2019 Westminster Kennel Club Dog Show: Wire fox terrier wins Best in Show; see complete list of winners

February 12, 2019

The 143rd Annual Westminster Kennel Club Dog Show took place at New York City’s Madison Square Garden from February 10 to February 12, 2018. In the U.S., portions of the event were televised on Fox, NatGeo Wild, FS1 and Fox Sports Go.

Here are the results of the event:

Westminster Kennel Club Dog Show
GCHB CH Kingarthur Van Foliny Home, Best in Show winner at the Westminster Kennel Club Dog Show (Photo courtesy of Westminster Kennel Club)

2019 Best in Show was awarded to GCHB CH Kingarthur Van Foliny Home

Breed: Fox Terriers (Wire)
Sex: Male
DOB: 10/01/11
Breeder: R De Munter & D Uiterwijk
Owner: Victor Malzoni Jr
Sire: Crispy Legacy
Dam: Ginagee Van Foliny Home
AKC: RN 27155701
GCHG CH Oeste’s In The Name Of Love, Best Reserve in Show at the 2019 Westminster Kennel Club Dog Show (Photo courtesy of Westminster Kennel Club)

2019 Reserve Best In Show was awarded to GCHG CH Oeste’s In the Name of Love

Breed: Havanese
Sex: Male
DOB: 7/23/16
Breeder: Mary E King & Rafe H Schindler & Julie Vogel & Taffe McFadden
Owner: Mary E King & Rafe H Schindler & Julie Vogel & Taffe McFadden
Sire: CH Oeste’s Top Gun
Dam: GCH Oeste’s Stealing The Starlight
AKC: TS 31159701

 

GROUP RESULTS

Hound Group

1st

2nd

3rd

4th

Toy Group

1st

2nd

3rd

4th

Non-Sporting Group

1st

2nd

GCHP CH Le Petit Prince De La Bete

3rd

4th

Herding Group

1st

2nd

GCHP2 CH Majestic Elite Clever Endeavor PT

3rd

4th

 

Sporting Group

1st

Spaniels (Sussex)

GCHS CH Kamand’s Full Of Beans @ Erinhill

2nd

Setters (Irish)

GCHP CH Militza’s My Cherie Amour

3rd

4th

 

Working Group

1st

2nd

3rd

GCHB CH Ederra’s Glacier The Power Of Mo’ne

4th

GCHP CH Foxfire’s Alltimate Wanna Be

Terrier Group

1st

GCHB CH Kingarthur Van Foliny Home

2nd

GCHS CH Alpine’s LBK Living On The Road DS CGC TKN

3rd

CH Juger Edelweiss Prince Lionheart

4th

GCHS CH J’Adores Stanley Cup Toews At Raelyn

 

AGILITY RESULTS

Masters Agility Champion

Verb
Breed: Border Collie
Handler: Perry DeWitt
Time: 32.05

 

All-American Dog

Plop
Handler: Lisa Topol
Time: 37.99

8-Inch Division

1st

Gabby
Breed: Papillon
Handler: Andrea Samuels
Time: 39.31

2nd

Lark
Breed: Papillon
Handler: Betsey Lynch
Time: 43.20

3rd

Logan
Breed: All American Dog
Handler: Kimberly Barton
Time: 44.35

4th

Bexar
Breed: Havanese
Handler: Cherry Windlinger
Time: 50.45

12-Inch Division

1st

Pixel
Breed: Miniature American Shepherd
Handler: Ami Sheffield
Time: 33.45
2nd
Pre
Breed: Poodle
Handler: Laura Dolan
Time: 35.10
3rd
Plop
Breed: All American Dog
Handler: Lisa Topol
Time: 37.99
4th
Trek
Breed: Shetland Sheepdog
Handler: Brittany Schaezler
Time: 40.32

16-Inch Division

1st

P!nk
Breed: Border Collie
Handler: Jennifer Crank
Time: 31.23

 

2nd

Boss
Breed: Shetland Sheepdog
Handler: John Nys
Time: 33.33

3rd

Trudi
Breed: Miniature American Shepherd
Handler: Chip Gerfen
Time: 34.29

4th

Skye
Breed: Keeshond
Handler: Claire O’Neil
Time: 39.10

20-Inch Division

1st

Verb
Breed: Border Collie
Handler: Perry DeWitt
Time: 32.05

2nd

Verb
Breed: Border Collie
Handler: Perry DeWitt
Time: 32.05

3rd

Boca
Breed: Australian Shepherd
Handler: Dave Grubel
Time: 34.94

4th

Atty
Breed: Dalmatian
Handler: Tod Hebert
Time: 39.21

24-Inch Division

1st

Harley
Breed: All American Dog
Handler: Erin Stumler
Time: 43.92

2nd

Kaboom
Breed: Border Collie
Handler: Amber McCune
Time: 45.63

3rd

Isaac
Breed: Poodle
Handler: Anita Justinus
Time: 47.57

4th

Ebbets
Breed: Labrador Retriever
Handler: Elliot Kaplan
Time: 55.58

Best Junior Handler

1st

Madeline Beuhler
Pugs

CH Shijo N’Mar-J Rumor Has It @ Boxwood

Place Winners

2nd

Hunter Calvelage
Bernese Mountain Dogs

GCH CH Carma Que’s Paddle Faster

3rd

Melony Lopez
Poodles (Miniature)

4th

Victoria Tarr
Australian Shepherds

Ch Vinelake’s Parting Glance BCAT