2018 Academy Awards: ‘The Shape of Water’ wins 4 Oscars, including Best Picture

March 4, 2018

by Carla Hay

With four awards, including Best Picture, the fantasy drama “The Shape of Water” (about a mute woman who falls in love with a sea creature) was the biggest winner at the 90th Annual Academy Awards, which were presented at the Dolby Theatre on March 4, 2018.  “The Shape of Water” went into the ceremony as the leading nominee, with 13 nods.

ABC had the live telecast of the 2018 Academy Awards, which was hosted by Jimmy Kimmel for the second year in a row. Also returning for a second year in a row were Best Picture presenters Faye Dunaway and Warren Beatty, who famously botched the winner announcement at the 2017 Oscar  ceremony. Unlike that show, the 2018 Oscar ceremony was free from major blunders. The ceremony, which almost never ends on time, went well over its allotted three-hour time this year, by running overtime for 53 minutes.

In the acting categories, there were no real surprises, since all of the winners were sweeping up prizes at previous award ceremonies. Solidifying their award-show winning streak were Gary Oldman of “Darkest Hour” (Best Actor); Frances McDormand of “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” (Best Actress); Sam Rockwell of “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”(Best Supporting Actor); and Allison Janney of “I, Tonya” (Best Supporting Actress).

Sam Rockwell, Frances McDormand, Allison Janney and Gary Oldman backstage at the 90th Annual Academy Awards at the Dolby Theatre in Los Angeles on March 4, 2018. (Photo by Michael Baker/A.M.P.A.S.)

All of the nominees for Best Picture won at least one Academy Award, except for “Lady Bird” and “The Post,” which were shut out of winning any of the prizes. In addition to winning Best Picture, “The Shape of Water” picked up Oscars for Best Director (for Guillermo del Toro), Best Production Design and Best Original Score. “Dunkirk” went into the ceremony with eight Oscar nominations and ended up winning three: Best Film Editing, Best Sound Editing and Best Sound Mixing.  “Get Out” won the Oscar for Best Original Screenplay, while “Call Me by Your Name” was named Best Adapted Screenplay. “Phantom Thread” received the prize for Best Costume Design. In addition to Oldman’s Best Actor win for “Darkest Hour,” the movie also won the Oscar for Best Makeup and Hair.

“Blade Runner 2049,” although not nominated for Best Picture, was another winner of more than one Oscar. The sci-fi sequel took the Academy Awards for Best Visual Effects and Best Cinematography. It was the first Oscar for “Blade Runner 2049” cinematographer Roger Deakins after he received  14 Oscar nominations. Another movie that won two Oscars at the 2018 ceremony was “Coco,” recipient of the prizes for Best Animated Feature and Best Original Song.

Diversity among Oscar nominees has become a big issue, especially since the #OscarsSoWhite controversies of 2015 and 2016, when all of the actors and actresses nominated for Oscars were white. The Time’s Up and #MeToo movements were also mentioned on stage many times during the ceremony, including comments from host Kimmel, presenters and winners. McDormand made probably the biggest statement of the night when, at the end of her acceptance speech, she asked all the female Oscar nominees to stand up, and she called for the industry to hire more women. McDormand concluded by saying this about how movie contracts should change: “I have two words to leave with you tonight … inclusion rider.”

Some of the high-profile women and people of color who won Oscars this year in gender-neutral categories included the aforementioned del Toro; Jordan Peele of “Get Out” (Best Original Screenplay); “Dear Basketball” writer Kobe Bryant; “Coco” songwriters Robert Lopez and Kristen Anderson-Lopez; and “A Fantastic Woman” director Sebastián Lelio.

Although serious topics were part of the Oscar ceremony, the show had moments of levity and planned stunts aimed at getting a laugh. At the beginning of the show, Kimmel said that the person who gave the shortest acceptance speech would win a Kawasaki jet ski and a trip to Lake Havasu. (“Phantom Thread” costume designer Mark Bridges won the prize.)

In 2017, Kimmel surprised a group of tourists who were brought into the theater to get their unscripted reactions. In 2018, Kimmel took a similar concept but instead brought several of the celebrities at the Oscar ceremony to a nearby movie theater to surprise people who were there to see an advance screening of Disney’s “A Wrinkle in Time.” (ABC is owned by Disney, so this was an obvious plug for the movie.) Some of the celebrities who joined Kimmel in passing out snacks to the surprised people at the movie theater were Gal Gadot (who kept exclaiming “This is better than the Oscars!”), Armie Hammer, Emily Blunt, Lupita Nyong’o, “The Shape of Water” filmmaker del Toro, Ansel Elgort, Lin-Manuel Miranda and Margot Robbie. The reactions of the unsuspecting crowd weren’t very funny or memorable, although Kimmel’s remark that the movie theater smelled like marijuana was a genuinely funny moment.

Here is the complete list of winners and nominations for the 2018 Academy Awards:

*=winner

Best Picture

Sally Hawkins and Octavia Spencer in “The Shape of Water” (Photo by Kerry Hayes)

“Call Me by Your Name” (Producers: Peter Spears, Luca Guadagnino, Emilie Georges and Marco Morabito)

“Darkest Hour” (Producers: Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce, Anthony McCarten and Douglas Urbanski)

“Dunkirk” (Producers: Emma Thomas and Christopher Nolan)

“Get Out” (Producers: Sean McKittrick, Jason Blum, Edward H. Hamm Jr. and Jordan Peele)

“Lady Bird” (Producers: Scott Rudin, Eli Bush and Evelyn O’Neill)

“Phantom Thread” (Producers: JoAnne Sellar, Paul Thomas Anderson, Megan Ellison and Daniel Lupi)

“The Post” (Producers: Amy Pascal, Steven Spielberg and Kristie Macosko Krieger)

“The Shape of Water” (Producers: Guillermo del Toro and J. Miles Dale)*

“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” (Producers: Graham Broadbent, Pete Czernin and Martin McDonagh)

Best Actor

Gary Oldman in “Darkest Hour” (Photo courtesy of Focus Features)

Timothée Chalamet, “Call Me by Your Name”
Daniel Day-Lewis, “Phantom Thread”
Daniel Kaluuya, “Get Out”
Gary Oldman, “Darkest Hour”*
Denzel Washington, “Roman J. Israel, Esq.”

Best Actress

Frances McDormand in “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” (Photo by Merrick Morton)

Sally Hawkins, “The Shape of Water”
Frances McDormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”*
Margot Robbie, “I, Tonya”
Saoirse Ronan, “Lady Bird”
Meryl Streep, “The Post”

Best Supporting Actor

Sam Rockwell in “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” (Photo courtesy of Fox Searchlight Pictures)

Willem Dafoe, “The Florida Project”
Woody Harrelson, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Richard Jenkins, “The Shape of Water”
Christopher Plummer, “All the Money in the World”
Sam Rockwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”*

Best Supporting Actress

Allison Janney in “I, Tonya” (Photo courtesy of Neon)

Mary J. Blige, “Mudbound”
Allison Janney, “I, Tonya”*
Lesley Manville, “Phantom Thread”
Laurie Metcalf, “Lady Bird”
Octavia Spencer, “The Shape of Water”

Best Director

Director/writer/producer Guillermo del Toro on the set of “The Shape of Water” (Photo by Sophie Giraud)

Paul Thomas Anderson, “Phantom Thread”
Guillermo del Toro, “The Shape of Water”*
Great Gerwig, “Lady Bird”
Christopher Nolan, “Dunkirk”
Jordan Peele, “Get Out”

Best Adapted Screenplay

Timothée Chalamet, Michael Stuhlbarg and Armie Hammer in “Call Me by Your Name” (Photo by Peter Spears/Sony Pictures Classics)

“Call Me by Your Name,” James Ivory*
“The Disaster Artist,” Scott Neustadter and Michael H. Weber
“Logan,” Scott Frank, James Mangold and Michael Green
“Molly’s Game,” Aaron Sorkin
“Mudbound,” Virgil Williams and Dee Rees

Best Original Screenplay

Catherine Keener, Bradley Whitford, Allison Williams, Betty Gabriel and Daniel Kaluuya in “Get Out” (Photo by Jason Lubin)

“The Big Sick,” Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani
“Get Out,” Jordan Peele*
“Lady Bird,” Greta Gerwig
“The Shape of Water,” Guillermo del Toro, Vanessa Taylor
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” Martin McDonagh

Best Animated Feature

A still from “Coco” (Photo courtesy of Disney•Pixar.)

“The Boss Baby,” Tom McGrath and Ramsey Naito
“The Breadwinner,” Nora Twomey and Anthony Leo
“Coco,” Lee Unkrich and Darla K. Anderson*
“Ferdinand,” Carlos Saldanha
“Loving Vincent,” Dorota Kobiela, Hugh Welchman and Ivan Mactaggart

Best Animated Short

A still from “Dear Basketball”

“Dear Basketball,” Glen Keane and Kobe Bryant*
“Garden Party,”Victor Caire and Gabriel Grapperon
“Lou,” Dave Mullins and Dana Murray
“Negative Space,” Max Porter and Ru Kuwahata
“Revolting Rhymes,” Jakob Schuh and Jan Lachauer

Best Cinematography

Harrison Ford in “Blade Runner 2049” (Photo by Stephen Vaughan)

“Blade Runner 2049,” Roger Deakins*
“Darkest Hour,” Bruno Delbonnel
“Dunkirk,” Hoyte van Hoytema
“Mudbound,” Rachel Morrison
“The Shape of Water,” Dan Laustsen

Best Documentary Feature

“Icarus” (Photo courtesy of Netflix)

“Abacus: Small Enough to Jail,” Steve James, Mark Mitten and Julie Goldman
“Faces Places,” Agnès Varda, JR and Rosalie Varda
“Icarus,” Bryan Fogel and Dan Cogan*
“Last Men in Aleppo,” Feras Fayyad, Kareem Abeed and Søren Steen Jespersen
“Strong Island,” Yance Ford and Joslyn Barnes

Best Documentary Short Subject

“Edith+Eddie,” Laura Checkoway and Thomas Lee Wright
“Heaven is a Traffic Jam on the 405,” Frank Stiefel*
“Heroin(e),” Elaine McMillion Sheldon and Kerrin Sheldon
“Knife Skills,” Thomas Lennon
“Traffic Stop,” Kate Davis and David Heilbroner

Best Live Action Short Film

“DeKalb Elementary,” Reed Van Dyk
“The Eleven O’Clock,” Derin Seale and Josh Lawson
“My Nephew Emmett,” Kevin Wilson Jr.
“The Silent Child,” Chris Overton and Rachel Shenton*
“Watu Wote/All of Us,” Katja Benrath and Tobias Rosen

Best Foreign Language Film

Daniela Vega in “A Fantastic Woman” (Photo courtesy of Sony Pictures Classics)

“A Fantastic Woman” (Chile)*
“The Insult” (Lebanon)
“Loveless” (Russia)
“On Body and Soul (Hungary)
“The Square” (Sweden)

Best Film Editing

Mark Rylance (center) in “Dunkirk” (Photo by Melinda Sue Gordon)

“Baby Driver,” Jonathan Amos, Paul Machliss
“Dunkirk,” Lee Smith*
“I, Tonya,” Tatiana S. Riegel
“The Shape of Water,” Sidney Wolinsky
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” Jon Gregory

Best Sound Editing

Kenneth Branagh in “Dunkirk” (Photo by Melinda Sue Gordon)

“Dunkirk,” Alex Gibson, Richard King*
“Baby Driver,” Julian Slater
“Blade Runner 2049,” Mark Mangini, Theo Green
“The Shape of Water,” Nathan Robitaille
“Star Wars: The Last Jedi,” Ren Klyce, Matthew Wood

Best Sound Mixing

A scene from “Dunkirk” (Photo by Melinda Sue Gordon)

“Baby Driver,” Mary H. Ellis, Julian Slater, Tim Cavagin
“Blade Runner 2049,” Mac Ruth, Ron Bartlett, Doug Hephill
“Dunkirk,” Mark Weingarten, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo*
“The Shape of Water,” Glen Gauthier, Christian Cooke, Brad Zoern
“Star Wars: The Last Jedi,” Stuart Wilson, Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick

Best Production Design

Michael Shannon, Sally Hawkins and Octavia Spencer in “The Shape of Water” (Photo by Kerry Hayes)

“Beauty and the Beast” Production Design: Sarah Greenwood; Set Decoration: Katie Spencer
“Blade Runner 2049″ Production Design: Dennis Gassner; Set Decoration: Alessandra Querzola
“Darkest Hour” Production Design: Sarah Greenwood; Set Decoration: Katie Spencer
“Dunkirk” Production Design: Nathan Crowley; Set Decoration: Gary Fettis
“The Shape of Water” Production Design: Paul Denham Austerberry; Set Decoration: Shane Vieau and Jeff Melvin*

Best Original Score

Richard Jenkins and Sally Hawkins on the set of “The Shape of Water” (Photo by Kerry Hayes)

“Dunkirk,” Hans Zimmer
“Phantom Thread,” Jonny Greenwood
“The Shape of Water,” Alexandre Desplat*
“Star Wars: The Last Jedi,” John Williams
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” Carter Burwell

Best Original Song

A still from “Coco” (Photo courtesy of Disney•Pixar)

“Mighty River” from “Mudbound,” Mary J. Blige
“Mystery of Love” from “Call Me by Your Name,” Sufjan Stevens
“Remember Me” from “Coco,” Kristen Anderson-Lopez, Robert Lopez*
“Stand Up for Something” from “Marshall,” Diane Warren, Common
“This Is Me” from “The Greatest Showman,” Benj Pasek, Justin Paul

Best Makeup and Hair

Kristin Scott Thomas and Gary Oldman in “Darkest Hour” (.Photo by Jack English/Focus Features)

“Darkest Hour,” Kazuhiro Tsuji, David Malinowski, Lucy Sibbick*
“Victoria and Abdul,” Daniel Phillips, Lou Sheppard
“Wonder,” Arjen Tuiten

Best Costume Design

Lesley Manville (far left) in “Phantom Thread” (Photo by Laurie Sparham/Focus Features)

“Beauty and the Beast,” Jacqueline Durran
“Darkest Hour,” Jacqueline Durran
“Phantom Thread,” Mark Bridges*
“The Shape of Water,” Luis Sequeira
“Victoria and Abdul,” Consolata Boyle

Best Visual Effects

Ana de Armas and Ryan Gosling in “Blade Runner: 2049” (Photo courtesy of Warner Bros. Pictures)

“Blade Runner 2049,” John Nelson, Paul Lambert, Richard R. Hoover, Gerd Nefzer*
“Guardians of the Galaxy Vol. 2,” Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner, Dan Sudick
“Kong: Skull Island,” Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza, Mike Meinardus
“Star Wars: The Last Jedi,”  Ben Morris, Mike Mulholland, Chris Corbould, Neal Scanlon
“War for the Planet of the Apes,” Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett, Joel Whist

2018 Academy Awards: ‘The Shape of Water’ leads with 13 nominations

January 23, 2018

by Carla Hay

Shape of Water
Sally Hawkins and Octavia Spencer in “The Shape of Water” (Photo courtesy of Fox Searchlight Pictures)

With 13 nominations, the fantasy drama “The Shape of Water” leads the list of contenders for the 90th Annual Academy Awards, which will be presented at the Dolby Theatre on March 4, 2018. “Dunkirk” was the second-leading nominee, with eight nods. The nominations were announced by actors Tiffany Haddish and Andy Serkis on January 23, 2018. ABC will have a live telecast of the 2018 Academy Awards, which will be hosted by Jimmy Kimmel for the second year in a row.

Snubs and Surprises

“The Shape of Water” was expected to be the leading nominee, but many people were not expecting the strong showing from the period drama “Phantom Thread,”  which received six nominations: Best Picture, Best Actor (for Daniel Day-Lewis), Best Director (for Paul Thomas Anderson), Best Supporting Actress (for Lesley Manville), Best Original Score (for Jonny Greenwood) and Best Costume Design (for Mark Bridges). Another big surprise was the nomination that superhero movie “Logan” received for Best Adapted Screenplay. The movie was critically acclaimed but superhero movies usually do not get screenplay nominations at the Oscars.

James Franco was shut out of the Best Actor race, even though he had been racking up several nominations and a few wins at all the previous movie-related awards for his starring role in “The Disaster Artist,” a movie he also directed. During the week that voting for Oscar nominations took place, Franco was accused of sexual misconduct by several women (most of whom were former students in his acting school), and it appears the scandal affected Oscar votes for Franco. However, “The Disaster Artist” did score one Oscar nomination: for Best Adapted Screenplay, for screenwriters  Scott Neustadter and Michael H. Weber. The critically acclaimed “Wonder Woman” was also snubbed; it received no Oscar nominations.

The Diversity Issue

Diversity among Oscar nominees has become a big issue, especially since the #OscarsSoWhite controversies of 2015 and 2016, when all of the actors and actresses nominated for Oscars were white. The Academy of Motion Picture Arts and Sciences (the group behind the Oscars) also received a lot of backlash when the media revealed that the majority of Academy voters were white males over the age of 50. Since then, the Academy has made a concerted effort to invite hundreds of new members that represented more diversity, in terms of race, gender, age and country of origin.

This year’s list includes many nominees who are women and people of color in categories that are typically dominated by white males.  For example, there were female nominees this year for Best Director, Best Cinematography, Best Sound Mixing and Best Film Editing. Oscar winners Denzel Washington, Octavia Spencer and Common received nominations again this year, but there were also several first-time nominees such as “Lady Bird” writer/director Greta Gerwig, “Get Out” writer/director/producer “Jordan Peele,” “Get Out” actor Daniel Kaluuya, “The Big Sick” co-writers (and real-life spouses) Kumail Nanjiani and Emily V. Gordon, “Dear Basketball” writer Kobe Bryant, “Mudbound” actress/songwriter Mary J. Blige and “Mudbound” co-writers Dee Rees (who also directed the movie) and Virgil Williams.

Latinos were represented with nominations for “The Shape of Water” writer/director/producer Guillermo del Toro, “Coco” songwriter Robert Lopez and “Ferdinand” director Carlos Saldanha. Despite the noticeable changes in diversity among Oscar nominees in several categories, there are two categories that usually have all-male nominees that continued that lack of diversity again this year: Best Original Score and Best Visual Effects.

Here is the complete list of nominations for the 2018 Academy Awards:

Best Picture

“Call Me by Your Name” (Producers: Peter Spears, Luca Guadagnino, Emilie Georges and Marco Morabito)

“Darkest Hour” (Producers: Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce, Anthony McCarten and Douglas Urbanski)

“Dunkirk” (Producers: Emma Thomas and Christopher Nolan)

“Get Out” (Producers: Sean McKittrick, Jason Blum, Edward H. Hamm Jr. and Jordan Peele)

“Lady Bird” (Producers: Scott Rudin, Eli Bush and Evelyn O’Neill)

“Phantom Thread” (Producers: JoAnne Sellar, Paul Thomas Anderson, Megan Ellison and Daniel Lupi)

“The Post” (Producers: Amy Pascal, Steven Spielberg and Kristie Macosko Krieger)

“The Shape of Water” (Producers: Guillermo del Toro and J. Miles Dale)

“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” (Producers: Graham Broadbent, Pete Czernin and Martin McDonagh)

Best Actor

Timothée Chalamet, “Call Me by Your Name”
Daniel Day-Lewis, “Phantom Thread”
Daniel Kaluuya, “Get Out”
Gary Oldman, “Darkest Hour”
Denzel Washington, “Roman J. Israel, Esq.”

Best Actress

Sally Hawkins, “The Shape of Water”
Frances McDormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Margot Robbie, “I, Tonya”
Saoirse Ronan, “Lady Bird”
Meryl Streep, “The Post”

Best Supporting Actor

Willem Dafoe, “The Florida Project”
Woody Harrelson, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Richard Jenkins, “The Shape of Water”
Christopher Plummer, “All the Money in the World”
Sam Rockwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Best Supporting Actress

Mary J. Blige, “Mudbound”
Allison Janney, “I, Tonya”
Lesley Manville, “Phantom Thread”
Laurie Metcalf, “Lady Bird”
Octavia Spencer, “The Shape of Water”

Best Director

Paul Thomas Anderson, “Phantom Thread”
Guillermo del Toro, “The Shape of Water”
Great Gerwig, “Lady Bird”
Christopher Nolan, “Dunkirk”
Jordan Peele, “Get Out”

Best Adapted Screenplay

“Call Me by Your Name,” James Ivory
“The Disaster Artist,” Scott Neustadter and Michael H. Weber
“Logan,” Scott Frank, James Mangold and Michael Green
“Molly’s Game,” Aaron Sorkin
“Mudbound,” Virgil Williams and Dee Rees

Best Original Screenplay

“The Big Sick,” Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani
“Get Out,” Jordan Peele
“Lady Bird,” Greta Gerwig
“The Shape of Water,” Guillermo del Toro, Vanessa Taylor
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” Martin McDonagh

Best Animated Feature

“The Boss Baby,” Tom McGrath and Ramsey Naito
“The Breadwinner,” Nora Twomey and Anthony Leo
“Coco,” Lee Unkrich and Darla K. Anderson
“Ferdinand,” Carlos Saldanha
“Loving Vincent,” Dorota Kobiela, Hugh Welchman and Ivan Mactaggart

Best Animated Short

“Dear Basketball,” Glen Keane and Kobe Bryant
“Garden Party,”Victor Caire and Gabriel Grapperon
“Lou,” Dave Mullins and Dana Murray
“Negative Space,” Max Porter and Ru Kuwahata
“Revolting Rhymes,” Jakob Schuh and Jan Lachauer

Best Cinematography

“Blade Runner 2049,” Roger Deakins
“Darkest Hour,” Bruno Delbonnel
“Dunkirk,” Hoyte van Hoytema
“Mudbound,” Rachel Morrison
“The Shape of Water,” Dan Laustsen

Best Documentary Feature

“Abacus: Small Enough to Jail,” Steve James, Mark Mitten and Julie Goldman
“Faces Places,” Agnès Varda, JR and Rosalie Varda
“Icarus,” Bryan Fogel and Dan Cogan
“Last Men in Aleppo,” Feras Fayyad, Kareem Abeed and Søren Steen Jespersen
“Strong Island,” Yance Ford and Joslyn Barnes

Best Documentary Short Subject

“Edith+Eddie,” Laura Checkoway and Thomas Lee Wright
“Heaven is a Traffic Jam on the 405,” Frank Stiefel
“Heroin(e),” Elaine McMillion Sheldon and Kerrin Sheldon
“Knife Skills,” Thomas Lennon
“Traffic Stop,” Kate Davis and David Heilbroner

Best Live Action Short Film

“DeKalb Elementary,” Reed Van Dyk
“The Eleven O’Clock,” Derin Seale and Josh Lawson
“My Nephew Emmett,” Kevin Wilson Jr.
“The Silent Child,” Chris Overton and Rachel Shenton
“Watu Wote/All of Us,” Katja Benrath and Tobias Rosen

Best Foreign Language Film

“A Fantastic Woman” (Chile)
“The Insult” (Lebanon)
“Loveless” (Russia)
“On Body and Soul (Hungary)
“The Square” (Sweden)

Best Film Editing

“Baby Driver,” Jonathan Amos, Paul Machliss
“Dunkirk,” Lee Smith
“I, Tonya,” Tatiana S. Riegel
“The Shape of Water,” Sidney Wolinsky
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” Jon Gregory

Best Sound Editing

“Dunkirk,” Alex Gibson, Richard King
“Baby Driver,” Julian Slater
“Blade Runner 2049,” Mark Mangini, Theo Green
“The Shape of Water,” Nathan Robitaille
“Star Wars: The Last Jedi,” Ren Klyce, Matthew Wood

Best Sound Mixing

“Baby Driver,” Mary H. Ellis, Julian Slater, Tim Cavagin
“Blade Runner 2049,” Mac Ruth, Ron Bartlett, Doug Hephill
“Dunkirk,” Mark Weingarten, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo
“The Shape of Water,” Glen Gauthier, Christian Cooke, Brad Zoern
“Star Wars: The Last Jedi,” Stuart Wilson, Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick

Best Production Design

“Beauty and the Beast” Production Design: Sarah Greenwood; Set Decoration: Katie Spencer
“Blade Runner 2049″ Production Design: Dennis Gassner; Set Decoration: Alessandra Querzola
“Darkest Hour” Production Design: Sarah Greenwood; Set Decoration: Katie Spencer
“Dunkirk” Production Design: Nathan Crowley; Set Decoration: Gary Fettis
“The Shape of Water” Production Design: Paul Denham Austerberry; Set Decoration: Shane Vieau and Jeff Melvin

Best Original Score

“Dunkirk,” Hans Zimmer
“Phantom Thread,” Jonny Greenwood
“The Shape of Water,” Alexandre Desplat
“Star Wars: The Last Jedi,” John Williams
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” Carter Burwell

Best Original Song

“Mighty River” from “Mudbound,” Mary J. Blige
“Mystery of Love” from “Call Me by Your Name,” Sufjan Stevens
“Remember Me” from “Coco,” Kristen Anderson-Lopez, Robert Lopez
“Stand Up for Something” from “Marshall,” Diane Warren, Common
“This Is Me” from “The Greatest Showman,” Benj Pasek, Justin Paul

Best Makeup and Hair

“Darkest Hour,” Kazuhiro Tsuji, David Malinowski, Lucy Sibbick
“Victoria and Abdul,” Daniel Phillips, Lou Sheppard
“Wonder,” Arjen Tuiten

Best Costume Design

“Beauty and the Beast,” Jacqueline Durran
“Darkest Hour,” Jacqueline Durran
“Phantom Thread,” Mark Bridges
“The Shape of Water,” Luis Sequeira
“Victoria and Abdul,” Consolata Boyle

Best Visual Effects

“Blade Runner 2049,” John Nelson, Paul Lambert, Richard R. Hoover, Gerd Nefzer
“Guardians of the Galaxy Vol. 2,” Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner, Dan Sudick
“Kong: Skull Island,” Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza, Mike Meinardus
“Star Wars: The Last Jedi,”  Ben Morris, Mike Mulholland, Chris Corbould, Neal Scanlon
“War for the Planet of the Apes,” Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett, Joel Whist

Here’s a look at the movies that received more than one nomination for the 2018 Academy Awards:

2018 Critics’ Choice Awards: ‘The Shape of Water,’ ‘Big Little Lies’ are top winners

January 11, 2018

by Carla Hay

Critics Choice logo

Richard Jenkins and Sally Hawkins in “The Shape of Water” (Photo by Kerry Hayes)

With four awards each, the fantasy drama film “The Shape of Water” and the TV drama series “Big Little Lies” were the top winners at the 23rd Critics’ Choice Awards.  The winners were revealed live at Barker Hangar in Santa Monica, California, on January 11, 2018.  The award show, hosted by Olivia Munn, was telecast in the U.S. on The CW. Members of the Broadcast Film Critics Association and the Broadcast Television Journalists Association vote for the awards, which honor movies and television.

“The Shape of Water” won the awards for Best Picture, Best Director (for Guillermo del Toro, Best Production Design and Best Score. In a repeat of the 2018 Golden Globe victories, “Big Little Lies” won Best Limited Series, Best Actress in a Limited Series (for Nicole Kidman), Best Supporting Actress in a Limited Series (for Laura Dern) and Best Actor in a Limited Series (for Alexander Skarsgard.)

Other multiple winners included “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” which received three prizes. Meanwhile, “Coco,” “I, Tonya,” “Darkest Hour,” “Get Out,” “The Handmaid’s Tale,” “The Marvelous Mrs. Maisel” and won two awards each. “Lady Bird,” which has been winning awards at almost every movie-related ceremony, didn’t win any prizes of this year’s Critics’ Choice Awards. The snub was noticeable and ironic, considering that “Lady Bird” was one of the most critically acclaimed movies of 2017.

BEST PICTURE
The Big Sick
Call Me by Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
The Florida Project
Get Out
Lady Bird
The Post
The Shape of Water*
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

BEST ACTOR
Timothée Chalamet – Call Me by Your Name
James Franco – The Disaster Artist
Jake Gyllenhaal – Stronger
Tom Hanks – The Post
Daniel Kaluuya – Get Out
Daniel Day-Lewis – Phantom Thread
Gary Oldman – Darkest Hour*

BEST ACTRESS
Jessica Chastain – Molly’s Game
Sally Hawkins – The Shape of Water
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri*
Margot Robbie – I, Tonya
Saoirse Ronan – Lady Bird
Meryl Streep – The Post

BEST SUPPORTING ACTOR
Willem Dafoe – The Florida Project
Armie Hammer – Call Me By Your Name
Richard Jenkins – The Shape of Water
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri*
Patrick Stewart – Logan
Michael Stuhlbarg – Call Me by Your Name

BEST SUPPORTING ACTRESS
Mary J. Blige – Mudbound
Hong Chau – Downsizing
Tiffany Haddish – Girls Trip
Holly Hunter – The Big Sick
Allison Janney – I, Tonya*
Laurie Metcalf – Lady Bird
Octavia Spencer – The Shape of Water

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS
Mckenna Grace – Gifted
Dafne Keen – Logan
Brooklynn Prince – The Florida Project*
Millicent Simmonds – Wonderstruck
Jacob Tremblay – Wonder

BEST ACTING ENSEMBLE
Dunkirk
Lady Bird
Mudbound
The Post
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri*

BEST DIRECTOR
Guillermo del Toro – The Shape of Water*
Greta Gerwig – Lady Bird
Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Christopher Nolan – Dunkirk
Luca Guadagnino – Call Me By Your Name
Jordan Peele – Get Out
Steven Spielberg – The Post

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Guillermo del Toro and Vanessa Taylor – The Shape of Water
Greta Gerwig – Lady Bird
Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani – The Big Sick
Liz Hannah and Josh Singer – The Post
Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Jordan Peele – Get Out*

BEST ADAPTED SCREENPLAY
James Ivory – Call Me by Your Name*
Scott Neustadter and Michael H. Weber – The Disaster Artist
Dee Rees and Virgil Williams – Mudbound
Aaron Sorkin – Molly’s Game
Jack Thorne, Steve Conrad, Stephen Chbosky – Wonder

BEST CINEMATOGRAPHY
Roger Deakins – Blade Runner 2049*
Hoyte van Hoytema – Dunkirk
Dan Laustsen – The Shape of Water
Rachel Morrison – Mudbound
Sayombhu Mukdeeprom – Call Me By Your Name

BEST PRODUCTION DESIGN
Paul Denham Austerberry, Shane Vieau, Jeff Melvin – The Shape of Water*
Jim Clay, Rebecca Alleway – Murder on the Orient Express
Nathan Crowley, Gary Fettis – Dunkirk
Dennis Gassner, Alessandra Querzola – Blade Runner 2049
Sarah Greenwood, Katie Spencer – Beauty and the Beast
Mark Tildesley, Véronique Melery – Phantom Thread

BEST EDITING
Michael Kahn, Sarah Broshar – The Post
Paul Machliss, Jonathan Amos – Baby Driver* (tie)
Lee Smith – Dunkirk* (tie)
Joe Walker – Blade Runner 2049
Sidney Wolinsky – The Shape of Water

BEST COSTUME DESIGN
Renée April – Blade Runner 2049
Mark Bridges – Phantom Thread*
Jacqueline Durran – Beauty and the Beast
Lindy Hemming – Wonder Woman
Luis Sequeira – The Shape of Water

BEST HAIR AND MAKEUP
Beauty and the Beast
Darkest Hour*
I, Tonya
The Shape of Water
Wonder

BEST VISUAL EFFECTS
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Thor: Ragnarok
War for the Planet of the Apes*
Wonder Woman

BEST ANIMATED FEATURE
The Breadwinner
Coco*
Despicable Me 3
The LEGO Batman Movie
Loving Vincent

BEST ACTION MOVIE
Baby Driver
Logan
Thor: Ragnarok
War for the Planet of the Apes
Wonder Woman*

BEST COMEDY
The Big Sick*
The Disaster Artist
Girls Trip
I, Tonya
Lady Bird

BEST ACTOR IN A COMEDY
Steve Carell – Battle of the Sexes
James Franco – The Disaster Artist*
Chris Hemsworth – Thor: Ragnarok
Kumail Nanjiani – The Big Sick
Adam Sandler – The Meyerowitz Stories (New and Selected)

BEST ACTRESS IN A COMEDY
Tiffany Haddish – Girls Trip
Zoe Kazan – The Big Sick
Margot Robbie – I, Tonya*
Saoirse Ronan – Lady Bird
Emma Stone – Battle of the Sexes

BEST SCI-FI OR HORROR MOVIE
Blade Runner 2049
Get Out*
It
The Shape of Water

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
BPM (Beats Per Minute)
A Fantastic Woman
First They Killed My Father
In the Fade*
The Square
Thelma

BEST SONG
Evermore – Beauty and the Beast
Mystery of Love – Call Me By Your Name
Remember Me – Coco*
Stand Up for Something – Marshall
This Is Me – The Greatest Showman

BEST SCORE
Alexandre Desplat – The Shape of Water*
Jonny Greenwood – Phantom Thread
Dario Marianelli – Darkest Hour
Benjamin Wallfisch and Hans Zimmer – Blade Runner 2049
John Williams – The Post
Hans Zimmer – Dunkirk

Best Drama Series
American Gods (Starz)
The Crown (Netflix)
Game of Thrones (HBO)
The Handmaid’s Tale (Hulu)*
Stranger Things (Netflix)
This Is Us (NBC)

Best Actor in a Drama Series
Sterling K. Brown – This Is Us (NBC)*
Paul Giamatti – Billions (Showtime)
Freddie Highmore – Bates Motel (A&E)
Ian McShane – American Gods (Starz)
Bob Odenkirk – Better Call Saul (AMC)
Liev Schreiber – Ray Donovan (Showtime)

Best Actress in a Drama Series
Caitriona Balfe – Outlander (Starz)
Christine Baranski – The Good Fight (CBS All Access)
Claire Foy – The Crown (Netflix)
Tatiana Maslany – Orphan Black (BBC America)
Elisabeth Moss – The Handmaid’s Tale (Hulu)*
Robin Wright – House of Cards (Netflix)

Best Supporting Actor in a Drama Series
Bobby Cannavale – Mr. Robot (USA)
Asia Kate Dillon – Billions (Showtime)
Peter Dinklage – Game of Thrones (HBO)
David Harbour – Stranger Things (Netflix)*
Delroy Lindo – The Good Fight (CBS All Access)
Michael McKean – Better Call Saul (AMC)

Best Supporting Actress in a Drama Series
Gillian Anderson – American Gods (Starz)
Emilia Clarke – Game of Thrones (HBO)
Ann Dowd – The Handmaid’s Tale (Hulu)*
Cush Jumbo – The Good Fight (CBS All Access)
Margo Martindale – Sneaky Pete (Amazon)
Chrissy Metz – This Is Us (NBC)

Best Comedy Series
The Big Bang Theory (CBS)
Black-ish (ABC)
GLOW (Netflix)
The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)*
Modern Family (ABC)
Patriot (Amazon)

Best Actor in a Comedy Series
Anthony Anderson – Black-ish (ABC)
Aziz Ansari – Master of None (Netflix)
Hank Azaria – Brockmire (IFC)
Ted Danson – The Good Place (NBC)*
Thomas Middleditch – Silicon Valley (HBO)
Randall Park – Fresh Off the Boat (ABC)

Best Actress in a Comedy Series
Kristen Bell – The Good Place (NBC)
Alison Brie – GLOW (Netflix)
Rachel Brosnahan – The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)*
Sutton Foster – Younger (TV Land)
Ellie Kemper – Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix)
Constance Wu – Fresh Off the Boat (ABC)

Best Supporting Actor in a Comedy Series
Tituss Burgess – Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix)
Walton Goggins – Vice Principals (HBO)*
Sean Hayes – Will & Grace (NBC)
Marc Maron – GLOW (Netflix)Kumail Nanjiani – Silicon Valley (HBO)

Ed O’Neill – Modern Family (ABC)

Best Supporting Actress in a Comedy Series
Mayim Bialik – The Big Bang Theory (CBS)*
Alex Borstein – The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)
Betty Gilpin – GLOW (Netflix)
Jenifer Lewis – Black-ish (ABC)
Alessandra Mastronardi – Master of None (Netflix)
Rita Moreno – One Day at a Time (Netflix)

Best Limited Series
American Vandal (Netflix)
Big Little Lies (HBO)*
Fargo (FX)
Feud: Bette and Joan (FX)
Godless (Netflix)
The Long Road Home (National Geographic)

Best Movie Made for TV
Flint (Lifetime)
I Am Elizabeth Smart (Lifetime)
The Immortal Life of Henrietta Lacks (HBO)
Sherlock: The Lying Detective (PBS)
The Wizard of Lies (HBO)*

Best Actor in a Movie Made for TV or Limited Series
Jeff Daniels – Godless (Netflix)
Robert De Niro – The Wizard of Lies (HBO)
Ewan McGregor – Fargo (FX)*
Jack O’Connell – Godless (Netflix)
Evan Peters – American Horror Story: Cult (FX)
Bill Pullman – The Sinner (USA)
Jimmy Tatro – American Vandal (Netflix)

Best Actress in a Movie Made for TV or Limited Series
Jessica Biel – The Sinner (USA)
Alana Boden – I Am Elizabeth Smart (Lifetime)
Carrie Coon – Fargo (FX)
Nicole Kidman – Big Little Lies (HBO)*
Jessica Lange – Feud: Bette and Joan (FX)
Reese Witherspoon – Big Little Lies (HBO)

Best Supporting Actor in a Movie Made for TV or Limited Series
Johnny Flynn – Genius (National Geographic)
Benito Martinez – American Crime (ABC)
Alfred Molina – Feud: Bette and Joan (FX)
Alexander Skarsgård – Big Little Lies (HBO)*
David Thewlis – Fargo (FX)
Stanley Tucci – Feud: Bette and Joan (FX)

Best Supporting Actress in a Movie Made for TV or Limited Series
Judy Davis – Feud: Bette and Joan (FX)
Laura Dern – Big Little Lies (HBO)*
Jackie Hoffman – Feud: Bette and Joan (FX)
Regina King – American Crime (ABC)
Michelle Pfeiffer – The Wizard of Lies (HBO)
Mary Elizabeth Winstead – Fargo (FX)

Best Talk Show
Ellen (NBC)
Harry (Syndicated)
Jimmy Kimmel Live! (ABC)*
The Late Late Show with James Corden (CBS)
The Tonight Show Starring Jimmy Fallon (NBC)
Watch What Happens Live with Andy Cohen (BRAVO)

Best Animated Series
Archer (FX)
Bob’s Burgers (FOX)
BoJack Horseman (Netflix)
Danger & Eggs (Amazon)
Rick and Morty (Adult Swim)*
The Simpsons (FOX)

Best Unstructured Reality Series
Born This Way (A&E)*
Ice Road Truckers (History)
Intervention  (A&E)
Live PD (A&E)
Ride with Norman Reedus (AMC)
Teen Mom (MTV)

Best Structured Reality Series
The Carbonaro Effect (truTV)
Fixer Upper (HGTV)
The Profit (CNBC)
Shark Tank (ABC)*
Undercover Boss (CBS)
Who Do You Think You Are? (TLC)

Best Reality Competition Series
America’s Got Talent (NBC)
Chopped (Food Network)
Dancing with the Stars (ABC)
Project Runway (Lifetime)
RuPaul’s Drag Race (LOGOtv)
The Voice (NBC)*

Best Reality Show Host
Ted Allen – Chopped (Food Network)
Tyra Banks – America’s Got Talent (NBC)
Tom Bergeron – Dancing with the Stars (ABC)
Cat Deeley – So You Think You Can Dance (FOX)
Joanna and Chip Gaines – Fixer Upper (HGTV)
RuPaul – RuPaul’s Drag Race (LOGOtv)*

2018 BAFTA Awards: ‘The Shape of Water’ leads with 12 nominations

January 9, 2018

by Carla Hay

BAFTA

Octavia Spencer and Sally Hawkins in “The Shape of Water” (Photo by Kerry Hayes)

With 12 nominations, Guillermo del Toro’s fantasy film “The Shape of Water” is the leading contender for the 71st Annual British Academy of Film and Television Arts (BAFTA) Film Awards. The ceremony will take place February 18, 2018,  at the Royal Albert Hall in London. Joanna Lumley will host the show. Meanwhile, the Winston Churchill drama “Darkest Hour” and the crime drama “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (written and directed by British filmmaker/playwright Martin McDonagh) earned nine nominations each. All three movies are up for the Best Film prize, along with “Call Me By Your Name” and “Dunkirk.”

Snubs and Surprises

“Film Stars Don’t Die in Liverpool” and “Paddington 2” garnered three nominations each, despite being snubbed by the Golden Globe Awards and the Screen Actors Guild Awards this year. The two movies’ British pedigree no doubt helped their chances of getting BAFTA nominations. Meanwhile, “The Post” (based on the true story of the Washington Post’s reporting of the Pentagon Papers) was completely shut out of getting any BAFTA nominations, despite getting four Golden Globe nominations and nominations at other movie-related award shows. “The Post” (directed by Steven Spielberg, and starring Tom Hanks and Meryl Streep) was also snubbed by the Screen Actors Guild Awards. This BAFTA snub appears to have also hurt the movie’s chances of being a leading Oscar contender, since several members of BAFTA and SAG are also members of the Academy of Motion Pictures Arts and Sciences, the organization behind the Oscars. Also shut out of the 2018 BAFTAs was “The Disaster Artist” (directed by and starring James Franco), despite the film getting nominations and some awards at several U.S. award shows that honor movies.

Here is the complete list of nominations for the 2018 BAFTA Film Awards:

Best Film

Call Me by Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Outstanding British Film

Darkest Hour
The Death of Stalin
God’s Own Country
Lady Macbeth
Paddington 2
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Outstanding Debut by a British Writer, Director or Producer

The Ghoul – Gareth Tunley (writer/director/producer), Jack Healy Guttman & Tom Meeten (producers)

I Am Not a Witch – Rungano Nyoni (writer/director), Emily Morgan (producer)

Jawbone – Johnny Harris (writer/producer), Thomas Napper (director)

Kingdom of Us – Lucy Cohen (director)

Lady Macbeth – Alice Birch (writer), William Oldroyd (director), Fodhla Cronin O’Reilly (producer)

Best Film Not in the English Language

Elle
First They Killed My Father
The Handmaiden
Loveless
The Salesman

Best Documentary

City of Ghosts
I Am Not Your Negro
Icarus
An Inconvenient Sequel
Jane

Best Animated Film

Coco
Loving Vincent
My Life as a Courgette

Best Director

Denis Villeneuve, Blade Runner 2049
Luca Guadagnino, Call Me by Your Name
Christopher Nolan, Dunkirk
Guillermo Del Toro, The Shape of Water
Martin McDonagh, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Original Screenplay

Get Out
I, Tonya
Lady Bird
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Adapted Screenplay

Call Me by Your Name
The Death of Stalin
Film Stars Don’t Die in Liverpool
Molly’s Game
Paddington 2

Best Actress

Annette Bening, Film Stars Don’t Die in Liverpool
Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie, I, Tonya
Sally Hawkins, The Shape of Water
Saoirse Ronan, Lady Bird

Best Actor

Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
Daniel Kaluuya, Get Out
Gary Oldman, Darkest Hour
Jamie Bell, Film Stars Don’t Die in Liverpool
Timothée Chalamet, Call Me by Your Name

Best Supporting Actress

Allison Janney, I, Tonya
Kristin Scott Thomas, Darkest Hour
Laurie Metcalf, Lady Bird
Lesley Manville, Phantom Thread
Octavia Spencer, The Shape of Water

Best Supporting Actor

Christopher Plummer, All the Money in the World
Hugh Grant, Paddington 2
Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Willem Dafoe, The Florida Project
Woody Harrelson, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Original Music

Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
Phantom Thread
The Shape of Water

Best Cinematography

Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Editing

Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Production Design

Beauty and the Beast
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water

Best Costume Design

Beauty and the Beast
Darkest Hour
I, Tonya
Phantom Thread
The Shape of Water

Best Make-up and Hair

Blade Runner 2049
Darkest Hour
I, Tonya
Victoria & Abdul
Wonder

Best Sound

Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi

Best Special Visual Effects

Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi
War for the Planet of the Apes

Best British Short Animation

Have Heart
Mamoon
Poles Apart

Best British Short Film

Aamir
Cowboy Dave
A Drowning Man
Work
Wren Boys

EE Rising Star Award (voted for by the public)

Daniel Kaluuya
Florence Pugh
Josh O’Connor
Tessa Thompson
Timothée Chalamet

2018 Golden Globe Awards: ‘The Shape of Water’ leads movie nominations, ‘Big Little Lies’ has the most TV nods

December 11, 2017

by Carla Hay

The 75th Golden Globe Awards

Richard Jenkins and Sally Hawkins in “The Shape of Water” (Photo courtesy of Fox Searchlight Pictures)
Shailene Woodley, Reese Witherspoon and Nicole Kidman in “Big Little Lies’ (Photo courtesy of HBO)

With seven nominations, “The Shape of Water” is the leading contender overall and in the movie categories for the 75th Annual Golden Globe Awards, which is set to take place at the Beverly Hilton in Beverly Hills, California, on January 7, 2018. NBC will have the U.S. telecast of the show, which will be hosted by Seth Meyers. The HBO limited series “Big Little Lies” received the most Golden Globe nominations (six) in the TV categories.

The Golden Globe Awards are presented and voted by the Hollywood Foreign Press Association (HFPA). Dick Clark Productions (DCP) produces the telecast.

The nominations for the 75th Annual Golden Globe Awards were announced at the Beverly Hilton on December 11, 2017 by actors Alfre Woodard, Garrett Hedlund, Kristen Bell and Sharon Stone,  with HFPA president, Meher Tatna and DCP executive vice president of television Barry Adelman. Eligible movies are those with theatrical releases of at least one week in the U.S. in 2017. Eligible TV shows are those that premiered new episodes in the U.S. in 2017.

NBC will televise “Golden Globes 75th Anniversary Special” at 9 p.m. ET/PT  on December 13, 2017. “Will & Grace” stars Eric McCormack and Debra Messing are hosts of the show.

Predicted Contenders

Saoirse Ronan and Laurie Metcalf in “Lady Bird” (Photo by Merie Wallace)

“The Shape of Water” is also the top nominee at the 2018 Critics’ Choice Awards, and the American Film Institute has named “The Shape of Water” among the 10 best films of 2017.  Almost all of the films nominated for Best Motion Picture at the Golden Globes have also received similar nominations at other award shows so far. They include “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” “The Post,” “Lady Bird” and “I, Tonya.”

In the TV categories, several shows that made the Golden Globes nominations list in addition to the Emmy-winning “Big Little Lies” have also been nominated or won at the 2017 Emmys, including “The Handmaid’s Tale,” “This Is Us,” “Stranger Things,” “Feud: Bette and Joan,” “Fargo,” “The Wizard of Lies” and “The Crown.” (“Game of Thrones” was not eligible for the Emmys this year.)

Movie Snubs and Surprises

Kumail Nanjiani and Zoe Kazan in “The Big Sick” (Photo courtesy of Amazon Studios)

Noticeable movie snubs include “The Big Sick,” which has been getting a lot of nominations at other award shows that honor movies. However, “The Big Sick” failed to get any Golden Globe nominations. Jordan Peele has been racking up nominations at several other award shows for writing and directing the critically acclaimed hit “Get Out,” but he was left out of the Golden Globes race for writing and directing. However, as one of the producers of “Get Out,” Peele did get a Golden Globe nod for Best Motion Picture. Curiously, even though “Get Out” is a thriller/horror movie, the Golden Globe Awards put it in the category of comedy or musical, where “Get Out” did manage to get two Golden Globe nominations: for Best Motion Picture and for Best Actor.

Superhero and sci-fi movies have a tough time getting nominations outside of technical/production categories (such as visual effects, production design, editing and cinematography), so it’s not too surprising that “Wonder Woman,” “Thor: Ragnarok,” “Spider-Man: Homecoming” and “Logan” were shut out of the Golden Globes, even though these movies were critically acclaimed hits. It’s unknown if enough Golden Globe voters saw “Star Wars: The Last Jedi” in time to vote for it, and “Blade Runner 2049” got too many mixed and disappointed reactions from critics and audiences to be a serious Golden Globes contender.

Michelle Williams in “All the Money in the World” (Photo by Fabio Lovino)

Two films that have been embraced by the Golden Globes but snubbed at other movie-related ceremonies so far are the musical “The Greatest Showman” and the kidnapping drama “All the Money in the World,” which received three nominations each. “All the Money in the World” was abruptly re-shot and re-edited in November 2017, one month before its release, to remove co-star Kevin Spacey after his sexual misconduct scandal made him a Hollywood pariah. Spacey was replaced in the film by Christopher Plummer, who received a Golden Globe nod for the film, as did the movie’s lead actress Michelle Williams and director Ridley Scott.

Meanwhile, the Billie Jean King/Bobby Riggs feature film “Battle of the Sexes” has been virtually ignored by most award shows so far, but managed to get two Golden Globe nods for stars Emma Stone and Steve Carell. Although “Battle of the Sexes” is really a drama, the Golden Globes have it in the category of musical or comedy. This misplacement of dramatic, non-musical movies in the musical or comedy category is something that seems to happen every year with the Golden Globes, and it’s one of the biggest criticisms that the show gets.

TV Snubs and Surprises

Julia Louis-Dreyfus in “Veep” (Photo courtesy of HBO)

In the TV categories, the Golden Globe voters show that they have very different tastes from Emmy voters when it comes to comedies. “Veep,” “Saturday Night Live” and “Modern Family,” which consistently get Emmy nominations and/or wins, failed to receive any Golden Globe nominations this time around. (“Atlanta,” which has won Golden Globes and Emmys, was not eligible for any Golden Globes this year because the show did not air any new episodes in 2017.)

Former Golden Globe favorites “Orange Is the New Black,” “House of Cards” and “Transparent” were completely snubbed. “House of Cards,” which starred Spacey until he was fired from the show in October 2017, was no doubt tainted by his sex scandal. “Transparent” also seems to have met a similar fate: the show’s star Jeffrey Tambor quit “Transparent” in November 2017, after he was accused of sexually harassing two of his “Transparent” co-workers. Tambor has denied the allegations. Spacey has apologized for one allegation against him made  by actor Anthony Rapp, but Spacey has not publicly commented on numerous other allegations against him. “House of Cards,” which already announced that its sixth season premiering in 2018 will be the show’s last season, has since announced that Spacey will not be replaced, and Robin Wright will take the lead role in the cast. “Transparent” will also continue without Tambor, but the show has not yet announced any details about future storylines or other changes to the cast.

Frankie Shaw (pictured at left) in “SMILF” (Photo courtesy of Showtime)

The Golden Globes embrace TV newcomers, and many of the TV nominees in the comedy categories are newbies such as “SMILF” (two nominations), “The Marvelous Mrs. Maisel” (two nominations), as well as “The Good Doctor,” “GLOW,” “The Deuce” and “I Love Dick,” which received one nomination each. However, there’s a big difference between new, original shows and “new-ish” shows that are reboots or remakes. Of the many TV series that were rebooted or remade this year, only two received Golden Globe nominations: “Will & Grace” (two nods) and “Twin Peaks” (one nod), which is a clear indication that Golden Globe voters are not enamored with most new versions of old TV shows. In addition, TV shows that are based on movies got completely snubbed.

Sexual Harassment Fallout

Kevin Spacey and Robin Wright in “House of Cards” (Photo courtesy of Netflix)

As previously mentioned, sexual misconduct scandals seem to have had an effect on Netflix’s “House of Cards” and Amazon’s “Transparent” being snubbed by the Golden Globes this year. Several other actors who have in recent months been hit with sexual misconduct allegations include Jeremy Piven, Ed Westwick, Danny Masterson and Dustin Hoffman. None of them was expected to get any Golden Globe nominations this year, although Hoffman campaigned for his role in the Netflix movie “The Meyerowitz Stories (New and Selected).”

Louis C.K.’s sexual misconduct scandal in November 2017 and his admission that all the allegations against him are true have virtually ensured that he won’t be nominated for any major awards for the foreseable future. His FX comedy series “Louie,” which has been on hiatus since 2015, was cancelled after the scandal hit, and the show would have been ineligible for any awards this year anyway. Louis C.K. was an executive producer of FX’s “Better Things” until the network fired him from the show, but “Better Things” star/executive producer Pamela Adlon received a Golden Globe nod despite the scandal.

The Weinstein Company, which ousted co-founder Harvey Weinstein in October 2017, was not surprisingly shut out of the Golden Globes race this year, although the company didn’t have any really serious awards contenders for the first time in years. The closest to being an awards contender was the crime thriller “Wind River,” but award-show buzz for the movie had already faded before the Weinstein scandal hit.

However a sexual misconduct scandal seems to have had no negative effect on the award-show chances for Pixar Animation Studios, which placed chief creative officer John Lasseter on leave for sexual misconduct in November 2017. Pixar still got Golden Globe nominations for “Coco,” which is already being touted as the Oscar frontrunner to win Best Animated Feature.

“Genius” star Geoffrey Rush, nominated for a Golden Globe in the limited series, has been accused of sexual harassment, but he has vehemently denied the allegations, which were published in November 2017 by Sydney-based newspaper the Daily Telegraph. Rush is now suing the Daily Telegraph for libel.

Amazon Studios, which ousted chief Roy Price in November, had mixed results at the Golden Globes this year, by receiving three nominations, but only in the TV categories: two nods for “The Marvelous Mrs. Maisel” and one nomination for “I Love Dick.” Amazon’s movies released in 2017 were completely snubbed by the Golden Globes, most notably “The Big Sick,” which is Amazon’s 2017 movie that is most likely to be nominated at any major award show that honors movies.

The following is the complete list of nominations for the 2018 Golden Globe Awards:

1.       BEST MOTION PICTURE – DRAMA

 

a. Call Me By Your Name
Frenesy Film / La Cinéfacture Productions / Water’s End Productions;  Sony Pictures Classics
b. Dunkirk
Warner Bros. Pictures / Syncopy; Warner Bros. Pictures
c. The Post
DreamWorks Pictures, Twentieth Century Fox
d. The Shape of Water
Double Dare You; Fox Searchlight Pictures
e. Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Blueprint Pictures; Fox Searchlight Pictures

 

2.     BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A MOTION PICTURE – DRAMA

 

a. Jessica Chastain Molly’s Game
b. Sally Hawkins The Shape of Water
c. Frances McDormand Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
d. Meryl Streep The Post
e. Michelle Williams All the Money in the World

 

 

3.     BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A MOTION PICTURE – DRAMA

 

a. Timothée Chalamet Call Me By Your Name
b. Daniel Day-Lewis Phantom Thread
c. Tom Hanks The Post
d. Gary Oldman Darkest Hour
e. Denzel Washington Roman J. Israel, Esq.

4.     BEST MOTION PICTURE – MUSICAL OR COMEDY

 

a. The Disaster Artist
Good Universe / Point Grey / Ratpac-Dune / WB/New Line Pictures; A24
b. Get Out
Blumhouse / QC Entertainment / Monkeypaw Productions; Universal Pictures
c. The Greatest Showman
Twentieth Century Fox; Twentieth Century Fox
d. I, Tonya
Clubhouse Pictures / LuckyChap Entertainment; NEON
e. Lady Bird
IAC Films; A24

 

 

5.     BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A MOTION PICTURE – MUSICAL OR COMEDY

 

a. Judi Dench Victoria & Abdul
b. Helen Mirren The Leisure Seeker
c. Margot Robbie I, Tonya
d. Saoirse Ronan Lady Bird
e. Emma Stone Battle of the Sexes

 

6.     BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A MOTION PICTURE – MUSICAL OR COMEDY

 

a. Steve Carell Battle of the Sexes
b. Ansel Elgort Baby Driver
c. James Franco The Disaster Artist
d. Hugh Jackman The Greatest Showman
e. Daniel Kaluuya Get Out

 

 

7.     BEST MOTION PICTURE – ANIMATED

 

a. The Boss Baby
DreamWorks Animation LLC; Twentieth Century Fox
b. The Breadwinner
Cartoon Saloon / Aircraft Pictures / Melusine Productions; GKIDS
c. Coco
Pixar Animation Studios; Walt Disney Studios Motion Pictures
d. Ferdinand
Blue Sky Studios; Twentieth Century Fox
e. Loving Vincent
Breakthru Films / Trademark Films; Good Deed Entertainment

 

 

8.     BEST MOTION PICTURE – FOREIGN LANGUAGE

 

a. A Fantastic Woman (Chile)
Fabula, Participant Media, Komplizen Film, Muchas Gracias, Setembro Cine; Sony Pictures Classics
b. First They Killed My Father (Cambodia)
Bophana; Netflix
c. In the Fade (Germany / France)
Bombero International / Macassar Productions; Magnolia Pictures
d. Loveless (Russia)
Non-Stop Productions, Fetisoff Illusion, Why Not Productions, Arte France Cinema, Les Films du Fleuve, Senator Film; Sony Pictures Classics
e. The Square (Sweden / Germany / France)
Plattform Produktion / Arte France Cinéma / Coproduction Office / Det Danske Filminstitut / Essential Filmproduktion GmbH / Film i Väst; Magnolia Pictures

 

9.     BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE IN ANY MOTION PICTURE

 

a. Mary J. Blige Mudbound
b. Hong Chau Downsizing
c. Allison Janney I, Tonya
d. Laurie Metcalf Lady Bird
e. Octavia Spencer The Shape of Water

 

 

10.  BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A SUPPORTING ROLE IN ANY MOTION PICTURE

 

a. Willem Dafoe The Florida Project
b. Armie Hammer Call Me By Your Name
c. Richard Jenkins The Shape of Water
d. Christopher Plummer All the Money in the World
e. Sam Rockwell Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

 

11.  BEST DIRECTOR – MOTION PICTURE

 

a. Guillermo del Toro The Shape of Water
b. Martin McDonagh Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
c. Christopher Nolan Dunkirk
d. Ridley Scott All the Money in the World
e. Steven Spielberg The Post

 

 

12.  BEST SCREENPLAY – MOTION PICTURE

 

a. Guillermo del Toro, Vanessa Taylor The Shape of Water
b. Greta Gerwig Lady Bird
c. Liz Hannah, Josh Singer The Post
d. Martin McDonagh Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
e. Aaron Sorkin Molly’s Game

 

13.  BEST ORIGINAL SCORE – MOTION PICTURE

 

a. Carter Burwell Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
b. Alexandre Desplat The Shape of Water
c. Jonny Greenwood Phantom Thread
d. John Williams The Post
e. Hans Zimmer Dunkirk

 

14.  BEST ORIGINAL SONG – MOTION PICTURE

 

a. “Home” — Ferdinand
Music by: Nick Jonas, Justin Tranter, Nick Monson
Lyrics by: Nick Jonas, Justin Tranter
b. “Mighty River” — Mudbound
Music by: Raphael Saadiq
Lyrics by: Mary J. Blige, Raphael Saadiq, Taura Stinson
c. “Remember Me” — Coco
Music by: Kristen Anderson-Lopez and Robert Lopez
Lyrics by: Kristen Anderson-Lopez and Robert Lopez
d. “The Star” — The Star
Music by: Mariah Carey, Marc Shaiman
Lyrics by: Mariah Carey, Marc Shaiman
e. “This Is Me” — The Greatest Showman
Music by: Benj Pasek, Justin Paul
Lyrics by: Benj Pasek, Justin Paul

 

15.  BEST TELEVISION SERIES – DRAMA

a. The Crown Netflix
Left Bank Pictures / Sony Pictures Television
b. Game of Thrones HBO
HBO Entertainment / Bighead, Littlehead / Television 360 / Startling Television
c. The Handmaid’s Tale Hulu
MGM
d. Stranger Things Netflix
Netflix
e. This Is Us NBC
20th Century Fox Television

 

16.  BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A TELEVISION SERIES – DRAMA

 

a. Caitriona Balfe Outlander
b. Claire Foy The Crown
c. Maggie Gyllenhaal The Deuce
d. Katherine Langford 13 Reasons Why
e. Elisabeth Moss The Handmaid’s Tale

 

17.  BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A TELEVISION SERIES – DRAMA

 

a. Jason Bateman Ozark
b. Sterling K. Brown This Is Us
c. Freddie Highmore The Good Doctor
d. Bob Odenkirk Better Call Saul
e. Liev Schreiber Ray Donovan

 

18.  BEST TELEVISION SERIES – MUSICAL OR COMEDY

 

a. Black-ish ABC
ABC Studios
b. The Marvelous Mrs. Maisel Amazon
Amazon Studios
c. Master of None Netflix
Universal Television / Oh Brudder Productions / Alan Yang Productions / Fremulon Productions / 3 Arts Entertainment
d. SMILF Showtime
ABC Signature Studios / SupahSmaht, Inc / Quantity Entertainment / Groundswell Productions
e. Will & Grace NBC
Universal Television

 

19.  BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A TELEVISION SERIES – MUSICAL OR COMEDY

 

a. Pamela Adlon Better Things
b. Alison Brie GLOW
c. Rachel Brosnahan The Marvelous Mrs. Maisel
d. Issa Rae Insecure
e. Frankie Shaw SMILF

 

20.  BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A TELEVISION SERIES – MUSICAL OR COMEDY

 

a. Anthony Anderson Black-ish
b. Aziz Ansari Master of None
c. Kevin Bacon I Love Dick
d. William H. Macy Shameless
e. Eric McCormack Will & Grace

 

21.  BEST TELEVISION LIMITED SERIES OR MOTION PICTURE MADE FOR TELEVISION

 

a. Big Little Lies HBO
HBO Entertainment / David E. Kelly Productions / Pacific Standard / Blossom Films
b. Fargo FX
MGM Television / FX Productions
c. Feud: Bette and Joan FX
Fox 21 Television Studios
d. The Sinner USA NETWORK
Universal Cable Productions
e. Top Of The Lake: China Girl SUNDANCETV
SeeSaw Films

 

22.  BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR A MOTION PICTURE MADE FOR TELEVISION

 

a. Jessica Biel The Sinner
b. Nicole Kidman Big Little Lies
c. Jessica Lange Feud: Bette and Joan
d. Susan Sarandon Feud: Bette and Joan
e. Reese Witherspoon Big Little Lies

 

23.  BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A LIMITED SERIES OR A MOTION PICTURE MADE FOR TELEVISION

 

a. Robert De Niro The Wizard of Lies
b. Jude Law The Young Pope
c. Kyle McLachlan Twin Peaks
d. Ewan McGregor Fargo
e. Geoffrey Rush Genius

 

24.  BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE IN A SERIES, LIMITED SERIES OR MOTION PICTURE MADE FOR TELEVISION

 

a. Laura Dern Big Little Lies
b. Ann Dowd The Handmaid’s Tale
c. Chrissy Metz This Is Us
d. Michelle Pfeiffer The Wizard of Lies
e. Shailene Woodley Big Little Lies

 

25.  BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A SUPPORTING ROLE IN A SERIES, LIMITED SERIES OR MOTION PICTURE MADE FOR TELEVISION

 

a. David Harbour Stranger Things
b. Alfred Molina Feud: Bette and Joan
c. Christian Slater Mr. Robot
d. Alexander Skarsgård Big Little Lies
e. David Thewlis Fargo

 

 

NOMINATIONS BY MOTION PICTURE DISTRIBUTOR

MOTION PICTURE DISTRIBUTOR

NOMINATIONS

Fox Searchlight Pictures

15

Twentieth Century Fox

12

A24

7

Sony Pictures Classics

6

Sony Pictures Releasing

6

Focus Features

4

NEON

3

Netflix

3

Warner Bros. Pictures

3

Magnolia Pictures

2

STX Entertainment

2

Universal Pictures

2

Walt Disney Studios Motion Pictures

2

GKIDS

1

Good Deed Entertainment

1

Paramount Pictures

1

 

 

NOMINATIONS BY TELEVISION NETWORK

TELEVISION NETWORK

NOMINATIONS

HBO

12

Netflix

9

FX

8

NBC

5

Showtime

5

ABC

3

Amazon

3

Hulu

3

USA Network

3

AMC

1

National Geographic

1

Starz

1

SundanceTV

1

 

 

 

 

 

NOMINATIONS BY MOTION PICTURE

MOTION PICTURE

NOMINATIONS

The Shape of Water

7

The Post

6

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

6

Lady Bird

4

All the Money in the World

3

Call Me By Your Name

3

Dunkirk

3

The Greatest Showman

3

I, Tonya

3

Battle of the Sexes

2

Coco

2

The Disaster Artist

2

Ferdinand

2

Get Out

2

Molly’s Game

2

Mudbound

2

Phantom Thread

2

A Fantastic Woman

1

Baby Driver

1

The Boss Baby

1

The Breadwinner

1

Darkest Hour

1

Downsizing

1

First They Killed My Father

1

The Florida Project

1

In the Fade

1

The Leisure Seeker

1

Loveless

1

Loving Vincent

1

Roman J. Israel, Esq.

1

The Square

1

The Star

1

Victoria & Abdul

1

 

 

NOMINATIONS BY TELEVISION SERIES OR PROGRAM

 

TELEVISION SERIES OR PROGRAM

NOMINATIONS
Big Little Lies

6

Feud: Bette and Joan

4

Fargo

3

The Handmaid’s Tale

3

This Is Us

3

black-ish

2

The Crown

2

The Marvelous Mrs. Maisel

2

Master of None

2

The Sinner

2

SMILF

2

Stranger Things

2

Will & Grace

2

The Wizard of Lies

2

13 Reasons Why

1

Better Call Saul

1

Better Things

1

The Deuce

1

Game of Thrones

1

Genius

1

GLOW

1

The Good Doctor

1

I Love Dick

1

Insecure

1

Mr. Robot

1

Outlander

1

Ozark

1

Ray Donovan

1

Shameless

1

Top Of The Lake: China Girl

1

Twin Peaks

1

The Young Pope

1

2018 Critics’ Choice Awards: ‘The Shape of Water’ is the top nominee

December 6, 2017

Critics Choice Awards

The following is a press release from the Critics  Choice Awards:

“Call Me By Your Name,” “Dunkirk,” “Lady Bird,” and “The Post” impressed with eight nominations each, and are all in the running for Best Picture and Best Director, among others.  “Blade Runner 2049” earned seven nominations, followed by “The Big Sick” and “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” each with six, and “Get Out” and “I, Tonya” with five.

There are a number of multiple award nominees, led by Kumail Nanjiani with three, who, with his work on both “The Big Sick” and “Silicon Valley” is eligible for both Film and Television honors this year.  He is up for Best Original Screenplay alongside wife Emily V. Gordon, and Best Actor in a Comedy for “The Big Sick” as well as Best Supporting Actor in a Comedy Series for “Silicon Valley.”  With many of the nominated films’ creators taking on multiple roles, Greta Gerwig, Martin McDonagh, Jordan Peele, and Guillermo del Toro are all nominated for both Best Director and Best Original Screenplay.  James Franco is nominated for Best Actor and Best Actor in a Comedy for his work in “The Disaster Artist,” while breakout star Tiffany Haddish is up for Best Supporting Actress and Best Actress in a Comedy for her role in “Girls Trip.”  Margot Robbie and Saoirse Ronan will compete against each other in two categories – Best Actress and Best Actress in a Comedy – for their roles in “I, Tonya” and “Lady Bird,” respectively.

Netflix leads the television honors with 20 nominations, followed by HBO with 15, FX with 13, and ABC with 12.  Topping the list of nominated series is Feud: Bette and Joan (FX) with six.  Big Little Lies (HBO) and Fargo (FX) follow closely behind with five each, as does Glow (Netflix) with four nominations.  American Gods(Starz), Black-ish (ABC), Game of Thrones (HBO), Godless (Netflix), The Good Fight (CBS All Access), The Handmaid’s Tale (Hulu), The Marvelous Mrs. Maisel(Amazon), This Is Us (NBC), and The Wizard of Lies (HBO) each earned three nominations.  Other multi-nominated series include America’s Got Talent (NBC), American Crime (ABC), American Vandal (Netflix), Better Call Saul (AMC), The Big Bang Theory (CBS), Billions (Showtime), Chopped (Food Network), The Crown(Netflix), Dancing with the Stars (ABC), Fixer Upper (HGTV), Fresh Off The Boat(ABC), The Good Place (NBC), I Am Elizabeth Smart (Lifetime), Master of None(Netflix), Modern Family (ABC), RuPaul’s Drag Race (LOGOtv), Silicon Valley(HBO), The Sinner (USA), Stranger Things (Netflix), and Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix), each with two nominations.

“2017 has proved to be an incredibly exciting year in movies – and one of the most wide-open in terms of awards possibilities,” said BFCA President Joey Berlin.  “The mix of legendary filmmakers and performers along with vibrant new voices representing fresh and varied styles and perspectives has entertained and challenged critics and audiences alike.  It’s been a joy to experience these films and we can’t wait to celebrate them all on January 11.”

“Choosing a handful of outstanding programs or personalities to nominate in any category is a daunting task given the sheer volume of high quality options today on broadcast and cable television and streaming services,” said BTJA President Ed Martin.  “But after much careful consideration and thoughtful debate I believe we have filled all of our categories with the most deserving nominees.”

“The Critics’ Choice Awards” are bestowed annually by the BFCA and BTJA to honor the finest in cinematic and television achievement.  The BFCA is the largest film critics’ organization in the United States and Canada, representing more than 300 television, radio and online critics.  BFCA members are the primary source of information for today’s film-going public. BTJA is the collective voice of journalists who regularly cover television for TV viewers, radio listeners and online audiences.  Historically, the “Critics’ Choice Awards” are the most accurate predictor of the Academy Award nominations.

The 23rd Annual Critics’ Choice Awards show will be produced by Bob Bain Productions and Berlin Entertainment.  The BFCA and BTJA are represented by Dan Black of Greenberg Traurig and WME.

About BFCA/BTJA
The Broadcast Film Critics Association (BFCA) is the largest film critics organization in the United States and Canada, representing more than 300 television, radio and online critics. The Broadcast Television Journalists Association (BTJA) is a partner organization to the BFCA and includes TV, radio and Internet journalists who cover television on a regular basis. For more information, visit: www.CriticsChoice.com.

About The CW:
THE CW TELEVISION NETWORK launched in 2006 as America’s fifth broadcast network, with programming targeting younger viewers, a demographic highly sought after by advertisers. The CW, a joint venture between Warner Bros. Entertainment and CBS Corporation, broadcasts a five-night, 10-hour primetime lineup, Monday through Friday. The CW’s primetime programming is also available to stream for free, without authentication, on the ad-supported cwtv.com and The CW app, now available on every major OTT platform. In daytime, The CW broadcasts a Monday through Friday afternoon block, and a five-hour Saturday morning kids block. The CW’s digital network, CW Seed, launched in 2013, and offers original short-form digital content as well as past seasons of fan-favorite television series. For more information about the network and its programming, visit www.cwtvpr.com.
Follow the 23rd Annual Critics’ Choice Awards on Twitter and Instagram @CriticsChoice and on Facebook/CriticsChoiceAwards.

FILM NOMINATIONS FOR THE 23rd ANNUAL CRITICS’ CHOICE AWARDS

BEST PICTURE

The Big Sick

Call Me by Your Name

Darkest Hour

Dunkirk

The Florida Project

Get Out

Lady Bird

The Post

The Shape of Water

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

 

BEST ACTOR

Timothée Chalamet – Call Me by Your Name

James Franco – The Disaster Artist

Jake Gyllenhaal – Stronger

Tom Hanks – The Post

Daniel Kaluuya – Get Out

Daniel Day-Lewis – Phantom Thread

Gary Oldman – Darkest Hour

 

BEST ACTRESS

Jessica Chastain – Molly’s Game

Sally Hawkins – The Shape of Water

Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Margot Robbie – I, Tonya

Saoirse Ronan – Lady Bird

Meryl Streep – The Post

 

BEST SUPPORTING ACTOR

Willem Dafoe – The Florida Project

Armie Hammer – Call Me By Your Name

Richard Jenkins – The Shape of Water

Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Patrick Stewart – Logan

Michael Stuhlbarg – Call Me by Your Name

 

BEST SUPPORTING ACTRESS

Mary J. Blige – Mudbound

Hong Chau – Downsizing

Tiffany Haddish – Girls Trip

Holly Hunter – The Big Sick

Allison Janney – I, Tonya

Laurie Metcalf – Lady Bird

Octavia Spencer – The Shape of Water

 

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS

Mckenna Grace – Gifted

Dafne Keen – Logan

Brooklynn Prince – The Florida Project

Millicent Simmonds – Wonderstruck

Jacob Tremblay – Wonder

 

BEST ACTING ENSEMBLE

Dunkirk

Lady Bird

Mudbound

The Post

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

 

BEST DIRECTOR

Guillermo del Toro – The Shape of Water

Greta Gerwig – Lady Bird

Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Christopher Nolan – Dunkirk

Luca Guadagnino – Call Me By Your Name

Jordan Peele – Get Out

Steven Spielberg – The Post

 

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

Guillermo del Toro and Vanessa Taylor – The Shape of Water

Greta Gerwig – Lady Bird

Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani – The Big Sick

Liz Hannah and Josh Singer – The Post

Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Jordan Peele – Get Out

 

BEST ADAPTED SCREENPLAY

James Ivory – Call Me by Your Name

Scott Neustadter and Michael H. Weber – The Disaster Artist

Dee Rees and Virgil Williams – Mudbound

Aaron Sorkin – Molly’s Game

Jack Thorne, Steve Conrad, Stephen Chbosky – Wonder

 

BEST CINEMATOGRAPHY

Roger Deakins – Blade Runner 2049

Hoyte van Hoytema – Dunkirk

Dan Laustsen – The Shape of Water

Rachel Morrison – Mudbound

Sayombhu Mukdeeprom – Call Me By Your Name

 

BEST PRODUCTION DESIGN

Paul Denham Austerberry, Shane Vieau, Jeff Melvin – The Shape of Water

Jim Clay, Rebecca Alleway – Murder on the Orient Express

Nathan Crowley, Gary Fettis – Dunkirk

Dennis Gassner, Alessandra Querzola – Blade Runner 2049

Sarah Greenwood, Katie Spencer – Beauty and the Beast

Mark Tildesley, Véronique Melery – Phantom Thread

 

BEST EDITING

Michael Kahn, Sarah Broshar – The Post

Paul Machliss, Jonathan Amos – Baby Driver

Lee Smith – Dunkirk

Joe Walker – Blade Runner 2049

Sidney Wolinsky – The Shape of Water

 

BEST COSTUME DESIGN

Renée April – Blade Runner 2049

Mark Bridges – Phantom Thread

Jacqueline Durran – Beauty and the Beast

Lindy Hemming – Wonder Woman

Luis Sequeira – The Shape of Water

 

BEST HAIR AND MAKEUP

Beauty and the Beast

Darkest Hour

I, Tonya

The Shape of Water

Wonder

 

BEST VISUAL EFFECTS

Blade Runner 2049

Dunkirk

The Shape of Water

Thor: Ragnarok

War for the Planet of the Apes

Wonder Woman

 

BEST ANIMATED FEATURE

The Breadwinner

Coco

Despicable Me 3

The LEGO Batman Movie

Loving Vincent

 

BEST ACTION MOVIE

Baby Driver

Logan

Thor: Ragnarok

War for the Planet of the Apes

Wonder Woman

 

BEST COMEDY

The Big Sick

The Disaster Artist

Girls Trip

I, Tonya

Lady Bird

 

BEST ACTOR IN A COMEDY

Steve Carell – Battle of the Sexes

James Franco – The Disaster Artist

Chris Hemsworth – Thor: Ragnarok

Kumail Nanjiani – The Big Sick

Adam Sandler – The Meyerowitz Stories (New and Selected)

 

BEST ACTRESS IN A COMEDY

Tiffany Haddish – Girls Trip

Zoe Kazan – The Big Sick

Margot Robbie – I, Tonya

Saoirse Ronan – Lady Bird

Emma Stone – Battle of the Sexes

 

BEST SCI-FI OR HORROR MOVIE

Blade Runner 2049

Get Out

It

The Shape of Water

 

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

BPM (Beats Per Minute)

A Fantastic Woman

First They Killed My Father

In the Fade

The Square

Thelma

 

BEST SONG

Evermore – Beauty and the Beast

Mystery of Love – Call Me By Your Name

Remember Me – Coco

Stand Up for Something – Marshall

This Is Me – The Greatest Showman

 

BEST SCORE

Alexandre Desplat – The Shape of Water

Jonny Greenwood – Phantom Thread

Dario Marianelli – Darkest Hour

Benjamin Wallfisch and Hans Zimmer – Blade Runner 2049

John Williams – The Post

Hans Zimmer – Dunkirk

 

 

NOMINEES BY FILM FOR THE 23rd ANNUAL CRITICS’ CHOICE AWARDS

 

BABY DRIVER (2)
Best Editing – Paul Machliss, Jonathan Amos

Best Action Movie

 

BATTLE OF THE SEXES (2)

Best Actor in a Comedy – Steve Carell

Best Actress in a Comedy – Emma Stone

 

BEAUTY AND THE BEAST (4)

Best Production Design – Sarah Greenwood, Katie Spencer

Best Costume Design – Jacqueline Durran

Best Hair and Makeup

Best Song – “Evermore”

 

THE BIG SICK (6) 

Best Picture

Best Supporting Actress – Holly Hunter

Best Original Screenplay – Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani

Best Comedy

Best Actor in a Comedy – Kumail Nanjiani

Best Actress in a Comedy – Zoe Kazan

 

BLADE RUNNER 2049 (7) 

Best Cinematography – Roger Deakins

Best Production Design – Dennis Gassner, Alessandra Querzola

Best Editing – Joe Walker

Best Costume Design – Renee April

Best Visual Effects

Best Sci-Fi or Horror Movie

Best Score – Benjamin Wallfisch and Hans Zimmer

 

BPM (BEATS PER MINUTE) (1) 

Best Foreign Language Film

 

THE BREADWINNER (1) 

Best Animated Feature

 

CALL ME BY YOUR NAME (8) 

Best Picture

Best Actor – Timothée Chalamet

Best Supporting Actor – Armie Hammer

Best Supporting Actor – Michael Stuhlbarg

Best Director – Luca Guadagnino

Best Adapted Screenplay – James Ivory

Best Cinematography – Sayombhu Mukdeeprom

Best Song – “Mystery of Love”

 

COCO (2)

Best Animated Feature

Best Song – “Remember Me”

 

DARKEST HOUR (4) 

Best Picture

Best Actor – Gary Oldman

Best Hair and Makeup

Best Score – Dario Marianelli

 

DESPICABLE ME 3 (1) 

Best Animated Feature

 

THE DISASTER ARTIST (4) 

Best Actor – James Franco

Best Adapted Screenplay – Scott Neustadter and Michael H. Weber

Best Comedy

Best Actor in a Comedy – James Franco

 

DOWNSIZING (1) 

Best Supporting Actress – Hong Chau

 

DUNKIRK (8) 

Best Picture

Best Acting Ensemble

Best Director – Christopher Nolan

Best Cinematography – Hoyte van Hoytema

Best Production Design – Nathan Crowley, Gary Fettis

Best Editing – Lee Smith

Best Visual Effects

Best Score – Hans Zimmer

 

A FANTASTIC WOMAN (1) 

Best Foreign Language Film

 

FIRST THEY KILLED MY FATHER (1) 

Best Foreign Language Film

 

THE FLORIDA PROJECT (3) 

Best Picture

Best Supporting Actor – Willem Dafoe

Best Young Actor/Actress – Brooklynn Prince

 

GET OUT (5) 

Best Picture

Best Actor – Daniel Kaluuya

Best Director – Jordan Peele

Best Original Screenplay – Jordan Peele

Best Sci-Fi or Horror Movie

 

GIFTED (1) 

Best Young Actor/Actress – Mckenna Grace

 

GIRLS TRIP (3) 

Best Supporting Actress – Tiffany Haddish

Best Comedy

Best Actress in a Comedy – Tiffany Haddish

 

THE GREATEST SHOWMAN (1) 

Best Song – “This Is Me”

 

I, TONYA (5) 

Best Actress – Margot Robbie

Best Supporting Actress – Allison Janney

Best Hair and Makeup

Best Comedy

Best Actress in a Comedy – Margot Robbie

 

IN THE FADE (1) 

Best Foreign Language Film

 

IT (1) 

Best Sci-Fi or Horror Movie

 

LADY BIRD (8) 

Best Picture

Best Actress – Saoirse Ronan

Best Supporting Actress – Laurie Metcalf

Best Acting Ensemble

Best Director – Greta Gerwig

Best Original Screenplay – Greta Gerwig

Best Comedy

Best Actress in a Comedy – Saoirse Ronan

 

THE LEGO BATMAN MOVIE (1) 

Best Animated Feature

 

LOGAN (3) 

Best Supporting Actor – Patrick Stewart

Best Young Actor/Actress – Dafne Keen

Best Action Movie

 

LOVING VINCENT (1) 

Best Animated Feature

 

MARSHALL (1) 

Best Song – “Stand Up for Something”

 

THE MEYEROWITZ STORIES (NEW AND SELECTED) (1) 

Best Actor in a Comedy – Adam Sandler

 

MOLLY’S GAME (2) 

Best Actress – Jessica Chastain

Best Adapted Screenplay – Aaron Sorkin

 

MUDBOUND (4) 

Best Supporting Actress – Mary J. Blige

Best Acting Ensemble

Best Adapted Screenplay – Dee Rees and Virgil Williams

Best Cinematography – Rachel Morrison

 

MURDER ON THE ORIENT EXPRESS (1) 

Best Production Design – Jim Clay, Rebecca Alleway

 

PHANTOM THREAD (4) 

Best Actor – Daniel Day-Lewis

Best Production Design – Mark Tildesley, Veronique Melery

Best Costume Design – Mark Bridges

Best Score – Jonny Greenwood

 

THE POST (8) 

Best Picture

Best Actor – Tom Hanks

Best Actress – Meryl Streep

Best Acting Ensemble

Best Director – Steven Spielberg

Best Original Screenplay – Liz Hannah and Josh Singer

Best Editing – Michael Kahn, Sarah Broshar

Best Score – John Williams

 

THE SHAPE OF WATER (14) 

Best Picture

Best Actress – Sally Hawkins

Best Supporting Actor – Richard Jenkins

Best Supporting Actress – Octavia Spencer

Best Director – Guillermo del Toro

Best Original Screenplay – Guillermo del Toro and Vanessa Taylor

Best Cinematography – Dan Laustsen

Best Production Design – Paul Denham Austerberry, Shane Vieau, Jeff Melvin

Best Editing – Sidney Wolinsky

Best Costume Design – Luis Sequeira

Best Hair and Makeup

Best Visual Effects

Best Sci-Fi or Horror Movie

Best Score – Alexandre Desplat

 

THE SQUARE (1) 
Best Foreign Language Film

 

STRONGER (1) 

Best Actor – Jake Gyllenhaal

 

THELMA (1) 

Best Foreign Language Film

 

THOR: RAGNAROK (3) 

Best Visual Effects

Best Action Movie

Best Actor in a Comedy – Chris Hemsworth

 

THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI (6) 

Best Picture

Best Actress – Frances McDormand

Best Supporting Actor – Sam Rockwell

Best Acting Ensemble

Best Director – Martin McDonagh

Best Original Screenplay – Martin McDonagh

 

WAR FOR THE PLANET OF THE APES (2) 
Best Visual Effects

Best Action Movie

 

WONDER (3) 

Best Young Actor/Actress – Jacob Tremblay

Best Adapted Screenplay – Jack Thorne, Steve Conrad, Stephen Chbosky

Best Hair and Makeup

 

WONDER WOMAN (3) 

Best Costume Design – Lindy Hemming

Best Visual Effects

Best Action Movie

 

WONDERSTRUCK (1) 

Best Young Actor/Actress – Millicent Simmonds

 

 

TELEVISION NOMINATIONS FOR THE 23rd ANNUAL CRITICS’ CHOICE AWARDS

 

Best Drama Series

American Gods (Starz)

The Crown (Netflix)

Game of Thrones (HBO)

The Handmaid’s Tale (Hulu)

Stranger Things (Netflix)

This Is Us (NBC)

 

Best Actor in a Drama Series

Sterling K. Brown – This Is Us (NBC)

Paul Giamatti – Billions (Showtime)

Freddie Highmore – Bates Motel (A&E)

Ian McShane – American Gods (Starz)

Bob Odenkirk – Better Call Saul (AMC)

Liev Schreiber – Ray Donovan (Showtime)

 

Best Actress in a Drama Series

Caitriona Balfe – Outlander (Starz)

Christine Baranski – The Good Fight (CBS All Access)

Claire Foy – The Crown (Netflix)

Tatiana Maslany – Orphan Black (BBC America)

Elisabeth Moss – The Handmaid’s Tale (Hulu)

Robin Wright – House of Cards (Netflix)

 

Best Supporting Actor in a Drama Series

Bobby Cannavale – Mr. Robot (USA)

Asia Kate Dillon – Billions (Showtime)

Peter Dinklage – Game of Thrones (HBO)

David Harbour – Stranger Things (Netflix)

Delroy Lindo – The Good Fight (CBS All Access)

Michael McKean – Better Call Saul (AMC)

 

Best Supporting Actress in a Drama Series

Gillian Anderson – American Gods (Starz)

Emilia Clarke – Game of Thrones (HBO)

Ann Dowd – The Handmaid’s Tale (Hulu)

Cush Jumbo – The Good Fight (CBS All Access)

Margo Martindale – Sneaky Pete (Amazon)

Chrissy Metz – This Is Us (NBC)

 

Best Comedy Series

The Big Bang Theory (CBS)

Black-ish (ABC)

GLOW (Netflix)

The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)

Modern Family (ABC)

Patriot (Amazon)

 

Best Actor in a Comedy Series

Anthony Anderson – Black-ish (ABC)

Aziz Ansari – Master of None (Netflix)

Hank Azaria – Brockmire (IFC)

Ted Danson – The Good Place (NBC)

Thomas Middleditch – Silicon Valley (HBO)

Randall Park – Fresh Off the Boat (ABC)

 

Best Actress in a Comedy Series

Kristen Bell – The Good Place (NBC)

Alison Brie – GLOW (Netflix)

Rachel Brosnahan – The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)

Sutton Foster – Younger (TV Land)

Ellie Kemper – Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix)

Constance Wu – Fresh Off the Boat (ABC)

 

Best Supporting Actor in a Comedy Series

Tituss Burgess – Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix)

Walton Goggins – Vice Principals (HBO)

Sean Hayes – Will & Grace (NBC)

Marc Maron – GLOW (Netflix)

Kumail Nanjiani – Silicon Valley (HBO)

Ed O’Neill – Modern Family (ABC)

 

Best Supporting Actress in a Comedy Series

Mayim Bialik – The Big Bang Theory (CBS)

Alex Borstein – The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)

Betty Gilpin – GLOW (Netflix)

Jenifer Lewis – Black-ish (ABC)

Alessandra Mastronardi – Master of None (Netflix)

Rita Moreno – One Day at a Time (Netflix)

 

Best Limited Series

American Vandal (Netflix)

Big Little Lies (HBO)

Fargo (FX)

Feud: Bette and Joan (FX)

Godless (Netflix)

The Long Road Home (National Geographic)

 

Best Movie Made for TV

Flint (Lifetime)

I Am Elizabeth Smart (Lifetime)

The Immortal Life of Henrietta Lacks (HBO)

Sherlock: The Lying Detective (PBS)

The Wizard of Lies (HBO)

 

Best Actor in a Movie Made for TV or Limited Series

Jeff Daniels – Godless (Netflix)

Robert De Niro – The Wizard of Lies (HBO)

Ewan McGregor – Fargo (FX)

Jack O’Connell – Godless (Netflix)

Evan Peters – American Horror Story: Cult (FX)

Bill Pullman – The Sinner (USA)

Jimmy Tatro – American Vandal (Netflix)

 

Best Actress in a Movie Made for TV or Limited Series

Jessica Biel – The Sinner (USA)

Alana Boden – I Am Elizabeth Smart (Lifetime)

Carrie Coon – Fargo (FX)

Nicole Kidman – Big Little Lies (HBO)

Jessica Lange – Feud: Bette and Joan (FX)

Reese Witherspoon – Big Little Lies (HBO)

 

Best Supporting Actor in a Movie Made for TV or Limited Series

Johnny Flynn – Genius (National Geographic)

Benito Martinez – American Crime (ABC)

Alfred Molina – Feud: Bette and Joan (FX)

Alexander Skarsgård – Big Little Lies (HBO)

David Thewlis – Fargo (FX)

Stanley Tucci – Feud: Bette and Joan (FX)

 

Best Supporting Actress in a Movie Made for TV or Limited Series

Judy Davis – Feud: Bette and Joan (FX)

Laura Dern – Big Little Lies (HBO)

Jackie Hoffman – Feud: Bette and Joan (FX)

Regina King – American Crime (ABC)

Michelle Pfeiffer – The Wizard of Lies (HBO)

Mary Elizabeth Winstead – Fargo (FX)

 

Best Talk Show

Ellen (NBC)

Harry (Syndicated)

Jimmy Kimmel Live! (ABC)

The Late Late Show with James Corden (CBS)

The Tonight Show Starring Jimmy Fallon (NBC)

Watch What Happens Live with Andy Cohen (BRAVO)

 

Best Animated Series

Archer (FX)

Bob’s Burgers (FOX)

BoJack Horseman (Netflix)

Danger & Eggs (Amazon)

Rick and Morty (Adult Swim)

The Simpsons (FOX)

 

Best Unstructured Reality Series

Born This Way (A&E)

Ice Road Truckers (History)

Intervention  (A&E)

Live PD (A&E)

Ride with Norman Reedus (AMC)

Teen Mom (MTV)

 

Best Structured Reality Series

The Carbonaro Effect (truTV)

Fixer Upper (HGTV)

The Profit (CNBC)

Shark Tank (ABC)

Undercover Boss (CBS)

Who Do You Think You Are? (TLC)

 

Best Reality Competition Series

America’s Got Talent (NBC)

Chopped (Food Network)

Dancing with the Stars (ABC)

Project Runway (Lifetime)

RuPaul’s Drag Race (LOGOtv)

The Voice (NBC)

 

Best Reality Show Host

Ted Allen – Chopped (Food Network)

Tyra Banks – America’s Got Talent (NBC)

Tom Bergeron – Dancing with the Stars (ABC)

Cat Deeley – So You Think You Can Dance (FOX)

Joanna and Chip Gaines – Fixer Upper (HGTV)

RuPaul – RuPaul’s Drag Race (LOGOtv)

 

 

NOMINEES BY PROGRAM FOR THE 23rd ANNUAL CRITICS’ CHOICE AWARDS

 

AMERICA’S GOT TALENT, NBC (2)

Best Reality Competition Series

Best Reality Show Host – Tyra Banks

 

AMERICAN CRIME, ABC (2)

Best Supporting Actor in a Movie Made for TV or Limited Series – Benito Martinez

Best Supporting Actress in a Movie Made for TV or Limited Series – Regina King

 

AMERICAN GODS, Starz (3)

Best Drama Series

Best Actor in a Drama Series – Ian McShane

Best Supporting Actress in a Drama Series – Gillian Anderson

 

AMERICAN HORROR STORY: CULT, FX (1)

Best Actor in a Movie Made for TV or Limited Series – Evan Peters

 

AMERICAN VANDAL, Netflix (2)

Best Limited Series

Best Actor in a Movie Made for TV or Limited Series – Jimmy Tatro

 

ARCHER, FX (1)

Best Animated Series

 

BATES MOTEL, A&E (1)

Best Actor in a Drama Series – Freddie Highmore

 

BETTER CALL SAUL, AMC (2)

Best Actor in a Drama Series – Bob Odenkirk

Best Supporting Actor in a Drama Series – Michael McKean

 

THE BIG BANG THEORY, CBS (2) 

Best Comedy Series

Best Supporting Actress in a Comedy Series – Mayim Bialik

 

BIG LITTLE LIES, HBO (5)

Best Limited Series

Best Actress in a Movie Made for TV or Limited Series – Nicole Kidman

Best Actress in a Movie Made for TV or Limited Series – Reese Witherspoon

Best Supporting Actor in a Movie Made for TV or Limited Series – Alexander Skarsgård

Best Supporting Actress in a Movie Made for TV or Limited Series – Laura Dern

 

BILLIONS, Showtime (2) 

Best Actor in a Drama Series – Paul Giamatti

Best Supporting Actor in a Drama Series – Asia Kate Dillon

 

BLACK-ISH, ABC (3)

Best Comedy Series

Best Actor in a Comedy Series – Anthony Anderson

Best Supporting Actress in a Comedy Series – Jenifer Lewis

 

BOB’S BURGERS, FOX (1)

Best Animated Series

 

BOJACK HORSEMAN, Netflix (1)

Best Animated Series

 

BORN THIS WAY, A&E (1)

Best Unstructured Reality Series

 

BROCKMIRE, IFC (1)

Best Actor in a Comedy Series – Hank Azaria

 

THE CARBONARO EFFECT, truTV (1)

Best Structured Reality Series

 

CHOPPED, Food Network (2)

Best Reality Competition Series

Best Reality Show Host – Ted Allen

 

THE CROWN, Netflix (2)

Best Drama Series

Best Actress in a Drama Series – Claire Foy

 

DANCING WITH THE STARS, ABC (2)

Best Reality Competition Series

Best Reality Show Host – Tom Bergeron

 

DANGER & EGGS, Amazon (1)

Best Animated Series

 

ELLEN, NBC (1)

Best Talk Show

 

FARGO, FX (5)

Best Limited Series

Best Actor in a Movie Made for TV or Limited Series – Ewan McGregor

Best Actress in a Movie Made for TV or Limited Series – Carrie Coon

Best Supporting Actor in a Movie Made for TV or Limited Series – David Thewlis

Best Supporting Actress in a Movie Made for TV or Limited Series – Mary Elizabeth Winstead

 

FEUD: BETTE AND JOAN, FX (6) 

Best Limited Series

Best Actress in a Movie Made for TV or Limited Series – Jessica Lange

Best Supporting Actor in a Movie Made for TV or Limited Series – Alfred Molina

Best Supporting Actor in a Movie Made for TV or Limited Series – Stanley Tucci

Best Supporting Actress in a Movie Made for TV or Limited Series – Judy Davis

Best Supporting Actress in a Movie Made for TV or Limited Series – Jackie Hoffman

 

FIXER UPPER, HGTV (2)

Best Structured Reality Series

Best Reality Show Host – Joanna and Chip Gaines

 

FLINT, Lifetime (1)

Best Movie Made for TV

 

FRESH OFF THE BOAT, ABC (2)

Best Actor in a Comedy Series – Randall Park

Best Actress in a Comedy Series – Constance Wu

 

GAME OF THRONES, HBO (3)

Best Drama Series

Best Supporting Actor in a Drama Series – Peter Dinklage

Best Supporting Actress in a Drama Series – Emilia Clarke

 

GENIUS, National Geographic (1)

Best Supporting Actor in a Movie Made for TV or Limited Series – Johnny Flynn

 

GLOW, Netflix (4)

Best Comedy Series

Best Actress in a Comedy Series – Alison Brie

Best Supporting Actor in a Comedy Series – Marc Maron

Best Supporting Actress in a Comedy Series – Betty Gilpin

 

GODLESS, Netflix (3) 

Best Limited Series

Best Actor in a Movie Made for TV or Limited Series – Jeff Daniels

Best Actor in a Movie Made for TV or Limited Series – Jack O’Connell

 

THE GOOD FIGHT, CBS All Access (3)

Best Actress in a Drama Series – Christine Baranski

Best Supporting Actor in a Drama Series – Delroy Lindo

Best Supporting Actress in a Drama Series – Cush Jumbo

 

THE GOOD PLACE, NBC (2)

Best Actor in a Comedy Series – Ted Danson

Best Actress in a Comedy Series – Kristen Bell

 

THE HANDMAID’S TALE, Hulu (3)

Best Drama Series

Best Actress in a Drama Series – Elisabeth Moss

Best Supporting Actress in a Drama Series – Ann Dowd

 

HARRY, Syndicated (1) 

Best Talk Show

 

HOUSE OF CARDS, Netflix (1)

Best Actress in a Drama Series – Robin Wright

 

I AM ELIZABETH SMART, Lifetime (2)

Best Movie Made for TV

Best Actress in a Movie Made for TV or Limited Series – Alana Boden

 

ICE ROAD TRUCKERS, History (1)

Best Unstructured Reality Series

 

THE IMMORTAL LIFE OF HENRIETTA LACKS, HBO (1)

Best Movie Made for TV

 

INTERVENTION , A&E (1)

Best Unstructured Reality Series

 

THE LATE LATE SHOW WITH JAMES CORDEN, CBS (1)

Best Talk Show

 

LIVE PD, A&E (1)

Best Unstructured Reality Series

 

THE LONG ROAD HOME, National Geographic (1)

Best Limited Series

 

THE MARVELOUS MRS. MAISEL, Amazon (3)

Best Comedy Series

Best Actress in a Comedy Series – Rachel Brosnahan

Best Supporting Actress in a Comedy Series – Alex Borstein

 

MASTER OF NONE, Netflix (2) 

Best Actor in a Comedy Series – Aziz Ansari

Best Supporting Actress in a Comedy Series – Alessandra Mastronardi

 

MODERN FAMILY, ABC (2) 

Best Comedy Series

Best Supporting Actor in a Comedy Series – Ed O’Neill

 

MR. ROBOT, USA (1)

Best Supporting Actor in a Drama Series – Bobby Cannavale

 

ONE DAY AT A TIME, Netflix (1)

Best Supporting Actress in a Comedy Series – Rita Moreno

 

ORPHAN BLACK, BBC America (1)

Best Actress in a Drama Series – Tatiana Maslaney

 

OUTLANDER, Starz (1)

Best Actress in a Drama Series – Caitriona Balfe

 

PATRIOT, Amazon (1)

Best Comedy Series

 

THE PROFIT, CNBC (1)

Best Structured Reality Series

 

PROJECT RUNWAY, Lifetime (1)

Best Reality Competition Series

 

RAY DONOVAN, Showtime (1)

Best Actor in a Drama Series – Liev Schreiber

 

RICK AND MORTY, Adult Swim (1) 

Best Animated Series

 

RIDE WITH NORMAN REEDUS, AMC (1)

Best Unstructured Reality Series

 

RUPAUL’S DRAG RACE, LOGOtv (2)

Best Reality Competition Series

Best Reality Show Host – RuPaul

 

SHARK TANK, ABC (1)

Best Structured Reality Series

 

SHERLOCK: THE LYING DETECTIVE, PBS (1)

Best Movie Made for TV

 

SILICON VALLEY, HBO (2) 

Best Actor in a Comedy Series – Thomas Middleditch

Best Supporting Actor in a Comedy Series – Kumail Nanjiani

 

THE SIMPSONS, FOX (1)

Best Animated Series

 

THE SINNER, USA (2)

Best Actor in a Movie Made for TV or Limited Series – Bill Pullman

Best Actress in a Movie Made for TV or Limited Series – Jessica Biel

 

SNEAKY PETE, Amazon (1)

Best Supporting Actress in a Drama Series – Margo Martindale

 

SO YOU THINK YOU CAN DANCE, FOX (1)

Best Reality Show Host – Cat Deeley

 

STRANGER THINGS, Netflix (2)

Best Drama Series

Best Supporting Actor in a Drama Series – David Harbour

 

TEEN MOM, MTV (1)

Best Unstructured Reality Series

 

THIS IS US, NBC (3)

Best Drama Series

Best Actor in a Drama Series – Sterling K. Brown

Best Supporting Actress in a Drama Series – Chrissy Metz

 

THE TONIGHT SHOW STARRING JIMMY FALLON, NBC (1) 

Best Talk Show

 

UNBREAKABLE KIMMY SCHMIDT, Netflix (2)

Best Actress in a Comedy Series – Ellie Kemper

Best Supporting Actor in a Comedy Series – Tituss Burgess

 

UNDERCOVER BOSS, CBS (1)

Best Structured Reality Series

 

VICE PRINCIPALS, HBO (1)

Best Supporting Actor in a Comedy Series – Walton Goggins

 

THE VOICE, NBC (1)

Best Reality Competition Series

 

WATCH WHAT HAPPENS LIVE WITH ANDY COHEN, Bravo (1) 

Best Talk Show

 

WHO DO YOU THINK YOU ARE?, TLC (1)

Best Structured Reality Series

 

WILL & GRACE, NBC (1)

Best Support Actor in a Comedy Series – Sean Hayes

 

THE WIZARD OF LIES, HBO (3) 

Best Movie Made for TV

Best Actor in a Movie Made for TV or Limited Series – Robert De Niro 

Best Supporting Actress in a Movie Made for TV or Limited Series – Michelle Pfeiffer

 

YOUNGER, TV Land (1)

Best Actress in a Comedy Series – Sutton Foster

 

 

NOMINEES BY NETWORK FOR THE 23rd ANNUAL CRITICS’ CHOICE AWARDS

 

Netflix – 20

HBO – 15

FX – 13

ABC – 12

NBC – 11

Amazon – 6

A&E – 4

CBS – 4

Lifetime – 4

Starz – 4

AMC – 3

CBS All Access – 3

FOX – 3

Hulu – 3

Showtime – 3

USA – 3

Food Network – 2

HGTV – 2

LOGOtv – 2

National Geographic – 2

Adult Swim – 1

BBC America – 1

Bravo – 1

CNBC – 1

History – 1

IFC – 1

MTV – 1

PBS – 1

TLC – 1

truTV – 1

TV Land – 1

 


CRITICS’ CHOICE AWARDS WILL RETURN TO
THE CW FOR 23 RD ANNUAL CEREMONY

GALA EVENT WILL AIR LIVE ON THURSDAY, JANUARY 11, 2018
FROM THE BARKER HANGAR IN SANTA MONICA

(Los Angeles, CA – November 7, 2017) – The Broadcast Film Critics Association (BFCA) and the Broadcast Television Journalists Association (BTJA) are pleased to announce that the 23rd Annual Critics’ Choice Awards will air LIVE on The CW Network on Thursday, January 11, 2018 (8:00-10:00p.m. ET/PT).  The show will continue its combined Film and Television awards format, honoring the finest in both cinematic and televised/streaming achievement, and take place once again at The Barker Hangar in Santa Monica.

“BFCA and BTJA are thrilled to be back on The CW, where many of our finest CCA shows were nurtured,” said BFCA President Joey Berlin.  “The CW is home to some of the best shows anywhere on broadcast television, and we’re looking forward to being back in their company for years to come.  The Critics’ Choice Awards show has grown to be one of the most important and star-studded in Hollywood – and perhaps the most fun.  We can’t wait to gather the brightest lights in film and television together again for what is sure to be a spectacular event on January 11.”

“We are delighted to welcome the Critics’ Choice Awards back to The CW, and showcase the best of both film and television during this live event in January,” said Gaye Hirsch, The CW’s head of development, who also oversees alternative and special programming. “As award season kicks into high gear, we’re thrilled we can bring viewers an exciting night filled with the biggest and brightest stars in Hollywood.”

The BFCA and BTJA also announced new timelines for the Film and Television awards:

FILM AWARDS

December 1, 2017 – Nominating ballots go out to BFCA members

December 4, 2017 – Deadline for returning nominating ballots

December 6, 2017 – Critics’ Choice Awards Film nominations announced

January 8, 2018 – Final ballots go out to BFCA members

January 9, 2018 – Deadline for returning final ballots

TELEVISION AWARDS

November 20, 2017 – Nomination Committees begin consideration

December 4, 2017 – Nomination Committees render recommendations

December 6, 2017 – Critics’ Choice Awards TV nominations announced

January 8, 2018 – Final ballots go out to BTJA members

January 9, 2018 – Deadline for returning final ballots

The 22nd Annual Critics’ Choice Awards were hosted by actor and comedian T.J. Miller.  “La La Land,” the most nominated film of the evening, took home eight awards, the most of the night, including Best Picture, Best Director and Best Original Screenplay (a tie) for Damien Chazelle, Best Cinematography for Linus Sandgren, Best Production Design for David Wasco and Sandy Reynolds-Wasco, Best Editing for Tom Cross, Best Song, and Best Score for Justin Hurwitz.  Nominated for six awards, the most of any series, The People v. O.J. Simpson (FX) took home four trophies including Best Movie Made for Television or Limited Series.  Sarah Paulson won for Best Actress in a Movie Made for Television or Limited Series, Courtney B. Vance for Best Actor in a Movie Made for Television or Limited Series, and Sterling K. Brown for Best Supporting Actor in a Movie Made for Television or Limited Series.

“The Critics’ Choice Awards” are bestowed annually by the BFCA and BTJA to honor the finest in cinematic and television achievement. The BFCA is the largest film critics’ organization in the United States and Canada, representing more than 300 television, radio and online critics. BFCA members are the primary source of information for today’s film-going public. BTJA is the collective voice of journalists who regularly cover television for TV viewers, radio listeners and online audiences. Historically, the “Critics’ Choice Awards” are the most accurate predictor of the Academy Award nominations.

The 23rd Annual Critics’ Choice Awards show will be produced by Bob Bain Productions and Berlin Entertainment.  The BFCA and BTJA are represented by Dan Black of Greenberg Traurig and WME.

About BFCA/BTJA
The Broadcast Film Critics Association (BFCA) is the largest film critics organization in the United States and Canada, representing more than 300 television, radio and online critics. The Broadcast Television Journalists Association (BTJA) is a partner organization to the BFCA and includes TV, radio and Internet journalists who cover television on a regular basis. For more information, visit: www.CriticsChoice.com.

About The CW:
THE CW TELEVISION NETWORK launched in 2006 as America’s fifth broadcast network, with programming targeting younger viewers, a demographic highly sought after by advertisers. The CW, a joint venture between Warner Bros. Entertainment and CBS Corporation, broadcasts a five-night, 10-hour primetime lineup, Monday through Friday. The CW’s primetime programming is also available to stream for free, without authentication, on the ad-supported cwtv.com and The CW app, now available on every major OTT platform. In daytime, The CW broadcasts a Monday through Friday afternoon block, and a five-hour Saturday morning kids block. The CW’s digital network, CW Seed, launched in 2013, and offers original short-form digital content as well as past seasons of fan-favorite television series. For more information about the network and its programming, visit www.cwtvpr.com.

Follow the 23rd Annual Critics’ Choice Awards on Twitter and Instagram @CriticsChoice and on Facebook/CriticsChoiceAwards.

 

Sally Hawkins, Octavia Spencer, Richard Jenkins get caught up in an unusual love story in ‘The Shape of Water’

December 1, 2017

Sally Hawkins and Octavia Spencer in "The Shape of Water" (Photo courtesy of Fox Searchlight Pictures)
Sally Hawkins and Octavia Spencer in “The Shape of Water” (Photo courtesy of Fox Searchlight Pictures)

From master storyteller, Guillermo del Toro, comes “The Shape of Water,” an other-worldly fable, set against the backdrop of Cold War era America circa 1962.  In the hidden high-security government laboratory where she works, lonely Elisa (played by Sally Hawkins) is trapped in a life of isolation.  Elisa’s life is changed forever when she and co-worker Zelda (played by Octavia Spencer) discover a secret classified experiment.  Rounding out the cast are Michael Shannon, Richard Jenkins, Michael Stuhlbarg and Doug Jones.

Here are videos and photos from “The Shape of Water”:

2017 Toronto International Film Festival: Event Photos and Videos

TIFF logo

The 42nd Annual Toronto International Film Festival (TIFF) takes place at various locations in Toronto from September 7 to September 17, 2017. Here are some photos and videos from the event:

“Suburbicon”

“mother!”

“Battle of the Sexes”

Fox Searchlight’s TIFF Party

“Mudbound”

“The Mountain Between Us”

 

Grey Goose Vodka events

Copyright 2017-2022 Culture Mix
CULTURE MIX