlo
ELLE FANNING / Catherine
PHOEBE FOX / Marial
BAYO GBADAMOSI / Arkady
ADAM GODLEY / Archbishop
DOUGLAS HODGE / Velementov
NICHOLAS HOULT / Peter
FLORENCE KEITH-ROACH / Tatyana
GWILYM LEE / Grigor Dymov
CHARITY WAKEFIELD / Georgina

HACKS
ROSE ABDOO / Josefina
CARL CLEMONS-HOPKINS / Marcus Vaughan
PAUL W. DOWNS / Jimmy Lusaque, Jr.
HANNAH EINBINDER / Ava Daniels
MARK INDELICATO / Damien
POPPY LIU / Kiki
CHRIS McDONALD / Marty Ghilain
JEAN SMART / Deborah Vance
MEGAN STALTER / Kayla Schaeffer

THE KOMINSKY METHOD
JENNA LYNG ADAMS / Darshani
SARAH BAKER / Mindy Kominsky
CASEY THOMAS BROWN / Lane
MICHAEL DOUGLAS / Sandy Kominsky
LISA EDELSTEIN / Phoebe
ASHLEIGH LaTHROP / Breana
EMILY OSMENT / Theresa
HALEY JOEL OSMENT / Robbie
PAUL REISER / Martin
GRAHAM ROGERS / Jude
MELISSA TANG / Margaret
KATHLEEN TURNER / Roz

ONLY MURDERS IN THE BUILDING
AARON DOMINGUEZ / Oscar
SELENA GOMEZ / Mabel Mora
JACKIE HOFFMAN / Uma Heller
JAYNE HOUDYSHELL / Bunny
STEVE MARTIN / Charles-Haden Savage
AMY RYAN / Jan
MARTIN SHORT / Oliver Putnam

TED LASSO*
ANNETTE BADLAND / Mae
KOLA BOKINNI / Isaac McAdoo
PHIL DUNSTER / Jamie Tartt
CRISTO FERNÁNDEZ / Dani Rojas
BRETT GOLDSTEIN / Roy Kent
BRENDAN HUNT / Coach Beard
TOHEEB JIMOH / Sam Obisanya
NICK MOHAMMED / Nathan Shelley
SARAH NILES
/ Dr. Sharon Fieldstone
JASON SUDEIKIS / Ted Lasso
JEREMY SWIFT / Leslie Higgins
JUNO TEMPLE / Keeley Jones
HANNAH WADDINGHAM / Rebecca Welton


Outstanding Action Performance by a Stunt Ensemble in a Television Series
COBRA KAI
THE FALCON AND THE WINTER SOLDIER
LOKI
MARE OF EASTTOWN
SQUID GAME*

2022 Screen Actors Guild Awards: ‘Succession,’ ‘Ted Lasso’ are the top nominees

January 12, 2022

Editor’s note: The HBO drama series “Succession” and the Apple TV+ comedy series “Ted Lasso” lead all contenders, with five nominations each.

The following is a press release from the Screen Actors Guild:

Nominees for the 28th Annual Screen Actors Guild Awards® honoring outstanding individual, cast and ensemble performances for the past year were announced this morning by Rosario Dawson (Dopesick, Go-Big Show) and Vanessa Hudgens (tick, tick…BOOM!, The Princess Switch) via Instagram Live. The nominees for outstanding action performances by film and television stunt ensembles were announced by SAG Awards Committee Members Jason George and Elizabeth McLaughlin with an introduction by SAG-AFTRA President Fran Drescher. A replay of today’s announcement is available for viewing on instagram.com/sagawards

The 28th SAG Awards® will be nationally simulcast LIVE on TNT and TBS on Sunday, Feb. 27, 2022 at 8 p.m. ET / 5 p.m. PT from The Barker Hangar in Santa Monica.

One of awards season’s premier events, the SAG Awards annually celebrates the outstanding motion picture and television performances from the previous calendar year (SAG Awards Eligibility Period: March 1 – December 31, 2021). Of the top industry honors presented to actors, only the SAG Awards are selected entirely by performers’ peers in SAG-AFTRA with 124,000 eligible voters. The SAG Awards was the first televised awards show to acknowledge the work of union members and the first to present awards to motion picture casts and television ensembles. 

For a complete list of 28th Annual Screen Actors Guild Awards nominations and fast facts, please visit: https://sagawards.org/media/newsinfo/press-kit

About the 28th Annual Screen Actors Guild Awards®
The 28th Annual Screen Actors Guild Awards®, presented by SAG-AFTRA with Screen Actors Guild Awards, LLC will be produced by Avalon Harbor Entertainment, Inc. and will be simulcast live on TNT and TBS on Sunday, February 27, 2022, at 8 p.m. ET / 5 p.m. PT. For the latest updates, follow the SAG Awards® on social (FacebookTwitterInstagram and TikTok), online at sagawards.org, and join the conversation by using the official hashtag #sagawards. 

The Motion Picture Nominees are:
 
Outstanding Performance by a Male Actor in a Leading Role
JAVIER BARDEM / Desi Arnaz – “BEING THE RICARDOS”
BENEDICT CUMBERBATCH / Phil Burbank – “THE POWER OF THE DOG”
ANDREW GARFIELD / Jon – “TICK, TICK…BOOM!”
WILL SMITH / Richard Williams – “KING RICHARD”
DENZEL WASHINGTON / Macbeth – “THE TRAGEDY OF MACBETH”
 
Outstanding Performance by a Female Actor in a Leading Role
JESSICA CHASTAIN / Tammy Faye Bakker – “THE EYES OF TAMMY FAYE”
OLIVIA COLMAN / Leda – “THE LOST DAUGHTER”
LADY GAGA / Patrizia Reggiani – “HOUSE OF GUCCI”
JENNIFER HUDSON / Aretha Franklin – “RESPECT”
NICOLE KIDMAN / Lucille Ball – “BEING THE RICARDOS”
 
Outstanding Performance by a Male Actor in a Supporting Role
BEN AFFLECK / Uncle Charlie – “THE TENDER BAR”
BRADLEY COOPER / Jon Peters – “LICORICE PIZZA”
TROY KOTSUR / Frank Rossi – “CODA”
JARED LETO / Paolo Gucci – “HOUSE OF GUCCI”
KODI SMIT-McPHEE / Peter Gordon – “THE POWER OF THE DOG”
 
Outstanding Performance by a Female Actor in a Supporting Role
CAITRÍONA BALFE / Ma – “BELFAST”
CATE BLANCHETT / Dr. Lilith Ritter – “NIGHTMARE ALLEY”
ARIANA DeBOSE / Anita – “WEST SIDE STORY”
KIRSTEN DUNST / Rose Gordon – “THE POWER OF THE DOG”
RUTH NEGGA / Clare – “PASSING”
 
Outstanding Performance by a Cast in a Motion Picture
BELFAST
CAITRÍONA BALFE / Ma
JUDI DENCH / Granny
JAMIE DORNAN / Pa
JUDE HILL / Buddy
CIARÁN HINDS / Pop
COLIN MORGAN / Billy Clanton
 
CODA
EUGENIO DERBEZ / Bernardo Villalobos
DANIEL DURANT / Leo Rossi
EMILIA JONES / Ruby Rossi
TROY KOTSUR / Frank Rossi
MARLEE MATLIN / Jackie Rossi
FERDIA WALSH-PEELO / Miles
 
DON’T LOOK UP
CATE BLANCHETT / Brie Evantee
TIMOTHÉE CHALAMET / Yule
LEONARDO DiCAPRIO / Dr. Randall Mindy
ARIANA GRANDE / Riley Bina
JONAH HILL / Jason Orlean
JENNIFER LAWRENCE / Kate Dibiasky
MELANIE LYNSKEY / June Mindy
SCOTT MESCUDI / DJ Chello
ROB MORGAN / Dr. Teddy Oglethorpe
HIMESH PATEL / Phillip
RON PERLMAN / Benedict Drask
TYLER PERRY / Jack Bremmer
MARK RYLANCE / Peter Isherwell
MERYL STREEP / President Orlean
 
HOUSE OF GUCCI
ADAM DRIVER / Maurizio Gucci
LADY GAGA / Patrizia Reggiani
SALMA HAYEK / Pina Auriemma
JACK HUSTON / Domenico De Sole
JEREMY IRONS / Rodolfo Gucci
JARED LETO / Paolo Gucci
AL PACINO / Aldo Gucci
 
KING RICHARD
JON BERNTHAL / Rick Macci
AUNJANUE ELLIS / Oracene “Brandi” Williams
TONY GOLDWYN / Paul Cohen
SANIYYA SIDNEY / Venus Williams
DEMI SINGLETON / Serena Williams
WILL SMITH / Richard Williams
 
Outstanding Action Performance by a Stunt Ensemble in a Motion Picture
BLACK WIDOW
DUNE
THE MATRIX RESURRECTIONS
NO TIME TO DIE
SHANG-CHI AND THE LEGEND OF THE TEN RINGS

The Television Program Nominees are:

Outstanding Performance by a Male Actor in a Television Movie or Limited Series
MURRAY BARTLETT / Armond – “THE WHITE LOTUS”
OSCAR ISAAC / Jonathan – “SCENES FROM A MARRIAGE”
MICHAEL KEATON / Dr. Samuel Finnix – “DOPESICK”
EWAN McGREGOR / Halston – “HALSTON”
EVAN PETERS / Det. Colin Zabel – “MARE OF EASTTOWN”

Outstanding Performance by a Female Actor in a Television Movie or Limited Series
JENNIFER COOLIDGE / Tanya – “THE WHITE LOTUS”
CYNTHIA ERIVO / Aretha Franklin – “GENIUS: ARETHA”
MARGARET QUALLEY / Alex – “MAID”
JEAN SMART / Helen Fahey – “MARE OF EASTTOWN”
KATE WINSLET / Mare Sheehan – “MARE OF EASTTOWN”

Outstanding Performance by a Male Actor in a Drama Series
BRIAN COX / Logan Roy – “SUCCESSION”
BILLY CRUDUP / Cory Ellison – “THE MORNING SHOW”
KIERAN CULKIN / Roman Roy – “SUCCESSION”
LEE JUNG-JAE / Seong Gi-hun – “SQUID GAME”
JEREMY STRONG / Kendall Roy – “SUCCESSION”

Outstanding Performance by a Female Actor in a Drama Series
JENNIFER ANISTON / Alex Levy – “THE MORNING SHOW”
JUNG HO-YEON / Kang Sae-byeok – “SQUID GAME”
ELISABETH MOSS / June Osborne/Offred – “THE HANDMAID’S TALE”
SARAH SNOOK / Shiv Roy – “SUCCESSION”
REESE WITHERSPOON / Bradley Jackson – “THE MORNING SHOW”

Outstanding Performance by a Male Actor in a Comedy Series
MICHAEL DOUGLAS / Sandy Kominsky – “THE KOMINSKY METHOD”
BRETT GOLDSTEIN / Roy Kent – “TED LASSO”
STEVE MARTIN / Charles-Haden Savage – “ONLY MURDERS IN THE BUILDING”
MARTIN SHORT / Oliver Putnam – “ONLY MURDERS IN THE BUILDING”
JASON SUDEIKIS / Ted Lasso – “TED LASSO”

Outstanding Performance by a Female Actor in a Comedy Series
ELLE FANNING / Catherine – “THE GREAT”
SANDRA OH / Ji-Yoon Kim – “THE CHAIR”
JEAN SMART / Deborah Vance – “HACKS”
JUNO TEMPLE / Keeley Jones – “TED LASSO”
HANNAH WADDINGHAM / Rebecca Welton – “TED LASSO”

Outstanding Performance by an Ensemble in a Drama Series
THE HANDMAID’S TALE
ALEXIS BLEDEL / Emily Malek
MADELINE BREWER / Janine Lindo
AMANDA BRUGEL / Rita Blue
ANN DOWD / Aunt Lydia Clements
O-T FAGBENLE / Luke Bankole
JOSEPH FIENNES / Commander Fred Waterford
SAM JAEGER / Mark Tuello
MAX MINGHELLA / Commander Nick Blaine
ELISABETH MOSS / June Osborne/Offred
YVONNE STRAHOVSKI / Serena Joy Waterford
BRADLEY WHITFORD / Commander Joseph Lawrence
SAMIRA WILEY / Moira Strand

THE MORNING SHOW
JENNIFER ANISTON / Alex Levy
SHARI BELAFONTE / Julia
ELI BILDNER / Joel Rapkin
NESTOR CARBONELL / Yanko Flores
STEVE CARELL / Mitch Kessler
BILLY CRUDUP / Cory Ellison
MARK DUPLASS / Charlie “Chip” Black
AMBER FRIENDLY / Layla Bell
JANINA GAVANKAR / Alison Namazi
VALERIA GOLINO / Paola Lambruschini
TARA KARSIAN / Gayle Berman
HANNAH LEDER / Isabella
GRETA LEE / Stella Bak
JULIANNA MARGULIES / Laura Peterson
JOE MARINELLI / Donny Spagnoli
MICHELLE MEREDITH / Lindsey Sherman
RUAIRI O’CONNOR / Ty Fitzgerald
JOE PACHECO / Bart Daley
KAREN PITTMAN / Mia Jordan
VICTORIA TATE / Rena Robinson
DESEAN K. TERRY / Daniel Henderson
REESE WITHERSPOON / Bradley Jackson

SQUID GAME
HEO SUNG-TAE / Deok-su
JUN YOUNG-SOO / Game Operator Voice
JUNG HO-YEON / Kang Sae-byeok
KIM JOO-RYOUNG / Mi-nyeo
LEE BYUNG-HUN / Front Man
LEE JUNG-JAE / Seong Gi-hun
OH YOUNG-SOO / Oh Il-nam
PARK HAE-SOO / Cho Sang-woo
ANUPAM TRIPATHI / Ali
WI HA-JUN / Hwang Jun-ho

SUCCESSION
NICHOLAS BRAUN / Greg Hirsch
JULIANA CANFIELD / Jess Jordan
BRIAN COX / Logan Roy
KIERAN CULKIN / Roman Roy
DAGMARA DOMINCZYK / Karolina Novotney
PETER FRIEDMAN / Frank Vernon
JIHAE / Berry Schneider
JUSTINE LUPE / Willa
MATTHEW MACFADYEN / Tom Wambsgans
DASHA NEKRASOVA / Comfrey Pellits
SCOTT NICHOLSON / Colin
DAVID RASCHE / Karl Muller
ALAN RUCK / Connor Roy
J. SMITH-CAMERON / Gerri Kellman
SARAH SNOOK / Shiv Roy
FISHER STEVENS / Hugo Baker
JEREMY STRONG / Kendall Roy
ZOË WINTERS / Kerry Castellabate

YELLOWSTONE
KELSEY ASBILLE / Monica Dutton
WES BENTLEY / Jamie Dutton
RYAN BINGHAM / Walker
GIL BIRMINGHAM / Thomas Rainwater
IAN BOHEN / Ryan
EDEN BROLIN / Mia
KEVIN COSTNER / John Dutton
HUGH DILLON / Sheriff Donnie Haskell
LUKE GRIMES / Kayce Dutton
HASSIE HARRISON / Laramie
COLE HAUSER / Rip Wheeler
JEN LANDON / Teeter
FINN LITTLE / Carter
BRECKEN MERRILL / Tate Dutton
WILL PATTON / Garrett Randle
PIPER PERABO / Summer Higgins
KELLY REILLY / Beth Dutton
DENIM RICHARDS / Colby
TAYLOR SHERIDAN / Travis
FORRIE J. SMITH / Lloyd
JEFFERSON WHITE / Jimmy Hurdstrom

Outstanding Performance by an Ensemble in a Comedy Series
THE GREAT
JULIAN BARRATT / Dr. Vinodel
BELINDA BROMILOW / Aunt Elizabeth
SACHA DHAWAN / Orlo
ELLE FANNING / Catherine
PHOEBE FOX / Marial
BAYO GBADAMOSI / Arkady
ADAM GODLEY / Archbishop
DOUGLAS HODGE / Velementov
NICHOLAS HOULT / Peter
FLORENCE KEITH-ROACH / Tatyana
GWILYM LEE / Grigor Dymov
CHARITY WAKEFIELD / Georgina

HACKS
ROSE ABDOO / Josefina
CARL CLEMONS-HOPKINS / Marcus Vaughan
PAUL W. DOWNS / Jimmy Lusaque, Jr.
HANNAH EINBINDER / Ava Daniels
MARK INDELICATO / Damien
POPPY LIU / Kiki
CHRIS McDONALD / Marty Ghilain
JEAN SMART / Deborah Vance
MEGAN STALTER / Kayla Schaeffer

THE KOMINSKY METHOD
JENNA LYNG ADAMS / Darshani
SARAH BAKER / Mindy Kominsky
CASEY THOMAS BROWN / Lane
MICHAEL DOUGLAS / Sandy Kominsky
LISA EDELSTEIN / Phoebe
ASHLEIGH LaTHROP / Breana
EMILY OSMENT / Theresa
HALEY JOEL OSMENT / Robbie
PAUL REISER / Martin
GRAHAM ROGERS / Jude
MELISSA TANG / Margaret
KATHLEEN TURNER / Roz

ONLY MURDERS IN THE BUILDING
AARON DOMINGUEZ / Oscar
SELENA GOMEZ / Mabel Mora
JACKIE HOFFMAN / Uma Heller
JAYNE HOUDYSHELL / Bunny
STEVE MARTIN / Charles-Haden Savage
AMY RYAN / Jan
MARTIN SHORT / Oliver Putnam

TED LASSO
ANNETTE BADLAND / Mae
KOLA BOKINNI / Isaac McAdoo
PHIL DUNSTER / Jamie Tartt
CRISTO FERNÁNDEZ / Dani Rojas
BRETT GOLDSTEIN / Roy Kent
BRENDAN HUNT / Coach Beard
TOHEEB JIMOH / Sam Obisanya
NICK MOHAMMED / Nathan Shelley
SARAH NILES / Dr. Sharon Fieldstone
JASON SUDEIKIS / Ted Lasso
JEREMY SWIFT / Leslie Higgins
JUNO TEMPLE / Keeley Jones
HANNAH WADDINGHAM / Rebecca Welton

Outstanding Action Performance by a Stunt Ensemble in a Television Series
COBRA KAI
THE FALCON AND THE WINTER SOLDIER
LOKI
MARE OF EASTTOWN
SQUID GAME

2021 Primetime Emmy Awards: ‘The Crown,’ ‘The Queen’s Gambit’ are the top winners

September 19, 2021

by Carla Hay

Pennie Downey, Marion Bailey, Josh O’Connor, Charles Dance, Olivia Colman, Tobias Menzies, Helena Bonham Carter, Erin Doherty, Michael Thomas and Pennie Downie in “The Crown” (Photo by Des Willie/Netflix)

Anya Taylor-Joy in “The Queen’s Gambit” (Photo by Phil Bray/Netflix)

With 11 prizes each, Netflix’s drama series “The Crown” and the Netflix limited drama series “The Queen’s Gambit” were the top winners at the 73rd annual Emmy Awards, which were presented at The Event Deck at L.A. Live in Los Angeles on September 19, 2021, in a ceremony hosted by Cedric the Entertainer. CBS had the U.S. telecast, with Paramount+ making live streaming of the ceremony available. Going into the ceremony, “The Crown” and the Disney+’s sci-fi drama series “The Mandalorian” were the leading contenders, with 24 nominations each.

The Emmy Awards won by “The Crown” were for Outstanding Drama Series; Best Actress in a Drama Series (for Olivia Colman); Best Actor in a Drama Series (for Josh O’Connor); Best Supporting Actress in a Drama Series (for Gillian Anderson); Best Supporting Actor in a Drama Series (for Tobias Menzies); Best Writing for a Drama Series; Best Directing for a Drama Series; Outstanding Guest Actress in a Drama Series (for Claire Foy); Outstanding Single-Camera Picture Editing for a Drama Series; Outstanding Cinematography for a Single-Camera Series (one hour); and Outstanding Casting for a Drama Series.

“The Queen’s Gambit” was the top winner in categories for Limited Series or Anthology Series or Movie, including Outstanding Limited Series or Anthology Series or Movie. “The Queen’s Gambit” also ruled in limited series, anthology series or movie categories for directing; writing; cinematography; single-camera picture editing; sound mixing; production design; casting; period and/or character makeup (non-prosthetic); and music composition (original dramatic score).

Apple TV+’s “Ted Lasso” was also a big winner, with seven prizes: Outstanding Comedy Series; Outstanding Lead Actor in a Comedy Series (for Jason Sudeikis); Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series (for Brett Goldstein); and Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series (for Hannah Waddingham). The other three Emmys won by the show were for Outstanding Single-Camera Picture Editing for a Comedy Series; Outstanding Sound Mixing for a Comedy or Drama series (half-hour) and Animation; and Outstanding Casting for a Comedy Series.

“Saturday Night Live” won eight Emmys this year, including Outstanding Variety Series. “The Mandalorian” received seven Emmys, all in technical categories. “Mare of Easttown” picked up four Emmys, including three in the field of Limited Series or Anthology Series or Movie: Outstanding Actress (for Kate Winslet); Best Supporting Actor (for Evan Peters); and Best Supporting Actress (for Julianne Nicholson). “Mare of Easttown” also won an Emmy for Outstanding Production Design for Narrative Contemporary Program. As previously announced, Debbie Allen received the noncompetitive Governors Award for career achievement.

Presenters and surprise guests included Uzo Aduba, Paulina Alexis, Anthony Anderson, Annaleigh Ashford, Awkwafina, Angela Bassett, Adrien Brody, Aidy Bryant, Sophia Bush, Stephen Colbert, Jennifer Coolidge, Misty Copeland, Kaley Cuoco, Michael Douglas, Ava DuVernay, Lane Factor, Beanie Feldstein, Allyson Felix, America Ferrera, Sterlin Harjo, Taraji P. Henson, Gayle King, LL Cool J, Devery Jacobs, Ken Jeong, Mindy Kaling, Daniel Dae Kim, Vanessa Lachey, Dan Levy, Eugene Levy, Jessica Long, Annie Murphy, Catherine O’Hara, Dolly Parton, Sarah Paulson, Jada Pinkett-Smith, Amy Poehler, Ellen Pompeo, Billy Porter, Michaela Jaé (Mj) Rodriguez, Seth Rogen, Tracee Ellis Ross, Yara Shahidi, Patrick Stewart, Wilmer Valderrama, Kerry Washington, Rita Wilson, D’Pharaoh Woon-A-Tai, Bowen Yang and Catherine Zeta-Jones.

The independent accounting firm of Ernst & Young LLP tallied the votes for the Primetime Emmy Awards, which are voted on by branches of the Television Academy of Arts and Sciences, with some special jury awards. The executive producers of 2021 Primetime Emmy Awards telecast were Reginald Hudlin and Done and Dusted.

The 2021 Creative Arts Emmy Awards were handed out in a three-part ceremony on September 11 and September 12 that was webcast on Emmys.com. Highlights of the ceremony were televised on September 18 on FXX. A complete list of winners for the 2021 Creative Arts Emmy Awards can be found here.

Here is the list of nominees and winners for the 2021 Primetime Emmy Awards:

*=winner

Outstanding Drama Series

“The Boys” (Amazon Prime Video)
“Bridgerton” (Netflix)
“The Crown” (Netflix)*
“The Handmaid’s Tale” (Hulu)
“Lovecraft Country” (HBO)
“The Mandalorian” (Disney+)
“Pose” (FX)
“This Is Us” (NBC)

Outstanding Comedy Series

“Black-ish” (ABC)
“Cobra Kai” (Netflix)
“Emily in Paris” (Netflix)
“Hacks” (HBO Max)
“The Flight Attendant” (HBO Max)
“The Kominsky Method” (Netflix)
“Pen15” (Hulu)
“Ted Lasso” (Apple TV +)*

Outstanding Limited Series or Anthology Series or Movie
“I May Destroy You” (HBO)
“Mare of Easttown” (HBO)
“The Queen’s Gambit” (Netflix)*
“The Underground Railroad” (Amazon Prime Video)
“WandaVision” (Disney+)

Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Sterling K. Brown (“This Is Us”)
Jonathan Majors (“Lovecraft Country”)
Josh O’Connor (“The Crown”)*
Regé-Jean Page (“Bridgerton”)
Billy Porter (“Pose”)
Matthew Rhys (“Perry Mason”)

Outstanding Lead Actress in a Drama Series

Uzo Aduba (“In Treatment”)
Olivia Colman (“The Crown”)*
Emma Corrin (“The Crown”)
Elisabeth Moss (“The Handmaid’s Tale”)
Mj Rodriguez (“Pose”)
Jurnee Smollett (“Lovecraft Country”)

Outstanding Lead Actor in a Comedy Series

Anthony Anderson (“Black-ish”)
Michael Douglas (“The Kominsky Method”)
William H. Macy (“Shameless”)
Jason Sudeikis (“Ted Lasso”)*
Kenan Thompson (“Kenan”)

Outstanding Lead Actress in a Comedy Series

Aidy Bryant (“Shrill”)
Kaley Cuoco (“The Flight Attendant”)
Allison Janney (“Mom”)
Tracee Ellis Ross (“Black-ish”)
Jean Smart (“Hacks”)*

Outstanding Lead Actor in a Limited Series or Anthology Series or Movie

Paul Bettany (“WandaVision”)
Hugh Grant (“The Undoing”)
Ewan McGregor (“Halston”)*
Lin-Manuel Miranda (“Hamilton”)
Leslie Odom Jr. (“Hamilton”)

Outstanding Lead Actress in a Limited Series or Anthology Series or Movie

Michaela Coel (“I May Destroy You”)
Cynthia Erivo (“Genius: Aretha”)
Elizabeth Olsen (“WandaVision”)
Anya Taylor-Joy (“The Queen’s Gambit”)
Kate Winslet (“Mare of Easttown”)*

Outstanding Variety Talk Series

“Conan”
“The Daily Show With Trevor Noah”
“Jimmy Kimmel Live!”
“Last Week Tonight With John Oliver”*
“The Late Show With Stephen Colbert”

Outstanding Competition Program

“The Amazing Race”
“Nailed It!”
“RuPaul’s Drag Race”*
“Top Chef”
“The Voice”

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series

Giancarlo Esposito (“The Mandalorian”)
O-T Fagbenle (“The Handmaid’s Tale”)
John Lithgow (“Perry Mason”)
Tobias Menzies (“The Crown”)*
Max Minghella (“The Handmaid’s Tale”)
Chris Sullivan (“This Is Us”)
Bradley Whitford (“The Handmaid’s Tale”)
Michael K. Williams (“Lovecraft Country”)

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series

Gillian Anderson (“The Crown”)*
Helena Bonham Carter (“The Crown”)
Madeline Brewer (“The Handmaid’s Tale”)
Ann Dowd (“The Handmaid’s Tale”)
Aunjanue Ellis (“Lovecraft Country”)
Emerald Fennell (“The Crown”)
Yvonne Strahovski (“The Handmaid’s Tale”)
Samira Wiley (“The Handmaid’s Tale”)

Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series*

Carl Clemons-Hopkins (“Hacks”)
Brett Goldstein (“Ted Lasso”)*
Brendan Hunt (“Ted Lasso”)
Nick Mohammed (“Ted Lasso”)
Paul Reiser (“The Kominsky Method”)
Jeremy Swift (“Ted Lasso”)
Kenan Thompson (“Saturday Night Live”)
Bowen Yang (“Saturday Night Live”)

Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series

Aidy Bryant (“Saturday Night Live”)
Hannah Einbinder (“Hacks”)
Kate McKinnon (“Saturday Night Live”)
Rosie Perez (“The Flight Attendant”)
Cecily Strong (“Saturday Night Live”)
Juno Temple (“Ted Lasso”)
Hannah Waddingham (“Ted Lasso”)*

Outstanding Supporting Actor in a Limited Series or Anthology Series or Movie

Thomas Brodie Sangster (“The Queen’s Gambit”)
Daveed Diggs (“Hamilton”)
Paapa Essiedu (“I May Destroy You”)
Jonathan Groff (“Hamilton”)
Evan Peters (“Mare of Easttown”)*
Anthony Ramos (“Hamilton”)

Outstanding Supporting Actress in a Limited Series or Anthology Series or Movie

Renée Elise Goldsberry (“Hamilton”)
Kathryn Hahn (“WandaVision”)
Moses Ingram (“The Queen’s Gambit”)
Julianne Nicholson (“Mare of Easttown”)*
Jean Smart (“Mare of Easttown”)
Phillipa Soo (“Hamilton”)

Outstanding Variety Sketch Series

“A Black Lady Sketch Show”
“Saturday Night Live”*

Outstanding Variety Special (Live)

Celebrating America – An Inauguration Night Special (Multiple Platforms)
The 63rd Annual Grammy Awards (CBS)
The Oscars (ABC)
The Pepsi Super Bowl LV Halftime Show Starring The Weeknd (CBS)
Stephen Colbert’s Election Night 2020: Democracy’s Last Stand Building Back America Great Again Better 2020 (Showtime)*

Outstanding Variety Special (Pre-Recorded)

Bo Burnham: Inside (Netflix)
David Byrne’s American Utopia (HBO)
8:46 – Dave Chappelle (Netflix)
Friends: The Reunion (HBO Max)
Hamilton (Disney+)*
A West Wing Special to Benefit When We All Vote (HBO Max)

“B Positive” (CBS), directed by James Burrows

“The Flight Attendant” (HBO Max), directed by Susanna Fogel

“Hacks” (HBO Max) directed by Lucia Aniello*

“Mom” (CBS), directed by James Widdoes

“Ted Lasso” (Apple TV+), directed by Zach Braff

“Ted Lasso” (Apple TV+), directed by MJ Delaney

“Ted Lasso” (Apple TV+), directed by Declan Lowney

Outstanding Directing for a Drama Series

“Bridgerton” (Netflix), directed by Julie Anne Robinson

“The Crown” (Netflix), directed by Benjamin Caron

“The Crown” (Netflix), directed by Jessica Hobbs*

“The Handmaid’s Tale” (Hulu), directed by Liz Garbus

“The Mandalorian,” directed by Jon Favreau

“Pose” (FX), directed by Steven Canals

Outstanding Directing for a Limited or Anthology Series or Movie

“Hamilton” ( Disney+), directed by Thomas Kail

“I May Destroy You” (HBO), directed by Michaela Coel and Sam Miller

“I May Destroy You” (HBO), directed by Sam Miller

“Mare of Easttown” (HBO), directed by Craig Zobel

“The Queen’s Gambit” (Netflix), directed by Scott Frank*

“The Underground Railroad” (Prime Video), directed by Barry Jenkins

“WandaVision” (Disney+), directed by Matt Shakman

Outstanding Writing for a Comedy Series

“The Flight Attendant” (HBO Max), written by Steve Yockey

“Girls5eva” (Peacock), written by Meredith Scardino

“Hacks” (HBO Max), wrtten by Lucia Aniello, Paul W. Downs and Jen Statsky*

“Pen15” (Hulu), written by Maya Erskine

“Ted Lasso” (Apple TV+), written by Jason Sudeikis, Brendan Hunt, and Joe Kelly

“Ted Lasso” (Apple TV+), , written by Jason Sudeikis, Bill Lawrence, Brendan Hunt, and Joe Kelly

Outstanding Writing for a Drama Series

“The Boys” (Prime Video), written by Rebecca Sonnenshine

“The Crown” (Netflix), written by Peter Morgan*

“The Handmaid’s Tale” (Hulu), written by Yahlin Chang

“Lovecraft Country” (HBO), written by Misha Green

“The Mandalorian” (Disney+), written by Dave Filoni

“The Mandalorian” (Disney+), written by Jon Favreau

“Pose” (FX), written by Ryan Murphy, Brad Falchuk, Steven Canals, Janet Mock and Our Lady J

Outstanding Writing for a Limited or Anthology Series or Movie

“I May Destroy You” (HBO), written by Michaela Coel*

“Mare of Easttown” (HBO), written by Brad Ingelsby

“The Queen’s Gambit” (Netflix), written by Scott Frank

“WandaVision” (Disney+), written by Peter Cameron

“WandaVision” (Disney+), written by Jac Schaeffer

“WandaVision” (Disney+), written by Laura Donney

Outstanding Writing for a Variety Series

“The Amber Ruffin Show” (Peacock) Universal Television and Sethmaker Shoemeyers Productions

“A Black Lady Sketch Show” (HBO)

“Last Week Tonight With John Oliver” (HBO)*

“The Late Show With Stephen Colbert” (CBS)

“Saturday Night Live” (NBC)

Copyright 2017-2023 Culture Mix
CULTURE MIX